Tolna Megyei Népújság, 1963. október (13. évfolyam, 229-255. szám)

1963-10-08 / 235. szám

6 TOLVA HTBGTÜI NEPÜJSAÖ Í9C3. október 8. NB lll-as csapataink közül az Sz. Petőfi és Dombóvár győzött Döntetlen a Nagymányok—PEAC mérkőzésen Csapataink közül a Petőfi szerezte a legkel­lemesebb meglepetést. Nem volt ugyan akkora a különbség a két csapat között, mint azt a 4:1- es gólarány m utatja, de ezúttal eredményes volt a szekszárdi támadósor, a szerencsével ha­dilábon álló kaposvári csapattal szemben. Értékes Dombóvár győzelme is a Kalocsai Honvéd ellen. Ez a mérkőzés is megmutatta, hogy még 10 perccel a befejezés előtt sem cél­szerű beállni védekezni. Dombóvár 3 perc alatt fordította meg a vesztésre álló mérkőzés sorsát. Nagymányok tartalékos volt és a csapat lel­kiállapotára kétségkívül nem hatnak megnyugta- tólag a kulisszák mögött folyó harcok. Ennek a harcnak egyik állomásaképpen Palatinuszt Ének József váltotta fel az edzői tisztben az elmúlt héten. Bár lelkesen játszottak a nagymányokiak, az egyik pontot kénytelenek voltak átengedni a vendégeknek. A Dózsa alulmaradt Baján az MTE-vel szemben. így aztán a két szekszárdi csapat (a múlt vasárnap Szekszárdon győzött az MTE a Petőfi ellen) alaposan hozzásegítette a bajaiakat ahhoz, hogy az utolsó helyek egyikéről a 6. helyre tornásszák fel magukat. Máza-Szászvár váratlanul súlyos vereséget szenvedett Nagykanizsán, a leggyengébbnek tar­tott kanizsai csapattól. Szekszárdi Petőfi—Kaposvári Kinizsi 4:1 (1:0) Szekszárd, 400 néző. Vezette: Szirmai. Sz. Petőfi: Greilich — Tancz, Gellér, Rochi — Ulrich, Zörényi — Huth, Bárány, Málin- ger. Bosnyák, Serbán. Edző: Túra Emil. Kaposvár: Murányi — Ba­logh, Darvas, Gergely — Bíró I., Pados — Bíró II., Kovács, Simon, Szabó, Göncz. Edző: Váradi La­jos. A 10. percben Tancz hibá­ja után Göncz hagyta állva a Pe­tőfi védelmét, azonban éles szög­ből leadott lövése a kapufáról kipattant. A 15. percben Rochi jó labdával ugratta ki Málingert, aki először a védőkbe lőtte a lab­dát, másodszorra azonban nem hibázott. 1:0. A gól után a Pető­finek voltak nagy helyzetei, de Bosnyák labdája a kapufát érint­ve hagyta el a játékteret. A túl­só oldalon viszont Greilich és Gellér parádés megoldásai érde­meltek tapsot. Szünet után sem változott a helyzet. Kaposvár teljesen egyen­rangú ellenfél volt a mezőnyben, sőt valamivel többet is támadott, de csatárai a legjobb helyzeteket is kihasználatlanul hagyták. A 25. percben Serbán fejéről a há­lóba került a labda. 2:0. A két­gólos vezetés után érték el a ven­dégek góljukat. Tancz szabályta­lankodott. A 18 méteres szabad­rúgásnak Bíró II. futott neki, a láb da a léc mellett jutott a hálóba. 2:1. A 35. percben Huth középen kitört és a sarokba lőtt. 3:1. Há­rom perc múlva Gellér fejesgólja után (4:1) a Petőfi nem várt ará­nyú győzelmet aratott. Nagymányoki Brikett—Pécsi EÁC 0:0 Nagymányok, 900 néző. Vezet­te: Fehér. Nagymányok: Szőts — Hirschmann, Komáromi, Berta, — Teleki, Farkas — Kozma, Be- cze, Jánosi. Kész, Nyitrai. Edző: Ének József. Pécsi EAC: Fábián — Kresz, Balló, Siszler — Zborai, Milovai — Márton, Gulyás, Ber­ta, Tüske, Kovács. Edző: Bolla Ferenc. Még a múlt héten sem ültek el az átalakulás hullámai. Palatinusznak távoznia kellett és Ének József vette át a csapat edzésének irányítását. A hazai együttes Molnár, Hucker és Wé- ber nélkül állt fel. A tartalékos csapat lelkesedésében nem volt hiány, ez azonban nem volt ele­gendő a győzelem megszerzésé­hez. Jobbára mezőnyjáték folyt, bár akadtak helyzetek is, ezeket ázonbán nem sikerült kihasznál­ni. így a 7. percben Becze fölé lőtte gólhelyzetben a labdát. Fél óra múlva Nyitrai előtt nyílott gólhelyzet, de mellé lőtt a csatár. I Szünet után sem változott a já­ték. Talán még nagyobb volt a lelkesedés. A hazai csapat me­zőnyfölényt ért. el, azonban Nyit­rai. Becze és Kész is hibázott gólhelyzetben, így aztán az egye­temistáknak sikerült az eiryik baj­noki pontot elvinniök Nagymá- nyokról. A hazai együttesből Szőts, Komáromi, Teleki, Kozma, Fartws-játéka emelkedett az átlag fölé. Orosz Dombóvári VSE—Kalocsai Honvéd 3:2 (0:1) Dombóvár. 500 néző. Vezette: Széki. Dombóvár: Egyed I. — Ma­rosi, Egyed II., Potó — Kalmár. Lehőcz — Horváth. Kulcsár, Ta- psszti, G. Kiss, László. Edző: Albrecht József. Kalocsa: Zérczi — Okner, Szabó I., Szabó II. — Matos, Maul — Fodor. Tábor, Bartos, Kamrás, Kelemen. Edző: Malomszegi Ottó. Váltakozó játék után a negye­dik percben Kamrás révén a ven­dégcsapat szerezte meg a vezetési. 0:1. Szünet után már az ötödik percben G. Kiss került helyzetbe, de lövését Zérczi védte. Két perc múlva azonban a balösszekötő lövésével már tehetetlen volt a kalocsai kapuvédő. 1:1. Az egyen­lítés Kalocsát rázta fel. Formás támadásokat vezettek, de elkap­kodták a helyzeteket. A 28. perc­ben ismét Kalocsa szerzett veze­tést. Matos—Kamrás volt a labda útja és a balösszekötő lábáról is­mét Egyed kapujába került a lab­da. 1:2. A gól után a vendégek védekezésbe vonultak. Dombóvár pedig az egyenlítésért küzdött. Dombóvár igyekezetét koronázta siker, mert három perc alatt két gólt szerzett a vasutascsapat, amely nemcsak egyenlítést jelen­tett, de a győzelem megszerzését is. A 39. percben szögletrúgás után Egyed II. fejelt gólt (2:2), majd G. Kisst buktatták és a sza­badrúgás után Tapaszti fejes gól­jával a győzelmet is megszerezte. 3:2. A mutatott játék és a helyzetek alapján a vasutascsapat rászolgált a győzelemre. Kitűntek: G. Kiss, Marosi. Tapaszti. illetve Matos, Tábor és Kamrás. Sebők Bajai HTE—Szekszárdi Dózsa 3:2 (2:1) Baja, 300 néző. Vezette: Orbán. A Szekszárdi Dózsa a következő összeállításban lépett pályára: Lickert — Tamási, Tárnok, No­vak — Kucsera, Gahó — Dósai, Kormos, Majnay, Lizák, Ungi. A szekszárdi csapat lép fel támadó- Lag és már az első percben veszé­lyesen tör Kormos kapura, de a 16-oson belül felvágják. A játék­vezető a 16-osról rúgat közvetett szabadrúgást, melyet Kucsera fölé lő. Sorozatos Dózsa-támadások után Gahó jó labdájával Lizák húz kapura, és a kifutó kapus mellett gólt lő. 0:1. Változatos lesz a játék, mindkét csapat ki­veszi a részét a támadásból. A 23. percben egyenlít Baja. Tamási rö­viden szabadít fel, és a bajaiak egyenlítenek. 1:1. Nyolc perc múl­va a Dózsa-védelem lestaktikáva) kísérletezik, a balszélső kiugrik és máris 2:l-re vezet Baja. A második félidő 10. percében Lickert védés közben megsérül és csak 2 perc ápolás után tér ma­gához. A 18. percben Kucsera és B. Szabó a kiállítás sorsára jut. A 28. percben formás bajai táma­dás után Czeglédi tör kapura, Tárnok szerelését a játékvezető szabálylalannak minősíti és ll-est ítél, melyet Czeglédi értékesít. 3:1. A 40. percben sorozatos Dózsa- támadások után először Gahó, majd Kormos lövésé vágja gól­vonalról a védelem. A 44. perc­ben Majnay fejjel Dósai elé ját­szik, a kapus lábbal ment, de a kipattanó labdát Majnay értékesí­teni tudia. 3:2. További eredmények: Nagyka­nizsai Dózsa—Máza-Szászvár 4:0 (1:0), Nagykanizsai VSE—Nagy­A bajnokság állása: kanizsai Bányász 0:2 (0:0), Kalo­csai Kinizsi—Pécsszabolcs 1:1 (1:0), Mohács—Taszár 1:1 (1:1), A bajnoki táblázaton Dombóvár egy, a Sz. Petőfi három hellyel került feljebb. Megmaradt a har­madik helyen hazai döntetlené el­lenére is Nagymányok, és a Nagykanizsán vereséget szenve­dett Máza is, a Dózsa pedig két hellyel került hátrább. 1. Taszár 9 5 4 — 26:13 14 2. Nagyk. Bányász 9 5 3 1 12: 7 13 3. Nagymányok 9 5 1 3 31:19 11 4. Dombóvár 8 4 3 1 16:10 11 5. Kaposvár 9 4 2 3 16:17 10 6. Baja 9 4 2 3 11:13 10 7. Pécsi EAC 8 4 1 3 15: 9 9 8. Sz. Petőfi 9 4 1 4 14:16 9 9. Kalocsai Honv 9 3 2 4 21:21 8 10. Nagyk. Dózsa 9 3 2 4 13:15 8 11. Sz. Dózsa 9 3 1 5 26:24 7 12. Mohács 8 2 3 3 9:16 7 13. Nagyk. VSE 9 3 1 5 13:17 7 14. Máza-Szászvár 8 — 5 3 12:20 5 15. Pécsszabolcs 8 2 1 5 11:22 5 16. Kalocsai Kinizsi 8 1 2 5 7:20 4 A következő bajnoki forduló Nagykanizsai VSE, Kalocsai Hon­párosítása: Kaposvár—Bajs. Pécs­szabolcs—Sz. Petőfi. Pécs EAC— K,"'lőcsei Kinizsi. Nagykanizsai Bányász—Nagymányok, Máza— véd—Nagykanizsai Dózsa, Taszár —Dombóvár. Szekszárdi Dózsa— Mohács. 1 Győzelemmel kezdett a Petőfi férfi kosárlabda- csapata az osztályozón Szekszárdi Petőfi—Pécsi ti Főiskola 68:51 Pécs, 150 néző. Vezette: Szittya és Kacskovics. A Szekszárdi Pető­fi csapata a következő játékosok­kal kezdett: Danóczy, dr Péntek, Hargitai, Hunyadi, Máhr. (A szek­szárdi játékosoknak szokatlan volt, hogy a kosarak a szabályos­nál magasabban voltak és ez za­varta a csapatot.) Az első táma­dások a pécsieknek sikerültek jobban, majd a szekszárdi csapat kapcsolt rá és sikerült egyenlí­tenie. Az első félidőben mindkét csapat idegesen játszott, egyik csapat sem tudott tetemes előny­re szert tenni. A félidő közepén Hunyadit Dajka, Danóczyt Posta váltotta fel. Az első félidő. 14. percében az eredmény 14:14 volt. A csere eredményes volt, főleg Dajka volt elemében. A második félidő elején mind­járt a Petőfi vette magához a kezdeményezést és pár perc lefor­gása alatt 12 ponttal elhúzott. A szekszárdiak teljesen megnyugod­tak és szép játékkal megszerezték a győzelmet. A szekszárdi csapat lelkes és fe­gyelmezett játékával ilyen arány­ban is megérdemelte a győzelmet. A szekszárdi csapatból mindenki dicséretet érdemel, de Dajka át­lagon felül játszott, a mezőny leg­jobbja volt. Reméljük, hogy ez a győzelem önbizalmat ad a Petőfi csapatá­nak, és vasárnap is sikerül a győ­zelmet kiharcolni Szekszárdon, amikor az ellenfél a Kaposvári Honvéd csapata lesz. Fadd Dunaföldvárt, a Gépjavító Simontornyát győzte le a megyebajnokságban A megyei bajnokság nem várt meglepetésekkel folytatódott. A meglepetések sorozata már dél­előtt elkezdődött, amikor a Szek­szárdi Gépjavító érdekes, izgal­mas küzdelemben maga alá gyűr­te a megye egyik legrégibb és legnagyobb múltú csapatát, a Si- montomyai BTC-t. Fertószegi mesterhármassal segítette csapa­tát a siker kivívásához. Gerjenben a bonyhádi csapat hiába játszott szépen a mezőny­ben, mégis Gerjen szerezte meg a győzelmet Szépvölgyi két góljá­val, amelyre Szegedi csak egy gól­lal tudott válaszolni. Nem várt arányú hazai győze­lemmel végződött a Fadd—Duna- földvár mérkőzés is, amelyen a bajnokság hatodik helyezettje nagyarányú vereséget mért Dunai­földvárra. így Dunaföldvár elő­nye már csak egyetlen pontra zsugorodott. Érdekesen alakult a mérkőzés Hőgyészen is. Az első félidőben a hazai csapat irányította a küz­delmet és a vezetést is megszerez­te. Szünet után azonban a dombó­váriak jobb támadójátékkal meg­fordították a vesztésre álló mér­kőzést. Meglepetés született Pakson is, ahol Tamási egyetlen góllal, de jobbnak bizonyult a paksi csapat­nál, amely ugyan sokat támadott, de kapura lövést úgyszólván nem is küldött. Folytatta eddigi jó szereplését Cikó, amely hét gólt lőtt a duna- szentgyörgyieknek és ezzel bizto­san tartja a második helyet. Cikó feljavulása nagy meglepetés és bizony nem kis dicsőség a véde­lem számára, hogy ők kapták ed­dig sí legkevesebb gólt. Kisdorogon Bátaszék vendég­szerepeit és már az első félidő­ben a vendégcsapat 2:0-ra veze­tett. A hazai csapat csatársora eredménytelen volt, végül is Báta­szék 3:0 arányban győzte le a ha­zaiakat. Eredmények: Fadd—Dunaföld­vár 5:1 (2:1), Hőgyész—Dombóvár 1:2 (1:0), Cikó—Dunaszentgyörgy 7:1 (2:1), Paks—Tamási 0:1 (0:0), Gerjen—Bonyhád 2:1 (1:1), Szek­szárdi Gépjavító—Simontomya 4:3 (2:2), Kisdorog—Bátaszék 0:3 (0:2). A bajnokság állása: 1. Dunaföldvár 8 5 1 2 16:10 11 2. Cikó 8 4 2 2 18:6 10 3. Gerjen 8 5 — 3 14:12 10 4. Fadd 6 4 — 2 25:7 8 5. Tolna 6 4 — 2 19:10 8 6. Dombóvár 7 3 2 2 18:15 8 7. Bálázzák 7 4 — 3 13:12 8 8. Tamási 4 4 — 2 11:13 8 9. Paks 7 3 1 3 7:10 7 10. Bonyhád 6 3 — 3 31:11 6 11. Kisdorog 7 2 1 4 9:22 5 12. Szekszárd 8 2 1 5 15:41 5 13. Simontomya 6 2 — 4 16:13 4 14. Hőgyész 7 2 — 5 9:17 4 15. Dunaszentgyörgy 7 — 2 5 5:27 2 16. Győré k ! z á i r v a Az október 13-i forduló párosí­tása: Bátaszék—Cikó, Dunaszent­györgy—Hőgyész, Dombóvári Spartacus—Fadd, Tolna—Szek­szárdi Gépjavító, Simontomya— Gerjen, Bonyhád—Paks, Tamási— Kisdorog (Dunaföldvár, Győré ki­zárása miatt szabadnapos.) A Bonyhádi Járási Labdarúgó Szövetség határozatot hozott, melynek alapján a járási bajnok­ság elmaradt mérkőzéseit a követ­kező időpontban kell lejátszani. Október 20: Kismányok—Kéty, Zomba—Lengyel, Závod—Nagy- vejke. Október 27: Zomba—Len­gyel. Ugyancsak október 27-én kell lejátszani az elmaradt Mucs- fa—Kismányok mérkőzést is. * A Murgai Termelőszövetkezeti Sportkör vezetősége teljes labda­rúgó-felszerelést és labdákat vá­sárolt a közelmúlt hetekben meg­alakult labdarúgó-csapatnak. A csapat egyelőre barátságos mér­kőzéseket játszik és előrelátható­lag a tavasszal a járási bajnokság­ba kéri felvételét. * A Dombóvári 12 évfolyamos is­kola osztályküldöttein kívül a ta­nárok is részt vettek a vezetőség­választó taggyűlésen. A fiatalok felszólalásaikban értékes javasla­tokat tettek. Többek között kérték, hogy még a tél beállta előtt épít­sék ki azt a területet, ahol maid a télen a korcsolyapályájuk lesz. Totó-eredmények 1. Jugoszlávia—Magyar­ország 2:0 1 2. Pápa—PVSK 1:0 1 3. Esztergom—III. kér. 3:0 1 4. Veszprém—ZTE 0:1 2 5. Kap. Honv.—Budai Sp. 3:0 1 6. Kisterenye—Eger 3:2 1 7. Baglyasalja—Nagybát. 1:0 1 8. Juventus—Fiorentina 1:1 x 9. Mantova—Torino 0:0 x 10. Modena—Bologna 1:4 2 11. Roma—Lazio 0:0 x 12. Spal.—Inter. 0:1 2 A Hőgyészi Földművesszö­vetkezet felsőnánai 3. szá­mú cikklistájú vegyesboltjá­ba szakképzett boltvezetőt keres. Működési, erkölcsi bi­zonyítvány szükséges. Jelent­kezni lehet az fmsz. köz­ponti irodájában Hogyéí^en. (53)