Tolna Megyei Népújság, 1960. május (5. évfolyam, 102-127. szám)

1960-05-03 / 103. szám

1960. május 3. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 5 ni. Példátlan küzdelem az NB lll-ban Az NB III. vasárnapi forduló­jának eredményei magukon vise­lik annak a példátlan küzdelem­nek a bélyegét, amely a bajnok­ságért és a kiesés elkerüléséért folyik. Aligha volt példa még ar­ra, hogy ne legyen egy mezőny­ben egyetlen középcsapat sem, amely már nem esélyes a bajnok­ságra sem, de nyugodtan ülhet babérjain. Ilyen csapat ebben a mezőnyben nincs. A jelenleg 6. helyen álló Kiskunhalasi Dózsa például a maga 27 pontjával esé­lyes még a bajnokságra is. Ugyanakkor az ugyancsak nyolc vereséggel álló Szekszárdi Petőfi a bajnokság 14. helyén van és a többiekkel egyetemben »élet-ha­lál« harcot vív a kiesés elkerülé­séért. Az elmúlt vasárnap gólszegény forduló volt. Nyolc mérkőzésen mindössze 17 gól esett, amely mérkőzésenként kettős átlagnak felel meg. A csapatok tehát már nagyon vigyáznak arra, hogy gólt ne kapjanak. A Tolna megyei csapatok ezút­tal is gyengén szerepeltek. Hár­mójuk közül egyik sem rúgott gólt Amíg Bonyhád számára a gól nélküli mérkőzés döntetlent jelentett, addig Szekszárd az egy, Dombóvár a két kapott góllal el­vesztette a mérkőzést. A többi ta­lálkozó általában a várt eredmé­nyeket hozta. Legfeljebb az szá­mít meglepetésnek hogy a Bajai Építők kikapott a Pécsi Dózsa II- től és a Kiskunhalasi Dózsa el­vérzett Pécsett a Pécsi Vasassal szemben. Székesfehérvár ezúttal is győzött a Bácska ellen, a Hala­si MEDOSZ és Bácsalmás igen szó ros küzdelemben győzött a Ka­posvári Dózsa, illetve Komló elle­nében. A mérkőzések lefolyásáról az alábbiakban számolunk be. Bonyhádi Vasas— Pécsi BTC 0:0 Bonyhád. 700 néző. Vezette: Rozsnyai. Bonyhád: Szíavicsek —■ Pálos, Horváth, Borsodi — Mol­nár, Wágner I — Vajda, Fláding, Endrődi, Pataki, Szegedi. Edző: Csordás Sándor. Pécsi BTC: Sar- bak — Berta, Siklósi. Keidl — Szalasi, Horváth — Szigeti, Hauschl, Győrffy. Dara, Oskó. Ed­ző: Krivanek Vilmos; Sehéz, sáros talajon kezdődött a mérkőzés. Sajnos, az időjárás sokaltat elriasztott. Kezdés után a Vasas fölényt harcolt ki, amely abban nyilvánult meg, hogy több gólhelyzetet hoztak össze, mint a vendégcsapat csatárai. így pl. Szegedinek, a balszélsőnek nagy helyzete kínálkozott a 17. perc­ben, de a lövés elmaradt és ugyanez történt Endrődinél két esetben is Egyszer Fláding ug­ratta ki, ekkor lekésett a labdá­ról, másodszor pedig bal lábra kapta a labdát és csak erőtlen lö­vést tudott Sarbak kapujára kül­deni. Szünet után ugyancsak hatal­mas küzdelem alakult ki a két együttes között. A játék képe azonban megváltozott. Mindjárt a második félidő elején a vendég­csapat lépett fel támadólag és ez a fölény megmaradt a mérkőzés A TOTÓ 18. heti eredménye 1. Salgótarján—U. Dózsa 2 0:1 2. Dorog—Vasas 1 2:1 3. Pécs—Szombathely 1 2:1 4. Tatabánya—Szeged X 2:2 5. Kecskemét—Bp. Spart. 1 2:0 6. Oroszlány— Mosonmagyaróvár 1 2:1 7. Bologna—Roma 1 3:1 8. Padova—Fiorentina 1 1:0 9. Palermo—Atalanta 1 1:0 10. Sampdoria—Milan 1 2:1 11. Nimes—Reims 2 0:3 12. Toulouse—RC Paris tin ölve 13. Alessandria—Genoa 1 2:1 végéig. Támadásaik azonban megtörtek a jól záró bonyhádi vé­delmen. Éppen ezért csak távoli lövésekre vállalkoztak, ezeket pe­dig Szíavicsek tette ártalmatlan­ná. A pécsi csapat fölényének a második félidőben az volt az oka, hogy a bonyhádi támadósor nem tudta a labdát tartani. Jóiramú, érdekes mérkőzést ví­vott egymással a két csapat. Az első félidőben a hazaiak, szünet után a pécsiek játszottak jobban. Sok szabálytalanság' is becsúszott, de Rozsnyai játékvezető jól kezé­ben tartotta a mérkőzést. Az eredmény igazságos. Jók: Rozs nyai játékvezető (a mezőny leg­jobbja), a bonyhádi játékosok kö­zül Szíavicsek, Horváth, Pálos, Molnár és Borsodi, illetve Győr­ffy, Oskó, Szigeti. Szabó Árpád Kaposvári Kinizsi— Dombóvári Szparfakusz 2:0 (1:0) Dombóvár, 200 néző. Vezette: Simák. Kaposvár: Mezőfi — Tóth, Szigeti, Gergely — Ács, Márkus — Tálján, Szentgróti, Stadler, Herbei, Horváth. Dombóvár: Ba­logh — Tamás IÍ., Tamás I., Both — Korpádi, Gálosi — Mérei, Hor­váth II., Koller, Tallósi, Fazekas. Mindkét csapat tagjai nehezen tudtak alkalmazkodni a sáros mély talajhoz. Ráadásul szinte az egész mérkőzés alatt esik az eső. Az első említésre méltó esemény az ötödik percben történik, ami- koris Horváth II. nagy lövését Mezőfi szögletre öklözi. Ezt köve­tően a vendégek egymás után két szögletet rúghatnak. Az utóbbit Márkus fölé lövi. Mezőnyfölényt biztosít magának a Szpartakusz. A 10. percben Fazekas talpalásá- ért szabadrúgást rúghat a Kini­zsi. Balogh kapus bravúrral véd. Feljönnek a kaposváriak. Lövése­ik azonban pontatlanok. Az első félidő vége felé Tamás II. becsú­szó szereléssel tisztáz és a gyen­gén bíráskodó játékvezető még a kaposváriakat is meglepi ítéleté­vel: ugyanis 11-est ad A bünte­tőt Horváth értékesíti. 1:0. A kö­zönség joggal tüntet a játékveze­tő ellen. A második félidőben a mély­talajú pályán a Kinizsi idősebb játékosai láthatólag kifulladnak, a hazai együttes szinte egy kapu­ra játszik. Egymás után záporoz­nak Tallósi lövései, de a legtöbb mellé vagy fölé megy. A 14. perc­ben kap Balogh először labdát. A 15. percben szinte tömegjelenet van a Kinizsi kapuja előtt. Talán tíz ember is egymás hátán hem­pereg és végül is szerencsével fel­szabadul a vendégcsapat kapuja. A 25. percben Korpádi súlyos hi­bát vét: hazagurít, a labda meg­áll a sárban, Stadler rácsap és máris 2:0 az eredmény. A gól fel­rázza a kaposváriakat és néhány támadást vezetnek, de az ered­mény már nem változik. Bírálat: Ritkán látott gyenge játékvezetés mellett maradt alul a hazai csapat, amely az idős já­tékosokból álló ellenfelét, ha sze­rencséje van, kétvállra fektethet­te volna. Kitűntek: Tóth és Tál­ján, a hazaiak közül Tallósi, Ta­más I.. Mérei és Gálosi játéka dicsérhető; Reseterits István Bácsalmás—Komlói Béta-akna 2:1 (2:0) Bácsalmás, 1000 néző, vezette: Schnierer. Bácsalmás: Nincsevics — Jágity, Pólyák, Wachler — Ma- tiz, Böröcz — Petrekanics, Si- mity, Süke, Mezei, Severácz. — Edző: Harczi József. — Béta-ak­na: Bohus — Tóth, Trisler, Ta­kács — Göncz, Bocsor — Deák, Sör, Tóth F., Farkas, Király. — Edző: Farkas József. Az első fél­idő nagy hazai fölénye csak a 30. és a 32. percben ért góllá. A második féliőben a várt hazai gólok helyett a béta-aknaiak vá­ratlan jó játékkal rukkoltak ki és végig kétessé tudták tenni a hazaiak győzelmét. A 30. perc­ben feleselésért a béta-aknai Farkast, majd mérkőzés után a játékvezető megsértése miatt Ki­rályt kiállították. Góllövők: Si- mity, Petrekanics, illetve Király. Jók: Pólyák, Matiz, illetve Tris­ler és Göncz. Székesfehérvári MÁV— Bajai Bácska 3:1 (0:0) Székesfehérvár, 1000 néző, ve­zette: Rajnai. Székesfehérvár: Kiss — Pál, Tihanyi, Kovács — Horváth III., Neubauer — Mar- kovics, Csuti, Homolya, Győri, Szilasi. Edző: Bódi Ferenc. — Bácska: Körmendi — Csanyik, Ihos, Brisztovics — Borsodi, Hor­váth — Sipos. Bognár, Ónodi, Dujmov II., Gugán. Edző: Ötno- di Lajos. A színvonalas, jó játé­kot hozó mérkőzésen a hazaiak végig támadtak és megérdemelten nyertek. Góllövő: Markovics, Szi­lasi, Homolya, illetve Ónodi. Jók: Pál, Tihanyi, Horváth III., Mar­kovics, illetve Körmendi, Biszt- rovics és Sipos. Kiskunhalasi MEDOSZ— Kaposvári Dózsa 2:1 (2:0) Kiskunhalas, 2500 néző, vezet­te: Horváth. Kiskunhalas: Bakos — Hödör, Várhegyi, Tóth I. — Schwerla, Hirth — CSanyi, Feny­vesi, Vass, Jáger, Mester. Edző: Virág István. — Kaposvár: Mol­nár — Gerbely, Deák, Güth — Kutasi, Szwat — Veverán, Kecs­keméti, Nagy, Nagyréti, Molnár III. Edző: dr. Zúborszki Emil. Az- első félidőben a hazaiak támadtak többet, a vendégek azonban jól és szervezetten védekeztek. A 35 perces kiskunhalasi támadást Vass, majd Hirth fejezte be gól­lal. A második félidőben a ka­posváriak egy váratlan ellentá­madása góllal végződött és ettől kezdve kiegyenlítetté vált a Já­ték. Mindkét csapat több gólhely­zetet hagyott ki. Góllövök: Vass, Hirth, illetve Nagy. Jók: Tóth 1., Schwerla, Hirth, Vass, Jáger, il­letve Molnár (a mezőny legjobb­ja), Deák és Molnár III. Pécsi Dózsa II.— Bajai Építők 2:1 (2:0) Baja, 1000 néző, vezette: Ká- polnás. Pécsi Dózsa II.: Vass — Bernát, Pleck, Zborai — Lovig, Győri-Kiss — Szabó, Serédi, Hor­váth, Szűcs, Veverán. Edző: Mol­nár László. — Bajai Építők: Disztl — Teket, Páncsics, Major — Heringer, Poszlancsek — Ri- zsányi, Czeglényi, Ulakik, Borsos, Ézsi. Edző: Tamási László. Zu­hogó esőben kezdték a mérkőzést, a 23. percben 7 percig szünetelt a játék a nagy felhőszakadás miatt. Ekkor már 2:0 volt az eredmény a Dózsa javára. A második fél­időben a lelkes Építők beszorí­tották a vendégcsapatot, de a csa­tárok erejéből csak egy gólra futotta. Góllövők: Serédi, Szűcs, illetve Ézsi. Jók: Pleck, Lovig, Horváth, illetve Páncsics, Posz­lancsek. Pécsi Vasas— Kiskunhalasi Dózsa 1:0 (1:0) BTC edzőpálya, 100 néző: Ve­zette: Mecseki. P. Vasas: Szili — Egervári, Becsei, Berki — Rákó­czi, Somogyvári — Turbóid, Stel­Máza Dombóvári is legyőzte a megyei labdarúgó-bajnokságban Sz. Dózsa—Tolna 5:0, Fadd—Simontornya 3:0 A megyei labdarúgó-bajnokság május 1-i fordulója nem éppen ideális körülmények között zaj­lott le. A mérkőzések legnagyobb részén esett az eső és a bajnokság mérkőzései általában mély talajú tócsákkal borított pályákon ke­rültek lejátszásra. Ennek megfe­lelően nem egy váratlan ered­mény született. A legnagyobb érdeklődés a két baj nők jelöltnek mázai rangadóját kísérte. A rang­adón ugyan Dombóvár játszotta a szemre szebb futballt, de még­is a hazai csapatnak sikerült a győzelmet megszereznie és ezzel nagy lépést tett a bajnokság meg­nyerése felé. Szekszárdon nem várt arányú győzelmet aratott a hazai együttes Tolna ellen. A Dó­zsa csatársora ötletesen játszott és ha nem is ilyen arányban, de a győzelmet megérdemelte. Várat lan eredmény született Faddon is, ahol a határtalan lelkesedéssel játszó és a „Dunához” jobban hozzászokott hazai együttes nem várt arányú győzelmet aratott a tavaly még az NB lll-ban játszó ellenfele ellen. A többi találko­zón általában a várt eredmények születtek. Az eredmények élén Nagymányok kétszámjegyű győ­zelme áll Hőgyész ellen. Ha így játszott volna a csapat Dombóvá- rott is, aligha szenvedett volna vereséget. Bátaszék nem nagyon jeleskedett Gyönkön. A hazaiak ugyanis igen sokat támadtak és a vendégcsapat csak helyzeteinek jobb kihasználása révén jutott a három gólos győzelemhez. Nagy- dorogon is hazai győzelem szüle­tett iregszemcse ellenében, Duna- földvár pedig Döbröközt győzte le. A bajnoki forduló részletes eredményei: Gyönk—Bátaszék 0:3 (0:1), Nagydorog—Iregszemcse 2:0 (1:0), Szekszárdi Dózsa—Tolna 5:0 (1:0), Dunaföldvár—Döbrököz 3:1 (2:1), Nagymányok—Hőgyész 10:0 (6:0), Máza—Dombóvár 2:1 (2:1), Fadd—Simontornya 3:0 (1:0), A Tamási—Paks találkozó elma­radt. A bajnoki táblázaton a ve­zető Mázának Nagymányokkal szemben 4, Dombóvárral szem­ben 6, Tolnával szemben pedig 7 (a vesztett pontok tekintetében 5) pont az előnye. A bajnokság állá­sa a következő. 1. Máza 24 19 5 — 83:17 43 2. Nagymányok 24 19 1 4 82:19 39 3. Dombóvár 24 16 4 4 85:31 36 4. Tolna 23 16 3 4 76:21 35 5. Bátaszék 24 14 4 6 76:39 32 6. Sz. Dózsa 24 13 5 6 85:35 31 7. Simontornya 24 14 2 8 70:32 30 8. Paks 23 10 2 11 57:56 22 9. Fadd 24 8 4 12 58:64 20 10. Dunaföldvár 24 9 2 13 50:75 20 11. Iregszemcse 23 8 1 14 41:112 17 12. Hőgyész 24 5 4 15 51:87 14 13. Nagydorog 24 6 1 17 46:124 13 14. Gyönk 24 5 2 17 30:74 12 15. Döbrököz 23 4 1 18 47:75 9 16. Tamási 22 1 3 18 25:94 5 A következő forduló párosítása: Május 8. Simontornya—Nagydo­rog, Szekszárdi Dózsa—Tamási, Tolna—Gyönk, Iregszemcse—Má­za, Pairs—Nagymányok, Bátaszék —Dunaföldvár, Fadd—Dombóvár, Hőgyész—Döbrököz, zammer, Szopka, Angyal, Danaj- ka. Edző: Bárdosi László. — Kis­kunhalasi Dózsa: Nagy — Répási, Molnár, Szedeli — Szabó, Csóti — Király, Szekeres, Kucsera, Ungi. Puskás. Edző: Folcz Tóbiás. Az első félidőben enyhe hátszéltől tá­mogatva a Vasas kap előbb láb­ra. Néhány formás támadást jól időzített közbelépésekkel akaszt meg a vendégcsapat védelme. A 13. percben Danajka gólt lő az el­leni 1 hálójába. A gól után élén­kebbé válik a játék, a kiskunha­lasiak is többet támadnak. Mind­két csapat előtt adódik gólszer­zési lehetőség, azonban a csatá­rok rendre hibáznak. A második félidőben is a vasasok kaptak előbb lábra. A 6. percben Angyal nagy bombáját a kiskunhalasiak kapuvédője csak bravúrral tudja iütni. Negyedóra eltelte után in­kább a vendégcsapat a kezdemé­nyező, azonban a pécsi védők jól állnak a lábukon. Mind kemé­nyebbé válik a játék, mindkét részről sok a szabálytalanság, öt perccel a befejezés előtt Angyalt csúnyán lerúgták. A Vasas meg­érdemelten szerezte meg a szá­mára rendkívül szükséges két pontot. Góllövő: Danajka. Jók: Becsei, Rákóczi, Szopka és Da­najka, illetve Nagy, Molnár. Csó­ti. A játékvezető erélytelenül ve­zette a mérkőzést. Csepel Autó — Szekszárdi Petőfi 1:0 (0:0) Csepel, 800 néző. Dunaharasz- tiból nem érkezett részletes je­lentés a mérkőzésről. A szek­szárdi csapat a gólját 11-esből kapta. 1. Csepel 24 15 2 7 56:33 32 2. Kaposvári K. 23 13 3 7 45:27 29 3. Pécsi BTC 23 11 7 5 54:33 29 4. Bajai Építők 23 11 7 5 43:27 29 5. Bajai Bácska 23 12 4 7 33:24 28 6. Halasi Dózsa 22 13 1 8 46:29 27 7. Pécsi Bányász 23 10 3 10 46:38 23 8. Kaposvári Dózsa 23 9 5 9 38:33 23 9. Bonyhád 23 11 1 11 33:34 23 10. Pécsi Vasas 24 8 7 9 37:41 23 11. Bácsalmás 24 9 5 10 36:47 23 12. Halasi M. 23 10 2 11 48:39 22 13. Székesfehérvár 23 11 — 12 43:40 22 14. Szekszárd 22 8 6 8 33:36 22 15. Komló 22 2 4 16 21:56 8 16. Dombóvár 23 1 3 19 18:87 5 A következő bajnoki forduló kunhalasi MEDOSZ—Komló, — párosítása: Pécsi Bányász—Pécsi Csepel Autó—Kiskunhalasi Dó­BTC, Székesfehérvár—Kaposvári zsa, Bácsalmás—Pécsi Dózsa II, Kinizsi, Bonyhád—Kaposvári Dó- Pécsi Vasas—Bajai Építők, Szá­zsa, Dombóvár—Szekszárd, Kis- badnapos lesz: a Bajai Bácska.