Tolna Megyei Népújság, 1960. július (5. évfolyam, 154-180. szám)

1960-07-05 / 157. szám

1960. július S. TOLNA MEGYEI NEPÜJSÄG Á Dózsa nyerte a kaposvári rangadót, csak az utolsó fordulóban dől el a bajnokság és kiesés sorsa Hallatlan izgalmak közepette került sor az NB III. utolsó előtti fordulója. Talán csak a Komló— Bajai Bácska és a Pécsi Dózsa— Székesfehérvár mérkőzésnek nem volt különösebb jelentősége a baj­nokság alakulására, a többi mér­kőzésnek azonban az lett volna a feladata, hogy tisztázza a bajnok­ság és a kiesés rendkívül bonyolult problémáját. Az idei bajnokságra azonban hallatlan bizonytalanság a jellemző. így majd csak az utol­só forduló ad választ a legégetőbb kérdésekre: azaz, hogy a Csepel, Kaposvári Kinizsi, Pécsi BTC hármasból ki nyeri a bajnokságot és ki lesz a negyedik kieső. A ne­gyedik helyre sajnos a 27 pontos Halasi MEDOSZ-on kívül a 28 pontos Bonyhád és a 29 pontos Szekszárd a »legesélyesebb« pályá­zó. Ezek szerint tehát a 29. forduló csak két kérdésre adott választ. Éspedig arra, hogy a Kiskunhalas; Dózsa már nem lehet bajnok és Dombóvár valamint Komló után a Bácsalmás is elbúcsúzott végleg támadást a vendégek vezették, de aztán a hazai csapat kapott job­ban lábra. Hómann már az első percben ügyesen ment el a jobb­szélen, beadását azonban a védők kifejelték. A vendégek ellentáma­dása lesen akadt el. Szekszárdi támadások után váratlanul esett az első pécsi gól. A BTC mintegy 35 méterről szabadrúgást ívelhe­tett kapura. Greilich és Dara ment fel a labdáért az ötösön belül. Da­ra a levegőben meglökte a kapust úgy, hogy az egyensúlyát elveszt­ve érkezett a földre, közben a labdát nem tudta birtokba venni és azt Győrffy a hálóba továbbí­totta. 1:0. A gól után a hazai vé­delem megzavarodik. Dara a ka­pu torkából fejeli ki a labdát, amelyet Hauschl a felső kapufá­ra lő. A visszapattanó labdát azonban Oskó ordító helyzetből fölé lövi. Közben Cser megsérül. Egy ideig a partvonal mellett ápolják, majd végleg elhagyja a játékteret. Még a mérkőzés alatt a kórházba szállították. Amilyen Tamási és Hőgyész esett ki a megyei bajnokságból az NB III-tól. A forduló legna- váratlanul szereztek vezetést a gyobb meglepetését a kaposvári vendégek, ugyanolyan váratlanul rangadó szolgáltatta. Ügy hírlik, hogy az MTST elvett két bajnoki pontot a Kaposvári Dózsától, tehát a bentmaradást jelentette a Dózsa számára az esetleges győzelem, mert ez volt a csapatnak az utol­só mérkőzése. Ugyanakkor a Kini­zsinek is kellett a pont, hiszen csak így nyerhetett volna bajnok­ságot. A mérkőzés hallatlan izgal­mak közepette zajlott le és az ott­hon játszó dózsások győzelmét hozta. Bácsalmáson megosztoztak a bajnoki pontokon. Ugyanez tör­tént a Komló—Bácska és a Halasi Dózsa—Pécsi Bányász találkozón is. A Tolna megyei csapatok ezúttal is gyengén szerepelték. Dombóvár a Pécsi Vasastól, Bonyhád a Bajai Építőktől szenvedett súlyos vere­séget. Szekszárdon sajnálatos mó­don félbeszakadt a mérkőzés. Egy félidő eredményeképpen is Cser és Terebesi kórházba került és a 24. percben már 9 főre olvadt szekszárdi csapat, természetesen nem lehetett egyenrangú ellen­fél. Az MLSZ fellebviteli Bizottsága visszaadta a pályán megszerzett bajnoki pontokat a Bajai Bácská­nak is és így Bonyhád igen veszé­lyes helyzetbe került. Az utolsó előtti forduló mérkőzéseiről az alábbiakban számolunk be: Pécsi BTC—Szekszárdi Petőfi 3:1 (Félbeszakadt.) Szekszárd, 1200 néző. Vezette: Virág. Pécsi BTC: Sarbak — Ber­ta, Scherdán, Szőke — Szalai, Horváth — Szigeti, Győrffy, Da­egyenlített a hazai csapat. Simon meredek labdát tálalt Terebesi elé a 10. percben. Az összekötő lekezelte a labdát, aztán a 16-os- ról a bal felső sarokba küldte. 1:1. A 10 főre olvadt hazai együttes nem tudta tartani az eredményt. A 17. percben Horváth ismét a kapufát találja el és Győrffy kö­zelről Greilich hálójába fejel. 2:1. Mindjobban a vendégek veszik át a mérkőzés irányítását. Sajnos, csúnya összecsapások tarkítják a játékot és a játékvezető sem áll feladata magaslatán. A 24. perc­ben Terebesi hozza fel a labdát, kissé hosszút szöktet, aztán egy­szerre rúg'á labdába Scherdánnal, aminek az az eredménye, hogy ki­újul a sérülése. Egy ideig a part­vonal mellett ápolgatják, aztán a balszélre áll, de menni sem tud, nemhogy futballozni. A 28. perc­ben Greilich elnéz egy távoli lö­vést, a kapufáról visszapattanó labdát azonban a pécsi védők nem tudják kihasználni. A 32. perc­ben újabb gólt érnek el a vendé­gek. Oskó veszélyesen íveli be a szögletet, amely elsuhan a kapu előtt és az előrehúzódott Szalai jól eltalált lövéssel a bal felső sa­rokba küldi a labdát. 3:1. A 42. percben ismét gólhelyzetben hi­báznak a vendégek. Greilich kiej­ti Hauschl szabadrúgását, de Győrffy. fölé vágja a labdát. A második félidőre már nem került sor, mert a játékvezető az öltözőben kijelentette, hogy a levonuláskor' valaki meglökte és ilyen körülmények között nem hajlandó a mérkőzés levezetésé­re. A nagy tét sajnálatos módon rányomta bélyegét a küzdelemre. Jók: Páncsics, Czeglédí, Kreisz, a mezőny legjobbja, illetve Szla- vicsek, Réder, Szegedi. Kaposvári Dózsa— Kaposvári Kinizsi 1:0 (1:0) Kaposvár, 4000 néző. Vezette: Lovassi. Dózsa: Molnár II. — Güth, Illés, Deák — Szvat, Ku- tasi — Veverán, Kecskeméti, Nagyréti, Nagy, Molnár III. Edző: Záborszky Jenő. Kinizsi: őri — Sütő, Szigeti, Gergely — Tóth. Márkus — Szentgróti, Horváth, Ács, Herbei, Lieber. Edző: Kiss István. A kaposvári hazai rang­adón a kiesés félelmétől megket­tőzött erejű lila-fehéir együttes nagy lelkesedéssel játszva, meg­érdemelten szerezte meg a két pontot, mely a Dózsának a bent­maradást jelentette, a Kinizsi pe­dig elesett a bajnokságtól. Góllö­vő: Veverán. Jók: Molnár II., Ku- tasi, Nagyréti, Veverán, illetve Tóth és Márkus. Bácsalmási Petőfi— Kiskunhalasi MEDOSZ 1:1 (0:1) Bácsalmás, 1200 néző. Vezette: Schnierer. Bácsalmás: Batiz — Jágity, Bochler, Pólyák — Seve- rácz, Borcsik — Prikidánovics, Süke, Mezei, Tóth. Edző: Wölner Henrik. Kiskunhalasi MEDOSZ: Bakos — Hödör, Várhegyi, Tóth I. — Schverla, Hirth — Csermák, Csányi, Tóth II., Fenyvesi, Jáger. Edző: Virág istván. A kiesési rangadó nagy iramú, változatos játékot hozott. Az I. félidő 5. per­cében Jáger a vendégeknek sze­rezte meg a vezetést. A II. fél­időt végigtámadta a bácsalmási együttes, öt kapufát rúgtak, de egyenlíteni csak a befejezés előtt három perccel sikerült Borcsik góljával. Jók: Severácz, Borcsik, Prikidánovics, illetve Bakos, Hő- dör, Várhegyi és Fenyvesi. Kiskunhalasi Dózsa— Pécsi Bányász 1:1 (1:1) Kiskunhalas, 1500 néző. Vezet­te: Mecseki. Kiskunhalas: Nagy — Répási, Molnár, Szebeni — Szabó, Csóti — Puskás, Molnár II. , Ungi, Szekeres, Rostás. Edző: Föle Tóbiás. Pécsi Bányász: Er- dősi — Ulrich, Vámos, Baczur — Varga, Weit — Lombosi, Pintér, Kása, Müller, Varjas. Edző: Kesz- ler Mátyás. Az első perc pécsi gólt hozott. Pintér átjátszotta a halasi védelmet és közelről há­lóba lőtt. A gól után szép me­A megyei, bajnokság elmaradt mérkőzései közül ismét lejátszot­tak egyet, így már csak az Reg­szemcse—Dombóvár találkozó van vissza. Döbrököz és Tamási együt­tese Döbröközön találkozott egy­mással. Érdekes mérkőzést vívott a két csapat. A vendégek a máso­dik félidő elején már 3:0 arányban vezettek. Ezután azonban feltá­madt a hazai együttes és Bazso- nyi három, valamint Kiss góljá­val megfordította a vesztésre álló mérkőzés sorsát. Minthogy a múlt vasárnap Nagydorog 5:l-re nyert Fadd ellen, így Tamási mellett a 16 pontos Hőgyész is búcsút mon- 1 következő: dott a megyei bajnokságnak. Azonban a két 17 pontos: Reg­szemcse és Döbrököz sem érezhe­ti magát biztonságban, mert amennyiben az NB III-nak Dombóváron kívül még egy Tolna megyei kiesője lenne, úgy a megyei bajnokságból is három csapat esik majd ki. A Tamási—Döbrököz felnőtt mér­kőzés előtt ifjúsági mérkőzés nem volt, mert Tamási nem vitte ma­gával ifjúsági együttesét. A Dom­bóvár—Regszemcse találkozó nél­kül a megyei bajnokság állása a 1. Máza 30 23 6 I 94:19 52 2. Tolna 30 21 4 5 107:30 46 3. Nagymányok 30 22 2 6 92:27 46 4. Dombóvár 29 19 4 6 97:38 42 5. Sz. Dózsa 30 17 6 7 105:40 40 6. Simontornya 30 18 3 9 95:41 39 7. Bátaszék 30 17 4 9 92:51 38 8. Paks 30 14 3 13 77:69 31 9. Fadd 30 10 4 16 67:79 24 10. Dunaföldvár 30 9 3 18 51:91 21 11. Nagydorog 30 9 1 20 60:146 19 12. Gyönk 30 7 4 19 39:86 18 13. Döbrököz 30 7 3 20 52:88 17 14. Regszemcse 29 8 1 20 48:150 17 15. Hőgyész 30 5 6 19 55:105 16 16. Tamási 30 4 4 22 44:115 12 zőnyjáték alakult ki, mindkét ka­pu többször veszélybe került. A 20. percben Puskás kiegyenlített. A játékidő második részében ál­landóan a halasi csapat volt táma­dásban, azonban a keményen és jól védekező pécsieknek sikerült az egyik pontot hazahozniok. Jók: Répási, Szekeres, illetve Vá­mos, Lombosi, Kása. Komlói Béta-akna— Bajai Bácska 2:2 (1:0) Komló, 500 néző. Vezette: Sza­bó I. Béta-akna: Magyar — Tóth L., Trischler, Takács — Göncz, Bocsor — Deák, Sör, Tóth J., Farkas, Tóth Gy. Edző: Farkas József. Bajai Bácska: Körmendi — Bochner, Ihos, Bisztrovics — Borsódi, Csanyik — Dubrovszki, Sipos, Ikotity, Weiling, Szabó. Edző: Ónodi Lajos. Színvonalas mérkőzésen a többet támadó bé- taiak lelkesebben, a vendégek szemre szebben, ötletesebben ját­szottak. A döntetlen eredmény igazságos. Góllövők: Tóth J., De­ák, illetve Weiling 2. Jók: Trisch­ler, Göncz, Bocsor, illetve Ihos, Bisztrovics, Ikotity. Pécsi Dózsa II.— Székesfehérvár 4:0 (4:0) Az NB III. állása a Pécsi Dózsa eredményei nélkül: 1. Csepel Autó 29 17 4 8 67:38 38 2. Kaposvári Kinizsi 29 16 4 9 55:31 36 3. Pécsi BTC 28 14 8 6 64:39 36 4. Bajai Építők 29 14 7 8 57:38 35 5. Halasi Dózsa 29 15 5 9 58:40 35 6. Bajai Bácska 29 14 5 10 39:34 33 7. Pécsi Bányász 30 13 5 12 64:46 31 8. Kaposvári Dózsa 30 13 5 12 51:49 31 * 9. Székesfehérvár 29 14 2 13 55:46 30* 10. Pécsi Vasas 29 10 9 10 48:46 29 11. Szekszárdi Petőfi 28 11 7 10 42:42 29 12. Bonyhádi Vasas 29 13 2 14 38:48 28 13. Halasi MEDOSZ 29 11 5 13 55:47 27 14. Bácsalmási Petőfi 29 10 6 13 41:60 26 15. Komlói Béta-akna 29 3 5 21 28:76 11 16. Dombóvári Szpart. 29 3 3 23 25:105 9 * Az MTST határozata a hivata­los lapban még nem jelent meg, így a döntést a bajnoki táblázat összeállításánál nem vettük figye­lembe. A Szekszárdon félbesza­kadt PBTC—Szekszárd mérkőzés eredményét a táblázat összeállí­tásánál ugyancsak nem számítot­tuk be. Az első vonal felettiek a baj­nokságért küzdenek, az alsó vonal alattiak már kiestek. A második és harmadik vonal közöttiek még kieshetnek az utolsó fordulóban, amelynek párosítása a következő: Kaposvári Kinizsi—Szekszárd, Pécsi BTC—Komló, Bajai Bácska —Kiskunhalasi Dózsa, Pécsi Bá­nyász—Pécsi Dózsa, Székesfehér­vár—Bajai Építők, Bonyhád— Pécsi Vasas, Dombóbár—Bácsal­más, Kiskunhalasi MEDOSZ— Csepel Autó. Szabad: Kaposvári Dózsa. ■ ■«un wti ra, Hauschl, Oskó. Edző: Kriva- Cser sérülése, majd Terebesi ki­nek Vilmos. Szekszárdi Petőfi: Greilich — Szloszár, Cser, Rochi — Simon, Bosnyák — Hómann, Zörényi, Ulrik, Terebesi, Török. Edző: dr. Abrahám László. A szekszárdi öregfiúk szemet- lelket gyönyörködtető játéka után jó hangulatban várta a nézősereg a két csapat találkozóját. Az első Totó-eredmények 1. Ű. Dózsa—Fiorentina 2 0:1 2. Ferencváros—Simmering 2 1:2 3. Tatabánya—Bratislava 1 2:1 4. Vienna—Vasas 2 2:3 5. Sarajevo—MTK 2 1:2 6. Palermo—Diósgyőr 2 1:2 7. Udinese—Austria 1 2:0 8. Sp. Trnava—Róma 1 2:0 9. Bologna—Hajdúk 1 3:1 10. Partizán—SI. Bratisl. 1 2:1 11. Bánik Ostrava—OFK Belgrad 1 2:1 12. Velezs—Mosztar-Alessandria 1 4:1 válása után a hazai csapat kilenc emberrel nem lehetett egyenran­gú ellenfél. Pécs belsőhármasa időnként ügyesen és gyorsan ado­gatott és a kapura is veszélyesebb volt, mint a -hazai támadósor. T. L. Bajai Építők— Bonyhád 5:0 (1:0) Baja, 1200 néző. Vezette: Bács- ván. Baja: Disztl — Schwerfögel Nagy I., Ulakik — Páncsics, He- ringer — Kreisz, Czeglédi, Posz- lancsek, Papp, Ézsi. Edző: Tamá­si László. Bonyhád: Szlavicsek — Borsódi, Wágner, Pálos — Mol­nár, Pataki — Krim, Fláding, Endrődi, Réder, Szegedi. Edző: Krammer L-ipót. A kiesés szem- , pontjából fontos mérkőzésen a második gólig egyenlő ellenfele volt a vendégcsapat a hazaiaknak. A második gól után a bonyhádiak feladták a mérkőzést és az Épí­tők egymás után érték el góljai­kat, Góllövő; Papp 3, Czeglédi 2. A három első helyeseit c-4p! « A Tamásiban megrendezett já­rási szpartakiárt verseny három leg. jobb eredményt cl. érő résztvevője Középen Tóth An­na, az Regszemcse! MEDOSZ verseny­zője súlylökésben, baloldalt Kersák György magyar- keszi versenyző 100 méteren és jobboldalt Papp János szintén ma- gyarkeszi verseny, ző távolugrásban iett első.