Tolna Megyei Népújság, 1961. augusztus (11. évfolyam, 179-205. szám)

1961-08-22 / 197. szám

TOLNA MEGYEI VEPttJSÁÖ Í98I. augusztus 23< SPORT / ­Dombóvár győz ott, pontot szerzett az Sz. Dózsa a PVSK-tól A Petőfi vereséget szenvedett Péesbányán Az NB III. második fordulója ismét szolgáltatott meglepetése­ket. Ezek közül a legnagyobb, hogy az elmúlt vasárnap idege­sen és rosszul játszó újonc Dózsa magára talált, és Pécsett a Vasút ellen döntetlent ért el. Ha a Dó­zsa csapatát az utolsó percekben nem hagyja el a szerencse, úgy mindkét pontot elhozhatta volna Pécsről. örvendetes a Dombóvári Vasút eredményes játéka is. A szomba­ton lejátszott mérkőzésen a Pécsi Vasas ellen l:0-ás félidő után 2:0- ra győzött a Vasút csapata. Amel­lett, hogy két góllal terhelték el­lenfelük kapuját, lövéseikkel négyszer találták el a kapufát. A dombóvári csapat minden részé­ben jobb volt ellenfelénél. A Szekszárdi Petőfitől általá­ban győzelmet, vagy döntetlen körüli, szoros eredményt vártak szurkolóik. A csapatban három­négy játékos a várakozásnál gyen­gébben szerepelt, és ez rányomta bélyegét a csapat szereplésére és az eredmény kialakulására. A Bajai Bácska otthonában sem tudott győzni, és 2:0 arányú vere­séget szenvedett a Pécsi Bőrgyár­tól. A jó rajtot vevő Kiskunhala­si MEDOSZ biztosan győzte le az újonc Siófokot. Ugyancsak nagy­arányú győzelmet aratott a Szé­kesfehérvári MÁV Előre az újonc Ercsi ellen. A Kaposvárott leját­szott Kaposvári Dózsa—KMTE mérkőzésen a KMTE bizonyult jobbnak — ha csak egy góllal is. Mohácson nagy küzdelem alakult ki a Mohács—Bajai Építők mér­kőzésen. Mindkét csapat inkább a védekezésre fordított nagy gon­dot, melynek eredménye, hogy gól nélkül telt el a 90 perc. Eredmények: Pécsi VSK—Szek­szárdi Dózsa 1:1 (0:0), Pécsi Va­sas—Dombóvári Vasút 0:2 (0:1), Pécsi Bányász—Szekszárdi Petőfi 3:0 (2:0), Mohács—Bajai Építők 0:0, Kaposvári Dózsa—Kaposvári MTE 1:2 (0:1), Kiskunhalasi MEDOSZ—Siófok 3:0 (3:0), Szé­kesfehérvári MÁV—Ercsi Kini­zsi 5:1 (2:1), Bajai Bácska Posztó —Pécsi BTC 0:2 (0:1). PÉCSI VSK—SZEKSZÁRDI DÓZSA 1:1 (0:0) Pécs, 500 néző. Vezette: Réczei. Á Szekszárdi Dózsa a következő összeállításban futott pályára: Bencze II. — Tamási, Tárnok, Bencze I. — Gyurik, Kacsányi — Dósai. Kormos. Majnaí, Czibók, Novák. PVSK-támadások vezetik be a Totó-eredmények 1. Komló—Ferencváros x 2:2 2. Tatabánya—Csepel 1 4:1 3. Salgótarján—Dorog x 1:1 4. Győr—Szeged 1 1:0 5. U. Dózsa—Pécs 1 3:0 6. Miskolc—DVSC 2 1:2 7. Szolnok—Diósgyőr 2 1:2 8. KISTEXT—Láng x 1:1 9. Szegedi Építők— Budapesti Sznartakusz 1 3:1 10. EVTK—Szállítók 1 2:0 11. Kaposvár—Budafok x 0:0 12. Budai Szpart.—Oroszlány 1 3:2 TOLNA MEGYEI NÉPŰJ5AO A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő: Petrits^ Ferenc Kiadja: a Népújság Lapkiadó Vállalata Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: Szerkesztőség: 20—11 Kiadóhivatal 20—10 Készül a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca 46. Telefon: 21—21. 25—72 Felelős vezető: Széli István Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél Eláfttttéu <‘y egy hónapra tt-B mérkőzést. A Dózsa hátravont középcsatárral játszik és igyek­szik megakadályozni a sorozatos támadásokat. A harmadik percben egy szép Dózsa-ellentámadás után a pécsi védők az utolsó perc­ben hárítanak. Szép mezőnyjáték alakul ki. A hazai csatárok töb­bet támadnak, ennek ellenére a Dózsa-elfutások mindig veszélyt jelentenek a pécsi kapura. A 32. percben egy ilyen szép elfutás után Dósai bead és a beívelt lab­dát Czibók jó érzékkel fejeli ka­pura. A labda a kapufa mellett hagyja el a játékteret. A második félidőben is a PVSK a kezdeményező. A Dózsa csak szórványosan támad. Hosszú lab­dákkal, különösen a szélsőket in­dítják támadásba. A nyolcadik percben a pécsi csapat legjobb embere — Vincze — tör veszé­lyesen kapura, és Bencze a sa­rokba tartó éles lövést szögletre üti. Három perc múlva újabb ve­szélyes pécsi támadás következik, de Tárnok jó érzékkel keresztez. A 12. percben gólt eredményez a Dózsa-támadás. A 16-ostól két méterre Kormost szabálytalanul akasztják. A pécsi sorfal felett a szabadrúgást Dósai juttatja a fel­ső sarokba. 0:1. Ezután a Dózsa lelassítja a játékot. Novák a vé­delem megerősítésére hátramegy. A Dózsa még így is támad, és a 34. percben Kormos jól eltalált lövése a felső kapufát találja el. Három perc múlva egy ártatlan­nak látszó ellentámadás után egy beadott labdát Tárnok akar el­rúgni, megcsúszik, a labda az egyik pécsi játékos elé kerül, aki a kifutó Bencze mellett egyenlít. 1:1. A hátralévő időben hatalmas nyomás nehezedik a szekszárdiak kapujára, de a lelkes védőkkel szemben a pécsiek már nem tud­nak gólt elérni. Az egész Dózsa-csapat határ­talan lelkesedéssel játszott a mér­kőzés alatt, és az egyik pont meg­szerzése megérdemelt, bár egy kis szerencsével mind a két pontot is elhozhatták volna. A mezőny leg­jobbjának Tárnok bizonyult. PÉCSI BÁNYÁSZ- SZEKSZÁRDI PETŐFI 3:0 (2:0) Pécsbányatelep. 400 néző. Ve­zette: Horváth. A szekszárdi csa­pat összeállítása: Greifeinstein — Tancz, Gellér, Rochi — Simon, Cser — Hómann, Zörényi, Be- nács, Ulrich, Taliga. A bányászok ragadták maguk­hoz a kezdeményezést, melyet úgyszólván egész mérkőzés alatt meg is tartottak. Annak ellenére, hogy a bányászok voltak mezőny­fölényben, a Petőfi is vezetett néhány jó támadást, de a kemé­nyen játszó Bányász-védelem könnyen hárította ezeket. A bá­nyászok mezőnyfölénye a 42. percben érett góllá. Az egyik Bá­nyász-csatár Gellér kezének rúg­ta a labdát a 16-oson belül. A já­tékvezető 11-est ítélt, melyből a bányászok megszerezték a veze­tést. A félidő utolsó percében egy 18 méterről küldött lövés ment kapura, Greifenstein a labda mel­lé ütött, és az a hálóba jutott. 0:2. A második félidő 10. percében a szekszárdi csapat létszáma tíz­re olvadt, mivel a játékvezető Tanczot kiállította. A Petőfi most már a védekezésre fordított gon­dot, és sikerült elérni, hogy eb­ben az időben csak egy gólt kap­janak. DOMBÓVÁRI VSE—PÉCSI VASAS 2:0 (1:0) Pécs, BTC edzőpálya, 400 néző. Vezette: Juhász. Dombóvár: Egyed — Halmosi II., Halmosi I., Potó — Kardos, Kalmár — Ge­lencsér, Lehőcz, Herbst, G. Kiss, Bukovszki. Pécs: Szili — Schilin- ger. Becsei, Berki — Somogyvári, Oszvald — Szopka, Danyi, Stel- zammer, Hoyck, Bánfai. A választásnál Dombóvárnak kedvez a szerencse, és a Nappal háttal, a szél támogatásával kezdi támadásait. A 10. percben adódik az első helyzet a dombóvári csa­tárok előtt, de a labda a kapu mellé megy. A 18. percben Hal­mosi I. szabadrúgása a kapu mel­lett megy el, majd két perc múl­va G. Kiss 18 méterről küldött szabadrúgása jut kapu mellé. Fö­lényben játszik Dombóvár, a csa­tárok szépen adogatnak, ugyan­akkor a védők jól hárítják az időnkénti Vasas-támadásokat. A dombóvári fölénynek a 22. perc­ben születik meg az eredménye. Halmosi II. a felezővonalról a 11-es pontra ível, és ott G. Kiss közelharc után megszerzi a láb dát, melyet közelről értékesít. 1:0. Továbbra is a Vasút marad fö­lényben. A 30. percben Gelencsér elcsíp egy hazaadást, de az ötösön ordító helyzetben fölé lő. Egy fél perc múlva a dombóvári csatá­rok a felső kapufát találják el a labdájukkal úgy, hogy az a gól vonalra, majd onnan kipattan. A 33. percben egy erőtlen pécsi támadás után Stelzammer Egyed kapuja fölé lő. Két perc múlva 20 méteres szabadrúgáshoz jut a pécsi csapat, de ezt Becsei kapu fölé küldi. Utána Kalmár 25 mé­terről küldött éles lövése vágó­dik a kapufáról a gólvonalra (óriási helyzet). A félidőben még újabb helyzetek adódnak a csa­tárok előtt, de hihetetlen balsze­rencsével játszanak. A második félidőben is Dombó­vár uralja a mezőnyt. Hosszú ideig teljesen a Vasas térfelén folyik a játék, a 30. percben, ami­kor már a kapus is verve van, Bukovszky lövése a felső sarok­ból a gólvonalra jut, majd onnan kipattan. A 33. percben az óriási dombóvári fölény gólt eredmé­nyez. Halmosi II. felvezeti a lab­dát, és 25 méterről küldött lövé­sébe G. Kiss belenyúl, és a labda a hálóba jut. 2:0. Megkezdődtek a megyei labdarúgó-bajnokság küzdelmei A bajnokság állása: 1. Kiskunhalasi MEDOSZ 2 2 _ 6 :1 4 2. Székesfehérvári MÁV 2 2 _ _ 9 :3 4 3. Bajai Építők 2 1 1 — 1:0 3 4. Pécsi VSK 2 1 1 _ 3:2 3 5 . Kaposvári MTE 2 1 1 — 4:3 3 6. Pécsi Bányász 2 1 — 1 3:1 2 7. Dombóvári VSE 2 1 — 1 3:2 2 8—10. Mohács 2 — 2 — 2:2 2 8—10. Sz. Dózsa 2 — 2 — 3:3 2 8—10. Pécsi BTC 2 1 — 1 3:3 2 11. Ercsi 2 1 _ 1 5 :6 2 12. Pécsi Vasas 2 — 1 1 2:4 1 13. Bajai Bácska 2 — 1 1 1:3 1 14. Sz. Petőfi 2 — 1 1 1:4 1 15. K. Dózsa 2 — — 2 2:6 — 16. Siófok 2 — — 2 2:7 — Az augusztus 27-i forduló:-Bajai Bácska, Ercsi— Kisku Dombóvári VSE—Kaposvári Dó­zsa, Szekszárdi Dózsa—Pécsi Va­sas, Pécsi BTC—Szekszárdi Pető­ik Pécsi Bányász—Mohács, Siófok lasi MEDOSZ, Kaposvári MTE- Székesfehérvár, Bajai Építők- PVSK. Vasárnap megkezdődtek a me­gyei labdarúgó-bajnokság küz­delmei is. Az első forduló álta­lában a várt eredményeket hoz­ta. A legnagyobb gólarányú győ­zelmet a Dombóvári Szpartakusz aratta G er jen felett. Dombóvári tudósítónk szerint a Dombóvári Szpartakusz remek játékkal lep­te meg a közönségeit. A gerjeni csapat csak — Feketének — re­mek kapuvédőjének köszönhette, hogy nem szenvedett kétszám­jegyű vereséget. Hogy és zen a Mázai Bányász vendégszerepeit. A bányászcsapat az első félidőben már két gól­lal bebiztosította a győzelmet, és végeredményben 3:0 arányban győzött az újonc Hőgyész ellen. A bányászok első góljukat a 28. percben rúgták Gyorsok révén. A jó iramú mérkőzésen a hazai csapatból különösen a védelem tűnt ki N ich tér vezényletével. A cikói csapatnak nem sikerült a rajt. A csapat kapuvédője nem érkezett meg, és így Szegedi, — aki egyébként középhátvéd posz­ton játszik — védte a kaput. Az 1500 lakosú község 400 sportked­velője állta körül a pályát, és várta a csapat bemutatkozását a megyebajnokságban. Mezőnyben Cikó egyenrangú ellenfele volt Faddnak, de a csatárok hiába hozták össze a gólhelyzeteket, a lövéseket nem kísérte szerencse. Iregszemcsén idényeleji játék után nehezien győzött a hazai csa­pat. Mindkét részről sok gólhely­zet adódott, és maradt kihaszná­latlanul. Iregszemcse első gólját az első félidő 43. percében Lódi szerezte meg, amikor egy kapufá­ról lepattant labdát a kapuba so­dort. A második félidő 2. per­A bajnokság állásos cében Losonczi egyenlített, majd befejezés előtt 9 perccel gyors támadás után Kersák szerezte meg a győzelmet jelentő gólt. Bátaszéken a hazai csapat csak a II. félidőben tudott felülkere­kedni a lelkesen védekező Gyünk­kel szemben. Az első gól a II. félidő ötödik percében esett. Vég­eredményben Bodoki mesterhár­masával és Magyar góljával ilyen arányban is megérdemelt a bátaszéki győzelem. Tolnán nagy küzdelmet hozott az örök rivális — Paks — elleni találkozó. A tolnaiak gólját az I. félidő 11. percében Szépvölgyi rúgta, majd a II. félidő 35. per­cében Kródi egyenlített. Ekkor hatalmas küzdelem indult meg a győztes gólért, végül befejezés előtt 3 perccel Lassányi talált a paksi kapuba, és így a hazaiak nyerték a rangadót. Bonyhádon a vártnál nehezebb győzelem született. A dunaföld- vári csapat lelkes játékával hosz- szú ideig kétségessé tudta tenni a bonyhádi győzelmet. A bony­hádi csapat az első félidei gólját 11-esből szerezte. Nagymányokon két jól felkészült csapat találko­zott egymással. A simontornyaiak a mérkőzés elejétől védekezésre rendezkedtek be, és hiába ját­szott hatalmas mezőnyfölényben Nagymányok, csak egy góllal tudta legyőzni a bőrgyáriakat. Eredmények': Nagymányok—Si- montomya 1:0 (1:0), Bonyhád— Dunaföldvár 2:0 (1:0), Tolna— Paks 2:1 (1:0), Bátaszék—Gyönk 4:0 (0:0), Dombóvári Szpartakusz —Gerjen 7:1 (3:0), Hőgyész—Máza 0:3 (0:2), Cikó—Fadd 1:4 (0:1)4 Iregszemcse—Kisdorog 2:1 (1:0). 1. Bátaszék 1 1 —• *0 2 2. Máza 1 1 — 3:0 2 3. Bonyhád 1 1 — — 2:0 2 4. Nagymányok 1 1 —-»• 1:0 \ 2 5. Dombóvár 1 1 — 7:1 2 6. Fadd 1 I mm — 4rl 2 7—8. Tolna 1 1 2 7—8. Iregszemcse 1 1 — 25l 2 9—10. Kisdorog I •» 1 fc2 —■ 9—10. Paks 1 *— 1 fc2 — 11. Cikó 1 — — 1 Iri — 12. Gerjen 1 — — 1 1:7 — 13. Simontomya 1 — — 1 0:1 — 14. Dunaföldvár 1 ' — — 1 0 :2 — 15. Hőgyész 1 — — 1 0:3 — 16. Gyönk 1 — — 1 0:4 — A vasárnapi mérkőzések páro­sítása: Iregszemcse—Hőgyész, Kisdorog—Tolna, Paks—Bátaszék, Gyönk—Cikó, Máza—Dombóvári Szpartakusz, Gerjen—Bonyhád, Dunaföldvár—Nagymányok, Si- montomya—Fadd KISZ sportvezetőképző tanfolyamot rendeznek A Megyei KISZ Bizottság mel­lett működő megyei ISB az út­törő sportmunka segítésére sport- vezetőképző tanfolyamot rendez aug. 24—30 között Bátaszéken. A tanfolyamon első ízben vesznek részt csapatvezetők, akik így ke­rülnek közelebb az úttörő sport- munkához, a többi hallgató ki- szesek közül kerül ki. A tanfolyam hallgatói, akik a sportmunkát segítik az úttörő- csapatokban: csapatvezetők: Rik- ker József (Szedres), Doszpod János (Harc), Tomory Ilona (Decs), Bognár Vendel (Magyar- keszi), Böröc Magdolna (Kop- pányszántó), Göndöcs Emma (Csibrák), Császár Ferencné (Dúzs), Halmos Józsefné (Szek­szárdi, Dr. Wallacher Lajosné (Szekszárdi. KISZ-fiatalok: Buckó Imre Iregszemcse), Tóth Edit (Tamá­si), Szügyi Mária (Adorján pta), Nagy József (Ozora), Németh László (Tamási), Deák Ferenc (Döbrököz), Bálint Lajos (Szakcs), Nemes Rozália (Szekszárdi, Gu- jás György (Szekszárdi, Jámbor Irma (Alsónána), Bárdos Júlian- na (Báta), Málinger Mária (Sió- agárd), Horváth Erzsébet (Bony­hád), Herger Ágnes (Bonyhád), Hajdú András (Kakasd), Petkó Sándor (Nagymányok), Heim Ká­roly (Majos), Varga Edit (Bölcs- ke), Feleki Klára (Paks), Svin- csok László (Paks), Sebő Kata­lin (Dunakömlőd), Katona Kata­lin (Dunaszentgyörgy). A tanfolyamot végző csapatve­zetők és KISZ-fiatalok remélhe­tőleg új vérkeringést visznek a tanév elején az úttörő sportmun­kába, mely az elmúlt évben is szép eredményeket ért el. Itt em­lítjük meg azt is, hogy az év elején rendezett sportvezetőkép­ző tanfolyam hallgatói részére a tanfolyam ideje alatt egynapos továbbképzést tart a MÁIST, ATLÉTIKA Az elmúlt szombat—vasárnap a Népstadion edzőpályáján ren­dezte meg a Budapesti Atlétikai Szövetség a Schőnhercz Zoltán országos ügyességi csapatverse­nyét. Megyénkből a Szekszárdi Dózsa női versenyzői indultak és bár a remélt helyezéseket nem érték el, eredményükkel mégis elégedettek lehetünk. A csapatok ötös átlagai a kö­vetkezők: Magasugrás: 131 átlag (egyénileg Törökné 140, Kovács 135), Súlylökés 9.42 átlag (egyéni­leg Törökné 10,40. Márton Í0.12, Koszorú 9,60), Diszkoszvetés: 30,37 átlag (egyénileg Török 36.66, Törökné 31.98. Dorogi 27.95, Márton 27.73), Péterbencze 27,55), Gerelyhajítás: 28,48 átlag (egyé­nileg Varga 33,55, Török 32,55, Törökné 31,12^ > A, t.