Tolna Megyei Népújság, 1959. december (4. évfolyam, 282-306. szám)

1959-12-15 / 294. szám

4 T 1959. december 15. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG o SPORT t I Érdekes eredményekkel befejeződött az KB Hl. őszi idénye BONYHÁD 5:2-RE GYŐZÖTT SZEKSZARD ELLEN, DOMBÓVÁR 2:1-RE BÉTA ELLEN Az NB III. utolsó bajnoki for­dulója korántsem olyan nagy iz­galmak között került sorra, mint azt egy héttel ennek előtte vár­tuk. Ennek oka az volt, hogy hét közben két olyan döntés is szüle­tett, amely rendkívüli mérték­ben befolyásolta az őszi bajnok­ság alakulását. Az egyik, neve­zetesen az, hogy a Csepel kap­ta meg a Kiskunhalason 2:l-es állásnál félbeszakadt mérkőzés bajnoki pontjait. Ezzel a döntés­sel Csepel kétpontos előnyre tett szert és őszi elsőségét már csak a Pécsi BTC veszélyeztethette, de csak akkor, ha imponáló arányú győzelmet arat Baján a Bácska ellen. A Tolna megyei szurkolókat természetesen a Bonyhádon sor- rakerült Tolna megyei rangadó érdekelte a legjobban. Szekszárd számára rosszul indult a mérkő­zés már hétközben, amikor Be- nács váratlanul kéthetes eltiltást kapott. Rossz volt a folytatás is, mert Szloszár és Hóman nem je­lent meg a szombati játékosérte­kezleten, aminek eredménye a két játékosnak a kihagyása lett. A mérkőzésre nagy érdeklődés mellett került sor Bonyhádon. A Vasas csatársora ezúttal lényege­sen gólképesebbnek bizonyult, mint a szekszárdi hasonló csapat­rész és miután Szekszárd 11-est hagyott ki, lestaktikával játszó védelme pedig egymás után kap­ta a bonyhádi gólokat, tavalyhoz hasonlóan Bonyhád nagyarányú győzelmet aratott a két szomszéd vár küzdelmén, amelynek sport­szerű légköre igen örvendetes volt, és hogy teljés legyen az öröm, Dombóvár az utolsó bajno­ki mérkőzésen meszerezte Komló ellen első győzelmét (a Pécsi Dó­zsa ellen aratott győzelme a fel­jutás és kiesés szempontjából nem számít), és szerintünk hu­száros tavaszi hajrával, alapos felkészülés után, van reménye még a dombóvári csapatnak is a kiesés elkerülésére. Az utolsó bajnoki forduló ered­ményei különösen a vereséget szenvedett Szekszárd számára alakultak kedvezően. így elvér­zett a Kaposvári Kinizsi Pécsett a Pécsi Bányász ellen, a kiskun- halasi helyi rangadót a Kinizsi nyerte meg a Dózsa ellenében, Bácsalmáson nem tudott győzni a Bajai Építők és ezek az eredmé­nyek azt eredményezték, hogy Szekszárd veresége ellenére is az előkelőnek számító ötödik he­lyen végzett az NB III. őszi idé­nyében. A forduló többi mérkőzésén Csepel biztosan nyert a Pécsi Dózsa tartalékcsapata ellen, Szé­kesfehérvár szintén nyert a Ka­posvári Dózsa ellenében, míg a Pécsi Vasas szabadnapos volt és már korábban befejezte a mé.'kő- zéssorozatot. Dombóvár a vártnál is gyen­gébben szerepelt az őszi idény során, de talán még nem remény­telen a helyzete. Mindenesetre sok függ, hogyan készül majd fel a még nagyobb erőpróbát jelentő tavaszi fordulóra. Részletes beszámoló: BONYHÁDI VASAS- SZEKSZÁRDI PETŐFI 5:2 (3:0) Bonyhád, 1200 néző. Vezette: Fenyvesi (Kaposvár). Bonyhád: fizlavicsek — Borsodi, Horváth, Major — Molnár, Péter — Pata­ki, Réder, Endrődi, Fláding, Sza­bó. Szekszárd: Greilich — Zöré- nyi, Cser, Rohi — Bandi, Bos- nyák — Tancz, Terebesi, Simon, Cziráky, Török. A Tolna megyei rangadónak kellemes decemberi idő kedve­zett. A szurkolók ki is használ­ták a szép időt, sokan jöttek el a mérkőzésre még Szekszárdról is, ahonnan három autóbusz, 20 sze­mélygépkocsi és motorkerékpá­rok szállították át az érdeklődő­ket. Az éjszaka is,esett és a mér­kőzés előtt játszották a Hidas— PEAC (0:0 volt az eredmény) Ba­ranya megyei bajnoki találkozót is, mert Hidas pályáját betiltot­ták, így azután eléggé mélytalajú pályán került sorra a találkozó. Hullámzó játékkal indul a küz­delem. Egyik csapat sépi tud tar­tós fölényre szert tenni. Az azon­ban azonnal kitűnik,. hogy a ha­zai csapat támadásai veszélyeseb­bek. Bonyhád már a 10. percben vezetéshez jut. Endrődi, Réder, Pataki a lab­da útja és Réder a nem szo­rosan fedező szekszárdi véde­lem mellett védhetetlenül bombáz 8—10 méterről a bal sarokba. 1:0. A gól után több szekszárdi tá­madásnak vagyunk a tanúi. Te­rebesi lövését védi Szlavicsek, majd 1 ugyancsak Terebesi erős lövését üti ki a bonyhádi kapus. A 36. percben Törököt buktatják a bonyhádi védők. A 11-esnek Si­mon fut neki, de a jobb sarokra tartó lövést Szlavicsek nagy bra­vúrral kiüti, majd a kipattanó labdával Simon ugyancsak Szja- vicseket találja el. Mint a későb­biekben kiderült, sorsdöntő volt a 11-es kihagyása, mert egy perc sem telik el, Fláding nagyszerű labdával ugratja ki Endrődit, aki elő­ször a kapusba lövi a labdát, másodszorra azonban már nem hibáz. 2:0. Sőt a 42. percben újra a szek­szárdi hálóban táncol a labda. Fláding—Réder támadás után Cser röviden szabadít fel és a bonyhádi összekötő magasan a kapu bal oldalába lövi a .labdát. 3:0. A '44. percben szép szekszár­di támadás után Szlavicsek bizo­nyítja be jó formáját. Szünet után Szekszárd me­zőnyfölényben játszik az első percekben, de mit ér a mezőny­fölény helyzetek és gólok nélkül. A 17. percben ugyan szépítenek a vendégek, de a góllövő ezút­tal is bonyhádi, mert Borsodi ha­zaadása a bal sarokba jut szinte fejmagasságban. 3:1. Húsz perc után ismét a hazaiak veszik át a mérkőzés irányítását. A 25. perc­ben Endrődi teljesen tisztán tör­het kapura, de Greilichbe lövi a labdát. Ismét mind veszélyesebb lesz a bonyhádi ötösfogat és a 33. percben ismét Endrődi lövi a következő gólt szép egyéni játék után kicselezve a védőket. 4:1. Nagy az öröm a bonyhádiak tá­borában, hiszen a többi hazai mérkőzésen sem játszott rosszul a csapat, de fölényét sohasem tudta gólokra váltani. A játék­nak ebben a szakaszában zava­rodottan játszik a szekszárdi vé- delerti. Ezt használja ki Szabó és Endrődi átadásából a bonyhádi szélső a mérkőzés legszebb gól­ját lövi. 5:1. Hat gól és mind a hat bonyhádi játékos lábáról ju­tott a kapuba! Erre még a leg- vérmesebb bonyhádi szurkolók sem számítottak. A Vasas nyil­ván megelégeli a góllövést, az utolsó percek ismét a vendégeké. A 40. percben lövik a vendégek Török révén becsületgóljukat 5:2 és utána ugyancsak Török labdá­ja alig kerüli el a bonyhádi ka­put, majd sarokrúgás után Cser a kapunak háttal ollóz, de lecsú­szik a lábáról a labda. A rangadó váratlan eredményt hozott. A váratlan nem a bony­hádiak győzelme, hanem annak aránya volt. A lestaktikával ját­szó szekszárdi védelem ellen a bonyhádi csatársor mindvégig veszélyes tudott lenni és hely­zeteit okosan értékesítette. A me­zőnyben azonban nem volt ek­kora különbség a két csapat kö­zött, és azt is tárgyilagosan meg kell állapítanunk, hogy a 11-es­nek a szekszárdiak részéről tör­tént kihagyása, majd az egy perc múlva védelmi hibából elért má­sodik bonyhádi gól döntő kiha­tással volt ez eredmény alakulá­sára. Végeredményben Bonyhád megérdemelten győzött. Külön öröm volt a számunkra, hogy a Tolna megyei rangadó a csúszós talaj ellenére sportszerű körül­mények között, jó játékvezetéssel zajlott le. Kitűntek: Szlavicsek, Endrődi, Réder és Horváth, illet­ve Cser és Török. T. T. PÉCSI BÁNYÁSZ—KAPOSVÁRI KINIZSI 3:2 (2:2) Pécsbányatelep, 500 néző. Ve­zette: Kovács. Pécsi Bányász: Ko­vács — Ulrich, Sárközi, Kosa — Varga, Farkas — Kása, Gyurkó, Lombosi, Sértő II., Varjas. Edző: Keszler Mátyás. Kaposvári Kini­zsi: Őri — Sütő, Sziii, Gergely — Szigeti, Szentgróti — Laczkovics. •Tezeri, Mózsi, Herbei, Horváth. Edző: Avar István. A Bányász ve­zette az első támadásokat, még­is a vendégek szerezték meg a ve­zetést. A 8. percben már 2:0-ra vezetett a kaposvári csapat. A hazaiak nem adták fel a küzdel­met és a 12. és a 17. percben lőtt gólokkal egyenlítettek. Élvezetes, jóiramú volt a játék. Szünet után mindkét csapat nagy erőbedobás­sal küzdött a győzelemért, de a védelmek jól zártak. A hazaiak győztes gólja az utolsó másodperc­ben esett. Góllövők: Kása, Sárkö­zi (11-esből), Lombos, illetve Her­bei, Horváth. Jók: Sárközi, Far­kas, Lombosi, illetve .Tezeri, Szi­geti, Szentgróti, I-Ierbel. BAJAI BÁCSKA—PBTC 2:0 (1:0) 1000 néző. Vezette: Virág. Bács­ka: Körmendi — Bohner, Ihos II., Bisztrovics — Borsodi, Horváth — Albert, Csanvik, Bsrta I.. Dujmov II., Gugón. Edző: Ónodi Béla. Pécsi Bőrgyár Torna Club: Beck — Berta, Siklósi, Keidl — Füleld, Kékvölgyi — Szigeti, Győrfi, Ha- uschl II., Oskó, Dara. Edző: Kri- vanek Vilmos. Heves, változatos iramot hozott az I. félidő, mind­két csapat sokat támadott. A ha­zaiak első gólját a 42. percben Dujmov II. lőtte. Szünet után hal­ványabban kezdett a Bácska, a 34. percben mégis növelték a gó­lok számát. Dujmov II. kígyózott át a védők között, a kapust kicse­lezve a hálóba gurított. A rang­adónak is beillő mérkőzést megér­demelten nyerte a kitűnőén vé­dekező bajai csapat. Jók: Bisztiö- vics (mezőny legjobbja), Ihos II., Dujmov II., Csanyik, illetve Győr­fi, Szigeti, Füleld. DOMBÓVÁRI SZPARTAKUSZ — KOMLÓI BÉTA-AKNA 2:1 (1:1) 500 néző, vezette: Solymosi. Dombóvár: Csutorás — Tamás, Tallósi, Korpádi — Türö, Kardos — Mérei, Horváth II., Koller, Hor váth I., Gélosi. Edző: Albrecht Jó­zsef. Komló: Baksa — Tóth II., Somogyvári, Tóth I. — Bocsor, Göncz — Deák, Hamvas, Trisch- ler, Farkas, Király. Edző: Schmelcz Antal. Alacsony színvonalú mér­kőzés. A hazaiak végig mezőny­fölényben játszottak, de a Béta­akna jól tartotta magát. Góllövők: Gálosi, Koller, illetve Trischler. BÁCSALMÁSI PETŐFI— BAJAI ÉPÍTŐK 1:1 (1:0) Bácsalmás, 800 néző. Vezette: Kulcsár. Bácsalmás: Nincsevics — Jágity, Piukovics, Wachtler — Prikidánovics, Batiz — Szilágyi, Simity, Süke, Mezei, Severácz. Edző: dr. Gombos Tibor. Építők: Disztl — Major, Varga, Rápity I. Heringer, Poszlancsek — Kreisz, Czeglédi, Papp, Teket, Ézsi. Edző: Tamási László. Hazai támadások­kal indult a mérkőzés. Már a 6. percben vezetéshez jutott a Pe­tőfi. Mindkét csapat jól védeke­zett. A játékvezető a bácsalmási­ak egy szabályos gólját és egy li­est nem adott meg a hazaiak ja­vára. Góllövők: Wachtler, illetve Czeglédi (11-esből). Jók: Nincse­vics, Piukovics, Prikidánovics. Süke, illetve Disztl, Heringer, Czeglédi. A játékvezető erélyte­lenül, sok hibával vezette a mér­kőzést.. A Ferencváros Pakson, 2000 néző előtt csillogtatta tudását Ferencváros—Paksi Kinizsi 7:0 (3:0) Paks, 2000 néző, vezette: Me­cseki. Ferencváros: Horváth — Mátrai, Gerendás, Dalnoki I. — Vilezsál, Dékány dr. — Frid- manszky, Orosz, Albert, Rákosi, Fenyvesi. — Paks; Árki — Szin- ger, Hermann, Sztanó — Né­meth, Vida — Farkas, Hirczi, Darnai, Horváth, Kunfalvi. A közönség nagy tapsa között fut ki a két csapat a pályára. Darnai csapatkapitány piros szekfűcso- korral kedveskedik a vendég- csapatnak, majd kölcsönös zászló cserére kerül sor. Ferencvárosi támadásokkal indul a játék és a 4. percben Albert nagy lövését Árki fölé nyomja. A következő percben ismét Albert veszélyes, de Németh szabálytalanul akaszt­ja, a szabadrúgást Orosz rúgja, a labda a kápufa mellett megv el. Látszik a Ferencváros játékán, hogy nem az eredményre, hanem a szép játékra törekszik. Lábról lábra száll a labda és a 13. perc­ben ügyesen teszi Orosz lyukra Albérlőt, aki a bal felső sarokba lő. 1:0. Két perc múlva Németh tá­vol* lövése megy el Horváth ka­puja fölött. Két perc múlva Ráko­si nagy lövésébe nyúl bele Árki jó érzékkel. A 20. percben Vile­zsál átjátssza a helyi védelmet, az alapvonalról visszagurít Orosz elé, akinek lövése a sarokban köt ki. 2:0. A 29. percben Rákosi csavart lövése ad munkát Árki­nak, majd a következő percben a hazai csapat támadása Horváth lesén akad el. A 38. percben Rá­kosi lövésére Árki későn vetődik. 3:0. Szünet után a vendégeknél több cséré történik, és így a csa­patban helyet kap Kertész, Dal­noki II., Németh, Kocsis és Ber­ta. Mór az első percben Frid- manszky szögletét Orosz élesen fejeli — léc fölé. Később a ha­zai csapatban Árki helyett a Fe­rencváros ifjúsági kapusa, Szá- ger áll a kapuban. Mezőnyjáték­kal telik az idő, szépen kombinál a vendégcsapat, de ritkán vál­lalkoznak lövésre a csatárok. A 26. percben Fridmanszky átcse­lezi a hazai védelmet és közelről lő gólt. 4:0. A 30. percben az üresen álló Fenyvesi kapja a lab­dát és ő sem hibáz. 5:0. A 32. és a 36. percben ismét Fridmanszky eredményes. 7:0. Befejezés előtt néhány perccel Mátrai tör ka­pura, de Hermann a lövés pil­lanatában szereli. A mérkőzés utolsó percében Vilezsál nagy lö­vését védi Száger. A paksi és a környező közsé­gek közönsége szép labdarúgást látott a Ferencváros részéről. A vendégcsatárok csak kidolgozott, tiszta helyzetekből lőttek kapu­ra, nem az eredményre, hanem a szép játékra törekedtek. A helyi csapat erőnlét hiánya a II. félidő­ben különösen megmutatkozott. Szép játékáért az egész Ferenc­várost dicséret illeti, míg a he­lyi csapatból Szinger. Németh, Vida, Hermann és Árki játéka emelhető ki. Golenszky Nagymányoki Bányász— Döbrököz 3:0 (2:0) Vasárnap került lejátszásra az elmaradt Nagymányok—Döbrö- köz mérkőzés, ahol a bányász csapat 2:0-ás félidő után 3:0-ra győzött. A bányász csapat tarta­lékosán játszott, az ifjúsági csa­patból Folcz és Teleki kapott he­lyet az együttesben. Az ifjúságiak mérkőzésén 7:0-ás félidő után 8:0-ra győzött a hazai csapat. KISKUNHALASI KINIZSI- KISKUNHALASI DÓZSA 1:0 (0:0) Kiskunhalas, 200 néző, vezette: Fáldi. Kinizsi: Bakos — Tóth I.. Várhegyi, Tóth II. — Hirtl, Hor- nyák — Sverla, Hödör, Vass, Fenyvesi II., Mester. Edző: Vi- rágh István. Dózsa: Szilágyi — Répási, Molnár, Szebeni — Odri, Csóti — Für, Szekeres, Janecz, Ungi, Puskás. Edző: Folcz Tóbiás. A Kinizsi nagy lendülettél vetette magát játékba, sokat támadott — de a Dózsa-védelem jól állt a lá­bán. A II. félidő 10. percében kapu előtti kavarodásból Vass megszerezte a győztes gólt. Ezután mindkét csapat több gólhelyzetet kihagyott. Jók: Várhegyi, Feny­vesi, Vass, Hődör, illetve Szilá­gyi. SZÉKESFEHÉRVÁR — KAPOS­VÁRI DÓZSA 3:1 (1:0) Székesfehérvár, 500 néző. vezet­te: Fleiding. Székesfehérvár: Hor­váth III. — Marosíi. Tihanyi. Horváth I. — Bognár. Horváth II. — Markovics, Csuti. Homolvn, Neubauer, Szilasi. Edző: Bódi Fe­renc. Kaposvár: Molnár II. — Güth, Illés, Deák — Kutasi, Sváth — Veverán. Nagy. Nagyréti. Kecs­keméti, Molnár III. Edző: Záboi- szki Jenő. Lelkesebb, gólratö- rőbb játékával megérdemelten győzött a hazai csapat. A II. fél­időben a vendégek védelme össze­roppant. Góllövők: Homálya 2. Szilasi, illetve Molnár III. Jók: Tihanyi. Komolya. Horváth II., illetve Kecskeméti, Molnár 111. CSEPEL AUTÓ- PÉCSI DÓZSA II. 3:1 Az NB III. őszi végeredménye a Pécsi Dózsa eredményei nélkül: 1. Csepel Autó 15 11 1 3 45:23 23 2. Pécsi B.T.C. 15 8 5 2 36:19 21 3. Bajai Építők 15 8 4 3 26:18 20 4. Bajai Bácska 15 8 3 4 23:15 19 5. Szekszárd 15 8 3 4 28:26 19 6. Kaposvári Kinizsi 15 8 2 5 31:17 18 7. Halasi Dózsa 15 8 1 6 34:24 17 8. Pécsi Bányász 15 7 2 6 26:22 16 9. Bonyhád 15 8 — 7 20:22 16 10. Pécsi Vasas 15 5 5 5 23:23 15 11. Székesfehérvár 15 6 — 9 26:31 12 12. Kaposvári Dózsa 15 4 4 7 24:29 12 13. Bácsalmás 15 4 4 7 22:29 12 14. Halasi Kinizsi 15 4 1 10 23:28 9 15. Komló t 15 2 2 11 12:37 6 16. Dombóvár 15 1 3 11 13:49 5 a Pécsi Dózsa eredményeivel : 1. Csepel Autó 16 12 1 3 48:26 25 2. Pécsi B.T.C. 16 9 5 2 40:22 23 3. Bajai Építők 16 9 4 3 27:18 22 4. Kaposvári Kinizsi 16 9 2 5 35:18 20 5. Halasi Dózsa 16 9 1 6 38:25 19 6. Bajai Bácska 16 8 3 5 23:16 19 7. Szekszárd 16 8 3 5 29:28 19 8. Pécsi Dózsa 16 8 2 6 42:28 18 9. Bonyhád 16 8 1 7 23:25 17 10. Pécsi Bányász 16 7 2-7 27:24 16 11. Pécsi Vasas 16 5 5 6 23:28 15 12. Székesfehérvár 16 6 — 10 27:33 12 13. Kaposvári Dózsa 16 4 4 8 25:36 12 14. Bácsalmás 16 4 4 8 23:34 12 15. Halasi Kinizsi 16 4 1 11 23:37 9 16. Komló 16 2 3 11 14:39 7 17. Dombóvár 1», i 3 U 16l5Q 7. Ul