Tolna Megyei Népújság, 1960. június (5. évfolyam, 128-153. szám)

1960-06-18 / 143. szám

1960. június 18. TOLNA MEGYEI NEPÜJSÄG s „Á cél: a tömegek sportolásának > biztosítása" Pálinkás István, Városi ISB-elnök nyilatkozata az üzemi labdarúgó-bajnokság megkezdése alkalmából Béke és barátság fornaünnepély Dombóváron A járási TST és a járási KISZ Bizottság mellett alakult Béke és barátság tornaünnepély rendező biz»ttsága június 12-én rendezte meg sportünnepélyét a dombóvá­ri gimnázium udvarán. Mintegy 1500 diák sorakozott fel a sport­pályán, hogy közös szabadgya­korlatot mutasson be a szépszá­mú közönségnek. A Himnusz el­hangzása után Somogyi György TST elnök köszöntötte a megje­lent közönséget, és ismertette a Béke és barátság tornaünnepély célját és jelentőségét. Majd kö­szönetét mondott a testnevelő ta­nároknak fáradtságot nem ismerő munkájukért, mellyel hozzájá­rultak a tomaünnepély sikeréhez. Utána Miriszlai Ernő testneve­Tolna, 700 néző. Vezette: Poor. Tolna: Ezer — Szépvölgyi, Kláb, Straubinger — Pruzsina, Jagicza — Tóth, Elekes, Herczig, Brucker, Gálffy. Hőgyész: Borsos — Ul­rich, Nichter, Witzli I. — Hege­dűs. Önodi — Skultéti, Witzli II. — Magyar, Bősz II., Plegányi. A tolnai csapat támadólag lép fel és a mérkőzés végéig táma­dásban marad, mivel a hőgyészi csapat kimondottan védekezésre rendezkedett be. Az első tíz perc­ben Borsosnak a tolnai csatárok sok lövést eresztettek meg, de ő ezeket biztosan hárította. Külö­nösen Gálffy veszélyeztetett só­idat, de a legjobb helyzeteket is kihasználatlanul hagyta. A tolnai kapusnak csak a 20. percben kell a játékba avatkoznia. Ez is mu­tatja a nagy tolnai fölényt. A 22. percben Tóth ível be szögletet, Jagicza szépen fejeli kapura, de Borsos véd. A következő percben Tóth szépen adott labdájából Gálffy kapásból mellé lő. A má­sik oldalon Nichter tör előre, szé­pen emel az ötösre, de Magyar mellé lő. A közönségnek tetszik a tolnai csapat szép játéka. A nagy tolnai nyomás következté­ben a 40. percben sikerül Tolná­nak az első gólt megszerezni, amikor is Elekes a védők közül kiugrik és szép gólt lő a bal alsó sarokba. A hátralévő öt percben még egy érvénytelen gólt ér el Tolna. A második félidő elején a tolnai csatárok nemcsak gólhelyzeteket teremtenek, hanem azt ki is használják. A 9. percben Elekes elfut, szép beadását Tóth fejeli Borsos kapujába. 2:0. A 15. perc­ben Herczig lő gólt és így az eredmény már 3:0. Tíz percig ez­után a játék nagyon ellaposodik, de a 25. perctől kezdve a tolnai csatárok újabb gólokat lőnek. Tóth lövése a kapufán csattan, de a lepattanó labdát Gálffy gól­lá értékesíti. A 28. percben Gálffy ugrik ki a védők közül és újabb góllal növeli a tolnai csa­pat előnyét. 5:0. A 29. percben Jagicza beadásából Brucker lő lő irányításával 1500 gyerek színpompás gyakorlattal örven­deztette meg a megjelenteket. Nagy tetszéssel fogadta a közön­ség a bemutatót. Nagyon jól si­került a szertornászok gyakorla­ta, a 12 évfolyamos iskola, Zrínyi iskola, Üjdombóvári Általános Is­kola tanulóinak gúlagyakorlata. A tomabemutatók utón kézilab­da mérkőzések és a gimnázium alsó és felső válogatottjának lab­darúgó-mérkőzése szórakoztatta a közönséget. A megjelentek elé­gedetten távoztak a tornaünne­pélyről és azt kérték a rendező bizottság vezetőitől, hogy minél többször rendezzenek ilyen tor- naü nnepély eket. Bardócz Béla újabb gólt. A 34. percben Brucker lövése a kapufáról pattan a me­zőnybe. A 42. percben az előre­törő Pruzsina 16 méterről beállít­ja a végeredményt. 7:0. Bírálat: A tolnai csapatnak nem okozott különösebb gondot a hőgyészi csapat legyőzése, a mérkőzés nagy részében a közön­ség szép játékot látott. A hőgyé­szi csapat tagjai nem küzdöttek teljes erőből, de végig sportsze­rűen játszottak. Kitűntek: Kláb, Jagicza, Elekes, Brucker, Gálffy, illetve Borsos, Nichter, Ulrich, Witzli L Volt, aki Londonban befejezte a versenyzést, de akadtak olyanok is, akiknek valójában csak itt in­dult el felfelé ívelő sportpályafu­tásuk. Szilvásí Miklós például üstökösként tűnt fel a birkózás nemzetközi mezőnyében. A váltó­súlyban belga, osztrák, finn, fran­cia és dán ellenfele legyőzése után a már világhírű svéd Andersson a döntőben a második helyre szo­rította vissza. — Huszonkét éves korban nem tragédia, ha az ember még nem nyer olimpiai bajnokságot — ál­lapította meg Matura Mihály —, majd pár esztendő múlva, ami­kor néhány centit erősödött Szil- vási nyaka, a bajnoki címet sem veheti el tőle senki. Szilvásinak nemcsak a nyaka, az izmai is erősödtek. De hogy milyen sokat, az csak négy év múlva Helsinkiben derült ki iga­zán ... * Az olimpiai játékok ideje alatt egyetlen helyen sem volt olyan nagy „felfordulás”, mint az Empress Hallban, ahol a férfi és Vasárnapi labdarúgó-műsor MEGYÉK KÖZÖTTI VÁLOGATOTT MÉRKŐZÉS Tolna megye ifjúsági válogatott —Pest megye ifjúsági válogatott 15 óra (Szekszárdi, (Pécsi jv., Szilágyi, Asztalos). Tolna megye felnőtt válogatott—Pest megye felnőtt válogatott 16.30 óra (Szek­szárdi. (Pécsi jv., Mecseki, Ma­gyar.) MEGYEI BAJNOKSÁG Tolna—Iregszemcse 17.30 (Né­meth, Kleiber, Benke). Tamási— Paks 17.30 (Majoros, Dudás, Szabó I.). BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉS Fadd—Budapesti Előre 17.30 óra (Streer, Kollár). JÁRÁSI BAJNOKSÁG Sióagárd—Zomba 16.30 óra (Ko- zár, Káldi). Gerjen—Kajdacs 16.30 (Széli, Dobos), Bölcske—Szedres 17 (Haracsi). Dunaszentgyörgy— Öcsény 17 (Bihari. Ranga). Kis. ormás—Kötesd 16 (Tövissi). Nagy­székely—Pálfa 15 (Teierling). Cikó—Dombóvári Szpartakusz 16 (Schnierer). Ki tudja megmondani, hogy a szekszárdi sporttelepen ki osztja be a sportkörök edzésnap­jait? Ez az a kérdés, amelyik­re szerdán délután a városi sport­telepen senki sem tudott válaszol­ni. Szerdán ugyanis Szekszárdon három labdarúgó-mérkőzés volt és egy csapatnak az edzése, ösz- szesen tehát hét labdarúgó-csapat szerepelt és így történhetett meg, hogy a Szekszárdi Dózsa női atlé­tikai szakosztálya nem tudott ed­zést tartani. A női öltözőt ugyanis odaadták egy labdarúgó csapat­nak. Ez annál érdekesebb, ha még azt is figyelembe vesszük hogy a szakosztály II. osztályú, a pálya­bért a sportkör a szakosztály pá­lyahasználatáért rendszeresen be­fizeti a városi tanácsnak. Igaz ugyan, hogy a pályát szerdán is használhatták volna, de nem volt hol öltözni. Az első három lány még át tudott öltözni a gondnok magánlakásában, de a szakosz­tály többi tagja már nem. Ügy hiszem az esethez felesle­ges kommentárt fűzni. Mindössze arra volnánk kíváncsiak, hogy melyik az a szerv, amelyik a sporttelep használatának beosz­tását elkészíti. női tornaversenyeket tartották. A gyanútlan szemlélőnek teljesen áttekinthetetlen volt a helyzet: a terem minden sarkában különbö­ző csoportok végezték gyakorla­taikat és igazán szakértőnek kel­lett lennie annak, aki itt kiis­merte magát. A magyar torná­szok közül az akrobata hírében álló Pataki Ferenc szereplését előzte meg a legnagyobb várako­zás. A magyar fiú tudásának hí­re már túljutott az országhatáro­kon, s amikor a műszabadgyakor­latban megkezdte nehéz számát, mindenfelé hallani lehetett a kül­földiek suttogását is: — Pátáki, Pátáki! És a hajlékony, rugalmas ma­gyar tornász valóban akrobatákat is megszégyenítő precizitással dol­gozott, egyetlen vetélytársa sem tudott különbet produkálni. Pa­taki elnyerte az olimpiai bajnoki címet, de ő maga egy kicsit elé­gedetlen volt. — Bevallom, hogy egy hajszál­nyi hiba becsúszott a gyakorlat­ba — mondta —, de szerencsére ezt csak én vettem észre. ­Á nyári kupa-bajnokság állása a dombóvári és a paksi járásban Dombóvári járás: 1. Dombóvári MÁV Fatelítő 14 11 2 i 49:18 24 2. Alsóleperdi MEDOSZ 13 9 2 2 30:21 20 3. Szakcsi KSK 13 7 2 4 18:10 16 4. Dalmandi Tsz SK 13 6 2 5 7:12 14 5. Gyulaji KSK 13 6 — 7 23:51 12 6. Csibráki Tsz SK 13 5 — 8 20:38 10 7. Dombóvári VSE IL 14 4 — 10 47:21 8 8. Mucsi KSK 13 3 — 10 8:31 6 Paksi járás: 1. Dunaföldvári Kendergyár 8 5 1 2 34:10 11 2. Dunaföldvári Szövetkezet 8 4 1 3 40:15 9 3. Paksi Konzervgyár 6 4 — 2 15:13 8 4. Madocsa 7 4 — 3 19:23 8 5. Németkér 5 2 3 12:16 4 6. Dunakömlőd 8 1 —­7 12:55 2 Tolna—Hőgyész 7:0 (1:0) P. Gy. Sporttörtén el em Egy magyar tornász sikere Londonban Június 15-én, szerdán megkez­dődött Szekszárd város 1960. évi felszabadulási üzemi labdarúgó­bajnoksága. A bajnokságot a Vá­rosi Ifjúsági Sportbizottság szer­vezi és irányítja. Ezzel kapcso­latban Pálinkás István, a Városi Ifjúsági Sportbizottság elnöke a következő nyilatkozatot adta la­punk munkatársának: — Ez évi felszabadulási üzemi labdarúgó-bajnokság is hazánk felszabadulásának tiszteletéré ke­rül megrendezésre. Célunk a párt művelődéspolitikájának szelle­mében a tömegek versenyszerű sportoltatásának biztosítása. A bajnokságot két fordulóban ren­dezzük meg. Az első forduló be­fejezése után két hét pihenő kö­vetkezik, utána folytatódik a baj­nokság őszi fordulója. A bajnok­ságban részt vehetnek — az ed­digi szokástól eltérően — azok a sportolók is, akik 1960. január 1-e óta hivatalos bajnoki mérkőzésen nem vettek részt. A mérkőzése­ket hétfőn, szerdán, pénteken 17.30: órai, illetve szombaton 16 órai kezdéssel játsszák le a csa­patok. A mérkőzésen az MLSZ játékszabályai vannak érvényben, azzal a könnyítéssel, hogy kapust a mérkőzés végéig, míg két me­zőnyjátékost az első félidő végéig lehet cserélni. A bajnokság első helyezettje kapja a vándorkupát, de emellett éremdíj ázásban is részesül a második és harmadik helyezett csapattal együtt, a töb­bi részt vevő csapatot oklevéllel díjazzuk. Bízom abban, hogy a felszabadulási üzemi labdarúgó­bajnokság mindvégig sportszerű keretek között zajlik le és a részt vevő hét csapat tagjainak a sport felüdülést jelent a napi munkájuk után — fejezte nyilatkozatát Pá­linkás István, a Városi ISB el­nöke. A bajnokság sorsolása: I. forduló: Június 15: Építőipari V.— Nyomda. Június 17: Öregfiúk— Vasipari V. Június 18: Vendég­látó—Gépjavító. Szőlészet szabad II. forduló: Június 20: Vasipari—Vendéglá­tó V. Június 22: Gépjavító—Épí­tőipari V. Június 25: Szőlészet— Nyomda V. öregfiúk szabad. III. forduló: Június 27: öregfiúk—Szőlészet. Július 1: Építőipari V.—Vasipari V. Július 2: Nyomda V.—Gépja­vító V. Vendéglátó V. szabad. IV. forduló: Július 6: öregfiúk—Vendéglá­tó V. Július 8: Szőlészet—Gépja­vító V. Július 9: Vasipari V.— Nyomda V. V. forduló: Július 13: Építőipari V.—Öreg­fiúk. Július 15: Vendéglátó V.— Szőlészet. Július 16: Gépjavító V.—Vasipari V. Nyomda V. sza­bad. VI. forduló: Július 20: öregfiúk—Nyomda V. Július 22: Vendéglátó V.— Építőipari V. Július 23: Szőlészet ■—Vasipari V. Gépjavító V. sza­bad. VII. forduló: Július 27: Nyomda V.—Ven­déglátó V. Július 29: Gépjavító V.—öregfiúk. Július 30: Építő­ipari V.—Szőlészet. Vasipari V. szabad. Két kép a bonyhádi mérkőzésről Felső képünkön a Pécsi Dózsa | alsó képünkön egy gól a sok kö- kapusa könnyen hárítja el az y'd, mely a bonyhádi kapuba erőtlen bonyhádi támadásokat. Az jutott.