Tolna Megyei Népújság, 1961. március (11. évfolyam, 51-77. szám)

1961-03-16 / 64. szám

6 TOLNA MEGYEI NEPÜJSÄG 1961. március 16. SPORT Á megye sportjának helyzetét tárgyalta az MTST Fejlődés tapasztalható valamennyi sportágban — A járási TST-k munkáján van még javítanivaló — Az idén 40 százalékkal több támogatásban részesülnek a sportkörök A régi megyeháza nagytermében jöttek össze a megyei testne­velési és sporttanács tagjai, a megye legjobb sportvezetői, edzői és sportolói, hogy meghallgassák Lépő Lászlónak, az MTST elnöké­nek beszámolóját az 1960. évi sportmunkáról. Takács András el­nökségi tag üdvözlő szavai után Lépő László tartotta meg beszá­molóját. — A Magyar Szocialista Mun­káspárt művelődési politikájának sportra vonatkozó része, vala­mint a Magyar Testnevelési és Sporttanács elvi programja és a megyei tanács végrehajtó bizott­ságának határozatai szabták meg 1960-as évi feladatainkat. Első­sorban az elmúlt év munkájában volt érezhető javulás. Emelkedett az elnökségi ülések színvonala, az elnökség segítséget adott egy-egy sportág fejlesztéséhez, a szövetsé­gek munkájához, a járási TST-k irányításához. így az elnökség tényleg elvi irányítójává vált a megyei sportmunkának. Az elv; program végrehajtásá­ban a testnevelési és sporttanács tagjainak mintegy 90 százaléka aktívan tevékenykedett. A tanács­tagok a különböző szövetségek­ben, bizottságokban is tevékeny­kednek, részt vesznek a járási TST-k ülésein, sportköri taggyű­léseken. Az elmúlt évben a gaz­dasági bizottság 40 sportkörnél tartott ellenőrzést, amely nagy­mértékben elősegítette a sportkö­rök gazdálkodásának megszilárdí­tását. Az ellenőrzés nemcsak a pénzgazdálkodásra, hanem az anyaggazdálkodásra is kiterjedt. A testnevelési és sporttanács mellett tizennégy sportszövetség Képes totó A totó 12. számú szelvényén szereplő mérkőzésekre Bottá Ag­nes, a Hőgyészi MEDOSZ spor­tolója tippel. 1. Vasas—Diósgyőr 1 1 2. MTK—Pécs 1 x 3. Győr—Ferencváros 1 2 4. Szegedi EAC—Dorog 1 1 5. Tatabánya—Honvéd 1 x 6. SBTC—Csepel 1 1 7. Nyíregyháza—Ganz-MÄVAG x 2 8. Jászberény—Cegléd 1 1 9. Pénzügyőrök—Bp. Előre 1 x 10. Székesfehérvár—Láng 1 2 11. Budafok—Szombathely 1 x 12. Oroszlány—K. Lombik 1 x Pótmérkőzések: 13. Udinese—Milan x 2 14. Spal—Bologna 1 1 15. Kecskemét—SZVSE 1 1 16. PBTC—Budai Szpart. x 2 Totózzon maga is!!! TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő: Petrits^ Ferenc Kiadja: a Népújság Lapkiadó Vállalata Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárdi Mártírok tere 15—17. Telefon: Szerkesztőség: 20—11 Kiadóhivotal 20—10 Készül a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca 46. Telefon: 21—21, 25—72 Felelős vezető: Széli István Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra it Ft működik. Ezek munkája fejlő­dést mutat és rajtuk keresztül za­vartalanabb a versenyek lebonyo­lítása. A járási testnevelési és kai pálya, ugró- dobópálya, kézi­labda-, röplabda-pálya és labda­rúgó-pálya. Ezt a munkát az idei évben tovább kívánjuk fejlesz­teni. Az 1959—60. évi őszi-téii szpar- takiádon 4400 sportoló vett részt asztalitenisz és sakk sportágban. A nyári szpartakiádon 5200 fő vett részt, míg az olimpiai jel­Lépö László, a megyei TST elnöke beszámol a megyei TST 1960. évi munkájáról. Tőle jobbra Takács András elnökségi tag, dr. Gyugyi János, a megyei tanács elnökhelyettese és Grónai Alfonz, az MTSH kiküldötte. sporttanácsok munkája is lénye­gesen javult. Különösen eredményes volt a tevékenység a bonyhádi és a gyönki járásban, ahol a TST- tagság döntő többsége rend­szeres munkát végez. Probléma van a szekszárdi, a paksi és a tamási járási TST munkájában. Munkájuk szerve­zetlen, nem bízzák meg felada­tokkal a TST-tagokat, az elnök­ségi üléseket rendszertelenül tartják és azok színvonala sem kielégítő. Az elmúlt évi tervben szere­pelt, hogy a sportkörök taglétszá­mát 20 százalékkal kell emelni. Ezt a feladatot 12,5 százalékra hajtottuk végre. A lemaradás ab­ból származik, hogy néhány sport körünkben gyenge a szervezeti élet, a sportköri tagokról nincs nyilvántartás, hosszabb idő óta nem szednek tagsági díjat. A fel­adatok között szerepelt a szak­osztályok számának 5 százalékkal való emelése is. Ezt a feladatot 6 százalékra sikerült végrehajtani. A női sportolók számának emelé­se 10 százalékra volt előirányozva és 11 százalékra teljesítettük. Ennek ellenére mégsem lehe­tünk elégedettek, mert az ak­tív női sportolók száma me­gyénkben alig haladja meg a kétezret. A községi sportkörök termelőszö­vetkezeti sportkörré való átszer­vezése is nehezen megy, mivel sok helyen a termelőszövetkezeti vezetők szemlélete nem kielégítő, de a járási TST-k sem foglalkoz­tak a sportkörök szervezeti éle­tének átalakításával. Sajnos, azt a téves nézetet vallották sok he­lyen, hogy amíg a termelőszövet­kezet anyagilag nem tudja segí­teni a sportkört, addig nincs ér­telme az átszervezésnek. Az általános iskolai és a kö­zépiskolai vonalon is fejlődés ta­pasztalható. Az általános iskolá­soknál az úttörő foglalkozások keretén belül a játékdélutánok elősegítik a tanulók sportfoglal­koztatósát. Eredményes volt a megyei TST és a megyei ifjúsági sportbizottság kezdeményezésére a beindított sportlétesítmények építése — társadalmi munkában. Egy év alatt 51 létesítmény épült megyénkben. 866 000 fo­rint értékben. Ezek között van öltöző, atléti­vényt 9500 fiatal szerezte meg. A jelenleg még folyó téli szpar- takiád-versenyeken 4500-an vet­tek részt. Ezek a versenyek nem­csak a tömegesítésben voltak eredményesek, hanem bizonyos fokú minőségi javulás is tapasz­talható. Eredményes volt az üze­mi dolgozók sportfoglalkoztatása is. A megyei TST az 1960-as év­ben 333 100 forintos költségvetés­sel dolgozott. A felújítási keret 129 000 forint volt. A sportkö­rök anyagi ellátottsága jobb, mint az elmúlt évben volt. A megyei TST elnöke a továb­biakban az 1961. évi feladatok­kal foglalkozott: — Fokoznunk kell a testneve­lési és sportmunka demokratiz­musát. Elsősorban a járási TST-k munkáját kell megerősíteni. Fo­koznunk kell a dolgozó tömegek sportmunkájának kiszélesítését. A Kilián testnevelő mozgalom szervezését minden sportszerve­zetben és minden tömegszervezet­ben fő feladatnak kell tekinteni. A jelvényszerző versenyek sike­res lebonyolítása érdekében szé­leskörű propagandamunkát kell kifejteni a TST-knek, az agitá- ciós és propaganda bizottságok­nak és a sportszövetségeknek. A községi sportköröket ter­melőszövetkezeti sportkörök­ké kell átalakítani. A meglé­vők mellett öt új tsz- és egy szakszervezeti sportkört kell létrehozni. A sportkörök tag­jainak számát az 1961-es év­ben 3700 fővel kell növelni. A jelvényszerző versenyek mel­lett tovább kell fejleszteni a fa­lusi kupaversenyeket és az üze- bi bajnokságokat. A megyei TST elnökségének foglalkozni kell a kerékpár, sakk, teke, torna, úszó, ! és atlétikai sportágak helyzeté- 1 vei, a szövetségek munkájával. A sportköröknek a szakosztá­lyok működtetéséhez az idei év­ben a I-CISZ-bizottságokkal közö­sen 200 000 forintot biztosítunk mintegy 40 százalékkal töBbet, mint az előző évben A beszámoló fölötti vitáról la­punk holnapi számában számo­lunk be, Á megyei labdarúgó-bajnokságért Dombóvári Szpartakusz— Dunaföldvár 6:1 (3:0) Dombóvár, 500 néző. Vezette: Kleiber. Dombóvári Szpartakusz: Palotai — Miklós, Korpádi, Ta­más — Fazekas, Szabó — Bu- zánszky, Mácsik, Horváth II., Horváth I., Berki. Dunaföldvár: Bernsdorfer — Horváth, Szigeti II., Tóth — Balaton, Skuta — Györki, Szigeti I., Németh, Gya- raki. Szeder. Jó iramban indul a mérkőzés. A harmadik perc­ben Fazekas lő mellé. Az ötö­dik percben már vezetnek is a hazaiak. Horváth II. futtából, a balösszekötő helyéről mintegy 20 méterről bombagólt lő. 1:0. A gólra ügyes ellentámadás a vá­lasz. Szigeti I. jó lövését szépen védi Palotai. A 13. percben már 2:0. Buzánszky szögletét Horváth I. lövi a hálóba. Egyre nagyobb fölénybe kerülnek a dombóvá­riak. A 22. percben Horváth I. lesgólt, két perc múlva Horváth II. kapufát lő. A vendégek lelki- ismeretesen védekeznek, de csa­tárjátékuk széteső. A 35. perc­ben sorozatos támadások után esik a harmadik gól. Szerzője: Mácsik. A második félidőt a negyedik, egyben a legszebb gól vezeti be. Buzánszky lefut a szélen, leadá­sát Horváth II. ragyogó lövéssel vágja a hálóba. 4:0. A 7. perc­ben a kitűnően játszó középcsatár mesterhármasával 5:0. Sokat tap­solnak, örülnek a hazai szurko­lók. És bent, a játéktéren Hor­váth II. vezérletével tovább ro­hamoznak a csatárok. Teljesen beszorul az ellenfél. Mindez a 30. percig tart. Ettől kezdve ők ve­szik át a kezdeményezést. A 32. percben Szigeti I. révén gólt is érnek el. 5:1. A 40. percben Sze­der még elfutás után a kapufát találja el. A végeredmény Bu­zánszky lövéséből születik. 6:1. Bírálat: Ilyen arányban is meg­érdemelte a győzelmet a szépen játszó hazai együttes. Sajnálatős, hogy a nem is oly rég megyei él­vonalba ^tartozó Dunaföldvár je­lenleg ilyen gyenge játékerőt kép­visel. Kitűntek: Horváth II. (a me­zőny legjobbja), Tamás, Korpádi és Fazekas, valamint Szigeti I., Horváth és Szigeti II. Reseterits Döbrököz—Kisdorog 1:0 (0:0) Döbrököz, 500 néző. Vezette: Dudás. Döbrököz: Vindics — Csi­kós, Farkas, Szentgyörgyi — Fe- rencz, Lindmajer — Dékány, Kiss, Dezső, Szekeres, Ambrus. — Kisdorog: Csányi — Kóka, Gscheidt I., Gscheidt II. — Si­mon, Újvári — Krémer, Fazekas, Déghy, Becze I., Klein. A ven­dégcsapat indítja a labdát és Kré­mer, majd Fazekas lövését teszi ártalmatlanná Vindics. Negyedóra kell míg a hazai csapat magára talál és Kiss, majd Dékány lö­vése a felső kapufa fölött hagyja el a játékteret. A másik kapunál Gscheidt I. szabadrúgását Kiss a sorfal mellett küldi a kapufa mel­lé. Enyhe hazai fölény bontako­zik ki. Közben Dékány lövése a kapufát találja, majd Szekeres lövését védi Csányi. A 20. perc­ben Lindmajer a félpályáról ka­pura tör, lövése Csányiról lepat­tan és a befutó Kiss kapu fölé lő. Ezután a vendégek vezetnek több akciót, de ebből gól nem születik. A 42. percben Ferencz szökteti Szekerest, aki közelről kapu fölé lő. A II. félidőben folytatódnak a hazai támadások. A 4. percben Kisdorog vezet veszélyes táma­dást, amikor Fazekas, Krémer összjáték után Becze lövése a ka­pufát találja, majd a lepattanó labdát Déghy mellé lövi. Nem sokkal később Vindics merész ve­tődéssel menti kapuját a góltól. A 16. percben a hazaimc szögletet érnek el, de a jól védekező ven­dégek mindent hárítanak. A 25. percben érik góllá a hazai fö­lény. Kiss átadását Lindmajer ha­talmas lövéssel küldi Csányi ka­pujába. 1:0. Kisdorog ellentáma­dásokkal válaszol, de a hazai vé­delem mindent hárít. Jók: Csikós, Farkas, Lindmajer, illetve Fazekas, Gscheidt I. és Csányi. Puskás A Szekszárdi Dázsa ökölvívói bemutatót tartottak Hőgyészen A Szekszárdi Dózsa NB Il-es ökölvívó csapata a Hőgyészi Sportkör meghívására bemutató mérkőzést tartott. Már a mérkőzés előtt szívélyes és barátságos hangulat folyt a szekszárdi sportolók és a hő­gyészi sportkedvelők között. A jól sikerült bemutató után Herr Ádám sportköri elnök és Danka Vilmos intéző elmondották, hogy Hőgyészen nagy az ökölvívó­sport iránti érdeklődés és egy kis patronálással az ökölvívó szak­osztályt is életre lehetne hívni. A szekszárdi versenyzők felaján­lották, hogy a jövőben is segí­tik a hőgyészi sportköri vezető­ket abban, hogy az ökölvívó­szakosztályt életre hívják. A sportbemutató után a Hőgyészi Sportkör vendégül látta a szek­szárdi sportolókat. Winecker Henrik Zászlót cserélnek a csapatkapitányok Vasárnap a Simontornya—Gerjen labdarúgó-mérkőzés előtt a két csapatkapitány zászlót cserél egymással. A képen baloldalt Szabó György, a gerjeni csapatkapitány, jobboldalt (kockás mez. ben) Pénzes Ferenc, a simontornyai csapat kapitánya. <