Tolna Megyei Népújság, 1959. szeptember (4. évfolyam, 204-229. szám)

1959-09-23 / 223. szám

1959. szeptember 23. TOLNA MEGYEI NEPÜJSAG 5 SPORT Nagyszerű ökölvívó-győzelem Szekszárdi Dózsa—Zalaegerszegi Dózsa 20:0 Szombaton este 6 órai kezdettel eléggé hűvös időben a szabadtéri színpadon került sor Szekszárdon a területi ökölvívó CSB őszi for­dulójának első mérkőzésére. A ta­vaszi találkozó Zalaégerszegen 11:9-es szekszárdi győzelemmel végződött és éppen ezért annak ellenére, hogy a zalaegerszegi együttes a mezőny egyik leggyen­gébb csapata (utolsó előtti), szak­berkekben érdeklődéssel várták a találkozót. A közönség érdek­lődése ezúttal csekélyebb volt a vártnál, csak mintegy 200-an vol­tak kíváncsiak a találkozóra. So­kakat minden bizonnyal vissza­tartott a szokatlanul erős esti le- hCilés. A Dózsa ökölvívó csapata azonban alaposan felvillanyozta a didergő nézőket és olyan harci erényeket csillogtatott meg, amely reményt nyújt arra. hogy az őszi bajnokság soráír lényege­sen jobban szerepel majd az együttes és a jelenlegi harmadik helyről sikerük majd előbbreke­rülni a bajnoki táblázaton. A csa­pat minden egyes tagja kitűnően harcolt és ezért dicséret illeti őket. A találkozó lefolyásáról az alábbiakban számolunk be. Árpási—Pucsli barátságos ta­lálkozó vezette be a küzdelmet, amelynek III. menete már ízelítőt adott a várható érdekes küzde­lemből. Markos I—Oskó. Alig kezde­nek, Markos két kemény bal hor­ga álion találja a zalaegerszegi versenyzőt, akit állva számol ki------------------------------------------------t G. Kiss térdét gipszbe tették ' Mint már közöltük, G. Kiss térdén súlyos sérülést szenvedett, amellyel a kaposvári kórházba szállították. A vizsgálat után úgy nyilatkoztak a kaposvári kórház orvosai, hogy G. Kiss térdét meg­operálják. Néhány nappal később azonban elálltak az operálástól és ehelyett gipszbe tették a kiváló labdarúgó térdét. Mint értesül­tünk róla, még három hétig lesz gipszben a térde és ha ezalatt nem jön rendbe, úgy mégiscsak operálják. a vezetőbíró. (Nagy István vezet­te a mérkőzéseket). 2:0. Markos II—Szabó. Markos II a mérkőzés előtt sokat fogyasz­tóit, ezért nem volt olyan meg­győző, mint szokott lenni. Nem ízlett neki az ellenfél furcsa harcmodora sem. így csak jobb hajrájával a legkisebb arányban szerezte meg a pontozásos győ­zelmet. 4:0. Szűcs—Magyar. A fejjel alacso­nyabb Magyar bátran kezdett. Alapállását váltogatva, amikor közel került ellenfeléhez, gyak­ran sorozta meg. Szűcs csak ké­sőbb jött rá,, hogy felütésekkel keli operálnia. A XI. menetben tenyeresért megintették a zala­egerszegi versenyzőt, majd ami­kor megsérült a kezén, feladta a mérkőzést. 6:0. Budai—Rácz. Alig kezdenek, 8-10 ütés után Budai felütésétől kiszámolják a zalaegerszegi ver­senyzőt. 8:0. Kappel—Zseppényi. Ez a talál­kozó is jó küzdelemnek indul, de Kappel kemény ütéseinek hatá­sára már az I. menetben feladja a küzdelmet Zseppényi. 10:0. Kálmán—Nagy. Kálmán az első menetben csak játszadozott el­lenfelével. Szinte nem hagyta ma­gát megütni, maga pedig néni ütött. így is 8-ig számoltak az ellenfélre. Emiatt a vezetőbíró mindkét versenyzőt megintette. (Szerintünk csak Kálmán érde­melte meg az intést, hiszen el­lenfele teljes bedobással küz­dött). A II. menetben aztán Kál­mán minden ütésétől földre ke­rült az egerszegi fiú, aki aztán fel is adta a kilátástalan küzdel­met. 12:0. Lampert—Örvös. Az I. menet azzal kezdődik, hogy összedől a ring. Ezután is nagy ütésváltá­sokkal folytatódik a küzdelem, de mindkét versenyző sokat szabály­talankodik. A II. és III. menet­ben már okosabban harcol a szek­szárdi versenyző. Egyenesekkel mind nagyobb fölénybe kerül és döntő fölény miatt a vezetőbíró őt hirdeti ki győztesként. 14:0. Borda—Gerencsér. Nagy érdek­lődés előzte meg a találkozót, mert a zalaegerszegi mérkőzésen Gerencsér kiütéses győzelmet aratott. Az est egyik legszebb mérkőzése volt a találkozó. Bor­da rendkívül okosan harcolt és végig vezetett is. A III. menetben egy közelharc után a zalaegersze­gi versenyző mélyütést színlelt és kiszámoltatta magát. így Borda visszaadta a kiütéses vereséget. 16:0. Pamuki—Terényi. Nagy ütés­váltások, sok szabálytalanság, fi­gyelmeztetések jellemezték a ta­lálkozót. A III. menetben feje­lésért intést kap a zalaegerszegi versenyző, Pamuki pedig okosan harcol és biztosan győz. 18:0. Varga—Rosta. A sokkal nehe­zebb zalaegerszegi versenyző el­len nem sokáig tartott a mérkő­zés. Két perc után kézfelnyújtás- sal jelezte a vendégversenyző a mérkőzés feladását és így várat­lanul nagyarányú hazai győzelem született. Elkészült a Falusi Dolgozók IX. Szpartakiádjának versenykiírása A közelmúltban készült el a Falusi Dolgozók IX. Szpartakiád- jának versenykiírása az 1959—60- as évre. A versenykiírásban at­létika, kerékpár, teke, torna, kis­pályás kézilabda és röplabda, va­lamint asztalitenisz és sakk sport ágak szerepelnek. A versenyek ideje: Asztalite­nisz és sakk sportágban október 1-től i január 7-ig kerülnek meg­rendezésre a községi versenyek. Kíméljük az atlétikai pályát Nagy öröm, hogy Szekszár­don a csapatok javuló formája nyomán egyre többen és töb­ben látogatják a labdarúgó­mérkőzéseket. Szomorú viszont az, hogy a nézők egy része nem a részükre kijelölt állóhelyről nézi a mérkőzéseket, hanem a drága pénzen épült futópályáról. Köztudomású, hogy futópályára sarkos cipővel nem is szabad menni, de a labdarúgó szurko­lók mindezzel nem sokat törőd­nek. A mérkőzése^ után a futó­pálya fehérük az eldobált ciga­rettavégektől, melyet azután az edzések alkalmával az atléták, a futók szedne^ össze szöges ci­pőjükön. Az MTST egy rendelkezést Két óvás a Dombóvári Vasút ellen A Dombóvári Vasút labdarúgó- csapata ellen a Bátaszéki Vasút és a Simontomyai BTC óvást nyújtott be a Megyei Lab­darúgó Szövetséghez. Az óvás sze­rint Tapaszti — aki a tavasszal még a döbröközi csapatban ját­szott — jogosulatlanul lett leiga­zolva a Dombóvári Vasúthoz. A Megyei Labdarúgó Szövetség ebben az ügyben átiratot inté­zett a Magyar Labdarúgó Szövet­séghez — ahol az átigazolást fe­lülvizsgálták, jóváhagyták és csak ennek a válasza alapján letve megérkezése ulán tárgv 'n a megyei szövetség az óvásokat. adott ki a. futópályák kímélésé­vel kapcsolatosan. Ennek a szel lemében kellene a rendezőknek jobban ügyelni, hogy a nézők honnan nézik végig a mérkőzé­seket és elérni azt, hogy a jö­vőben a futópályán ne tartóz­kodjon senkt A járási döntök január 18-tól feb ruár 14-ig, míg a megyei döntők március 5-én és 6-án kerülnek megrendezésre Szekszárdon. At­létikában, kerékpárban, tekében és tornában ez év szeptember 1- től november 1-ig a helyi verse­nyek első fordulója. A második forduló 1960. április 15-től jú­nius 5-ig, a járási döntök július 5-től július 3-ig, míg a megyei döntők július 17-én Szekszárdon, az országos döntők augusztus 18., 19-én és 20-án lesznek Egerben. Kispályás kézilabda, valamint röplabda sportágban a járási dön­tők első fordulója ez év novem­ber 15-ig, a második forduló 1960. április 15-től július 3-ig kör mérkőzések formájában. A me­gyei döntő 1960. július 17-én Szekszárdon, míg a területi dön­tő időpontja 1960. július 24-től 31-ig Kaposváron. Győzelemmel kezdtek kosaras lányaink az MB ll-ben Szekszárdi Petőfi — Szolnoki MÁV 63:35 (31:18) Szekszárd, Technikum-csarnok. ICO néző. A repülőnap miatt a vártnál kisebb érdeklődés mellett került sorra az újdonsült szek­szárdi NB Il-es női kosárlabda- csapat első mérkőzése. A két csapat a következő összeállításban állt fel: Szekszárd: Gyurcsákné (8), Borcsáné (12) Simon (10), Klemné (13), Forgács (12). Csere: Dajka (2), Müller (9), Taksonyi (11), Varga (4), Szekeresné (o). Szolnok: Lőrjncz (5), Csóor (14), Szurmay (10), Tóth (9), Paczli (3). Csere: Boronyi és Csík. Magassá' gi fölényben volt a szekszárdi együttes, de hamarosan kitűnt, amikor a játékvezetők a legkisebb szabálytalanságot is lefújták, mi­szerint döntő jelentőségű lehet a találkozó alakulására, hogy a szekszárdi együttes 10, a vendé­gek azonban csak 7 játékossal áll­tak ki. A vendégek érték el az első kosarat, de lassan a hazaiak vették kezükbe a játék irányítá­sát és hamarosan 5:3'ra alakult az eredmény a javunkra. Sajnos, ek­kor Borcsáné megsérült és egv kissé megtorpant a szekszárdi csapat lendülete, de így is végig mi vezettünk. 11:7, 18:8, 25:11 után ugyan feljöttek kissé a szolnokiak, de csak 26:18-ra, az­tán Müller, Gyurcsáknél és szép elfutás után Szekeresné ko­saraival 3l:18-ra alakult a fél­idő. Szünet után is a hazai együttes kezdett jobban. Borcsáné és Gyúr csákné kosaraival 38:18-nál húsz pontra nőtt a szekszárdi lányok előnye. Ekkor a 12-es szolnoki lány orra felvérzett és nem tudta tovább folytatni a küzdelmet. Közben 39:21-re feljöttek a szol­nokiak. A játéknak ebben a sza­kaszában a szekszárdi együttes sehogyan sem tudott magára ta- lálni. Borcsáné került először a kipontozás sorsára, aztán a ven­dégcsapatban a 7_es és a csapat egyik erőssége, a 14-es Csoór ke­rül a kiállítás sorsára és ez azt jelentette, hogy a pályán már csak 4 szolnoki lány maradt 5 szekszár­dival szemben. Sajnos, ez nem lát­szott meg a játékon, mert ú Pe­tőfi képtelen volt emberelőnnyel is épkézláb támadást összehozni. Közben Simon és Lőrincz is ki­állt. A szolnokiak már csak hár­man maradtak. A nagy hangzavarban nem is vettük észre, hogy közben újabb kipontozásokra került sor és 59:36-nál már mind a két csapat csak 3—3 játékossal küzdött a győzelemért. így már valamivel jobban ment a játék és Taksonyi, valamint Varga kosarai állították be a végeredményt. Bírálat: A magassági fölényben levő hazai együttes végig kézben tartotta a mérkőzés irányítását és mérsékelt teljesítménnyel is bizto­san szerezte meg az NB II első győzelmét a tavaly 5. helyen vég­zett ellenfele ellen. Az együttes­nek a következő találkozókon azonban lényegesen jobb játékot kell majd nyújtania. Legjobb do­bók: Gyurcsákné 16, Simon 14, Müller 9, Borcsáné 8; illetve Csoór és Szurmay 12—12 és Lő­rinc 10. A játékvezetők túlzásba vitték azt, hogy a legkisebb érintést is szabálytalannak minősítették. Izgalmas ötödik játszma után győztek válogatott röplabdázólnk Tolna megye - Csongrád megye 3:2 (9:15, 13:15, 15:6, 15:12, 15:11) Szekszárd, vezette: Tischler. | játszmában is diadalmaskodtak Majdnem teljesen érdeklődésmen tesen került sor a két megye vá­logatott röplabdázóinak a küz­delmére a megyei tanács udva­rán vasárnap délelőtt. A kijelölt játékvezető nem érkezett meg, így Tischler vállalta a találkozó levezetését. Az első játszmában a vendé­gek voltak jobbak. 9:8 után biz­tosan győztek. A második játsz­mában feljött a Tolna megyei vá­logatott, már biztos játszma-győz­tesnek látszott, hiszen 12:3 arány bán vezetett. Ekkor azonban a vendégek vettél,- a kezükbe a mérkőzés irányítását és 15:13-ra meg is nyerték ezt a szettet is. 2:0 után nagy akarással feküdtek a játékba fiaink ég végig vezetve 15:6 arányban nyerték a harma­dikat. 2:l-re alakult tehát az eredmény és a nappal szemben elért szettgyőzelem önbizalmat adott a fiúknak, akik a negyedik Szekszárdi Dózsa—Nagydorog 11:1 (6:1) Megyebajnoki. Szekszárd, 500 néző. Vezette: Berta. Szekszárd: Tóth II. — Tárnok, Vass, Ben- cze — Gyurik, Hellebrandt — Majnai, Bátort, Cibók, Tamási, Novák. — Nagydorcg: Patai — Domonkos, Kollár, Horváth — Vida, Borbás — Világ I., Földesi, Böröcz, Szabó, Kovács. A szek­szárdi csapat a 2. percben meg­szerzi- a vezetést. Bátori 18 mé­terre a kaputól fordulásból Pa­tai kapujába lő. 1:0. Két perc múlva Cibók átadását újból Bá­tori értékesíti, -2:0. Teljesen a hazaiak uralják a mezőnyt, a nagydorogi. csatársor nem jelent veszélyt a Dózsa kapujára. A 12. percben Tqmási 10 méterről lesz eredményes- 3:0. A 17. percben a vendégcsapat sarokrúgás után fő lé lő. A 22. percben Cibók szé­pen Bátori elé tálal, aki nagy gólt lő. 4:0. Két perc múlva Füi- desi lövése mellé száll. A 23. percben Majnai előtt a nagy helyzet, de könnyelműen fölé 1 >. A 34. percbln Novák beadás-”. Cibók a felső sarokba küldi, de Patai szépen véd. Három perc múlva Majnai átcselezi az egész védelmet és a sarokba gurít. 5:0. Három perc múlva Bátori elhúz a szélen és beadását Majnai a ki­mozduló Patai mellett a hálóba küldi. 6:0. Eddig a vendégek ki­zárólag védekezésre fordítottak minden erőt, de a hat gól után Kollár előre megy a csatársorba és Szabóval, valamint Földesivei kísérletezik. A 43. percben Kol­lár beadását Böröcz Kovácshoz továbbítja, akinek fejéről az el- alvó Tóth mellett a labda a háló­ba hull. 6:1. (Nagy védelmi hiba) A hátralévő 2 percben a Dózsa csatárok legalább három gólhely­zetet hagynak ki. A II. félidő első negyedórája unalmas, csapkodó játékot hoz, amikor a könnyelműsködo Dózsa csatárok mellett a vendégek is szóhoz jutnak. A 13. és a 16. perc­ben Tóth II-nek kell közbeavat­kozni. A 20. percben újból ko­molyan veszi a Dózsa a játékot és Cibók egyedül tör kapura de lövése kapufáról jön vissza a mezőnybe. A 25. percben Bátori beadását Tamási küldi a felső sarokba. 7:1. Három perc múlva egy szép akció után Bátori átadá­sát Cibók közelről értékesíti. 8:1. A következő percben Tamási be­adását Bátori juttatja a hálóba. 9:1. Nem sokkal később Cibók lövése újból a kapufát találja el, majd egy gyors ellentámadásnál Szabó az oldalhálóba lövi a lab­dát. A 42. percben Majnai egye­dül megy el, melyből újabb gól születik. 10:1. A végeredményt a 44. percben Tamási állítja be. 11:1. Amikor a szekszárdi csapat já­tékosai komolyan vették a mér­kőzést, szép játékot láthatott a közönség. Kár, hogy nem játszot­tak végig lelkesedéssel. A tarta­lékos vendégcsapat rossz benyo­mást keltett Szekszárdon. Jók: Vass, Bátori, Tamási, Cibók, Majnai. A vendégcsapatból Kol­lár, Szabó és Földesi tűnt ki. Pa­tai a 11 gól ellenére se védett rosszul. és így 2:2-re alakult az ered­mény. Ebben a játékban Tolna megye vezetett, csak ll:ll-nél egyenlítettek a vendégek, de a végküzdelemben ismét nekünk jött ki jobban a lépés. öt perc után folytatódott a küzdelem. 2:0 után a vendégek húztak el 7:2-re és már-már úgy látszott, hogy meg is nyerik a találkozót. Ekkor azonban feljött a Tolna megyei együttes. Nemcsak hogy kiegyenlített, de 10:9 arányban a vezetést is megszerezte. Az utol­só labdák rendkívül izgalmasak voltak. Amikor már ilyenkor szo­kott lenni, a vendégcsapat játé­kosai, a játékvezetőben keresték a hibát. Végül is azonban 15:11 arányban a Tolna megyei együt­tes győzelmét jelentette a játék­vezetői utolsó sípszó. A Tolna megyei együttesben Pálinkás I és II, Link, Sáth, Szöllősi, Né­meth, Toderó, Schmidt és Men- cző osztozott a megérdemelt si­kerben. A Tolna megyei váloga­tott a közeljövőben adja majd vissza a Csongrád megyeieknek a látogatását. Óv Gerjen A Gerjeni MEDOSZ Sportkör vezetőcége óvást nyújtott be a Megyei Labdarúgó Szövetséghez a szeptember 13-án Szekszárdon lejátszott Szekszárdi Petőfi—-Ger­jeni MEDOSZ mérkőzés ügyében. Az óvás indoka: a Szekszárdi Pe­tőfi három olyan játékost szere­peltetett, aki az NB III-as csapa­tukban szeptember 5-én, szomba­ton Kaposvár ellen játszott bajnoki mérkőzést. A három já­tékos: Zörényi, Cziráki és Bandi. A SZEKSZÁRDI PETŐFI SPORTKÖR VEZETŐSÉGE ez­úton mond köszönetét mindazok­nak, aki^ ez év szeptember 5-én megrendezett sportbálon közre- m ködtek és megjelenésükkel mind erkölcsileg, mind anyagilag támogatták a sportkört. Vezetőség.