Tolna Megyei Népújság, 1959. szeptember (4. évfolyam, 204-229. szám)

1959-09-01 / 204. szám

1959. szeptember 1, TOLNA MEGYEI NEPÜJSÄG 5 Szekszárd győzött, Bonyhád és Dombóvár súlyos vereséget szenvedett az NB ítí-ban Az NB III. küzdelmei az ötö­dik fordulóban is érdekes ered­ményeket szolgáltattak. Szekszárd a pécsi vereség után újra szép győzelmet aratott a tavaly még NB Il-es kaposváriakkal szem­ben. Másik két csapatunk azon­ban súlyos vereséget szenvedett. A Bonyhádi Vasas két kiállítás után súlyos vereséget szenvedett a Pécsi Vasastól, az újonc dom­bóvári csapat pedig Bácsalmáson maradt alul. A Pécsi Bőrgyár folytatta jó szereplését. Ezúttal a komlói bá- nyászcsapatnak rúgott öt gólt a pécsi csatársor. A Bajai Bácska értékes győzelmet aratott a jó rajtot vett Kiskunhalasi Dózsa felett, a másik bajai csapat is győzött, de otthoni egygólos győ­zelme a székesfehérváriak ellen nem kimagasló fegyvertény. Szo­ros mérkőzésen győzedelmeske­dett a Csepel Autó a Kiskunhala­si Kinizsivel szemben, a Pécsi Dózsa tartalékcsapata pedig a Pé­csi Bányász ellenében. Ebben a fordulóban első vere­ségét szenvedte el a Kaposvári Kinizsi és most mér csak a Ba­jai Bácska és a Pécsi BTC nem szenvedett még vereséget a dél­nyugati NB III-ban. Szekszárdi Petőfi— Kaposvári Kinizsi 2:9 (0:0) Szekszárd, 1200 néző. Vezette: Magyar. Szekszárd: Greilich — Szloszár, Cser. Paszler — Simon, Bosnyák — Tancz, Zörényi, Be- nács, Hóman, Török. Edző: dr. Ábrahám László. Kaposvár: őri — Szigeti, Szili, Gergely — Pál- falvi, Herbei — Talián, Biró, Ács, Szentgróti, Stadler. Edző: Avar István. Kezdés után hamarosan kitűnt, hogy ideges mind a két csapat. Sok volt a rossz átadás, az eladott labda. A hazai csapat játszott enyhe fölényben, de csak sarok­rúgásokra futotta erejéből. Igazi helyzet a kaposvári kapu. .véJőtt sem alakult ki. A túlsó oldalon viszont a kaposvári csatárok szinte egyszer sem tették próbá­ra Greilich tudását. A hazai vé­delem lesre játszott és egy-két kivételtől eltekintve a hátvédhár­mas tagjai jól megértették egy­mást. Semmi nyomot nem ha­gyott a védelem tagjaiban a. bal­sikeres pécsi mérkőzés. Hóman. Benács és Török lövése után a túlsó oldalon Szentgróti fejelt mellé jó helyzetből. A 24. perc­ben alakult ki az első gólt ígérő helyzet, de Benács labdáját Tancz elhibázta a 16-oson belül. Az ellentámadásokat védelmünk rendszerint hazaadásokkal, vagy lesreállítással tisztázza. A 32. percben a vendégek szalasztanak el jó alkalmat. Kavarodás támad a hazai kapu előtt, Greilich is ki­fut, ezzel megzavarja Stadlert, aki nem tudja kihasználni a kí­nálkozó alkalmat. A szünetben nagv a lehangolt- ság a hazai öltözőben. Hóman mellé Török is lesérült, a jobb- szárny pedig teljesen veszélyte­lennek mutatkozott. A második félidőben sem vál­tozott a helyzet. A hazai csapat lényegesen többet támadott most is. Feltűnt, hogy Bosnyák milyen jól időzítette közbelépéseit. Si­mon is javult valamit a máso­dik félidőre. Védelmünk változat­lanul jól zárt, a csatárok azon­ban most is tehetetleneknek bi­zonyultak. Tíz perc után mind nagyobb nyomás alakult ki a ka­posvári kapu előtt. Előbb Benács fejesét visszafelé futva csípte el Őri, majd egyszerű szabadrúgás­hoz jutottunk a 16-osról. Előbb Tancz mellé lövi a megkanott labdát, másodszorra a srv-fíilban akad el a labda, Benács elől pedig i elszedi a kapus a labdát. A 21. percben Tancz kerül gólhelyzet­be, de a lövés pillanatában meg­nyomják és a kapus ezt a lövést is védi. A 23. percben törik meg a jég. A kaposvári balhá.vé 1 nem tudja megzavar.:: S.'-.nc it, aki eVrciSr. fai'e’ mag: elé térni a láb": - H rJsí sarokba gurít. 1:0. A gól után szárnyakat kap a ha­zai csapat Az utolsó 20 percben úgy játszik, ahogyan azt a szur­kolósereg várta. ,Most is sok a hi­ba, de most van szív és tűz az együttes játékában. Bosnyák íveli sorra a kapu elé a labdákat, de a belsők gólképtelenek. A 37. perc­ben viszont a túlsó oldalon Greilichnek kell kifutással tisz­táznia Ács elől. A 37. percben dől el a mérkőzés sorsa. A belsőktől Tancz kapja a labdát. Gólhelyzetben van, de begurít Benáesnak, akinek a lövésébe Török és Szigeti igyekszik beletenni a lábát, végül is a labda a jobbhát­véd lábáról pattan a kapos­vári hálóba. 2:0. Zörényi éles szabadrúgása még az esemény és aztán, ha vége jó, minden jó elv alapján, megelé­gedetten távozik a szurkolósereg. T. L. Pécsi Vasas—Bonyhádi Vasas 4:0 (1:0) Pécs, 300 néző. Vezette: Bog­nár (Kaposvár). Pécsi Vasas: Szi­li — Egerváry, Becskei, Berki — Halasi, Somogyvári — Stelzam- mer, Rákóczi. Szopka, Jauck, Da­na j ka. Edző: Bárdosi László. Bonyhád: Szlavicsek — Horváth, Wagner, Borsód! — Pataki, Mol­nár — Várad!, Endrődi, Réder, Fláding, Péter. Edző: Csordás Sándor. A bonyhádi csapat lép fel támadólag és ezt a mezőny­fölényt az első félidőben végig tartani is tudja. Réder a 3. perc­ben 20 méterről erős lövést küld kapura, de a labda a kapufáról a gólvonalra, majd onnan a me­zőnybe pattan. Szépen, tetszetősen játszik a bonyhádi csapat, csak éppen a góllövés nem sikerül. A játékvezető hatalmas hibákat kö­vet el mindkét fél terhére. A 20. percben újból csak szerencsével ment a pécsi csapat, majd a kö­vetkező percben a játékvezető íl-est ítél Bonyhád éllen, melyet Rákóczi értékesít. 1:0. A 40. perc­ben Endrődinek a nézők bekia­bálnak. mire ő a partvonal mel­lett odaszól az egyik nézőnek. A partjelző beintésére és bemondá­sára a játékvezető Endrődit kiállít ja. A hátralévő öt percben tíz em­berrel is tartja magát a Vasas. A második félidő elején to­vábbra is jól tartja magát a bony­hádi csapat, de a csatároknak nem sikerül a góllövés. A 15. percben Jauck, majd két perc múlva újból ő talál közelről a bonyhádiak kaDujába. 3:0. A ne­gyedik gólt Stelzammer szerzi meg a pécsieknek. 4:0. Középkez­dés után a játékvezető Rédert is kiállítja a bonyhádi csapatból. Kilenc emberrel önfeláldozóan küzd Bonyhád, mialatt a játék­vezető újból több hatalmas hibát vét. A mérkőzés értékelésére és a játékvezető működésére még a hét folyamán visszatérünk. Bácsalmási Petőfi— Dombóvári Szpartakusz 3:0 (1:0) Bácsalmás, 1000 néző. Vezette: Nagy F. Bácsalmás: Nincsevics — Jágics, Piukovich, Wachtler — Böröcz, Pólyák — Szilágyi, Pri- kidánivics, Süke, Mezei, Bősz II. Edző: dr. Gombos Tibor. Dom­bóvár: Wenczel — Tamás, Talló- si, Halász — Kardos, Egyed — Mérei, Korpádi, Steiner, Gálosí, Koller. Edző: Albrecht József. A mérkőzés kezdeten Bácsalmás veszi át a játék irányítását. Dom­bóvár csak szórványosan támad. A játék második részében először kiegyenlítetté vált a küzdelem, de utána a Petőfi biztosan győ­zött. Góllövők: Süke, Piukovich, Mezei. Jók: Jágics, Szilágyi, Me­zei, illetve Tallósi (a mezőny leg­jobbja), Kardos és Mérei. Bajai Építők—Székesfehérvári MÁV Előre 1:0 (0:0) Baja, 2500 néző. Vezette: Bár­dos. Baja: Disztl — Öbert. Vörös II., Rápity I. — Varga, Mikus — Kreisz, Czeglédi, Papp, Poszlan- csek. Bartulov. Edző: Tamás László. Székesfehérvár: Müller — Horváth. Tihanyi, Szilasi —• Neu­bauer, Purger — Ruszits, Pál, Csuti, Homolya, Nagy. Edző: Bő- di Ferenc. Az első félidőben dur­va játék folyt. A második félidő első negyedórája után, amikor Papp a hazaiaknak váratlan lövé­sével megszerezte a vezetést, mindkét csapat felhagyott a dur­vasággal ól ettől kezdve NB Il-es mVójú játék volt. Jók: Vörös II. (a mezőny legjobbja), Poszlan- csek, Kreisz, illetve Purgel, Csuti és Müller. Pécsi Bőrgyár! TC— Komlói Béta-akna 5:1 (3:1) Komló, 600 néző. Vezette: Li­geti. Pécs: Snrbak — Berta, Scherdán. Keidl — Horváth, Szá­lai — Szigeti, Cfyőrfl, Dara, Hauschl, Oskó. Edző: Krlvanek Vilmos. Komló: Winter — Tóth L., Trischler, Kővári — Göncz, Deák — Hamvas dr., Baksa. Vi- da, Bocsor, Takács. Edző: Schmelz Antal. 1:1 állásnál Bak­sa egy 11-est kihagyott. A pécsi­ek győzelme ezután nem volt kétséges. A komlóiak védelme túlságosan lassúnak tűnt, a kor­szerű bőrgyári csatársorral szem­ben. A 85. percben Gönczöt ntán- rúgásért kiállították. Góllövők: Győrfi 3. Hauschl 2. illetve Ta­kács. Jók: Scherdán, Horváth, Győrfi, Dara, Hauschl, Oskó, il­letve Göncz. Bajai Bácska— Kiskunhalasi Dózsa 2:1 (0:1) Kiskunhalas, 2000 néző. Vezet­te: dr. Vincze. Baja: Körmendi — Bóhner, Várnagy, Bisztrovics —- Borsodi, Horváth — Albert, Ónodi, Gorjanacz, Gugán, Wei- ling. Edző: ónodi Béla. Kiskun­halas: Hegedűs —• Répási, Kol­lár, Horváth — Ődri, Csőt! — Für, Lukács, Janecz, Puskás, Szeke­res. Edző: Folcz Tóbiás. A játék első részében a Bácska csak lefu­tásokkal kísérletezett. Szünet után a Dózsa védelme megzavaro­dott. Jók: Körmendi, Ónódi, il­letve Ódri és Für. Csepel Autó—Kiskunhalasi Kinizsi 2:1 (1:1) Vezette: Sári. Meglepő nehe­zen győzött a Csepel Autó a lel­kesen védekező kiskunhalasiak ellen. Pécsi Dózsa II—Pécsi Bányász 2:1, Áz NB III. állása a Pécsi Dózsa eredményei Bajai Bácska 5 3 2 nélkül 10:6 8 Pécsi Vasas 5 3 1 1 12:9 7 Szekszárdi Petőfi 5 3 1 1 8:8 7 Pécsi BTC 4 2 2 — 12:4 6 Kiskunhalasi Dózsa 5 3 — 2 15:9 6 Csepel Autó 4 3 — 1 12:8 6 Bajai Építők 5 3 — 2 9:6 6 Bácsalmási Petőfi 4 2 1 1 8:4 5 Kaposvári Kinizsi 4 1 2 1 7:5 4 Pécsi Bányász 4 2 — 2 6:5 4 Bonyhádi Vasas 4 2 — 2 3:3 4 Kaposvári Dózsa 4 1 1 2 4:7 3 Székesfehérvári MÁV 4 1 — 3 7:9 , 2 Kiskunhalasi Kinizsi 4 — 1 3 4:10 1 Dombóvári Szpartakusz 4 — 1 3 3:10 1 Komlói Béta-akna 5 — — 5 2:14 — Á meglepetések fordulója a megyebajnokságban Nagymányok—Tolna 0:1, Tamási—Simonfornya 1:1 A megyei bajnokság negyedik fordulója sem fukarkodott a meglepetésekkel. Ezek élén a 16:Q-ás gólaránnyal, pontveszte­ség nélkül vezető nagymányoki bányászok hazai veresége áll az eddig mérsékelten szereplő tol­naiaktól. Hiába támadott többet a hazai együttes, Tolna jól véde­kezett és Széles góljával a maga javára döntötte el a mérkőzés sorsát. A sok kellemetlen meglepetés után Dunaföldvár most kellemes meglepetést szolgáltatott megfo­gyatkozott hívei számára. Az ed­dig jól szereplő iregszemcseiek- töl nemcsak, hogy mind a két bajnoki pontot elvette, de im­ponáló gólarányú győzelmével sokat javított passzív gólarányán is. Volt NB 111-as csapataink nem nagyon jeleskedtek ebben a fordulóban sem. Simontornya az egyik bajnoki pontot Tamásiban hagyta és ha meggondoljuk, hogy a hazai csapat nyomasztó fölény­ben játszott a második félidőben, akkor a simentornyaiak az egyik bajnoki ponttal is elégedettek le­hetnek. A dombóvári vasutasok na­gyon félvállról vették a nőgyé- szieket. Ennek aztán az lett az eredménye, hogy a vasutasoknak alaposan meg kellett dolgozmok a győzelemért. Történt a mérkő­zésen egy sajnálatos baleset is. G. Kiss még az első félidő 35. percében sérülést szenvedett és így a dombóvári csapat a mér­kőzés nagy részében 10 emberrel játszott. Elsősorban ennek tulaj­donítható, hogy a második félidő közepén Nichter 11-esből egyen­líteni tudott, de aztán mégiscsak ' idemborodott a nagyobb tech­nikai felkészültség és erőnlét. Gyünk folytatta jó szereplését. Ezúttal a nagydorogiakat fektet­ték kétvállra és elsősorban na­gyobb lelkesedésüknek köszön­hetik győzelmüket. A mázai mérkőzésről részletes tudósítást nem kaptunk. A mázai bányászok kétgólos győzelmet szereztek a Szekszárdi Dózsával szemben és így a mázai bányász csapat pontszámban beérte az egy mérkőzéssel többet játszott nagymányokaiakat. Faddon volt a forduló néző­csúcsa: 1800 néző várta a faddi győzelmet, az azonban faddi ve­zetés után is elmaradt, mert a paksi együttes gólképesebb csa­társora meg tudta fordítani a mér­kőzés sorsát. Bátaszék csapata Döbtöközről is hazavitte a baj­noki pontokat. A forduló részletes erdményei a következők: Dombóvári Vas­utas SE—Iíőgyészi MEDOSZ 6:3 (2:2), Tamási—Simontornya 1:1 (0:1), Nagymányok—Tolna 0:1 (0:0), Gyünk—Nagydorog .3:1 (1:1), Máza—Szekszárdi Dózsa 2:0 (1:0), Dunaföldvár—Regszemcse 8:1 (4:1), Fadd—Paks 1:2 (1:2), Döbrököz—Bátaszék 1:4 (0:2). A bajnokságban még mindig a nagymányoki és mázai bányász­csapat van az élen. Minthogy Dunaföldvár és Tamási megsze­rezte első pontját, illetve pont­jait, már csak Döbrököz és Hő­gyész van pont nélkül. A bajnok­ság állása a következő: A bajnokság állása: 1. Nagymányok 5 4 — i 16:1 8 2. Máza 4 4 — — 23:3 8 3. Tolna 4 3 1 — 14:1 7 4. Bátaszék 4 2 1 — 18:6 7 5. Dombóvár 4 3 1 — 14:9 7 6. Paks 4 3 — i 11:5 6 7. Regszemcse 5 3 — 2 15:19 6 8. Gyönk 4. 2 — 2 8:9 4 9. Simontornya 4 X 1 2 4:6 3 10. Fadd 4 _ 2 2 6 :8 2 11. Nagydorog 4 1 — 3 9:12 2 12. Dunaföldvár 3 1 — 2 9:19 2 13. Sz. Dózsa 3 _ 1 ' 2 2:5 1 14. Tamási 4 — 1 3 4:24 1 15. Döbrököz ' 4 _ — 4 5: 12 _ 1 6. Hőgyész 4 — — 4 6:25 — A szeptember 6-i forduló pá­rosítása: Bátaszék—Fadd, Paks— Dunaföldvár, Iregszemecse—Nagy mányok, Máza—Tolna, Dózsa— Gyönk, Nagydorog—Tamási, Dob rököz—Dombóvár, Simontornya —Hőgyész. — Eladósodott ex-klrály. Faruk ex-király élelmiszerszállítója elé­gedetlenkedik: öt hónapja egy vasat sem kapott. Faruk először kijelentette, hogy teljesen tönkre ment és sehonnan sem tud pénzt szerezni a törlesztésre, később — hogy egy kis zsebpénzhez jusson — elhatározta, hogy eladja -Fa­vorita« nevű luxus yachtját. Ar­ról azonban nem nyilatkozott, hogy a yacht árából törleszt-e va­lamit a fűszeresnél! — Motorizált tanú. A New York-i bíróság tanúként beidézte Rosalii Johnson kisasszonyt. A hölgy értesítette a bíróságot, hogy csak akkor hajlandó megjelenni vallomástételre, ha autót bocsáta­nak a rendelkezésére. A bírósági elnök teljesítette kérését: letar­tóztatási parancsot adott ki elle­ne és így valóban autón ment a tárgyalásra. Lehet, hogy ez az autó nem egészen szája íze szerint való volt, mert rabszállítón vitték a bíróságra. A Pécsi Dózsa í. Pécsi Dózsa II. 6 2. Bajai Bácska 5 3. Szekszárdi Petőfi 5 4. Pécsi Vasas 6 5. Pécsi BTC 4 6. Kiskunhalasi Dózsa 5 7—8. Csepel Autó 4 7—8. Bajai Építők 5 9. Bácsalmási Petőfi 4 10. Bonyhádi Vasas 5 11. Kaposvári Kinizsi 4 12. Pécsi Bányász 5 13. Kaposvári Dózsa 4 14. Dombóvári Szpartakusz 5 15. Székesfehérvári MÁV 5 16. Kiskunhalasi Kinizsi 5 17. Komlói Béta-akna 5 A következő forduló párosítása: Kaposvári Dózsa—Szekszárdi Pe­tőfi, Dombóvári Szpartakusz— Csepel Autó, Bonyhádi Vasas— Bácsalmási Petőfi, Székesfehérvár —Pécsi Vasas, Pécsi Bányász — eredményeivel: 4 1 1 21:7 9 3 2 — 10:6 8 3 1 1 8:8 7 3 1 2 12:14 7 2 2 — 12:4 6 3 — 2 15:9 6 3-— 1 12:8 6 3 — 2 9:6 6 2 1 1 8:4 5 2 1 2 5:10 5 1 2 1 7:5 4 2 — 3 7:7 4 X 1 „ 2 4:7 3 1 1 3 6:11 3 1 — 4 8:11 2 — 1 4 4:19 1 — — 5 2:14 —. Bajai Építők, Bajai Bácska—Pécsi Dózsa II., Pécsi BTC—Kiskunha­lasi Dózsa, Kaposvári Kinizsi- Komlói Béta-akna. A Kiskunha­lasi Kinizsi szabad,