Tolna Megyei Népújság, 1961. szeptember (11. évfolyam, 206-231. szám)

1961-09-19 / 221. szám

tolna megyei népújság I96Í. szeptember 19. SPORT Pompás győzelmeket arattak a szekszárdi csapatok az NB lll-ban Dombóvár—Kiskunhalas 1:1 Egyhetes szünet után szép Tol­na megyei sikerekkel folytató­dott az NB III. A legszebb si­ker a Dózsa nevéhez fűződik, amely színvonalas első félidő után teljesen megérdemelten győzte le a vezető székesfehér­váriakat. Nemvárt két ponttal tért haza a Petőfi is Ercsiből és különö­sen a későbbiek során mutatko­zik majd meg az, hogy a vidé­ken szerzett bajnoki pontoknak milyen értéke lesz. Harmadik Tolna megyei együt­tesünk félsikerrel szerepelt ott­honában Kiskunhalas ellen. A jóképességű vendégcsapat szerez­te meg a vezetést és már-már úgy látszott, hogy mind a két pontot hazaviszi, amikor a befe­jezés előtt néhány perccel Dom­bóvár a halasiak által vitatott góllal tartotta otthon az egyik bajnoki pontot. A fordulót különben heves küz delmek jellemezték, hiszen mind­össze a Bajai Építők tudott na­gyobb arányú győzelmet aratni a Kaposvári Dózsa ellen, a többi összecsapás kivétel nélkül egy- gólos győzelemmel végződött. Ez­úttal is jól szerepeltek a pécsi csapatok. A PBTC Siófokról hoz­ta haza a bajnoki pontokat, a Pécsi Vasas meglepetésre győzött Mohácson, míg a helyi rang­adót a Pécsi VSK nyerte a Pé­csi Bányász ellenében. A KMTE is úgy látszik kezd magára találni, mert győzni tu­dott a Bácska együttese ellen. A bajnoki tabellán Székesfe­hérvár szekszárdi veresége miatt átadta a vezető helyet a PVSK- nak, csapataink pontosan a me­zőny közepén helyezkednek el. SZEKSZÁRDI DÖZSA SZÉKESFEHÉRVÁRI MÁV 2:1 (2:0) Szekszárd, 1000 néző. Vezette: Fehér Szekszárd: Bencze II. — Tamási, Tárnok, Bencze I. — Gyurik, Vass — Dósai, Majnay, Semsei, Czibók, Novák. Edző: Fischer Sándor. Székesfehérvár: Kiss — Pál, Tihanyi, Szilasi — Neubauer, Bognár — Markovics, Csuti, Homolya, Kovács, Práger. Edző: Bódi Ferenc. A játékvezető V2 4-re kapott küldést, így fél­órás késéssel kezdődött a mér­kőzés. A tűző napon türelmesen várakozó közönség részéről így indokolatlanul kapott szidást Fe­hér játékvezető. Veszedelmesen kezdett a vendégcsapat. A Dózsa először a 8. percben veszélyezte­tett. Novák beadását azonban Dó­sai ballal rosszul találja el. A vendégcsapat lesre játszott és a védők túlságosan elől tartózkod­tak. Ezt használta ki a Dózsa, amikor Majnay labdájával Dósai elfutott, az őt zavaró Szilasi mel­lett is be tudta adni a labdát, amelyet a jókor érkező Novák vagy tíz méterről a léc alatt a kapuba vágott. 1:0. A gól után a hazaiak maradnak támadás­ban. azonban a helyzetek kihasz­nálatlanul maradtak. A 17. perc­ben Novák nagy partdobásából Dósait az utolsó pillanatban sze­relték, aztán Semsei esett el gól­helyzetben a 16-oson, de mind­erre a 29. percben Novák tette fel a koronát, miután otthagy­ta a székesfehérvári védelmet, a kifutó kapus előtt kapura emelt, Totó-eredmén yek í. Ferencváros—Győr i 1:0 2. Komló—Tatabánya i 1:0 3. Szeged—MTK X 2:2 4. Özd—Pécs 2 2:5 5. Pénzügyőr—Kaposvár 2 1:3 6. ZTE—BVSC 2 1:6 7. Oroszlány—SVSE 1 1:0 8. Borsod—Kecskemét 1 1:0 9. Kistext—Szeg. Ép. X 0:0 10. Bologna—Milan 1 1:0 11. Lancrossi—Padova 1 1:0 12. Juventus—Roma 1 1:0 de Tihanyi az üres kapuba tar­tó nem elég erős labdát az utol­só pillanatban kivágta. A Dózsa támadásai azonban mégiscsak góllá értek. Majnay Dósaival ját­szott össze. Dósai Szilasi mellett is kapura tudott lőni és a la­pos lövés a vetődő Kiss és a ka­pufa között szabadon maradt 30 cm-es lyukon a kapu jobb alsó sarkába csúszott. (Remek csatár­teljesítmény volt.) 2:0. A 33. percben Dósait ugratta ki Sem­sei, de felvágták a csatárt. Az utolsó tíz percben jött csak fel a vendégcsapat Szünet után a vendégek ját­szanak jobban, de mégis a Dózsa védelme hozott össze gólt, nem a székesfehérvári csatárok. A Dó­zsa védelem elvesztette a birtoká­ban lévő labdát és Homolya a kifutó Bencze II. mellett gólt lőtt. 2:1. A gól után kapkodott a Dózsa védelme. A 14. percben Bencze I. nem tudta tartani Mar- kovicsot, akinek beadását a 16- oson Homolya „elluftolta”, majd a befutó Kovács emberbe lőtt. Csak negyedóra után tért ma­gához a Dózsa. Ekkor azonban azonnal helyzetek alakultak ki a székesfehérvári kapu előtt. Előbb Dósai ugrott ki Tihanyi mellett, de visszahúzta a középhátvéd, majd a 17. percben remek, kor­szerű támadás után Novák a 16- oson tisztán kapta a labdát, de mellé lőtt. Néhány perc múlva Semsei hibázott jó helyzetben. A 25. percben ismét Dósai ugrott ki, elgurította a labdát a kifutó kapus mellett is, amikor az visz- szarántotta. A kiállítás azonban ezúttal is elmaradt. A 30. perc­től ismét a vendégeké lett a szó. A Dózsa remek első félideji játékával, korszerű, gyors táma­dásaival meglepetésszerű győzel­met aratott, amelyre azonban a mutatott játék képe alapján tel­jes mértékben rászolgált. Székes- fehérvár eleinte félvállról vette a mérkőzést, később aztán a csa­tárok szinte egyszer sem talál­tak kapura. Kitűntek: Dósai (a mezőny legjobbja), Novák, Gyu­rik, Semsei, illetve Bognár és Neubauer, SZEKSZÁRDI PETŐFI— ERCSI KINIZSI 1:0 (0:0) Ercsi, 1000 néző. Vezette: Feny­vesi. A szekszárdi csapat az aláb­bi összeállításban állt fel: Grei- lich — Tancz, Gellér, Rochi — Simon, Bosnyák — Hóman, Zö- rényi, Garamvölgyi, Taliga, Cser. Végig hatalmas küzdelmet vívott egymással a két csapat. A Petőfi védelme ezúttal sebezhetetlennek bizonyult, de kitettek magukért a hazai védőjátékosok is. Szünet után sem változott a játék képe. Gellér vezérletével a Petőfi védelme csírájában fojtot­ta el a hazaiak kísérletezéseit, de a Petőfi támadósora sem javult fel. Már-már úgy látszott, hogy gól nélküli döntetlen eredmény­nyel ér véget a találkozó, ami­kor 2 perccel a befejezés előtt Garamvölgyi kapott labdát és megszerezte csapatának az első győzelmet. 1:0. Á bajnokság állása A Petőfi nagy akarással küz­dött és megérdemelten jutott a két pont birtokába. Reméljük, hogy a csapat tovább fog majd javulni és ez a győzelem önbi­zalmat ad majd a továbbiakhoz. Kitűntek: Gellér, (a mezőny leg­jobbja), Tancz és Rochi. DOMBÓVÁRI VSE—KISKUN- HALASI MEDOSZ 1:1 (0:1) Dombóvár, 1500 néző. Vezette: Horváth. Dombóvár: Egyed — Fodor, Halmosi I., Kalmár — Kardos, Varga — Tapaszti, Le- hőcz, G. Kiss, Herbszt, Gelencsér Edző: Vicze János. Kiskunha­las: Bakos — Hődör, Várhegyi, Tóth I. — Csejtey, Hirth — Tóth II., Jáger, Csermák, Schwella, Fenyvesi. Edző: Virág István. Igen élénk iramban kezdődik a játék. Az első percek hazai tá­madásokkal telnek el. Az ellen- támadás során az 5. percben Já­ger faképnél hagyja a hazai vé­delmet, és a kifutó Egyed lába alatt megszerzi a vezetést. 0:1. Ezután hullámzóvá válik a já­ték. A 27. percben Lehőcz egyen­lítési alkalmat hagy ki, amikor a lövéssel késlekedik. így Bakns másodszorra is védeni tud. A 23. és 29. percben G. Kiss, majd Ge­lencsér lövése kerüli el a kaput. A szünet után már a második percben Schwella elfut, de csak az oldalhálót találja el. Az i. percben Tapaszti remek helyzet­ben kapja a labdát, de nincsen szerencséje. Tíz perc után fel­jönnek a vendégek és enyhe me­zőnyfölényben játszanak. A 30. percben Lehőcz tör ki, de a 16- oson belül szabálytalanul akaszt­ják. A játékvezető azonban nem adja meg a nyilvánvaló 11-est. Az utolsó hat percben feljön a Vasút, és most már egymás után zúgnak a lövések Bakos kapujá­ra. A 42. percben egyenlít a ha­zai csapat. Gelencsér szögletét Kardos átlépi és Herbszt lövése nyomán a labda a jobb kapufá­ról befelé kanyarodva az ellen­kező kapufára vágódik és csak ezután szerzi meg a labdát a kiskunhalasi kapuvédő. A játék­vezető látta, hogy a labda teljes terjedelmével túljutott a gólvo­nalon és gólt ítél. A vendégek reklamálnak, de a játkévezető hajthatatlan. 1:1. Nagy küzdelem jellemezte a két csapat találkozóját, de csak közepes volt a színvonal. A döi- tetlen eredmény a játék alapján megfelel, a helyzetek alapján azonban a DVSE győzhetett vol­na, hiszen a DVSE rúgott még egy gólt is, amelyet a játékveze­tő nem adott meg. Kitűntek: Egyed, Varga, Kardos, G. Kiss, illetve Bakos, Várhegyi, Csejtey, Fenyvesi. További eredmények: Bajai Épi tők—Kaposvári Dózsa 4:1 (2:0), Kaposvári MTE—Bajai Bácska 3:2 (1:1), Siófok—Pécsi BTC 1:2 (1:1), Mohács—Pécsi Vasas 0:1 (0:1), Pécsi Bányász—Pécsi VSK 1:2 (1:1). Cikó győzött Tolnán! Nagymányok nyerte a rangadót Máza ellenében 1. Pécsi VSK 5 4 1 — 14:4 9 2. Székesfehérvár 5 4 — I 18:7 8 3. Pécsi BTC 5 4 — 1 12:8 8 4. Kaposvári MTE 5 3 1 1 10:10 7 5. Kiskunhalas 5 2 2 1 7:3 6 6. Bajai Építők 5 2 2 1 6:4 6 7. Szekszárdi Dózsa 5 2 2 1 8:8 6 8. Dombóvár 5 2 1 2 7:6 5 9. Sz. Petőfi 5 I 2 2 5:9 4 10. Pécsi Vasas 5 1 2 2 3:7 4 11. Pécsi Bányász 5 1 1 3 8:8 3 12. Siófok 5 1 1. 3 10:11 3 13. Ercsi Kinizsi 5 I 1 3 5:9 3 14. Bajai Bácska 5 1 1 3 6:12 3 15. Mohács 5 — 3 2 4:11 3 16. Kaposvári Dózsa 5 1 — 4 7:13 2 Nagyszerű, száraz idő kedve­zett a megyei labdarúgóbajnos- ság negyedik fordulójának is, amely nemvárt, hatalmas megle­petéseket szolgáltatott. Ezek élén Cikó tolnai győzelme áll. Cikó határtalan lelkesedéssel küzdött és megérdemelten győzött a me­zőnyfölényét gólokra változtatni nem tudó tolnaiak ellen. Beck már a 6. percben öngólt vétett, majd a 30. percben Tamás nagy kapushiba után már 2:0-ra ala­kította az eredményt, amire Tol­na a 35. percben Jagicza 11-esé- vel tudott csak válaszolni. Meglepetés volt Paks sima győ­zelme — az eddig veretlen és mindössze 1 gólt kapott — Dom­bóvár ellen. A volt NB III-as csapat játéka nagy csalódást kel­tett Pakson. A Szpartakusz végig alárendelt szerepet játszott és a kapus jó védése mentette meg a még nagyobb arányú ve­reségtől. A LEGSZÍNVONALASABB küzdelem a bányászrangadón alakult ki, amely egyben a me­gyei bajnokság rangadója is volt, ha pillanatnyilag Máza szeré­nyebb helyezéssel kénytelen is megelégedni. Az első félidő két felkészült csapat változatos, szín­vonalas küzdelmét hozta. Szünet után Palatinusz mindjárt, az első percekben megsérült, nem ment le a pályáról ugyan, de teljesen harcképtelen volt. Ennek ellené­re a hazai csapat fölénybe ke­rült, 10 emberrel is, és Wéber, majd Wusching buktatásáért meg ítélt 11-esből Khisz révén a ha­zaiak már 2:0-as vezetést sze­reztek, amikor négy perccel a befejezés előtt Dormány buktatta Tóthot és a büntetővel Gyorsok szépített az eredményen. Heves küzdelmet és meglepe­tésszerű eredményt hozott a két szomszédvár összecsapása Ger- jenben. Mintegy 400 hazai és kb. ugyanennyi faddi szurkoló előtt váratlanul nagyarányú vezetést szerzett Fadd a teljesen hullám­völgyben lévő hazaiak ellen. Szü­net után aztán már nem válto­zott az eredmény. Heves összecsapások jellemez­ték Iregszemcsén az Iregszemcse —Bátaszék mérkőzést. A két hét­tel ezelőtt kétszámjegyű veresé­get szenvedett Iregszemcse meg­lepő biztosan győzött Bátaszék ellen. Iregszemcse már a 6. perc­ben vezetést szerzett, majd Ker- sák lövésével 2:0-ra alakult az eredmény. Szünet után Székely szépített. Ezután nagy küzdelem folyt Bátaszék részéről az egyen­lítésért és ebben az időszakban keményen játszott a vendégcsa­pat, de nemcsak, hogy nem sike­rült egyenlítenie, de Cziráky lö­vése Iregszemcse győzelmét biz­tosította be. A bátaszéki csapat játékán meglátszik, hogy Báta- széken edzőgondok is vannak, mivel Czencz Imrének munkahe­lyén nem engedik, hogy másod­állásként edzősködjön. SIMONTORNYA Dunaföldvá- rott vendégszerepeit. Simontornya időnként technikai fölényben ját­szott, de mégis a hazaiak támad­tak többet. Csatársoruk azonban ezúttal sem húzta fel góllövő ci­pőjét és Dunaföldvár még a ne­gyedik forduló után is rúgott gól nélkül áll. Kisdorogon a jobban felkészült hazai csapat váratlanul nagyará­nyú győzelmet aratott a megyei bajnokságtól elszokott hőgyésziek felett. És ez a győzelmi arány még nagyobb is lehetett volna, ha a kisdorogi csatárok négyszer nem a kapufát találták volna el. A bonyhádi csapat úgylátszik még nem heverte ki teljesen az NB III-ból történő kiesést. Igaz. hogy a mérkőzés túlnyomó részé­ben Bonyhád volt fölényben, azonban a vezetést az ellenfél szerezte meg és a félidő is dön­tetlenre állt, csak a második fél­időben sikerült egy góllal a maga javára fordítani a mérkőzést, Gyönkkel szemben. A forduló közel 5000 szurkoló jelenlétében zajlott le. A volt NB III-as csapatok igen mérsé­kelten szerepelnek. Az élmezőny­ben felváltva találunk volt NB III-as csapatot, Bonyhád és Máza pedig csak 9—10. hellyel kényte­len megelégedni. Jól szerepel ez- ideig a nagymányoki bányászcsa­pat, amely még nem vesztett pon tot és védelme most kapta az el­ső gólt egy büntetőből. A IV. forduló után már csak a nagy­mányoki bányászcsapat veretlen. Dunaföldvár megszerezte első pontját ugyan, de még mindig az egyedüli nyeretlen. EREDMÉNYEK: Paks—Dom­bóvár 5:0 (4:0), Kisdorog—Hő- gyész 5:0 (2:0), Gerjen—Fadd 0:3 (0:3), Iregszemcse—Bátaszék 3:1 (2:0). Dunaföldvár—Simontornya 0:0, Nagymányok—Máza 2:1 (0:0), Tolna—Cikó 1:2 (0:0), Bonyhád— Gyönk 3:2 (2:2). A bajnokság állása‘ 1. Nagymányok 4 4 — — 13:1 S 2. Tolna 5 2 2 i 13:3 6 3—4. Dombóvár 4 3 — i 11:6 6 3—4. Fadd 4 3 — i 11:6 6. 5. Iregszemcse 4 3 — i 11:14 6 6. Simontornya 4 2 1 i 7:2 5 7. Paks 4 2 — 2 12:8 4 8. Bátaszék 4 2 — 2 8:6 4 9—10. Bonyhád 4 2 — 2 9:9 4 9—10. Máza 4 2 — 2 7:7 4 11. Kisdorog 4 1 1 2 6:3 3 12. Gyönk 5 1 1 3 8:8 3 13. Cikó 4 1 — 3 6:13 2 14. Gerjen 4 1 — 3 5:17 2 15. Hogy ész 4 1 — 3 4:17 2 16. Dunaföldvár 4 — 1 3 0:11 1 A következő forduló párosítá- D. Szpartakusz—-Kisdorog, Hő­sa: Bátaszék—Tolna, Simontor­nya—Gerjen, Fadd—Máza, Gyönk —Nagymányok. Bonyhád—Paks, gyész—Iregszemcse, Cikó—Duna­földvár. Simontornya kézilabda-csapinak autóbusz-szerencsétlensége A következő forduló párosítá­sa: Siófok—Pécsi Bányász, Pé­csi BTC—Ercsi, Szekszárdi Pető­fi—Kaposvári MTE, Bajai Bács­ka—Dombóvár. Kiskunhalas—Sz. i Dózsa, Székesfehérvár—Ba'ai ' Építők. Kaposvári Dózsa— Mo- j hács, Pécsj Vasas—Pécsi VSK, Simontornya férfi és női kézi­labda-csapata Tolnára utaztában Bikácson az úgynevezett »halál­kanyarban« ház falának rohant, mert a vezető nem tudta bevenni a kanyart. A játékosok közül Garamvölgyi Mária és Tauker István sérült meg, de sérülést szenvedett még a csapatot elkí­sérő vezetők és szurkolók közül is három személy. A szerencsét­lenség után Simontornya nem tudta folytatni útját Tolnára, és így a mérkőzés elmaradt. Sze­rencsére a sérülések nem súlyo­sak. A vizsgálat folyik a szeren­! csétlenség okának kiderítése vé- Sett. ___ TO LNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja ! Felelős szerkesztő: Petriis Ferenc <:adja: a Népújság Lapkiadó Vállalata Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd. Mártírok tere 15—17. Telefon: Szerkesztőséq : 20—11 Kiadóhivatal 20—10 Készül a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca 46 Telefon: 21—21, 25—72 Felelős vezető: SzétI István Terjeszti a Magyar Posta | Előfizethető a helyi oostnhfvolalokné* j és kézbesítőknél 1 Előfizetési díj egy hónapra 11 Ft