Tolna Megyei Népújság, 1961. március (11. évfolyam, 51-77. szám)

1961-03-23 / 70. szám

TOLNA MEGYEI VEPÜ.TSAG 1961. március 28. SPORT Á megyei labdarúgó-bajnokságért Befejeződött a középiskolás kosárlabda-bajnokság A lányoknál a Dombóvári Gőgös Ignác Gimnázium, a fiúknál a Szekszárdi Gimnázium nyerte a bajnokságot. A Paksi Általános Gimnázium Sportkörének rendezésében került lebonyolításra Tolna megye I960 —61. évi középiskolás kosárlabda­bajnoksága. A lányoknál öt, a fiúknál négy iskola vett részt a bajnokságban. Minden mérkőzést sportszerű körülmények között ját szottak le. Övás, vagy játékos­kiállítás nem történt. A nőknél a legjobb dobónak Kovácsik bizonyult (Dombóvári Gimnázium) 136 pont, Szabó (Dombóvári 12. évfolyamos isko­la) 133 pont. Koszorú (Dombóvári 12. évfolyamos iskola) 94, Simon (Paks) 92, Ábrahám (Dombóvári Gimnázium) 87, Berkényi (Szek­szárdi Gimnázium) 88. A fiúknál a legjobb dobónak a paksi gimnázium játékosa, Csi- ki bizonyult 118 ponttal, az ugyancsak paksi 107 pontos Pil- vein előtt. További sorrend: Ti­kos (Szekszárd) 104, Dévényi (Bonyhádi Gimnázium) 76, Gyu- lánszky (Bonyhádi Technikum) 70, Alpár (Bonyhádi Gimnázium) 68 pont. A bajnokság végeredménye: Lányok 1. D. Gőgös Ignác Gimnázium 8 8 — 448:270 16 2. Dombóvári 12. évf. iskola 8 5 3 329:234 13 3. Szekszárdi Gimnázium 8 3 5 243:337 11 4. Paksi Gimnázium 8 2 6 213:294 10 5. Bonyhádi Gimnázium 7 Fiúk 2 5 225:323 9x 1. Szekszárdi Gimnázium 6 5 1 345:238 11 2. Paksi Gimnázium 6 5 1 328:241 11 3. Bonyhádi Gimnázium 6 2 4 351:267 8 4. Bonyhádi Közg. Technikum 6 — 6 240:433 6 Megjegyzés: x= A bonyhádi csapat nem utazott el a Dombó­vári 12. évfolyamos iskola elleni mérkőzésre. Á területi bajnokságért Vasárnap délelőtt a szekszárdi gimnázium tornatermében mér­kőzött a továbbjutásért a Szek­szárdi Garay Gimnázium és a Csurgói Csokonai Gimnázium csapata. Ezen a kosárlabda-mér­A mérkőzést végül is egy kis szerencsével a szekszárdiak nyer­ték meg 73:70 arányban. Legjobb kosárdobók: Tikos 31, Sághy 11, illetve Bozsits 24 és Véghelyi 10. —M— Idegenvezető tanfolyam A Szekszárdi Lokomotív ter­mészetjáró szakosztály vezetői­nek helyes kezdeményezése nyomán — a 900 éves. évfor­dulót ünneplő Szekszárd vá­rosba érkező idegenek kalauzo­lására — idegenvezető tanfo­lyamot tartott. Tizenöt — fia­tal és idősebb — sportbarát hallgatta meg dr. Pataki Jó­zsef gimnáziumi tanár előadá­sait. A tanfolyam hallgatói két előadáson ismerkedtek Szek­szárd város történetével, vala­mint távlati terveivel. Egy elő­adáson a Szekszárd környéki népviseletekről, háziiparról, néprajzról hallgattak előadást. A tizenöt idegenvezető-jelölt három bemutató kiránduláson vett részt, ahol Szekszárd kör­nyékét ismerték meg. így töb­bek között a Szekszárd mellett lévő Gábor-majort, ahol 1800 évvel ezelőtt 400 éven át római várkatonaság tartózkodott. A tizenöt idegenvezető a kö­zeli napokban kézhez kapja a szekszárdi Útikalauzt, melyből vizsgázniok kell. A Szekszárdi Lokomotív ter­mészetjáró szakosztályának tag­jaiból vannak már idegenveze­tőink. Jöhetnek a vendégek... kőzésen dőlt el, hogy melyik cs&-*+++++****+++*+++*****+++++++++++* pat jut el a székesfehérvári 16-os! középdöntőbe. A végig izgalmas mérkőzésen szoros küzdelem alakult ki a két azonos képességű csapat között. A csurgóiak kosárratörő játékuk­kal értek el gyakran vezetést, míg a szekszárdiak főleg me- zőnvjátékban nyújtottak szép tel­jesítményt Az első félidőben még a csur­góiak vezettek két ponttal, de ezt az előnyüket nem tudták nö­velni, s a hazai pálya előnyeit él­vező szekszárdiak hamarosan be is hozták hátrányukat. Igen dicséretes az a körülmény, hogy a mérkőzés a legsportsze­rűbb keretek között zajlott le, s ebben igen nagy érdeme van Tár­nok és Oláh játékvezetőknek. — Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy egyik csapatból 6em pontoztak ki senkit. B kézilabda szövetség felhívása A megyei kézilabda szövetség közli: A megyei kézilabda-baj­nokságra eddig a következő ne­vezések érkeztek. Férfiak: Dom­bóvári Fatelítő, Dombóvári Szpartakusz, Szekszárdi Hon­véd, Tolnai Selyemgyár, Si- montornya, Nagymányok, Ko- csola, Tamási. Nők: Tolnai Tex­til, Tolnai Selyemgyár, Mözs, Tengelic, Nagydorog, Fadd, Si- montornya, Kocsola, Nagymá­nyok, Bonyhádi Cipőgyár. A szövetség kéri a megyei baj­nokságban indulni szándékozó többi szakosztályok vezetőit, hogy nevezésüket legkésőbb március 28-án déli 12 óráig jut­tassák el a megyei TST címén a kézilabda szövetséghez, mert a későbben érkező nevezéseket nem veheti figyelembe. A totó 13. számú szelvényén szereplő mérkőzésekre Cseh Gá­bor, a Szekszárdi Dózsa tehet­séges ifjúsági labdarúgó-játékosa tippel. Á szekszárdi általános iskolai kézilabda-csapat 1. Bp. Honvéd—Üjpesti Dózsa 2 1 2. Ferencváros—Tatabánya 1 x 3. Dorog—MTK x 2 4. Debrecen—Szeged 1 x 5. Pécs—Csepel 1 1 6. Diósgyőr—Győr 1 1 7. Özd—BVSC x 1 8. CVSE—Miskolc 1 1 9. SZVSE—Pénzügyőrök I 1 10. Budai Szpartakusz—Komló x 1 11. Vác—Budafok 1 1 12. K. Lombik—Székesfehér­vár x Pótmérkőzések 13. Bologna—Juventus 1 2 14. Internazionale—Milan I 2 15. Sztálinváros—Szállítók 1 x 16. Szolnok—Nyíregyháza 1 1 TOTÓZZON MAGA IS! A paksi csatársor legmozgékonyabb és legügyesebb játékosa vasárnap Farkas volt. Képünkön Farkas (hetes számmal) tör a gyönki kapura, de Likkert kifutva ment előle. Szünet után a vendégek a szél támogatásával többet támadnak, de a helyi védelem keményen rombol. A 8. percben Pintér pat­togó lövését Árki nehezen hárít­ja, majd Titkos beadását csípi el Likkert. A 16. percben Jerkó fut el a jobbszélen, beadását a jó ütemben érkező Kródi a háló­ba fejeli. 1:0. A 22. percben Far­kas erős szögből küldött lövése a vetődő Likkertről vágódik a léc fölé. A 32. percben Farkas lab­dája az újonc Titkos elé kerül, kinek bal'ábas erős lövése a há­lóba jut. 2:0. A mérkőzés utolsó percében egy kapura tartó lapos labdát Steitz vetődve kézzel ál­lít meg. A 11-est Vida értékesíti 3:0. A vendégcsapat erejét a véde­kezésre összpontosította s h rom előre tolt csatárukkal kevés kí­sérletet tettek a góllövésre, a szünet után a jobb erőnlét dön­tötte el a mérkőzés sorsát. Lik­kert bravúros védését több eset­ben tapsolta meg a közönség. — Jók: Hermann, Jerkó, Kródi, il­letve Likkert (a mezőny leg­jobbja), Steitz és Tóth. Golenszku A Szekszárdi Babits Mihály Általános Iskola kézilabda-csapa­ta. Balról jobbra: Ordas József, Körösi Károly, Frei István, Szabó József testnevelő, Bősz István, Sörös Ferenc, Schallai István. Guggoló sor: Töttös Pál, Schlarb József, Joó László, Gulyás György, Wagner Ferenc, Nagy József. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő: Petrits^ Ferenc Kiadja: a Népújság Lapkiadó Vállalata Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd, Mártírok tere 15—17 Telefon: Szerkesztőség: 20—11 Kiadóhivatal 20—10 Készül a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca 46. Telefon: 21—21. 25—72 Felelős vezető: Széli István Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi pcstahivatalokná' és kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 11 Fi a hazaiaké, majd Lindmajer lő jó helyzetből fölé. A széltől tá­mogatott hazaiak támadna!:, de a vendégek jól védekeznek. A 20. percben Szigeti lövését Vin- dics védi, majd újból Szigeti, Balaton és Gyaraki lövései kerü­lik el a kaput. A 28. percben Skuta lövése a kapufáról Vin- dics kezébe kerül. A hazaiak tá­madnak és a vendégek érnek el gólt. A 31. percben Szigeti a 16-osnál állítja meg a labdát A megítélt szabadrúgást Kiss ér­tékesíti. 0:1. Négy perc múlva egyenlítenek a hazaiak. Horváth csavart lövése a szél segítségével Vindics kezét érintve kerül a fel­ső sarokba. 1:1. A 39. percben Lindmajer fut el és erős lö­vése a kapu mellett megy el. A 42. percben Szeder erős lövését Balaton a gólvonalon túlról már csak beljebb segíti. 2:1. Két perc múlva Lindmajer lövése a kapu­fát találja. A II. félidőben a vendégek ját­szottak a szél segítségével, mégis a hazaiak támadtak többet. A 20. percben a vendégek kiegyen­lítenek, Dékány révén. 2:2. Élénk mezőnyjáték alakul ki, hazai fö­lény mellett. A 30. percben Hor­váth közelről Vindics mellett a kapuba lő. 3:2. A 39. percben Ba­laton labdáját Szeder értékesíti. 4:2. Sz. J. Paksi Kinizsi—Gyönki KSK 3:0 (0:0) Paks, 600 néző, vezette: Hor­váth. Paks: Árki — Hauszmann, Hermann, Sztanó — Jerkó, Vida — Farkas, Kródi, Bencsik, Hor­váth, Titkos. — Gyönk: Likkert — Gyimesi, Steitz, Harkai, — Tóth, Jankó — Molnár, Módos, Virág, Bányai, Pintér. A szél tá­mogatásával Kinizsi támadások- ! al indul a mérkőzés, a vendég­védelem nagy munkában van, a 8. percben Bencsik beadását Far­kas élesen fejeli kapura, de Lik­kert véd. A 16. percben Bencsik kapáslövését védi jó érzékkel a vendégkapus, majd Farkas sa­rokra tartó lapos lövését nyomja alapvonalon túlra. A 20. perc­ben vezeti első veszélyes táma­dását a vendégcsapat és a távoli lövés a felső lécen csattan. A 38. percben Bencsik tisztán kap lab­dát a lövéssel kivár és a kimoz­duló Likkert a lábáról szedi le a labdát. Faddi Tsz SK— Dombóvári Szpartakusz 2:0 (1:0) Fadd, 400 néző. Vezette: Schnierer. Fadd: Márkus — Kiss I., Schuszter, Joó — Mácsik I., Farkas — Petries, Papp, Vass, Hídvégi, Fehér. — Dombóvár: Palotai — Miklós, Korpádi, Ta­más — Fazekas, Szabó — Má­csik, Horváth I., Horváth II., Berki Gaál. A hazai csapat Ko- leszár és Kiss II. nélkül áll ki. Jó iramban indul a mérkőzés. A 14. percben Horváth I., Mácsik akció után Márkus hárít. A ka­pukirúgást a vendégek megszer­zik és Horváth II. a felső kapu­fára lövi a labdát, majd amikor onnan visszapattan Horváth I. közelről fölé vágja. Ezután med­dő faddi támadások következnek, de ezeket a vendégvédelem Kor- pádival az élen sikerrel vissza­veri. A 36. percben Hídvégi lö­vése kapu mellé megy, majd 4 perc múlva parázs jelenet adó­dik a dombóvári kapunál, mely bői gól lesz. Palotai és Petries egyszerre ugrik fel a labdára és a labda Petricsről a kapuba jut. 1:0. Szünet után újból Fadd tá­mad. A vendégek csak szórványo­san támadnak, csak a 16-osig jut­nak el. A 10. percben Papp 20 méterről küldött lövését Palotai el vetődve védi. A következő percben Fehér erős beadását mellé fejeli. Ezután a dombóvári csapat percei következnek, de a lövések elakadnak a védőkben, vagy kapu mellé mennek. A 24 percben Petries, Vass, Hídvégi a labda útja és az utóbbi lövése védhetetlenül vágódik a kapuba. 2:0. A 37. percben a vendégcsa­pat szépíthetne, de Schuszter az üres kapuba tartó labdát a gól­vonalról kivágja. P. Dunaföldvár— Döbrököz 4:2 (2:1) Dunaföldvár, 400 néző. Ve­zette: Ligeti. Dunaföldvár: Bá­lint — Horváth II., Szigeti II., Czobor — Szalai, Skuta — Bala­ton, Szigeti I., Gyaraki, Szeder, Horváth I. — Döbrököz: Vin­dics — Csikós, Farkas, Szent- györgyi — Ambrus, Kiss — Dé­kány, Ferencz, Herke, Somogy- vári, Lindmajer. Az első tíz perc