Tolna Megyei Népújság, 1960. március (5. évfolyam, 51-77. szám)

1960-03-01 / 51. szám

1960. márciíR 1 TOLNA MEGYÉI NEPTTJSAG Mindhárom csapatunk vereséggel kezdte a tavaszi idényt az NB 131-ban Kaposvári Kinizsi — Komlói Béta-akna 2:1 (0:1) A téli szünet után vasárnap nagy közönség előtt játszották NB III-as csapataink a tavaszi forduló első mérkőzéseit. A Tol­na megyei csapatok mindjárt fe­kete vasárnappal kezdtek: egyik csapatunk sem tudott pontot sze- lezni a fordulóban, pedig többek között a szekszárdi csapat az egyik sereghajtót fogadta ottho­nában. Éppen ezért különösen fájdalmas az előkészületi mérkő­zések során jó formát mutató szekszárdi együttes haz^i veresé­ge. Bonyhád Bácsalmáson szen­vedett szoros mérkőzésen veresé­get, míg Dombóvár számára mái az is sikernek számított, hogy a csepeli oroszlánbarlangban jobb eredményt ért el, mint az ősz fo­lyamán saját pályáján. Egyébiránt a forduló mások számára is szolgáltatott kellemet­len meglepetéseket: így pl. a Pé­csi Vasas otthonában szenve­dett 5:2 arányú vereséget Székes- fehérvártól. Az első fordulóban jól szere­peltek a bajai csapatok, ba mind­járt szoros mérkőzésen arattak is egyetlen gólos győzelmet. Külö­nösen a Bácska pécsi győzelme mondható szépnek a Pécsi rózsa tartalékcsapata ellen. Ezzel a Bácska visszavágptt az ősz folya­mán Baján elszenvedett 1:0-ás vereségért. , Kiskunhalason, játszották a for­duló egyik legnagyobb érdeklő­déssel várt mérkőzését Ezen a Dózsa biztosan nyert ■ a Pécsi BTC ellen, ígv a hajnoki tábláza­ton a Bajai Építők foglalta el a második helyet. . A Kaposvári Kinizsi Komlóról is hazavitte a bajnoki pontokat, így a kaposvári ’csapatok vidéki mérkőzéseiken is teljes síkért arattak. Az elßö forduló mérkőzéseiről részletesen az alábbiakban szá­molunk be: Az NB Hl. állása a Pécsi Dózsa eredményei nélkül: 1. Csepel Autó 16 12 1 3 48:23 . 25 2. Bajai Építők 16 9 4- 3 30:21 22 3. Pécsi BTC 16 8 5 3 38:23 21 4. Kaposvári Kinizsi 16 9 2 5 3.3:13 „ 20 5. Bajai Bácska 15 8 3 23:15 19 6. Halasi Dózsa 16 9 1 6 38:26 19 7. Szekszárdi Petőfi 16 8 3 5 . 29:23 19 8. Pécsi Bányász 16 7 2 t- ,7 . 29:26 16 9. Bonyhádi Vasas 16 8 8 ' 21:24 " 16 10. Pécsi Vasas 16 5 5 6 25:28 15 11. Sz.-fehérvári MÁV 16 7 9V ' 31:3.3''' 14 12. Kaposvári Dózsa 16 5 4 7 26:30 14 13. Bácsalmási Petőfi 16 5 4 r 24:30 14 14. Halasi Kinizsi 15 4 ] 10 23:28 ' 9 15. Komlói Béta-akna 16 2 2 12 13:39 6 16. Dombóvári Szpart. 16 1 3 12 5 A következő bajnoki forduló Építők, Pécsi Bányász—Pécsi Va- párosítása: Kaposvári Dózsa— sas, Székesfehérvár—Bácsalmás, Komló, Kanosvári Kinizsi—Kis- Bonyhád—Csepel Autó, Dorobó- kunhalasi Dózsa, Pécsi BTC— vár—Kiskunhalasi Kinizsi. Sza. Pécsi Dózsa, Bajai Bácska—Bajai bad: Szekszárd, Kaposvári Dózsa — Szekszárdi Petőfi 2:1 (2:0) Szekszárd, 1200 néző. Vezette: Hammer. Kaposvár: Molnár II. — Güth, Illés, Deák — Szvath, Kutasi — Gerbely, Kecskeméti, Csima, Nagyréti, Molnár III. Ed­ző: Záborszky Jenő. Szekszárd: Greilich — Szigeti, Cser, Rohi — Simon, Bosnyák — Hóman, Tere- bcsi, Benács, Zörényi, Török. Ed­ző: Ábrahám László dr. Bajai játékvezető-hármas bí­ráskodása mellett nagy iramban indul a játék. Az első lövést a Dózsa ereszti meg már az első percben, de egyelőre egyik csa­pat támadásai sem folyamatosak. Az 5. percben Szekszárd veszé­lyeztet. Török elcsípi a labdát az alapvonalon, de beadását a bel­sők nem tudják értékesíteni: a vendégcsapat védelme felszaba­dít. A 8. percben a vendégcsapat vezetésre tesz szert. Molnár II. hatalmas kirúgá­sával Csima, Cser hibája miatt, elmehet és Nagyréti­nek még arra is van ideje, hogy a bizonytalanul kifutó Greilich mellett elhúzza, majd az üres kapuba pofozza a labdát. 1:0. A válPsztámadásnál Zörényi lö­vése csúszik el a kapu mellett. Változatlanul jó az iram, de sok a pontatlanság mind a két bsa- patnak a játékában. A vendégek gyorsabbnak, jobban tejelőknek bizonyulnak, a szekszárdi csapat pedig képtelen támadásait befe­jezni, sőt b'zonytalankodó védelme ré­vén a 18. percben Nagvréíi kettőre növeli a Dózsa-gólok- nak a számát. 2:0. Húsz. perc után mind nagyobb mczőrivfölénybe kerül a Petőfi, de most már a szerencsével is ha­dilábon állnak a hazai támadók. Hóman közeli kapáslövése is Molnár ölében hal el. Különben a kaposvári kapuvédő formás vé­désekkel hívja fel magára a fi­gyelmet. Az utolsó, tíz perc is­mét változatás lesz és a Dózsa két ízben is veszélyeztet. Először Cser az utolsó pillanatban vágja ki a labdát a kaposvári támadók elől, majd Greilich másodszorra szerzi még csak, a labdát. Szünet után nagy- mezőnyfö­lényben játszik a házai együttes, különösen azután,, miután Csima sérülése miatt a vendégek tíz fő­re csökkennék, de az első félidő 4:3-as szögletaránya hiába alakul 13:3-ra, a Petőfi mindinkább fel­adja a mérkőzést. Csak a 18. perc körül lángol fel egy kissé a küz­delem, amikor Benácsot szabálytalanul aka­dályozzák és Terebesl a bün­tetőt a bal sarokba lövi. 2:1. A második félidő nagy mezőny­fölénye gól nélkül télik el és eb­ben a szekszárdi támadósor mel­lett Molnár IÍ. is részes, aki ki­tűnő föpmábari ütötte ki Benács két veszélyes lövését is. Nagy csalódást okozott a szur­kolóknak a Petőfi játéka. A ven­dégcsapat lényegesen gyorsabb­nak, góiképesebbnek, védelme jobban zárónak mutatkozott és a lelkes együttes rászolgált a győ­zelemre pnnál is inkább, mert azt a második félidőben tíz játékos­sal vívta ki. A Petőfi fáradt csa­pat benyomását keltette. Elemi hibákat'vétő védelme éppen olvan ludas a vereségben, mint erőtle­nül játszó támadósora. A vendégcsapatban a kapus, a hátvédhármas és a balszélső ér­demel különösen dicséretet, de az egész együttes lelkes játékot pro­dukált. A Petőfiben szinte min­denki alatta maradt a várakozás­nak. T. L. Komló, 1200 néző. Vezette: Sza­bó I. Kaposvári Kinizsi: Űri — Pálos, Tóth, Gergely — Szigeti, Márkus ■— Szentgróti, Mózsi,- Ács, Herbei, Horváth. Edző: Avar István. Béta-akna: Baksa — So- mogyvári, Trischler, "Takács — Göncz, Bocsor — Tóth II., Deák, Sör, Farkas, Király, Edző: Farkas József. A kaposváriak játéka csalódást keltett Komlón, játékuk nem volt egyáltalán meggyőző, a győzelmet sem érdemelték meg. A béta­aknaiak lelkesen és jól játszottak. Kizárólag Baksa sportszerűtlen­ségének köszönhetik a vereséget. Góllövők: Horváth. Szentgróti, il­letve Tóth. Jók: Pálos. Gergely, Szentgróti, Ács, illetve Takács (a mezőny legjobbja) és Göncz. Bajai Építők — Pécsi Bányász 4:3 (1:1) Baja, 3500 néző. Vezette: Völ- gvesi. Bajai Éoítők: Disztl — Schwerfögei, Páncsics II., Majos — H°ringer, Varga — Kreis, Czeglédi, Papp, Teket, Ézsi.. Ed­ző: Tamási László. Pécsi Bányás-: Kovács — Kása, Sárközi, Ulrich — Weit, Czukor — Pintér, Mül­ler, Lombosi, Sértő II., Gyurkó. Edző: Keszler Mátyás. Az első félidőt rengeteg kiha­gyott gólhelyzet jellemezte. A 9. percben Papp a hazaiaknak .sze- -rezte meg a vezetést, A 16. perc­ben egy rossz hazaadás alkalmá­val- a bajai kapus 11-est vétett, ezt Sárközi értékesítette. 1:1. A második félidő első perceiben négy gól esett. Az első percben Papp 2:l-re alakította az ered­ményt, a harmadik percben Müller egyenlített, ugyancsak a harmadik percben Papp 3:2-re, majd a hetedik percben újabb Papp-góllal 4:2-re alakult az eredmény. Ezután alább hagyott a játék irama. A 33. percben újabb 11-eshez jutott a Bányász, amelyből Sárközi megszerezte csapata harmadik gólját. Jók: Papp, Ézsi, Czeglédi, illetve Ká­sa, Sárközi és Kovács. Bácsalmási Petőfi — Bonyhádi Vasas 2:1 (0:1) Bácsalmás, 700 néző. Vezette: Sümegi. Bácsalmás: Nemes — Já­vor, Pólyák, Vári — Palotai, Ma- tisz — Pataki, Süke, Mezei, Sá- rosi, Sass. Edző: dr. Gombos Ti­bor. Bonyhád: — Szlavicsek — Pataki, Horváth, Borsai — Mol­nár, Péter — Pálos, FIáding, Endrődi, Réder, Szabó. Edző: Csordás Sándor. Az első félidő csapkodó játék­kal telt el, mindkét védelem jól állt a lábán. Góllövők: Palotai, Mezei, illetve Szabó. Jók: Jávor, Vári, Palotai, Süke, illetve Szla­vicsek (a mezőny legjobbja), Mol­nár és FIáding. Székesfehérvári MÁV — Pécsi Vasas 5:2 (2:1) BTC-pálva. 300 néző. Vezette: Sólymos. Székesfehérvár: Kiss — Pál, Tihanyi, Kovács — Bognár, Horváth — Markovics, Csuti, Ho-. molya, űri, Szilasi. Edző: Bódi Ferenc. Pécsi Vasas: Szedeli — Grozdics, Becsei, Berki — So- mogyv*ri. Szommer — Stelzam- mer, Kőhalmi, Szopka, Rákóczi, Danajka. Edző: Bárdosi László. A két csatársor közötti különb­ség a vendégek javára dörtötte el a mérkőzés rorsát. A Vasas ’-"elven s7C,rotf f"rmáR ola+t ját­szott. A székesfehérváriak viszont MEGYEI LABDARÚGÓ-BAJNOKSÁG Bátaszék Simontornyán vereséget szenvedett, Szekszárd pontot vesztett Faddon Vasárnap megkezdődtek a me­gyei labdarúgó-bajnokság küzdel­mei is. Az első fordulóban egyedül csak a tolnai csapat tudta a pon­tokat idegenből hazavinni, hét mérkőzésen hazai győzelem szü­letett. Simontornyán a bátaszéki csapat „sima’’ vereséget szenve­dett. A simontornyai csapat ez­úttal korszerűen játszott és külö­nösen a szélsők révén vezette gyors támadásait. Az első félidő végére 4:0 volt az eredmény a bő­rös csapat javára. A második fél­idő középéig Bátaszék nagy fö­lénybe került, de csak egy becsü­letgólra futotta erejéből. Dombö- várott, a vasutas csapat 800 néző előtt jóiramú mérkőzésen féltucat góllal terhelte a Paksi Kinizsi ka­puját. Dombóvár jól játszott és akár nagyobb arányú is lehetett volna a győzelem. Paks mezőnyben játszott csak jól, kapura nem volt veszélyes. A megfiatalított hőgyé- szi csatársor ismét győzelemmel .örvendeztette meg közönségét. 5:1­es félidő után 8:2-re győzi - 1 reg szemcsét. Faddon pontrab'.: volt. A Szekszárdi Dózsa az első fél­időben 3:l-es vezetésre tett szert, de a faddiak nem adták fel a re­ményt és a második félidőben ■nemcsak szépíteni tellett erejük­ből, hanem az utolsó másodper­cekben Schuszter fejesgólja az egyik bajnoki pont megszerzését is jelentette. Dunaföldvárptt a nagydorogi csapat súlyos — 7:0 — arányú vereséget szenvedett. Itt az első félidőben már 5:0-ra vezetett a hazai csapat. A Nagymányoki Bányász a sérült Wábert nélkü­lözte csatársorából és 3:0-ás fél­idő után 5:0-ra győzött Tamási ellen. A tartalékos mázai csapat (hiányzott Kersák és Kovács) 2:0- ás félidő után 3:0-ra győzött Gyönk éllen. A gyönki csapat a második félidőre feljavult s en­nek köszönhette, hogy ebben az időszakban csak egy gól esett. A tolnai csapat volt az egyedüli* amely idegenben győzött vasár­nap — Döbröközön. A bajnokság állása a 16. forduló után 1. Máza 16 12 4 ___ 5 1:10 28 2. Dombóvár 16 12 2 2 65:24 26 3. Tolna 16 11 3 2 50:12 25 4. Nagymányok 16 12 1 3 44:11 25 5. Sz. Dózsa 16 9 4 3 58:19 22 6. Bátaszék 16 10 2 4 52:26 22 7, Simontornya 16 10 1 5 52:19 21 3. Pak$. 16 7 1 8 42:41 15 i 9: Danaföldvár 16 7 1 8 41:49 15 10. Regszemcse 16 7 — 9 32:75 14 11. Hőgyész 16 4 2 10 41:63 10 12. Fadd 16 3 4 9 28:49 10 13. Gyönk 15 4 — 11 20:46 8 14. Nagydorog 16 3 ____ 1 3 32:81 6 15. Döbrököz ■ 14 1 1 12 22:52 3 16. Tamási ‘ 15 — 2, 13 14:67 2 A vasárnapi forduló párosítása: Tamási—Máza, Nagydorog—Nagy- ir.ányok. Sz. Dózsa—Dunaföldvár, Tolna—Fadd, Regszemcse—Döb- rököz. Paks—Hőgyész, Bátaszék— Dombóvár, Gyönk—Simontornya. százszázalékosan kihasználták gólhelyzeteiket és a Vasas-véde­lem könnyelműségét. Góllövők: Szilasi 2, Homolya 2, Horváth, il­letve Szopka és Pál öngól. Jók: Szilasi. Horváth, Tihanyi, a Va­sasból csak Becsei játékát lehet kiemelni. Kiskunhalasi Dózsa — Pécsi BTC 4:2 (2:1) Kiskunhalas, 1500 néző. Vezet­te: Horváth Z. Kiskunhalasi Dó­zsa: Nagy — Rénási, Molnár, Sze- beni ■— Odri, Csóti— Puskás, Ku- cserá, Ruhos, Ungi, Papp. Pécsi BTC: Sarbak — Berta, Marton, Kékvölgyi — Katies, Horváth — Szigeti, Győrfi, Füleld, Hofekker, Oskó. A mérkőzés első tíz perce a pálya közepén tapogatódzással telt el. A 15. percben Ungi át­emelt labdáját Ruhos kapásból az ellenkező Sarokba vágta, 1:0. A gól fellelkesítette a hazaiakat, a 18. percben Ruhos lefutotta a vé­dőket és közelről a hálóba helyez­te a labdát. A gól után is a. hazai­ak támadtak, a BTC hálóját csak Sarbak ragyogó védése mentette meg a további góloktól. A félidő befejezése előtt 2 perccel Katies szabadrúgását Győrfi a hálóba to­vábbította. 2:1. A második fél­időben a BTC talált előbb ma­gára, támadásai azonban veszély­telenek voltak. A hazaiak hosszú labdákkal kísérleteztek. A 18. pereben Ruhos kiugrott és 3:l-re növelte a Dózsa előnyét. A 25. percben Ungi beadását Kucsera fejjel továbbította a hálóba, 4:1. Befejezés előtt öt perccel kapu előtti kavarodásból Győrfi szer­zett újabb gólt. Jók: Molnár, Od­ri, Puskás, Ruhos, Kucsera, illet­ve Sarbak (a mezőny legjobbja), Győrfi, Oskó, Bajai Bácska — Pécsi Dózsa II. 4:3 (2:1) Pécs, Tüzér utca, 300. néző. Ve­zette: Völgyi. Bácska: Körmendi — Bohner, Ihos, Binszki — Bor­sodi, Csányik, Hut, Sipos, Ónodi, Dujmov II., Gugán. Edző: Ónodi Lajos. Pécsi Dózsa II.: Vass — Zborai, Bernát, Szűcs — Lovig, Győri-Kiss — Szabó, Garami, Pleck, Horváth, Kamondi. Edző: Molnár László. Az erősen megfiatalított bajai- ak lelkes játékukkal megérdemel­ten nyerték a mérkőzést. A Dó- zsa-tartalékok sokat pepecseltek és kapu előtt határozatlanok vol­tak. Góllövők: Dujmov II. 2, Gu­gán, Sipos, illetve Győri-Kiss 2 és Lovig. Jók: Ihos, Dujmov II., Gu­gán, illetve Pleck és Szűcs. Csepel Autó — Dombóvár 3:0 (1:0) Dunaharaszti. Totó-eredmények 1. MI K—-Csepel 1:2 2 2. Szeged—U. Dózsa 1:2 2 3. Szombathely—Vasas 2:4 2 4. Diósgyőr—Pécs 5:0 1 5. Orosháza—Kecskemét 1:1 6. Szolnok—Nagybátony 2:1 1 7. Jászberény—Egyetértés 1:0 1 8. Zalaegerszeg— Budai Szpart. 3:1 ] 9. Kaposvár—Komló 2 X 10. Pécsi VSK.—Oroszlány 2:2 X 11. Napoli—Milan 1:1 X 12. Róma—Fiorentina 1:2 o