Tolna Megyei Népújság, 1960. július (5. évfolyam, 154-180. szám)

1960-07-12 / 163. szám

I960, július 12. TOLNA MEGYEI NEPÜJSÄG S Dombóvár mellett Szekszárd is kiesett az NB íll-ból Szekszárd számára szomorúan zárult az idei NB III. is. Mint az elmúlt esztendőben, ezúttal is két Tolna megyei csapat mon­dott búcsút az NB III-nak. Dombóvár mellett az NB Il-őt is megjárt és a tavasz folyamán még bajnokjelöltként emlegetett Szekszárdi Petőfi mondott bú­csút az NB III. küzdelmeinek és így a megyeszékhely NB III-as csapat nélkül maradt. Hallatlan izgalmak közepette került sorra az utolsó bajnoki forduló, amely még 6 csapatnak a sorsát volt hivatva tisztázni. A Halasi MEDOSZ erejét megkét­szerezte a kiesés réme és óriási küzdelem után a maga javára fordította a mérkőzés sorsát. Ez­zel megmenekült a kieséstől, ugyanakkor azonban szertefoszlott a tavaly még NB Il-es Csepel Autó bajnoki reménye. Minthogy a Pécsi BTC, amint az várható is volt, nagy gólarányú győzelmet aratott a Komlói Béta-akna ellen, így a pécsi csapat nyerte a baj­nokságot és került fel az NB II- be. Bonyhádon a két vasas csa­pat ugyancsak izgalmas küzdel­met vívott egymással. A hazai csapat szerezte meg a vezetést, de a túlfűtött hangulatban Szla- vicsek önbíráskodása kiállítással járt. Bonyhád azonban 10 ember, rel sem adta fel a küzdelmet, s bár egyik legeredményesebb csa­tára: Fláding állt a kapuba, Ré- der hanyattvetődéses gólja végül is azt jelentette, hogy Máza mel. lett Bonyhád lesz a következő évi NB III. résztvevője. Kapos­várott a szekszárdi csapat ugyan­csak minimális vereséget szenve­dett, de ez az egyetlen gól ele­gendő volt ahhoz, hogy az egész tavaszi idény folyamán lelkileg sántító együttes megváltsa jegyét a megyei bajnokságba. Baján a Bácska nem bírt a Ha­lasi Dózsával, Székesfehérvárt vi­szont a délelőtt megrendezett mérkőzésen lelépte az Építők. Dombóvár búcsúmérkőzése sem sikerült: szoros küzdelem után ugyan, de az ugyancsak Kieső bácsalmásiak vitték haza a baj­noki pontokat. ,A forduló mérkő­zéseiről az alábbiakban számo­lunk be: Bácsalmási Petőfi— Dombóvári Szpartakusz 2:1 (1:0) Dombóvár, 300 néző. Vezette: Rolléder. Bácsalmás: Nincse- vics — Batiz, Jágity, Vachtler — Prikidanovics, Srevák — Borcsik, Pólyák, Süke, Mezei, öz. — Dom­bóvár: Csutorás — Tamás II., Tamás I., Both — Tallósi, Kor- pádi — Mérei, Mácsik, Koller, Horváth II., Gálosi. Bácsalmás lép fel támadólag, de támadásai gólveszélytelenek. A 10. percben Koller szépen ug­rik ki, de a kaputól 20 méterre felvágják. A szabadrúgás elakad a sorfalban. A 17. percben a ven­dégek rúghatnak szabadot mint­egy 25 méterről. Vachtler fut a labdának és a lövés bombamódra vágódik a jobb felső sarokba. 1:0. Feljön a Szpartakusz, de valahogy lagymatag a játékuk és emiatt természetesen eredménytelen is. A 40. percben Horváth II. ügye­sen ugrik ki, de lövése a kapusról szögletre pattan. A II. félidő a hazaiak szemszö­géből jól indul. Ugyanis már a 46. percben kiegyenlítenek. Szép támadás befejezéseképpen Hor­váth II. hatalmas gólt lő. 1:1. Két perc múlva Gálosi az ötösről or­dító helyzetben fölé emel. A 10. percben Koller lesgólt ér el. Egy perc múlva Tamás I. szögletre ment. A szögletből kavarodás, a kavarodásból gól lesz. 2:1. Szer­zője Öz. A 22. percben Süke szemtelenkedésért a kiállítás sor­sára jut. Ismét feljönnek a ha­zaiak, de a bácsalmási védelem jól zár és így az eredmény már nem változik. Bár az utolsó perc­ben Pólyák növelhetné a gólok számát, de az ötösről mellé gurít. Bírálat: Megérdemelték az egy gólos győzelmet a vendégek, mert fürgébbek voltak és a szívük is nagyobb volt a hazaiakénál. Ki­emelni a 22 játékos közül a gyen­ge mérkőzésen azonban senkit sem lehet. Reseterics István Bonyhádi Vasas— Pécsi Vasas 2:1 (1:1) Bonyhád, 1500 néző. Vezette: Sólyom. Bonyhád: Szlavicsek — Pálos, Wágner, Borsodi — Pata­ki, Molnár — Szabó, Fláding, Endrődi, Réder, Szegedi. — Pécsi Vasas: Szili — Harsányi, Becsei, Berki — Rákóczi, Somogyvári — Szommer, Kőhalmi, Danajka, Stelzammer, Angyal. Nagyszámú izgatott néző várta türelmetlenül a két csapat pá- lyáralépését. A játékvezető síp­jelére Bonyhád azonnal támadó­lag lépett fel. A 14. percben Flá­ding 30 méteres lövése csak haj­szállal csúszik el a kapu fölött. Ezután a Pécsi Vasas játéka is kezd kibontakozni. Látszott azon­ban mindkét együttes játékán, hogy rendkívül nagy a tét, ami ab ban nyilvánult meg, hogy sok volt az idegeskedés. A Pécsi Va­sas is kísérletezett a bonyhádi ve­delem átjátszásával, de a kitűnő formában védő bonyhádiak jól állták a sarat. Ezután a Bonyhádi Vasas igen jó támadásból a 42. percben a Becsei által visszafe­jelt labdát Réder révén kapásból a hálóba juttatta 1:0. Ez termé­szetesen a vendégeket még in­kább idegesítette és így a játék mind keményebb lett. Ennek te­tőpontja a 45. percben követke­zett be, amikor kavarodás kelet­kezett a bonyhádi kapu előtt és Szlavicsek combsérülést szenve­dett, amelyért sajátmaga úgy vett elégtételt, hogy a pécsi Angyalt megütötte. Természetesen azon­nal a kiállítás sorsára jutott a bonyhádi kapuvédő. A játékveze­tő 11-est ítél, amelyet Danajka juttat a bonyhádi kapuba. 1:1. Szünet után nagy izgalmakkal folytatódik a találkozó. Fláding áll a bonyhádi kapuba. A 10. percben Szabó Elemér labdája zúgott el a pécsi kapu előtt. Ez­után feljön a vendégcsapat, de az emberelőnyt nem tudják kihasz­nálni. A játék inkább mezőny­játékból áll. A 30. percben dől el a mérkőzés sorsa, mert Mol­nár labdáját Réder hanyatfekve a jobb felső sarokba rúgja. így született meg a bonyhádi győ­zelem. 2:1. Később, a 38. percben Endrődi próbálkozik, igen jól irányított lapos lövése azonban a kapusban akad el. A hazai csa­pat ezután természetesen az ered­mény tartására törekedett. Ki­tűntek: Wágner, Pálos, Réder és Pataki, illetve Rákóczi és An­gyal. Szabó Árpád Pécsi BTC —Béta-akna 5:0 (2:0) BTC-pálya, 2500 néző, vezette: Rozsnyai. Pécsi BTC: Sarbak — Berta, Siklósi, Szőke — Varga, Horváth — Szigeti, Győrfi, Dara, Hauschl, Oskó. Edző: Krivanek Vilmos. — Komlói Béta-akna: Magyar — Tóth I., Trischler, Ta­kács — Göncz, Bocsor — Deák, Sör, Tóth J., Farkas, Tóth Gy. Edző: Farkas József. Végig óriá­si fölényben a komlói térfélen folyt a játék, de a BTC játékára a nagy tét annyira rányomta bé­Ki lesz a harmadik kieső ? lyegét, hogy helyzeteinek csak tö­redékét tudta értékesíteni. A 35. percben Bocsor súlyos kézsérü­lést szenvedett, azonban a béta­aknaiak 10 emberrel is szívósan védekeztek. A BTC ezzel a győ­zelmével megnyerte az NB III bajnokságát. Góllövő: Hauschl 3, Győrfi, Oskó. Jók: Szőke, Varga, Hauschl, illetve Magyar és Trisch ler. Kaposvári Kinizsi— Szekszárd 1:0 (1:0) Kaposvár, 2000 néző, vezette: Hammer. Kaposvár: Őri — Sütő, Tóth, Gergely — Ács, Márkus — Stadler, Jezeri, Laczkovics, Her­bei, Lieber. Edző: Kiss István. — Szekszárd: Greilich — Turgonyi, Sloszár, Rohi — Cziráki, Bos- nyák — Hóman, Zörényi, Simon, Ulrich, Török. Edző: Dr. Ábra­hám László. A megfiatalított ha­zai csapat nagy küzdelem után nyert. Az első félidőben a ha­zaiak támadtak többet, a játék­idő második részében a vendé­gek voltak a kezdeményezők, azonban erejükből csak két les­gólra futotta. Góllövő: Lacko- vics. Jók: Sütő, Márkus, Lieber, illetve Sloszár, Hóman és Török. Bajai Építők—Székes- fehérvári MÁV 5:2 (3:1) Székesfehérvár, 1200 néző, ve­zette: Páldi. Bajai Építők: Disztl — Schverfőgel, Nagy, Újlaki — Heringer, Poszlancsek — Kreisz, Czeglédi, Páncsics, Teket, Ézsi. Edző: Tamási László. Székesfe­hérvár: Kiss — Pál, Tihanyi, Szi. lasi — Bognár, Horváth — Mar- kovics, Csuti, Homolya, Győri, Neubauer. Edző: Bodi Ferenc. A váratlanul nagyarányú győzelmet a bajaiak jó helyzetkihasználása­iknak köszönhetik. Góllövő: Kre. isz 3, Páncsics, Ézsi, illetve Ho­molya és Tihanyi 11-esből. Jók: Kreisz, a mezőny legjobbja, Posz. lancsek, Nagy, illetve Tihanyi, Horváth, Győri. Kiskunhalasi MEDOSZ— Csepel Autó 3:1 (3:0) Kiskunhalas, 2000 néző, vezette: Schrankó. Kiskunhalas: Bakos — Hődör, Várhegyi, Tóth — Schwer- la, Hirth — Csermák, Csányi, Vass, Fenyvesi, Jáger. Edző: Vi rág István. Csepel: Glück — Vígh, Kulcsár, Hochrein — Vass, Taj- thi — Handó, Kiss, Kreisz, Kere­kes, Kárpáti. Edző: Kárpáti Ist­ván. A bajnokság és kiesés szem. pontjából fontos mérkőzést a ha­zaiak biztosan nyerték, ezzel nemcsak bentmaradásukat bizto­sították, de elütötték a Csepel Autót a bajnokságtól is. Góllövó: Vass 2, Fenyvesi, illetve Kerekes. Jók: Schwerla, a mezőny legjobb­ja, Vass, Fenyvesi, illetve Kulcsár és Tajthi. Bajai Bácska—Kiskun- halasi Dózsa 1:1 (0:0) Baja, 1000 néző, vezette: Feny­vesi. Baja: Körmendi — Bohner, Ihos, Bisztrovics — Borsodi, Csa- nyik — Duboczki, Sipos, Ónodi, Weiling, Ikotity. Edző: Ónodi Bé­la. Kiskunhalas: Nagy — Répási. Molnár, Szilvási — Szabó, Csóti — Rostás, Szekeres, Kucsera, Ungi, Puskás. Edző: Folcz Tóbiás. Az idényzáró mérkőzés változatos, jóiramú küzdelmet hozott. Az eredmény igazságos. Góllövő: Borsodi 11-esből, illetve Szekeres. Jók: Weiling a mezőny legjobbja, Borsodi, Sipos, Ihos, illetve Nagy, Molnár, Szekeres, Kucsera, . Mivel a Szekszárdi Petőfi lab­darúgó-csapata kiesett az NB IlI- ból, így a megyei bajnokságból is három kieső lesz. Sajnos tiszta ké­pet még nem lehet látni, mivel egy mérkőzés még lejátszatlan és egy mérkőzés fellebbezés miatt az MLSZ-nél van. A Megyei Lab­darúgó Szövetség vasárnap írta ki az elmaradt Iregszemcse—Dom­bóvári Vasút mérkőzést, azonban a dombóvári csapat nem utazott el Regszemcsére. A dombóvári ve­zetők az elmúlt hét folyamán le­vélben és táviratban is közölték a szövetséggel, hogy a játékosaik szabadságon vannak, így a“ mér­kőzésre nem tudnak elutazni. (Megítélésünk szerint a bajnokság befejezése után négy héttel nem is lehet kívánni egy egyesülettől, hogy a játékosait edzésben tartsa.) Mivel a dombóvári csapat nem utazott el, minden bizonnyal a szövetség a két pontot az ireg- szemcsei csapat javára igazolja és így az iregszemcsei csapat meg­menekül a kieséstől. Az iregszem­cse—Dombóvár mérkőzés nélkül a megyei bajnokság állása: I. Máza 30 23 6 1 94:19 52 2. Tolna 30 21 4 5 107:30 46 3. Nagymányok 30 22 2 6 92:27 46 4. Dombóvár 29 19 4 6 97:38 42 5. Sz. Dózsa 30 17 6 7 105:40 40 6. Simontornya 30 18 3 9 95:41 39 7. Bátaszék 30 17 4 9 92:51 38 8. Paks 30 14 3 13 77:69 31 9. Fadd 30 10 4 16 67:79 24 10. Dunaföldvár 30 9 3 18 51:91 21 11. Nagydorog 30 9 1 20 60:146 19 12. Gyönk 30 7 4 19 . 39:86 18 13. Döbrököz 30 7 3 20 52:88 17 14. Iregszemcse 29 8 1 20 48:150 17 15. Hőgyész 30 5 6 19 55:105 16 16. Tamási 30 4 4 22 44:115 12 Amennyiben az iregszemcsei csapat megkapja a dombóvári két pontot, a bajnokság állása így módosul: 10. Dunaföldvár 30 9 3 18 51:91 21 11. Nagydorog 30 9 1 20 60:146 19 12. Iregszemcse 30 9 1 20 48:150 19 13. Gyönk 30 7 4 19 39:86 18 14. Döbrököz 30 7 3 20 52:88 17 15. Hőgyész 30 5 6 19 55:105 16 16. Tamási 30 4 4 22 44:115 12 eszerinti kimutatásunk vezetőknek, csak ők a pénzt Az alapján Döbrököz lenne a har­madik kieső, azonban Döbrököz megfellebbezte a Magyar Lab­darúgó Szövetséghez a Nagydo- rog—Döbrököz mérkőzés ered­ményét. Mint ismeretes a pályán a döbröközj csapat győzött, azon­ban a két pontot Nagydorognak ítélték, mivel a mérkőzés kezde­téig nem fizette be Döbrököz tar­tozását. Döbrököz ezt a döntést sé­relmesnek találta, mivel ők az összeget át akarták adni a já­tékvezetőnek, illetve a nagydorogi vették át. Döbrököz bízik, hogy az MLSZ a pályán elért ered­ménnyel igazolja a mérkőzést és az esetben Döbrököz megmenekül a kieséstől, viszont Nagydorog jut a kiesés sorsára. Az új bajnokság kezdetéig már nem sok idő van, tehát a Megyei Labdarúgó Szö­vetségnek sürgősen meg kell hoz­ni a döntéseket, hogy a csapa­tok végre megtudják a megyei bajnokság végeredményét, illetve azt, hogy melyik csapat jut a ki­esés sorsára. Remek egyéni teljesítmények a megyék közötti válogatott tekemérkőzésen Tatabányán került megrende­zésre a Komárom megye—Tolna megye nagygolyós teke válogatott mérkőzés, melyet a komárom megyeiek mindössze hét fával csak az utolsó dobásnál nyertek meg. Szép, színvonalas mérkőzé­sen remek egyéni teljesítmények mellett sikeresnek mondható vá­logatottunk szereplése, melyen a megyei válogatott csapatcsúcsot dobott 2537 ütött fával. Egyéni­Sporthírek A Tolna megyei Labdarúgó Szövetség elrendelte, hogy a lab­darúgó pályákat július 5-e és 20-a között kell hitelesíttetni. Az 1960—61. évi bajnokságban járási I. osztályú bajnokságot nem rendez a labdarúgó szövetség, ha­nem helyette valamennyi járáson belül kerülnek megrendezésre a járási bajnokságok. A sportkörök a járási bajnokságra nevezéseiket július 20-ig kötelesek megküldeni a járási labdarúgó szövetségek­nek. Németh Lajos nagydorogi játé­kost a fegyelmi bizottság október 15-ig tiltotta el a játéktól. leg Horváth László 451 fával szin­tén új megyei csúcsot dobott. A két megye közötti találkozó vég­eredménye: Komárom megye— Tolna megye 2544—2537. Tolna megye színeit képviselték és az ott elért dobásuk eredmé­nye: Horváth László 451 fa, Ki­rály István 427, Berta László 425, Illés János 424, Kálózdi József 405, Varga János 405. Totó-eredmények 1. Vasas—Vienna 3:1 1 2. MTK—Sarajevo 2:1 1 3. Diósgyőr—Palermo 0:2 2 4. Fiorentina— Újpesti Dózsa 0:2 2 5. Simmering— Ferencváros 1:5 2 6. CH Bratislava— Tatabánya 3:3 X 7. Hajdúk—Bologna 1:0 1 8. Bratislava—Partizán 4:1 1 9. Vojvodina—Wiener AC 5:0 1 10. Dukla Prága— Wiener SC 2:1 1 11. Alessandria— Velezs Mosztar 1:2 2 12. Ausztria—Udinese 4:2 1 Az NB III. végeredménye a Pécsi Dózsa eredményei nélkül: 1. Pécsi BTC 30 16 8 6 69:39 40 2. Kaposvári K. 30 17 4 9 56:31 38 3. Csepel Autó 30 17 4 9 68:41 38 4. Halasi Dózsa 30 15 6 9 59:41 36 5. Bajai Építők 30 14 7 9 59:43 35 6. Bajai Bácska 30 14 6 10 40:35 34 7. Sz.-fehérvár 30 15 2 13 60:48 32 8. Pécsi Bányász 30 13 5 12 64:46 31 9. Kaposvári D. 30 13 5 12 49:49 31 10. Bonyhádi Vasas 30 14 2 14 41:52 30 11. Halasi M. 30 12 5 13 58:48 29 12. Pécsi Vasas 30 10 9 11 50:48 29 13. Szekszárdi P. 30 11 7 12 42:43 29 14. Bácsalmási P. 30 11 6 13 43:61 28 15. Komlói Béta-A. 30 4 5 22 28:81 11 16. Dombóvári Sz. 30 3 3 24 26:106 9 \ vonal feletti Pécsi BTC nyer­te a bajnokságot és bekerült az NB Il-be, a második vonal alatti négy csapat jutott a kiesés sor­sára.