Tolna Megyei Népújság, 1961. március (11. évfolyam, 51-77. szám)

1961-03-29 / 75. szám

TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG lí>61. március 29. SPORT Á bonyhádi járás legjobb asztaliteniszezői A Falusi Dolgozók Téli Szpartakiádjónak megyei döntőjén a bony­hádi járás legjobb asztaliteniszczői is részt vettek. A képen bal­ról jobbra: Barabás Anna, Forrai Erzsébet, Róka Irén, Simon Anna, Érni Jakab, Farkas László, Balázs Dénes, Pesti József, Mühl József, Stumpf József, ifj. Csámpár Árpád. „Újoncok“ a bajnokságban Kényelmes fotelek, süppedő szőnyegek fogadnak bennünket a TIT ' emeleti klubhelyiségében, amely a Falusi Dolgozók Szpar- takiádja megyei döntőinek ad he­lyet. Odakint szomorkodik az idő, a nap csak időnként bukkan elő a fellegek közül, de idebent nyo­ma sincs a szomorkodásnak. — örülnek a tamásiak az első he­lyezésnek, a bajnoki érmeknek, a dunaföldváriak a második, a hö- gyésziek a harmadik helyezett? nek járó díszes érmeknek, az er­kölcsi győzelmeknek. De a legboldogabbak a verseny női résztvevői, akik a szparta- kiád megyei döntőjén először ad­tak egymásnak találkozót. »Őszintén szólva, nagy szoron­gások közepette ültem le az asz­talhoz ezen a versenyen. Ez a szurkolás természetesen onnan adódott, hogy életemben először vettem részt ilyen megyei ver­senyen, pedig fiam nemsokára befejezi majd az általános isko­lás tanulmányait« — mondja Pál Gáborné, a női verseny győztese, akit az idén fedeztek fel, ami­kor Lengyel mester Tamásiban járt és a 27 táblás szimultánon a mester ellen elért két döntetlen közül az egyik Pál Gábornétól származott. De Plank Ferencnével, a ver- , seny második helyezettjével is ' madarat lehetne fogatni. Ö is elő­ször vett részt megyei versenyen, pedig egyik fia a megyei taná­cson, a másik pedig az egyik bonyhádi üzemben dolgozik már. — A szivem nekem is gyorsab­ban vert a kelleténél, pedig sok mérkőzést lejátszottam már éle­temben, de versenyen most in­dultam el én is először* — mond­ja a tolnai versenyző, aki most lépett be a termelőszövetkezetbe. — A férjem hajós volt és igazán kedves szórakozásunk volt a sak­kozás, amelyet előszeretettel űzött az egész család. De a ver­seny azért mégis más. Az újoncok tehát átestek a tűz­keresztségen. Még egy kis idő és az országos bajnokságon kell majd helytállniok. Nem várunk töltik egyelőre kirobbanó sikert, csak azt, hogy máskor is lássuk őket versenyen, hogy a sakksport további fejlődését ők is elősegít­hessék a megyében. e. i. Kosárlabda NB II Budapesti Fiiszért- Szekszárd 50:37 (30:21) Budapest, 200 néző. Vezette: Mészáros, Szabó III. Gyenge színvonalú, de küzdelmes mérkő­zésen szenvedett vereséget a kö­vetkező összeállításban szereplő szekszárdi csapat: Varga I., Bencze (6) — Fertő- szögi — Varga II. (6), Borcsáné (10). Csere: Forgács (8), Péntekné (5), Budai (2), Kovács és Pelényi. Az alapozó időszak hiányossá­gai ismét megmutatkoztak csapa­tunknál. Taktikailag is sok hiba csúszott játékunkba: felállt véde­lem ellen nem volt türelme ját­szani a csapatnak. Sok felesleges személyit vétettek a lányok. Emel­lett 2—3 játékos teljesen indisz­ponált volt. Felszabadulási röplabda villámtorna Bonyhádon Felszabadulásunk évfordulója tiszteletére a Bonyhád községi KISZ Bizottság és a Bonyhád! I Járási Röplabda Szövetség április 4-én reggel 9 órától férfi és női válogatottak részvételével röplab­da villámtornát rendez. A legjobban szereplő járási vá­logatott elnyeri a bonyhádi Ezüst- kalász Tsz által felájánlott „Fel- szabadulási vándorserleget”, A többi csapatok díszoklevél díja­zásban részesülnek. Úttörő sakkbajnokság A város három általános isko­lájának részvételével bonyolítot­ták le március folyamán a Szsk- szárd városi úttörő sakkbajnoksá­got. A három iskola 32 tanulója jutott tovább a selejtező mérkő- j zések után, majd 24—26-ig a tizenhatos döntőre került sor. Szabó József testnevelő tanár irányítása mellett itt a következő eredmények születtek: 1—2. j Schmidér (I. sz. iskola) 13 pont. 1—2. Mechtl (ITI. sz. iskola) 13. 3—4. Gacsályi (I. sz. iskola) 11,5, 3—4. Prantner (ITT. sz. iskola) 11,5, 5. Vesztergombi (II. sz. isko­la) 10. 6. Ieposa (III. sz. iskola) 9.5 pont. iiinnmiiim fiwnmi A szekszárdi I. számú Általános Iskola tanulóiból összeállított kézilabda-csapat a közelmúltban mérkőzött a Babits Mihály Álta­lános Iskola kézilabda-csapatával és ellenük biztos 5:2 arányú győzelmet aratott. A csapat tagjai: Balról jobbra. Álló sor: Szabó József, Koleszár László, Csizmadia Sándor, Szabópál Bálint, Hepp György, Kun József, Pál Zoltán. Ülő sor: Nyakas Árpád , Csapó Árpád, Glied György. Á megyei labdarúgó-bajnokságért Dombóvári VSE— Dombóvári Szpartakusz 4:1 (3:1) Dombóvár, 1400 néző. Vezette: Stadler. DVSE: Egyed — Halmosi II., Halmosi I., Potó — Beke, Kai már — Gelencsér, Lehőcz, G. Kiss, Varga, Magyar. Szpartakusz: Pa­lotai — Miklós, Korpádi, Tamás — Fazekas, Szabó — Buzánszky, Má- csik, Berki, Horváth II.. Gaál. Az elsó tíz percben a Szpartakusz mezőnyfölényt harcol ki, de tá­madásai eredménytelenek marad­nak. A 12. percben Varga éles lö­vését szépen védi Palotai. Majd a Vasút veszi át a kezdeménye­zést. A 16. percben G. Kiss lö­vését a kapufa menti. A túlolda­lon Horváth II. lő mellé. A 25. percben Palotai Lehőcz bombáját öklözi szögletre. A 31. perc hoz­za az első gólt, amikor is G. Kiss 25 méteres szabadrúgása jut a jobb alsó sarokba. 1:0. Négy perc múlva már 2:0. (Tamástól G. Kiss elveszi a labdát es a hálóba vág­ja.) Továbbra is a Vasút marad fölényben mégis a 43. percben ügyes jobboldal) támadás után a Szpartakusz ér el gólt Mácsik lö­véséből. 2:1. Középkezdés után Gelencsér elfut, 'bead, s máris készen van G. Kiss mesterhár­masa. 3:1. A második félidőt Berki ügyes kiugrása vezeti be, de a döntő pillanatban rálép a labdára és oda lesz a helyzet. A 8. percben Magyar bombalövését Palotai a levegőben úszva teszi ártalmat­lanná. A 11. percben a fiatal Gaál ügyesen elfut, beadását Berki fölé fejeli. Majd ismét a második félidőre erősen feljavult Magyar és a kitűnő formában védő Palotai percei következnek. A kapus egymás után három már-már gólnak látszó Magyar­lövést véd, vagy öklöz szögletre. A 36. percben is Magyar fut el nagyszerűen, éles beadását G. Kiss lövi a hálóba. 4:1. A másik oldalon Egyed Horváth II. lábá­ról szedi le a labdát, majd egy ügyes Szpartakusz-támadás végén Gaál a felső kapufát találja el. Az utolsó percben Gelnecsér is kapufát lő. Bírálat: A nagyszámú közönség gólokban és kapufákban bővelke­dő. elég jó iramú mérkőzést lát­hatóit. A Vasút játékosai lát­hatóan idegesen kezdtek. de amikor ezt sikerült levetkőzniökj attól kezdve ők voltak a jobbak és ilyen arányban is- megérdemel­ten győztek. Kitűntek: Halmosi I., Potó, Ma­gyar és Lehőcz, valamint Palotai* Berki, Fazekas és Mácsik. Reseterits Dunaföldvóri KSK— Faddi KSK 3:1 (2:1) Dunaföldvár, 350 néző. Vezette: Dudás. Dunaföldvár: Gyaraki — Horváth II., Szigeti II., Czobor — Szalai, Skuta — Balaton, Szige­ti, Németh, Szeder, Horváth L Fadd: Márkus — Kiss I., Schusz- ter, Joó — Farkas, Mácsik I. — Petries, Papp, Fehér, Hídvégi. Bildhéber. A hazaiak kezdik a játékot és már a mérkőzés elején jó játékkal lepik meg a közön­séget. Előbb Németh, majd Hor­váth I. hagy ki helyzetet. A 16. percben esik az első gól. Szeder tör kapura, a lövése Márkusba vágódik, majd a róla kipattanó labdát Szeder a hálóba juttat­ja. 1:0. Közvetlen utána Bala­ton lő két lépésről fölé. A 16. percben Szeder szögletrúgása érintés nélkül jut Márkus háló­jába. 2:0. A hazaiak most már nyugodtan és jól játszanak. Szi­geti I. irányítja — küldi táma­dásba csatárait. A 27. percben Schuszter a gólvonalról ment.- Hosszú hazai fölény után a ven­dégek érnek el gólt. A 43. perc­ben a hazaiak könnyelműsköd- nek, amelyből Petries lesz ered­ményes. 2:1. A második félidőben a vendé­gek kapnak lábra és vezetnek tá­madásokat. Előbb fehér, majd Schuszter szabadrúgása az ese­mény. Negyedóra után a hazaiak veszik át az irányítást. A 18. pere ben gólt is érnek el. Szeder csa­vart szögletrúgását a kapus ki­ejti, mely Horváth I. lábáról ke­rül a hálóba. 3:1. Mindkét fél megelégszik az eredménnyel, ese­ménytelenül telik a hátralévő idő. A hazaiak győzelme megérde­melt, mert nemcsak szebben, jobban, hanem átgondoltabban is vezették támadásaikat, több hely­zetet teremtettek és azokat ki is használták. A vendégek nem ját­szottak alárendelt szerepet. Jók: Szigeti II., Szeder, Skuta, Szigeti I., illetve Schuszter. Petries és Fehér. Sz. J. TiTirmiiimimiiniun ATLÉTIKA Kapunyitás előtt Végérvényesen beköszöntött a tavasz valainennyi sportág ked­velői számára A szép idő ki­csalogatta az atlétákat is a szekszárdi sporttelep salakjá­ra, ahol Mozolai János irányí­tása mellett folynak az edzé­sek. Tőle tudjuk meg, hogy hol tartanak a felkészülésben a Szekszárdi Dózsa atlétái az 1961-es versenyévadra. — Az alapozást még az év elején elkezdtük. A jó időjárás azonban megengedte, hogy a tornatermi edzéseket már feb­ruárban szabadban történő be­melegítésekkel egészíthessük ki. Március elsejétől kezdve pedig újra a salakon dolgozunk. A felkészülés az elmúlt évekhez hasonlóan történik, úgyhogy je­lenleg a formábahozó időszak­ban járunk. — Heti négy alkalommal tart a csapat edzést huszonhat tagja részére. A rendszeres felkészü­lés pedig szép eredmények el­érésével kecsegtet. Ez persze közel sem jelenti azt, hogy a szakosztálynak nincsenek gond­jai. A férfi csapat jelentős mér­tékben meggyengült, hiszen olyan tehetségek kerültek el a városból, mint Kosztolányi és Bakó. • — A tizennégy női verseny­ző I. osztályú besorolást nyert, de ez csak fokozott áldozatvál­lalást jelent számukra. Vissza­tért a csapathoz két régi ver­senyző is, azonban az utánpót­lás nehéz problémáját ez sem oldotta meg. Azt a kérdést, hogy a csapat továbbra is meg­tartsa I. osztályú besorolását, valószínűleg csak a tehetséges középiskolás versenyzők kiada­tása döntheti el! Itt elsősorban középtávú versenyzőkre lenne szükség. — A felkészülés alapján a férfiaknál elsősorban ügyességi versenyszámokban várhatók jó eredmények. A nőknél különö­sen biztató formába lendült Tö- rökné a magasugrásban. Török Mária pedig a diszkoszvetés­ben. Problémát jelent Hamar Mária felkészítése, aki távol az egyesülettől a fővárosban tar­tózkodik. — Az egységes csapatmunka kialakításához remélhetőleg a maga módján hozzájárult a szombaton megrendezett atléta bál is, amit az I. osztályú női versenyzők tiszteletére rende­zett meg az egyesület a BM klubhelyiségében. — Az év első nagy jelentősé­gű vetélkedésére május elsején kerül sor Baján a női ver­senyzők részvételével, ahol a Kecskemét, Baja, Szekszárd vá­rosok közötti atlétikai viadalra kerül sor. — Május 20-án az I. osztá­lyú Népköztársaság Kupa ver­senysorozatán belül az ország legerősebb együttesét, az Új­pesti Dózsát látja vendégül a szekszárdi csapat. Nem re­ménykedhetünk győzelemben, mégis igen örülünk annak, • •• hogy ilyen nagy felkészültségű csapat lesz az ellenfelünk, hi­szen a magas színvonalúnak ígérkező küzdelem csak újabb híveket toborozhat az atlétika híveinek táborába, — A férfiak első ellenfele a Bajai Építők lesznek. Ezenkívül szeretnénk még szép eredmé­nyeket elérni a júniusban le­bonyolításra kerülő egyesületi bajnokságok során. — Ugyancsak júniusban ke­rül sor Pécsett az országos Dózsa-bajnokság felújítására, ahol ugyancsak szeretnénk mél­tóképp megállni a helyünké:. — Igen önmndetes az a tény, hogy egyesületünk a legmesz- szebbmenőkig támogatja sport­körünket mind anyagilag, mind pedig erkölcsileg, s ez a meg­becsülés a csávát tagjainak ösz­tönzője lesz újabb szép ered- m °nvek elérésére! — M — TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Srociallsta Munkáswáo Tolna megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapjo Felelős szerkesztő: Petrits Ferenc K'adja: a Népújság Lapkiadó Vál'nlata Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: Szerkesztőség: 20—11 Kiadóhivatal 20—-10 Készül a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca 46. Telefon: 21—21, 25—72 Felelős vezető: Széli István Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a hely? postahivataloknál és kézbőröknél Előfizetési díj egy hónapra 11 &