Tolna Megyei Népújság, 1964. augusztus (14. évfolyam, 179-203. szám)

1964-08-07 / 184. szám

6 TOI.NA MEGYEI NÉPÚJSÁG 103i. augusztus ?. Bonyhád továbbjutott! Bonyhádi Vasas-Dunaújvárosi Kohász 3:3 (1:1) Bonyhád, 1200 néző. Vezette: Kulcsár. Bonyhád: — Kovács — Guzorán, Endrődi, Fricsi — Mező, Péter — Szabó II., Pataki, Klein, (Szász), Fláding, Szabó I. Duna­újváros: Sági — Andriska, Ligeti, Ruppert — Magasházi, Sulia — (Móri), Für, Jagodics, Takács II., Mihályi, (Böröndi), Nagy. A du­naújvárosi csapat kezdett jobban és már a második percben gólt ért el. A bonyhádi 16-oson belül pat­togott a labda és azt Jagodics, Kovács kapujába juttatta. 0:1. A nézők többsége azt várta, hogy a gól után a hazai csapat nem bírja feltartani a sorozatosan tá­madó dunaújvárosi csatársort, azonban nem így történt. Fokoza­tosan magára talált a Vasas vé­delme és hárítani tudta a táma­dásokat. Bár a vendégek voltak enyhe mezőnyfölényben, mégis Bonyhádnak akadt több gólhely­zete. A 8. és a 12. percben szög­letrúgást harcolt ki a hazai csa­pat, de eredmény nem született. A 20. percben Szabó II. tört ve­szélyesen kapura, de Sági jó ér­zékkel tisztázni -tudott. Néhány másodperc múlva már Jagodics veszélyeztette Kovács kapuját. A Nyolcvan sportvezető továbbképzése A Tolna megyei TS elnöksége nagy gondot fordít. hogy a sportvezetők megfelelő politikai sportvezető-képző oktatásban ré­szesüljenek. Ennek érdekében az idén szeptember 7-től, Október 7-ig — két csoportban —. össze­sen nyolcvan sportvezető vesz részt a siófoki kiképzésen. Az első csoport szeptember 7- től 21-ig tartózkodik Siófokon, ahol a sportvezető-képző tan­folyammal párhuzamosan vala­melyik sportág játékvezetői tan­folyamát is elvégzik a hallgatók. A második csoport szeptember 22-én érkezik Siófokra, és októ­ber 7-ig tartózkodik ott. Ez a turnus gyakorló-oktatói tan­folyammal összekötött sport­vezető-képző oktatást kap. 23. percben ismét Szabó II. ment el, de a védők szögletre tudtak szerelni. Bonyhád két percen be­lül négy szögletet harcolt ki, de az egyenlítő gólt nem sikerült megszerezni. A 28. percben egy összecsapásnál Mihályi megsérült és helyette Böröndi állt be. A 36. percben egyenlített a hazai csa­pat. Fláding remek labdát küldött Szabó II-nek, aki vcdheteíle- nül lőtt a felső léc alá. 1:1. Továbbra is változatos, jóiramú, izgalmas volt a játék. A 41. perc­ben ismét Szabó tört kapura, de a védelem szögletre mentett elő­le. Négy perc múlva ugyanez is­métlődött, csak ezúttal Fláding volt á támadó. A II. félidőt dunaújvárosi táma­dások vezették be és a 2. percben Pataki a gólvonalról tisztázott. Is­mét kiegyensúlyozott lett a já­ték. Egymást váltogatták a bony­hádi és a dunaújvárosi támadá­sok. Bonyhád lelkesen, gólratö- rően, míg a vendégek mezőnyben szépen, de kapura kevésbé veszé­lyesen játszottak. A 12. percben Jagodics jól el­talált lövését Kovács csak bel­jebb segítette. 1:2. öt perc múlva Für kerül óriási helyzetbe, 8 méterről senkitől sem zavartatva, mellé lőtt. A követke­ző percben már bonyhádi táma­dás futott a pályán és szögletrú- gás után Szabó I. fordulásból re­mek labdát küldött kapura, '.amely centikkel kerülte el a felső ka­pufát. A nagyszámú közönség har­sányan bíztatta csapatát, amely egymás után vezette támadásait. A 39. percben sikerült az egyen­lítés. Egy jobboldali támadás után az öt és felesre került a labda melyet Pataki juttatott a , há­lóba. 2:2. A határtalan öröm azonban nem tartott sokáig, mert a következő percben óriási védelmi hibából Nagy fejesgóljával ismét megsze­rezte a vezetést Dunaújváros. 2:3. A hazai csapat nem adta fel a reményt és tovább küzdött. A 42. percben Mező fejelt kapura, de a labda a felső kapufa éléről hagyta el a játékteret. A játék­vezető három perccel meghosz- szabbította a második félidőt és ez alatt Szabó II. fejjel juttatta az egyenlítő gólt a vendégek ka­pujába. 3:3. A nagyszámú nézősereg végig változatos, küzdelmes, s izgalmak­kal telített mérkőzést látott. Du­naújváros, bár mezőnyben kultú­ráltabban, szebben játszott, mint a hazaiak, de technikai fölényé­vel sem tudta a továbbjutást biz­tosítani. A bonyhádi csapat vé­gig lelkesen küzdött. A csatár­sorból különösen Szabó II. ját­szott gólratörően és nagy része van a továbbjutás kiharcolásá­ban. Kitűntek: Szabó II., Pataki, Endrődi, illetve Jagodics, Magas­házi és Ruppert. A játékvezető szinte hiba nélkül vezette a mér­kőzést. Érdekességek a szekszárdi NB II-es kosarasokról Legeredményesebb játékosok: nők: Budavári 314 pont. Varga II. 140. dr. Péntekné 111. Boi- csáné 88. Molnárné 79 pont. Férfiak: Hunyadi 239 pont, Pcs'a 195. dr. Péntek 138. Molnár 124. Krasznai 95 pont. Budavári Zsuzsa a 314 pontjával az NB II. középcsoport legeredménye­sebb játékosának bizonyult. | Ki hányszor szerepelt? Nők: Borcsáré 18. Varga II. 18. Buda­vári 17. dr. Péntekné 16. Vancsa 14. Rozsnyainé 14. Héjas 13. Fér­fiak: Hunyadi 18. Krasznai 17. dr. Péntek 17. Bodri 16. Danóczy 16. Posta 14. Némeih 12. A csapat átlagos életkora nők­nél. férfiaknál egyaránt 24 év. A megyei riplaMabajnekság sorsolása Nők: /Augusztus 23: Bogyiszló—Sió- agárd, Fornád—Hőgyész, Medina —Németkér, Dombóvár—Varsád, Ctkó szabadnapos. Augusztus 30: Dombóvár—Bo­gyiszló. Varsád—Medina, Német­kér—Fornád, Cikó—Sióagárd, Hő­gyész szabadnapos. Szeptember 6: Bogyiszló—Cikó, Sióagárd—Hőgyész, Fornád—Var­sád, Medina—Dombóvár, Német­kér szabadnapos. Szeptember 13: Medina—Bo­gyiszló, Dombóvár—Fornád, Né­metkér—Sióagárd, Hőgyész—Ci­kó, Varsód szabadnapos. Szeptember 20: Bogyiszló— Hőgyész, Cikó—Németkér, Sió­agárd—Varsád, Fornád—Medina, Dombóvár szabadnapos. Szeptember 27: Fornád—Bo­gyiszló, Dombóvár—Sióagárd, Varsád—Cikó, Németkér—Hő­gyész, Medina szabadnapos. Október 4: Bogyiszlq—Námet- kér, Hőgyész—Varsád, Cikó— Dombóvár, Sióagárd—Medina, Fornád szabadnapos. Október 11: Fornád—Sióagárd, Medina—Cikó, Dombóvár—Hő­Prantncr Magda, a Szekszárdi Petőfi serdülő korú kosárlabda- játékosa labdavezetés közben. Ez a felvételünk a serdülő kosár­labdázók szekszárdi táborozásán készült, ahol a versenyző jó já­tékkal tűnt ki. gyész, Varsád—Németkér, Bo­gyiszló szabadnapos. Október 18: Bogyiszló—Varsád, Németkér—Dombóvár, Hőgyész— Medina, Cikó—Fornád, Sióagárd szabadnapos. Férfiak: Augusztus 23: Sz. Honvéd— Sióagárd, Máza—Felsőnána, For- nód—Hőgyész, Pálfa—Németkér, Dombóvár—Gyönk. Augusztus 30: Dombóvár—Sz. Honvéd, Gyönk—Pálfa, Német­kér—Fornád, Hőgyész—Máza, Fel­sőnána—Sióagárd. Szeptember 6: Sz. Honvéd— Felsőnána, Sióagárd—Hőgyész. Máza—Németkér, Fornád—Gyönk Pálfa—Dombóvár. Szeptember 13: Pálfa—Sz. Hon­véd, Dombóvár—Fornád, Gyönk —Máza, Némefkér—Sióagárd, Hőgyész—Felsőnána. Szeptember 20: Sz. Honvéd— Hőgyész, Felsőnána—Némeikér, Sióagárd—Gyönk, Máza—Dombó­vár, Fornád—Pálfa. Szeptember 27: Fornád—Sz. Honvéd, Pálfa—Máza, Dombóvár —Sióagard, Gyönk—Felsőnána, Németkér—Hőgyész. Október 4: Sz. Honvéd—Né- I metkér, Hőgyész—Gyönk, Felső- 1 nána—Dombóvár, Sióagárd—Pái- fa, Máza—Fornád. Október 11: Máza—Sz. Honvéd, Fornád—Sióagárd, Pálfa—Felső­nána. Dombóvár—Hőgyész, Gyönk —Németkér. Október 18: Sz. Honvéd— Gyönk, Németkér—Dombóvár, Hőgyész—Pálfa, Felsőnána—For­nád, Sióagárd—Máza. Melyik csoport erősebb ? A megye labdarúgó-berkeiben régóta folyik a vita: A 11. osztá­lyú bajnokságban a keleti, vagy a nyugati csoport képvisel na­gyobb játékerőt. Ennek"'eldönté- sére a fornádi és a bogyiszlói csapat — a 2 csoportelső — ba­rátságos mérkőzést játszik egy­mással. Az első mérkőzésre va­sárnap került sor Formádon. A hűvös, esős időben lejátszótr mérkőzésen a bogyiszlói csapit, győzött 2:l-re. A visszavágóra augusztus 9-én. vasárnap kerül sor Bogyiszlón. fél 5 órai kez­dettel. A mérkőzés iránt nagy érdeklődés nyilvánul meg Bo­gyiszlón. és szeretnék az elmúl', vasárnapi győz'lmüket megismé­telni. Amennyiben ez sikerül Bo- gy.szlónak. úgy megnyugtatták magukat: a keleti csoport az ‘ erősebb. BELÉPŐ HUSZONKÉT ARANYÉREMMEL A Helsinkiben 1952-ben meg­rendezett olimpia egyik legna­gyobb érdeme, hogy ezen már a világ valamennyi, nemzete részt vehetett. Itt mutatkoztak be elő­ször a Szovjetunió versenyzői (a cári Oroszország is csupán egyszer vett részt az olimpián, 1912-ben, Stockholmban) és mindjárt hu­szonkét aranyérmet nyertek. A versenyekre hatvankilenc ország 5500 versenyzője nevezett. Sok mindenben hozott rekordot ez az olimpia. A magyarok is ebben a testvéri országban szerepeltek a legjobban. 16 arany, 10 ezüst, és tizenhat bronzérmet nyertek. földindulás az atlétikában Az olimpiák történetében a hel­sinki olimpia atlétikai versenyei voltak a legsikeresebbek. Az idő­járás ugyan bosszantotta néha a nézőket, de a szervezés tökéletes volt. A közönség felkészültsége és érdeklődése elősegítette a kivéte­les teljesítmények születését. Az atlétikában — az olimpiákon leg­nagyobb érdeklődésre számot tartó versenyeken — a férfiak huszon­négy. a nők tíz olimpiai csúcsot szárnyaltak túl. A női távolugrás­Gyorsabban, magasabbra, erősebben! — Színek az olimpiák történetéből — ban például kilenc versenyző — az előversenyekkel együtt — har­mincszor ugrotta túl a régi olim­piai csúcsot. A csúcsok közül a férfiaknál három, a nőknél pedig hat világcsúcsot jelentett. Külön öröm számunkra, hogy a kala­pácsvetésben győztes Csermák Jó­zsefet is ott ünnepelhettük a vi­lágrekorderek között. A világon először dobta túl a 60 métert (60,34 m). Az atlétákon felbuzdulva az úszók is remekül szerepeltek. Mind a férfiak, mind a nők, va­lamennyi versenyszámban túl­szárnyalták az olimpiai csúcsot. A nők versenyében egy úszószám ki­vételével valamennyiben magyar győztest ünnepelhettünk. ARANYIFJAINK — ARANYLANYAINK Kik nyerték a tizenhat olimpiai bajnokságunkat? Csermák József a kalapácsvetésben, Papp László a nagyváltósúlyú ökölvívásban, Hódos Imre a kötöttfogású birkó­zás légsúlyában, Szilvási Miklós a kötöttfogású birkózás váltósú­lyában, Kovács Pál a kardvívás­ban, kardcsapatunk, Takács Ká­roly az ötalakos gyorstüzelő pisz­tolylövésben, öttusa-csapatunk, Csermák József, a helsinki olim­pia kalapács vető-bajnoka. Köröndi Margit felemás korláton, Keleti Ágnes talaj tornában. Sző­ke Kató a 100 méteres gyors­úszásban, Gyenge Valéria a 400 méteres gyorsúszásban, Székely Ééa a 200 méteres mellúszásban (ekkor még a pillangó nem volt külön szám), 4x100 méteres női gyorsúszó-váltónk, vízilabda-csa­patunk, labdarúgó-csapatunk. A nem hivatalos pontverseny­ben hazánk ismét a harmadik he­lyet foglalta el. Messze megelőz­tünk olyan nagy országokat, mint Japán, Olaszország, Németország, Anglia, Franciaország. Ha a csa­patversenyek egyenkénti arany­érmeit is figyelembe vesszük, ak­kor a magyarok Helsinkiben negy­venkét aranyérmet nyertek, míg Londonban tizenötöt. ÉRDEMES „ÚJÍTANI” A nagyszerű eredmények, az egész olimpia magas színvonala elsősorban annak tulajdonítható, hogy a második világháború után mindenütt keresni kezdték azokat a módszereket, amelyekkel na­gyobb teljesítményt íehet elérni. A legtöbb helyen az edzéseket tu­dományos alapokra helyezték, és ennek előbb-utóbb gyümölcsözni kellett. Egy példát ragadunk ki, amely ezt illusztrálja. A súlylö­késben hármas amerikai siker szü­letett. Parry O’Brien győzött, 17,41 méteres eredménnyel. Ez még ugyan messze van a húsz méter­től, és az azon felüli eredmények­től, amelyeket a jelenlegi legjob­bak elérnek, de minden nála kez­dődött. A súlylökésben előzőleg, a ver­senyzők a lökés irányában álltak fel, és úgy „rugaszkodtak neki”. így a súlygolyóra nem tudták teljesen hatékonyan átvinni a lökőerőt, mivel a kidobás helyéig hullámoz­va mentek előre. O’Brien háttal állt a kidobás irányának és igye­kezett fokozatosan emelkedni a kilökés testhelyzetéig. Is y haté­konyabbá tette az erőátvitelt, ami később az eredményekben tükrö­ződött. Az atlétika többi ágában, de az úszásban is az új edzésrendsze­rek meghonosodása a jobb ered­mények nyitia. A helsinki olim- r>ia utáni évtizedben ez még iob- ban éreztette hatását. Látjuk majd az utolsó fejezetben a mel- boumei és a római olimpia, ered­ményein is. (Folytatjuk) BÉCS ISTVÁN