Tolna Megyei Népújság, 1961. május (11. évfolyam, 102-126. szám)

1961-05-30 / 125. szám

6 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1961. május SO. SPORT Szekszárd és Bonyhád otthonában vereséget szenvedett, Máza idegenben is győzött az NB. Ill-ban Az NB. III. vasárnap a Tolna megyei csapatok közül Szekszárdid­nak és Bonyhádnak fekete va­sárnapot eredményezett. Különö­sen Szekszárd számára szégyen­letes, hogy a 14. helyezett egye­temistáktól vereséget szenvedett. Bonyhádon a Vasas csak az el­ső félidőben tudta tartani ma­gát, végül meg kellett hajolni a tagyobb tudás előtt. Máza szom­baton játszotta le a Pécsi Vasas elleni mérkőzését — Pécsett — ahol lelkes játék után a bányá­szok győztek. Pécsi EÁC — Szekszárdi Petőfi 3:2 (1:1) Szekszárd, 600 néző, vezette: Saári. PEAC: Fábián — Schisz- ler, Balló, Zsolnai — Kresz, Zborai — Kozma, Gyánó, Lu- bies, Koller, Mérei. Edző: Bár­dos! László. Szekszárd: Greilich — Cser, Bosnyák, Rohi — Simon, Bandi — Hómann, Ulrich, Be- nács, Török, R.ostási. Edző: Fe­hér László. Az első percek a vendégeké, majd magára talál a Petőfi és a 12. percben Benács megszerzi a vezetést. 1:0. Négy perc múlva Koller egyenlít. 1:1. Az első negyedóra után az eddig is gyenge iram még tovább esik. A Petőfi tervszerűtlenül játszik, a játékosok egyénileg akarnak mindent megoldani. A PEAC csapata kevesebbet támad, de mindig zavarba hozzák a köny- nyelmű szekszárdi védelmet. A 30. percben egy PEAC-támadás után Lubics közeiről lő, melyet Greilich szerencsével ment. A 42. percben Koller éles lövésétől menti Greilich a kapuját. A második félidőben sem vál­tozik a játék képe. Egyhangú unalmas a játék, melyet csak időnként tarkítanak a veszélyes PEAC elfutások. A 15. percben viharos erejű szél is segíti a vendégcsapatot. A 18. percben forró a helyzet a pécsi kapunál, végül a vendégek mentenek. A következő percben Ulrich lövését Fábián kiüti. A 22. percben Gyá­nó átjátssza Csert és a kifutó Greilich mellett megszerzi a ve­zetést. 2:1. Szekszárd mezőnyfö- lényben játszik, mégis képtele­nek a csatárok gólt összehozni. Közben durvaságok is tarkítják a játékot. Törököt a 16-oson beiül felvágják, de a játékvezető sípja néma marad. Nem sokkal később Kollert rugdalják a hazai játé­kosok, de ez is büntetlen marad. A 32. percben Cser elkalandozd;, és az egyedül maradt Lubics a kifutó Greilich Mellett gólt lő. 3:1. A 4L percben Koller mes­terien átjátssza a védelmet, de lövése a kifutó Greilichben el­akad. A mérkőzés utolsó percé­ben Török beállítja a végered­ményt. 3:2. A pécsi csapat higgadt, okos játékával rászolgált a győzelem­re, a lelkesedés nélkül játszó és önző hazaiakkal szemben. Jók: Koller, Zborai, Balló, il­letve Greilich. Kaposvári Kinizsi — Bonyhádi Vasas 3:0 (0:0) Bonyhád, 500 néző, vezette: Radó. Kaposvári Kinizsi: Őri — Szili. Szigeti, Gergely — Tóth, Márkus — Szentgróti, Laczko- vics, Bene, Stadler, Lieber. Edző: TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő: Petrits Ferenc Kiadja: a Népújság Lapkiadó Vállalata Felelés kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd, Mártírok tere 15—17, Telefon: Szerkesztőség: 20—11 Kiadóhivatal 20—10 Készül a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca 4ő. Telefon: 21—21, 25—72 Felelős vezető: Széli István Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél ElSflzetési díj egy hónapra M ft dr. Zádori László. Bonyhádi Va­sas: Krommer — Horváth, Wagner I„ Borsodi — Péter, Paksi — Vajda, Pataki, Wágner II., Szegedi, Pálos. Edző: Alb­recht József. Az I. félidő egyen­rangú ellenfelek küzdelme volt, sőt Bonyhád támadott többet A II. félidőben a vendégeknek a tudása felülkerekedett, és a 19. percben Laczkovics fejesgóljá­val megszerezték a vezetést. A 25. percben Szentgróti révén, már 2:0-ra vezettek a vendégek. A Vasas-csatárok nem tudták a labdát tartani, nagy nyomás ne­hezedett a védőkre és néhány perc múlva Stadler révén újabb gólt értek el. 3:0. A Kinizsitől többet várt a bonyhádi közönség. A mérkőzés nagy részében csapkodó játék folyt. Kitűntek: Szili, Márkus, Lie- j bér, illetve Horváth és Péter. Házai Bányász — Pécsi Vasas 3:2 (2:2) Pécs, 300 néző. Vezette. Szi­getvári. Máza: Süveges — Szé-‘ les, Kovács, Schnetz — Mező, | Göncz — Géih, Gyorsok, Daum, [ Tóth, Kasper. Edző: Ludas Bé­la. Pécsi Vasas: Szc.deli — Srhil- linger. Becsei, Tóth — Rákóczi, Berki — Oszvald, Somogyvári Hoyck, Szomrner, Danajka. Ed­ző: Tamási László. Az első fél­időben a Vasas játszott jobban, csatárai azonban számtalan gól­helyzetet hagytak kihasználatla­nul. A mázaiak nemcsak lelke­sen, hanem eredményesen is ját­szottak. A második félidőben — Hayck sérülése miatt — 10 főre olvadt Vasas már nem tudott oly tel- j jesítményt nyújtani, mellyel a I maga javára fordíthatta volna I a mérkőzést. A lelkes mázaiak j megérdemelték a két pontot. Góllövők: Gyorsok 3, illetve Oszvald és Danajka. Jók: Gyor­sok, Daum, Tóth, illetve Hayck. Kaposvári MTE — Bajai Bácska 3:1 (1:0) Kaposvár, 3500 néző. Vezette: Gere. A nagy érdeklődéssel várt rangadón a Kaposvári MTE volt! a többet támadó. Az első fél-1 időben még kiegyenlített volt a játék, ekkor a bajaiak is több­ször veszélyeztettek, de Dujmov II. két alkalommal is biztos helyzetben hibázott A második félidőben a Kapos­vári MTE 2:0-ás vezetésre tett! szert. A Bácska csak a 80. perc- j ben szépített, a gól után szó-! rongattak a vendégek, de gólt a Kaposvári MTE ért el. Góllö­vők: Egres 2. Papp, illetve Bar- ta I. Jók: Pados. Jutási. Egres, Horváth, illetve Körmendi, íhos II. és Dujmov II. Székesfehérvár — Csepel Áufó 5:3 (2:2) Székes Eehérvár, 1800 néző. Ve­zette: Páldi. Kemény, változatos, közepes színvonalú mérkőzést vívott a két csapat. A vendégek játékába sok sportszerűtlenség csúszott. Az egyébként igen jól játszó csepeliek 3:2-es állásnál 11-est hagytak ki. Ez döntő volt az eredményre. Góllövők: IIo- molya 2, Kovács IV, Práger, Ká­rolyi, illetve Handó 2, Kiss. Jók: Pál, Tihanyi, Bognár, Kovács IV, illetve Kulcsár, Handó, Kerekes. Kaposvári Dózsa — Pécsi Bányász 0:0 Kaposvár, 600 néző. Vezette: Kleiber. Kaposvári Dózsa: Mol­nár I. — Güth, Illés, Deák — Szeretcz, Csima — Veverán I„ Veverán II., Kecskeméti, Nagy­réti, Bene. Edző: Záborszki Emil. Pécsi Bányász: Erdősi — Ulrich, Sárközi. Baczur — Varga, Weit — Kása, Pintér, Czukor, Mül­ler, Gyurkó. Edző: Kresz Sán­dor Az élvezetes és jó iramú mérkőzésen az első félidőben a hazai csapat, a második félidő­ben a Bányász igen kulturáltan játszott. Mindkét csapat sok gól­helyzetet hagyott kihasználatla­nul. A 60. percben Pintér meg­sérült, ettől kezdve 10 emberrel játszott a Bányász. Jók: Molnár L. Deák, Kecskeméti, Illetve Er­dősi, Sárközi, Kása. Bajai Építők — Kiskunhalasi Dózsa 0:0 Baja, 1000 néző. Vezette: Bu­dán. Bajai Építők: Disztl — He- ringer, Páncsics, Ulakik — Ézsi I„ Bálity — Kreisz. Czeglédi, Teket, Borsos, Ézsi II. Edző: Őnódi Bé­la. Kiskunhalasi Dózsa: Nagy I. — Nagy II., Mályinkö, Mátyás — Sallai, Csejtci — Rostás, Mol­nár, Fenyvesi, Uji. Edző: Ku- csera Márton. A mérkőzés 17. percében Czeglédi kulccsontörést szenvedett. A 10 főre olvadt ha­zai csapat végigtámadta a mér­kőzést, a csonka csatársor ere­jéből azonban csak két kapufá­ra telt, a keményen védekező kiskunhalasiak ellen. Jók: Ézsi L, Kreisz, Bálity, illetve Uji, Feny­vesi, Molnár. Pécsi VSK — Kaposvári Honvéd 4:0 (2:0) Pécs. 800 néző. Vezette: Üge­ti. PVSK: Bogyai — Bárány, Mohácsi, Futó — Tamás, Vince — Bércesi, Hornung, Kutas, Bos­nyák, Freppán II Edző: Túra Emil. Kaposvári Honvéd: Mu­rányi — Váradi, Vörös, Gerőhá- zi — Farkas. Zsámbok — Mo­gyorósi, Bartulov, Simon, Pa- czai. Turáni. Edző: Tóth József. Sorozatos PVSK-támadások után a 18. percben született meg az első gól. A gól után továbbra is a hazai csapat maradt támadás­ban. A 43. percben 11-esből esett a második gól. A játékidő második részében is a PVSK volt a kezdeményező, a Honvéd csak ritkán jutott át a felezővonalon. A játék képe alap­ján nagyobb arányban is nyer­hettek volna a vasutasok. Gól­lövők: Kutas, Vince (11-esből), Bosnyák, Freppán II Jók: Vince, Bosnyák. Kutas illetve Murányi. Vörös, Turáni. Kiállítva a 80. percben Bárány durvaságért. A bajnokság állása: 1. Kaposvári MTE 27 17 4 6 61:31 38 2. Kaposvári Kinizsi 27 16 5 8 67:29 37 3. PVSK 27 14 7 6 47:27 35 4. Bajai Bácska 27 14 7 6 56:33 35 5. Székesfehérvár 27 14 6 7 64:42 34 6. Csepel Autó * 26 13 5 8 50:45 31 7. Kaposvári Dózsa 27 11 5 11 48:44 27 8. Szekszárd 27 10 6 11 50:55 26 9. Pécsi Vasas * 26 10 6 10 39:46 26 10. Bajai Építők 27 9 7 11 29:33 25 11. Pécsi Bányász 27 9 6 12 37:37 24 12. Kiskunhalas 27 9 6 12 30:47 24 13. Máza 27 7 5 15 36:59 19 14. PEAC 27 6 6 15 47:58 18 15. Kaposvári Honvéd 27 5 6 16 32:58 16 16. Bonyhád 27 5 5 17 27:70 15 = Az őszi fordulóból el ma­J mérkőzést le kell játszani a két radí Pécsi Vasas—Csepel Autó csapatnak. Nagymányok vereséget szenvedett Gerjenben, döntetlenül végződött a DVSE—Dózsa találkozó Dunaföldvár biztosan győzte le Simontornyát a megyebajnokság 26. fordulójában A kedvezőtlen időjárás miatt a vártnál lényegesen kisebb érdek­lődés mutatkozott meg vasárnap a labdarúgó-mérkőzések iránt. Több helyen — így például Du- naföldváron — szakadó esőben került lejátszásra a mérkőzés. A forduló meglepetését (vagy talán nem is meglepetés?) a gerjeniek szolgáltatták, amikor az elmúlt hetekben jól szereplő Nagymá- nyoki Bányászt győzték le. A mérkőzés egyetlen gólját az első félidő 27. percében Antus lőtte. Különben az egész mérkőzést vé­gig nagy küzdelem jellemezte. Dunaföldváron a hazai csapat a vártnál könnyebben győzte le a Simontomyai BTC csapatát. Az első gólt a simontomyaiak ér­ték el az első félidő 18. percé­ben, majd a 45. percben a hazai­ak egyenlítettek. A második fél­időben a hazaiak fölénybe kerül­tek és biztosan győztek. Faddon a hazai csapat féltucat góllal terhelte a kisdorogiak ka­puját. A kisdorogiak csak az el­ső húsz percben tudtak egyen­rangú ellenfelek lenni, de ettől kezdve a faddi csatárokat már nem tudta tartani a kisdorogi vé­delem. Dombóvárott végig nagyiramú izgalmas mérkőzésen gól nélkül telt el a kétszer 45 perc. Az első húsz percben a hazaiak játszottak fölényben, utána kiegyensúlyo­zottá vált a játék. A Dózsa gyors elfutásokkal veszélyeztetett A fine zőny legjobbjának a Dózsa ka­pusa — Bencze — bizonyult, aki még G. Kiss 11-esét is kivédte. A mérkőzés befejezése előtt 12 perccel egy tömörülésnél 5—6 já­tékos földön volt és közben G. Kiss megsérült. Bátaszéken a Dombóvári Szpar takusz l:0-ás félidő után 3:0-ra győzte le a Vasút csapatát. Báta- széki tudósítónk szerint a Szpar- takusz győzelme még ilyen arány ban is megérdemelt. Bátaszéknek csak 3:0 után volt egy-két gól­helyzete, de ezek is kihasználat­lanul maradtak. Tolnán Paks vendégszerepelt, ahol a hazai csapat l:0-ás félidő után 3:0-ra győzte le az »örök riválist«, Paksot. A fordulóból egy mérkőzés el­maradt, mivel Iregszemcsére nem utázott el Döbrököz. Értesülésünk szerint a döbrököziek a kitűzött időpont után egy órával sem jöt­tek össze annyian, hogy érdemes lett volna elutazni. A szövetség ezzel kapcsolatos döntését a hé­ten közöljük. Eredmények: Dunaföldvár—Si- montornya 4:2 (1:1), Gerjen— Nagymányok 1:0 (1:0), Fadd—Kis- dorog 6:0 (2:0), Tolna—Paks 3:1 (1:0), Bátaszék—Dombóvári Szpar takusz 0:3 (0:1), Dombóvári Vasút —Szekszárdi Dózsa 0:0. A bajnokság állása: 1. Dombóvári Vasút 25 18 6 1 95:25 42 2. Tolnai Szpartakusz 25 16 5 4 57:36 37 3. Szekszárdi Dózsa 25 14 8 3 95:29 36 4. Simontornyai BTC 25 15 3 7 69:35 33 5. Nagymányoki B. 25 11 9 5 50:32 31 6. D. Szpartakusz* 25 12 6 7 42:32 29 7. Paksi Kinizsi 25 11 2 12 56:48 24 8. Bátaszéki VSE 25 8 6 11 47:66 22 9. Faddi Lenin Tsz SK 26 7 6 13 47:57 20 10. Dunaföldvári KSK* 26 7 7 12 44:79 20 11. Gerjeni MEDOSZ 25 6 7 12 36:51 19 12. Kisdorogi MEDOSZ 25 5 7 13 40:63 17 13. Gyönki KSK 25 6 5 14 38:68 17 14. Iregsz. MEDOSZ 25 6 3 16 33:85 15 15. Döbröközi KSK* 24 3 6 15 25:65 11 16. Nagydorogi KSK törölve * egy-egy büntetőpont levonva. SPORTÉRDEKESSÉGEK LABDARÚGÁS HELYETT JUDO A TOKIÓI OLIMPIÁN? A Nemzetközi Olimpiai Bizott­ság kancellárja, Otto Mayer ' ki­jelentette, hogy véleménye szerint a labdarúgást ki lehetne hagyni a tokiói olimpia műsorából, hogy helyet csináljanak a judonak. Mayer abból az alkalomból nyi­latkozott így, hogy Európába ér­keztek a Japán Judo Szövetség képviselői, akik mindent elkö­vetnek, hogy sportáguk felvétes­sék az 1964-es olimpiai játékok programjára. Az olimpia programjának vég­leges megállapítása az olimpiai bizottság athéni ülésére vár. Mayer jónak látná a judo fel­vételét a labdarúgás helyett, te­kintve, hogy »a labdarúgás túl­ságosan professzionista sportággá vált«. különös LABDARÜGÖ-CSAPAT A luxemburgi Esch-sur-Alzette városkában van a világ egyik legkülönösebb labdarúgó-csapata. Az FC Mond nevű futballcsapat kapitányának az összes játékosok előtt akkora tekintélye van, ami­lyen más csapatoknál nemigen fordul elő. A játékvezető neve Mond. s róla nyert elnevezést az egész csapat, melynek tíz játé­kosát szintén Mond-nak hívják: Ugyanis valamennyien Mond lab­darúgó-csapatkapitány fiai. A különös együttes jövője is biztosítottnak látszik: a legtöbb ifjú Mond ugyanis már házas és gyermeke van. »ŐSKORI AUTOMOBILOK« NEMZETKÖZI VERSENYE Az olaszországi Monzában rö­videsen megrendezik az »őskori« autók nemzetközi versenyét. A különös felvonuláson Olaszország többek között egy 8 cilinderes Ansaldo kocsival képviselteti ma­gát. Ez a kocsi ma már »törté­nelmi ritkaság«, muzeális értéke van. amely több millió lírára te­hető. AUTÓSTOP — HIVATALOS ENGEDÉLLYEL Spanyolországban ezentúl hiva­talos igazolvánnyal kell rendel­kezniük mindazoknak, akik a közkedvelt autóstop módszerrel akarnak utazni. Az autóstop­igazolványokat a madridi »Nem­zetközi Camping Club« állítja ki. Az igazolvánnyal rendelkező sze­mély kötelezi magát, hogy az igénybevett autó vezetőiével szem ben semilyen körülmények kö­zött nem támaszt kártérítési igé­nyeket, autókat napkelte előtt, vagy naplemente után, illetve el­hagyott helyen nem állít meg. Ezzel szemben az autóstop-iga­zolvány tulaidonosai jelentős kedvezményekben részesülnek minden campírozó helyen. Totó-eredmények 1. Magvareiszíg—Wall’« 3:2 1 2. Lengyelország—Szovjet,"iió törölve 3. Szolnoki MTE—Szegedi Építők 0:2 2 4. Nagybátony—Gázművek "' 0 1 5. Pilisi Bányász—Újlaki FC 2:0 1 6. Tokod—Izzó 2:Ö 1 7. Szentendre—Traktorgyár 2:0 1 8. Alessandria—Reggiana 3:1 I 9. Brescia—Genoa 0:0 x 30. Como—Venezia 2:1 1 JO. Sambenedetteso—Mantnva 2:0 1 12. Verona—Pro Patria 3:2 1 13. F.sztergom—Bp. Helyiipar 2:0 I