Tolna Megyei Népújság, 1961. november (11. évfolyam, 258-282. szám)

1961-11-22 / 275. szám

6 *r>L!?Ä IWKGTB NEMJJSAö 1961. november XSPSRT^ A megyei labdarúgó-bajnokságért TOLNA— SIMONTORNYAI BTC 1:0 (0:0) Simon tornya, 300 néző. Tolna: Schmidt — Tóth, Kláb, Straubin- ger — Hideg, Elekes — Ladányi, Brucker, Széles, Jagicza, Herczig. Simon tornya: Ferenczi — Kara, Szabó I., Szabó II. — Havel, Sza­bó III. — Csizmadia, Fuló, Smi- gura, Gahó, Pénzes. A hazai csa­pat kezd jobban. Egymás után vezeti támadásait Schmidt kapu­jára. Tolna védelmét jól tömö­ríti és végig megvédi kapuját a góltól. Többnyire baloldalon fut­nak a támadások, Gahó beadását Fuló fölé lövi. Majd Pénzes ke­rül lövőhelyzetbe, de lövése mel­lé suhant. Később Smigurát aka­dályozzák szabálytalanul a vé­dők, de Pénzes ezt is mellé lö­vi. Közben Tolna is támad szór­ványosan, de Havel és Szabó jól lép közbe, és nem engedi lövés­hez jutni a tolnai csatárokat. Új­ra hazai támadások következnek, de a csatárok mindent középen akarnak megoldani, és nem húz­zák szét az ellenfél védelmét. Szabadrúgáshoz jut újra Simon- tomya, de Schmidt véd. Kara ível be jobboldalról, Gahó szépen fejel, de kapufa. A jobboldalon Csizmadia előtt adódik helyzet, de fölé lő. Utána Gahó lő vá­ratlanul, és a sarokba tartó lab­dát Kláb szögletre rúgja. Tolna is szóhoz jut, de Széles lövését Ferenczi könnyen felszedi. A második félidőben Tolna tá­mad veszélyesebben, de kimon­dott gólhelyzet nem adódik. Ele­kes távolról lő, de ez könnyű zsákmány Ferenczinek. Simon- tornya is támad, de Gahó elől gólhelyzetben elrúgják a labdát. Változatos, élénk iramúvá válik a mérkőzés, csak a lövésekkel maradnak adósok a csatárok. Tol­na szöglethez jut, a védők kife­jelik. Majd Brucker lő a 16-os- ról, de Ferenczi jól véd. A 25. percben újra szöglethez jut Tol­na, amit Elekes ívelt be, és azt Széles a földre fejelve juttat­ja a hálóba. 1:0. Kezdés után Simontornya támad, egyenlíthet­ne, de Pénzes kapáslövése fölé suhan. Ezután több szabálytalan­ság. durvaság tarkítja a játékot. Szabó III-at lehozzák a pályáról egy összecsapás után. Majd Szé­les hátulról csúnyán megrúgja Havelt. Tolna igyekszik tartani az eredményt, és helyenként szépen adogat. A kiegyenlítésre Pénzes előtt nyílna alkalom, lövését azonban Schmidt szépen védi. Simontornya többet támadott, de rossz csatárjátékával nem tud­ta bevenni Schmidt kapuját. Egyébként az élénk iramú mér­kőzés — a durvaságokat leszá­mítva — jó játékot hozott. Jók: Havel, Szabó I., Gahó, illetve: Brucker, Jagicza, Hideg. Baum GÉBJÉN—KISDOROG 2:1 (0:0) Gerjen, 300 néző. Gerjen: Fe­kete — Finszter II., Haáz, Far- nek — Horváth, Pongó — Szabó, Katz, Klement, Bencze, Bán. Kis- dorog: Szentes — Szabó, Gscheidt II., Gscheidt I. — Simon, Becze — Fazekas, Kóka, Losonczi, Klein, Krummer. Ötperces ger- jcni támadás után a vendégek is szóhoz jutottak, támadásukat a helyi védelem szabálytalan mó­don állítja meg. A szabadrúgást l/osonczi kapu mellé küldi. A 10. perctől kezdve a hazai csapat kerül fölénybe. Klement. majd Pongó próbálkozik lövéssel, ame­lyek elhalnak a védőkön. A 1?. percben Bán kerül gólhelyzetbe, amikor a 16-oson belül felvág­ják. ll-es! Pongó büntetőiét Szentes ugyan védeni tudja, de a játékvezető megismételteti azt. mivel a kapus még a lövés előtt elmozdult. Másodszorra már Klement végzi el a rúgást, aki a bal kapufa mellé lő. A ger- jeni csapat balszerencséje rövid időre felrázza ugyan a vendég- csapatot. de csak Losonczi vállal­kozik lövésekre: eredménytele­nül. A 24. percben is Losonczi veszélyezteti Fekete kapuját, de lövése ezúttal is eélt tévesztett. A rövid kisdorogi fellángolás után újból a gerjeni csapat ke­rül fölénybe. Számtalan gólhely­zetet hoznak össze a csatárok, csak éppen gól nincs. Szünet után továbbra is Gerjen marad támadásban Már a 2. percben Bán hatalmas lövését kell Szentesnek léc fölé ütni. A szögletrúgás elvégzése után új­ból Bánhoz kerül a labda, aki­nek lövésszerű beadását az előre­húzódó Haáz nagy fejessel véd- hetetlenül küldte a hálóba. 1:0. A 10. percben újból Bán elől kell Gscheidt II-nek szögletre tisztáz­ni. Gerjen játszik nagy fölényben, mégis a vendégek érnek el gólt. A 25. percben Farnek lyukat rúg, Klein felismerve a kínálkozó helyzetet faképnél hagyta a ha­zai védőket és ebből a helyzet­ből Gscheidt T. és a kifutó Fe­kete mellett egyenlít. 1:1. Az egyenlítő gól után Gerjen még nagyobb lendülettei ostromolja Szentes kapuiát, szinte egv kapu­ra megy a játék. Végül a 35. percben Pongó beadását Klement. a ll-es pontról ritkán látott fe­jessel a hálóba juttatta. 2:1. Bírálat: Gerjen javuló formát mutatott játékával, mezőnyben igen jól játszott, sok gólhely­zetet hoztak össze, azonban mind­össze kettőt tudtak csak értékesí­teni. Kisdorog lelkesen védeke­zett, de mégsem rajtuk múlott a könnyen megúszott vereség, ami a látottak alapján lehetett volna kétszámjegyű is. Bráz BONYHÁDI vasas— DOMBÓVÁRI SZPARTAKUSZ 3:2 (1:1) Bonyhád, 600 néző. Bonyhád: A megyei kosárlabda-bajnokság állása 1. Dombóvári Gőgös Gimn. Nők: 5 4 1 286:147 9 2. Bajai Ruha 4 4 — 302:84 8 3. Paksi Gimnázium 6 2 4 171:233 8 4. Szekszárdi Petőfi II. 5 2 3 181:155 7 5. Bonyhádi Cipő 4 2 2 171:155 6 6. Dombóvári 12 oszt. iskola 4 1 3 83:244 5 7. Bajai Építők II. 2 2 — 88:52 4 8. Szekszárdi Közg. Techn. 4 — 4 39:252 4 1. Férfiak: Bajai Türr Gimnázium 7 6 1 626:329 13 2. Szekszárdi Petőfi 6 6 — 547:228 12 3. Szekszárdi Gimnázium 7 5 2 479:321 12 4. Dombóvári VSK 8 3 5 560:528 11 5. Paksi Gimnázium 7 2 5 258:355 9 6. Bajai Bácska II, 4 4 — 260:179 8 7. Bátaszékj VSK 6 2 4 202:307 8 8. Bonyhádi Vasas 5 2 3 236:366 7 9. Szekszárdi Közg. Techn. 6 1 5 229:364 7 IQ. Dombóvári 12, oszt- iskola 6 6 191:611 6 Virányi — Pálos, Endrődi, Sza­bó — Wágner, Péter — Pataki, Vajda, Réder, Fláding, Szegedi. Dombóvár: Csutorás — Miklós, Korpádi, Tamás — Fazekas, Gá- losi — Arató, Márton, Horváth, Öcsag, Gaál. Hullámzó játék után bonyhádi vállalkozásokat láthat a közönség. Páter, Hor­váth, Réder lövése jut kapu fö­lé, vagy mellé. A 11. percben Péter beadásáról maradnak le a csatárok. Még ugyanebben a perc ben egy gyors ellentámadásnál a dombóvári csatársor hagy ki helyzetet. Hosszú mezőnyjáték után a 19. percben Réder szabad­rúgását védi Csutorás. A követ­kező percben gólt ér el a hazai csapat. Közvetett szabadrúgáshoz jut a Vasas. A védőkről lepat­tant labda Szegedi elé kerül, aki élesen Csutorás mellett a hálóba lő. 1:0. A gól után dombóvári támadások futnak a pályán, és a 28. percben egyenlítenek is. For­más támadás után Gálosi küldi a labdát Virányi kapujába. 1:1. Újból eseménytelen percek kö­ve1 keinek. Említésre méltó ese­mény: a 73 percben Szabó majdnem öngólt vét. A második félidő dombóvári támadásokkal kezdődik, és Virá­nyinak bravúros vetődéssel kell leszedni a labdát az ellenfél egyik csatárának lábáról. Hnzai táma­dások következnek ezután, és a 11. percben Szegedi átjátssza a védelmet, Fládinghoz további', akinek lövése Csutorás kezét érintve jut a hálóba. 2:1. A ha­zai támadásokat csak itt.-ott sza­kítják félbe a dombóvári ellen- támadások. A 23. percben Péter lő kapura, de ebből nem születik gól. Nem sokkal később Pataki elmegy a szélen, és az alapvo­nalról küldött beadását Szegedi a bal felső sarokba fejeli. 3:1. Befejezés előtt 1 perccel Gaál állítja be a végeredményt. 3:2. Bírálat: A mérkőzés végig nagy küzdelmet hozott A dombó­vári csapat jó játékával a bony­hádi szurkolók elismerését vál­totta ki. csak éppen a csatárok nem találtál!; fel magukat. A bonyhádi csapat a helyzeteit ki tudta használni, az eredmény reális. Schmidt MINDENT A NŐI SZURKOLÓKÉRT A frankfurti FSV labdarúgó klub meghonosította azt a szo­kást. hogy valahányszor a csa­pat hazai pályán játszik, a szur­kolók hölgykísérőit ingyen enge­dik be a pályára. Az angol Exeter City futball- klub még ennél is tovább megy. A klub mérkőzéseinél ezentúl a hölgy vendégeket félidőben divat- bemutatóval és kozmetikai tan­folyamokkal szórakoztatják. Ezen kívül negyedévenként értékes dí­jakkal quiz-versenyeket rendez­nek, kizárólag női szurkolók ré­szére. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megyei Bizottsága ás a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztői Petrits Ferenc tCladfa: a Népújság Lapkiadó Vállalato Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség ás kiadó: Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: Szerkesztősáq: 20—11 Kiadóhivatal 20—10 KószOl a Szekszárdi Nyomdábon Széchenyi utca 46. Telefon: 21—21. 25—72 Felelős vezető: Száll István Terjeszti o Magyar Posta Előfizethető a helyi pcjtahlvatalokná* ás kézbesítőknél Előfizetés! dl) egy hónapra 11 H A Bilek-házaspár sakkszintultánja Pakson Izgatott készülődés volt pénte­ken a paksi járási sporthivatal­ban. A JTST elnöksége és a Já­rási Sakkszövetség vezetői ked­ves vendégek fogadására készü­lődtek. A kiragasztott plakátok azt hirdették, hogy Bilek István nemzetközi sakkmester és fele sége látogat el Paksra, hogy szi­multán keretén belül közvetle­nül is találkozhasson a sakksport kedvelőivel. Zsúfolásig megtelt a járási ta­nács nagyterme, amikor délután 3 órakor megérkeztek a vendé­gek. Harasztdombl József, a Já rási Úttörő Szövetség titkára kö­szöntötte a Bilek házaspárt, akik a virágokkal feldíszített asztal­nál foglaltak helyet. Vörösnyak- kendős úttörők, a paksi KISZ- trmfo’yam hallgatói és a község idősebb sakk-kedvelői ütemes tapssal köszöntötték Bilek sakk­mestert és feleségét, aki szintén a mesteri cím tulajdpnosa. Néhány perccel később Bilek sakkmester külföldi útjairól, él menyeiről beszélt a közönségnek. Először a lipcsei sakkolimpiáról, majd ezt követően az oberhau- seni Európa-bajnokságról szer­zett élményeit elevenítette fel. — A béke olimpiája volt az NDK által Lipcsében megrende­zett sakkolimpia. Az utóbbi idő­ben igen sok nyugati ország ta­gadja meg az NDK sportolóitól a beutazási kérelem engedélyezé­sét. Lipcsében 41 ország sakko­zói vettek részt, közülük igen sokan a nyugati országokból. A nyugati sportsajtó is elismerő, dicsérő szavakkal számolt be ér­től az o’impiáról — mondta visz- szaemlékezésében a sakkmester. — Nagy meglepetés ért ben­nünket, masvar sakkozókat aa oberhauseni Európa- bajnokságon — folytatta. — Key fordulóval a befejezés előtt a 2. helyen állt a magyar csapat, amikor Jugosz­lávia csapatával kerültünk össze Súlyos vereséget szenvedtünk ezen a találkozón. Nekünk egyéb­ként mindig az volt a célunk, hogy a jugoszláv sportbarátaink eredményeit minél előbb elérjüís. Nagy fejlődés előtt áll a mngyür sakk-sport, ezt bizonyította a M«t- róczy-emlékverseny is. Ezután Bilekné, Láng Edit szállt a fiatalokhoz: — Gyuláról ke­rültem be 14 éves koromban a megyei válogatottba. A későbbi megyei versenyeken elért trcdríié nyeim után az országos döntőbe is felkerültem, majd később tat­ja lettem a válogatott keretnek is. Legszebb élményem a grúz-'ai versenyhez fűződik, ahol egye­dül vettem részt magyar részről. Tbi'isziben az úttörők házában rendezték a versenyt. Egyik mér lcőzésem után odajött hozzám egy kislány és nagy komolyan megkérdezte tőlem: »Miért lépett a huszárral a d5-re, amikor ea egy elég kockázatos lépés volt?-« Nagyon szeretik a szovjet fiata­lok a sakkozást és ebből a pél­dából is kitűnik, hogy értenek Is hozzá. Remélem, hogy a paksi úttörők a szorgalmas tanulás mel­lett tovább fejlesztik a sakktu- öásukat és néhány év múlva már a magyar bajnokságokon talál­kozunk velük — mondta nagy derültség közepette Bilekné. Az élménybeszámolók után a Béke étterem nagytermében ke­rült sor a váltott szimultánra, 37 versenyző ellen. A verseny Bilek mester léoésével kezdődött meg. ezután feleségével felvált­va folytatták a versenyt. A ver­seny végén Horváth Csaba bölcs­kei sakkozó és Bencze Béla JTST- elnök ért el döntetlent a meste­rek ellen. A többi versenyzőt (35-öt) legyőzte a Bilek házss- pár. A Bilek házaspár paksi szi­multánja után további fejlődés várható ebben a sportágban 13 a paksi járás területén. F. fc. Meglepetésekkel kezdődött a Sza ká ly-em lék verseny döntője Szombaton került sor az em­lékverseny döntőjének első ver­senynapjára, melyen a két első forduló került lebonyolításra. Majnai és Sebestyén 2 pontot, Pékár pedig másfél pontot szer­zett, a többi versenyző pedig I pontot, illetve pont nélkül ma­radt. Az első forduló eredményei: Pékár—dr. Zsámár 0.5—0,5. Kő­vári—Majnai 0—1. Tamási—Fe- hévári 1—0. Geresdi—Kereki 0— 1. Jablonszky—dr. Németh 0—1. Szakály—Sudár 0—1. Vörös—Se­bestyén 0—1. Második forduló: Pékár—Kő­vári 1—0. Majnai—Vörös 1—0. Sebestyén—Tamási 1—0. Kereki —Jablonszky 0—1. Dr Németh— Szakály 0—1. Függőben maradt a Sudár—dr. Zsámár és a Fehér­vári—Geresdi játszma. A Geresdi—Kereki játszmában világos időzavarban vesztett, to­vábbi meglepetés volt dr. Né­meth ellentétes szereolése — a második fordulóban Szakály el­len biztos nyerő állásból vesztett. Ugyanakkor a versenynap legiz- galmasabb játszmájában győzőit vesztés ellenében visszakapott, dt ekkor már sötétnek két gvalog előnye volt. A 41. lépésben "vilá­gos bástyaáldozattal próbálkozott, de az sem hozott részére előnyös változást. a b t 9 h a megyei bajnok Jablonszky ellen, sötét színekkel. A nyolcadik lé­pésben tisztcsere után a világos­nak a királyszárnyon dupla gyá- ; lógja lett, s igv megnehezítette sötét világos sáncolását. Ennek ellenére világos élt a sácolás le- | hetőségével, ami utón viszont ! nem tudott szabadulni az állandó királyszárnyi nyomás alól. A vi- : lágos 18. lépésben hibázott, me-! lyet sötét kihasználva gyalogot nyert, és pozíció előnyhöz jutott. I Világos 21. léoésbeli tisztcserével j csak sötét gvalogállását erősítette me». Sötét először evalogot nvert.1 maid nedie könnyű tisztet, mely ] utóbbit világos újabb pozíció-' 1. e5, e5 2. Hf3, Hc6 3. Fc 3, Fc3 4. c3, d6 5. d4, ed: 0. cd:’ Fb4+ 7. Hc3, Fg4 8. d5, Ff3: 9. gf:, Vf6 10. Fd2, Hd4 11. Fb5+, c6 12. de:, be: 13. Fe2, He7 14. a3.’ Fa5 15. b4, Fb6 16. 0—0, Hg6 Í7. Khl. Hh4 18. f4, 0—0 19. Ha4?, Vg6! 20. Fg4, tó 21. Hbß, ab: 22. Fe3, Ve4:-f 23. f3, Ve3: 24. Ftó:, Vf 4: 25. Ba2, g6 26. Fg4, f5 27. Vei, g5 28. Fh5, Hhf3: 29. Ff3:, Hf3: 30. Vé6-h Bf7 31. Vg6-j-, Bg7 32. Ve6-f, Kh 8 33. Vh6+, Kg8 34. Ve6+, Kh7 35. Vb3, g4 36. Bg2, Bh8 37. Ve6, Ve5 38. Vc4, Kg6 39. Bf3:, Bgh7! 40. Bf4, Kg5 41. Bgg4:, fg: 42. Bg4:, Kf6 43. Bf2+, Ke7 — világos feladta. M—N