Tolna Megyei Népújság, 1960. július (5. évfolyam, 154-180. szám)

1960-07-20 / 170. szám

1960. július 20. TOLNA MEGYEI NÉPÜJSAG .1 Színvonalas küzdelmek a Bőrös Kupa ez évi kézilabda versenyén — A hajrában Szombathely győzött, Simontornya a harmadik Az évről-évre megrendezésre kerülő Bőrös Kupa küzdelmek so­rán állandó színvonal emelkedés a legjellemzőbb megnyilvánulás. Ezzel a kijelentéssel foglalták össze a verseny rendezői és veze­tői a várható eredményeket ele­mezve a versenyekben rejlő sike­rek és a kupaküzdelmek fontossá­gát. Ez évben a Bőrös Kupa küzdel­meit megyénkben, Simontörnyán rendezték meg kétnapos verseny- sorozaton, szombaton és vasárnap. A Bőripari Dolgozók Szakszerve­zete és a Simontornyai BTC ren­dezésében a kétnapos villámtor­nán a következő női csapatok vet­tek részt: Szombathelyi Cipőgyár, Budapesti Divat Cipőgyár, Sziget­vár és a hazai rendező csapat kép­viselői, a Simontornyai BTC kézi­labdázói. A küzdelmek szombaton délután kezdődtek az előre elké­szített sorsolás alapján, A sorsolás szerint az első napi küzdelmek csoportosítása alapján Szombathely Szigetvárral, míg a Divat Cipőgyár Simontornya csapatával mérkőzött. Az általá­nos vélemény a villámtorna be­indulása előtt az volt, hogy az idei küzdelmeken is szép és izgal­mas mérkőzések várhatók. Az 1959. évi kupavédő Szombathelyt néhányan már a mérkőzéssoroza­tok előtt ismét bajnoknak jelöl­ték meg, s mint a küzdelmek vé­geztével kiderült, nem is oktala­nul. Az NB Il-es szombathelyi lá­nyok minden megmozdulásán lát­ni lehetett a nagyobb rutint és technikai fölényük sem volt vi­tatható. - -• ­Szombathelyi Cipőgyár— Szigetvári Cipőgyár 12:4 (6:4) A nagyszerű napsütéses időben kezdődő mérkőzést Szép Antal ve­zette. A mérkőzés mintegy 300 néző előtt került sorra. Szombathely: Németh, Nagy, Szendi, Móricz, Keszthelyi, Takács, Nagy II. Cse­re: Németh II., Tóth. Szigetvár: Baumgartner, Bognár, Aracsi, Princz, Babócsai, Lukácsné, Mol­nár. Csere: Tolnai, Schmerl, Bar­ka. Az első félidőben egyenrangú ellenfélnek bizonyult a fiatal szi­getvári csapat. A második félidő­ben azonban az NB Il-es Szom­bathely nagyobb technikájával nem bírtak a lelkesen küzdő szi­getváriak. Gólszerzők: Szendi 6, Móricz 3, Keszthelyi 2 és Takács, illetve Aracsi, Princz, Lukácsné és Molnár. A szombati nap második mérkő­zésére még tovább emelkedett a nézők száma, ez érthető is, hisz a hazai csapat küzdelmére került sor. Budapesti Divat Cipőgyár— Simontornyai BTC 5:1 (2:0) A mérkőzést Csető vezette. Di­vat Cipőgyár: Palotai, Molnosné, Hoffmann, Németh, Szabó, Fock, Ecsedi. Simontornya: Ünnep, Lászlóné, Bállá, Rothné, Cseh, Máier, Kiss. Csere: Vörös, Kovács, Gereny. A fővárosi csapat nagyobb technikai fölényét a hazai csapat keményebb játékkal és nagyobb lelkesedéssel próbálta ellensú­lyozni. A mérkőzésen Cseh mind­két félidőben kiállításra került. A 7. percben a játékvezető meg­állította a játékot, mert a közön­ség köréből valaki beszólt neki. Egyperces szünet után tovább folytatódott a mérkőzés. A máso­dik félidőben a fővárosi csapat a megítélt hétméterest kihagyta. Gólszerzők: Fock 2, Szabó 2 és Ecsedi, illetve Bállá. Az első napi küzdelmek után másnap az előző’ napi győztes csapatok mérkőztek az első, máso­dik, míg a két vesztes csapat pe­dig a harmadik, negyedik helyért. Az időjárás nem kedvezett ezúttal és ez erősen éreztette hatását a mérkőzés iránti érdeklődésben is. Még a lelkes kézilabda-szurkoló­kat is távoltartotta a zuhogó eső. Az első második helyért: Szombathelyi Cipőgyár— Budapesti Dívát Cipőgyár 3:2 (1:1) Szombathelyi Németh, Nagy, Szendi, Móricz, Keszthelyi, Ta­kács, Nagy II. Csere: Németh II. és Tóth. Divat Cipőgyár: Palotai, Szabina, Hoffmann, Németh, Da­rázsiné, Fock, Ecsedi. Csere: Mó- nusné és Szabó. Hallatlanul izgal­mas és magasszínvonalú igazi ku padöntő mérkőzés. Áz első gólt Szombathely szerezte meg az 5. percben Szendi révén. Ezután óriási harc indult az egyenlíté­sért. A 'nagyszerű taktikai felfo­gásban ktiádő fővárosi csapat nagy hajrába kezdett és a 18. percben Fock révén sikerült az egyenlítés. A félidő befejezése előtt óriási zi­vatar tört ki. Csak mintegy más­félórás szünet után folytatódott a küzdelem, amikor a 7. percben a fővárosi csapat a hétméterest ki­hagyta. Ezután a 8., majd a 15. percben újabb gólokat szereztek a szombathelyiek. A Divat Cipőgyár nak a 18. percben csak szépítés si­került. Gólszerzők: Móricz 2 és Szendi, illetve Fock és Darázsiné. Jók: Szendi, Móricz és Németh, illetve Fock és Palotai. A harmadik-negyedik helyért: Simontornyai BTC— Szigetvári Cipőgyár 4:1 (2:0) Vezette: Csető. Simontornya: Ünnep, lászlóné, Vinczek, Kiss, Cseh, Maier, Bállá. Csere: Vörös, Kovács, Róthné, Gereny. Sziget­vár: Princz, Burcsa, Aracsi, Schmerl, Babócsai, Lukácsné, Mól nár. Csere: Barka. A fiatal szi­getvári lányok nem találtak ellen­szert a hazai csapat kemény, fér­fias játéka ellen. A jó formában lévő Lászlóné három szép góljá­val és Bállá „biztosító” góljával szemben a szigetváriaknak csak a második félidőben sikerült szépí­teni Babócsai révén. A mutatott játékuk alapján megérdemelten nyerték a harmadik helyet az SBTC lányai. Jók: Vinczek, Ün­nep, Lászlóné, illetve Lukácsné és Aracsi. Az 1960. évi Bőrös Kupa női kézilabda villámtorna végeredménye: 1. Szombathelyi Cipőgyár 2 2 — — 15:6 4 2. Bp. Divat Cipőgyár 2 1 — 1 7:4 2 3. Simontornyai BTC 2 1 — 1 5:6 2 4. Szigetvári Cipőgyár 2 — — 2 5:16 — íj.}— LÍi A ' villámtorna góllövőlistája: 1. Szendi (Szombathely) 7 góllal, 2. Móricz" 5 góllal, 3. Fock és Lászlóné 3 góllal. Fekete László Dombóvári Vasút—Iregszemcsei MEDOSZ 6:1 (2:1) Megyebajnoki-mérkőzés. Ireg- szamcse, 800 néző. Vezette: Majo­ros. Dombóvár: Egyed — Marosi, Halmos, G. Kiss — Kalmár, Potó — Tapaszti, Gelencsér, Lehőcz, Magyar, Kulcsár. — Iregszemcse: F. Szabó — Takáés, Nagy, Kocsis — Győrffy, Szántó I., — Szántó II., Lódi, fíovák, 'Bati, Oberitter. A hazai’csapat nagyon idegesen kezd, igen sok a rossz labdaleadá­si és kezelési hiba. Oberitter lő mellé, majd Bati rúg lyukat nagy helyzetben a dombóvári kapu előtt. A másik oldalon Tapaszti fut el, éles, közeli lövését Győrffy a gólvonalról vágja ki. A 18. perc­ÉRTESITJÜK a város közön­ségét, hogy a Szekszárdi Víz és Csatornaművek derítő-te­lepének telefonszáma: 24—25-re megváltozott. (82) ^vvvvwyvwwwvwvw A 23. percben Magyar hozta fel a labdát, -majd 25 méterről váratla­nul nagy lövést eresztett meg. A labda félmagasan a bal sarokba vágódott. 1:1. (F, Szabó elnézte). A gól után a vendégek kerültek fölénybe és a 30. percben a veze­tést is megszerezték. A baloldalra keveredett Tapaszti még a vető­dő F. Szabót . is kicselezve lőtt gólt. 2:1. A II. félidőt szép dombóvári tá­madások -vezetik be. Főleg Ta­paszti veszélyes a hazai kapura. A 6. percben sokáig a dombóvári kapu előtt pattogott a labda, a csa tárok azonban képtelenek azt a kapuba lőni, végül is a védők szögletre mentettek. A másik ol­dalon Tapasztat 2 méteres lesről engedte el a játékvezető, aki kö­zelről megszerezte csapata har­madik gólját. 3:1. Novák éles lövése az oldalhálóban akadt meg, majd Tapaszti mellélövése az ese­mény. A 13. percben Lehőcz egé­szen az alapvonalig cselezte le magát, majd hátragurított Ta­pasztanak, aki az ötösről a bal felső sarokba bombázott. 4:1. Ez­után a hazaiak is feljöttek kissé. Győrffy hatalmas lövését csak üggyel-bajjal védte Egyed, majd ismét Győrffy eresztett meg egy nagy lövést, amely azonban ki­vágódott. Oberitter beadását húz­ta le szépen Egyed, majd a kitörő Lódi lábáról szedte le belevető- déssel a labdát. Egy váratlan el­ben Iregszemcse vezetéshez jut. lentámadás végén a hazai térfél 1. öregfiúk 4 4 __ _ 4 1:4 8 Marosi .hibájából Bati az alapvo­közepén Tapaszti, Nagy és Ko­2. MÉSZÖV 4 4 — — 15:1 8 nalról bead, Egyed kivetődik, de csis között kiugrott és a kifutó 3. Építőipari Vállalat 5 2 3 — 19:19 7 nem éri el a labdát, amelyet No­F. Szabó mellett laposan a jobb 4. Vasipari Vállalat 4 2 2 — 10:16 6 vák közelről a kapuba helyez. sarokba lőtt. 5:1. Ezután Dombó­5. Szőlészet 5 . 1 3 1 11:30 5 0:1. A gól után is hazaiak támad­vár nagy fölénybe került és igen 6. Vendéglátó Vállalat 4 1 3 — 4:15 5 nak. egy szép iregi támadást G. szép játékot mutatott. A hazai 7. Gépjavító Vállalat 3 1 1 1 7:9 3 Kiss csak szögletre tud menteni. csapat képteln a labdát tartani. 8. Nyomda 4 — 2 2 8:19 2 Tapaszti ugrott ki ismét a 32. percben, de lapos lövését F. Sza­bó szögletre ütötte. A 39. perc­ben szép baloldali támadás vé­gén Kulcsár beadását Kocsis pon­tosan Tapaszti elé tálalta, aki az ajándék-labdát közelről a bal sarokba lőtte. 6:1. A mérkőzés végéig Dombóvár végig fölény­ben játszott. Bírálat: A hazai csapat játé­kára a nagy tét teljesen rányom­ta bélyegét és rendkívül idege­sen, sok hibával játszottak. — Dombóvár végig nagy technikai és mezőnyfölényben volt és még ilyen arányban is teljesen megér­demelten nyerte a mérkőzés. — Jók: Halmos, Tapaszti, Gelen­csér, illetve Kocsis, Szántó I. Hadaró Sándor Tamási és Hőgyész mellett Iregszemcse is kiesett a megyei bajnokságból A megyei bajnokságért játszot­ták vasárnap az Iregszemcse— Dombóvári VSE bajnoki mérkő­zést, mely az utolsó volt a bajno­ki mérkőzések sorozatában, Mint­hogy az NB III-nak 2 Tolna me­gyei kiesője van, így a megyei baj­nokságból három csapat esik ki. Az iregszemcsei találkozón — amint arról lapunk más helyén részletesen beszámoltunk — na­gyobb technikai felkészültsége ré­vén a dombóvári csapat került ki győztesként, így Tamási és Hő­gyész mellett Iregszemcse is ki­esett a megyei bajnokság küzdel­meiből. Ezzel a tamási járásnak nem maradt képviselője a megyei bajnokságban. A mérkőzés ered­ménye 6:1 (2:1) volt a vendégek javára. Ennek az eredménynek a figyelembevételével a megyei baj­nokság végeredménye a követ­kező: 1. Máza 30 23 6 1 94:19 52 2. Tolna 30 21 4 5 107:30 46 3. Nagymányok 30 22 2 6 92:27 46 4. Dombóvár 30 20 4 6 103:39 44 5. Sz. Dózsa 30 17 6 7 105:40 40 6. Simontornya 30 18 3 9 95:41 39 7. Bátaszék 30 17 4 9 92:51 38 8. Paks 30 14 3 13 77:69 31 9. Fadd 30 10 4 16 67:79 24 10. Dunaföldvár 30 9 3 18 51:91 21 11. Nagydorog 30 9 1 20 60:146 19 12. Gyönk 30 7 4 19 39:86 18 13. Döbrököz 30 7 3 20 52:88 17 14. Iregszemcse 30 8 1 21 49:156 17 15. Hőgyész 30 5 6 19 55:105 16 16. Tamási 30 4 4 22 44:115 12 Máza tehát felkerült az NB Hi­ba, az ő helyére, valamint Ireg­szemcse helyére Szekszárd és Dom bóvár került vissza, Hőgyész és Tamási elárvult helyét pedig a következő megyei bajnokságban Kisdorog és Gerjen foglalja majd el. T. Befejeződtek a nyári szpartakiád megyei versenyei A teke csapatversenyt a férfiaknál Tolna, a nőknél Dombóvár nyerte Vasárnap Dombóvárott került megrendezésre a Falusi Dolgozók Szpartakiádjának megyei teke­versenye. A versenyt nagy szín- vonalemeíkedés jellemezte az el­múlt évekhez viszonyítva. Az első hely kérdése Tolna és Dombóvár között dőlt el, ahol Tolnának si­került az elsőséget megszerezni. A jelenlévők nagy elismerését váltotta ki a kakasdi csapat sike­res szereplése, mellyel a harma­dik helyet biztosították maguk­nak. A női csapatversenyben a sióagárdi lányok távolmaradása miatt csak a dombóváriak vettek részt és így ők képviselik a megye színeit az országos döntőn. EREDMÉNYEK: Férfi csapatverseny: 1. Tolna 341 fa (Timmer Ferenc, Balaton József, Lelovics László), 2. Dom­bóvár 331 fa (Léhmann Ferenc, Besenyei István, Tóth István), 3. Kakasd 260 fa (Jéhn György, Se­bestyén János, Kvanduk József), 4. Paks 229 fa (Kovács Ferenc, Wolf Ferenc II., Bocsi Ferenc), 5. Kölesd 145 fa (Hortobágyi Gyula, Szabó József, Farkas istván). Női csapatverseny: 1. Dombó­vár 59 fa (Szemenkei Ilona, Ma­gyar Anna, Popp Pálné). Az egyéni bajnokság állása: 1. Balaton József (Tolna) 126 fa, 2. Timmer Ferenc (Tolna) 124, 3. Újvári Mátyás (Kisdorog) 115, 4. Léhman Ferenc (Dombóvár) 111, 5. Lelovics László (Tolna) 91, 6. Hortobágyi Gyula (Kölesd) 85. Nagy érdeklődés mellett folytatódnak az üzemi labdarúgó-bajnokság küzdelmei Nagy érdeklődés nyilvánul meg az üzemi labdarúgó-bajnokság mérkőzései iránt. Megállapítható, hogy a részt vevő csapatok az idén sokkal komolyabban veszik a mérkőzéseket és igyekeznek azon sportszerűen küzdeni. Ennek az eredménye, hogy a színvonal emelkedése nagy a tavalyihoz ké­pest. A múlt heti beszámolónk óta lejátszott mérkőzések ered­ményei: Szőlészet—MÉSZÖV 0:10, MÉSZÖV—Építőipari V. 3:1, öregfiúk—Vendéglátó V, 9:0, Szőlészet—Gépjavító 2:3, Vasipa­ri V.—Nyomda 5:2, Nyomda— MÉSZÖV 0:2, Építőipari V.— öregfiúk 2:10, Vendéglátó Vál­lalat—Szőlészet 1:5. A bajnokság állása az V. forduló után: Zalka András mintaedzést tartott Kocsolán A Kocsolai Termelőszövetkeze­ti Sportkör elnökségének meghí­vására az elmúlt kedden Zalka András a Testnevelési Főiskola tanára, a magyar labdarúgó válo­gatott edzője, mintaedzést tartott Kocsolán. Az edzésen a dombóvá­ri járás több labdarúgója, vala­mint edzője is megjelent. Az ed­zés után Zalka András a labdarú. gással kapcsolatos problémákról tartott előadást. A labdarúgó ed­zéssel egy időben Cséke László kézilabda mesteredző mintaed­zést tartott a kocsolai női kézi­labda-csapat tagjaival. A KIÜTÉS NEM BEFOLYÁ­SOLJA KÁROSÁN A BOXOLÓK AGYMŰKÖDÉSÉT A New York-i atlétikai bizott­ság megbízásából két idegorvos, dr. Jefferson Browder és dr. Harry Kaplan, háromezer boxoló agy­működését vizsgálta meg. Beszá­molójukban annak a véleményük­nek adtak kifejezést, hogy a boxo- lás közben kapott kiütésnek nin­csen tartós hatása az agyműkö­désre. Ingemar Johansson, volt ököl­vívó világbajnok viszont kijelen­tette az orvosoknak, hogy teljesen kiesett emlékezetéből az az ütés, amely legutóbb kétvállra fektette^