Tolna Megyei Népújság, 1959. szeptember (4. évfolyam, 204-229. szám)

1959-09-10 / 212. szám

1959. szeptember 10. TOLNA MEGYEI NEPCJSAG 5 Áz országos vasutas bajnokságon Heg Házai Bányász-Tolnai SE 1:1 (1:1) Máza, 600 néző. Vezette: Raj­nai (Pécs). Máza: Veres — Ko­vács, Kasper I., Széles — Mező, Kádár — Pécsnek, Kersák, Gyor­sok, Radó, Kasper II. Tolna: Schmidt — Merk, Kláb, Szép­völgyi — Pruzsina, Straubinger — Tóth, Bajza, Széles, Elekes, Jagicza. A 10. percben Mező 20 méteres nagy lövését kell Schmidtnek védeni, rá egy perc­re Pécsnek jó helyzetben fölé lő. A 15. percben Radó szögletét Gyorsok fejeli kapura, de Schmidt szépen véd. Állandó hazai táma­dások a jól záró tolnai védőkön akadnak el. Azután 15 perces mezőnyjáték alakul ki. A 30. percben Tóth elfut a jobbszélen, beadását Bajza öt méterről lövi a bal felső sarokba. 0:1. Rá egy percre Széles középen kiugrik, de Veres merész kifutással tisztáz. A 35. percben Kasper I. középen kiugrik és nagy lövését Schmidt a bal felső sarokból öklözi a szög­letre. A 40. percben egy kapu előtti kavarodásból Kasper I. lő a hálóba. 1:1. Mezőnyjátékkal ér véget a félidő. A második félidő hazai támadá­sokkal indul. Kersák szép lövését védi Schmidt. Ellentámadás so­rán Tolna is vezet egy-két táma­dást, de ezeket a támadásokat a mázai védők rendre hárítják. A 14. percben Kersák szabadrúgá­sából Gyorsok alig lő mellé. To­vábbra is unalmas, csapkodó já­ték alakul ki. Mindkét csapat idegesen játszik. A 25. percben Gyorsok és Kersák kapufái jel­lemzik a hazai fölényt, de nincs szerencséjük a hazai -csatároknak. A 30. percben Kasper I. beadá­sát Kersák három méterről Schmidt kezébe lövi. (Nagy hely­zet volt!) A 38. percben Széles kiugrik, Veres kifut a kapuból és Széles tiszta helyzetből a ka­pufát találja el. Hazai támadás­sal ér véget a mérkőzés. Bírálat: Közepes színvonalú mérkőzésen a helyzetek alapján a hazai csapat közelebb állt a győ­zelemhez. Hogy mégsem tudta mindkét pontot otthon tartani, abban nagy része van Schmidt kapusnak. A tolnai csapat három előre tolt csatárral támadott. Elöl csak Tóth, Bajza és időn­ként Széles tartózkodott Mezőny­ben igen jól, helyenként durván játszott Tolna, de kapura a gó­lon és a kapufán kívül nem ment lövés. Jók: Kasper I., Kasper II., Me­ző, illetve Schmidt, Kláb és Baj­za. A játékvezető jól vezette a mérkőzést. Henczi István Nagydorogi FSK—Tamás KSK 4:3 (1:2) Nagydorog, 500 néző, vezette: Németh Károly. Nagydorog: Pa­tai — Varga, Balogh, Horváth — Vida, Borbás — Szabó, Földcsi, Peterdi, Kollár, Farkas. — Tamá­si: Kurdi — Kelemen, Kurcz, Pé­ter — Schneider, Galambos — Hegedűs, Lendvaí, Kovács, Kiss, Szabó. A nagydorogi csapat a kezdeményező és a 12. percben Szabó szépen íveli be a labdát és Peterdi hanyattesve nagy­szerű ollózott lövéssel küldi ka­pura a labdát, de Kurdi bravúr­ral véd. (Szép csatár- és kapus- teijegítmény.) A 20. percben Far kas szögletét a jó ütemben ér­kező Szabó a kapufára fejeli. — Erős hazai támadások után las­san feljön a tamási csapat és a 22. percben Hegedűs nagy hely­zetben mellé lő. A 25. percben Kollár jó labdát küld középre és Peterdi a védők között kitör, azonban a lövés ezúttal sem si­kerül és messze elkerüli a ka­put. Ezekben a percekben a ven­dégcsapat hé'-nyolc emberrel vé- | tlekezik és igyekszik gól nélkül I y e b a j n o kihúzni a félidőt. Mintaszerű tá­madás után a 30. percben Vida átadását Peterdi kapásból lövi kapura, azonban Kurdi kapu fölé öklözi a nagyerejű lövést. Ez­után mintha alábbhagyna a ha­zai csapat játékkedve és a ven­dégek átveszik a kezdeményezést. A 32. percben Szabó kihasználja a nagydorogi védelem megingá­sát és szép gólt lő. 0:1. Négy perc múlva égy tamási támadás után Kovács 20 méterről óriási lövést küld Patai kapujára és a kapus elnézi azt és máris 0:2. A gól felrázza a hazai csapatot és újra veszélyesen támadnak. A 38. percben nagy a kavarodás a tamási kapu előtt és Peterdi a nyolc védő között is megtalálja a rést és szép gólt lő. 1:2. A II. félidő elején a hazai csa­pat a kezdeményező és a 2. perc­ben Szabó egyedül kitör lövése gyengén sikerül- Egy ellentáma­dás után a 4. percben a szemfü­les Hegedűs egyéni játék után hatalmas gólt lő. 1:3. A gól nem töri le a nagydorogiakat és a 10. percben Farkas szép cselek után középre íveli a labdát és Kol­lár hatalmas lövést küld kapura, amit Kurdi nem védhet. 2:3. Meg jön a közönség hangja és lelkes biztatásba kezdenek. A nagy lel­kesedés meghozza az eredmé­nyét. A 14. percben Föidesi sza­badrúgását középre íveli és Pe­terdi ügyes megoldással még a kapust-is elfekteti és mellette a hálóba lő. 3:3. Ezután teljesen beszorulnak a vendégek és a ha­zai csapat egymás után szerzi meg a szögletrúgásokat. Minden helyzetben áz oldalvonalon kí­vülre vágjak a labdát és időhú­zással pz eredmény megtartására törekszenek a tamási játékosok. A 37. percben, amikor a nagy­dorogi, csapat a 37. szögletet rúg­ja, a védelemből Balogh is előre húzódik. Farkas szépen íveli ka­pu elé a labdát és Balogh szépen felugorva nagyszerű fejessel kül­di a labdát a hálóba. 4:3. A 40. percben Farkas kétszer is a kapu fát találja el. Bírálat: Két tel­jesen ellentétes félidőt láthatott a közönség. Az első félidőben Ta­mási, míg i a. második félidőben a hazai csapat volt a kezdeménye­ző. Jók: Szabó, Kollár, Peterdi, Farkas, illetve Kelemen, Hege­dűs, Szabó és Kovács. Fekete László Paksi Kinizsi—Dunaföld- vár 4:0 (2:0) Paks, 900 néző. Vezette: Szabó (Ligeti, Kleiber). Paks: Rikker —• Tanner, Hermann, Sztanó — Né­meth.; 1 Vida — Farkas, Hirczi, Bencsik, Horváth, Kunfalvi. ■— Dunaföldvár: Bálint — Klipcsik, Bodzái, Szigeti — Szalai, Csiz­madia — Horváth L., Holmár, Horváth J., -Komis I., Skuta. Az első támadást a vendégek indít­ják, de csak a védelemig jutnak el, az ellentámadás során a 2, percben Németh lyukra teszi I-Ior váthot, kinek erős, lapos lövése a vetődő Bálintról jut a hálóba. 1:0. Kezdés után a vendégek tá­madnak, de távoli lövéseik sorra elkerülik Rikker kapuját. A 10. percben a helyi jobbszárny ve­szélyeztet, de Farkas léc alá tar­tó lövését Bálint öklözni tudja, két p,erc múlva a löldvári vede­lem a 16-os táján kézzel állítja lo a támadást, Németh erős szabad­rúgása a védőkről pattan a me­zőnybe. A helyi csapat fölénye alakul ki, o vendégek csak szór­ványosan, hosszú labdákkal pró­bálkoznak, de a Kinizsi védelem szilárdan áll. A 14. percben Kun­falvi ejtett labdáját nyomja léc fölé Bálint, majd a 20. percben Horváth fut el a balszélen beadá­sát Bencsik laposan a jobb Sa­roltba lövi. 2:0. A 24. percben 1 Kunfalvi rosszul ősik és 5 pei.-’g 1 nem veirz részt a játékban. A 27. k s á g és 30. percben Dunaföldvár lG-os vonalán szabadrúgáshoz jut, de a vendégek mindkettőt magasan a kapu fölé rúgják. A 32. percben Komis lesérüi és a mérkőzés vé­géig vissza sem tér a pályára. Szünet után mezőnyjáték ala­kul ki a pálya közepén. A 15- percben Kunfalvi érvénytelen gólt rúg. A 30. percben a helyi jobbszárny támadása után Far­kas lövését Bálint a gólvonalon belül nyomja a kapufára. 3.0. Három perc múlva ugyancsak Farkas veszélyeztet, egyedül húz kapura, a vendégvédelem azon­ban hátulról akasztja. Németh szabadrúgását Bálint jó érzékkel vetődve nyomja alapvonalon túl­ra, a szögletet a védelem hárít­ja. A 38. percben Farkas az alap­vonalról ad be, Eencsik a lab­da- átlépi és Németh lövése a jobb sarokban köt ki. 4:0. To­vábbra is a helyi csapat van tá­madásban, de az eredmény nem változik. Mindkét részről gyen­geiramú játék, a tíz emberrel ját­szó vendégek védekező játékot folytattak, csak szórványosan lá­madtak, csatárjaiknak nem ment a kapuralövés. A helyi csatársor is eredményesebb lett volna, ha a jobbszárnyat többet foglalkoz­tatja. A játékvezető hármas jól látta el feladatát. Gy. Simontornyai BTC—Hő- gyész 6:0 (2:0) Simontornva, 500 néző. Vezette: Haracsi. SBTC: Haidinger — Se­bestyén II., Lukács I., Kovács — Smigura, Róth — Zakariás, Lu­kács II., Baum IV., Gahó II., Roszkop. Hőgyész: Borsos — Má­té, Nichter, Thuma — Ulrich, Vi­tái Skultéti, Magyar, Gál, Hege­dűs, Erdős. Azonnal az SBTC len­dül támadásba, a teljesen átszer­vezett cshtársor szépen kombinált, csak körülményesen szőtte a tá­madásait. A vendégcsapat teljesen védekezésre rendezkedett be, s csak egy-két csatára volt elöl. Több mellé- és fölélövés után Ga­hó jól pörgeti a labdát Baum elé, aki 18 méterről a bal felső sarok­ba lövi a labdát. 1:0. A következő percben Roszkop tör ki középen, de a 11-es pontról a kapus kezébe helyezi a labdát. Állandóan a ha­zai csapat támad, a vendégek szin­te a félpályán sem jönnek át, de a csatárok a jobbnál jobb helyze­teket sem tudják kihasználni. A 40. percben Zakariás szögletét Smigura szépen kiemelkedve fe­jeli a bal sarokba. 2:0. A II. félidőben folytatódik a hazaiak nagy fölénye. Az 5. perc­ben Róth a félpályáról vezeti fel a labdát, senkitől sem támadva 25 méterre a kaputól hirtelen lö­vésre szánja magát és hatalmas lövése nagy erővel vágódik a kapu jobb oldalába. 3:0. Pár perc múl­va Gahó elmegy a védelem mel­lett és először a kapusba lövi a láb dát, majd a visszapattanó labdát a jobb sarokba helyezi. 4:0. A vendégcsapat teljesen alárendelt szerepet játszik. A hazai csatársor azonban egyénieskedik és ez meg­bosszulja magét, mert a tömörülő védelemben mindig akad egy láb, melyben a labda elakad. A 30. percben Gahó elfut a balszélen, kicselezi az egész védelmet és ne­héz szögből az alapvonal mellől a jobb sarokba lő. 5:0. Továbbra is nyomasztó a hazai fölény, még a hátvédek is kapura lőnek. A 38. percben Zakariás beadását Baum sodorja a kapu jobb sarkába. 0:0. Bírálat: A vendégcsapat eleve feladta.a mérkőzést, mikor kilenc emberrel védekezésre helyezke­dett. A hazai csapat csatársora vagy túlkombinált mindent, vagy egyénileg akarták a helyzeteket megoldani. A helyzetek alapján az eredmény még nagyobb is le­hetett volna. Jók: Sebestyén II., Lukács I., Smigura és Baum IV., ia hőgyészi csapatból Ski’l'" >' Szántó vettek részt a Bátaszéki VSK at­létái. A versenyt a Vasutas Szak- szervezet Budapesten rendezte jpeg, sok indulóval. A Bátaszéki VSK atlétái közül Takács István és Pfund Junos szerepeltek jól, előbbi a dobószá­mokban, utóbbi a közóptávfutó számokban. Takács István disz­koszvetésben 3437 cm-es ered­ményével 3. lett, bár képességei alapján akár első is lehetett vol­na. Súlylökésben 4. helyezést ér­te el. Pfund János, az elsőéves ifjúsági atléta versenyről ver­Szombatpn délután és vasárnap rendezte a Megyei Atlétikai Sző- | vétség a megyei ifjúsági és fel- | nőtt atlétikai bajnokságot. Részt vettek: a Szekszárdi Dózsa, a Szekszárdi Iparitanuló Iskola, Sióagárd, Dunaföldvár, Gyönk, Decs és Simontornya atlétái. Szombati eredmények: Ifjúsági: Nők 100 m: 1. Hamar (Sz. Dózsa) 13.1, 2. Eördögh (Sz. Dózsa) 13.5. 400 m: 1. Mancs! (Sióagárd) 77.2. Súly: 1. Török (Sz. Dózsa) 957 cm, 2. Deák (Gyönk) 857. Távol: 1. Hamar (Sz. Dózsa) 465 cm, 2. Eördögh (Sz. Dózsa) 449 cm. Súly lökés: Felnőtt nők: 1. Győrffy (Dózsa) 968 cm. Ifjúsági férfiak: 1500 méter sík­futás: 1. Garbacz (Sz. Dózsa) 4:38.5, 2. Ruff (Dunaföldvár) 5:32. 100 m: 1. Kosztolányi (Sz. Dózsa) 11.3, 2. Bakó (Sz. Dózsa) 11.8. Ma­gas: 1. Hortobágyi (Dunaföldvár) 160 cm, 2. Kasza (Sz. Dózsa) 160 cm. 400 m: 1. Galambos (Sz. Dó­zsa) 55.6, 2, Czéh (Sz. Dózsa) 58.6. Súlylökés: 1. Reha (Duna­földvár) 1255 cm, 2. Bakó (Sz. Dó­zsa 1096 cm. 400 m gát: 1. Gar­bacz (Sz. Dózsa) 64.4, 2. Kiss (Sz. Dózsa) 66.2. Hármas ifjúsági: 1. Pelényl (Sz. Dózsa) 11,88 m, 2. Jankó (Duna­földvár) 11,79 m. Felnőtt férfiak: 100 m: 1. Szabó (Sz. Dózsa) 11.4, 2. Szeleczki (Sió­agárd) 11.8. Magas: i. Szabó (Sz. Dózsa) 175 cm. 400 m: 1, Juhász (Dunaföldvár) 59.1. Súlylökés: 1. Doszpod (Sz. Dózsa) 11,82 m, 2. Nácsa (Dunaföldvár) 11,04 m. Az Iregszemcsej MEDOSZ szép tember 6-án, vasárnap rendezte 1959. évi atlétikai házibajnoksá­gát. ^regszemcsén már több év óta nem volt atlétikai verseny, így nagy érdeklődés nyilvánuli meg a vasárnapi verseny iránt. A MEDOSZ sportkör vezetősége feladatul tűzte ki, hogy a jövő­ben rendszeresebbé teszi az atlé­tikai versenyeket. Az atlétikai élet fellendítése érdekében futó­pálya, távol- és magas ugró pálya építését vették tervbe. Az épí­tést társadalmi munkával végzi el a község fiatalsága. „A dunaszentgyörgyi szurkolók jogos felháborodását váltotta ki, hogy a szeptember 6-ra kisorsolt Dunaszentgyörgy—Szekszárdi Pe­tőfi II. mérkőzésen a szekszárdiak nem jelentek meg. Azt mondták: „legyen a szentgyörgyieké a két pont”, őket nem érdekli. Mentsé-. gül a szombati sportbált hozták fel.” Részlet Szabó János dunaszent­györgyi olvasónk hozzánk kül­dött leveléből. * A csapatok besorolásánál már szóvá tettük (függetlenül attól, hogy joguk van nevezni), no ve­gyék figye’anbc Szekszárd, Bony- hád II, és Dombóvár. csapatának i senyre fejlődik. Szombaton 1500 m-en 4:29-es idejével 4., vasár­nap 3000 m-en 9:32-vel ugyan­csak 4. helyet érte el. Eredmé­nyét 3:02-es, 1000 m-es, 6:10-os 2000 m-es részidő után érte el. — Táv közben végig a második he­lyen futott az erős mezőnyben, csupán az utolsó 200 m-t nem bírta. A többiek közül Barna Rozá­lia 400 m-en 71.3-mal 4., Sümegi István 100 m-en 12,— mp-et fu­tott, Cih János rúdban ötödik he­lyezést ért el. Vasárnapi eredmények: Nők, ifjúsági: 200 m: 1. Hamar (Sz. Dózsa) 28, 2. Eördögh (Sz. Dózsa) 29.4, 3. Balassa (Sz. Dózsa) 30.5. 80 gát ifi: 1. Eördögh 13.5, 2. Balassa (Sz. Dózsa) 14.9. Magas: 1. Balassa (Sz. Dózsa) 135, 2. Eördögh (Sz. Dózsa) 135, 3. Ha­mar (Sz. Dózsa) 130. Felnőtt: 1. Győrffy (Sz. Dózsa) 140. Diszkosz, ifjúsági: 1. Török (Sz. Dózsa) 31.55, 2. Deák (Gyönk) 27.43, 3. Márton (Sz. Dózsa) 24.58. Felnőtt: 1. Győrffy (Sz. Dózsa) 28.46. Férfiak: 200 m, ifjúsági: 1. Kosztolányi (Sz. Dózsa) 23, 2. Kiss (Sz. Dózsa) 25, 3. Jankó (Duna­földvár) 27.2. Felnőtt 1. Szabó (Sz. Dózsa) 24.1. 800 m, ifjúsági: 1. Garbacz (Sz. Dózsa) 2:12, 2. Ga­lambos (Sz. Dózsa) 2:12.8, 3. Kiss (Sz. Dózsa) 2:13.8, 4. Czéh (Sz. Dózsa) 2:14.8. 3000 m ifjúsági: 1. Garbacz (Sz. Dózsa) 10:06.8, 2. Kiss (Dunaföldvár) 12:04.8. 200 m gát, ifjúsági: 1. Bakó (Sz. Dó­zsa) 31, 2. Hortobágyi (Dunaföld­vár) 31, 3. Kasza (Sz. Dózsa) 31.8. Felnőtt: 1. Szabó (Sz. Dózsa) 26.1. Távolugrás, ifjúsági: 1. Hortobá­gyi (Dunaföldvár) 5,75, 2. Jankó (Dunaföldvár) 5,68, 3. Potyondi (Sz. Dózsa) 5,63. Felnőtt: 1. Sza­bó (Sz. Dózsa) 5,95. Rúdugrás, if­júsági: 1. Hortobágyi (Dunaföld­vár) 300. Felnőtt: 1. Lakos (Sz. Dózsa) 290, 2. Juhász (Dunaföld­vár) 280. Pontverseny nem volt, a baj­nokságok így oszlottak meg: Szekszárdi Dózsa 31, Dunaföld­vár 9, Sióagárd 1. Eredmények: 100 m: 1. Kovács 12.5, 2. Győrffy 12.7, 3. Csanádi 12.8. 1500 m: 1. Pavelka 4:25.3, 2. Győrffy 4:28.6, 3. Nagy 4:30.0. — Magas: 1. Szatóri 160 cm, 2. Pa­velka 150 cm, 3. Ráksi 145 cm; Távol: 1. Pavelka 535 cm, 2. Szántó 492 cm, 3. Panyi 483 cm. Díszkosz: 1. Likó 32.57 m, 2. Vajk 27.84 m, 3. Varga 27.71 m. Súly: l. Szatóri 11.05 m, 2. Vajk 9.83 m, 3. Francsics 9.67 m. Gránát: 1, Pavelka 61.80 m, 2. Szántó 59.95 m, 3. Nagy 58.40 m. Hadaró Sándor nevezését, mivel az elmúlt évek­ben, ha nem az első, akkor a má­sodik fordulóban, de minden eset­ben visszaléptek ezek a csapatok és így komolytalanná tették a baj­nokságot, a sportkörök a legrit­kább esetben fordítanak kellő gondot és anyagi áldozatot a baj­nokság vége felé a tartalékcsa­patra. A szövetség mégis beosztotta a a csapatokat, annak ellenére, hogy mi ezt helytelenítettük. Mi a biz­tosíték arra, hogy a Szekszárdi Petőfi II. távolmaradásához ha­sonlóan a bajnokság során jó néhányszor nem íorduJ-e még ez elő? Atlétikai verseny Regszemcsén Mi a biztosíték ? ATLÉTIKA Megyei ifjúsági és felnőtt atlétikai bajnokság Szekszárdon