Tolna Megyei Népújság, 1960. május (5. évfolyam, 102-127. szám)

1960-05-19 / 117. szám

1960. május 19 TOLNA MEGYEI NEPÜJSÄG s Hegyei labdarúgó-bajnokság Tolna—Háza 0:0 Tolna, 1200 néző. Vezette: Fenyvesi. Tolna: Ezer — Szép­völgyi, Kláb, Straubinger — Pru- zsina, Jagicza — Tóth, Elekes, Széles, Herczig, Gálffy. Máza: Veres — Széles, Kovács, Schnetz — Mező, Pécsnek — Gyorsok, Kersák, Géth, Radó, Kasper I. A nagy érdeklődéssel várt ta­lálkozón mindkét csapat támadó szellemben kezdte a mérkőzést. Tíz percig Tolna három szögletet ér el. A mázai csapat részéről Géth veszélyeztetett. A 12. perc­ben a tolnai Széles kitör, s óriási helyzetben Veres kezébe lő. Ez­után a mázai csapat látta azt, hogy ezen a mérkőzésen gólt is kaphat, védekezésre rendezkedett be, csak három csatára maradt elöl. A következő percekben a mázai kapu nagy nyomás alá ke­rült, Veresnek majdnem minden percben játékba kellett avatkoz­nia. A tolnai csatárok ebben az időszakban két gólhelyzetet te­remtettek, de kihasználni nem tudták. A mázai csapat a 23. percben Kersák révén, a 25. perc­ben pedig Radó révén veszélyez­tet. A 26. percben a mázai csa­patnak óriási gólhelyzete van, amikor Kersák a védők közül ki­ugrik, de a kapujából kiinduló Ezer mellett centiméterekkel ka­pu mellé lő. A tolnai csapat ez­után 40 percig állandóan táma­dásban van, Pruzsina és Jagicza jobbnál jobb labdákkal küldi támadásba csatártársait. A má­zai csapat játékosai önfeláldozó­én védekeznek. A félidő végén öt percre feljön Máza, de komoly veszélyt Ezer kapujára nem je­lentenek. A második félidő elején Szé­lesnek van óriási helyzete, mikor a kintlévő Veres fölött kapu fölé emel. A 3. percben Elekes lő csú­nyán mellé. A tolnai csapat főleg baloldalon vezeti támadásait, meglepő Gálffy és Herczig jó együttműködése. A 10. percben Széles újra kitör, de mellé lő. A mázai csapat tagjai már az időt húzzák, s ez nem tetszik a közön­ségnek. A 20. percben Herczig jó labdát ad Szélesnek, de az óriási helyzetben mellé lő. A 25. perc­ben a mázai 16-oson egy tömö­rülésnél Mező megsérül, négy percig áll a játék. A következő percekben Pruzsina kétszer lő kapura, egyik lövése elakad a vé­dőkben, a másik fölé száll. A 35. percben Tóth és Széles tör ki egy labdára, a jobb helyzetben lévő Tóth Szélesnek adja a labdát, de ő jó helyzetből mellé lő. Befeje­zés előtt egy perccel Elekes 18 méterről nagy lövést küld kapu­ra, de csak a kapufát találja el. Bírálat: A nézők jóiramú, iz­galmas mérkőzést láttak, csupán a csatárok által kihagyott gól­helyzetek miatt bosszankodtak a mérkőzés végén. A tolnai csapat játékosai lelkesen, nagy akarással küzdöttek. A mázai csapattól a tolnai közönség többet várt, igaz, hogy ők a mérkőzés részében kimondottan védekezés­re rendezkedtek be. Jók: Pruzsi­na, Jagicza (a mezőny legjobbja), Széles, Szépvögyi, Gálffy, Her­czig, illetve Veres, Kovács, Radó, Schnetz. A játékvezető a mérkő­zést jól vezette. P. Gy. dorogi Szabó lövi a hálóba. 0:1. A váratlan gól megzavarja a ha­zaiakat és a 8. percben Pintérnek kell tisztázni. A 16. percben Orosz nagyszerű góllal egyenlít. 1:1. Ez­után fellángolnak a vendégek; Kollár, majd Szabó lövését védi Pintér. A 30. perctől újból a ha­zaiak irányítják a játékot és a 40. percben Mészáros II. fejes gólja jut Böröcz kapujába. 2:1. Kezdés után Orosz lesz eredményes. 3:1. A második félidő második per­cében Németh lövése a kapufát találja el, majd egy gyors ellen- támadás után védelmi hibából Kollár lesz eredményes. 3:2. A 10. percben Kiss átadását Ludas ér­tékesíti. 4:2. öt perc múlva Orosz 16-osról küldött lövése a sorfal felett jut a hálóba. 5:2. A 23. percben Kiss—Ludas összjáték után az utóbbi eredményes. 6:2. Nem sokkal később Mészáros II. lefutja a védelmet és beadását Ludas a sarokba ‘fejeli. 7:2. Ez­után a vendégek percei következ­nek, Szabó két esetben is mellé lő, majd Kollár veszélyeztet. A 40. percben Mészáros II. elfutá­sából Ludas lő gólt. 8:2. A 42. percben Szabó 11-esből szépít. 8:3. Jók: Pintér, Szabó, Mészáros II., Orosz, illetve Szabó és Kol­lár. Rózsa Paksi Kinizsi— Dunaföldvári KSK 4:0 (1:0) Dunaföldvár, 600 néző. Vezette: Virágh. Paks: Árki — Hermann, Horváth, Szinger — Vida, Ho- ván — Farkas, Hirczi, Németh Kródi, Tanner. Dunaföldvár: Lin- dinger — Szalai, Bodzái, Takács — Sörös, Skuta — Horváth, Szi­geti, Kornis, Szeder, Takács Gy. A hazaiak támadnak és több helyzetet rontanak el néhány perc alatt. Egy ellentámadás során Németh lövése jut Lindinger ka­pujába. 1:0. A gól után mindin­kább a hazaiak támadnak, de lö­véseiket nem kíséri szerencse. Kornis, Szeder, majd Horváth lö­vése kerüli el a kaput. A hazaiak vannak támadásban, de a vendé­gek gyors lefutásai mindig ve­szélyesek. A 34. percben Szeder lövése a kapufán ésattan, utána Kornis ront jó helyzetből. Szünet után a hazaiak kezde­ményeznek és az első percben Kornis lövése a kapufáról vágó­dik vissza. Az 5. percben Farkas a 11-es tájáról a léc mellett küldi el a labdát a hálóba. A gól után a hazaiak mintha beletörődtek volna az eredménybe, míg a pak­siak szépen építik támadásaikat. A hazaiak részéről Szigeti pró­bálkozik, majd Vida a sarokból fejel ki egy veszélyes labdát. Négy perc múlva Kródi révén a vendégek újabb gólt érnek el. 3:0 A 30. percben egy hátulról indí­tott támadás után Tanner lesz eredményes. 4:0. A hátralévő idő­ben a hazaiak még kétszer talál­ják el a kapufát. Bírálat: A vendégek megérde­melték a győzelmet, azonban a gólarány túlzott. A hazaiak kapu­ra lövéseit ? em kísérte szerencse. A mérkőzés mindvégig sportsze­rű keretek között folyt le. Jók: Németh, Horváth, Hermann, Far­kas, illetve Szalai, Skuta, Szeder, Szigeti. A játékvezetői hármas jól látta el feladatát. Sz. J. Hőgyészi MEDOSZ— Simontornyai BTC 2:2 (0:2) Tamási—Nagydorog 8:3 (3:1) Tamási, 700 néző. Vezette: Ben- cze. Tamási: Pintér — Rábli, Mé­száros I., Szabó — Schneider, Szili — Mészáros II., Né­meth, Orosz, Kiss, Ludas. Nagy­dorog: Böröcz — Domonkos, Ko­vács, Horváth — Vida, Sáringer — Földesi, Szabó, Kollár, Nagy. Balogh. Ideges hangulatban kezdődik a mérkőzés. Az első gólt a nagy KÉPES TOTÓ A totó 21. számú szelvényén szereplő mérkőzésekre Horváth nagyobbik János, a Bonyhádi Vasas labda­rúgó-csapatának középhátvédje tippel. 1. Magyarország—Anglia 2. Jászberény—Debrecen 3. Miskolc—Szegedi VSE 4. Nagyba tony—Bp. Szpart. 5. Orosháza—Bp. Előre 6. Aialanta—Spal 7. Bari—Juventus 8. Genoa—Lazio 9. Milan—Bologna 10. Palermo—Lanerossi 11. Róma—Sampdoria 12. Udinese—Internazionale Hőgyész, 300 néző. Vezette: Li­geti. Hőgyész: Borsos — Bősz I., Nichter, Witzl I. — Kertész, He- l'gedüs — Skultéti, Ulrich, Gaál, (I Magyar, Bősz II. Simontornya: (I Hajdinger — Szabó, Lukács, Ka­ra — Róth, Barócsai— Hermann, Kondor, Beidek, Gahó, Pénzes. A 9. percben Skultéti hat méter­ről, tisztán állva a kapu mellé gurít. Két perc múlva ugyanez is­métlődik meg a hazai kapunál, de Kondor lövése már a hálóba ta­lál. 0:1. A 14. percben Gaál erős lövése megy el a kapu felett. Ké­sőbb Kondor leadott, erős lövését védi Borsos. A 29. percben Ma­gyar 20 méterről lövésre szánja el magát és a labda a felső kapu­fáról pattan vissza. Ezután a ven­dégcsapat kerül fölénybe és en­nek eredménye, hogy Kondor les­! gyanús helyzetből a leálló hátvé­dek mellett zavartalanul húz ka- iipura, lövése Borsosról Nichterre, majd róla a kapuba pattan. 0:2. A második félidő a vendégek támadásaival indul, de a 7. perc- 1 ben a hazaiak érnek el gólt, ami­kor Skultéti szabadrúgását az előrehúzó Nichter fejjel juttatja a hálóba. 1:2. A góltól és a kö­zönség biztatásától fellelkesült hazai csapat támad és a 11. perc­ben egyenlít. Magyar a 16-oson kívül az alapvonalig fut le, be­adását Ulrich fejeli, a kapufa tö­véről a labda a kapu elé pattan, . s a befutó Gaál juttatja a háló- ? O ba. 2:2. Ezután mindkét kapu 1 ~c előtt alakulnak gólhelyzetek, de 1 xl> eredménytelenül. A hátralévő ‘Z időben mindkét csapat több gól- 1 helyzetet hoz össze, de Hajdin- * Jigger, illetve Borsos jól avatkozik 1 U1 közbe. 1 1 2 x 1 1 PÖTMÉRKÖZÉSEK: 13. Padova—Napoli 14. Fiorentina—Alessandria 15. Sedan—Monaco 16. Le Havre—Sochaux TOTÓZZON MAGA IS! 1 xi '1 1 x( 1 l1 1 X 1 2’ Az első félidőben a vendégek voltak fölényben, a hazai csatár­sor nem tudta tartani a labdát, így a védelemre nagy nyomás ne­hezedett. A második félidőben a hazaiak szinte újjáéledtek és ál­landó fölényben voltak. Ligeti játékvezető kitűnően vezette a mérkőzést. Bálint Járási általános iskolai atlétikai bajnokság a dombóvári járásban A dombóvári járási művelődési felügyelőség és a járási általános iskolai sporttanács rendezésében Dombóvárött a Bezerédj utcai fiúiskolában és a gimnázium­ban került sorra a bajnokság, amelyen hét iskola 32 csapatának 224 tanulója vett részt. A szemer­kélő eső, a laza talaj károsan be­folyásolta az eredményeket. En­nek ellenére Savanyi (D. Gárdo­nyi) és Schmidt Anna (Újdombó­vár) a 60 méteres síkfutásban, Szakcs fiú csapata kislabdahají- tásban, a dombóvári Gárdonyi fiú csapat súlylökésben, a 4x100 méteres váltóban Űj dombóvár fiú csapata, a 12 évfolyamos is­kola leány csapata a kislabdaha- jításbari, a magasugrásban és a távolugrásban, a D. Zrínyi leány csapata súlylökésben és 4x100 méteres váltófutásban ért el olyan eredményt, amellyel jogot szerzett a megyei bajnokságon való részvételre. Részletes eredmények: 60 m. fiú (5 induló): 1. Savanyi (D. Gárdonyi) 7.7, 2. Kőműves (Üjdombóvár) 7.8, 3. Salacz (D. Zrínyi) 7.9, 4. Szappanyos (Szakcs) 8.8, 5. Bohn (Kurd) 8.9. Távolugrás, fiú. (4 csapat) 1. D. Gárdonyi (Somogyvári 389, Zacommer 430, Horváth 374, Ha- racsi 390, Zirnre 411), 399 átlag. 2. Újdom.bóvár (Szabó 380, Mar. ton 369, Kőműves 379, Ács 406, Pintér 398), 386.4 átlag. 3. Nak (László 350, Megyeri 351, Farkas 336, Tormási 361, Ricsonics 37 7), 355.2 cm átlag. 4 Szakcs (Hana- nics 341, Pető 358, Pethes 349, Apáti 329, Romhányi 340), 343.4 átlag. Kislabdahajítás fiú (4 csapat): 1. Szakcs (Szappanyos 72.20, For­ró 58, Dörnyei 55.70, Marosi 52.60. Vastag 42), 56.10 átlag. 2. D. Gár­donyi (Zacommer 60.30, Somogy­vári 56. Gertner 47, Csápai 53.10, Tóth 46.70), 52.60 átlag. Súly lökés fiú: (4 csapat) 1. D. Gárdonyi (Szabó 798, Németh 911, Molnár 890, Csápai 790, Savanyi 916), 861 átlag., - 2,.Kurd, (Czékus 813, Takács 661, Tóth 689, Hor­váth 667, Bohn 758), 715 átlag. 3. D. Zrínyi (Földesi 680, Kiss 680, Márton 627, Gergely 680, Salacz 675), 668 átlag. 4. Nak (Horváth 782, Porkoláb 705, Far­kas 655, Béres 549, Kovács 522), 642 átlag. Magasugrás fiú. (3 csapat): 1; Gárdonyi (Zimre 120, Molnár 130, Gartner 125, Horváth 130, Szabó 110) 123 átlag. 2. D. Zrínyi (Ek- lics 110, Király 115, Ratschad 115, Bernáth 125, Salacz 120) 117 átlag. 3. Szakcs (Forró 120, Dörnyei 130, Pető 115, Apáti 100, Marosi 110) 115 átlag. 4x100 méteres váltó, fiú. (há­rom csapat): 1. Üjdombóvár (Szombath, Faggyas, Schimdt, Ács) 61.5. 2. Kurd (Kovács, Misz- lai, Kovács, Novotny) 68,6. 3. Nak (Durczi, Bódog, Szász, Zana) 72. 60 méteres, leány (hat induló:) 1. Schmidt (Üjdombóvár) 9,5. 2. Hőger (Szakcs) 9.6 3. Mosonyi (12 évfolyam) 9.7. 4. Élő (Kurd) 9 8 5. Nagy (Nak) 10, 6. Mersits (D, Zrínyi) 10.3. Távolugrás leány. (3 csapat): 1. 12 évfolyamos (Horváth 370, Má- thé 354, Szatnik 363, Tigelman 349, Mosonyi 379) 363.6 átlag. 2. Üjdombóvár (Sági 339, Barako- vics 353, Szabó 349. Harmath 352, Szabó 359) 350.4 átlag. 3. D Zrí­nyi (Bíró 353. Varga 325, Kovács 342, Szíjártó 338, Páler 333) 342.2 átlag. Kislabdahajítás, lány (3 csapat): 1. 12 évfolyam (Nagy 34.30, So­soczky 34.40, Lőhe 37.40, Németh 43.20, Szatnik 32.40) 36.34 átlag. 2. D. Zrínyi (Halmai 35, Varga 30.30, Mészáros 35.10, Kocsis 33, Frázon 32.2) 33.12 átlag. 3. Ujdorn bóvár (Szabó 34, Martinka 29, Siklósi 36.40, Szemes 35.20 Fánd- li 29.20) 32.75 átlag. Súlylökés, leány. (2 csapat): L D. Zrínyi (Székely 810, Balázs 777, Halmai 785, Kocsis 705, Frá­zon 700) 754 átlag. 2. Üjdombóvár (Sarkantyú 722, Pusztai 633, Hart- vég 640, Farkas 610, Orbán 600) 641 átlag. Magasugrás, leány. (3 csapat): 1. 12 évfolyamos (Horváth 120 Lő ke 120, Máthé 115, Figelman 110. Barna 115) 116 átlag. 2. D. Zrínyi (Székely 120, Balázs 115, Szíjártó 115, Majnarich 115, Tóth 106) 114 átlag. 3. Üjdombóvár (Siklósi 115, Cséplő 110, Harmath 105, Martha- user 105, Tóth 110) 109 átlag. 4x100 méteres váltó, leány (4 csapat): 1. D. Zrínyi (Bencze, Hor­váth, Zsoldos, Kim) 66. 2. Ujdom- bóvár (Kucserke, Szabó, Szigeti, Palágyi) 71. 3—4, Szakcs (Kiss, Kiss R. Takács, Csonka) Nak (Sá­lamon, Fodor, Balogh, Balogh T.) 72—72. Balta veretlenül nyerte a megyei tizeit bajnokságát A Tolna megyei Asztalitenisz Szövetség május 14-én, 15-én, szombaton és vasárnap rendezte Tolna megye 1960. évi tizek baj­nokságát. A megye legjobb tíz ver senyzője közül Schmieder Ádám, a Nagymányoki Bányász verseny­zője közbejött akadály miatt nem tudott megjelenni a versenyen, így a bajnokság kilenc fővel ke­rült lebonyolításra. A versenyt Baka József, a Szekszárdi Petőfi 1. Baka József 2. Link Ferenc 3. Kővári József 4. Pálinkás János 5. Jánosi György 6—7. dr. Luszka József 6—7. Varga József 8. Babits István 9. Garai József 10. Schmieder Ádám versenyzője veretlenül nyerte. A további helyezések általában a vártnak megfelelően alakultak. Dr. Luszka József, a Tolnai Sport kör versenyzője a vasárnapi ver­senyről igazolatlanul távolmaradt, ezért a Megyei Asztalitenisz Szö­vetség az 1961. év végéig — a szövetség által rendezett — verse­nyekről való részvételtől eltiltót­ta. A verseny végeredménye: 8 8 — 16:2 16 8 7 i 15:3 14 8 5 3 12:8 10 8 5 3 11:9 10 8 3 5 9:12 6 8 3 5 7:12 6 8 3 5 7:12 6 8 1 7 5:14 2 8 1 V 7 i s s z 4:14 a 1 é p e t t 2 A Fatelítő vezet a dombóvári járási labdarúgó-bajnokságban A Dombóvári Járási TST mel­lett működő Labdarúgó Szövet­ség a napokban határozatot ho­zott az Alsóleperd—Dombóvári VSE II. mérkőzés ügyében. En­nek alapján a mérkőzést 0:0 gólaránnyal Alsóleperd javára 1. Dombóvári MÁV Fa telítő 11 2. Alsóleperdi MEDOSZ 11 3. Gyulaji KSK n 4. Csibráki Tsz SK 11 5. Szakcsi KSK 10 6. Dalmandi Tsz SK 10 7. Dombóvári, VSE II. 11 8.. Mucsi KSK U igazolta a szövetség és kötelezte a dombóvári csapatot, hogy a fel­merült költségeket fizesse meg. Az eddig lejátszott mér­kőzések alapján a bajnokság ál­lása a következő: 8 2 i 44:17 18 9 — 2 28:19 18 6 — 5 21:38 12 5 — 6 18:32 10 3 3 4 17:11 9 4 1 5 6:11 9 4 — 7 42:22 8 3 — 8 8:34 s