Tolna Megyei Népújság, 1962. október (12. évfolyam, 230-255. szám)

1962-10-02 / 230. szám

TOT,NA MFGYF1 NÉPÚJSÁG 1963. október 2. SPORT Győzött a Dózsa és Dombóvár A Petőfi pontot szerzett Póessiabolcson, az MB lil-ban Az NB III. nyolcadik forduló­jában a számszerű eredményeket tekintve jól szerepeltek a Tolna megyei csapatok. A Szekszárdi Dózsa eléggé alacsony színvonalú küzdelemben Ungi bombagóljá­val tartotta itthon a bajnoki pon­tokat. Dombóvárott a vasutas­csapat második győzelmét szerez­te meg Kalocsa ellenében. Ezúttal már G. Kiss is játszott a csapat­ban, amelynek gólképessége ha­tározottan növekedett, de még sokat kell az együttesnek javul­nia. A Szekszárdi Petőfi védelme ezúttal jól zárt Pécsszabolcson, bár a hazaiak támadtak többet, a döntetlen eredményt a pécsiek is igazságosnak tartják. Együtte­seink közül egyedül Nagymányok szenvedett vereséget. Az első fél­időben még egyenlő erőket lát­hatott a közönség, de a második félidőre nagyon visszaestek a bá­nyászok. A vezető csapatok közül a Pé­csi BTC megnyerte mérkőzését Siófokon, a Pécsi Bányász azon­ban elvérzett Székesfehérvárott. A másik két mérkőzésen Baja vereséggel küldte haza a Nagyka­nizsai Bányászt, Kiskunhalason pedig a vendégcsapat szerezte meg a győzelmet és Kaposvárra vitte el a bajnoki pontokat. Az eredményeket tekintve tehát elégedettek lehetünk a forduló eredményével, de még mindig az a helyzet, hogy sok javulásra lesz szükség ahhoz, hogy együtte­seink szereplésében öröme teljék a megye sportközvéleményének. Különben az öt pont ellenére sem sokat javítottak csapataink eddigi helyezésükön, sőt a Petőfi egy, Nagymányok két hellyel keriiit hátrább. A forduló mérkőzései­ről az alábbiakban számolunk be olvasóinknak: Szekszárdi Dózsa—Mohácsi Petőfi 1:0 (0:0) Szekszárd, 800 néző. Vezette: Magyar. Szekszárd: Szlavicsek — Tamási, Novák, Vass — Kucsera, Kacsányi — Kormos, Majnay, Né­meth, Tárnok, Ungi. Edző: Ke­mény Tibor. Mohács: Horváth — Bárócz, Tamási, Tankovics — Rózsafi, Kővári — Gyévai, Pleck, Harmatos, Hauk, Bánfay. Edző: Ruff Ferenc. A kapuk csak a 10. perc táján kerülnek veszélybe. Németh és Bánfay azonban mellé lő. Az első gólhelyzet a vendégek kapuja előtt alakul ki, de Németh mellé lő jó helyzetből. Rendkívül ala­csony a játék színvonala. Nincs folyamatos támadás. A játékosok egymás hibájából élnek. A 14. percben is Vass oda tálalja a lab­dát Harmatos elé, de teljesen tisztán állva is mellé lő a közép­csatár. Negyedóra után csúnya belemenések tarkítják a játékot, de a játékvezető nem mer a ki­állítás fegyveréhez nyúlni. Még akkor sem, amikor Ungi törlesz­tésképpen beletalpal Báróczba. Lssan azonban lehiggadnak a ke­délyek és további durvaság nem fordul elő. Az utolsó negyedórá­ban a vendégek támadnak töb­bet, de csatársoruk a kapura ve­szélytelen. A második félidőt a Dózsa kezdi jobban. Az ötödik percben ordító gólhelyzet marad kihasználatla­nul a vendégek kapuja előtt. Un­gi teljesen tisztán áll, de lyukat rúg az ötösön. Utána hosszú per­cekig nem történik érdemleges esemény. A 18. percben szöglet­hez jut Mohács, amelyből Hauk alig fejel mellé. Nem sokkal ké­sőbb Harmatos fejese szöglet után a felső kapufáról hagyja el a já­tékteret. Már csak 15 perc van hátra, amikor Kacsányi a bal­oldalon ügyes cselekkel megy el a védők között, beadását Ungi bombalövéssel küldi a mohácsi kapuba. 1:0. A gól után a ven­dégek kétszer is veszélyeztetnek, de előbb Gyévai találja el a ka­pufát tiszta helyzetből, majd Har­matos fölé lövi a labdát. Alacsony színvonalú, az első félidőben helyenként durvaságok­kal tarkított mérkőzést vívott egymással a két csapat. Mind a mutatott játék, mind a helyzetek alapján a döntetlen igazságosabb lett volna. Kitűntek: Novák, Ta­mási, illetve Tamási és Pleck. Pécsszabolcsi Bányász—Szekszárdi Petőfi 0:0 (0:0) Pécsszabolcs. 1000 néző. Vezet­te: Lovasi. Pécsszabolcs: Szrnol- ka — Kővár, Rózsa I., Kesztyűs — Nádé, Hohner — Győrfi, Ha- lena, Koch, Mazil, Bérces II. Ed­ző: Meggyes Lajos. Szekszárd: Greifentstein — Cser, Geller, G aram völgyi — Simon, Bosnyák — Huth, Ulrich, Benács, Málin- ger. Rostási. Edző: Tamási László. Nagy irammal kezdődik a mér­kőzés. A Petőfi talál előbb ma­gára és mezőnyfölénybe kerül. A bányászok támadásait a szek­szárdi védelem könnyedén há­rítja, ugyanakkor a fedezetek jó labdákkal küldik támadásba a csatárokat. Az I. félidőben Szek­szárdnak több gólhelyzete adó­dik, de ezek kihasználatlanul ma­radnak. A második félidőben is Szekszárd játszik enyhe fölény­ben, különösen az utolsó 15 perc­ben nyomasztó ez a fölény. A hazai csapat ebben az időszakban csak védekezésre fordít gondot. A szekszárdi csapat mindvégig nagy lendülettel játszott és a helyzetek alapján győzhetett vol­na. Kár, hogy a csatársor nem vállalkozott távoli lövésekre, ha­nem mindent bevitt az ellenfél kapujának előterébe, ahol a vé­dők időben közbe tudtak avat­kozni. Nagykanizsai Dózsa—Nagymányoki Bányász 4:1 (1:1) Nagykanizsa, 1000 néző. Vezet­te: Perjési. Nagykanizsa: Németh — Kőhalmi, Tóth, Fiala — End­rei, Sallai — Hegyi, Markotán, Markó. Szigeti, Czipó. Edző:Csön- gei Pál. Nagymányok: Szőcs — Gebauer, Komáromi, Hücker — Hirschmann, Molnár — Mányo- ki, Becze, Bareith, Wéber, Wu- sching. Edző: Palatinusz János. Hullámzó mezőnyjátékkal telt el az első 45 perc. A második fél­időben magára talált a hazai csa­pat és helyzetei alapján akár na­gyobb arányban is nyerhetett volna a visszaesett vendégek el­len. A mérkőzés végén Komáro­mi 11-est hibázott. Góllövők: He­gyi, Markotány, Sallai, Szigeti, illetve Becze. Jók: Tóth, Sallai, Szigeti, illetve Komáromi, Hirsch­mann, Becze. Dombóvári YSE—Kalocsai Kinizsi 3:1 (3:1) Sipos IX., Kovács II., András. Edző: Hirmann András. önk tolnai győzelme volt a meglepetés Dombóvár, 800 néző. Vezette: Széki. Dombóvár: Egyed I. — Fugli, Halmosi, Ojtó — Beke, Kalmár — Gelencsér, Lehőcz, Egyed, G. Kiss, Ludas. Edző: Vi- cze János. Kalocsa: Schurmann — Bolvári, Vattai, Horváth — Tamási, Romsics — Boda, Bartal, A 13. percben Halmosi és Egyed J hibájából Tamási kapufára lő. A szögletet Sipos II. küldi kapura, de Egyed kiöklözi a labdát. A 17. percben Ludas remekül fut el a balszélen. Beadását Gelencsér egy méterről a kapusba lövi. A 22. percben Gelencsér megy el a szé­len, beadását Vattai felfejeli és a leeső labdát G. Kiss szerzi meg. Nem is hibáz a balösszekötő. 1:0. A 25. percben szép hazai táma­dás után Egyed beadását Ludas az oldalhálóba fejeli. A 35. perc­ben Halmosit lefutja Bartal, Egyed mellett pedig megszerzi Kalocsa gólját. 1:1.' A 42. percben András ezúttal is gyorsabb a ha­zai védelemnél és Egyed csak nagy bravúrral tud hárítani. Az utolsó percek rendkívül esemény­dúsak. A 43. percben Egyed II. a 16-os táján szerzi meg a lab­dát, gurulós labdát küld a kapu­ra és az Schurmann hasa alatt a hálóba jut. 2:1. Kapushiba. A 44. percben G. Kiss kapja a lab­dát, egyedül ugrik ki és a bal sarokba vágja azt. 3:1. Az első 10 percben három ha­zai szöglet az esemény. A 30. percig csak a két kapu között fo­lyik a játék, anélkül, hogy a ka­puk komolyan veszélybe kerül­nének. Egy-két esetben van csak egy kis izgalom, de eredmény nem születik. A 35. percben Bar­tal, a vendégek jobbösszekötője, aki kitűnő formában játszik, Hal­mosi lábában elesik. De a 16-os- ról küldött szabadrúgást a ven­dégek elhibázzák. A 37. percben Bartal újból elfut, beadását Fugli veszi le és az előtte álló csatár hátába vágja a labdát, amely a dombóvári kapura pattan. Egyed- nek minden tudására szükség van, hogy a labdát megkaparint­sa. A 38. percben Bartal újból faképnél hagyja a védelmet, de szerencsére csak az oldalhálót ta­lálja el. A hátralévő percekben Síposnak és Gelencsérnek van még helyzete, de az eredmény már nem változik. A vendégcsapat sokkal színe­sebben, ötletesebben és korsze­rűbben is játszott, mint a hazai és ha egy kis szerencséje van, fordított is lehetett voina az eredmény. A hazai csapatnak sok javulásra lesz még majd szüksé­ge. Lelkesedésben is felülmúlták a vendégek a hazaiakat. Egyed középcsatár játéka nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket. Eevik-másik játékosnál erőnléti hiányosságok is megmutatkoztak. Jók: Egyed I., Halmosi, Beke, Gelencsér, illetve Bolvári, Vattai, Bartal és András. Somogyvári További eredmények: Baia— Nagykanizsai Bányász 2:0 (1:0), Kiskunhalas—Kanosvár 0:1. Sió­fok—Pécsi BTC 1:2 (0:0). Székes- fehérvár—Pécsi Bányász 2:1 (0:1). A bajnokság állása: A forduló meglepetését Gyönk szolgáltatta Tolna legyőzésével. A tolnai csatársor ezen a vasár­napon gólképtelennek bizonyult. Ugyan két hátvéd jóvoltából két­szer is egyenlíteni tudott, de a I győzni akarás vágyától a tolnai védelem annyira kimerészkedett, hogy aztán mögöttük Gyönk mégiscsak megszerezte a győzel­met jelentő gólt, egy-két perccel a mérkőzés befejezése előtt. Akadt néhány érdekes ered­mény ezen a meglepetésen kívül is. Az élmezőnyhöz tartozó Paks csak szoros küzdelem után vitte el az egyik bajnoki pontot Kis- dorogról. Szekszárdon az Építők továbbra is gyengélkedik. Vé­delme ismét négy gólt kapott ha­zai mérkőzésen. A harmadik ven­dég-győzelmet Simontornya arat­ta az utolsó helyezett Hőgyész el­lenében. A többi mérkőzéseken a lista­1. Pécsi BTC 8 7 — 1 26:11 14 2. Kaposvár 8 4 2 2 14:6 10 3. Pécsi Bányász 8 4 2 2 13:7 10 4. Pécsszabolcs 8 3 4 1 12:8 10 5. Székesfehérvár 8 4 2 2 10:7 10 6. Baja 7 3 3 1 8:5 9 7. Szekszárdi Petőfi 8 3 3 2 10:12 9 8. Nagykanizsai D. 7 3 1 3 13:9 7 9. Kiskunhalas 8 3 1 4 7:7 7 10. Szekszárdi Dózsa 8 3 1 4 14:17 7 11. Nagykanizsai B. 8 2 2 4 13:13 6 12. Kalocsa 8 1 4 3 17:28 6 13. Siófok 7 1 3 3 10:14 5 14. Nagymányok 8 2 1 5 11:18 5 15. Dombóvár 7 2 1 4 9:15 5 16. Mohács 8 1 2 5 5:15 4 A kilencedik forduló párosítá­sa: Pécsi BTC—Nagykanizsai Dó­zsa, Nagymányok—Kiskunhalas, Kaposvár—Pécsszabolcs, Szek­szárdi Petőfi’—Baja, Mohács— Dombóvár. Kalocsa—Székesfehér­vár, Pécsi Bányász—Siófok. Nagy- kanizsai Bányász—Szekszárdi Dó­zsa. f. r* ví félidő folyamán. A sérülés meg­zavarta a bonyhádiakat, akik csak szünet után találtak maguk­ra és akkor tíz emberrel nagy­arányúvá tették győzelmüket. Bátaszéken nagy iramú játék jellemezte a két csapat találkozó­ját, amelyben a hazai együttes játszotta az elsőhegedűs szerepét és ezzel a győzelmével az élvo­nalban megerősítette az elmúlt fordulóban kiharcolt negyedik helyet. A bajnoki táblázaton Paks pontvesztése miatt Máza került az élre. Utána Paks, Dunaföld- vár, Bátaszék, Bonyhád, Simon­tornya a további sorrend. Vál­tozatlanul már csak egyetlen csa­pat áll győzelem nélkül és ez a Szekszárdi Építők együttese. Ve­reség nélküli csapat ugyancsak egy van a mezőnyben, a paksiak személyében. A nyolcadik forduló eredmé­nyei: Tolna—Gyönk 2:3 (1:1), Du- naföldvár—Gerjen 4:2 (1:1), Bá­taszék—Dombóvár 3:2 (2:1), Hő­gyész—Simontornya 0:1 (0:1), Máza—Győré 3:1 (0:1), Bonyhád— Cikó 5:1 (1:1), Kisdorog—Paks 1:1 (0:0), Szekszárdi Építők— Fadd 2:4 (1:3). vezetőknek is meg kellett dolgoz­1. Máza—Szászvár 8 7­1 30:12 14 niok a győzelemért. Mázán Győré 2. Paks 8 5 3 — 18:6 13 szerezte meg a vezetést és csak 3. Dunaföldvár 8 4 3 1 30:16 11 szünet után dőlt el a hazaiak ja­4. Bátaszék 8 4 3 1 18:13 11 vára a találkozó. Dunaföldváron 5. Bonyhád 8 4 2 2 19:13 40 éles küzdelem alakult ki a két 6. Simontornya 8 4 1 3 15:12 9 csapat között, amelyben a helyi 7. Dombóvár 7 3 2 2 17:10 3 együttesnek ugyancsak meg kel­8. Gyönk 8 4 — 4 14:17 a lett küzdeni a győzelemért. Ez 9. Győré 8 3 1 4 14:15 7 a mérkőzés különben a fejes­1°. Kisdorog 8 2 3 3 12:16 7 gólok mérkőzése volt. Bonyhádon 11. Gerjen 8 3 1 4 16:23 7 Cikó egy félidőig ellenállt. Sok­12. Tolna 8 2 2 4 15:15 fl szor tévesztették össze a cikóiak 13. Cikó 8 2 1 5 12:22 5 a lelkesedést a durvasággal, úgy­14. Fadd 7 2 — 5 10:14 4 annyira, hogy a bonyhádi Rédert 15. Szekszárdi Építők 8 — 3 5 11:28 3 kórházba kellett szállítani az első 16. Hőgyész 8 1 1 6 10:29 3 A 9. bajnoki forduló párosítá­sa : Győré—Hőgyész, Simontor­nya—Bátaszék, Dombóvár—Du­naföldvár, Gerjen—Tolna, Fadd —Kisdorog, Paks—Bonyhád, Cikó —Máza-Szászvár, Gyönk—Szek­szárdi Építők. ____________ A hét válogatottja A megyei bajnokságban tudó­sítóink javuló egyéni és csapat­teljesítményekről adtak számot a 8. forduló eredményei alapján. Ezúttal minden poszton bőven volt válogatási lehetőség. Sokan voltak ebben a fordulóban olya­nok, akik ötös osztályzattal sem tudtak bejutni a hét tizenegyébe, amelyet az alábbiak szerint állí­tottunk össze: Csutorás (Dombóvár) Steitz (Gyönk) Szalai (Dunaföldvár) Tóth (Bátaszék) Szabó Beidek Magyar (Gerjen) (Simontornya) (Bátaszék) Kitűntek még: Kapusok: Krommer (Kisdorog), Gyenis (Győré), Lic'kert (Gyönk). Hátvédek: Nichter (Hőgyész), Haáz (Gerjen). Kasper (Máza), Farnek (Gerjen), Dukai (Győré). Fedezetek: Bakó (Máza), Pucsli Szépvölgyi (Tolna) Miszler (Kisdorog) Fláding Szegedi (Bonyhád) (Bonyhád) (Tolna), Jerkó (Paks), Kővári (Du­naföldvár). Csatárok: Láng (Máza), Vajda (Bonyhád), Molnár (Dunaföldvár), Husti (Gerjen), Bencsik (Duna­földvár), Tóth (Máza), Pénzes (Si­montornya), Klein (Kisdorog), Horváth (Dombóvár). NB I -es eredmények Újpesti Dózsa—Bp. Honvéd 3:2 (1:0), Ferencváros—Tatabánya 1:0 (1:0), Szeged—Vasas 2:1 (2:0), Szombathely—Pécs 1:0 (1:0), Do­NB l!-es eredmények Nyugati csoport: Dunaújvárosi Kohász—Budapesti VSC 3:0 (0:0), Zalaegerszegi TE—Kőbányai Lom­bik 1:0 (0:0), Szállítók—Moson­rog—Győr 1:0 (1:0), Komló—Deb­recen 3:0 (2:0). MTK—Salgótarján 2:0 (2:0). Keleti csoport: Szegedi VSE— Bp. Szpartakusz 2:1 (1:0), Szolno­ki MÁV—Debreceni EAC 1:0 (0:0) Miskolci VSC—Egri Dózsa 1:0 magyaróvári TE 4:1 (1:0), Orosz- (1:0), Ózdi Kohász—Láng SK 2:0 lányi Bányász—Erzsébeti VTK 1:0 (1:0), Csepel SC—Kaposvári Kinizsi 2:0 (félbeszakadt), Buda­foki MTE Kinizsi—Csepel Autó 2:1 (1:0), Pécsi VSK—Budai Szpar takusz 3:0 (2:0), Székesfehérvári Vasas—Győri MÁV-DAC 1:1 (1:0). Totó-eredmények X. Bp. Honvéd—U. Dózsa 2:3 2 2. Szeged—Vasas 2:1 1 3. Komló—Debrecen 3:0 1 4. Dorog—Győr 1:9 1 5. Szombathely—Pécs 1:0 1 6. Kaposvár—Csepel féibesz. 7. MÄV-DAC—Szfehérvár 1:1 x 8. Oroszlány—EVTK 1:0 1 9. PVSK—B. Sznart. 3:0 1 10. SKSE—G.-MÄVAG 1:0 1 11. Eger—Miskolc 0:1 2 12. Jugoszlávia—NSZK 2:3 2 13. DEAC—Szolnok 0:1 2 (1:0), Salgótarjáni KSE—Ganz­MÁVAG 1:0 (1:0), Egyetértés­Kecskeméti Dózsa 1:1 (1:0), Diós­győri VTK—Bp. Előre 4:1 (3:1), Nyíregyházi Szpartakusz—Borsodi Bányász 1:0 (1:0). TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megyei Bizottsága és o Megye! Tanács lapja Felelős szerkesztő: Petrits Ferenc Kiadja: a Népújság Lapkiadó Vállalato Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: Szerkesztőség* 20—11 Kiadóhivatal: 20—10 KészGI a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca 46. Telefon: 21—21, 25—72 Felelős vezető: Széli István Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőimé' Előfizetési díj egy hónapra 11 &