Tolna Megyei Népújság, 1960. szeptember (5. évfolyam, 206-231. szám)

1960-09-20 / 222. szám

1960. szeptember 20. TOLNA MEGYEI NÉPÜJSÁO «V u Szekszárd győzött Pécsett, Máza legyőzte Bonyhádot az NB lll-ban Az NB III. 7. fordulójában végre jól szerepeltek a Tolna megyei csapatok. A megszerez­hető 4 pontból mind a négy Tol­nában maradt. A múlt heti hazai vereség után a szekszárdi csapat ismét kivágta a rezet. Bár Hóman 0:0- nál 11-est hibázott, az I. félidőben Benács két góljával vezetésre tettek szert és a hazaiak csak büntetőből tudtak szünet után szépíteni. A nagyobb baj az, hogy Ulrich a kiállítás sorsára jutott. A Tolna megyei rangadón Máza játszott jobban. Az I. félidő­ben 2:0-ra vezetett már a bá­nyászcsapat és csak a mérkőzés végén tudott Bonyhád szépíteni. Különben az NB lll-ban sem maradtak el a meglepetések. így a listavezető Kaposvári Kinizsi elvérzett Pécsett' a PEAC-cal szemben és a Kaposvári MTE otthonában kikapott az eddigiek során mérsékelten szerepelt Ba­jai Építőktől. A másik két ka­posvári csapat is gyengén szere­pelt. A Honvéd Kiskunhalason maradt alul a Dózsa ellenében, a Dózsa pedig otthonában a Pé-1 sát közöljük: esi VSK-val szemben. így tehát addig amíg a múlt vasárnap mind a négy kaposvári csapat győzelemmel fejezte be mérkő­zését, ebben a fordulóban egyet­len pontot sem tudtak szerezni. A Bajai Bácska folytatta eddigi jó szereplését. Most a Csepel el­lenében szerezte meg a bajnoki pontokat. Ebben a fordulóban a sok szoros mérkőzés ellenére is csak egy végződött döntetlenül: a Pécsi Bányász és a Székesfe­hérvár nem bírt egymással. A bajnoki táblázat is mutat­ja, hogy milyen késhegyig me­nő harc dúl a helyezésekért. A listavezető 11 pontos Kaposvári Kinizsinek veresége ellenére is van még egy pont előnye. De Szekszárd 7 ponttal már csak a szerény 9. helyet foglalja el. Bonyhád és Máza még rosszabb helyzetben van. Kénytelenek egymással osztozkodni az utolsó helyek egyikén. Hiszen Bonyhád a 15. Máza pedig a 16. A for­duló mérkőzéseiről részletesen az alábbiakban számolunk be. Előbb azonban a bajnokság állá­1. Kaposvári Kinizsi 7 5 1 1 26:7 11 2. Bajai Bácska 7 4 2 1 19:10 10 3. Pécsi Bányász 7 3 2 2 13:9 8 4—5. Székesfehérvár 7 2 4 1 11:9 8 4—5. Pécsi VSK 7 3 2 2 11:9 8 6. Pécsi Vasas 7 4 — 3 10:12 8 7. Csepel Autó 7 4 — 3 13:17 8 8. Kaposvári Dózsa 7 3 1 3 16:15 7 9. Szekszárd 7 2 3 2 15:19 7 10—11. Kaposvári MTE 7 2 2 3 11:11 6 10—11. Pécsi EAC 7 1 4 2 16:16 6 12. Bajai Építők 7 3 — 4 10:11 6 13. Kaposvári Honvéd 7 2 2 3 10:15 6 14. Halasi Dózsa 7 2 1 4 9:13 5 15. Bonyhád 7 1 3 3 9:18 5 16. Máza 7 1 1 5 9:1_6 3 A következő forduló párosítá­sa: Halasi Dózsa—Pécsi Vasas, Kaposvári Kinizsi—Bajai Bács­ka, Kaposvári Honvéd—PEAC, Csepel—Pécsi Bányász, Székesfe­hérvár—Báza. Bonyhád—Kapos­vári Dózsa, Pécsi VSK—Kaposvá­ri MTE, Bajai Építők—Szek­szárd. PEAC—KAPOSVÁRI KINIZSI 3:1 (2:1) Pécs, 1500 néző. Vezette Völ- gyesi. PEAC: Görög — Szabó, Balló. Schiszler — Vajda, Zbo- rai — Kozma, Mérei, Györkő, Gyánó, Koller. Kaposvár: Mező- fi — Tóth Szigeti, Gergely — Ács, Márkus — Szili, Laczko- vics, Szentgróti, Herbei Lieber. A PEAC-ban Qyörkőék a lista­vezető kaposváriak életét is meg­keserítették. A PEAC korszerű játékával nagyobb arányú győ­zelemre is rászolgált volna, de ettől súlyos játékvezetői tévedé­sek elütötték. A listavezető ka­posvári csapat játéka nagy csa­lódást keltett. Góllövő: Koller 2, Gyánó, illetve Szén tg ró tn pécsi bányász- székesfehérvári MÁV 0:0 Pécsbányatelep, 600 néző. Ve­zetted Majoros. Pécsi Bányász: Kovács — Ulrich, Vámos, Ba- ezur — Varga, Weit — Czukor, Pintér, Kása, Gyurkó, Varjas. Székesfehérvár: Kiss — Pál Ti­hanyi Horváth I. — Neubauer, Bognár — Markovics, Csuti, Hor­váth III., Győri, Páger. A nagy melegben alacsony színvonalú, Totó-eredmények 1. Győr—Tatabánya X 2. DVTK—Szeged 2 3. DVSC—Pécs 2 4. Dorog—SBTC 2 5. EVTK—Szombathely 2 6. Oroszlány—MTE 1 7. Elektromos—Láng 2 8. PBTC—ZTE X 9. CVSE—BVSC 2 10. Borsodi B.—MVSC X 11. SZVSE—Egyetértés 1 12. Szolnok—Kecskemét 1 lanyha iramú játék alakult, ki. A hazai csapat játszott fölényben, de a jól védekező vendégcsapat minden góllövési kísérletet csí­rájában fojtott el. PÉCSI VSK—KAPOSVÁRI DÓZSA 3:2 (1:2) Kaposvár, 500 néző. Vezette: Valkár. Pécs: Bogyai — Lendvai, Tamás, Köves — Pecze Bunye- vácz II — Nyári Hornung, Mo­hácsi, Szentannai, Hámori II. Kaposvár: Molnár II. — Szerecz, Deák, Güth — Nagy, Illés — Veverán Kecskeméti, Csima, Nagyréti Molnár III. Az első félidőben egyenlő erejű csapatok küzdöttek, amely küzdelemben a hazaiak szereztek vezetést. Szü­net után feljavult a vendégcsa­pat és a már régen esedékes jó játékkal megfordította a vesztés­re álló mérkőzést az esélyesebb­nek vélt Dózsásokkal szemben. Góllövők: Hámori II. 2, Szent­annai, illetve Molnár III. és Csi­ma. SZEKSZÁRDI PETŐFI— PÉCSI VASAS 2:1 (2:0) Pécs, 200 néző. Vezette: Feny­vesi. Szekszárd: Greilich — Cser, Bosnyák. Turgonyi — Simon, Ulrich — Zörényi, Benács. Hó­man, Cziráky. Török. Pécs: Sze­deti — Siklósi, Becsei. Berki — Somogyvári, Szommer — Orosz, Szomor. Szopka, Angyal. Danaj- ka. A felforgatott - szekszárdi csapat váratlanul nagyszerű já­tékkal rukkolt ki. Különösen az első félidőben játszott ötletesen a szekszárdi csapat. Az első per­cekben Török hagyott ki nagy helyzeteket, majd Hóman elhi­bázta a 11-est is, de Benács ez­után kétszer is betalált a pécsi hálóba. Szép és jó volt a játék a második félidő közepéig is. Szü­net után a szekszárdi csapat is­mét visszaesett. A játékvezető I Szomor, majd a szekszárdi Ul­rich került a kiállítás sorsára. I A hazai együttes 11-esből érte KISKUNHALASI DÓZSA— KAPOSVÁRI HONVÉD 3:1 (1:0) Kiskunhalas, 100 néző. Vezette: Rajnai. Kiskunhalas: Kiss — Ré- pási, Molnár, Szebeni — Kucse- ra, Csóti — Mózes, Szekeres, Puskás Ungi, Rostás. Kaposvár: Kubatov — Gerőhézi, Vörös, Var­ga — Fehér, Mészáros — Jődér, Bartulov Tamás Vidákovics, Majzik, Á hazai csapat a mérkő­zés nagyobb részében nagy fö­lényben játszott, de csatársora rengeteg helyzetet hagyott ki­használatlanul. A Honvéd csak rajtaütésszerű támadásokkal kí­sérletezett, de csak egyetlen tá­madását tudta góllal befejezni. Góllövők: Szekeres 2, Puskás il­letve Majzik. MÁZAI BÁNYÁSZ—BONYHÁDI VASAS 2:1 (2:0) Máza, 1200 néző. Vezette: Bács- ván. Máza: Veres — Széles, Ko­vács, Schnetz — Mező. Kádár — Géth, Pécsnek. Gyorsok, Radó, Daum. Bonyhád: Szlavicsek — Pálos Horváth, Pataki — Péter, Szabó — Búzás, Molnár. Endrő- di, Réder Szegedi. Heves iramú küzdelem alakult ki a két csapat találkozóján. Ebben a hazaiak bizonyultak jobbnak és Radó, va­lamint Gyorsok góljával kétgó­los vezetésre tettek szert. Szü­net után 20 percig még jó volt a játék, ezután azonban eldur­vult a küzdelem. A bonyhádiak gólját Pataki szerezte. BAJAI BÁCSKA—CSEPEL AUTÓ 2:0 (1:0) Baja, 2000 néző. Vezette: Ka­sza. Baja: Körmendi — Bisztro- vics. Ihos II., Bohner — Hor­váth, Borsodi — Gorjonácz Bar- ta I., Weiling, Dujmov II. Iko- tity. Csepel: Pamuki — Borsos, Kulcsár, Kőszegi — Csorvás, Taj- ti — Vass, Gerber, Kreisz Hau- zer Fehérvári. A hazai csapat­ban a kiállított Huth miatt tar­talékosán játszott a csatársor. Az első félidőben jóiramú küz­delem alakult ki, amelyben a Bácska játszotta az irányító sze­repet. Szünet után már kiegyen­lítetté vált a küzdelem. Az ered­mény a vendégcsapatra nézve hízelgő. A Bácska nagyobb arányban is győzhetett volna. J: Barta és Weiling. BAJAI ÉPÍTŐK—KAPOSVÁRI MTE 2:1 (2:0) Kaposvár. A múlt vasárnap Szekszárdon győztes MTE elbi­zakodottan játszott az utóbbi időben gyengén szerepelt bajai- akkal szemben és ez megbosszul­ta magát. Döntetlenül végződött az Sz. Dézsa- Dombóvári VSK rangadó a megyei labdarúgó-bajnokságban Az augusztusinak beillő szep­temberi vasárnapon a nap té­kozlóan szórta sugarait 14 csa­pat játékosaira és arra az 5000 szurkolóra, akik felkeresték a megyei bajnoki mérkőzéseket. — Azért írtunk csak 14 csapatot, 16 helyett, mert Iregszemcse nem érkezett meg Döbröközre és így csak 7 mérkőzés került leját­szásra. Az iregiek távolmaradá­sának állítólagos oka jármű hiá­nya. Ebben a fordulóban a legna* gyobb érdeklődéssel az Sz. Dózsa —Dombóvári VSK mérkőzés eredményét várta a megye sport­közvéleménye. A hazai csapat ezen a találkozón nem tudta megismételni korábban mutatott jó játékát és így kénytelen volt megelégedni az egyik ponttal. Báthory 0:0 állásnál kétszer is elhibázta a büntetőt. A többi mérkőzés zöme is szo­ros küzdelmet és nem egy meg­lepetést hozott. Ezek élén kétség­kívül a határtalan lelkesedéssel küzdő gerjeniek nagymányoki pontszerzése áll. A nagymányoki csatárok a legjobb helyzeteket is kihasználatlanul hagyták, de ko­moly része van az egyik pont megszerzésében a gerjeni kapu­védőnek is. A vendégcsapat má­sodik gólját a játékvezető les miatt nem adta meg. Sajnos, a mérkőzések zöme ál­mos, alacsony színvonalú játékot hozott, melyet a nagy meleg csak némiképpen tud menteni. Ilyen volt a Dombóvári Szparta- kusz—Bátaszék találkozó is, amelyen a szerencsésebb hazai csapat szerezte meg a győzelmei egyetlen góllal. Szoros mérkőzésen alakult ki Pakson is a Paks—Tolna talál­kozó eredménye. Paks lényege­sen többet támadott, de nem volt, aki a támadásokat góllal fejezze be. Szinger gólját csak szünet után egyenlítette ki Her czig, majd Tóth gólja a vendé­gek javára döntötte el a talál­kozó sorsát. A Kisdorog—Fadd mérkőzés első félideje gyors, változatos küzdelmet hozott, azonban gó­lok nélkül. Szünet után esett az iram. A hazaiak Domonkos ré­vén vezetést szereztek, amit Pet- ricsnek a befejezés előtt 4 perc­cel sikerült kiegyenlítenie. Akadt két olyan találkozó is, amelyen a csatársorok gólszüre­tet tartottak. Simontomya nagy­arányú győzelme Dunaföldvár ellen már nem is számít megle­petésnek. Úgy látszik, hogy a bő­röscsapat a Dombóvárott elszen­vedett vereség után csendben gyűjtögeti bajnoki pontjait. A nagyarányú győzelem ellenére a simontornyai csatárok sok hely- zetet hagytak kihasználatlanul míg a mezőnyben szépen játszó dunaföldváriaknak csak egyetlen helyzete akadt, ezt is védte azon­ban a kapufa. Nagy meglepetésnek számít a Gabi Géza irányításával készülő evönkiek nagyarányú győzelme a nagydorogiak ellen, pedig a ha­zai csapat ilven arányban is meg­érdemelten nyerte a találkozót a teljesen széteső játékot nyújtó vendégcsapat ellenében. Részletes eredmények a követ"1 kezők: Szekszárdi Dózsa—Dom­bóvári VSK 1:1 (0:1), Nagymá- nyok—Gerjen 1:1 (0:1). Kisdo­rog—Fadd 1:1 (0:0), Dombóvári Szpartakusz—Bátaszék 1:0 (0:0), Paks—1Tolna 1:2 (1:0), Simontor- nya—Dunaföldvár 5:0 (2:0), — Gyönk—Nagydorog 6:0 (3:0). — Döbrököz—Iregszemcse elmaradt, mert Iregszemcse jármű hiányá­ban nem érkezett meg. A forduló után a bajnokságért folyó küzdelem továbbra is nyílt. A jelenlegiek szerint az első öt helyezett egyenlő esély- lyel pályázik az első helyre. Az élmezőny többi tagja azonban már aligha szól bele az első négy küzdelmébe. A bajnokság állása a 7. forduló után a kö­vetkező : 1. Szekszárdi D. 7 5 2 — 39:5 12 2. Tolna 7 5 2 — 23:10 12 3. Dombóvári VSK 7 4 3 — 21:9 11 4. Simontornya 7 5 — 2 26:7 10 5. Dombóvári Sz. 7 4 2 1 13:8 10 6. Nagymányok 7 2 4 1 16:11 8 7. Gyönk 7 4 — 3 18:17 8 8. Bátaszék 7 3 1 3 16:18 7 9. Dunaföldvár 7 2 2 . 3 10:21 6 10. Gerjen 7 2 1 4 14:17 5 11. Fadd 7 1 3 3 11:17 5 12. Döbrököz 6 1 3 . 2 9:18 5 13. Paks 7 2 — 5 13:18 4 14. Nagydorog 7 2 — 5 9:24 4 15. Kisdorog 7 —> 3 4 9:20 3 16. Iregszemcse 6 — 6 8:35 — Dombóvári VSK—Szekszárdi Dózsa 1:1 (1:0) Szekszárd. 1000 néző. Vezette: Papp (Pécs). Szekszárd: Bencze II — Tamási, Vass, Bencze I — Gyurik, Púpos — Dósai, Kormos, Jánosi, Báthory, Novák. Edző: Fischer Sándor. Dombóvár: Hal­mos — Marosi, Kalmár, Potó — Beke, Varga — Kulcsár, Lehöcz, Tapaszti, Magyar, G. Kiss Edző: Vincze János. A rangadóra majdnem meg­teltek a lelátó padjai. Dombóvár választotta a déli széltől támo­gatott kaput Már a második percben Jánosi lábát elhúzzák a dombóvári védők, míg a túlol­dalon Kormos hibája okoz izgal­mat. G. Kiss mélyen hátrahúzód­va, tulajdonképpen balhátvédet játszik. Árnyékként követi Dósait A 9. percben Dósai mégis elmegy, de labdáját a belsők nem tudják értékesíteni. A nagy melegben lanyha az iram. gyenge a játék. Egymás hibájából élnek a csapa­tok A négy csatárral támadó dombóváriak veszélyesebbek. Le­höcz elől csak az utolsó pilla­natban tud Tamási menteni. Az első igazi nagy gólhelyzet a 17 percben a Dózsa kapuja előtt adódik Bencze hibája után, Kul­csár' és Lehöcz közül az egyik a külső hálót találja el. A 20. perc­ben a Dózsa rendez tűzijátékot, mégis majdnem a Vasút lő gólt, mert Vass Tapasztinak teszi le a labdát, aki a kifutó Benczébe lő. A 22 percben sorsdöntő gólszer­zési alkalom marad kihasználat­lanul. Dósai beadásába Kalmár beleteszi a kezét. Vitathatatlan 11-es A büntetőt Báthory a jobb alsó sarokra lövi, de Halmos véd. Minthogy azonban a kapus még a labda elrúgása előtt mozdult meg, a játékvezető újra rúgatja a büntetőt. Ezt most Halmos a bal sarokba várja, de Báthory gyenge labdája elgurul a jobb kapufa mellett A 30. percben Dózsa tá­madások után Kulcsár jó labdát tesz Tapaszti fejére, de a csatár jó helyzetből mellé fejel. Lehöcz labdáját védi még mutatósán Bencze, aztán a 42. percben a vendégcsapat vezetést szerez Kulcsár ellöki Benczét, a játék­vezető nem fúj és a jobbszélső beadását most már mintaszerűen fejeli Tapaszti Bencze kapujába 1:0. Szünet után a Dózsa az egyen­lítésért küzd Az 5. percben már verve van a vendégek védeleme de G. Kiss a kapuvonalról kife­jeli a labdát. A túlsó oldalon Kulcsár kerül gólhelyzetbe, de kiviszi a labdát az alapvonalon túlra. A 15. percben egyenlítenek a hazaiak. Dósai pontos sarok­rúgására Báthory és Novák ugrik fel, és Báthori fejéről védhetet- lenül száll be az egyenlítő gól, 1:1. A gól után megnyugszik a Dózsa és a tőle mégszokott lapos átadásokkal közelíti meg a ven­dégek kapuját, de egyrészt igen sok húzással, másrészt nem mo­zognak eleget a csatárok. így már nem változik az eredmény. Legfeljebb azt lehet megenilíteni- hogy Dósai 18 méteres szabadrú­gása a felső kapufáról hagyja el a játékteret. A nagy melegben lanyha iram, alacsony színvonal jellemezte a két csapat küzdelmét. A Dózsa rossz napot fogott ki és koránt­sem tudta azt nyújtani, amire képes. A vendégcsapat jól véde­kezett és a vezetés megszorz.se után ügyesen lassította le a ha­zaiak rohamait. A hazaiaknai a közvetlen védelem, a vendégeknél Kalmár és G. Kiss, valamint elé] Tapaszti játéka emelkedett az átlag fölé. \