Tolna Megyei Népújság, 1959. augusztus (4. évfolyam, 179-203. szám)

1959-08-27 / 200. szám

MS9. augusztus 27. TOLNA MEGYEI NEPÜJSÄG s Érdekességek az NB ill-rél Biztos Kinizsi győzelem a helyi rangadón A Kaposvári Kinizsi—Kaposvá­ri Dózsa helyi rangadón biztos Ki­nizsi győzelem született. Úgy lát­szik, a cukorgyári csapat kezd tor­mába lendülni és a csatárok is megtalálták góllövő cipőjüket. Ezt igazolja az is, hogy csak a kitű­nő formában védő Molnár II. mén tette meg a Dózsát a súlyosabb vereségtől. A Dózsa kapusa volt a mezőny legjobbja. A végig sport szerű találkozón ilyen arányban is megérdemelt a Kinizsi győzelme. A Kinizsi ezzel a játékával meg­mutatta, hogy a szorgalmas edzé­sek hatására egyre feljebb ível a csapat formája. A mérkőzésen meglátszott a Kinizsi csapat na­gyobb tapasztaltsága és végig ke­zében tartotta a játék irányítását. A Dózsa nem mutatta az elmúlt hetek jó játékát, talán túlságosan is respektálta ellenfelét. A Kapos­vári Kinizsi góljai közül hármat a gólképes középcsatár Ács szer­zett, Magára talált a Pécsi Bányász Az NB III negyedik fordulójá­ban a Pécsi Bányász csapata is is magára talált. Azt a Kiskunha­lasi Dózsát győzte le, amely 1958 áprilisa óta,nem szenvedett vere­séget. Ismét játszott a pécsi csa­patban Vámos is, akinek a telje­sítményével elégedettek voltak a vezetők. Az eddigi mérkőzéseken 6 gólt lőtt a Pécsi Bányász, és mind a 6 gól Kása nevéhez fűző­dik. Nem akar megszületni az első győzelem A Kiskunhalasi Kinizsi ottho­nában a Bácsalmási Petőfi ellen is csak döntetlenül végzett. A hazai csatársor most is igen gyengén játszott, az egyetlen gólt is fedezet rúgta — tizenegyesből. A II. fél­időben eldurvult a játék, a ven­dégeknek sikerült kiegyenlíteni. Iram nélküli, gyenge játék A Bajai Bácska Posztó csapata már az első percben vezetést szerzett a komlóiak ellen. A ké­sőbbiek folyamán azonban a bajai csatársor igen gyengén, puhán ját­szott és az első félidőben nem is sikerült több gólt szereznie. A II. félidő 35. percében 2:0-ás bajai vezetésnél a komlóiak szépíthettek volna, de összekötőjük lövése a belső kapufáról visszapattant a mezőnybe. Az Építők támadósora is gyenge Bonyhádon már a 2. percben érvénytelen gólt lőttek a Vasas- csatárok. Feltűnő volt, hogy az Építők támadó játékosai egy pil­lanatig sem tudták tartani a lab­dát. Erre jellemző, hogy az első félidőben a vendég csatárok csak kétszer tudtak kapura lőni. Az utolsó percekben a bonyhá­diak megszerezték a győztes gólt és ezzel értékes győzelmet arattak. Jól mutatkozott be az újonc A Pécsi BTC csatársorában új ember mutatkozott be a szekszár­diak ellen. Az új fiú, Győrfi pre­mierje sikerrel járt. Nemcsak há­rom gólt lőtt, de igen jó labdákat is adott társainak. Feltört a Pécsi Dózsa II. Kevesen számítottak rá, hogy a Pécsi Dózsa tartalékcsapata Szé­kesfehérvárról mindkét bajnoki pontot elhozza. Eddig úgy nézett ki, hogy az NB I-es tartalékcsa­pat nem veszi komolyan a játé­kot, hiszen hétről hétre több NB I-es játékos is helyet kap a csa­patban. A székesfehérvári, vala­mint az előrehozott Pécsi Vasas elleni mérkőzés megnyerésével az I. helyre került a csapat az NB III délnyugati csoportjában. Gyönlc—Tamási 4:2 (1:1) Tamási, 800 néző. Vezette: Pe­tő. Tamási: Pintér — Rábli, Kurcz, Szili — Galambos, Schnei der — Hegedűs, Lendvai, Zsol­nai, Kiss, Szabó. — Gyönk: Né­meth — Wolf, Hark’ai, Laszk — Séta, Jákob — Bérces, Pintér, Bányai, Gimesi, Envedi.^ Nagy melegben csapkodó játékkal kez­dődik a mérkőző. A csapkodást a vendégek kezdeményezik, de a hazai csapat is hamarosan át­veszi. A 4. percben Wolf beadá­sa Kurcz lábáról lecsúszik és a tisztán álló Bányai elé kerül, aki nek még arra is van ideje, hogy a labdát megigazítsa és védhe- tetlenül lövi a kapuba. 0:1. Nagy védelmi hiba. A további időben állandó mezőnyjáték folyik a ha zaiak enyhe fölényével. A 16. percben megismétlődik a gól előtti hiba, de Bányai lövését Pintér nagy bravúrral szögletre menti. A beívelt szögletre Pin­tér ugrik fel, de a tömörülésben megnyomják és rosszul esik a földre (kificamodik a térde). A part mellett teszik helyre kiug­rott térdét, de tovább nem tud védeni. Helyére Zsolnai áll be. A játék közben már a vendégeic tér felén folyt és a játékvezető fel­dobással hozza játékba a lab­dát. A feldobás után Schneider nagyszerűen szerel. Azonnal lyuk ra teszi Kisst, akinek előreívelt labdáját Szabó befejeli. 1:1. A 10 főre csökkent hazai csapat Ha délután barátságos edzőmérkőzés Szekszárdon Ma délután fél 5 órai kezdette! Szekszárdon a városi sporttelepen a Szekszárdi Petőfi edzőmérkozést játszik a megyei bajnokságban szereplő Faddi KSK csapatával. BOX ÉS JÁMBORSÁG Spelmann bíboros, New Yorlc-i érsek kijelentette: „Az ökölvívás áldásos sport a lélek szempont­jából. Az általam ismert ökölví- vók többsége istenfélő, jámbor cm tér és sohasem káromkodik.” CA „Sztandar Mlodych”-ből) marad támadásban, de két-há- fom játékos körülményeskedése miatt nem tudja ezeket a tá­madásokat befejezni. Közben a vendégék' kezdik kihasználni elő nyűket és hosszú labdákkal in­dítják újabb és újabb rohamra csatársorukat. Minden helyzetből kapura rúgnak a szükségkapus­nak. A félidő befejezése előtt mindkét kapu előtt alakult ki gólhelyzet, de a félidő befejezé­se előtt az eredmény már nem változott. A szünet után mezőnyjáték alakul ki. A 14. percben Gyimesi 16 méterről lő kapura. A gyenge lövésre Zsolnai vetődik, de a hasa alatt becsúszik a labda. 2:1. A következő percben Hegedűs tiszta helyzetből lő mellé. A 18. percben Szabó ugrik ki, kézzel akadályozzák a 16-os vonalánál, de a labda nála marad és véd- hetetlenül lő a hálóba. A játék­vezető azonban nem a gólt adja meg, hanem a szabálytalanságot fújja le. A 30. percben Pintér 16 méterről lő élesen a kapuba. A kapu előtti tömörülésben is meg találta a labda az utat a hálóba. 3:1. A gól után azonnal a ha­zaiak lépnek fel támadólag és a nagyszerűen játszó Schneider ki­ugratja Kisst, aki védhetetlen góllal szépít. 3:2. A 38. percben Szili és Wolf összeakaszkodnak. Annyit lehet látni, hogy lökdö- sik egymást. A játékvezető eré­lyes intézkedéssel mindkettőt le- küldi a pályáról. A 43. percbeh Gyimesi lövését védi Zsolnai, de elhamarkodja a kirúgást és a 16-oson belül álló Kurczhoz jut aki körül három gyönki játékos áll. A labda lepattan Kurcz lábá­ról és a tisztán álló Pintér elé kerül, aki nyugodtan lövi a há­lóba a gyönkiek negyedik gólját. Bírálat: A vendégek nagy aka­rással játszottak, de tervszerűtle- nül és csapkodóan. Ezt a játékot a sérülések miatt felforgatott ha­zai csapat is átvette. Pintér sé­rülésével jutottak a gyönkiek a győzelem birtokába. A játékveze­tő határozottan és jól vezette a mérkőzést az egyetlen hibától eltekintve. Jók: Pintér (amíg meg nem sérült), Rábli, Schnei­der (a mezőny legjobbja), Kiss, Szabó, illetve a lelkes gyönki csapatból Harkai, Laszk, Séta és a belső hármas. Rózsa Andor Pécsi Dózsa II.—Pécsi Vasas 5:0 Hétközben játszották le a de­cember 6-ról előrehozott Pécsi Dózsa II.—Pécsi Vasas találkozót. A pécsi tartalékcsapat l:0-ás fél­idő után a II. félidőben nemcsak a mezőnyben játszott jól, hanem a kapura is veszélyesnek bizo­nyult. A Vasasnak is voltak hely­zetei, de ezeket elügyetlenkedték. A mérkőzés figyelembevételével megváltozott az NB III délnyugati csoportjának tabellája. A módo­sított bajnoki táblázat a követ­kező : 1. Pécsi Dózsa II. 5 3 1 1 19:6 7 2. Kiskunhalasi Dózsa 4 3 — I 14:7 6 3. Bajai Bácska 4 2 2 — 8:5 6 4. Bonyhádi Vasas 4 2 1 1 5:6 5 5. Szekszárdi Petőfi 4 2 1 1 6:8 5 6. Pécsi Vasas 5 2 1 2 8:14 5 7—8. Kaposvári Kinizsi ' 3 1 2 — 7:3 4 7—8. Pécsi Bőrgyár 3 1 2 — 7:3 4 9. Csepel Autó 3 2 — 1 10:7 4 10. Bajai Építők 4 2 — 2 8:6 4 11. Pécsi Bányász 4 2 — 2 6:5 4 12. Bácsalmás 3 1 1 1 5:4 3 13. Dombóvár 4 1 1 2 6:8 3 14. Kaposvári Dózsa 4 1 1 2 4:7 3 15. Székesfehérvár 4 1 — 3 8:10 3 16. Kiskunhalasi Kinizsi 4 — 1 3 3:17 1 17. Komlói Béta-Akna 4 — — 4 1:9 — Bátaszéki VSK—Hőgyész 7:0 (2:0) Bátaszék, 800 néző, vezette: Izing. Bátaszék: Kerner — Toro­nyi, Kiss, Péter — Tóth, Szép — Horváth, Zejer, Garamvölgyi, Krix, Bodoki. — Hőgyész: Bor­sos — Máté, Nichter, Thuma — Kertész, Hegedűs — Skultéti, Magyar, János, Reizer, Szentes. Azonnal a hazai csapat veszi át a kezdeményezést, egymásután vezeti támadásait. A vendégek­nek különösen a csatársoruk gyenge, másodpercekre sem tud­ják tartani a labdát és a félpá­lyán is csak ritkán jutnám át, lö­vés pedig a bátaszéki kapura az I. félidőben nem is megy. Az első esemény az 5. percben Garam­völgyi kiugrása, de mellé lő, majd Toronyi 25 méteres sza­badrúgását védi Borsos jó érzék­kel. A 14. percben Garamvölgyi labdájával Zejer ugrik ki a vé- dő^. között, de a kifutó kapusba lő. A következő támadásnál jobboldali beadás után Krix 20 méterről kapásból a bal felső sa­rokba lő. 1:0. Utána Garamvöl­gyi lövését Borsos az alsó sarok­ból üti ki. A 20. percben Zejer közeli fejesét Borsos a kapufára üti és a lepattanó labdát Bodoki lövi a hálóba. 2:0. A 41. percben Toronyi 30 méteres bombája csú­szik el a kapufa felett, majd Krix lövése megy a felső sarok mellé. A II. félidő 3. percében Ga­ramvölgyi közeli lövését Borsos hárítja, majd Tóth 20 méteres lövését védi a kapus. A 7. perc­ben megy az első lövés a báta­széki kapura, Magyar révén és Keiner csak a kapufa segítségé­vel tud menteni. A 10. percben jobboldalról Tóth ível be szög­letet és a 16-osra szálló labdát Szép kapásból küldi a jobb felső sarokba. 3:0. Egy perc múlva Krix 28 méterről váratlanul lő és a meglepett Borsosról a lab­da gólba jut. 4:0. A 26. percben Krix fejesét Garamvölgyi 8 mé­terről egyből a balsarokba kül­di. 5:0. A 30. percben Reizer el­húz a baloldalon, de lövése kapu mellé megy. A 35. percben Pé­ter átadását Tóth az ötösről lövi a bal sarokba. 6:0. A 40. percben Szép előreadásával a 16-oson Ga ramvölgyi elmegy őrzőjétől és a jobb alsó sarokba helyezi a lab­dát. 7:0. Bírálat: Nagy különbség volt játékerőben a két csapat között. A bátaszéki fölényt még a hét gól sem fejezi ki hűen. A mér­kőzés irama elég erős volt, de a színvonal csak időnként elégített ki. Feltétlenül dicséret illeti mindkét csapatot a tiszta, sport­szerű játékért. A partjelzőtől jól támogatott játékvezető hibátla­nul működött. — Czencz — Dunaszentgyörgy—Gerjen 3:2 (2:1) Gerjen, 600 néző. Már a hetedik percben Katz 25 méteres hatal­mas lövése a bal felsősarokban köt ki. 1:0. Nagy az öröm a ven­dégek között. Majd a huszadik percben a szemfüles Katz újból eredményes. 2:0. Egy perc múlva azonban Szabó megkeveri a ven­dégek védelmét, nehéz szögből a jobb felsősarokba bombáz. 2:1. Ez Paksi Kinizsi—Döhrököz 3:1 (1:0) Paks, 600 néző, vezette: Ben­ce. Paksi Kinizsi: Paál — Hor­váth, Hermann, Sztanó — Bősze, Vida — Tanner, Németh, Ben- csik, Farkas, Kunfalvi. — Döb- •r,ököz: Vörös — Farkas, Dancs, Kollár — Géczi, Lakatos — Ba- zsonyi, Váradi, Lindmayer, So- mogyvári, Szabó. Nagy hőségben a paksi belső hármas indítja el a labdát, me­zőnyjáték alakul ki, feltűnően sok a csapkodás, rossz labda­leadás mindkét csapat részéről. A vendégcsapat meredek, hosszú labdákkal próbálkozik, de a he­lyi védelem hárítani tud, igaz, hogy több ízben csak szabályta­lanság révén. A 20. percben Néme'.h ejtett labdával Bencsi- ke'„ ugratja ki, Vörös a labda alá fut és Ecncsik fejjel az üres ka­puba továbbít. 1:0. A 30. percben Bencsik nagy lövése a felső lé­cen csattan. A 32. percben Her­mann csak szabálytalanság árán tudja feltartani a vendégek tá­madását, a 20 méteres szabadrú­gás azonban léc fölé száll. Három perc múlva Somogyvári távoli felső sarokba tartó lövését Paál léc fölé öklözi. A 37. percben is­mét Paál hárít alapvonalon túl­ra. Szünet után a vendégek tá­madnak és Horváth a 16-os vo­nalán kézzel állítja meg a táma­dást. A szabadrúgás kapu mellé jut. A 8. percben Szabó bombáz távolról kapura és Paál az utol­só pillanatban nyomja a labdát kapu fölé. A 10. percben Németh ugrik ki veszélyesen, de a vendég védelem mezénél fogva tartja vissza. A 20. percben Lindmayer lapos lövése ad munkát a helyi kapusnak. A 22. percben Népieth Bencsiket teszi lyukra és lövése Vörösről pattan a hálóba. 2:0. A 25. percben Lindmayert Her­mann szabálytalanul választja el a labdától, a kapura ívelt labdát Paál gyengén öklözi Somogyvári elé, ki az üres kapuba lő. 2:1. A 30. percben ismét Németh—Héri­csig összjáték után az utóbbi eredményes. 3:1. A mérkőzés vé­géig az eredmény nem változik. A 41. percben Németh csukafeje­se érdemel még említést, mely a kapufa mellé jut. ' • Bírálat: a nagy meleg rányom­ta bélyegét mindkét csapat já­tékára. A tartalékos helyi csa­pat teljesen szétesően, szív nél­kül játszott, A vendégek védeke­ző játékra szorítkoztak, de csa­táraiknak nem ment a kapuralö- vés. Jók: Bazscnyi, Somogyvári, és Dancs. A helyi csapatból Paál cs Bősze játéka érdemel dicsé- ■ et. A játékvezető kisebb té­vedésektől eltekintve, jól vezette a mérkőzést. Golenszky után mind keményebbé válik a mérkőzés, egymást érik a csúnya belemenések mindkét részről. Szünet után már az ötödik perc­ben Antus egyéni játékkal ki­egyenlít. A harmincadik percben aztán a késlekedő Bokros mellett Horváth megszerezte a vendégek győztes gólját. 3:2. Ezután hazai támadások következtek. Majd a harmincnyolcadik percben a já­tékvezető tévedésből lefújta a mér kőzést. Bírálat: a vendégeknek sikerült a visszavágás. A hazai együttes a mérkőzés nagyobb részében me- zőnyfölónvben volt. Bokros kés­lekedő közbelépésével maradtak alul a rendkívül kemény küzde­lemben, Jók: Márkus, Wagner, Szabó, illetve Gyöngyösi I. és Katz. Bráz F. Biztosan győztek a simontornyai női kézilabdások A Simontornyai BTC női kézi­labda-csapata az összevont me­gyei bajnokság során a Kapos­vári Kinizsit látta vendégül. A Simontornyán lejátszott mérkő­zésen 200 néző előtt biztosan győ zött a hazai csapat. Góldobók: Panker 5, Lassákné 2, Horváth, Bállá, illetve Tomóczayné 2, Bíró és Ától.