Tolna Megyei Népújság, 1960. május (5. évfolyam, 102-127. szám)

1960-05-24 / 121. szám

1960. május 24. TOLNA MEGYEI NEP.ÜJSÄG Dombóvár győzött Komlón, Szekszárd legyőzte Bonyhádot, a Kaposvári Kinizsi került az élre Az NB III legnagyobb meglepetését a Dombóvári Szpartakusz Szolgáltatta, amikor Komlón 1:0-ás félidő után 2:l-re legyőzte a Komlói Béta-akna csapatát. Sajnos ez a győzelem már nem vál­toztat Dombóvár tragikus helyzetén. A másik két Tolna megyei NB III-as csapat — Szekszárd és Bonyhád — egymás ellen játszott, ahol a Szekszárdi Petőfi lényegesen jobbnak bizonyult. Bonyhád ezzel a vereségével a 12. helyre esett vissza és erősen a kiesési zó­nában van. Reméljük, a hátralévő mérkőzésein szerez annyi pon­tot a Vasas, hogy meg tud kapasz kodni. A gyenge szerepléshez — véleményünk szerint — erősen h ozzájárul at is, hogy a Vasas Sportkörön belül komoly nézetei térések vannak és már Csordás edző is bejelentette hetekkel ezelőtt, hogy távozik az egyesülettől a bajnokság befejeztével. Eredm ények: Szekszárdi Petőfi — Bonyhádi Vasas 4:0 (3:0) Szekszárd, 1000 néző. Vezette: Hammer. Szekszárd: Greilich — Szloszár, Cser, Rohi — Simon. Bosnyák — Hómann, Terebesi, Benács, Zörényi, Török. Edző: Dr. Ábrahám L. — Bonyhád: Szlavicsek — Pálos, Wágner, Bor­sodi — Pataki, Molnár — Kreisz, Fláding, Endrődi, Szabó, Szegedi. Edző: Csordás Sándor. A hazaiak váratlan jó játékkal örvendeztet­ték meg szurkolóikat. A mérkő­zés sorsa már az első félidőben eldőlt. A bonyádiak meglehetősen alárendelt szerepet játszottak. — Góllövők: Zörényi 2, Terebesi, Benács. Jók: Zörényi, Török, Si­mon, illetve Molnár, Wágner. Kiskunhalasi MEDOSZ— Kiskunhalasi Dózsa 1:1 (1:1) Kiskunhalas, 2000 néző. Vezet­te: Stadler. Kiskunhalasi MEDOSZ: Bakos — Hődör, Vár­hegyi, Tóth — Hirth, Schwerla — Hornyák, Csányí, Vas, Fenyvesi II., Jáger. Edző: Virág István. — Kiskunhalasi Dózsa: Nagy — Ré- pási, Molnár, Szedeli — Szabó, Csóti — Szekeres, Kulcséra, Papp, Ungi, Puskás. Edző: Folcz Tóbiás. Mint várható volt, a házi rang­adó végig lelkes hangulatban és nagy iramban folyt le. Váltako­zó támadások után a MEDOSZ szerezte meg a vezetést, melyet nem sokkal később a Dózsa egyenlített. A II. félidőben még nagyobb iramban folyt a mérkő­zés, mint a játékidő első részé­ben. Mindkét oldalon a védelmek remekeltek, a csatárok több gól­helyzetet kihasználatlanul hagy­tak. Góllövők: Fenyvesi, illetve Kucsera. Jók: Várhegyi, Hirth, Fenyvesi, illetve Nagy, Répási és Puskás. Pécsi BTC—Bajai Bácska 3:1 (2:1) BTC-pálya, 1000 néző. Vezette: Kaposi. Pécsi BTC: Szomor — Berta, Szőke, Kékvölgyi — Ka­ties, Horváth — Szigeti, Hauschl, Győrfi, Dara, Hazai I. Edző: Kri- vanek Vilmos. — Bajai Bácska: Körmendi — Bóhner, Ihos II., Bisztrovics — Borsodi, Csányik — Gorjanácz, Weiling, Horváth, Dujmov II., Sipos. Edző: önoii Béla. Azonnal a BTC lép fel tá­madólag, és már az első percben Győrfi a hálóba rúgja a labdát. Nem sokkal később Hazai ered­ményes. A 20. perc után a bajaiak is feljönnek. Sipos két esetben or­dító helyzetet hagy ki. Egy perc­cel a befejezés előtt Sipos nagy gólt lő. A II. félidő 30. percéig kiegyenlített küzdelem folyik. Egy ártatlannak látszó BTC-tá- madás után Hauschl eredményes és ezzel el is dőlt a mérkőzés sor­sa. Jók: Szőke, Horváth, illetve Ihos II., Bosztrovics és Weiling. Kaposvári Kinizsi —Pécsi Bányász 3:1 (0:1) Kaposvár, 4500 néző. Vezette: Gombár. Kaposvár: Mezőfi — Sütő, Szigeti, Gergely — Ács, Márkus — Tallián« Szentgróti, Stadler, Herbei, Horváth. Edző: Kiss István. — Pécsi Bányász: Kovács — Ulrich, Vámos, Ba- ezur — Weit, Varga — Müller, Pintér, Kása, GyUrkó, Selymes. Edző: KesZler Mátyás. A játékidő első részében — kaposvári fede­zetek gyenge játéka miatt — a Bányász volt a kezdeményező. A hazaiak csak az első félidő vé­gén jöttek fel. A II. félidő ferge­teges Kinizsi támadásokkal kez­dődött. Már ,a 2. percben 2:l-re vezetett a hazai csapat. Később a Bányász is vezetett néhány tá­madást, gólt azonban nem sike­rült elérniük a csatároknak. Kaposvári Dózsa—Szé­kesfehérvári MÁV 3:2 (3:0) Kaposvár, 500 néző. Vezette: Magyar Z. Két ellentétes félidőt látott a közönség. Az első félidő jelentős vezetése után a hazaiak engedtek a játék iramából és ez majdnem megbosszulta magát. — Góllövők: Kecskeméti, Nagyréti, Dombóvári Szpartakusz —Komlói Béta-akna 2:1 (1:0) Komló, 700 néző. Vezette: Schwiegel. Dombóvár: Csutorás — Tamás I., Tallósi, Both — Kor pádi, Gálosi — Mérei, Kardos, Tamás II., Koller, Horváth. Ed­ző: Galambos István. — Komló: Magyar — Somogyvári, Trischler, Takács — Göncz, Bocsor — Deák, Király, Sör, Farkas, Tóth. Edző: Farkas József. A határtalan sze­rencsével játszó dombóváriak győ zelme nagy meglepetés. A ha­zaiak teljesítménye messze elma­radt a Csepel Autó ellen muta­tott játéktól. Góllövők: Koller 2, illetve Deák. Jók: Tallósi, Koller, Korpádi, illetve Göncz és Tóth. Pécsi Dózsa II.—Csepel Áutó 1:1 (1:0) Tüzér utca, 400 néző. Vezette: Szabó I. Pécsi Dózsa II: Markó — Bernáth, Vass, Zborai — Lovig, Győri-Kiss — Szabó, Garami, Serédi, Horváth, Faludi. Edző: Molnár László. — Csepel Autó: Glück — Gerber, Kreisz, Kulcsár — Csorvási, Vass — Bogdán, Handó, Boros, Hauser, Varga. Ed­ző: Szabó Géza. A nagy déli hő­ségben lejátszott mérkőzés rend­kívül lanyha iramú volt. Bajai Építők—Bácsalmási Petőfi 3:0 (2:0) Veverán, illetve Homolya 2. Baja, 400 néző. Vezette: Az NB III állása a Pécsi Dózsa eredményei nélkül: 1. Kaposvári K. 26 15 4 7 54:29 34 2. Csepel Autó 20 15 3 8 57:36 33 3. PBTC 26 12 8 6 59:37 32 4. Kiskunhalasi D. 25 14 4 8 51:31 31 5. Bajai Építők 25 12 7 6 47:30 31 6. Bajai Bácska 25 13 4 8 36:28 30 7. Szekszárdi P. 25 11 6 8 41:38 28 8. Kaposvári D. 26 11 5 10 43:43 27 9. Kiskunhalasi M. 26 11 3 12 52:42 25 10. Pécsi Bányász 26 11 3 14 50:44 25 11. Pécsi Vasas 25 9 7 9 40:42 25 12. Bonyhádi Vasas 26 12 1 13 35:43 25 13. Székesfehérvár 26 11 2 13 47:45 24 14. Bácsalmási P. 26 9 5 12 37:54 23 15. Komlói B.-akna 25 3 4 17 25:61 10 16. Dombóvári Sz, 26 3 21 20:92 7 A vasárnapi mérkőzések páro­sítása: Bajai Bácska Posztó—Ka­posvári Kinizsi, Pécsi Bányász— Kaposvári Dózsa. Bonyhádi Va­sas—Komlói Béta, Dombóvári Szpartakusz—Kiskunhalasi Dózsa, Kiskunhalasi MEDOSZ—Pécsi Dó zsa II, Csepel Autó—Bajai Épí­tők, Bácsalmási Petőfi—Pécsi Va­sas, Székesfehérvári MÁV—Szek­szárdi Petőfi. A Pécsi BTC sza­badnapos. Hegyei bajnokság A Dózsa Bátaszélcen, Háza Faddon és Tamási Hőgyészen is győzött A megyei labdarúgó-bajnokság vasárnapi fordulójában a legna­gyobb érdeklődés a Fadd—Máza mérkőzésre irányult. Ez érthető is, mivel a faddiak hosszú hóna­pok óta készültek a Máza elleni találkozóra és vissza szerettek volna vágni azért a lekicsinylő bírálatért, mellyel a mázaiak a faddiakat titulálták. A visszavá­gás nem sikerült. Hiába támadott Fadd 70 percig, nem tudott gólt rúgni és 0:0-ás félidő után három góllal a bányászok győztek és a 27. mérkőzésen is megőrizték ve­retlenségüket. Simontornyán a hazai csapat jól és nagy fölény­ben játszott és győzelme még na­gyobb is lehetett volna Regszem­cse ellen. A paksiak a tolnaiakat fogadták otthonukban és izgal­mas mérkőzésen a tolnaiak bi­zonyultak egy árnyalattal jobb­nak. Tolna szerezte meg a veze­tést, Paks 11-esből kiegyenlített, a második félidőben Paks szerezte meg a vezetést, majd Tolna egyenlített és a nagy hajrában a tolnaiaknak sikerült a győzelmet jelentő gólt megszerezni. Báta- széken is nagy érdeklődés mel­lett került lejátszásra a Bátaszék- Szekszárdi Dózsa mérkőzés, ahol 0:0-ás félidő után a vendégcsapat l:0-ra győzött. A mérkőzésen mindkét csatársor több helyzetet hagyott ki. A Dózsa győzelme azonban megérdemelt. Dombóvá­ron a hazai csapat az I. félidő­ben 4:0-ra vezetett a gyenge já­tékerőt képviselő Nagydoroggal szemben. A II. félidőben a ha­zaiak engedtek az iramból, így a vendégek is szóhoz jutottak és így tudott kialakulni az 5:2-es vég­eredmény. A Hőgyész—Tamási mérkőzés is nagy küzdelmet ho­zott. Tamási még mindig bízik, hogy el tudja kerülni a kiesést és két ellentétes félidő után a jobb tamási csatársor döntötte el a mérkőzést — ha csak egy góllal is — a maga javára. Ä Döbíö­köz—Gyönk találkozón végig erős iramú játék folyt. A döbröközi csapat a II. félidőben egy gólt rúgott, melyet az utolsó percek­ben védelmi hibából egyenlített ki a gyönki csapat. Dunaföldvár Nagymányokot fogadta, ahol a Bá nyászok l:0-ra győztek. Duna- földvár végig enyhe fölénnyel játszott, de a csatárai az elmúlt vasárnaphoz hasonlóan most is csak a kapufát találták el. Vég­eredményben, ha szerencsével is* de Nagymányok győzött l:0-ra. A tabellán érdekes helycserék történtek. A Szekszárdi Dózsa győzelmével megelőzte Bátaszék csapatát, s így a táblázat ötödik helyére került. A faddiak veresé­gük ellenére is maradtak a kilen cedik helyen, ugyanakkor a gyön kiek a 15. helyről a 14. helyre kerültek, mivel Döbrököztől le­vontuk a két pontot (a Nagydo- rog—Döbrököz mérkőzés két pont ját). Nagydorog a döbrököziek- től kapott két ponttal a 14. helyről a 13. helyre tornászta fel magát. Pillanatnyilag Tamásinak és Döbrököznek van »esélye« a ki­esésre, de éppen ez az a két csa­pat amelyik határtalan lelkese déssel küzd a kiesés ellen és köny nyen lehet, hogy elkerülik azt. Ha úgy vesszük, akkor még Hő­gyész, Nagydorog, valamint a gyönki csapat is kieshet akár* mert a hátralévő mérkőzéseken még sok meglepetés születhet. A papírforma szerint Regszemcse már nem tud kiesni a megyebaj- nokságból. A vasárnapi mérkőzések ered­ményei: Simontornya—Iregszem- cse 8:1 (1:0), Paks—Tolna 2:3 (1:1), Bátaszék—Szekszárdi Dó­zsa 0:1 (0:0), Dombóvár—Nagydo­rog 5:2 (4:0), Hőgyész—Tamási 0:1 (0:0), Döbrököz—Gyönk 1:1 (0:0), Fadd—Máza 0:3 (0:0), Duna­földvár—Nagymányok 0:1 (0:1). A bajnokság állása a 27. forduló után 1. Mázai Bányász 27 21 6 — 92:17 48 2. Nagymányoki Bányász 27 21 2 4 86:20 44 3. Tolnai KSK 26 18 4 4 84:26 40 4, Dombóvári Vasút 27 17 4 6 92:37 38 5. Szekszárdi Dózsa 27 16 5 6 96:37 37 6. Bátaszék 27 16 4 7 87:41 36 7. Simontornyai BTC 27 16 3 8 86:36 35 8. Paksi Kinizsi 26 11 3 12 64:60 25 9. Faddi Lenin Tsz SK 27 9 4 14 61:73 22 10. Dunaföldvári KSK 27 9 2 16 50:86 20 11. Iregszem. MEDOSZ 26 8 1 17 42:128 17 12. Hőgyészi MEDOSZ 27 5 5 17 53:93 15 13. Nagy dorogi KSK 27 7 1 19 49:139 15 14. Gyönki KSK 27 5 3 19 35:84 13 15. Döbröközi KSK 26 5 2 19 42:74 12 16. Tamási KSK 25 3 A 3 vasi 19 írnapi 35:103 mérkőzí 9 :sek páro­Az elmúlt vasárnap vidám cso­porttal találkoztam a Sötétvölgy felé vezető úton. Csatlakoztam hozzájuk és hamarosan kialakult a kedélyes beszélgetés. Megtud­tam, hogy valamennyien a Pé­csett működő Lokomotív Termé­szetjáró Szövetség szekszárdi rész legének tagjai. Azelőtt magam is azt hittem, hogy a turisztikát csak tiszteletből nevezik sport­nak, de ezen a kiránduláson az ellenkezőjéről kellett meggyőződ­nöm. Bizony jelentős sporttelje­sítmény az, amit a természetjá­rók eredményei mutatnak. A turistáknak az évi eredmé­nyeit három kategóriába sorol­ják. Bronz, ezüst és arany jel­vényt lehet hosszú túrázásokkal megszerezni és már a bronzjel­vényért is egy évben 500 kilomé­tert kell gyalogolni, ami nem kis távolság. Kellemesen lepett meg az a tény, hogy a túrázó csoport va­lamennyi ezüstjelvényes, ami 1000 kilométert jelent, sőt van aranyjelvényes is, ami 1500 kilo­méteres teljesítményért jár. Meg­tudtam, hogy alapos elméleti fel­Természetjárás (Pillanatkép) készültség — térképismeret, iránytű és tájoló használat — is szükséges egy eredményesen mű­ködő turista számára. Ezeket az ismereteket a tagok a hetenként megtartott gyűléseken sajátítják el. Ez a túrázásuk is tájékozódási verseny lesz, ami abból fog áll­ni, hogy egy ismeretlen, térké­pen bejelölt pontra kell iránytű és térkép segítségével az egyes csoportoknak rátalálni. Ez a gyakorlat az elkövetkező mecseki versenyek előkészítésére szolgál, ahol is a kerület serlegét kell a Lokomotívnak megtartani, amelyet tavaly sikerült megsze­rezni. A szakosztály nagyszerű programmal rendelkezik. Szám­talan vidéki és helyi túrát tesz­nek az ország minden részébe. A nyár folyamán például Sopron, Sátoroshegység, Balaton-felvidék szerepel a főbb túrázások tervé­ben. Természetesen gyakran meg­látogatják a környező dombok erdőségeit és a Duna mellett el­terülő gémehei rengeteget is. Elmondták, hogy a szakosztály létszámkerete zsúfolásig megtelt és legnagyobb sajnálatára a ren­geteg jelentkező számára nem tud ják biztosítani a szakosztály nyújtotta kedvezményeket. E nagytétszámú jelentkezők prob­lémája talán részben megoldódik a Szekszárdon újonnan megala­kult Vörös Meteor természetjáró csoport megindulásával. Azt hiszem nem kell részle­tezni, mennyi élményt jelent egy- egy ilyen túra, a tavaszi erdők sűrűjébe, mit jelent a szabad le­vegő friss illata, a virágzó ter­mészet hatása. Persze gyakran cipelnek túrázók bakancsaikon egy-két kiló sarat, egy-egy nyári zápor után, de ez már hozzátar­tozik, sőt szinte szerves része a turista életnek. S ez a séta és a déli szalonna­sütés kedves élményei, amelyeket ezen a veröfényes vasárnapon tet­tünk, egy gyönyörű emlékeket nyújtó sportág nevében önma­gáért beszél. (monostori) sítása: Tolna—Bátaszék, Reg­szemcse—Paks, Máza—D. öld- vár, Gyönk—Fadd, Tárná: .Oöb- rököz, Nagydorog—Hőgyész. Szék szárdi Dózsa—Dombóvár, I\agy- mányok—Simontornya. Totó-eredmények 1. Magyarország—Anglia 1 2. Jászberény—Debrecen 1 3. Miskolc—Szegedi VSE 1 4. Nagybátony—Bp. Szpart. 2 5. Orosháza—Bp. Előre 1 6. Atalanta—Spal X 7. Bari—Juventus 2 8. Genoa—Lazio 2 9. Milan—Bologna X 10. Palermo—Lanerossi 1 11. Róma—Sampdoria 1 12. Udinese—Internazionale X Olvasd, terjeszd a TOLNA MEGYEI y7léfiú{édo(xt!