Tolna Megyei Népújság, 1961. április (11. évfolyam, 78-101. szám)

1961-04-18 / 90. szám

6 TOLNA MEGYEI NEPÜJSÄG 1961 április IS. Három győzelem, egy vereség az IXDK ellen Magyarország — M)K 2:0 (1:0) Kétszámjegyű vereséget szenvedett ifjúsági válogatottunk Budapest Közép — Tolna megy® 10:0 (8:0) Megyeri út, 38 000 néző. Vezet- j te: Takov (Bulgária). Góllövő: Al­bert, Göröcs. Magyarország: Grosics — Mát­rai. Sipos, Dalnoki — Solymosi, Kotász — Sándor, Göröcs. Albert. Tichy, Fenyvesi dr. NDK: Spickenagel — Skaba, Heine — Krampe. Erler, Kisch- mann — R. Ducke. Mayer, P Ducke, Sialas. Wirth. Az első percekben nagyiramú, változatos játék alakult ki. A 11. percben Göröcs az oldalhálóba lőtt. Egy perccel később azonban már megszületett a magyar lab­darúgó válogatott első gólja. Ko- tász vitte fel a labdát, a 16-os előtt. Alberthez adott, a középcsatár kiugrott a vé­dők közül, egy csellel lerázta Heinét, maid 11 méterről la­posan a bal sarokba lőtt. 1:0. Ezután újra a vendégek lendül­tek előre, bár a gól kissé letörte őket. A 30. percben Wirth fakép­nél hagyta Mátrait, Mayerhez adott, de a labdát^ Grosics tisz­tázta. A 39. percben Albert ka­pott nagy tapsot. A 16-osnál sze­relte Ducket, majd előretört, s nagyszerű támadást indított, amelynek végén Sándor lövését Spickenagel kiütötte. Ezután pa­rázs pillanatok adódtak a vendé­gek kapuja előtt. Tichy fordulás­ból leadott bombáját Spickenagel szögletre nyomta. A 40. percben Fenyvesi szögletét Albert kitű­nően fejelte kapura, azonban a gólvonalon álló NDK-védők men­tettek. A második félidőt viharos magyar támadások ve­zették be. A 46. percben Tichy és Göröcs formás akciója állította sakk-matt elé a vendégek védel­mét. Göröcs tisztán kapta a lab­dát, a balösszekötő helyéről azon­ban tíz méterről mellé lőtt. Az 50. percben újra Göröcs szerezhetett volna gólt, de Tichy beadását ka­pásból ugyancsak a kapu mellé küldte. Két perccel később azon­ban sikerült Göröcsnek is a gól­lövés. A jóbbösszekötő a magyar térfélről szép labdát adott Albert- nek, aki azonban nem tudott ki­törni vele. A középcsatár harcolt a labdáért, visszaszerezte azt, a közben előfefutó Göröcs elé tette, aki nyolc méterről a jobb sarokba gu­rított. (3:0.) A magyar csapat lendülete nem tartott sokáig, s ismét nagy Visszaesés következett be. Az érdeklődéssel várt találkozó győzelemmel végződött ugyan, a játék azonban nem elégítette ki a nézőket. Látszott, hogy a játéko­sok még nincsenek megfelelő for­mában. A csatársorból hiányzott az összhang, rossz felfogásban is játszottak az ötösfogat tagjai, túl sok volt a rövid adogatás. Az eredmény igazságos, de meg kell jgyezni, hogy mindkét csapat tag­jai több gólt lőhettek volna. A magyar csapatnak feltétlenül na­gyobb mértékben kell javulnia, ha két hét múlva sikerrel akar szerepelni a hollandok ellen. Grosicsnak nem volt különö­sebben nehéz dolga, az első fél­időben több jó védése, a máso­dik félidőben pedig több jó kifu­tása volt. A védők nem álltak túl magas feladat előtt. Dalnoki volt a legbiztosabb, sportszerűen, jól küzdött. Sipos még nincs régi formájában. Mátrai viszont sokat rontott, gyakran át játszották és leadásai nem sikerültek. Solymo­si nagy területen játszott, sok­szor előre is tört, finom húzások végrehajtására azonban nem volt képes. Kotász a szokott játékát nyújtotta, csillogtatta techniká­ját. de sokszor indokolatlanul fö­lényes volt, szinte szórakozott a pályán. A csatársor tagjai végig változó teljesítményt nyújtottak, egyikük sem tudott egyenletesen eredményesen szerepelni. Albert volt a legjobb, különösen az első félidőben játszott eredményesen, gólja szép teljesítmény volt. A né­met csapatban Spickenagel nem állt túl nehéz feladat előtt, né­hányszor azonban jól avatkozott közbe. A védők lelkesen harcol­tak. különösen Heine és Skaba volt jó. A fedezetek elsősorban védőfeladatot láttak el. A csatár­sorban Mayer és Wirth volt a leg­jobb. A játékvezető jól működött, bár az előnyszabály alkalmazásánál néhányszor tévedett. Magyarország B — NDK B 1:0 (1:0) Halle, 15 000 néző. Vezette: Be­lov (Szovjetunió). Magyarország B: Török — No- vák. Mészöly. Kovács III. — Nagy. Ihász — Pál II., Vasas, Mo­nostori. Rákosi, Taliga. NDK B: Fritzsche — Strickner, Pfeiffer. Dorner — Faber, Dross­ier — Reise, Müller, Trölitzsch, Kleiminger, Lange. A fiatal játékosokból álló ma­gyar B-válogatott nagy akarással és lelkesedéssel küzdött, a csapat játékába azonban sók hiba csú­szott. A helyzetek alapján a ma­gyar B-válogatott nagyobb ará­nyú győzelmet érdemelt volna. A játékidő jó részében B-válogatot- tunk támadott. Az utolsó negyed­órában élénk, változatos volt a játék, a németek a kiegyenlítésre törekedtek, ez azonban nem sike­rült. A mérkőzés sorsát eldöntő gól az első félidő 42. percében esett. Ihász váratlanul 20 méter­ről kapura lőtt. és a labda a jobb felső sarokban kötött ki. A magyar B-válogatottból Tö­rök, Nagy, Rákosi játéka emelke­dett ki, a németek közül Fritzsche, Reise és Müller nyúj­tott átlagon felüli teljesítményt. NDK utánpótlás — Magyarország utánpótlás válogatott 2:1 (1:1) Gera, 4000 néző. Vezette: Prgcik. NDK: Weigang — Kubisch, Wehner, Beier, — Körner, Well­mann — Barthels, Mathes, Haack, Fremsel, Drews. Magyarország: Landi — Ben- des. Marosi, Kürtös — Galambos, Szepesi — Kökény II., Tuschin- ger. Dunai. Rádi, Rossi. Kedvezőtlen időben, végig szá­tok. de a csúszós talajon is jó- iramú játék alakult ki. A magyar csapat kezdett jobban, de az NDK utánpótlás válogatott szerezte meg a vezetést. A 7. percben Fremsel lövése Landi kapujába vágódott. 1:0 az NDK javára. A magyar csapat ellentámadásait si­kerrel vezette, és a 15. percben .Rossí kiegyenlített. 1:1. A máso­dik' félidőben nagy küzdelem in­dult meg a győztes gólért. A ma­gyar játékosok gyakran veszélyez­lettek. a csatársor azonban nem tudott eredményes lenni. A ha­zaiak a 65. percben Wéhner 11-esével szerezték meg a győztes gólt. Az NDK utánpótlás válogatott­jában jórészt az NB I-ben sze- fprii-'i •■•■1 •'--ic.-ív v°n:ek helyet. A hazaiak nagy becsvággyal küz­döttek. a magyar játékosok is na­gyon akartak, a csatárok azonban gólképtelennek bizonyultak, és így a győzelmet az NDK együttese szerezte meg. Magyar Ifjúsági vál. — NDK ifjúsági vál. 1:0 (1:0) 25 000 néző. Vezette: Dorogi. Góllövő: Varga Z. Magyar ifjúsági válogatott: Ta­kács — Teveli (Schmidt). Szániel, Vági — Porizs (Bárczi), Káposzta — Burányi, Ráczi, Varga Z„ Farkas, Katona. NDK ifjúsági válogatott: Meyer — Schum. Herzog, Minnich — Schuster, Riedl — Stein, Lisie- wicz, Rensch. Henschel, Sehe- rirh. Meglehetősen idegesen kezdett a magyar csapat. Az ellenfél több­ször veszélyeztetett a védelem kapkodása miatt. A 12. percben vezette az első támadását a ma­gyar ifjúsági válogatott, s ez mindjárt gólt is eredményezett mégpedig úgy, hogy egyben el­döntötte a mérkőzés sorsát. Ká­poszta meredek labdával ugratta ki a jobbösszekötő helyén Varga Z.-t. aki a kifutó kapus mellett mintegy 15 méterről a hálóba gu­rított. (1:0.) A gól után teljesen átvette az irányítást a magyar csapat. A második félidőben még jobban játszott a magyar csapat. Lábról lábra szállt a labda, de a helyzetek közül egyet sem sike­rült értékesíteni. Egy ízben Farkas tört ki. de lövése nyomán negyedszer is a kapufát találta el a labda. A találkozón a kulturáltabban játszó magyar ifjúsági válogatott megérdemelte a győzelmet. Jók: Takács, Szániel és Káposzta, il­Vasárnap került lejátszásra a megyék közötti ifjúsági válogatot­tak tornája során a Budapest Közép — Tolna megye mérkőzés. A Tol­na megyei csapat a következő összeállításban futott a pályára: Márkus — Vilmányi, Máté, Ta­más — Havel, Fodor — Teleki, Lizák, Módos, Hideg, Molnár. Juhász és Herke, a két döbr&közi játékos nem érkezett meg és így a mérkőzés folyamán nem is volt cserelehetőség. Egyedül Márkust tudta lecserélni a szövetségi kapi­tány — a második félidőben — Heppel. Mint az eredmény is mutaja. a Tolna megyei csapat egy pillana­tig sem tudott komoly ellenfele len­ni a budapestieknek. Az első félidő­ben a Tolna megyei játékosok nem is mentek át az ellenfél tér­felére — jó, hogy ezalatt széllel szemben játszottak. — A II fél­időben a szél segítségével csak annyit változott a helyzet, hogy háromszor lőttek kapura és .meg­úszták” két góllal. Az ilyen arányú vereség is tel­jesen megérdemelt, mert lelkese­dés nélkül még csak tisztes ered­ményt sem lehet elérni. Értesülé­sünk szerint a szövetség Juhász és Herke ellen — igazolatlan távol- maradás miatt — eljárást indít: Ivicz a hatodik az országos terepbajnokságon A Budapesti Honvéd vasárnap nagy sikerrel bonyolította le az országos terepbajnokság első for­dulóját. A versenyre a Farkas­völgyben került sor, több mint 5000 néző előtt. Megyénkből a Szekszárdi MHS két versenyzője vett részt a versenyen. Ivicz Gé­za, 250 köbcentiméteres Jawa mo­torkerékpárjával indult és erős, I lett adnia. népes mezőnyben hatodik iett. Az ország legjobb motorversenyzői­ből huszonnyolcán álltak rajthoz és így Ivicz eredménye nagyon jónak számít. A 350 köbcentimé­teresek kategóriájában indult Mól nár László, aki már úgy látszott, hogy az ötödik helyet megszerzi, géphiba miatt a versenyt fel kel­Nagyszabású sakkversenyt rendez a megyei sakkszövetség Szekszárd fennállásának 900. évfordulója alkalmából kadó esőben játszottak a csapa- [ letve Mever. Herzog és Rensch. .. ................................................................................................. S zekszárd 900 éves fennállása alkalmából rendezendő ünnepsé­gek nem maradnak sportesemé­nyek nélkül sem. Legelőször a Tolna megyei sakkszövetség hal­lat magáról, amely csillagszerző egyéni versenyt rendez a megye- székhelyen, május hónapban. Úgy tervezik, hogy a nagyszabású sakkversenyt vagy a volt megye­háza, vagy pedig a városi tanács nagytermében rendezik majd meg és ezzel is elősegítik majd a megyeszékhelyen a sakk népsze­rűsítését. A verseny különben egyik láncszeme annak a prog­ramnak, amelyet a Tolna megyei sakkszövetség kidolgozott a me­gye sakkéletének fejlesztése ér­dekében. örvendetes a sakkszö­vetségnek ez az aktivitása és bí­zunk abban, hogy a verseny teljes sikerrel jár majd. A játékidőt minden nap délután 4—9 óráig tűzték ki. A versenyen a megye legjobb­jai mellett a magyar női élme­zőny is rajthoz áll, éppen ezért bír a verseny különös érdekes­séggel. A mezőny a következő versenyzőkből tevődik össze: Bi- lek Istvánná, női mester (Buda­pest), Karakas Gyuláné, női mes­ter (Budapest), Sinka Brigitta, női mester (Budapest), Finta Er- ...............»n i rrmm inmu „ Megérte a pénzt, fáradságot ez a nap66 A tengelici termelőszövetkezet asszonyainak látogatása Pécsett és környékén Vasárnap reggel a tengelici kul- túrház előtt harmincöt asszony várakozott. Várták az autóbuszt, hogy kirándulni menjenek. Az asszonyok egymás között már na­pokkal előbb a kirándulásról be­szélgettek, hiszen ez nagy ese­mény. A termelőszövetkezetek felkeresték a Széchenyi-téren a pécsi nőtanácsot, ahol a pécsi vendéglátók kedves fogadtatás­ban részesítették a tengelici ven­dégeket. A további program is zsúfolt volt. Elsőnek a Zsolnay Múzeum meglátogatása: gyönyö­rű, káprázatos, festői, elismerő tagjai valamennyien, és közülük szavak hangzottak el a kiállított a legtöbb még nem látta Pécset, tárgyakról, a tsz-asszonyok szá- Hét óra után már Mecsekná- jából. Tizenegy órakor már a dasd felé robogott az autóbusz Mecsek festői szép útján ment és nem sokkal később már a Me- az Ikarusz, melynek ablakából a cseknádasd—Pécsvárad közötti virágzó hegyoldalt és az alatta viaduktnál hallgatták dr. Pataki elterülő Pécset lehetett látni. A József előadását a Mecsekről. SZOT-üdülő, a francia emlékmű Nyolc órakor már Pécsváradnál megnézése után irány a dömör- álltak meg néhány percre, hogy kapui túristaház. Az elfogyasz­meghallgassák a túravezető elő­adását Pécsvárad nevezetességei­ről. Az óra mutatója alighogy elhagyta a kilenc órát, a tengeli­ci tsz-asszonyok már Pécsett, az I. sz. klinika udvarán nézték a törökökről itt maradt minaretet, rövid séta után — tíz órakor — tott, ízletes ebéd után újabb séta. a közelben lévő Flóra pihenőnél. A mellette lévő sétányról gyö­nyörű a kilátás a pécsi szénme­dencére, Meszesre, az új hőerő­műre. Van látnivaló bőven. A tsz-asszonyok élvezettel nézik és elragadtatással nyilatkoznak a látottakról. Van olyan is, aki az érdek-sebb dolgokat feljegyzi ma­gának, hogy otthon beszámolhas­son arról, amit látott. — Aztán mit szólt Rácz néni férje, amikor meghallotta, hogy Pécsre akar utazni? . — Mit szólt volna? Örült, ö küldött. Ő nem tud eljönni, mert állatgondozó a termelőszövetke­zetben, meg valahogy az autó­busszal való utazást sem bírja, de majd én elmondom neki, amit láttam és hallottam. — Elmegy máskor is hasonló kirándulásra? — Elmegyek fiam, mert van miből. A járási nőtanács, a tengelici nőtanács, valamint a szekszárdi IBUSZ közös szervezésében meg­tartott és lebonyolított pécsi ki­rándulás bizonyítja, hogy ma már falvainkban áldoznak a kultúrára, művelődésre, szórako­zásra is. zsébet, női mester (Tatabánya), Kmetovics Erzsébet, női mester­jelölt (Budapest), Bertha Dezső, I. o. sakkozó (Dombóvár), Dr. Bo- ross György, I. o. sakkozó (Szek­szárd), Kovács Kornél csillagos I: o. sakkozó (Budapest), Magyar- Gyula I. o sakkozó (Veszprém), Sudár Géza I. o. sakkozó (Szek­szárd), Jablonszky Lajos I. o. sakkozó (Szekszárd). A versenyen a versenybírói tisztet Ejury Jenő, I. osztályú sakk-versenybíró látja el. A ver­seny ünnepélyes megnyitójára május 11-én, csütörtökön délután 4 órai kezdettel kerül sor. Az ünnepélyes befejezés 1961. évi május hó 21-én lesz. Totó-eredmények 1. Magyarország—NDK 2:0 1 2. Bari—Napoli 1:0 1 3. Bologna—Udinese 1:1 x 4. Fiorentina—Spal 0:3 2 5. Juventus— Internazionale félbesz. 6. Lazio—Lanerossi 1:1 x 7. Lecco—Torino 12:1 1 8. Milan—Róma 2:1 1 9. Padova—Atalanta 3:0 1 10. Sampdoria—Catania 2:0 1 11. Crzvena-Zvezda— Partizán 3:2 1 12. Hajdúk—Vojvodina 2:0 1 13. Rijeka—Dinamo Zágráb 0:0 x Olvasd, terjeszd a TOLNA MEGYEI 'Tléfiú'^dgat! TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő: Petrits Ferenc Kiadja: a Népújság Lapkiadó Vállalato Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd, Mártírok tere 15—1?. Telefon: Szerkesztőség: 20—11 Kiadóhivatal 20—10 Készül a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca 46. Telefon: 21—21, 25—72 Felelős vezető: Széli István Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 1] Bk