Tolna Megyei Népújság, 1959. március (4. évfolyam, 51-75. szám)

1959-03-21 / 68. szám

TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1959. márcÍBs 21. Biztatóan mozogtak a felnőtt válogatott keret tagjai a csütörtöki szekszárdi edzőmérkőzésen A Megyei Labdarúgó Szövetség március 19-én, csütörtökön tartot­ta első edzését a megyei felnőtt válogatott keret részére, Vicze Já­nos edző vezetésével. A meghívot­tak közül több játékos betegség miatt távolmaradt. A válogatott keret háromszor 30 perces edző­mérkőzést játszott a Szekszárdi Petőfi csapatával, ahol a váloga­tott könnyed játékkal NYOLC GÖLT RÚGOTT KETTŐ ELLENEBEN. Az első harmad 5. percében Hó- mann szerezte az első gólt, nem sokkal később ugyancsak Hómann az, aki egy tizenegyest hagy ki. A 16. és a 20. percben a rendkívül jól helyezkedő és ügyesen mozgó Hómann az eredményes. 3:0. A második harmad első perceiben újból Hómann lő gólt. 4:0. Majd Wéber talál a Petőfi hálójába. 5:0. A 15. percben Bosnyák 11-esből szépít, majd négy perc múlva Wé­ber lő újabb gólt. 6:1. A második harmad 25. percében Kondor re­mek góllal terheli a szekszárdiak kapuját. 7:1. A harmadik harmad 10. percében Benács 11-esét reme­kül védi Egyed, majd öt perc múl­va Wéber lő szép gólt. Befejezés előtt három perccel Majnai szépít. 8:2. Röviden ennyi a gólok törté­nete. A felnőtt válogatott mindhárom harmadban jól mozgott és az ed­ző, valamint A SZÖVETSÉGI KAPITÁNY ELÉGEDETT volt. Egyed nem volt komoly pró­bára téve a szekszárdi csatároktól. Cser kitűnően látta el feladatát és a védelem egyik legbiztosabb pont­ja. Középhátvéd poszton Endrődi, majd később Kláb játszott. Endrő­di játéka valamivel biztosabb, de mintha az erőnléttel lenne baj ná­la. Balhátvédként G. Kiss remek játékot produkált. A fedezetek kö­zül Pados a tőle megszokott, biz­tos játékot nyújtotta, de ugyanez elmondható Tallósiról és Tóthról is. Tóth mint csatár is szerepelt, itt azonban már halványabban moz­gott, játékán meglátszott, hogy in­kább fedezet. A csatársor közül a legrobbanékonyabbnak Hómann bi­zonyult, de semmivel sem maradt el mögötte Kondor, Gahó, vagy akár Wéber. A balszélen Gálfi ntm okozott csalódást, megjátszotta azt, amit tőle vártak, de nem ártana, ha egy kicsit nagyobb rutinnal ren­delkezne. Hiába, Gálfi még csak 18 éves. Külön kell szólni Kon­dor, Gahó és Pados játékáról. A három simontornyai játékos míg a pályán volt, szíwel-lélekkel ját­szott, úgy, mint ezt már meg is szoktuk tőlük. Nyugodtan mond­hatjuk, hogy a válogatott legbizto­sabb pontjai. Wéber is jó formá­ban van és nyugodtan nézhetünk így az elkövetkező mérkőzések elé. A CSÜTÖRTÖKI EDZÖMÉRKÖZÉSRÖL még csak annyit, hogy sajnos, egyik-másik szekszárdi játékos sok esetben túlment a kemény játék határán és kíméletlenül játszott. A válogatott első mérkőzését március 29-én, vasárnap Fe­jér megye válogatottja ellen játssza. Még nem dőlt el, hogy vajon Székesfehérváron, vagy Sztá- linvárosban kerül a mérkőzés le­játszásra. Amennyiben Székesfe­hérváron, úgy a jövő heti edzést Dombóváron tartják, de ha Sztá- linvárosban, ez esetben Bátaszé- ken kerül az edzőmérkőzés megtar­tásra. A következő ellenfél Vas megye válogatott lesz április 19-én. Ezt a mérkőzést Szekszárdon ren­dezik. Május 6-án Zala megye vá­logatottjával játszik Tolna megye válogatottja. Ennek a mérkőzés­nek a helye sincs még kitűzve. Vagy Zalaegerszegen, vagy Nagy­kanizsán kerül majd lejátszásra. A jövő heti edzésre MEGHÍVÁST kapott még a felsorolt játékosokon kivül Gyorsok Tibor, Máza és Tapaszti János, Döbrököz. Ezek szerint te­hát a válogatott keret így néz ki: kapusok: Egyed (Dombóvár), Greilich (Szekszárd). Hátvédek: Cser (Szekszárd), G. Kiss (Dombó­vár), Halmosi (Dombóvár). Közép­hátvédek: Endrődi (Bonyhád), Kláb Tolna). Fedezetek: Tallósi (Dom­bóvári Szpartakusz), Pados (Si- montornya), Tóth (Bátaszék). Csa­tárok: Hómann (Szekszárd), Kon­dor (Simontornya), Wéber (Nagy- mányok), Gahó (Simontornya), Gál­fi (Tolna), Gyorsok (Máza), Ta­paszti (Döbrököz). Szombat—vasárnapi sportműsor Szombat 12 órakor kezdődik Szekszárdon a gimnázium tornatermében a megyei női középiskolás tornászbajnokság. Befejezése előreláthatólag 18—19 órára várható. Vasárnap Labdarúgás NB III. Mind a négy megyei NB III-as csapat a megyén belül játszik. A Szekszárdi Petőfi Si- montornyára látogat, míg Dombóvár­ra a Bonyhádi Vasas utazik. Értesü­léseink szerint mindkét mérkőzés fél 4 órakor kezdődik. A megyebajnoki mérkőzések: öáta- szék—Paks 15,30 óra (Pécsi játékve­zető, Schnirer, Nagy G.) Dombóvár— Iregszemcse 13.30 óra (Haracsi, Csu- ma, Máté II.), Nagymányok—Döbrö­köz 15,30 óra (Hurrái, Kollár Poór). Tamási—Tolna 15,30 óra. (Pécsi já­tékvezető, Kovács J., Nagy B.). Máza Nagydorog 15,30 óra (Paulai, Kimle, Streer). Fadd-Hőgyész 15.15 óra (Bes­senyei, Ranga, Nagyszéki). Váralja— Dunaföldvár 15,30 óra (Szabó I.. Si­pos, Illés). Az ifjúsági mérkőzések a Dombóvár—Iregszemcse mérkőzést kivéve a felsorolt időpontok előtt két órával kezdődnek. A Dombóvár —Iregszemcse if júsági mérkőzés 15,32 órakor kezdődik. A járási bajnokság során a Nagy­tormás—Zomba helyi rangadó emel­kedik ki. 15 óra (Pogány, Izing). Győ­ré—Kisdorog 15 óra (Magyar, Biha­ri). Bonyhád II.—Nagyvejke 10 óra (Gabi, Németh B.). Cikó—Tevői 15 óra (Patyi, Asztalos). Varsád—Felső- nána 14,30 (Káldi, Szél). Sakk Délelőtt 11 órakor Szekszárdon u gimnázium kultúrtermében a Szek­szárdi Gimnázium és a Székesfehér­vári József Attila Gimnázium közt férfi kerületi sakkcsapat-bajnokság. Asztalitenisz Pincehelyi FSK—Szekszárdi Petőfi, Dombóvári VSE—Szekszárdi Felső­városi KISZ, Tolnai FSK II.—Decsi FSK. Röplabda A középiskolás bajnokság során röplabda kerületi döntőre kerül sor 12 órakor a Szekszárdi Közgazdasági Technikum tornatermében, ahol a Dombóvári Tanítóképző és a Pécsi Leövey Gimnázium női csapata kö­zött dől el a továbbjutás kérdése. Felsőnána —Tolnanémedi 4:1 (2:1) Járási bajnokság. Felsőnána, ve­zette: Szilágyi. Csúszós, mélytalajú pályán került a mérkőzés lejátszás­ra. A hazai csapat kihasználja a vendégcsapat nehéz kezdését és a harmadik percben már Gál révén megszerzi a vezetést. 1:0. Két perc múlva Miklós nehéz szögből lő gólt. 2:0. Továbbra is a hazaiak támad­nak, de a csatároknak nem megy jól a lövés. A félidő közepétől a vendégcsapat már magára talál és a 30. percben szögletet harcolnak ki. A bei veit labda a hazaiak hátvédjé­ről a hálóba kerül. 2:1. (öngól.) A második félidőben folytatódik a vál­tozatos játék és a vendégcsapat 11- eshez jut, melyet azonban mellé lő­nek. A 20., majd a 25. percben a ha­zaiak újabb két góllal terhelik a vendégek kapuját. Bírálat: Mindkét csapat nagy lel­kesedéssel játszott és a hazaiak jobb csatárjátékuknak köszönhették a j győzelmet. Nagy Árpád Mezei futóverseny Bonyhádon A Bonyhádi Járási Atlétikai Szö­vetség március 22-én délelőtt 9 óra­kor tartja serdülő, ifjúsági és felnőtt mezei egyéni és csapatversenyét. Versenyszámok: Serdülő nők részére 500 méter, ifjúsági és felnőtt nők ré­szére 800 méter. Serdülő férfiak 1000 méter, ifjúsági férfiak 1800 méter, felnőtt férfiak 3000 méter. A győz­tes csapat tagjai oklevél- és érem­díjazásban részesülnek. A megyei labdarúgóbajnokság leg­eredményesebb csatárának tartják Széles Ferencet. Ez a megállapítás nem alaptalan, mivel úgyszólván va­lamennyi mérkőzésen megrúgta a maga egy-két gólját. A tolnai csa­pat sok pontot szerzett Széles révén. Az utóbbi hetekben állandó lákfáj- dalmakról panaszkodott és a hét elején Budapesten egy tüzetes vizs­gálat után megállapították, hogy térdesontrepedése van, lábát gipsz je is tették. Mint értesültünk a gip­szet három hét múlva távolítják el, majd újabb három-négy hét eltelté­vel kezdheti el az edzéseket. Ezek szerint a tavaszi mérkőzéseken már nem szerepel. A 24 éves Széles Fe­renc kiesésével a tolnai cSapat ve­szít eredményességéből és nem tud­ni, vajon nem a bajnokságba kerül-e ez a csapatnak. Fenti felvételünk Szélesről még a Tolna—Paks mérkő­zésen készült. Ny. APRÓHIRDETÉSEK JÓKARBAN lévő 125 ezüsttankos első, hátsó teleszkópos motorkerék­pár eladó. Berta János Szakálv, Kossuth u. 91. ELADÓ Orion egybeépített lemez játszós rádió. Kodak 620-as. Fedd 2 Praktisix fényképezőgépek. Szekszárd Bezerédj u. 5. Telefon: 25—91. FIGYELEM! Éjjel nappal viselhe­tő gyógyhaskötők, sérvkötők rugó­val és rugó nélkül, lúdtalpbetétek, járógépek készítése, stb. Kérjen ké­pes ismertetőt: Sor orvosi műszerész Budapest, XIII., Hegedűs Gyula u. 1. Néphadsereg Színháznál. | EGY teljesen jó állapotban lévő ketvés fogyasztású, négyüléses sze­mélygépkocsi haláleset miatt sürgő­sen eladó. Cím: Szekszárd, Bezerédj u. 38. PRIMA állapotban zöld oldalko­csis Pannónia olcsón eladó. Szek­szárd, Rákóczi u. 21. VENNÉK feles vagy háromnegye­des női gyermekkerékpárt. Szek­szárd, Kölcsey u. 25. SZEKSZÁRDON a Szluha György u. 28/a. számú ház eladó. 1 DARAB »Sunda« cimbalom azonnal eladó. Érdeklődni: Dombó­vár, Teleki u. 38. ELADÓ kétszoba, konyha, kamra, pince, több helyiséggel 300 telekkel. Szekszárd, Kadarka u. 18. ELADÖ kifogástalan állapotban lévő rövid kereszthúros zongora. Szekszárd, Móricz Zsigmond u. 3. SZÖRTELENITSE lábát szőrtele- nítőkrémmel. Bajuszt, ajkat, szőrte- lenítőporral. Egészségre ártalmatlan Tégely 8 Ft, Vitaminos fehérítő, szep- lőkrém, Napfény védőkrém, Púder- krém, Napbarnítókrém, Ránctalaní- tókém. Száraz bőrre bőrtápláló zsí­roskrém. Friss méhpempőkrém. Fej bőrkrém, hajhullás ellen. Zsíros, mitteszeres, tágpórusú arcbőrre arc­szesz. Korpás, zsíros fejbőrre haj­szesz. Méregmentes, folyékony szem öldök, szempillafesték. Izzadás el­leni púder. Gyöngyház körömlak­kok. Megrendelhetők utánvéttel: Dr. Rabinek Aladár vegyészmérnöknél. Székesfehérvár, Piactér 53. A Bonyhádi Cipőgyár keres mecha­nikában jártas modellőrt. Jelentke­zés a személyzeti előadónál. A Bonyhádi Cipőgyár keres cipő­ipari szakmunkásokat. Jelei.tkézé* a szpmélvzati előadónál 3. 1928- ig a lejtővitorlázás volt az egyetlen módszer, amit a vitorlázóre­pülők ismertek, a távrepülésekhez 2—3 útvonal volt csupán, amit lejtő­szelekben kihasználva meg lehetett tenni. A meteorológusok segítették el elő­ször a vitorlázó repülőket a lejtőről, majd tanították meg a termikus áramlások kihasználásának lehetősé­gére. 1929- ben a magyarországi vitorlázó repülés megkezdésének évében Kron- feld osztrák pilóta először 100, majd 152 kilométert repült és 2160 méter magasságot ért el. A többi európai államokban is sor­ra alakították meg az eddigi még is­meretlen sport rajongói a vitorlázó repülőegyesületeket. Svájc, Hollandia, Ausztria és Ma­gyarország jártak az élen Németor­szág és Szovjetunió után a vitorlázó- repülés megindításában. Az Egyesült Államokban is megin­dult a vitorlázórepülés német okta­tókkal és német repülőgépekkel. A magyar vitorlázórepülés megindulása 1929 nyarán a külföldi szép ered­mények hatására hazánkban is né­hány lelkes világháborút járt pilóta kezdeményezésére megindult a vitor­lázó repülés. A legelső egyesület a MOVERO volt Bernárd Mátyást világháborús A vitorlázórepülés története Irta: Csanádi Norbert pilóta vezetésével. Az egyesület meg­alakulása után Bernárd és Reiner vezetőségi tagok Rhőnbe utaztak, hogy tanulmányozzák a vitorlázó- repülést. Ugyanakkor itthon a többi lelkes tagok megkezdték az előkészü­leteket. A németországi Poppenhausenből 2 gépet rendeltek a meginduláshoz, 1 Zögling és 1 Hol’s der Teufel tí­pust. Az egyik gép teljesen nyitott sikló­gép volt, a másik, a becenevén „Hol- ci” már kisebb vitorlázásra is hasz­nálható volt, olyasmi, mint a mai fiatalság Vöcsök gépe, persze sokkal rosszabb tulajdonságokkal. A terepek figyelembevétele után úgy döntöttek, hogy a Budaörs fö­lött fekvő kopár Csíki hegyek között rendezik meg az első tanfolyamot. Az első tanfolyam díja olyan hatalmas összeg volt (fejenként 600 P), hogy csak 12 jelentkező akadt a tanfo­lyamra, köztük 1 nő. A tanfolyam ideje alatt 1929. VI. VII. hónapban épült meg az első hangár. Pers^», nem a mai fogalmak szerint kell venni a hangárt, hanem az csupán egy egyszerű fabódé volt, amelyben csak egy pár gép fért el. Az enyhe lejtőjű Mókusvölgy kivá­ló kezdőterepnek bizonyult, mert egy év alatt 570 felszállás keretében 16 „A” vizsgát, 6 „B” vizsgát és 2 „C” vizsgát sikerült letenni. Az első ,,C’ vizsgás Bernárd Má­tyás lett 1929. VIII. 1-én 9 perc 40 másodperc idővel. Még az év folya­mán megalakult a másik repülőegy­let, a MÁV, Antal Lajos vezetésével és a két csoport között nemes vetél­kedés indult. 1930 tavaszán Kaposváron alakult vitorlázó repülőegyesület (SACERO néven). Ugyancsak megalakult ab­ban az évben Gyöngyösön a MOVE re. oszt. Janka Zoltán gépészmérnök vezetésével. A MOVERO vezetősége látta, hogy a közvéleményt csak úgy tudja felrázni, ha komoly eredménye­ket produkálnak, ez pedig csak egy színvonalas komoly verseny rendezé­sével lehetséges. Ennek érdekében 1930. szeptember 20—23 között meg­hirdették az első magyar nemzeti vi­torlázó versenyt. A versenynek igen nagy erkölcsi sikere volt, mert az ország közvéle­ménye fudomást szerzett arról, hogy Magyarországon is működik egy lel­kes kis csoport, a vitorlázó repülők csoportja, akik fáradságot nem is­merve dolgoznak azon, hogy komoly eredményekkel elismerést szerezze­nek. A vitorlázórepülés sportja az első évek nehézségei után kezdett a re­személyzeti előadónál. Perczel Mór u. 30. ERŐS méhcsaládok Balogh-féle kap­tárban eladók. Érdeklődni lehet Hor­váth György méhésznél, Sióagárd. pülés kedvelői között nagy népszerű- ^ ségre szert tenni. > A vitorlázórepülés vezetői látták * azt, hogy igazi fejlődés és a tehetsé- 1 ges repülők kibontakozása csak egy-J egy verseny keretében érhető el, és ezért az 1930-as év versenytapaszta-, latain okulva, a MOVERO 1931. i szeptember 5-től 14-ig ismét ver-) senyt hirdetett a vitorlázásra jól 4, bevált Farkas-hegyen. I1 Az időjárás a teljesítmény csoporti1 részére alkalmatlan volt, mindössze I ' Lakihegyinek sikerült szeptember 8-1, án 2 óra 8 perc repülésével új ma- , gyár rekordot felállítania. i' A megalakuló új egyesületek, vala-,r mint a szép eredmények megnyitót- ták az anyagi támogatást is, és ezzel i elősegítették gépállományunk, vala-f mint eredményeink növekedését. f A magyar vitorlázórepülés törté-J netében új fejezetet jelentett a „Ka- J rakán” megalkotása. Ezzel a géppel i és a vele repült teljesítményekkel i olyan komoly nemzetközi elismerési # szereztünk, hogy Magyarország. Né- ^ metország mögött a világranglistán mindenütt a második helyen szere­pelt. Ezzel a géppel indultak maa azok a mély műszaki meglátással és tudományos felkészültséggel, vala­mint kiváló repülőérzékkel végre­hajtott repülések, amelyek a gép to­vábbfejlesztéséhez (Nemere) és a vi­torlázó terepeink felkutatásához, vé­gül pedig a világrekordhoz vezettek. (Folytatjuk.) Kőműveseket keres felvételre az S. M. 44. sz. Építőipari Vállalat. Szál­lás, étkezés van. Cím: Buda­pest, V. kér., Kossuth Lajos tér 13—15. Ilii! ttttt­TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerk^sztőMzottsáq Szekszárd, Mártírok tere 15—17 Felelős kiadó: az MSZMP Véqrehajtó Bizottság« ___Telefon: 20-10, 20-11______ S zekszárdi Nyomda Telefon: 21-21