Tolna Megyei Népújság, 1960. május (5. évfolyam, 102-127. szám)

1960-05-10 / 109. szám

1960. május 10. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG s Folytatódik a határtalan küzdelem az NB lll-ban Bonyhádnak és Szekszárdnak sikerült győzni Az NB III. küzdelmei továbbra Is magukon viselik annak a nagy küzdelemnek a bélyegét, mely a bajnokságért, illetve a kiesés el­len folyik. Tolna megyei szem­mel vizsgálva, sajnos most már csak két csapat jöhet számításba, melyért szurkolnunk kell. Sajnos Dombóvár sorsa menthetetlenül megpecsételődött, de ugyanakkor Bonyhád és Szekszárd is a veszé­lyes zónában van még. A Petőfi dombóvári győzelme, valamint a Bonyhádi Vasas Kaposvári Dózsa elleni győzelme többé-kevésbé megnyugtatólag hat. Mindeneset­re a hátralévő mérkőzéseken mind a bonyhádi, mind a szek­szárdi csapatnak teljes erőbedo­bással kell küzdenie, hogy a bent. maradásukat biztosítsák A for­duló mérkőzéseiről részletes leírá. sok: Bonyhádi Vasas— Kaposvári Dózsa 2:0(1:0) Bonyhád, 1000 néző. Vezette: Sümegi. Bonyhád: Szlavicsek — Pálos, Wágner I., Borsodi — Pa­taki, Molnár — Vajda, Fláding, Endrődi, Szabó, Szegedi. Edző; Csordás Sándor Kaposvár: Mol­nár II. — Gerbey, Deák, Güth — Zbath, Kutasi — Veverán. Kecs­keméti, Nagy, Nagyréti, Molnár III. Edző: Závorszky Jenő. Nehéz talajú pályán indul a mérkőzés. Az első percben Bony­hád egy szép, kidolgozott táma­dással veszélyeztet, de eredmény, telenül. A hazaiak fölényt, har­colnak ki és ennek eredménye Szegedi éles lövése, de eredményt ez sem hoz. A 10. percben ellen- támadás után Molnár III. éles lö­vése az oldalhálóban akad el. A 19. percben megszületik a hazai­ak első gólja. Egy sarokrúgást Fláding ível be, Endrődi emelke­dik ki fejelni és a labda fejéről a jobb felső sarokba jut. 1:0. A 30. percben a kaposváriak egyik gyors ellentámadása után Szlavi- cseknek kell menteni Változó mezőnyfölénnyel telik a félidő hát­ralévő része. A második félidőben is a ha­zaiak kezdeményeztek többet és a 7 percben Vajda jól helyezett, erős lövését nagy üggyel-bajja] tudja csak Molnár II. védeni. Ez­után mezőnyjáték alakul ki és a hazaiak mintha engedtek volna az iramból, úgy látszik, a mély talaj sokat kivett belőlük. A 15. percben szép támadás gördül a pályán, melyből Szegedi jól elta­lált lövésével megszerzi a hazaiak második gólját. A Dózsa nem ad­ja fel a küzdelmet, fölényt har­colnak ki, de a csatárai túlkom­binálnak és nem tudnak kapura veszélyesek lenni. A 30. percben újból Bonyhád támad és a vendé­gek középhátvédje a 11-es pont­ról majdnem öngólt fejel. A hát­ralévő időben a hazaiak marad­nak fölényben, több sarokrúgás is jelzi ezt a fölényt, de az ered­mény már nem változik. Jók: Pataki, Szlavicsek. Szege­di, illetve Molnár III., Nagyréti és Kutasi. Szabó Árpád Szekszárdi Petőfi — Dombóvári Szpartakusz 2:0 (0:0) Dombóvár. 500 néző. Vezette: Bárdos. Szekszárd: Greilich — Sloszár, Cser, Turgonyi — Simon, Cziráki — Tancz, Terebesi, Be- nács, Zörényi, Török. Dombóvár: Csutorás — Tamás II., Tamás I., Both — Tallósi, Korpádi — Mé- rey, Gálosi, Horváth II., Kardos, Koller. Az első dombóvári támadás Mérey lesén akad el, majd Hor­váth II, nagy helyzetben lyukat rúg. A 7. percben Tamás I. ön- feláldozóan szögletre ment, a sa­rokrúgást Benács fejeli kapura, de Csutorás véd. Ellentámadás után Koller, majd Gálosi ad mun­kát Greilichnek. A másik oldalon Tamás II., fut el, de nagy lövése kapu fölé megy. Nem sokkal ké­sőbb Tamás I. negyven méterről küldött lövését Greilich csak szögletre tudja tisztázni. A hazai­ak fölényben vannak, csak épp gólokra nem tudják ezt váltani. A szekszárdiak lestaktikát alkal­maznak, amire a 27. percben majdnem ráfizetnek, ugyanis Kol­ler elől csak az utolsó pillanat­ban tud a védelem szögletre men­teni. A 30. percben Török húz kapura, de beadásáról a belső csatárok lemaradnak. Jó az iram, mindkét csapat teljes becsvágy- gyal küzd A 38. és a 42. percben Kardos veszélyeztet, de Greilich hárít. A második félidő elején Szek­szárd szögletet ér el, majd a má­sik kapunál Mérey veszélyeztet. A 7. percben már verve a szek­szárdi védelem, de Koller lövése a gólvonal előtt néhány centivel elakad a sárban. Ideges a hangu­lat a játéktéren és a nézők között egyaránt. A 11. percben szeren­csés gólhoz jut Szekszárd. A lab­da ide-oda pattog, majd Simon lövésre szánja magát, melyet Csu­torás cSak beljebb tud segíteni. 1:0. A vezetés tudatában feloldó­dik Szekszárd idegfeszültsége, de a Szpartakusz sem adja fel a küz­delmet és Tallósi erős lövése a léc fölött megy el. A 26. percben végleg éldől a mérkőzés sorsa. Tamás I. a mérkőzésen első hibá­ját véti, amikor Benácshoz adja a labdát, aki ezt úgy köszöni meg, hogy gólt rúg belőle. 2:0. Ezután a Szpartakusz kedvét vesztetten játszik, Szekszárd átveszi a játék irányítását, amit meg is tart a mérkőzés végéig. Bírálat: Az első félidőben a ha­zai csapat játszott jobban, sőt 2:0-ig kezdeményezőbb is volt. Végeredményben a vendégek sze­rencsés győzelmet arattak, bár kevesebb gólhelyzetük volt, mint Dombóvárnak. Jók: Cser, Török, Benács, Tancz, illetve Tallósi, Tamás I.,-Korpádi, Mérey. Reseterits Pécsi Bányász- Pécsi BTC 2:1 (2:0) Pécsbányatelep, 1000 néző. Ve­zette: Völgyesi. Pécsi Bányász: Kovács — Ulrich, Vámos, Baczur — Czukór, Varga — Pintér, Mül­ler, Kása, Gyurkó, Varjas. Edző: Keszler Mátyás. P. BTC: Sarbak — Berta, Siklósi, Kékvölgyi — S zalai, Horváth — Szigeti, Hauschl, Győrfi, Dara, Oskó. Ed­ző: Krivanek Vilmos. Nagyiramú mérkőzésen a Bá­nyász támadott többet. A 20. percben Sarbak rossz kapukido­bását Gyurkó elcsípte, kapura löt. te, a labda a meglepett Sarbak kezei között a hálóba hullott. To­vábbra is a Bányász támadott, a 30. percben Vámos egy szabad­rúgást Gyurkó elé tálalt, aki a hálóba vágta. A 35. percben Szá­lait utánrúgásért kiállították A második félidőben a BTC volt a kezdeményező. Azonban a jól tö­mörülő Bányász-védelem mellett csak egy gólra futotta a csatárok erejéből. Góllövő: Gyurkó 2, illet­ve Győrfi. Jók: Kovács. Czukor, Gyurkó, Varjas, illetve Siklósi és Horváth. Pécsi Vasas— Bajai Építők 3:1 (3:1) BTC-pálya, vezette: Juhász, 500 néző. Pécsi Vasas: Szili — Eger­vári, Becsei, Berki — Rákóczi, Somogyvári — Turbéki, Stelzam- mer, Szopka, Angyal, Danajka. Edző: Bárdosi László. Bajai Épí­tők: Disztl — Major, Páncsics, Teket — Heringer, Varga — Kreisz, Ceglédi, Papp, Poszlan- csek, Ézsi. Edző: Tamási László. Már az első percben a bajaiak hálójában táncolt Angyal nagy lövése. A második percben sú­lyos védelmi hibából 2:0-ra nö­vekedett a Vasas előnye és Da­najka újabb góljával a 17. perc­ben mór 3:0-ra alakult az ered­mény. A gól után kiegyensúlyo­zottabbá vált a játék A bajaiak is támadólag léptek fel. Egy ilyen támadás révén Becsei öngólt rú­gott. Jók: Berki, Somogyvári, Da­najka, illetve Varga és Poszlan- csek. Pécsi Dózsa II.— Bácsalmás 5:1 (2:1) Bácsalmás, 500 néző Vezette: Szeghalmi. Pécsi Dózsa II.: Vass — Bernát, Pleck, Zborai — Lovig, Schvara — Szabó. Garami, Fa- ludi, Horváth, Szűcs. Edző: Mol­nár László. Bácsalmás: Nincse- vics — Jágity, Pólyák, Wächter — Prikidánovics, Batiz — Petre- kanovics, Mezei — Süke, Seve- rácz, Ősz II. Edző: Harci József. Csak 20 percen keresztül tudott ellenállni a hazai csapat, ekkor két szögletet harcoltak ki, sőt Sü­ke bombájával a vezetést is meg­szerezték. Lassan feljöttek a ven­dégek és korszerű játékkal ilyen arányban is megérdemelten fek­tették kétvállra a hazai csapatot. Góllövők: Garami 3, Horváth, il­letve Süke. Jók: Garami (a me­zőny legjobbja), Pleck, Lovig, Horváth, illetve NincseVics, Já­gity. Kiskunhalasi MEDOSZ— Komlói Béta-akna 2:0 (2:0) Kiskunhalas, vezette: Majoros. Kiskunhalas: Bakos — Hödör, Várhegyi, Tóth — Schwerla, Hirth — Korsós, Vass, Csányi, Fenyvesi, Jáger. Edző: Virág Ist­ván. Komló: Magyar — Takács, Trischler, Török — Göncz, Bocsor — Tóth L., Deák, Tóth T., Sör, Tóth Gy. Edző: Farkas József A hazaiak 10 perc alatt lőtt két góljukkal el is döntötték a ma­guk javára a mérkőzés sorsát. Góllövő: Vass, Csányi. Jók: Hö­dör, Várhegyi, Schwerla, illetve Magyar (a mezőny legjobbja), Trischler. Kaposvári Kinizsi — Székesfehérvári MÁV 1:1 (1:0) Székesfehérvár, 2000 néző. Ve­zette: Virág. Kaposvár: Mezőfi — Sütő, Szigeti, Gergely — Ács, Márkus — Szentgróti, Tallián, Stadler, Herbei, Horváth. Edző: — Kiss István. Székesfehérvár: Kiss — Pál, Tihanyi, Kovács — Neu­bauer, Horváth — Markovis, Csu- ti, Homolya, Győri, Szilasi. Ed­ző: Bódi Ferenc. A MÁV végig támadta mind­két félidőt. Azonban a csatárok rengeteg gólhelyzetet kihagytak. Góllövők: Stadler, illetve Homo lya. Jók: Szigeti, Gergely, Már­kus, Szentgróti, illetve Pál, Tiha­nyi és Horváth. Csepel Autó—Kiskunhalasi Dózsa 0:0 (0:0) A mérkőzést Duneharasztiban játszották, melyről részletes je­lentés nem érkezett, Öt pontra nőtt Háza előnye a megyei labdarúgó-bajnokságban Fadd—Dombóvár 2:1, Paks—Nagymányok 1:1 A megyei labdarúgó-bajnokság ezúttal is szolgáltatott meglepe­tést. Ezek között a legnagyobb, hogy a bajnokság megnyeré­sére számító Nagymányoki Bá­nyász Pakson pontot vesztett és ezzel egy ponttal tovább növelte ellenlábasának, a Mázai Bányász­nak előnyét. A másik meglepetés, hogy Fadd újból nagy bravúrt végzett és megverte a Dombóvá­ri Vasút csapatát. Nemcsak a bajnokság megnyeréséért, hanem a kiesés ellen is nagy küzdelem folyiK és ennek tudható be, hogy a döbrököziek legyőzték az el­múlt hetekben jól szereplő hő- gyészi együttest. Simontornya Nagydorog ellen 6:l-re győzött. A játék a féltucat gól ellenére sem volt kielégítő a bőrös csapat részéről. Érdekesség: hogy a ké­zilabda-mérkőzésen ugyanannyi (400) néző volt, mint a labdarúgó­mérkőzésen. A simontornyai lab­darúgó-csapatnak ha nem sike­rül játékán javítani, maholnap nem lesz annyi nézője, mint a kézilabdásoknak. Szekszárdon a Dózsa csapata szintén hat gólt rúgott egy ellenében, de a játék a Dózsa részéről itt is egészen alacsony színvonalú, lélek nélküli volt. A Dózsa csapatára nem le­hetett ráismerni, mert még csak az árnyéka sem volt a Tolna el­leni játékukhoz képest. Gyönk majdnem meglepetést okozott Tolnán. Félidőben 2:l-re, sőt a második félidő 14. percében már 3:l-re vezetett. Ezt követően Baj­za az ellenfél megütéséért a ki­állítás sorsára jutott, de a tolnai játékosoknak lelkesedése pótolta Bajza játékát és 3:1-ről 5:3-ra meg tudták fordítani a mérkőzés állását. A bajnokjelölt mázai csapat Iregszemcsén vendégszere­peit. Tudósítónk szerint a bányász állandó fölényben volt és győzel­me megérdemelt. Különösen Ká­dár és Gyorsok játéka tűnt ki az amúgy is jó együttesből. Pakson nagy küzdelem után 1:1 arány­ban végződött a találkozó. A 7. percben Wéber szerezte meg a nagymányoki vezetést, majd a 30. percben 11-esből Vida egyen­lített. A Bátaszék—Dunaföldvár találkozó sima hazai győzelmet hozott, bár az első félidőben még ellenállt Dunaföldvár és l:0-ás vezetéssel fordult Bátaszék. — Faddon az első félidő gól nélkül telt el és a második félidőben nagy küzdelem után sikerült a hazai csapatnak a kitűnő képes­ségű Dombóvári Vasutat legyőz­ni. A íaddi csapat győzelemsoro­zata szép teljesítmény és köny- nyen lehet, hogy majd Fadd ve­szi el Máza veretlenségét. A Döb- rököz—Hőgyész találkozó a döb­rököziek 3:0-ás győzelmét hozta. A hazaiak mór az első félidőben 2:0 arányban bebiztosították a győzelmet maguknak. Eredmények: Simontornya— Nagydorog 6:1 (3:1), Szekszárdi Dózsa—Tamási 6:1 (4:0), Tolna— Gyönk 5:3 (1:2), Iregszemcse— Máza 0:6 (0:2), Paks—Nagymá­nyok 1:1 (1:1), Bátaszék—Duna­földvár 6:0 (1:0), Fadd—Dombó­vár 2:1 (0:0), Döbrököz—Hőgyész 3:0 (2:0). A bajnokság állása: 1. Mázai Bányász 25 20 5 __ 8 9:17 45 2. Nagymányoki B. 25 19 2 4 83:20 40 3. Tolnai KSK 24 17 3 4 81:24 37 4. Dombóvári VSE 25 16 4 5 86:33 36 5. Bátaszéki VSE 25 15 4 6 82:39 34 6. Sz. Dózsa 25 14 5 6 91:36 33 7. Simontornya 25 15 2 8 76:33 32 8. Paksi Kinizsi 24 10 3 11 58:57 23 9. Fadd 25 9 4 12 60:65 22 10. Dunaföldvár 25 9 2 14 50:81 20 11. Iregszemcse 24 8 1 15 41:118 17 12. Hőgyész 25 5 4 16 51:90 14 13. Nagydorogi KSK 25 6 1 18 47:130 13 14. Gyönki KSK 25 5 2 18 33:79 12 15. Döbrököz 24 5 1 18 43:75 11 16. Tamási KSK 23 1 3 19 26:100 5 Totó-eredmények 1. MTK—Bp. Honvéd 3:0 1 2. U. Dózsa—Dorog 0:0 x 3. Csepel—Salgótarján 0:2 2 4. Szeged—Diósgyőr 2:3 2 5. Szombathely—Tatabánya 2:0 1 6. Miskolc—Debrecen 0:1 2 7. Pénzügyőr—Kecskemét 0:2 2 8. Pápa—EVTK 1:3 2 9. Magyaróvár—Komló 3:2 1 10. Bari—Padova 5:2 1 11. Genoa—Internazionale 1:3 2 12. Róma—Juventus 2:2 x Női logika Sizowskinak, a lengyel szár­mazású francia élvonalbeli labda­rúgónak a felesége egyszer így szólt férjéhez: »Szerintem a ti csatáraitoknak a leghalványabb fogalma sincs a gazdaságosságról: az egyik mér­kőzésen sok gólt rúgnak, de ugyanannyi prémiumot kapnak, mintha csak l:0-ra győztek volna, a következő mérkőzésen viszont egyetlen gólt sem tudnak rúgni, s oda a prémium! Azt hiszem — fejezte be az asszony — a labda­rúgó-feleségeket be kellene en­gedni a pályára, ők majd menet közben megadnák a gyakorlati tanácsokat a helyes beosztáshoz«. Lassan járj, tovább érsz! Az egyik dél-olaszországi vá­rosban, ahol a vadul száguldozó autóversenyzők közül már sokan szerencsétlenségnek estek áldo­zatul, a polgármester az alábbi hirdetményt függesztette ki: »Lassan hajts, s élvezni fogod városunk szépségeit! Ha átléped a megállapított sebességhatárt, megismerkedsz a városi kórház­zal. Ha őrült módjára hajtasz az utcákon, meggyőződsz róla, hogy városunknak szép a temetője«. Az NB III. állása: í. Csepel Autó 25 15 3 7 50:34 33 2. Kaposvári Kinizsi 24 13 4 7 46:28 30 3. Pécsi BTC 24 11 7 6 55:34 29 4. Bajai Építők 24 11 7 6 44:30 29 5. Kiskunhalasi Dózsa 23 13 2 8 46:29 28 6. Bajai Bácska 23 12 4 7 33:24 28 7. Pécsi Bányász 24 11 3 10 48:39 25 8. Bonyhád 24 12 1 12 35:34 25 9. Pécsi Vasas 25 9 7 9 40:42 25 10. K.-halasi MEDOSZ 24 11 2 11 50:39 24 11. Szekszárd 23 9 6 8 35:37 24 12. Kaposvári Dózsa 24 9 5 10 38:40 23 13. Székesfehérvár 24 11 1 12 44:41 23 14. Bácsalmás 24 9 5 10 36:47 23 15. Komlói Béta 23 2 4 17 21:57 8 16, Dombóvár »4 1 J 20 18:89 1