Tolna Megyei Népújság, 1958. december (3. évfolyam, 284-307. szám)

1958-12-17 / 297. szám

6 TOLNA MEGYEI NÊPÜJSAG 1958 december 17, Á labdarugó NB III 1958—59. évi tavaszi sorsolása Rendelet az 1958—59. évi labdarúgó bajnokság tavaszi idényének lebonyolítására A Magyar Labdarúgók Szövetsé­gének elnöksége az 1958—59. bajno­ki év tavaszi idényének lebonyolítí- sára az alábbi rendeletet hozta. A bajnokság befejezésétől, decen bér 21-étől január 20-áig bezárólag c' NB I—Il-es csapatok az MTST elnökségének 17/5/1958. sz. határoza­ta szerint külföldi portyát bonyolít - hatnak le azzal a megjegyzéssel, hogy valamennyi csapatnak 1959. január 20-án 24 órára Magyarorszá­gon kell lennie. A tavaszi idény 1959. március 1-én kezdődik és az NB 1 osztályban június 21-ig, az NB II—Ill-ban, a megyei, a járási, valamint a városi bajnokságokban június 29-ig bezá­rólag tart. Azok a csapatok, amelyek portyá­ra mennek, január 20-tól, amelyek nem mennek, a bajnokságok befe­jezésétől március hó 1-ig évi terveik szerint készülnek a bajnokságra. A hazaérkezési időpontokat pon­tosan be kell tartani, mert még ki­vételes esetben sem ad engedélyt az MLSZ elnöksége a kinttartózkodás meghosszabbítására. A tavaszi idényben négy válogatott mérkőzést játszik a magyar válo­gatott. Ezek időpontjai: április 19: magyar—jugoszláv 4 csapattal, má­jus 3: NDK—Magyarország 4 csa­pattal, június 7: magyar—török 1 csapattal, június 29: magyar—svéd 2 csapattal, Március 29-én nincsenek bajnoki mérkőzések, úgyszintén teljes baj­noki szünet van április 19-én és má­jus 3-án. Június 7-én és június 28-án, az NB II—111-ban, a megyei, a járási és a városi bajnokságokban teljes forduló van. . A március 1 és június 28 közötti időpontban szabaddá tett napokon kell lejátszani az ifjúsági és felnőtt megyei válogatott mérkőzéseket — az ifjúsági mérkőzéseket az Ifjúsági Bizottság által később kiadandó program szerint. Az NB I—II és az NB III-as cso­portok sorsolását mellékeljük. Felhívjuk az érdekelteket, hogy a városi, a megyei és a járási bajnok­ságok sorsolását ennek alapján ké­szítsék el oly időben, hogy azt az ér­dekelt sportkörök megkapják — kü­lönös tekintettel a felkészülésre. Felhívjuk a megyei, a városi és a járási szövetségek elnökségének fi­gyelmét, hogy a bajnoki szünetben — a lehetőséghez képest ellenőriztes sék a labdarúgópályák állapotát és az azokon fellelhető fogyatékossá­gok megszüntetése érdekében kö­vessenek el minden tőlük telhetőt. Budapest, 1958. december 12. BARCS SÁNDOR s. k. elnök HONTI GYÖRGY s. k. főtitkár Március 1. Székesfehérvári MÁV Előre— Dombóvári VSE, Simontornyai BTC —Nagykanizsai Bányász, Szekszárdi SC—Pécsi BTC, Bonyhádi MTE— Bajai Építők, Nagyatádi Kinizsi— Balinkai Bányász,, Bajai Bácska— Kaposvári MTE, Pécsi Vasas—Báza- kerettyei Bányász, Bácsalmási Petőfi '—Pécsi Bányász. ' Március 8. Kaposvár—Pécsi Vasas, Balinka— Bajai Bácska, Bajai Építők—Nagy­atád, Pécsi BTC—Bonyhád, Nagyka­nizsa—Szekszárd, Dombóvár—Si­montomya, Bázíakerettye—Bácsal­más, 'Pécsi Bányász—Székesfehér­vár. Március 15. Székesfehérvár — Simontornya, Szekszárd—Dombóvár, Bonyhád— Nagykanizsa, Nagyatád—Pécsi BTC, Bajai Bácska—Bajai Építők, Pécsi Vasas—Balinka, Bácsalmás—Kapos­vári MTE, Pécsi Bányász—Báza­kerettye. Március 22. Bajai Építők—Pécsi Vasas, Pécsi BTC—Bajai Bácska, Nagykanizsa— Nagyatád,, Dombóvár—Bonyhád, Simontornya—Szekszárd, Kaposvár —Pécsi Bányász, Balinka—Bácsal­más, Bázakerettye—Székesfehérvár. Április 5. Székesfehérvár—Szekszárd, Bony­hád—Simontornya, Nagyatád—Dom­bóvár, Bajai Bácska—Nagykanizsa, Pécsi Vasas—Pécsi BTC, Bácsalmás —Bajai Építők, Pécsi Bányász—Ba- lmka, Bázakerettye—Kaposvár. Április 12. Nagykanizsa—Pécsi Vasas, Dom­bóvár—Bajai Bácska, Simontornya— Nagyatád, Szekszárd—Bonyhád, Ba­linka,—Bázakerettye, Bajai Ép.—Pé­csi Bányász, Pécsi BTC—Bácsal­más, Kaposvár—Székesfehérvár. Április 26. Székesfehérvár—Bonyhád, Nagy­atád—Szekszárd, Bajai Bácska— Simontornya, Pécsi Vasas—Dombó­vár, Bácsalmás—Nagykanizsa, Pécsi Hl lioplem! Választékos árukészlettel készültek fel a földművesszövetkezeti boltok a karácMtu/i ünnepek előtti forgalomra. Vásár dien a földművesszövetkezeti boltokban, mert vásárlási visszatérítést kap. Legyen tagja a földművesszövetkezetnek! Jegyezzen részjegyet — vagy a meg­lévőt egészítse ki, mert nagy előnnyel jár, ha a helyi földművesszövetkezet tagja Báta, Bátaszék, Decs, Fadd, Tolna, Szekszárd fmsz. igazgatósága TOLNA MEGYEI NCPOJSAG A Magyar Sioclaliiti Munkáiiárt éi a tanácsok lapja Sierkesztl a SierlcesitöbliBttiág Siakszárd, Mártírok tere 18—17 Felelbi Kiadó: il MSZMP VégrehaJtűblzpttiáNi Telefen: 20-10. 20-11 Sieksiárdt Nyemda Telefon: 21-21 Apróhirdetések A SZEDRESI Kultúrotthon hasz­nált nagybőgőt keres megvételre. Ajánlatok a kultúrotthon címére kiil dendők. ELADÓ kerekekre szerelt körfűrész. Szekszárd, Szegedi István Rákóczi 23. Bányász—Pécsi BTC, Bázakerettye— Bajai Építők, Kaposvár—Balinka. Május 10. Simontornya—Pécsi Vasas, Szek- szjárd, Bajai Bácskai, Elanyhád,— Nagyatád, Bajai Építők—Kaposvár, Pécsi BTC—Bázakerettye,, Nagyka­nizsa—Pécsi Bányász, Dombóvár— Bácsalmás, Balinka—Székesfehér­vár. Május 17. Székesfehérvár—Nagyatád, Bajai Bácska—Bonyhád, Pécsi Vasas— Szekszárd, Bácsalmás—Simontornya, Pécsi Bányász—Dombóvár, Báza­kerettye—Nagykanizsa, Kaposvár— Pécsi BTC, Balinka—Bajai Építők. Május 24. Bonyhád—Pécsi Vasas, Nagyatád— Bajai Bácska, Pécsi BTC—Balinka, Nagykanizsa—Kaposvár, Dombóvar- Bázakerettye, Simontornya—Pécsi Bányász, Szekszárd—Bácsalmás, Ba­jai Építők—Székesfehérvár. Május 31. Székesfehérvár—Pécsi Vasas, Bács almás—Bajai Bácska, Pécsi Bányász —Nagyatád, Bázakerettye—Bonyhád, Kaposvár—Szekszárd, Balinka—Si- montomya,; Bajai Építők—Dombó­vár, Pécsi BTC—Nagykanizsa. Június 7. Dombóvári—Pécsi BTC, Simontor­nya—Bajai Építők, Szekszárd—Ba­linka, Bonyhád—Kaposvár, Nagy­atád—Bázakerettye, Bajai Bácska— Pécsi Bányász, Pécsi Vasas—Bácsal­más, Nagykanizsa—Székesfehérvár. Június 14. Pécsi Bányász—Pécsi Vasas, Bá­zakerettye—Bajai Bácska,, Kaposvár —Nagyatád, Balinka—Bonyhád, Ba­jai Építők—Szekszárd, Pécsi BTC— Simontornya, Nagykanizsa—Dombó vár, Bácsalmás—Székesfehérvár. Június 21. Székesfehérvár—Bajai Bácska, Pé­csi Vasas—Nagyatád, Bácsalmás— Bonyhád, Pécsi Bányász—Szekszárd, Bázakerettye—Simontornya, Kapos vár—Dombóvár, Balinka—Nagykani­zsa, Bajai Építők—Pécsi BTC. Június 28. Bajai Bácska—Pécsi Vasas, Nagy­kanizsa—Bajai Építők, Dombóvár— Balinka, Simontornya—Kaposvár, Szekszárd—Bázakerettye, Bonyhád —Pécsi Bányász, Nagyatád—Bácsal más, Pécsi BTC—Székesfehérvár. Papp László kiütéssel győzött flnwy ellep Párizs (MTI). Papp László, a há­romszoros magyar olimpiai ököl­vívó bajnok hétfőn este az Anwy elleni mérkőzésen mutatkozott be a téli sportcsarnokban a párizsi közön­ségnek. Papp László nagyszerű küz­delemben, a harmadik menetben ki­ütéssel győzött a francia hivatásos középsúlyú bajnok, Francois Anwy ellen. A kék köpenyeges, fehér me­zes versenyzőt nagy udvariassággal fogadta a közönség, amikor a szo­rító közepén találkozott a nálánál jóval magasabb középsúlyú bajnok­kal. Az első menet elején „kóstolgat­ták” egymást az ökölvívók. A második percben azonban egy igazi Papp-féle jobbhorogtól Anwy kilencig a földre került, A rutinos francia ökölvívó azonban hamarosan magára talált s szép tá­madásokat indított Papp ellen és sokat ütött, főleg a fejére. A második menet kezdetén ki­egyensúlyozott volt a küzdelem, majd Anwy került fölénybe. Papp kissé lámpalázas volt. A harmadik menetben a magyar ökölvívó összeszedte magát s egy nagyerejű ütésétől ismét földre került a francia ökölvívó. Anwy feltápászkodott ugyan, de már meglátszott rajta, hogy roggyant. GO0©Gœ0œO00OOOO©GGOOOO A szekszárdi postahivatal hír­lap árusításra, a város terüle­tére árusnak személyeket vesz fel. Kereseti lehetőség 1000 Ft-tól. Jelentkezés a postahi­vatal vezetőjénél. 0OOOOOOGXDOOOO0GXDOQOOO0OG 5 Egy újabb Papp’-balhorog követke­zett ezután, s a szörnyű ütéstől Anwy úgy vá­gódott el, mint egy zsák. „II est mort” hördült fel a közön­ség. A döntőbíró tízig számolt, s Papp Lászlót hirdették ki győztes­nek. A francia versenyző nem tért magához, s ketten vitték a szorító sarkába. Pappot a fényképészek, újságírók hada még a zuhany alatt sem hagyta nyugton, s a francia rádió riportere is a zuhanyozó fülkében szerezte meg tőle nyilatkozatát. Papp László a mérkőzés után a következőket mondotta: — Nagyon örülök, hogy sikerült legyőznöm ellenfelemet, bár nem ment egészen úgy, mint ahogyan kel­lett, vagy szerettem volna. Lámpalá­zam volt... Ellenfelemben jóképes­ségű versenyzőt ismertem meg. Kellemes lehet a karácsonya Boldog az újéve, ha lottó szelvényt vásárol és nyer $ I A Műtrágya és Növényvédő­szer Értékesítő Szövetke*eli Vállalat az évvégi leltározási munkálatok miatt december 22 —31-ig bezárólag az árukiadást szünetelteti. Ezért arra kérjük vevőinket, hogy vásárlásaikat a jelzett időpont előtt bonyolítsák le. MÜNÖSZER Vállalat megyei kirende.tséje Szekszárdi SC—Pécsi Vasas 3:2 (2:0) 800 néző. Vezette: Szekszárd, Hammer. Szekszárd: Greilich — Zörényi, Tárnok, Szloszár — Simon, Bosnyák — Cser, Maynaj, Benács, Hóman, Cziráky. Pécsi Vasas: Szili — Egervári, Kiss, Danajka — Rákóczi, Sommer — Stelzammer, Szopka, Somogyvári, Halasi, Angyal. A pécsi csapat a sérült Karácsonyi és Becsei, valamint a fegyelmi okok miatt kihagyott Berki helyén tarta­lékkal állt fel. Tapogatózó játékkal indult a küzdelem, miután a hazaiak a déli széltől támogatott kaput vá­lasztották. Az 5. percben Tárnok kézzel rántotta vissza a balösszekö­tőt, de a játékvezető nem látta az esetet. Az első említésreméltó ese­mény a 6. percben adódik: Cziráky éles szögből leadott lövése az oldal­hálót találja el. Az ellentámadást Tárnok szereli becsúszással, szög­let lesz az esetből. A 12. percben vá­ratlanul vezetést szerzünk. Hazai tá­madás után a 16-oson belül egy mé­terrel Rákóczi kézzel nyúl fel a lab­dáért. A pécsiek tiltakoznak, de a já­tékvezető is tisztán látta a 11-est. Benács fut neki a labdának és laposan a jobb sarokba helyezi. 1:0. A 15. percben Benács jeleskedik. Ügyes csellel megy el őrzője mel­lett, Hómanhoz továbbít, de Hóman labdája már lesen találja a közép­csatárt és oda a góltígérő helyzet. Változatos a játék. A hazaiak nem játszanak teljes erőbedobással, mégis a 17. percben Majnay lőhetne újabb gólt, de az egyik pécsi védő bele­teszi a lábát a lövésbe, ahonnan a labda szögletre pattan. Egy perc múlva azonban eléggé szerencsés kö­rülmények között ismét gólt érünk el. Benács a baloldalon vezet táma­dást, lövése azonban elakad. Cziráky éles szögből kapura ível és Egervári a saját kapu­jába fejeli a labdát. Öngól. 2:0. Aztán azzal marad ki újabb gól­helyzet, hogy Benács jó helyzetben lövés helyett Csernek adja le a lab­dát, aki egyáltalán nem mozog ott­honosan a jobbszélső posztján. Az első félórában a széltől támogatott hazaiak támadtak többet, de az utolsó negyedórában feljönnek a vendégek. Szépen és pontosan ado­gatnak, de a kapura ők sem veszé­lyesek. A 32. percben Zörényi vágja ki a labdát a pécsi csatárok elől, majd Szloszár hibáját Tárnok hozza helyre. A félidőben a sarokrúgás aránya 7:3 a hazaiak javára. Szünet után a széltől támogatott vendégcsapat irányítja a játékot. Halasi tűnik ki nagy lövőkedvével. Greilich azonban egyelőre a helyén van. Tárnok hazaadásából lesz szög­let, majd kétszer egymás után gól­helyzetben tisztáz lábbal a kapujából kifutó Greilich. Különösen az első eset volt veszélyes. A kifutással meg­zavart Halasi ugyanis mellélőtte a labdát. A hazai támadósor nem képes tartani a labdát. Szopka kétszer is nagy lövést küld a kapura, de Greilich véd. A vendégcsapat a 16. percben Halasi révén gólhoz jut, dé csak fütty után. Nem sokáig várat magára azonban a pécsi gól. A hazai védelem igen lyukas, különösképpen a két szélső hátvéd játszik sok hi­bával. A 20. percben Halasi kiugrik és mintegy 10 méterről a léc alatt vágja a bálóba a labdát. 2:1. A gól szárnyakat ad a vendégeknek. Megélénkül a küzdelem. A hazai csa­pat is igyekszik most már, de most meg nem sikerül semmi. A 30. perc­ben Halasi ismét faképnél hagyja a védelmet és Tárnok csak úgy tudja elhárítani a gólt, hogy a csatárt visszarántja. Feláll ugyan a sorfal, de a jól eltalált lovés mégis lapo­san a jobb alsó sarokba vágó­dik. A gólszerző ismét Halasi. 2:2. A 35. percben Somogyvári célozza meg a kaput. A jól eltalált lövést Greilich remek vetődéssel üti ki, majd a jobb kapufánál a labdát is sikerül megkaparintani a csatárok elől. A 42. percben végre kiszabadu­lunk a nyomás alól. Benács kapja meg a labdát. Átjátssza a pécsi középhátvédet, majd a menteni akaró balhátvé­det és a kifutó kapus mellett nagy lövéssel bombáz vagy 8 méterről a pécsi kapuba. 3:2. Nagy öröm fogadja a hazai gólt,, amely a mérkőzés megnyerését is jelenti. A gól után Cziráky előtt nyí­lik helyzet, de rosszul avatkozik közbe a fiatal szekszárdi csatár, majd Cser viszi le az ötös sarkáig a labdát, laposan ad középre és a pécsi védelem az utolsó pillanatban közbe tud avatkozni. Bírálat: Az első félidőben a lé­lektelenségre hajlamos szekszárdi csapatot könnyelművé tette a 11-es- ből és az öngólból elért 2:0-as veze­tés. Pedig ekkor fölényüket még 1— 2 góllal is kihasználhatták volna. Szünet után megváltozott a játék képe. A pontosabban adogató pécsiek vették át a játék irányítását és a meg-megingó szekszárdi védelem mellett annak ellenére kiegyenlítet­tek, hogy a góllövéssel ők is hadilá­bon voltak. Az erkölcsi fölény ekkor már a pécsiek oldalán állt és nagyobb volt a valószínűsége annak, hogy ha a mérkőzés nem végződik döntetle­nül, akkor a Vasas nyeri a találko­zót. Hogy nem így történt, az Benács egyéni játékának köszönhető, aki olyan időben szerezte meg a győztes gólt, amikor már nem volt idő arra, hogy a pécsiek újra kétessé tudták volna tenni a mérkőzés sorsát. A szekszárdi játékosok közül alig lehet valakit is kiemelni. Greilich a gólokat nem védhette, a hátvédhár­masban mindegyik vaskos hibákat vétett, de legalább Tárnok szívvel- lélekkel harcolt. A fedezetek nem tudtak összekötő kapocs lenni a hátvédhármas és a csatársor között. A csatársorban csak Benács és Czi­ráky igyekezett. A vendégcsapatnak jó volt a védő­játéka és a mezőnyben is szebben, pontosabban adogattak. Egyénileg Kiss, az örökmozgó Rákóczi és Ha­lasi teljesítményét emelhetjük ki.