Tolna Megyei Népújság, 1966. augusztus (16. évfolyam, 181-205. szám)

1966-08-10 / 188. szám

6 TOrXA MEGVET NÉPfUSAf» 1966. augusztus 10. Kft ♦ T A » I é t Baranya nyolc, Tolna négy, Somogy két számot nyert a Béke Kupa I. fordulóján Augusztus 7-én, vasárnap Nők: 3:54,2, 2. Honti (Baranya) 3:55,2, Szekszárdon, jól előkészített pá- 100 m: 1. Gahóné (Tolna) 12,6, 3. Varga (Baranya) 40:3,4. lyán rendezte a megyei atlétikai 2^ Deé (Tolna) 13,00. 3. Meszlter 5000 m: 1. Dudás ’ (Baranya) szövetség az atlétikai Béke Kupa I. fordulóját. Megyénk tartalékos csapata a várakozásnak megfele­lően szerepelt és Szabó 100-on és 110 gáton, Gahóné 100-on, Kris­(Baranya) 13,4. 14:39,6, 2. Homoki (Baranya) 400 m: Prohászka (Baranya) 15:57,2, 3, Zavecz (Somogy) 16:24,8. 60,1, 2. Kulcsár (Baranya) 60,3, 3. 110 gát: 1. Szabó (Tolna) 15,5, 2. Fornadi (Tolna) 64,8. Betlehem (Baranya) 16,00. 3. Szé­Távol: 1. Köves (Baranya) 580, csei (Baranya) 16,9. tofics hármasugrásban győzött. A 2. Mészáros (Somogy) 516, 3. Deé Hármasugrás: 1. Békefj (Tolna) válogatottat a Dózsa, Bátaszék, (Tolna) 514. 12,87, 2. Kristofics (Tolna) 12,81, Dunaföldvár versenyzői alkották. Diszkosz: 1. dr. Tóth (Baranya) 3. Gábor (Baranya) 12,68. Sajnos komoly előrelépés nem 37,86, 2. Nikolauszné (Baranya) Súly: 1. Riszt (Baranya) 13,52, várható addig, amíg megyénkben 32,85, 3. Törökné (Tolna) 30,85. 2. Kun (Tolna) 13,07, 3. Mécséi csak e három szakosztály foglal- 4x200: 1. Baranya 1:47,8, 2. Tol- (Somogy) 13,00. rendszeresen atlétikával. Az na 1:50,9, 3. Somogy 2:07,2. Gerely: 1. Gál (Baranya) 70,24, illetékeseknek most kellene b:z- Pontversenyben: 1. Baranya 2. Lukács (Baranya) 63,40 3. Bu- tosítam a sportág szelesebb el tér- 10 988 pont, Tolna 9977, Somogy ^„yi (Tolna) 51 72 jesztését. amíg nagy egyéniségek 8037. J ' ’ országos szinten is sikeresen kép- . Férfiak: viselik megyénk színeit. Jó volna, 100 m: 1. Szabó (Tolna) 11,1, 2. ha az országos bajnokaink mögé Istokovics (Baranya) 11,4, 3. So- nemcsak e három sportkör bizto- mogyi (Somogy) 11,5. eítaná az utánpótlást, hanem min- 400 m: 1. Kovács (Somogy) 50,2, den járásban színvonalas atlétikai 2. Kiss (Baranya) 51,2, 3. Garbacz élet volna. A verseny részletes (Baranya) 51,3. eredményei: 1500 m: 1. Pamuki (Somogy) Somogy 21,435. 4x100 váltó: 1. Baranya 45,00, 2. Tolna 45,4, 3. Somogy 45,9. Pontversenyben: 1. Baranya 15 979, 2. Somogy 13 396, 3. Tolna 12 265. összetett pontversenyben: 1. Baranya 26 967, 2. Tolna 22 242. 3. SflflS Máza-Szászvár szoros és nehéz mellé ment. A mérkőzésen kiállí- küzdelmet vívott Lábod ellen. A tásra is sor került. Szabó játék- láljon^és ismét jól szerepeljen védekeztek, vezető többszörös feleselésért Ta­seredtek el, hiszen most már új edzője van az együttesnek — Vi- cze János —, aki a megye hatá­rain túl is elismerést szerzett, mint edző. Keze alól éveken át kitűnő játékosok kerültek ki, akik a sportpályán és a munkahelyen, az élet bármelyik területén meg­adták helyüket. A Spartacus szur­kolói Vicze edzőtől várják, hogy a csapat fokozatosan magára ta­sit, a dombóvári csapatból a II félidő 23. percében kiállította. lábodiak kitűnően ugyanakkor 2—3 csatárral nem­csak, hogy zavarba hozták a Bá­nyász-védelmet, hanem kétszer a vezetést is megszerezték. A má­sodik félidő 35. percéig l:l-re állt a találkozó, amikor Bocz a lábodi jobbösszekötőt. Postát, egy pilla- natra szabadon hagyta. A lábodi középcsatár azonnal felismerte a helyzetet, Postához játszott, aki néhány lépés után 25 méterről lö­vést küldött kapura. A labda a kimozduló Süveges felett hullt a hálóba. 2:1 Lábod javára. A szur­kolók többsége már biztos volt abban, hogy ezt a mérkőzést el­veszítették, a játékosok azonban még bíztak a győzelemben, ami sikerült is. Róth „nincs már ve- .... , _ , . . ..-.n.„ szíteni való" jelszó alapján előre „trv lonat- gólvonalon, ezt jelezte is, a jatek­Biztosak vagyunk abban, hogy Vicze edző ezúttal is eredményes munkát végez és a Spartacus csa- , pata, ha az idén már nem is, de A Szekszárdi Dózsa labdarugói jövőre a megyei bajnokság-éimező — annak ellenére, hogy az egyik nyébe kerül, pontot elhozták Dunaújvárosból Elsősorban a rossz pálya miatt. Mint mondot­ták, ilyen rossz pályán a Dózsa nagyon régen játszott, és a ke­mény talaj irreálissá tette a küz­delmet. A játékvezetéssel sincse­nek elragadtatva, hiszen a 15. percben Micskó beadását Rossi úgy lőtte kapura, hogy a labda a kapufára, a kapus hátára, majd onnan a gól­vonalon túlra jutott. A partjelző Ma délután: Ismét MNK-mérkőzést játszik a Bonyhádi Vasas Ma délután ismét MNK labda- megvan —, úgy a következő ellen- rúgó-mérkőzést láthat a bonyhádi fele az Üjpesti Dózsa NB I-es csa- és a környező szurkolótábor. Ez- pata lesz. úttal is NB III-as ellenfelet kap A ma délutáni mérkőzésen elő- a Bonyhádi Vasas az Ercsi Kini- reláthatólag a vasárnap pályára zsi személyében. A mérkőzés ért- lépő együttes szerepel ismét. Nem hetően nagy érdeklődést vált ki, valószínű, hogy Losonczi edző hiszen amennyiben sikerül a változtat a csapaton. A vendég- Bonyhádi Vasasnak a továbbju- csapat kérésére a találkozó 16 tás, — és erre minden esélye órakor kezdődik. SPORTHÍREK A paksi üzemi labdarúgó-baj- ben született játékosok is szere- nokság I. fordulójának eredmé- peljemek. nyei: Tanács—Ktsz 4:2, Téglagyár • —Vasipari 4:3, Betontelep— Vasárnap került sor a magyar Rendőrség 6.1. A.z elso^ forduló lovasbajnokság második forduló- utan. 1. Betontelep 2, 2. Tanacs jára. A vasárnapi versenyen dóit Ü’ 4'. Vas‘Pai’t 0> el, hogy az ifjúsági lovas Európa­o. Ktsz 0, 6. Rendőrség 0 pont. bajnokságon milyen összeállítású ... , , , csapat képviseli hazánkat. Kecs­A megyei .abdarugo-szovetseg keméti Sándor, a Dalmandi ME- fegyelmi bizottsága Fazekas 1st- DOSZ kitűnő ifjúsági lovasa a 130 ván kisdorogi és Pirgí József tol- centiméteres díjugratásban Fac ú- nai ifjúsági játékost augusztus 18- nevű lován 0 hibaponttal első ig eltiltotta a játéktól. lett, így jogot szerzett, hogy Ju­hász, Bognár és Krizsán után ő Az elmaradt Nagymányok js helyet kapjon az ifjúsági Váló- Szekszárdi Gépjavító_megyei ifjú- gatottban. Így ó is utazik a kop- sági labdarúgó-mérkőzést augusz- penhágai Európa-bajnokságra, tus 18-an kell a két csapatnak le- • játszani Nagymartokon. Mini a Nagymányoki Brikett A Dombóvári Járási TS kupát sP°rtkör vezetősége közölte, az A Dombóvár-! Járási ib kupát Ujpesti Dózsa iabdarúgó-csapatá­ajániott fel a járási kézilabda-baj- . _t.i,/uu nokság legsportszerűbb csapata- .v<ü> “ MNK-mérkőzést augusz­nak. A tavaszi forduló befejezte- J vei a következő eredmény alakult asy 311-v t ki a csapatok között. Nők: 1. Nak, Kurd és a Kesztyűgyár, 2. Kocso- A Máza-Szászvári Bányász la, 3. Gőgös Gimnázium I., Gőgös Sportkör mindent elkövet, hogy Gimnázium II. és a Döbröközi az ökolvívósportot tovább nép- Tsz SK, 4. Szakcs. Férfiak: 1. Ko- szerűsítse Mázán. Ennek érdeké- csola, 2. Kurd, 3. Döbrököz, 4. ben a vezetőség tárgyalást folyta- Dombóvári ITSK, 5. Szakcs, 6. tott a Pécsi Vasúttal, hogy a Ka- Kesztyűgyár, 7. Gőgös Gimnázium posvári Dózsa NB I. B. ókölvívó- II., 8. Gőgös Gimnázium I. mérkőzést Mázán rendezzék. A * Pécsi Vasút a kérésnek eleget té­Több sportkör kérése alapján a ve, augusztus 14-én, vasárnap dél­megyei labdarúgó-szövetség hoz- előtt 10,30 órakor a mázai műve- zájárult, hogy az őszi szezonban, lődési házban vív mérkőzést a az ifjúsági csapatokban az 1947- Kaposvári Dózsával. vezető azonban megengedte, hogy a szemfüles kapus felkapja a lab­dát és azt a mezőnybe továbbítsa. A II. félidő 30. nercében 2:l-es húzódott, megszerzett egy lepat­tant labdát, Rózsához adott, on­nan a labda Szőlősihez vándorolt, majd ismét Róth kapta a labdát, aki felismerte a heiyzetet és a dunJ,ífvjtr0s| vezetésnél Novák és kővetkező pillnatban a labornak - ’ 4 .. _. , k apujában volt a labda. Mindez az Ja‘?kosa összefutott, de befejezés előtt kft perccel történt. iramot diktált és egy perc múlva közbeavatkozni. _ö azonban 11-est megszületett a győztes gól is. A góltól ideges lábodi kapus Per- necz beadását elvétette — aláfu­ítélt a Dózsa ellen. Lickert azon­ban becsapta a büntetőrúgást vég­ző játékost. Anélkül, hogy lába tott - és az átszálló labdát Rózsa elh^ta vol"a * U]1 d^a biztosan fejelte két méterről a há- Wik. sarka. fe!e Tz,dultt de 3 lóba. Óriási öröm volt a Bányász­játékosok és a szurkolók között egyaránt. Azt azonban valameny- nyien megjegyezték: ezt a győzel­met a sírból hoztuk vissza. következő tizedmásodoercben az ellenkező sarokba vetődött. Az el­ső mozdulat megtévesztette a du­naújvárosi játékost és í<ry ponto­san odarúgta a labdát, ahova Lickert vetődött. A Dózsa-játéko- sok sorozatos támadásokat vezet- A Kisdorog—Dombóvári VSE tek, hiszen a büntetőrúgás kivé- II. megyebajnoki mérkőzésen két gése nagy önbizalmat adott nekik, büntetőrúgás maradt kihasználat- Az egyenlítő gólnál aztán már a lanul. Az első félidő 27. percében játékvezető sem tudott mást itél- Kleint a 16-oson belül szabályta- mjnt gőit. Rossi jól eltalált, lanul választották el a labdától a igvése védhetetlenfll hullott dombóváriak. A büntetőrúgást a hosszú sarokba. Akik látták Klein a kapufának rúgta és on- Bonyhádon a Bonyhádi Vasas— nan pattant a labda a mezőnybe. Dunaújvárosi Építők MNK-mér- Tlzen két perc múlva a dombóvári kőzést. azok úgy ítélik meg a Dó­védők Kerekest buktatták a bűn- /sa dunaújvárosi pontszerzését, tetőterületen belül. Klein mar hogy szép fegyvertény volt. nem mert vállalkozni a büntető- * rúgás elvégzésére, így Krum vál- A Dombóvári Spartacus ottho- lalta, hogy a 11-es pontra letett nában szenvedett egygólos vere- labdát a kapuba juttassa. A láb- séget Nagymányoktól. A játéko­sa ezúttal se a kapuba, hanem sok és szurkolók ezúttal nem ke­A VB játékvezető-küldés hiányosságai Soha még VB-n nem merült fel annyi kifogás játékvezetők működésével szemben — mint Angliában! Különösen feltűnő volt, hogy az európai élvonal­hoz tartozó, nagy nemzetközi rutinnal rendelkező játékveze­tők, nemcsak mezőnybeni, ha­nem — több esetben is — a mérkőzés sorsát eldöntő „vég­zetes hibáikkal" befolyásolták az eredmények kialakulását. Már azt a gyakorlatot is el­avultnak tartjuk, hogy a FIFA a tagországok jelölése alapján, fél évvel a VB megindulása előtt „rögzíti” a 31-es játékve­zetői keretet. Ahogy ily hosz- szú távon, egyébként klasszis­játékosoknál is előfordulhat formaváltozás — úgy ez, hat- ványozottabb mértékben adód­hat játékvezetők vonatkozásá­ban is. Amíg azonban egy jó együttes „elbír" egy gyengébb teljesítményt nyújtó játékost, egy „rossz napot" kifogó játék­vezetőt már nehezen. Különö­sen akkor, haj oly nagy tétre menő mérkőzésről van szó — mint egy VB-találkozó ... Ugyancsak hibásnak tartjuk azt o hagyományos gyakorla­tot, hogy a Vf3-t rendező ország mindenkor 7 FIFA játékvezetőt ad a 31-es keretbe. Jóllehet — mint jelen esetben — csak há­rom angol FIFA játékvezető (Dagnall, McCabe és Finney) jutott mérkőzésekhez, a többi­ek, csak partjelzősködtek. Ugyanekkor azonban elzárják a működés lehetőségét oly or­szágok egyébként kitűnő FIFA játékvezetői elől, mint pl. Auszt­ria, Belgium és Hollandia. Nem tartjuk továbbá célirá­nyosnak azt a hagyományos szokáshoz való görcsös ragasz­kodást, hogy minden részt vevő ország 1—1 FIFA játékvezetőt „köteles" a keretbe delegálni... Vajon mit eredményezett ez a gyakorlat? A chilei Vicuna és a Koreai NDK-beli Ryong csak egy-egy partjelzés erejéig utaz­tak Angliába... Továbbiakban, az angliai VB játékvezető-küldésére erősen rányomta bélyegét a „statisz­tikai” jelleg . .. Vagyis: nem a mindenkor legjobb formában lévő játékvezetőket küldték. Ellenkezőleg: cél az volt, hogy minél több játékvezetőt mű­ködtessenek. A FIFA játékve­zető-küldő bizottságában az a szemlélet alakult ki: ha már eljött Angliába — kapjon mér­kőzést ... Ennek alátámasztá­sára elég egy összehasonlítást vetni az 1962. évi chilei játék­vezető-küldő statisztikával, mely a következő képet mutatja: Amíg Chilében a 32 VB-talál- kozót 18 bíró vezette, addig Angliában 25. Továbbá: amíg Chilében, a szovjet Latisev 4, a perui Yamasaki, a holland Leo Horn, a spanyol Gardeaza- bal és a svájci Dienst (a döntő játékvezetője) egyaránt 3—3 mérkőzéshez jutott, addig Ang­liában kétízbeni működés volt a csúcs. Ez o „kiváltság” is csak az izráeli Ashkenazynak, a spanyol Gardeazabalnak, a fran­cia Schwintenek, az olasz Lo Bellonak, a svájci Dienstnek és az angol Dagnallnak jutott osz­tályrészül. Ugyancsak végzetes hiba volt az, Anglia—Argentina és az NSZK—Uruguay VB-ne- gyeddöntöket két olyan játék­vezetőre (Kreitlein és Finney) bízni, akiknek csapatai még. „érdekeltek” voltak a VB-n. Végül az sem vált a FIFA játékvezető-küldő bizottság be­csületére, hogy a magyar Zsolt István, aki a felejthetetlen Wembley-i megnyitón, az álta­la vezetett: Anglia—Uruguay VB-találkozón „négyszázmillió” néző előtt nyújtott kitűnő tel­jesítményével, nemcsak a szak­vezetés, hanem a világsajtó legteljesebb elismerését is ki- vívta — ezen az egyetlen mér­kőzésen kívül, mindössze három partjelzést kapott... A kitű­nő magyar „fair-play”-díjas FIFA játékvezetővel úgylátszik „taktikázott” a FIFA... Mint a VB-döntő egyik „legesélye­sebb” jelöltjét ugyanis „pihen­tették” __ Végül is a FIFA j átékvezető-küldő bizottsága, az NSZK tiltakozására és ké­résére, a svájci Dien stet jelöl­te a döntő játékvezetőjéül... Mint ismeretes, Zsolt vezette az 1958-as svédországi VB-n, az emlékezetes: Svédország— NSZK VB-negyeddöntőt, mely­nek során kiállította az NSZK- beli Juskowiakot... Az NSZK végül is 3:1 arányú vereségé­vel kiesett a VB további küz­delmeiből ... Az NSZK máig sem tudta Zsoltnak ezen „bűnét” meg- bocsájtani... De Dienstnek, a VB-döntő 100. percében, az angolok máig is erősen vitatott „harmadik” gólját sem ... SOMOS ISTVÁN