Tolna Megyei Népújság, 1965. május (15. évfolyam, 102-126. szám)

1965-05-12 / 110. szám

y 6 TOI.NA MEGYEI NEPÜJ8ÁÖ 1965. májas 12. fi megyei labdarúgó-bajnokságért SZEKSZÁRDI PETŐFI— máza-szAszvári BÁNYÁSZ 2:0 (0:0) Szekazárd, 600 néző. Vezette: Kleiber. Sz. Petőfi: Mohácsi — Tamás, Geller, Böcskei — Vass — Csizmadia — Cser, Kostási, Huth, Bosnyák, Rochi. Máza-Szászvári Bányász: Csongor — Lahó, Bakó, Géth — Németh, Kádár — Szőcs, Rózsa Jónás, Pécsnek, Szegedi. A rangadóra három autóbusz és sok személyautó szállította a vendég­csapat szurkolóit. A Petőfi többet támadott az első félidőben, hely­zet azonban csak gyéren akadt a mázai kapu előtt. A 16. percben Cser nagy helyzetből mellé gurí­tott. A 35. percben Mázának akadt gólhelyzete: Jónás egyedül tört kapura, de Mohácsi jó érzék­kel dobta magát a csatár elé és tisztázni tudott. Az utolsó negyed­órában visszaesett a Petőfi, amely szabálytalanságokban nyilvánult meg. Némethet 5 percig a part­vonal mellett ápolták. Szünet után megváltozott a já­ték képe. Máza-Szászvár birtoká­ban volt többet a labda. Jónás és Szegedi lövései tévesztettek célt az első 10 percben. A 12. percben Rostási a félpályáról elfutott, le­rázta magáról a védőket és a' ka­pus mellett közelről a felső sa­rokba vágta a labdát. 1:0. A gól után beszorultak a vendégek. A 22. percben Rostási elől vágták ki a labdát az utolsó pillantban, az­tán Csizmadia éles lövését ütötte ki a jobb felső sarokból Csongor. A 29. percben Bosnyáktól Rostási kapta a labdát, aki közelről a hálóba vágta. 2:0. Az utolsó ne­gyedóra a vendégeké volt, (jé tá­madósoruk nem tudta áttörni a Petőfi védelmét. Az első félidőben a Petőfi sok­kal többet támadott, a második­ban Máza-Szászvár volt többet tá­madásban. A Petőfi veszélyesebb­nek és gólképesebbnek is bizo­nyult és a II. félidő alapján meg­érdemelte a bajnoki pontokat. Ki­tűntek: Gellér (a mezőny leg­jobbja), Böcskei, a fedezetpár, il­letve Lahó, Németh és Kádár. FORNÄD—DUNAFÖLDVÄR 5:1 (2:1) Fornád, 200 néző. Vezette: Eret­nek. Fornád: Kovács I. — Bucz- kó, Steiner, Délczeg — Bazsonyi, Samu — Csík, Kántor, Kovács III., Pálfi, Kovács II. Dunaföldvár: Lindinger — Szalay, Kraisek, Czobor — Kővári, Skuta — Both, Mestyán, Csik, Antal, Tóth. Fór- nádi támadásokkal kezdődött a mérkőzés. Csik az ötösön hibázott. A 25. percben Csik elfutott és Ko­vács II. értékesítette a beadást. 1:0. A 40. percben Kovács III. kettőre szaporította a gólok szá­mát. 2:0. Nem sokkal később a dunaföldvári Csik szépített. 2:1. Szünet után a hazaiak irányí­tották a küzdelmet. A 19. percben Kovács, majd nem sokkal később ugyanő lőtt gólt. 4:1. A 30. perc­ben a dunaföldvári Szalay rheg- sérült és a hátralévő időt Duna­földvár 10 emberrel küzdötte vé­gig. A 32. percben Csik elfutott és Czobor a 16-oson belül visszarán­totta a csatárt. A 11-esből Ba­zsonyi állította be a mérkőzés végeredményét. 5:1. Fornád végig lelkesen harcolt, míg a dunaföldvári csapat erejé­nek nagy részét a reklamálásokra fordította. A harmadik gól végleg letörte a vendégeket. Jók: az egész fornádi csapat, különösen Kovács III.. illetve Both, Tóth és Csik. — Molnár — TAMÄSI—BOGYISZLÓ 2:1 (2:0) Bogyiszló, 400 néző. Vezette: Pethő. Tamási: Kurdi — Demkó, Mészáros, Tóth III. — Tóth I., Tóth II. — Kardos. Schneider, Kiss, Jurasics. Palotai. Bogyiszló: Tóth — Tuller. Szekeres. Borbély — Waldroff. Elekes — Füleki Lénárt, Baranyai, Parittya, Szabó. Az első negyedórában Bogyiszló támadott. Baranyai és Soós is gólhelyzetben hibázott. A 16. perc­ben védelmi hibából Palotás Ta­másinak szerezte meg a vezetést. 1:0. A 21. percben Baranyai egyen­líthetett volna, de fölé lőtt. Bo­gyiszló volt a többet kezdemé­nyező, mégis a 37. percben Palotai lőtt gólt. 2:0. Szünet után eleinte Tamási tá­madott. Később feljött a hazai csapat. Füleki és Soós hagyott ki gólhelyzeteket, majd a 32. perc­ben Füleki 35 méterről a jobb fel­ső sarokba lőtt. 2:1. A gól után ismét a hazai csapat rohamozott, de nem volt képes kihasználni adódó helyzeteit. Mezőnyben a tamásiak játszot­tak jobban, de a hazai együttes­nek a helyzetei alapján nyernie kellett volna. Kitűntek: Tóth I., Tóth III., Palotai, illetve Elekes és Tóth. FADD—SZEKSZÁRDI HONVÉD 3:3 (2:2) Fadd, 600 néző. Vezette: Schnie- rer. Fadd: Fenyvesi I. — Rácz, Hídvégi, Joó — Bojtos, Mácsik — Schuszter, Lubostyik II., Petrics, Fehér, Fenyvesi II. Szekszárdi Honvéd: Márkus — Gergely, Kál­mán, László — Szűcs, Kovács — Papp, Kugli, Micskó, Berta, Soós. Az első 10 perc sorozatos faddi támadásokkal telt el. Petrics azon­ban jó helyzetből fölé lőtt. A 20. percben a lest reklamáló faddi védelem mellett Papp a Hon­védnek szerzett vezetést. 0:1. Egy perc múlva azonban Schuszter egyéni játékkal egyenlített. 1:1. A 25. percben Schuszter kapásból lőtt a szekszárdi kapuba. 2:1. A Honvéd azonban. Micskó révén, még a félidő befejezése előtt ki- x. enlítatte a hazai előnyt. 2:2. Szünet után is Fadd irányította csak üggyel-bajjal tudott hárí­tani, de a 10. percben már nem tudta megakadályozni, hogy Pet­rics újabb gólt ne lőjjön. 3:2. Már mindenki biztosra vette a hazai ■■/"zelrret. amikor a befejezés előtt néhány másodperccel Mics­kó fejesgóllal egyenlített. 3:3. Lubostyik II-nek felrepedt a szemhéja, a faddi csapat a máso­dik félidőt 10 emberrel játszotta végig. A mutatott játék és a hely­zetek alapján mégis a hazai csa­patnak állt a mérkőzés. Jók: Schuszter, Lubostyik, Petrics, Fe­hér, illetve Márkus (a ‘mezőny legjobbja), Kugli, Micskó. — Nylrati — SIMONTORNYA—CIKÓ 4:0 (3:0) Simon tornya: 200 néző. Vezet­te: Szabó. Simontornya: Nagy — Király, Szabó, Kara — Baka. Gahó, Baranyai, Balogh, Brego- vics, Pénzes. Kőműves. Cikó: Qsibó — Amdt, Szegedi, Szeiler — Bogos, Madarász — Antii, Tamási, Stumpf, Illés, Forrai. Si- montomya már a 3. percben meg­szerezte a vezetést Bregovics ré­vén. 1:0. Cikó a gólra erőtlen támadásokkal felelt, de csakha­mar ismét Simontornya vette át a mérkőzés irányítását. A 16. percben Balogh, majd a 32. perc­ben a hazai csapat Bregovics ré­vén érte el újabb góljait. 3:0. Szünet után Bregovics már az 5. percben kicselezte a védelmet, és beállította a mérkőzés végered­ményét. 4:0. Ezután Cikó kapust cserélt. Ez felélénkítette a játé­kot. Cikó támadott többet és nagy gólhelyzeteket hagyott kihaszná­latlanul. A 25. percben Forrai a kifutó Nagyba lőtte a labdát, majd Gahó mentett a gólvonal­ról. A 39. percben ismét Forrai hagyott ki nagy gólhelyzetet. Egy perc múlva viszont Simontornya szaporíthatta volna góljainak a számát, de Baranyai nem tudta kihasználni a kínálkozó alkal­mat. Kitűntek: Nagy, Balogh, Brego­vics illetve Csibi, Szegedi, Stumpf. — Róth — TOLNA—BATASZÉIv 1:0 (1:0) Bátaszék, 200 néző. Vezette: Magyar. Tolna: Rajos — Back, Kláb, Straubinger — Merk, Sali — Somorjai, Latz, Pucsli, Nemcj- kó, Gálfi. Bátaszék: Máté — Po- már, Toronyi, Simon — Bozso- lik, Nagy — Ditrich, Honti, Szé­kely, Tóth I, Tóth II. A nagy­iramú mérkőzésen a hazaiak az első percben megszerezhették volna a vezetést, de Honti közel­ről leadott lövését Rajos bravúr­ral védi. Egy ellentámadás során a 10. percben nagy védelmi hi­bából Somorjai szerzi meg a mérkőzést eldöntő gólt. 0:1. To­vább szorongat a haza# együttes, a 15. percben a felhúzódó Nagy lövését Rajos a kapufa segítsé­gével hárítja. A II. félidőben eldurvul a já­ték. sok sportszerűtlenséget lát­ni mindkét részről. A 3. percben Ditrich elhúz a jobbszélen, be­adását a befutó Székely kapásból a felső lécnek vágja. A 28. perc­ben Ditrichet sportszerűtlensé­gért kiállítja a játékvezető. Nagyiramú mérkőzésen a báta- széki csapat mindvégig irányí­totta a játékot, Tolnát a vereség­től csak a szerencse mentette meg. Jók: Toronvi, Nagy (a me­zőny legjobbjai. Székely, Tóth II. illetve Rajos, Kláb. — Stang — EONYHÄD—PAKS 4:1 (1:1) Bonyhiád, 400 néző. Vezette: Nagy. Bonyhád: Kovács — Gu- zorán, Ambrus. Fricsi — Mező, Péter — Szász, Barabás, Vajda, Fláding, Wagner. Paks: Árki — Hegedűs, Németh. Vilmányi — Váczi, Velencei — Majrák, Kró- di. Farkas, Koháii, Wolf. Az első harminc -perc változatos, de ala­csony színvonalú játékot hozott. Bonyhád támadott többet, mégis a vendégek szereztek vezetést, a könnyelműsködő védelem mellett, Kródi révén. 0:1. A gól után öt percre W'ágner közelről egyenlí­tett. 1:1, A hazai csapat a második fél­időben fokozta az iramot, Paks beszorult. A 10. percben Wag­ner lövése a kapusról kipattant, Szász újból rálőtte, ekkor Árki a labdát Vajda elé öklözte, aki nem hibázott. 2:1. Tíz perc múl­va Szász elől Árki a labdára ve­tődik, de Szász mégis megszerzi a labdát és közelről a hálóba gurítja. 3:1. Állandósul a bony­hádi fölény és a 35. percben He­gedűs szorongatott helyzetből a sarokba küldi a labdát. 4:1 (ön­gól). Jók: Fláding. Vajda, Szász, il­letve Németh és Kródi. KISDOROG—SZ. GÉPJAVÍTÓ 2:0 (1:0) Kisdorog, 400 néző. Vezette: Váradi. Kisdorog: Krommer — Sárkány, Kóka, Bányai — Cseke, Antal — Krum, Fazekas, Dancs, Klein, Krámer. Gépjavító: Ko­vács — Scheffer, Antal. Hegedűs — Fricsi, Fülöp — Muhari, Saj­gó, Zemán. Szűcs, Odor. Félórán át a két 16-os között folyt a já­ték, komoly gólhelyzet egyik ka­pu előtt sem volt. Az első ese­mény a 30. percben Klein lövé­se volt, mely a kapufát találta el. Két perc múlva ismét Klein került góllövő helyzetbe, de ez­1 már nerá hibázott. 1:0. A félidő hátralévő részében a hazai csapat támadott többet, a Gép­javító védekezésre kényszerült. A második negyvenöt perc mindvégig kiegyensúlyozott játé­kot hozott, ahol a második perc­ben Dancs átadásából Fazekas szerzett gólt a hazai csapatnak. 2:0. A hátralevő időben mezőny­játék folyt, különösebb esemény nélkül. Mindvégig kemény, de sport­szerű mérkőzést vívott egymás­ul a két csapat. Kitűntek: Kóka, Klein. Antal, illetve Kovács, Ze­mán és Antal. Megmozdult a föld... Hány pontot érjen a gól? — A nézők, a szurkolók is üdvözölnék a változásokat — Mindkét front egyet akar: jobb labdarúgást A labdarúgás nincsen világos hely­zetben, mégis olyan sokan bábáskod­nak körülötte, mintha valóban attól tartanának a legtöbben, hogy nem le­het megmenteni. Annyi azonban bizonyos, hogy gól- szegényebb lett, hogy a játék már nem olyan vonzó, hogy a stadionok lelátóin egyre kevesebb a néző... Csupa olyan tünetek ezek, ame­lyek a temetést is eszünkbe juttathat­ják. Mert általában minden baj egy kis lázzal szokott kezdődni... Hogy ne forduljon komolyabbra a dolog, sokan kész receptekkel álltak elő. A jelszava mindenkinek ugyan­az: mentsük meg azt, ami a szép a labdarúgásban. így született meg az UEFA, az Eu­rópa Labdarúgó Unió egyik határo­zata, amely szerint a Kupagyőztesek Kupájának mérkőzésein az idegen­ben elért gólok kétszer annyit érnek, mint a hazai pályán lőtt gólok. Ez már törvény ebben a kupában, életbe léptetett szabály. Valahogy ugyanabban az időben a i Football Association (az angol lab- I darúgó-szövetség) is javaslatot terjesz­tett az angol profi ligák 92 egyesüle­te elé. Röviden arról van szó, hogy I az eredeti pontozás változatlan ma- jrad, de minden egyes gólért — hazai I és idegen pályán lőtt gólért egyfor­mán — még 0.25 pont jár. Minden négy gól után tehát újabb egész pont! Az angolok nem siettek szabályt al­kotni javaslatukból. Várják a véle­ményeket. íme néhány vélemény a javaslatról. ÉRDEMES RÁ FELFIGYELNI Dr. H. Kaeser, a FIFA főtitkára: « — Elvben minden olyan javaslat, amely nagyobb gólözönt eredményez­ne, megérdemli figyelmünket. Az új szabály lényegesen megváltoztatná a helyzetet. Ma általában az a fő, hogy 'ne kapjunk gólt! A jövőben pedig i minden igyekezetnek arra kellene összpontosulnia, hogy minél több gólt lőjön a csapat. Van a javaslatnak fogyatékossága is, de attól függet­lenül, minden nemzeti szövetség maga I határozhatja meg önállóan, hogy mi­lyen legyen a pontozás saját bajnok­ságában. ÜDVÖZLÖM A JAVASLATOT Hans Bangerter, az UEFA főtitkára: — Egy ilyen javaslatot természete­sen csak üdvözölni tudok. Azt hi­szem, hogy minden olyan fáradalom nem bizonyul hiábavalónak, amely a mai csúnya defenzív futballt feledtet­jni szeretné. Mindenesetre még tanul- [ mányoznunk kell azt, hogy mit is je­lentene, ha a csapatok több gólt lő­nének. A jövőben azonban sokkal ■ jobban működhetünk, ha inkább a nézők kéréseinek, nem pedig az ed­zők követelményeinek teszünk eleget! MINDENBEN ELLENZEM! Ernst B. Thommen, a svájci sport- fogadó-társulat igazgatója: — Mint gyakorlati ember, ellenez­nem kell az angol javaslatot. Ha az ja cél, hogy sok gólt érjünk el, akkor [egyetlenegy ember, a rossz kapus, erősen befolyásolhatja a találkozó ki­menetelét. Arra pedig még rágondolni Is rossz, milyen üzelmekre adhat ter­mőtalajt az ilyen szabály, különösen a kieső csapatok kezdeményezésére! Daily Mlror: Több pontot a gólokért? — Egy nagy veszélytől menekülünk, a védekező Játéktól, s megtörténhet, hogy ezzel a javaslattal egy olyan nagy káoszba jutunk, amelyből aztán hiába keres­sük a kiutat! Daily Mail: Ne legyünk naivak! A változást pusztán a változásért még nem elég megszavazni, különösen, ha az, amit akarunk, nem is olyan tökéletes. Ar­ra mindenesetre vigyáznunk kell, hogy semmit se honosítsunk meg elhamar­kodottan. MI ÉRVÉNYES MÁRIS A KEK-BEN? Az UEFA határozata nyomán a Kupagyőztesek Európa Kupájának mér kőzésein máris érvényes az új sza­bály, miszerint az idegen pályán lőtt gól két pontot, a hazai pályán lőtt gól pedig csak egy pontot ér. íme néhány szebb eset! A—B 0:0. B—A 1:1. Az A-csapat megy tovább, mert a két döntetlenül végződött mérkőzés után 2:l-es pontarányban vezet! A—B 1:0. B—A 2:1. Ismét az A-csapat megy tovább — noha a két mérkőzés gólaránya 2:1 — mert a gólokat aszerint pontoztuk, hogy ki melyik pályán érte el őket. Az A-csapat ezt a találkozót 3:2 arány­ban megnyerte. A—B 4:1. B—A 3:0. Nos, itt a B-csapat a jobb. Az A akkor mulasztotta el a nagy alkal­mat, amikor idegenben" játszva egy gólt sem lőtt. Az új pontszámítás sze­rint a B-csapat 5:4-re győzött. A—B 2:2. B—A 3:3. Ismét az A-csapat a jobb, mert ide­gen pályán játszott akkor, amikor három gólt lőtt, a sajátján pedig csak kétszer engedte meg ellenfelének a góllövést. Pontszámban 8:7-re nyerte meg a mérkőzést, a gólarány külön­ben itt 5:5 volt. AZ ANGOL JAVASLAT A győzelemért két pont, a döntet­lenért egy, a vereségért semmi — plusz minden elért gólért még egy negyed pont. Ha egy találkozó 4:4 arányú döntet­lennel fejeződik be, mindkét csapat két-két bajnoki ponthoz jutott hozzá. De kezdjük elölről. 0:0 — mindkét csapat egy pontot kap. 1:0 — csak a győztes csapat kap pontokat, összesen 2.25-öt. 2:0 — a győztesnek 2.5 pont jár. 3:0 — a győztesnek 2.75 pont jár. 4.0 — a győztes három pontot gyűj­tött össze egy mérkőzésen! Ez csak még javaslat. Akik tehát irtóznak a matematikától, reményked­hetnek még, hogy az angolok nem vezetik be ezt az új szabályt. (t.) A megyei kosárlabda-bajnokságért A megyei kosárlabda-bajnokság VII —VIII. fordulójának eredményei: Pak­si Gimnázium—Paksi Kinizsi (női) 60:44, Paksi Kinizsi—Bátaszéki VSK (női) 57:13, Paksi Gimnázium—Bajai Bácska II (férfi) 31:45, Szekszárdi Közgazdasági Technikum—Szekszárdi Vörös Meteor (női) 48:22, Paksi Kini­zsi-Szekszárdi Közgazdasági Tech­nikum (női) 28:48. Bonyhádi Vasas- Szekszárdi Petőfi II (férfi) 87:50, Bony­hádi Cipő—Szekszárdi Petőfi II (női) 43:29, Szekszárdi Vörös Meteor—Dom­bóvári Apáczai Gimnázium (női) 23:55, Palánki Technikum—Dombóvári Apá­czai Gimnázium (férfi) 49:56, Bajai MTE II—Bátaszéki VSK (női) 85:12, Bajai Bácska II—Bátaszéki VSK (fér­fi) 49:41, Dombóvári VSK—Bajai Víz- ! ügy (férfi) 36:147. Dombóvári Gőgös ! Gimnázium—Bajai Ruha (női) 24:57. A bajnokság állása: Nők; 1. Sz. Közg. Tech. 7 7 ___ 38 4:147 14 2. Paksi Gimn. 7 7 — 395:239 14 3. Bajai Ruha 8 6 2 314:291 14 4. Bajai MTE II. 7 6 1 467:411 13 5. Bonyhádi Cipő 7 5 2 310:211 12 6. Domb. A. G. 7 3 4 336:246 10 7. Domb. Gőgös G 8 2 6 179:469 10 8. Paksi Kinizsi 7 2 5 324:263 9 9. Szekszárdi VM. 8 1 7 138:408 9 10. Sz. Petőfi II. 6 2 4 174:202 8 11. Bátaszéki VSK 8 — 8 102:393 8 Férfiak: 1. Bajai Vízügy 6 ___ 51 0:280 12 2. Domb. A. G. 6 5 1 476:289 11 3. Bonyhádi Vasas 6 5 1 451:309 11 4. Bajai Bácska II. 6 5 1 367:272 11 5. Sz. Petőfi II. 5 2 3 318:306 7 6. Paksi Gimn 6 1 5 276:449 7 7. Dombóvári VSK 7 — 7 279:610 7 8. Bátaszéki VSK 5 1 4 225:278 6 9. Palánki Tech. 5 1 4 230:294 6