Tolna Megyei Népújság, 1967. február (17. évfolyam, 27-50. szám)

1967-02-28 / 50. szám

) 6 TÓIN A MFC.YEI NÜPO.IS'O ííiiít. február 28. ®íPlfl2||íS) Két héttel a bajnoki rajt előtt Verőfényes idő fogadta a vasárnap délután pályára lépő csa­patokat. A szurkolók érdeklődése is megnőtt, Faddon közel ezren, Dombóváron 500-an, Bonyhádon 400-an tekintették meg az elő­készületi mérkőzéseket. A Szekszárdi Dózsa és a Vasas vidéken játszott, viszont a Vasas tartalék csapatának előkészületi mérkőzé­sét mindössze ötvenen tekintették meg. 2:1. Nem sokkal ezután azonban védelmi hibából Tóth isimét nö­velte a vendégek előnyét. 3:1. A 35. percben 11-est hagytak ki a vendégek, majd a mérkőzés utol­só percében Schuszter állította be a végeredményt büntetői-ligásból. Dombóvári VSE—I Dombóvár. 500 néző. Vezette: Vindics. A dombóvári csapat is­mét tartalékosán játszott: Ta­paszd, Horváth I, Kalmár és Ga- ramvári betegsége miatt. Dombó­vári VSE: Bancsi — Tamás, Egyed, Potó, Márton, Varga, Do­bos, Kőműves, Sonkoly, László, Tassi. A bajai csapat meglepően jól kezdett és többször állították nehéz feladat elé Baincsit. A 30. percben eisott az első félidő egyet­len gólja, amikor a szükség jobb­szélső Dobos (aki különbéin ka­puvédő) beadását Kőműves két csel után a bajai kapuba juttatta. 1:0. A gól után is hevesen táma­dott Baja, de eredménytelenül. A második félidőre visszaesett a vendégcsapat és a negyedik percben László beadásából Dobos lőtt látványos gólt. 2:0. A kilen­cedik percben Dobos lövése az egyik védő lábén változtatott irányt és jutott a hálóba. 3:0. Most már teljesen a vasutas- csapét irányította a játékot és tetszés szerint érte el góljait. A 23. percben Dobos—Kőműves •összjáték után az utóbbi volt eredményes. 4:0. Három perc múlva a kapufa mentette meg a bajaiakat újabb góltól. A 40. percben Márton átadását Kőmű­ves értékesítette, 5:0, majd a .mérkőzés utolsó percében Tass! átadásából Kőműves állította be a végeredményt. 6:0. Az első félidőben meglepően jó’ játszott Baja és teljesen egyen­rangú ellenfele volt Dombóvár­nak. A második félidőben a jobb erőnlét és taktikai fölény kidomborodott és ez gólokban is megmutatkozott. A dombóvári csapéiból László, Kőműves. Már­ton és Egyed tűnt ki. MÁZA-SZÁSZV.ÁR— PÉCSI DÓZSA 0:0 Szombaton délután a. Máza- Szászvári Bányász csapata Pé­csett. az NB I-es Pécsi Dózsa el­len játszott edzőmérkőzést. Mint­egy 400 néző előtt a következő játékosokat .szerepeltette a bá­nyászcsapat: Bodnár — Hucker, Róth; Nagy, Boéz, Láhó, Gyorsok, Németh, Femecz, Rózsa, Nagy II, Nagy I, Szegedi, Süveges. A bá­nyászcsapat ismét nem tudta sze­repeltetni Szöllősit és Czebeit, — : mindketten betegek. Az NB I-es csapattal szemben a bányász- csapat védelme kitűnően látta el feladatát és komoly gólhelyzete nem is adódott a Pécsi Dózsának. A második félidőben is nagy küzdelem folyt a két csapat kö­zött, de az első félidőhöz hason­lóan, a szervezetten védekező bá- nyászcsapattal szemben ered­ménytelein maradt minden pécsi támadás. A .máza-szászvári csa­társor időnként — különösen a második félidőben — meleg hely­ajai MIÉ 6:0 (1:0) zeteket teremtett a pécsi kapu előtt, de gólt ők sem tudtak el­érni. A bányászcsapatból különö­sen Bodnár, Nagy I, és Pernecz játéka emelkedett az átlag fölé. szekszárdi vasas- moh Acs 1:1 (1:1) Mohács, 300 néző. Vezette: Nagy. A Vasas az első félidőben így állt , fel: Hepp — Turgoinyi, Kláb, Gallér, Hegedűs, Lizák, Bosinyák, Bognár, Loboda, Csillé- ry, Rostása. Mohács támadott az első 15 percben, később feljött a szekszárdi csapat is, de mivel mind a két együttes védekező taktikával játszott, helyzet szinte alig alakult ki a kapuk előtt. A 25. percben a szekszárdi csapat szerzett vezetést. Lizáik, Loboda volt a labda útja. Loboda ügye­sen hátrajátszott és Rostási kö­zelről nem hibázott. 1:0. A gól után is a szekszárdi csapat ma­radt támadásban, a hazaiak csak a félidő végén jöttek fal és a 40. percben Kárász révén egyenlítet­tek, amikor a védelem szabadon hagyta a csatárt. 1:1. Szünet után a Vasas összeállí­tása így alakult: Kereki — Tur- gonyi, Kláb, Gellér, Basnyák, Arató, Csizmadia, Rostási, Schef­fer, Loboda, Lizák. Az első 20 perc titán a szekszárdi együttes kezdeményezett többet, de ezúttal az adódott helyzetek mind a két oldalon kihasználatlanul marad­tak. Kereki jól védett, a túlsó oldalon pedig a legveszélyesebb szekszárdi csatárnak Lizák bizo­nyult. A rajtig még három mérkőzést játszik a Szekszárdi Vasas. Szer­dán Faddon, szombaton Tolna el­len Szekszárdon, és az utolsó szerdai előkészületi mérkőzést ugyancsak Szekszárdon vívja a Komló NB Il-es tartalék csapata ellen. GÖDÖLLŐI EAC—FADD 3:8 (2:0) Fadd, 1000 néző. Vezette: Csor­dás. Gödöllő: Rózsás- — Beki, Taksza, Molnár, . Dobkő, Angos, Ketreinen, G rumszerda, Tóth, Vári, Csorna. Fadd: Fenyvesi I — Kovács, Sóos, Aradi, Farkas, Bencze, Petries, Schuszter, Papp II, Fenyvesi II, Bogos. Csere: Rácz, Gálfi, Hidvégi. Fáddá táma­dások vezették be a mérkőzést, és móiTiitegy 25 percig szinte a kapujához szegezték a gödöllői csapatot, de a csatárok a jobb­nál jobb helyzeteket is kihagyták. A faddi fölény ellenére a gödöl­lőiek szerezték meg a vezetést, a 25. percben Angos révéin, majd a 29. percben ismét Angos volt eredményes. 2:0. A második félidőben feljött; a faddi csapat. A 13. perében Schuszter góljával szépítettek. 3:2. A kitűnő talajú pályán sport­szerű mérkőzést láthatott a szép­számú közönség. Az újonc NB Ill-as csapat a 00 percből 70-et támadott, de a csatárak ügyetlen­sége folytán sorra kihasználatla­nul hagyták a helyzeteket, és így fölényüket nem sikerült gólokra váltani. A gödöllői csapat igen jó benyomást keltett. — NYIRATI — BONYHÁDI vasas—pécsi DÓZSA II. 5:0 (1:0) Bonyhádon, mintegy 400 néző előtt találkozott a két csapat, ahol a Vasas játékosai közül a következők szerepeltek: Kovács — Wágner II, Ambrus, Fricsi, Péter, Mező, Pataki. Vajda, Má- thé, Fláding, Szász, Krum. A két csapat küzdelme mindvégig vál­tozatos és jó iramú volt. A Pécsi Dózsa tantalékcsapata az első félidőben jól helytállt a lelkesen és ötletesen játszó bonyhádi csa­tárokkal szemben. Az első félidő gólját Szász lőtte. A bonyhádi csapat a második félidőben már eredményesebben játszott és Máthé 2, Vajda és Szász góljával kialakították az 5:0-as végeredményt. Bonyhád csapata — különösen a második félidőben — jól játszott és ilyen arányban is megérdemelten győ­zött a pécsi tartalékcsapat ellen. Kitűnt: Máthé, Mező és Péter. szekszárdi Dózsa— TORNÁD 0:0 A Szekszárdi Dózsa Formádon vendégszerepeit, ahol mintegy 150 néző előtt a következő össze­állításban játszott NB III-as csa­patunk: Bencze — Budimácz, Ko­máromi, Kálmán, Tamása, Her- czig, Turcsik, Topor, Takács, Ros­si, Márton, (Szabókovács). A rossz talajú pályán az orkánszerű szén­ben nem alakulhatott ki jó já­ték. A fornádi csapat szervezet­ten, rendkívül keményen —, de sportszerűen — védekezett, és ez a játékstílus nem ízlett a Dózsa- csatároikinak. Amikor időnként mégis lövéshez jutottak a Dózsa csatárai, a farnádi kapus tisztá­zott. A lelkes fornádi csapat jó ed- zőpartnernék bizonyult, A Dózsa csatársora ismét sok gólhelyzetet hozott össze, de ezekből egyet sem. tudott értékesíteni. NB III-as csapatunk játékosai még azt a hibát is elkövették, hogy átvet­ték a fomádiak stílusát, és a magas játékot erőltették. Kitűnt: Bencze, Komáromi, Takács, Rossi. Totóeredmények Teremkézilabda A Simontomyai BTC NB n-ea férfi kézilabdacsapata pénteken dél­után Budapesten az NB I-es Vörös Meteor csapata ellen játszott edző- mérkőzést. A háromszor 30 perces edzőmérkőzést a játékcsarnokban rendezték. A Simontomyai BTC aj5 első harmadban 10:6 arányban győ­zött, a második harmadban 27:17, majd a harmadik harmadban 39:34 lett az eredmény a simontomyaiak javára. A nagypályás mérkőzés al­kalmas volt a csapat felkészüléséne!-, lemérésére. Tovább javult az össz­játék, ötletes támadásukat vezettek a simontomyaiak és a góllövésből is jeleskedtek. Különösen Temesvári, Szabó és Nagy játéka emelkedett az átlag fölé. A simontomyai BTC vasárnap a Május 1. Ruhagyár ellen játszott •— a teremkézllabda-bajnokság során a Péceli úton. A simontomyai csapat ezen a találkozón is jól játszott, és eredményes volt. 6:3-as félidő után 14:7 arányban győzött a bőröscsapat. V simontomyaiak: góljait Szabó 5, Cserháti 4, Vincellér L 2, Temesvári í és Hólik szerezte. Ezen a mérkő­zésen Szabó, Várni és Temesvári nyújtott ió seüesíwnényfc, 1. Lazio—Milan 0:0 X 2. Juventus—Torino 0:0 X 3. Cagliari—Róma 2:1 1 4. Lanerossi—Brescia 1:1 X 5. Mantova—Fiorentina 0:0 X 6. Napoli—Atalanta 3:0 1 1. V enezia—Foggia 1:0 1 8. Alessandria—Verona 0:2 2 9. Arezzo—Palermo 0:1 2 10. Catanzaro—V arese 2:1 1 11. Genoa—Modena 1:0 1 12. Novara—Sampdoria 0:2 2 13. Padova—Messina +1 0:1 2 14. Reggiana—Potenz» 0:1 2 Szekszárdiak a szekszárdiaknak ZENEI KRÓNIKA Vasárnap este a zeneiskola nagytermében került sor a tanári hangversenyre, amelyen a szek­szárdi szövetkezeti kamarakórus működött közre, dr. Partos János vezénylésével. Több mint 100 ér­deklődő volt kíváncsi arra a hangversenyre, amelyen a szek­szárdiak a szekszárdiaknak igye­keztek műélvezetet nyújtani. Be­vezető szavaiban Létay Menyhért gimnáziumi tanár is ezt a tényt emelte ki, amikor Szekszárd vá­ros kulturális életének a fejlődé­séről beszélt. A hangversenyen közreműködő tanárok mindegyike igyekezett tudása legjavát nyújtani és a hangverseny színvonala azt mu­tatta, hogy érdemes és eredmé­nyes volt ez a kezdeményezés, amely az elkövetkezendő hetek­ben és hónapokban vasárnap es­ténként fogja majd öszegyűjteni a zeneiskola nagytermébe a zene iránt érdeklődőket. A tanárok közül a legnagyobb művészi sikert kétségkívül a ka­maraegyüttes aratta (Matkovics Matild zongora, Tóth Gábor mély­hegedű és Fal ussy Mária klari­nét). ízléses, választékos elő­adásuk valóban megérdemelte a vastapsot. Bányai Zsuzsa, Mat­kovics Matild (zongora), Kovács József (ének), a beugró Tolnai Gábor (kürt) és Füzessy Zoltánná (zongora) szintén méltán volt ré­szese a sikernek, akik közül Mat­kovics Matild és Bányai Zsuzsa önálló műsorszámmal és alkal­mazkodó kísérettel is közreműkö­dött. A legnagyobb várakozás a szekszárdi szövetkezeti kamara­kórus szereplését előzte meg. A közönség soraiban helyet foglalt az újvidéki rádió zenei vezetője, valamint az óbecsei kulturális küldöttség is, amely jugoszláviai vendégszereplésre kívánja meg­hívni a szekszárdiakat. Dr. Partos János karnagy szak­avatott vezetésével a 20 tagú együttes különösen Monteverdi- Úgy várom halálom és Brahms: Síró éji csend című művének előadásával nyerte el a hallgató­ság tetszését. Ha teszünk is bíráló megjegy­zést, azért tesszük, hogy az együttes további fejlődésére mu­tassunk utat. Szerintünk a csú­szások kiküszöbölésével és a fo­lyamatosság biztosításával lehet­ne még nagyobb tökélyre vinni az együttes produkcióját, amely­ből érzett a császoltság, a lelkes és lelkiismeretes munka ered­ménye. Mindenesetre a kórus nagy nyeresége a város zenei és kultu-* rális életének. Könyv jelent meg a 20 éves sárpilisi népi együttesről Bogár Istvánnak, a sárpilisi népi együttes vezetőjének tollá­ból könyv jelent meg, „20 év dal­lal, tánccal’’ cím alatt. Mennyi munka, mennyi fáradság, álmat­lan éjszaka kellett ahhoz, hogy a könyv szerzője ezt a sok kincset, így egybegyűjtve, most az olvasó elé tegye. De nem hiányzott az erő és az önbizalom sem, hogy 1946-ban egy fiatal, kezdő tanító hozzá mert fogni egy olyan ének­kar megszervezéséhez, amely csak a nép kincseiből akarta a fel­szabadult népet szórakoztatni. Az énekkar tagjai nemcsak éne­keltek, hanem gyűjtőkké is vál­tak. Estéről estére hozták a szebbnél szebb, régen elfelejteti dalokat, amelyek új műsorszám­ként szerepeltek az együttes re­pertoárján. De nemcsak a falu apraja-nagyja gyűjtögetett, ha­nem közéjük állt maga Bogár Ist­ván is és jegyezte, kotiázta az akkori öregek szájából hallott da­lokat. Milyen vesztesége volna az utókornak, ha húsz évvel ezelőtt Bogár István nem keresi fel a 85 éves vak Bacsó nénit és nem énekelteti el vele azokat a nép­dalokat, amelyek most könyvé­ben a legszebb gyöngyszemek közé tartoznak. Amellett, hogy végig élvezetes és itt-ott humoros formában írta meg Bogár István a sárpilisi népi együttes történetét, nagy ér­tékének tartom az összegyűjtött népdalokon, játékokon és tánco­kon kívül még azt, hogy nagy­szerűen bevált módszert nyújt a népi hagyományok gyűjtéséhez. E könyv elolvasása után azok is nyugodtan hozzáláthatnak — és hiszem, hogy sikerrel — a nép­dalok, szájhagyományok, népi játékok összegyűjtéséhez és le­írásához, akik eddig ilyenre gon­dolni sem mertek. Mivel e könyv útmutató is a hagyományok és dalok gyűjtésé­hez, azért nem hiányozhat egy is­kola, kultúrház, de még pedagó­gus könyvtárából sem. Sotkó János Decs Ifjú tehetségek ösztönző tárlata Országos gyermekrajz-kiállítás nyílt a szekszárdi múzeumban A város iskoláiból a rajztaná­rok vezetésével százharmincnál több tanuló vehetett részt a rit­kaságszámba menő tárlat be­mutatóján. Lázár Pál gimnáziumi tanár, akinek személyében a festő­művész megtestesül a jó pedagó­gussal, vállalta szívesen a tárlat­vezető szerepét. Avatott tudással, de a gyerekek nyelvén, jól meg- érthetően ismertette a rajzolás, a festés vágyának, a tehetségnek már a gyermekkorban megnyil­vánuló jelentkezését, a képző­művészet műhelytitkait. Kezdeti ösztönösség, s különö­sen bátor, élénk színek, a me­sékből fakadt képzelet ötvöződése a valósággal, s az élet változatos tükröződése — mindezeknek a nyomai megtalálhatók a kis al­kotók művein. Az öt-nyolc, éves kordáktól kezdve, egészen a ti­zenhat éves, már a felnőttekkel is versenyre kelő ifjú tehetségekig, külön csoportosították a gyerme­kek munkáit. A közönség meg­ismerkedhet például a tizenkét éves Luzsicza Ágnes egyik mű­vészies festményével. Ágnes im­már világhírű, több nemzetközi díjat kapott alkotásaiért. A vándorkiállítást meglepetés­sel szemlélték a pedagógusok is. Amint azt Fertőszögi Béláné ta­nárnő megjegyezte, az iskolai rajzoktatás jelenlegi módszerétől eltérő úton halad ez a tárlat. Tá­gasabb teret nyújt a gyerekek önálló alkotási kezdeményezésé­nek. Ilyen kibontakoztatásra in­kább a szakkörökben nyílik lehe­tőség, semmint a ma még gyak­ran zsúfolt tantermekben. Ez az elgondolkoztató kiállítás a képzőművészeti nevelés jelentő ­ségének növekvő szerepéről ta­núskodik. Szépérzékük és kifejező készségük fejlesztésére, látókörük tágítására ösztönzi a gyerekeket. Útmutatása újabb tehetségekre te­relheti a figyelmet. Pedagógusok­nak, tanulóknak és szülőknek is egyaránt értékes. BÁLLÁBÄS LÁSZLÓ