Tolna Megyei Népújság, 1959. április (4. évfolyam, 76-100. szám)

1959-04-10 / 83. szám

6 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1959. április 19. ÖKÖLVÍVÁS Kaposvári Dózsa—Szekszárdi Dózsa 11:9 Területi csapatbajnokság. Szek- szárd, 400 néző. Eredmények: Légsúly: Markos I- nek a kaposváriak ellenfelet nem 1 hoztak, így ellenfél nélkül győz. 0:2. Harmatsúly: Nyári (Kaposvár) el­len Takács (Szekszárd) feladja. Mind két versenyző óvatosan kezd, egyi­kük sem tud magának fölényt ki­harcolni. A II. menetben Takács ujja megsérül és feladja a küzdel­met,. 2:2. Pehelysúly: Nachladel (K) Szűcs (Sz) döntetlen. A még ifjúsági Szűcs az igen jónevű kaposvári versenyző ellen jól megállta a helyét. Az első menetben szép egyeneseivel szinte tehetetlenné tette ellenfelét. A II. menet végén és a III, menetben a jobb erőnlétű Nachladel belharcot tudott kényszeríteni Szűcsre. 3:3. Könnyűsúly: Tomasics (K) ellen­fél nélkül győz, s így a kaposváriak megszerzik a vezetést. 5:3. Kisváltó: Papp (K) ellen Kappel (Sz) feladja. Óvatos kezdés után Kappel jobbhorga Pappot tisztán ta lólja, de ezután Kappel feladja a mérkőzést. 7:3. Váltósúly: Jakab (K) Kálmán (Sz) döntetlen. A találkozó legszebb mér kőzése. Kálmán vissza akart vágni a Budapesten elszenvedett vereségért, végig nagy akarattal küzdött és az I. és III. menetet biztosan meg­nyerte, mégis a végeredményt dön­tetlennek hirdették ki. A közönség hatalmas füttykoncerttel fogadta a döntést. 8:4. Kálmán János Nagy váltó: Bereczki (K) ponto­zással győz Szabó (Sz) ellen. Be­reczki egyenesekkel szerezte pont­jait. Szabó nem tudott belharcot kezdeményezni. 10:4. Középsúly: Hergelt (K) Borda (Sz) döntetlen. Borda a belharcot eről­tette a hosszúkarú kaposvári ver­senyző ellen. Mindhárom menet alapján biztosan győzött, de a pon­tozóbíró ismét »remekelt«, döntet­lent hirdettek ki. 11:5. Félnehézsúly: Aczél (K) kiütéssel veszt Pamuk (Sz) ellen. Nagy ütés­váltásokkal kezdődik a mérkőzés, egyik versenyző sem tud fölényt ki­harcolni. A II. menetben Pamuk jobbhorgától a kaposvári versenyző megszédült és állva kiszámolták. 11:7. Nehézsúly: Kalmár (K) feladja Varga (Sz) ellen. Az ifjúsági válo­gatott Kalmár az első menetben nem tud fölényt kiharcolni. A III. menetben teljesen megfeledkezik ma gáról, visszabeszél a bírónak, majd figyelmeztetés után edzője bedobta a törölközőt. 11:9. Varga János A szekszárdi ökölvívók kis sze­rencsével a győzelmet is megszerez­hették volna. K. M. A bonyhádi járási labdarúgó-bajnokság eredményei és a bajnokság állása A bonyhádi járási labdarúgóbaj- vejke 0:2. Majos—Kisdorog 3:4. Cikó nokság vasárnapi eredményei: Nagy- —Bonyhádi Vasas II. 4:1. tormás­—Tevel 3:2. Győré —Nagy- A bajnoksá g állása az I. osztályban: 1. Cikó 12 9 3 — 39:16 21 2. Kisdorog 12 7 2 3 40:26 16 3. B. Vasas II. 10 7 — 3 32:28 14 4. Nagytormás 11 5 2 4 25:23 12 5. Nagyvejke 12 5 1 6 26:24 11 8. Győré 11 3 4 4 18:24 10 7. Zomba 10 3 3 4 16:13 9 8. Majos 11 3 — 8 28:44 6 9. Tevel 10. Aparhant 12 _ 2 t örö Ive 10 26:47 2 1 A II varasd . osztály eredményei: Börzsöny—Mucsfa 1:4. Kisvejke- 0:4. A bajnokság állása a II. osztályban: —Bonyhád­1. Bonyhádvarasd 7 6 1 — 21:3 13 2. Mucsfa 7 4 — 3 * 15:13 8 3. Börzsöny 6 3 — 3 9:11 6 4. Kisvejke 7 2 — 5 3:13 4 5. 6. Tabód Kakasd 6 1 1 töröIve 4 7:14 3 SPORTHÍREK Vasárnap délután Cikón Fátrai Jakab, a Bonyhádi JTST elnöke ün­nepélyesen átadta a Bonyhádi Járási Szpartakiád őszi-téli versenyének első helyéért járó megyei vándor­zászlót. A vándorzászlót a községi sportkör elnöke vette át és ígéretet tett, hogy a jövőben is mindent el­követnek a jó szereplés érdekében. * Április 5-én a megyei szpartakiád rendező bizottsága értekezletet tar­tott a falusi tornászcsapatok vezetői részére. Az értekezleten a csapatve­zetők megvitatták a csapatok fel­készítésének helyzetét, majd a ren­dezőbizottság meghatározta a fel­adatokat, * Április 11-én, szombaton délelőtt 11 órakor a Megyei Testnevelési és Sporttanács gazdasági bizottsága ülést tart, ahol 1959. évi feladatait határozza meg a bizottság. Bonyhádon nem lesz baj az után­pótlással. A csapaton belül »nősülé- si láz« tört ki. Kromer és Ásvány nemrég nősült, míg Pataki, Réder. Szabó, Fláding, Hegedűs, Endrődi egy hét óta vőlegény. * A gyönki járásban a legjobb női tornászcsapat Gyünkön van. A nyá­ri szpartakiádra való felkészülési Steitz Ádám testnevelő irányításá­val már megkezdték. ♦ A szekszárdi, gyönki, tamási és bonyhádi járásokban megalakult a járási szpartakiád rendezőbizottság. Az idén az előző évektől eltérően már nemcsak a tömegességet tart­ják szem előtt, hanem biztosítani ki vánják a versenyzők jobb szakmai felkészültségét. A felsorolt járások­ban a járási KISZ bizottságok v. b. ülésen külön napirendként foglal­koztak a szpartakiád versenyek fel­adataival. Kisdorog—Hajos 4:3 (1:2) A kettős kosárlabda rangadón csak a szekszárdi női csapat tudta a győzelmet megszerezni Járási bajnokság. Majos, 200 néző. Élénk iram jellemzi az első perceket. A 20. percben 11-est vét a hazai csa­pat, amit Tamás értékesít. 1:0. Nem­sokkal később Hütter egyenlít. 1:1. Szögletrúgás után Győrffy lesz ered­ményes 1:2. A félidő hátralevő részé­ben Kisdorog támad, de az egyenlítés nem sikerül. Szünet után Majos tá­mad és Becs I. csak a gólvonalról tud menteni. A 20. percben öngóllal egyenlít Kisdorog. A vendégek most szebben játszanak, de fölényükből csak kapufára futja. Az utolsó ne­Kölesd—Varsád 5:1 (3:0) Járási bajnoki mérkőzés Kölesden, 400 néző. A 10. percben Fájt beadá­sát Pusztai a hálóba fejeli. 1:0. Egy perc múlva újból Pusztai a gólszerző. 2:0. A hazaiak harmadik gólját büntetőből Fájt szerzi. 3:0. A máso­dik félidő 4. percében Varsád meg­szerzi a becsületgólt. 3:1. öt perc múlva Honti lő gólt. 4:1. Az ötödik gólt a mérkőzés utolsó percében Pusztai szerzi. 5:1. N. V. GÓLTOTÓ az április 12-i mérkőzésekre Szekszárdi Petőfi— Bonyhádi Vasas (NB III.) Nagymányok—Paks (megyebajnoki) 1 Beküldési 0 vj táridő: április 11. gyedórában megindul a nagy hajrá. Majos vezetéshez jut, de Tamás rö­viddel később kiegyenlít. 3:3. Alig telik néhány perc és a kisdorogiak Újvári révén megszerzik a vezetést (4:3). A hazai csapat több durva be- lemenéssel elcsúfítja a mérkőzést. Befejezés előtt a játékvezető 11-est ítél, de a majosi játékosok a labdát elrúgják a 11-es pontról. Később Ma­jos levonul a pályáról. Jók: Újvári, Bece II., Nagy; illetve Szegedi, Jékel és Győrffi. Márton Szedres — Dunaszentgyörgy 1:1 (1:0) Szedres, 300 néző. Vezette: Ligeti. Az első percektől kezdve többet kez­deményez a tartalékosán felálló ha­zai csapat. A 26. percben szerzik meg a hazaiak a vezetést, amikor a kapus kiöklözi a labdát és Rostás a hálóba gurít. 1:0. Szünet után a ven­dégcsapat támad többet és a 16. perc­ben egy szögletrúgás után Dömötör egyenlít. A 32. percben a vendégcsa­pat 11-est ér el, de a büntetőt mellé rúgják. A vendégek a 11-cssel közel­álltak a győzelemhez. A játékvezető határozott és jó volt. Iker Cikó—Bonyhádi Vasas II. 4:1 (2:0) Járási bajnoki mérkőzés Cikón. A hazaiak találják fel először ma­gukat és Stumpf nagyszerű góljával megszerzik a vezetést. A gól után a hazaiak még jobban támadnak és Treitz I. növeli a hazaiak előnyét. 2:0. A II. félidőben mindkét csapat teljes erőbedobással küzd. Egyfor­mán támadnak, de a hazai csatársor veszélyesebb kapura, mint a bonyhá­diak. A harmadik gólt Fazekas jut­tatja a bonyhádiak kapujába. Ellen- támadás után Borsodinak akad nagy helyzete, de Váll ügyesen hárít. A hazaiak negyedik gólját is Fazekas­nak sikerül megszerezni. A mérkőzés utolsó percében a hazaiak öngólt vé­tenek és így alakul a mérkőzés 4:l-es végeredménye. Április 5-én Szekszárdon kettős bajnoki kosárlabda-mérkőzés volt — mindkettő rangadó. Különösen a női mérkőzésnek volt nagy jelentősége, mert amelyik csa­pat győz, nagy lépést tesz a bajnok­ság megnyerése felé. Szekszárdi Petőfi—Pécsi Ped. Főisk. (női) 64:31 (27:15) Vezette: Váradi, Garamvölgyi. Csa­patunk nagyszerű kezdés után érthe­tetlenül visszaesett. Játékuk bátor­talanná, meddővé vált. Az egész csa­paton az idegesség lett úrrá, amit nehezen küzdöttek le. 8:2-es vezetés után a pécsiek felzárkóztak, s fej-fej Őcsény—Báta 13:1 (6:0) Járási bajnokság. Öcsény, 600 né­ző. Vezette: Haracsi. Az őcsényi csa­pat a 2. percben Géczi révén meg­szerzi a vezetést. 1:0. Egy perc sem telik, újból Géczi az eredményes. 2:0. A két gyors gól fellelkesítette a hazaiakat. A 14 percben Hencz egyéni játék után pazar gólt lő. 3:0. A 30. percben Géczi, a 36. percben Hencz, majd a félidő utolsó percében újból Géczi lő gólt. A II. félidőben tovább tart a hazai csapat nyomasztó fölénye. A gólok sorrendje: Brandt, Patyi és újból Patyi eredményes. 9:0. A 14. percben a mérkőzés tizedik gólját is Patyi szerzi meg. A 25. percben a könnyelműsködő őcsényi védelem mellett a bátaiak megszer­zik a becsületgólt. 10:1. Ezután még a hazaiak Géczi, Patyi, majd újból Patyi góljával 13:l-re alakítják a mérkőzés végeredményét. Márkus TOLNA MEGYEI NEPOJSAG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lap)a Szerkeszti o Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17 Telefon: 20-10, 20-11 Felelős kiadó: az MSZMP Végrehajtó Bizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21—21 melletti küzdelem alakult ki. A ven­dégcsapat főleg magas beállásaira épített, míg a mieink pozíció játékra, gyors lerohanásokra törekedtek. Sajnos, a legbiztosabb helyzetek is kihasználatlanul maradtak, az elkap­kodott és pontatlan dobások miatt. A II. félidőre csapatunk erősen feljött, lendületes és most már ered­ményes játékkal biztosan nyert — visszavágva az ősszel elszenvedett egyetlen vereségért. Egyénileg: Varga nyújtotta a leg­jobb teljesítményt. Bátran, jól ját­szott. Zádoriné igen eredményes volt. Megbízhatóan játszott. Klemné nagyszerű helyezkedésével a védelem oszlopa volt. Tóth eredményes, rob­banékony játékáért érdemel elsősor­ban dicséretet. Simon idegesen kez­dett. Később feljött, de két helytelen, téves játékvezetői ítélet erősen meg­zavarta. Taksonyi jól illeszkedett a csapatba, lelkesen küzdött. Forgács a védelemben jó volt, támadásban Gyetvai János: FEGYVEREK ÉS EMBEREK (Regényes korrajz) (Zrínyi) Az első világháború és az azt kö­vető idők egyik kiváló tollú szemta­núja beszéli el az őszirózsás for­radalom eseményeit: egy fiatalember élményein keresztül. A regény lap­jain a Tanácsköztársaság olyan alak jai elevenednek meg, mint Kun Bé­la, Szamuely Tibor, Stromfeld Au­rél, Hamburger Jenő. Madarász Emil: AZ ÁRULÁS (Elbeszélő költemény) (Szépiro­dalmi) 1919 augusztusában, a Tanácsköz­társaság bukása után, több helyütt törtek ki méreteikben és jelentősé­gükben kisebb lázadások a Peidl- kormany áruló megalkuvása és az egyre véresebb fehérterror eilen. Madarász Emil hőskölteményének gyenge. Fertőszögi vegyes benyomást keltett. Passzív játékával nem volt a csapat hasznára. Budai egy-két labdát jól játszott meg, de a helyze­teket elügyetlenkedte. Legjobb dobók: Zádoriné 27, Tóth 14, Simon 9, Varga 8. Pécsi Petőfi—Szekszárdi Petőfi (férfi) 60:52 (38:24) Vezette: Garamvölgyi, Váradi. Férficsapatunk ezen a mérkőzésen sok hibával játszott, megérdemelt vereséget szenvedett. Főleg az I. félidőben voltak gyengék fiaink, s kimondottan fegyelmezetlenül ját­szottak. A II. félidei erősítés, lelke­sedés kevés volt ahhoz, hogy az ered­ményt megfordítsa. Kitűnt: Fogarassy, Kardos; illetve Barcs (a mezőny legjobbja) és Bau- mann. Legjobb dobók: Fogarassy 19, Kar­dos 11; illetve Barcs 29, Baumann és Simon 11—11. középpontjában is egy ilyen Mis­kolc melletti gyárvárosban lezaj­lott fegyveres harc áll. Madarász Emil a kortárs hitelességével, a kom munista rendíthetetlen hitével állít emléket a forradalom hős munkás- harcosainak. Gergely Márta: A MI LÁNYUNK (Móra) A regény 1918—19-ben játszódik: színhelye egy nagymúltú, jellegzete sen dunántúli város. Itt lakik a könyv ifjú hősnője: a tizenkét éves Jakab Zsófi, a város szélén, a hepe­hupás Ótemető utcában. Hogyan is­merkedik meg Jakab Zsófi a sze­gények igazságával? Hogyan alakul sorsa mint »munkásiskolásé", aki a Tanácsköztársaság bukása után is megmarad azon a becsületes úton, melyet egy életen át követhet — erről szól Gergely Márta finom lé- lekrajzokban gazdag új írása. ŰJ KÖNYVEK