Tolna Megyei Népújság, 1959. április (4. évfolyam, 76-100. szám)

1959-04-28 / 98. szám

4 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1959. április 38. Mind a négy NB elvérzett A vasárnapi forduló során mind a négy NB Ill-as csapatunk vereséget szenvedett. Különösen katasztrofá­lis az a vereség, amelyet a Székesfe­hérvári MÁV mért Bonyhádra. Nem sokkal jobb viszont az a vereség sem, amit a Dombóvári VSE szen­vedett el szombaton a Pécsi Vasas­tól Pécsett. A simontornyai csapat is négy góllal tért haza a Bajai Bácskától. A négy megyei NB III-as csapat közül még a Szekszárdi Pe­tőfi »úszta« meg legolcsóbban, mert csak 2:0-ra kapott ki. Ill-as csapatunk vasárnap Eredmények: Pécsi Vasas—Dom­bóvári VSE 5:0 (2:0). Nagyatádi Ki­nizsi—Szekszárdi Petőfi 2:0 (1:0). Székesfehérvári MÁV—Bonyhádi Vasas 6:1 (1:0). Bajai Bácska—Si­montornyai BTC 4:0 (3:0). Bácsal­mási Petőfi—Nagykanizsai Bányász 5:1 (3:1). Bajai Építők—Bázakerety­tyei Bányász 3:1 (2:1). Pécsi BTC— Pécsbányatelepi Bányász 1:1 (1:0). Kaposvári MTE—Balinkai Bányász 3:1 (1:0). A bajnokság állása: 1. Kaposvári MTE 22 15 4 3 57:22 34 2. Bajai Bácska 22 15 2 5 44:20 32 3. Pécsi Bányász 22 13 4 5 52:25 30 4. Bajai Építők 22 13 3 6 46:26 29 5. Pécsi Vasas 22 11 3 8 39:30 25 6. Pécsi BTC 22 8 7 7 25:26 23 7. Bonyhád 22 9 5 8 27:37 23 8. Székesfehérvár 22 8 6 8 40:28 22 9. Bázakerettye 22 9 4 9 43:36 22 10. Szekszárd 22 9 4 9 37:36 22 11. Nagykanizsa 22 8 5 9 39:42 21 12. Simontornya 22 7 7 8 27:37 21 13. Bácsalmás 22 7 2 13 39:61 v. 16 14. Nagyatád 22 6 1 15 18:34 13 15. Dombóvár 22 4 3 15 17:49 11 16. Balinka 22 3 2 17 17:58 8 Ozora nyerte a járási rangadót Ozora—Pincehely 4:0 (2:0) Ozora, 400 néző. Vezette: Tövissy. Ozora: Pfeiffer I. — Csókás, Trubacs, Nagy — Bíró, Szakály — Molnár, Csizmadia, Varga, Csuhaj, Pfeiffer II. Pincehely: Balaskó — Takács, Hor­váth, Császár — Tulok, Csömör — Gruber, Dein, Jecker, Nagy, Bognár. A járási rangadó mérkőzést nagy érdeklődés előzte meg. Pincehelyről autóbusszal, kerékpárral, motorral érkeztek a szurkolók. Az első félidő­ben a hazai csapat játékán különösen meglátszott a nagy tét, az idegesség. A mérkőzés elején Varga a mérkőzés legszebb gólját fejelte, de a játék­vezető nem adta meg, mivel a labda beadáskor már túljutott az alapvo­nalon. A 25. percben szerezték meg a hazaiak első érvényes góljukat. Molnár beadásába az egyik vendég­játékos beleteszi a lábát és a kapura tartó labdát Bíró beljebb tolja. 1:0. A hazaiak enyhe fölényt harcolnak ki. A pincehelyi támadásokat a hazai védelem — az első félidő közepétől a középhátvéd poszton játszó Vargával az élen — könnyedén hárítja. A 38. percben a hazaiak Pfeiffer II. révén a második góljukat is megszerzik. A második félidő sem hozott sok­kal élvezetesebb játékot, mint az el­ső. Továbbra is sok hibával játszott mindkét csapat, a 22. percben Tru- bacsnak sikerül gólt lőni, majd a mérkőzés utolsó percében Csuhaj tör kapura, előle a labdát a lövés pilla­natában az egyik védő elkanalazza és a saját kapujába juttatja. Öngól. 4:0. Jók: Varga (a mezőny legjobbja), Pfeiffer I., Csuhaj; illetve Dein, Bog­nár és Balaskó. A játékvezető a mér­kőzést jól vezette. Az ozorai csapat ezzel a győzelmé­vel a tamási járási bajnokságban az első helyen áll 3 pont előnnyel Pin­cehely előtt. Ny. Ifjúsági labdarúgó-bajnokság Háza pontot vesztett Iregszemcsén A vasárnap lejátszott ifjúsági mér­kőzések több meglepetést hoztak, így a legnagyobb meglepetés, hogy a mázai csapat pontot vesztett Ireg- szemcsén. A Dombóvár—Nagymá- nyok mérkőzés biztos hazai győzel­met hozott. A Tolna—Váralja talál­kozón a hazaiak egy tucat góllal küldték haza a váraljai ifiket. A Nagydorog—Dunaföldvár mérkőzés 0:0-ás félidő után 3:3 arányban el­döntetlenül végződött. A bátaszéki csapat folytatta győzelmi sorozatát és ezúttal a jóképességű hőgyészieket 3:2 arányban győzte le. Döbröközön a hazaiak 3:2-re győztek Fadd ellen. Eredmények: Iregszemcse—Máza 2:2 (1:2), Dombóvár—Nagymányok 3:0 (1:0), Tolna—Váralja 12:0 (7:0), Nagydorog—Dunaföldvár 3:3 (0:0), Bátaszék—Hőgyész 3:2 (2:1), Döbrö- köz—Fadd 3:2 (1:1). A Paks—Tamási mérkőzés elmaradt, mivel a tamási gimnázium csapatában öt ifjúsági já­tékos játszott a tamási csapatból. A bajnokság állása 1. Máza 20 17 3 _ 92 :12 37 2. Tamási 18 17 — 1 110:9 34 3. Bátaszék 20 12 3 5 46:37 27 4. Nagymányok 20 11 3 6 65:38 25 5. Hőgyész 20 11 3 6 60:50. 25 6. Dombóvár 20 11 2 7 65:35 24 7. Fadd 20 9 2 9 61:37 20 8. Tolna 20 8 3 9 58:42 19 9. Dunaföldvár 19 ■7 4 8 48:51 18 10. Paks 19 5 3 11 25:44 13 11. Iregszemcse 20 5 2 13 25:86 12 12. Döbrököz 20 4 2 14 19:81 10 13. Nagydorog 20 2 2 16 20:94 6 14. Váralja 20 1 4 15 16:91 6 Május 1-én: Á régi Ferencváros Szekszárdon A szekszárdi szurkolók közül minden bizonnyal sokan vannak olyanok, akik visszaemlékeznek a Ferencváros 10—20 év előtti szek­szárdi vendégjátékára. Rudas Fe­rire, a szélvészgyors nagy remé­nyekre jogosító válogatott jobb­hátvédre, akinek sportpályafutá­sát lábtörés szakította meg, Tát­raira, a salgótarjáni összekötőre, aki igazi1 helyét a Ferencvárosban a hátvédsorban találta meg, (je­lenleg ő edzi a mai Ferencváros együttesét), Deákra, a gólzsákra, aki Szentlőrincről került annak­idején a Fradiba, Mészárosra, az építőcsatár példaképére, Kemény Tiborra, az aranycsapat balszélső­jére, aki Görögországban edzőskö- dött és hazatérése után nem sok­kal Szekszárdon a Tolna megyei labdarúgó edzőknek tartott elő­adást az alapozásról az elmúlt tél folyamán, Gyetvayra, a szélvész- gyors szélsőre, Hámorira, Fintára, Kiszelyre, Budavárira, Pyberre, Síposra, stb. Ezeket a játékosokat, akiknek a gyorsasága ha meg is kopott, de labdabiztonságuk, technikai fel- készültségük még mindig a régi, május 1-én Szekszárdon üdvözöl­hetjük. A nagy érdeklődéssel várt talál­kozó, amely a fiatalság és az ezt megelőző generáció érdekes össze­csapásának ígérkezik, a munka ün nepe alkalmából rendezendő sport események középpontjában áll. A mérkőzésre fél 5 órai kezdettel a gyepes játéktéren kerül sor. A pá­lyát szorgos kezek csinosítják. Igyekszenek gyeptéglákkal eltün­tetni a nagyobb fekete foltokat, hogy a szekszárdi fiatalság men­nél előbb birtokába vehesse a gye­pes játékteret is, amely most már három esztendeje kárhoztatta tét­lenségre azokat, akiknek a salakos pályán nem jutott hely. A Ferencváros öregfiúk csapata a következő öszeállításban áll majd ki a Szekszárdi Petőfi ellen: Budavári — Rudas, Pyber, Tát­rai — Hámori, Kemény — Finta, Mészáros, Deák, Kiszely, Gyetvay. Tartalékként Sipos dr. áll majd a Ferencváros rendelkezésére. A mérkőzés iránt városszerte nagy érdeklődés nyilvánul meg. Üzemi labdarúgó-bajnokság Szekszárdon A Városi Ifjúsági Sportbizottság városunk üzemi sportolói részére ez évben is megrendezi az Üzemi Bé­ke Kupa Labdarúgó-Bajnokságot. Eltérően a tavalyi bajnokságtól a most megrendezésre került bajnok­ság vándor kupáért folyik. A kupát az a csapat nyeri el véglegesen, ame lyik háromszor megnyeri. A most megindult bajnokság küzdelmét, színvonalát emeli az is, hogy a ta­vaszi forduló a VIT tiszteletére kü­lön »VIT kupáért« is folyik. A baj­nokság első fordulójának eredmé­nyei: Szekszárdi Vasipari—KPVDSZ 5:2 (4:2) Vendéglátó—Megyei Tanács 4:1 (2:1) Gépjavító—MÉSZÖV 0:0. A második forduló sorsolása: 28-án Vendéglátó—Gépjavító, 29-én MÉSZÖV—Vasipari, 30-án Megyei Tanács—KPVDSZ. A mérkőzések kezdési időpontjában a csapatok kölcsönössen egyezzenek meg és er­ről a JT-t időben értesítsék. Földesi , Újból Paks került az élre Még hat csapat pályázik a bajnokságra! A megyei labdarúgó-bajnokság va sárnapi fordulójában tovább fokozó­dott az óriási harc a bajnoki cím megszerzéséért. A legnagyobb ér­deklődés a Dombóvár—Nagymányok mérkőzést előzte meg. A bányász fiúknak nem sikerült folytatni a ta­vaszi veretlenségi sorozatot és arány lag sima 3:1 arányú vereséget szen­vedtek a Szpartakusz otthonában. Az óriási lelkesedéssel játszó hazai együttes — Csutorás nélkül is — ra­gyogóan játszott és már 3:0-ra veze­tett. A nagymányokiaknak csak az utolsó percekben sikerült szépíteni. Molnárt, a vendégcsapat csatárát befejezés előtt pár perccel a játék­vezető kiállította. A mezőny leg­jobbja Tallósi Dezső, a Dombóvári Szpartakusz megyeválogatott játéko­sa volt, aki egyébként a góltotón 3:1- re tippelte az eredményt. Az élcsoport többi csapata mind megszerezte a 2 pontot. A legnehe­zebb dolguk a mázaiaknak volt, akik az utolsó öt percben Kersák góljá­val tudtak győzni Iregszemcsén. Az iregszemcsei csapatot határozott bal- szerencse üldözi, a nagycsapatok kö zül Paks, Nagymányok és most Má­za is csak az utolsó percekben tudta biztosítani a győzelmét. Az ireg- szemcseieknek ez volt a tavaszi 7. vereségük egymásután. Bátaszék Hő­gyész ellen, míg Tolna Váralja el­len aratott könnyű 5:0-ás győzel­met. Érdekes, hogy mindkét helyen a félidőben csak l:0-ra vezettek a hazai csapatok. A Paksi Kinizsi csa­pata a tamásiak elleni 4:1 arányú győzelmével biztosította magának újra az első helyet a tabellán. A pák si csapat nem túlnagyarányú győ­zelmében oroszlánrésze volt Pintér­nek, a tamásiak veterán 36 éves ka­pusának aki — paksi tudósítónk szerint — a mezőny legjobbja volt. Érdekes, hogy a négy gólból kettő 11-esből esett. Mindkettőt Hermann juttatta a hálóba. Az alsóbb régiók­ban két komoly meglepetés született; A nagydorogi csapat — amely ta­vasszal egész jól szerepel otthoná­ban — katasztrofális 6:1 arányú ve­reséget mért a dunaföldváriakra. Nem is annyira a nagydorogi győ­zelem, hanem inkább annak nagy aránya keltett meglepetést. Vasár­nap este sokan nem is akarták el­hinni ezt a hírt. A félidőben 2:l-re vezetett a hazai csapat, majd a szél támogatásával valósággal elsöpörték a dunaföldvári védelmet. A tavaszi idényben harmat-gyengén szereplő faddiak úgy látszik kikerültek a hűl lámvölgyből, mert Döbröközről is elhozták a két pontot. Ezt az ered­ményt is meglepetésnek mondhat­juk, hiszen Döbrököz jó középcsa­patnak számít, s a faddiak az utób­bi időben vidéken nem nagyon je­leskedtek a pontszerzésben. Az elmúlt hetekben azt a köny- nyelmű jóslatot tettük, hogy már csak 4 csapat szólhat bele a bajnok­ságba. Most azonban úgy néz ki a helyzet, hogy még a hatodik helye­zett Bátaszék sem esélytelen, hiszen még 6 forduló van hátra s hátránya mindössze 4 pont. Mindenesetre évek óta nem volt ilyen izgalmas a baj­nokság. Jellemző, hogy a ÍST agy Hiá­nyok vasárnapi vereségével az első helyről a 4.-re csúszott vissza. A bajnokság állása a XX. forduló után: 1. Paks 20 14 3 3 52:21 31 2. Dombóvár 20 14 3 3 57:26 31 3. Tolna 20 14 3 3 78:19 30 4. Nagymányok 20 13 3 4 79:29 29 5. Máza 20 11 5 4 63:23 27 6. Bátaszék 20 12 3 5 64:27 27 7. Fadd 20 8 4 8 35:55 20 8. Dunaföldvár 19 9 1 9 42:37 19 9. Döbrököz 20 6 2 12 34:55 14 10. Tamási 19 5 2 12 33:65 12 11. Iregszemcse 20 5 1 14 29:63 11 12. Nagydorog 20 5 1 14 36:81 11 13. Hőgyész 20 3 4 13 26:73 10 14. Váralja 20 1 4 15 16:70 2x x 4 büntetőpont levonva. A váral- j'aiak 2 büntetőpontot valószínűleg visszakapnak, ezt azonban csak a hivatalos közlemény megjelenése után vehetjük figyelembe. A Totó eredménye 1. Tatabánya—Vasas 1 7. Bp. Előre—Kecskemét X 2. U. Dózsa—Csepel 1 8. Cegléd—Debrecen 1 3. MIK—Szombathely 1 9. KISTEXT—Sztálinváros X 4. Diósgyőr—Győr X 10. Oroszlány—B. Spartacus 2 5. Bp. Honvéd—Miskolc 2 11. Sampdoria—Juventus 1 6. Ózd—SZEAC 2 12. Torino—Milan X ICZD ■ CD ■ CD ■ CD ■ CD ■ CjfiellÚL%ás! 0 ■ 0 ■ 0 ■ 0 ■ 0 ■ 2 Ä Fővárosi Nagycirkusz igazgatósága közli, hogy az elmúlt évekhez hasonlóan a Budapesti Ipari Vásár megnyitásától (május 15-től 31-ig) „Attrakciók randevúja" című látványos, nemzetközi műsorából naponta két előadást tart. A hétköznap délutáni előadásra az ipari vásárra érkező ifjúsági csoportok részére kedvezményes tanulójegyet bizto­sítunk. Tekintettel a már beérkezett igényekre, felkérjük az oktatási osztályt, valamint az iskolák igazgatóságát, hogy igénylésü­ket a legrövidebb időn belül, posta útján a Magyar Cirkusz és Varieté szervezési osztályára (Budapest, V!., Népköztársa­ság útja 61, telefon: 225—643) adják meg. CDIOBOICDICDIC Q Ö ■ 0 ■ 0 m 0 BOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBOBCDBCDBOBOBO* APRÓHIRDETÉSEK ELADÖ üzemképes állapotban Pobjeda karburátorral felszerelt Weapon, a gyönki földművesszövet­kezetnél. FELVESZÜNK 1 fő vizsgázott kazánfűtőt. Hűtőgép kompresszorhoz értő előnyben. Jelentkezni lehet a Tm Húsipari Vállalatnál, Szekszár­don. A Tamási Vegyesipari KTSz férfi- fodrászt vesz fél. Jelentkezés írás­ban. Felhívjuk az építőipari vállalatok figyelmét, hogy Tolnán, Deák Fe­renc utca 7. alatt igazoltan engedé­lyezett épületleböntásból származó nagyobb mennyiségű vasgerenda, vállalati engedéllyel vásárolható. Az É. M. Pécsi Cementipari Vál­lalat dombóvári telepe felvételre ke rés 50 férfi munkavállalót 18—50 éves korig. Kereseti lehetőségek kedvezőek, fizetés teljesítménybér szerint. Útiköltséget ide utazáshoz nem térítünk. A DECSI Földművesszö,vetkezet szakképzett vegyesboltkezelőt keres, jutalékos vegyesboltjába. Jelentke­zés írásban. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17 Felelős kiadó: az MSZMP Végrehajtó Bizottsága Telefon: 20-10, 20-11 Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21