Tolna Megyei Népújság, 1960. április (5. évfolyam, 78-101. szám)

1960-04-26 / 97. szám

13S0. április 2$. TOLNA MEGYEI NÉPÜJSAO 5 Pontot veszteti a Csepel, kikapott a Bajai Építők az NBIII-ban Az NB III még csak a 24. for­dulónál tart, tehát még 8 forduló hátra van, de máris megindult a hajrá egyrészt a bajnokságért, amelyre még mindig hat csapat' pályázik teljes joggal, de ugyan­akkor a kiesés elkerüléséért is, amelyben a már kiesettnek te­kinthető Komlón és Dombóváron kívül szinte valamennyi csapat érdekelve van. Ennek a hajrának megfelelő eredmények születtek már az elmúlt vasárnap leját­szott bajnoki fordulóban is. A Tolna megyei csapatok ezúttal sem tudtak magukra találni. Az eddig legjobban álló Bonyhád ugyan egy félidőn át vezetett Baján a Bácska ellen, de végül is kétgólos vereséget szenvedett. — Szekszárdnak otthonában a Pető­fi rangadón Cziráky öngólja, Hu­man korai kiállítása és a második féliu elején Bosnyák sérülés? után gyorsan bekapott második gól után örülnie kellett anria>, hogy Töröknek az utolsó percben / Sikerült kiegyenlítenie. Dombó­vár Pécsett vendégszerepelt és a PBTC a vendégcsapat hálóját fél- tucat góllal terhelte meg. A mérkőzések ideges légkörben kerültek sorra, ennek tudható be, hogy több szabálytalanság is be­csúszott, Még szerencse, hogy ko­molyabb sérülések nem történ­tek. A bajnoki táblázaton Bony­hád veresége miatt a 7. helyről a 9-re esett vissza, de Szeksz.árd és Dombóvár maradt a 10., illetve a 16. helyen. a forduló meglepetéseinek élén a vezető Csepel Autó pont vesz­tése áll a Kaposvári Dózsává! szemben. A másik meglepetést is a kaposváriak szolgáltatták, amennyiben a Kinizsi otthonában sem bírt la Kisk inhalasi MEDOSZ-szal. A Bajai Építők a várakozásnak megfelelően' vere­séget szenvedett Halason a Dó­zsától. A Komló—Pécsi Vasas ta­lálkozón megosztozkodtak a baj­noki pontokon, a Pécsi Bányász pedig nehéz küzdelemben, de maga alá gyűrte a székesfehérvá­riakat. A forduló mérkőzéseiről az alábbiakban számolunk be: Szekszárdi Petőfi— Bácsalmási Petőfi 2:2 (1:1) Szekszárd, 800 néző. Vezette: Pazaurek. Szekszárd: Greilich — Szloszár, Cser, Bosnyák — Bandi, Cziráky — Hóman, Zörényi, Si­mon, Benács, Török. Edző: Áb­rahám László dr. — Bácsalmás: Nincsevics — Jágity, Pólyák. Wach tier — Prikidanovics, Bö- rösz — Petrity, Simity, Sülte. Mezei, Severacz. Edző: Hárczi József. Túlfűtött hangulatban, idege­sen kezdett mind a két csapat. A hazai csapat játszott enyhe szél­lel hátban, mégis a vendégek ve­zették az első támadást, amely azonnal sarokrúgással végződött. Ezután azonban a Petőfi lendült támadásba, de a lövőhelyzetben lévő Simon lábáról Hóman »le­vette« a labdát. A 6. percben a vendégek szerezték meg a veze­tést, Egy ártatlan labdára Grei­lich kiindult a vendégek kapu­jából, Cziráky azonban beletette a lábát a labda útjába és az Grei­lich mellett a jobb sarokba ju­tott. 0:1. A gól után néhány per­cig a vendégek támadtak, majd a Petőfi harcolt ki tartós fölényt. Egy hazai támadásnál a magáról megfeledkezett Hóman megrúgta Wachtlert és a kiállítás sorsára jutott. 10 emberrel is tartott a szekszárdi csapat fölénye. Be­nács háromszor is fölélőtt, majd Simon nagy lövését ejtette ki a bácsalmási kapus, de nem volt a közelben szekszárdi csatár. Köz­ben több szabálytalanság csúszott be. Csert Süke letalpalta, majd Petrityet figyelmeztette a játék­vezető. A 28. percben szép hazai támadást láthatóink. Cser az ol­dalvonal mellett Zörényinek, Zö­rényi Simonnak adja a labdát, de Simon beadása elcsúszik Benács feje felett és a baloldalon pedig már tisztázni tudnak a bácsalmá­si védők. A 35. percben Bená csőt a 16-oson belül kézzel húz­zák vissza. A 11-est Bandi lapo-. san a jobb sarokba helyezi. 1:1. A 42. percben Benácsot ibuktatja a 16-oson belül a bácsalmási vé­delem, ezúttal azonban néma marad a játékvezetői síp. Bos­nyák óriási erejű szabadrúgása még az esemény, amely a kapu­fáról vágódik ki. Szünet után Bosnyák egy ösz- szecsapásnál megsérül, Süke megugrik a labdával és nehéz szögből a kapu jobb oldalába he­lyezi a labdát. 2:1. A gól után ki­egyenlített küzdelem alakul ki, amelyben előbb a vendégcsapat növelhetné előnyét. Később azon­ban a hazai csapat hagy ki ordí­tó gólhelyzeteket Benács (két íz­ben is) és Zörényi révén. Mar­tnát- úgy látszik, hogy a hazai együttes harmadik hazai mér­kőzését is elveszti, amikor Török lábáról a bácsalmási kapuba jut a labda a. 44. percben. 2:2. A nagy' tét rányomta bélyegét a találkozóra. A helyzeteit a ha­zai együttes ezúttal sem tudta kihasználni. A hazai csapatban Cser, Bandi és Bosnyák játéka emelkedett az átlag fölé. Tucsni Pécsi BTC—Dombóvári Szpartakusz 6:0 (3:0) Pécs. BTC-pálya, vezette: I.o- vasi. BTC: Sarbak — Berta. Sik­lósi, Dara — Szalai, Horváth, Szi­geti, Hauschl, Győríi, Hazai, Os- kó. Edző: Krivanek Vilmos. — Dombóvár: Balogh — Tamás II.. Tamás I., Both — Korpádi. Gá­lost — Mérei, Kardos, Koller, Horváth, Tallósi. Edző: Albrecht József. Alacsony színvonalú mér­kőzésen a sokkal jobban és terv­szerűbben játszó hazaiak ilyen arányban is megérdemelten nyer­tek, sőt az eredmény hízelgő a vendégcsapatra nézve. A dombó­vári együttes igen kedvezőtlen benyomást keltett Pécsett. Gól­lövők: Oskó 3, ebből egy tizen­egyesből, Szalai. Szigeti és Györ- kő. Jók: Horváth és Oskó, illet­ve Tamási I. és Korpádi. Rácz Bajai Bácska—Bonyhádi Vasas 3:1 (0:1) Baja, 1000 néző, vezette: Páldi. Bácska: Körmendi — Csanyik, Ihos, BisztroVics — Horváth, Bor­sodi — Gorjonácz, Sipos, Ónodi, Bognár, Gugán. Edző: Ónodi Bé­la. Bonyhád: Szlavlcsek — Pá­los, Horváth. Borsodi — Wagner, Molnár — Vajda. Fláding, End- rődi, Réder, Szegedi. Edző: Csor­dás István. Az első félidőben a Bonyhád. a második félidőben a hazaiak játszottak jobban. Gól­lövők: Bognár 2, Gorjonácz, il­letve Endrődi. Csepel Autó—Kaposvári Dózsa 1:1 (1:0) Kaposvár, 2000 néző, vezette: Boda. Csepel Autó: Láboli — Kárpáti, Kulcsár, Tajti — Kiss, Vass — Plauzin, Hauser, Borsos, Kerekes, Kreisz. Edző: Szabó Gé­za. Kaposvári Dózsa: Molnár H. — Gerbely, Illés, Deák — Szwat, Kutasi — Veverán, Kecsekeméti, Nagy, Nagyréti, Molnár III. — Edző: Záborszki Jenő. A nagy lét­számú nézősereg hatalmas küz­delmet és ideges, rengeteg durva­sággal tarkított mérkőzést látott-. A Csepel Autó játszott jobban, a nagyobb játéktudást a Kaposvári Dózsa lelkesedéssel egyensúlyoz­ta. Az eredmény igazságos. Gol­lövő: Eorsos, illetve Molnár. — Jók: Kárpáti, Kulcsár, Kerekes, illetve Illés, Deák és Kutasi. Kaposvári Kinizsi- Kiskunhalasi MEDOSZ 3:3 (2:0) Kaposvár, 2000 néző. Vezette: Bende. Kaposvári Kinizsi: — Me­ződ — Tóth, Szigeti, Gergely — Ács, Márkus — Kardos, Talián, Staoler, Herbei, Horváth. Edzó: Avar István. MEDOSZ: Bakos — Hődör, Várhegyi, Tóth — Schwer- la, Hirth — Csermák, Csánvi, Vass, Fenyvesi, Jáger. Edző: Vi­rág István. A kiskunhalasit,i a nap legnagyobb meglepetését sze­rezték. Befejezés előtt lő perccel a hazaiak már 3:0-ra vezettek. Ekkor kiütközött rajtuk az erőn­lét hiánya, viszont a jó erőnlét­tel rendelkező kiskunhalasiak fergeteges hajrában, kishíján meg nyerték a mérkőzést. A vendég­csapat 10 perc alatt kiegyenlített, sőt az utolsó percben egy óriási gólhelyzetet kihasználatlanul ha­gyott. Góllövő: Herbei 2, Stadler, illetve Jáger, Vass és Csermák. — Jók: Szigeti, Herbei, illetve Ba­kos, Hődör és Jáger. Kiskunhalasi Dózsa— Bajai Építők 1:0 (0:0) Kiskunhalas, 2800 néző. Vezet­te: Hodroga. Dózsa: Nagy — Ré- pási. Molnár, Szebeni — Szabó. Csóti — Szekeres, Nedalucha, Hrubos, Ungi, Puskás. Edző: Föle Tóbiás. — Építők: Disztl — Var­ga, Páncsics, Major — Heringer. Poszláncsek — Kreisz, Czeglédi, Papp. Teket, Ézsi. Edző: Tamási László. Nagyiramú, változatos mérkőzést vívott a két csapat. Hazai támadások vezették be a mérkőzést. A 15. percben Disztl csak kétszeres bravúrral tudja hálóját megmenteni a góltól. A félidő végén Ézsi hagyott ki nagy helyzetet. A II. félidőben is a hazaiak támadnak többet. A 15. percben Puskás—Ungi adogatás után Puskás kiugrik és megszer­zi a vezetést és egyben a győzel­met jelentő gólt. A gól után a ba- jaiak veszik át a kezdeménye­zést. azonban gólhelyzetet nem tudnak összehozni. Jók: Nagy, Répási, Molnár, Csóti (a mezőny legjobbja), illetve Disztl. Pán­csics és Papp. Komlói Béta akna — Pécsi Vasas 3:3 (1:0) Komló, 300 néző. vezette: Klei­ber. Béta-akna: Bohus ,— Takács, Trisler, Tóth Gy. — Göncz, Bo- csor — Deák, Sör, Tóth T.. Far­kas. Király. Edző: Farkas József. Pécsi Vasas: Szili — Egervári, Becsei, Berki — Rákóczi Somogy- vári — Stelzammel. Turbéki, Szopka. Angyal, Danajka. Edző: Bírdosi László A bétaiak már 3:0-ra vezettek, de az utolsó har­madban a Vasas feljött és ki­egyenlített. Góllövők: Tóth T. 2. Király, illetve Angyal. Stelzam­mel. Rákóczi ll-esből. Jók: Ta­kács, Bocsor, illetve Becsei, Stel­zammel. Pécsi Bányász—Székes- fehérvár 2:1 (0:0) Pécsbányatelep, 400 néző, ve­zette: Horváth Aladár. Bányász: Kovács — Ulrich, Kosa, dr. Bei- ezur — Czukor, Varga — Pintér. Müller, Kása, Sértő, Gyurkó. Ed­ző: Keszler Mátyás. — Székesfe­hérvár: Kiss — Pál, Tihanyi, Ko­vács — Bognár, Neubauer — Markovics, Csuti. Homolya, Gyi- li. Szilvási. Edző: Bódi Ferenc. Közepes iramú mérkőzésen a többet támadó Bányász megérde­melten nyert. Jók: Baczur, Pin­tér. Müller. Czukor. illetve Kiss. Neubauer, Pál, Csuti, Nagymányok dombóvári veresége miatt 4 pontra nőtt Háza előnye a megyei labdarúgó-bajnokságban Tolna—Nagydorog 14:0 A megyei labdarúgó-bajnokság április 24-1 fordulójában a baj­nokság szempontjából két mérkő­zésnek is komoly jelentősége volt. A bajnokságra mind esélye­sebb mázai bányászcsapat Báta- széken a XXIII. fordulóban is megőrizte veretlenségét, Dombó. várott viszont Nagymányok sima vereséget szenvedett a vasutasok, lói: így a mázai bányászcsapat­nak 4 pontra nőtt az előnye a bajnokságban. Bátaszéken a fél­időben két góllal ugyan vezetőit a hazai csapat, de szünet után kiütközött a bányászok jobb erőn. léte és hátrányukat ki tudták egyenlíteni. Dombóvárott a Vasul különösen az első félidőben ját­szott jól és ekkor naevo-bb ará­nyú vezetésre is szert tehetett volna. Szünet után kiegyenlítet­tebb volt már a küzdelem, de Wéber egyedül nem boldogult a jól záró dombóvári véde’emmrl Akadt a fordulóban egy bomba- meglepetés is: az eddigi nyeret­len tamási csapat majdnem két­számjegyű győzelmet aratott Iregszemcsén. A teljesen megfia­talított tamási csapat a tartalékos hazaiakkal szemben végig irányí­totta a játékot és a teljesen össze­roppant hazaiakkal szemben ói­ért győzelme ilyen arányban is megérdemelt. Izgalmas küzdelem alakult ki Simontornyán a Simontornya— Szekszárdi Dózsa találkozón is. Az első félidőben a hazai csapat volt jobb és megérdemelten ju­tott vezetéshez a lanyha iramú mérkőzésen. Szünet, után azon­ban a feljavult Dózsa kétségessé tudta tenni a mérkőzés kimene­telét, de a hazaiak győzelmét már nem tudla megakadályozni. Akadt meglepetés Tolnán is Éspedig az, hogy Nagydorog, amely az elmúlt fordulóban döntetlenül mérkőzött a Szekszárdi Dózsával, most két­számjegyű vereséget szenvedett Tolnán. A Paks—Gyünk, n Hő- gyész—Duna földvár és a Fadd— Döbrököz találkozón a hazai csa­pat biztos győzelmet aratott. Részletes eredmények a követ kozok: Simontornya—Szekszárdi Dózsa 3:2 (2:1), Tolna—Nagydo­log 14:0 (6:0), íregszemcse—Ta­mási 0:8 (0:5), Paks—Gyünk 3:0 (1:0), Bátaszék—Máza 4:4 (4:2), Dombóvár—Nagymányok 2:0 (2:0), Kőgv.ész—Dunaföldvár 2:0 (0:0), Fadd—Döbrököz 2:0 (2:0). A bajnokság állása a következő: 1. Máza 23 18 5 __ 8 1:16 41 2. Nagymányok 23 18 1 4 72:19 37 3. Dombóvár 23 16 4 o 84:29 26 4. Tolna 22 IS 3 3 76:16 ,85 5. Simontornya 23 14 2 7 70:29 30 fi. Bátaszék 23 13 4 6 73:39 "0 7. Szekszárdi Dózsa 23 12 5 6 80:35 29 8. Paks 23 10 2 11 57:56 2° 9. Fadd 23 7 4 12 55:64 18 10. Dunaföldvár 32 8 2 13 47:74 13 11. Iregczemc.se 22 o 1 13 41:110 17 12. Hőgyész 23 5 4 14 51:77 14 13. Gyönk 23 5 2 Ifi 30:71 12 14. Nagydorog co 5 1 17 44:124 11 15. Döbrököz. 22 4 1 17 39:72 9 ifi. Tamási 22 1 3 18 25:94 5 A következő bajnoki fordu’ó Tolna, Dunaföldvár—r párosítása: Május 1.: Gyönk—Bá_ taszék, Tamási—Pairs, Nagydorog —Iregszemc.se, Szekszárdi Dózsa— Nagymányok—Hőgyész, , Máza- Dorrtbóvár, Fadd—Simon'nrnya. T. L. A felhívás után... Két hete, hogy megjelent a Magyar Testnevelési és Sport- tanács, a Szakszervezetek Or­szágos Tanácsa és a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség közös felhívása: Építsünk új sportpályákat, máris több hely­ről közölték, hogy építkeznek. Megyénkben az elmúlt évben — országos viszonylatban is — kimagasló eredmények szület­tek. Az újonnan felépített, iva­lamint a felújított sportlétesít­mények összértéke meghaladta a 800 ezer forintot. Ebből a tár­sadalmi munka értéke mintegy 400 000 forintra tehető. Ezek az eredmények bizonyítják me­gyénk fiatalságának sportszere- tetét, áldozatvállalását. A felhívás megjelenése után a Megyei Ifjúsági Sportbizott­ság, valamint a Megyei Testne­velési és Sport-tanács vezetői és aktívái megyénk számos sport­körét felkeresték, ahol a hely­színen — a vezetőkkel és a tag­sággal közösen — megbeszélték a pályaépítéseket, illetve a fel­újításokat. Ezeknek a megbe­széléseknek alapján megyénk sportvezetői kijelentették: A •elhívást örömmel és lelkese­déssel fogadták megyénk fia­taljai. A tavalyi eredményei­ket az idén túl akarják szár­nyalni, hogy még több sport­telep álljon fiataljaink rendel­kezésére. A TOTÓ 17. heti eredménye 1. Magyarország-— Csehszlovákia 1 2 Borsodi Bányász— Jászberény l 0 01 Nagy bálon y—Egyetért-' 2 4. Zalaegerszeg—Szállítók X 5. Pápa—Oroszlány X 6. Vác—Kaposvár I 7. Genoa—Padova X 8. ínternazionale—Juventus 2 9. Lanerossi—Bologna X 10. Napoli—Alessandria X 11. Palermo—Milan 1 13. Spal—Sampdoria X Az NB III állása 0 Pécsi Dózsa eredményei nélkül: 1. Csepel 23 14 2 7 55:33 30 2. Bajai Építők 23 11 7 5 43:37 29 3. Pécsi BTC 22 11 6 5 54:3.3 28 4. Bajai Bácska 22 12 4 6 .32:21 28 5. Halasi Dózsa 21 13 1 7 46:28 27 6. Kaposvári K. 22 12 3 7 43:27 27 7. Pécsi Bányász 23 10 3 10 46:33 23 8. Kaposvári D. 22 9 5 8 37:36 23 9. Bonyhád 22 11 — 11 33:34 22 10. Szekszárd 21 8 6 7 33:36 22 11. Pécsi Vasas 23 7 7 9 36:41 21 12. Bácsalmás 23 8 5 10 34:46 21 13. Halasi MEDOSZ 22 9 2 11 46:38 20 14. Székesfehérvár 22 10 __ 12 4 0:39 20 15. Komló 21 2 4 15 20:54 8 16. Dombóvár 22 1 3 18 18:85 5 A következő bajnoki forduló párosítása: Székesfehérvár—Ba­jai Bácska, Bonyhád—Pécsi BTC, Dombóvár—Kaposvári Kinizsi’, Kiskunhalasi Kinizsi—Kaposvári Dózsa, Cse_pel—Szekszárd, Bács­almás—Komló, Pécsi Vasas—Kis­kunhalasi Dózsa. Bajai Építők— Pécsi Dózsa II. Szabadnapos: a Pécsi Bányász.