Tolna Megyei Népújság, 1958. október (3. évfolyam, 231-257. szám)

1958-10-01 / 231. szám

8 TOLNA MEGYEI NEPÜJSAG 1958 oktébcr 1, Kikapott a Pécsi Bányász, már csak Simontornya és Nagykanizsa veretlen az NB lll-bcn Az NB III vasárnapi fordulójá­ban a vezető Pécsi Bányász is el­vesztette veretlenségét és minthogy Simontornya biztosan győzött Dom­bóvár ellen, Nagykanizsa pedig dön tétlent ért el Szekszárdon (ez volt a harmadik vidéki döntetlenje), így most már csak ez a két csapat áll vereség nélkül. Pontveszteség nél­küli csapata különben már a III. forduló óta nincsen az NB III-as bajnokságnak. Tolna megye együttesei Simon­tornya kivételével ismét gyenge csatárjátékkal rukkoltak ki és csak félsikert értek el, noha mind Szek- slzárd, 'mind pedig Bonyhád meg­szerezhette volna a győzelmet. Mind a két mérkőzés gól nélküli döntet­len eredménnyel ért véget. 1 Általában szőre« mérkőzések jel­lemezték a bajnoki fordulót. A leg­nagyobb különbséggel Simontornya szerezte meg a győzelmet,, a jobb fel készültséget durvasággal ellensúlyo­zó dombóváriakkal szemben. A mérkőzések látogatottságán lát­szott a válogatott mérkőzés: több, mint 1000-rel kevesebb néző volt kíváncsi a forduló mérkőzéseire, mint az elmúlt bajnoki fordulóban, így azután előállott az a furcsa helyzet, hogy egy-egy NB III-as mérkőzésre is alig jutott több né­ző, mint a megyei bajnokság mér­kőzéseire, ahol ebben a fordulóban nézőcsúcs volt. A forduló mérkőzéseiről részlete­sen az alábbiakban számolunk be: Pécsi Vasas—Kaposvár 2:1 (0:1). Pécs, 300 néző. Az első félidőben nagyszerűen játszott a kaposvári együttes, amely ellen a második félidőben szerencsével szerezte meg a győzelmet a hazai együttes. A gó­lokat Karácsonyi 2, illetve Zsoldos szerezte. Bajai Bácska—Balinkai Bányász 3:1 (2:1). 1500 néző. Dujmov 3 gól­jával mérsékeltebb teljesítménnyel is biztosan győzött a hazai csapat. A balinkaiak gólját Szentendrei lőtte. Nagyatád—Bajai Építők 0:1 (0:0). 800 néző. Váratlanul jól védekezett a nagyatádi csapat és a vendégek­nek csak egyetlen egyszer sikerült bevenniük a nagyatádi kaput Rá- pity II lövésével. Bonyhád—Pécsi BTC 0:0. 1000 né­ző. Hiába támadott lényegesen töb­bet a hazai csapat., nem volt ezút­tal sem góllövő csatára. Szekszárd—Nagykanizsa 0:0. 800 néző. Nagykanizsa igen ügyesen vé­dekezett a többet támadó, de helyze­teket alig teremtő szekszárdiakkal szemben. Simontornya—Dombóvár 3:0 (1:0). 1200 néző. Kondor góljával alakult ki a félidő eredménye a 18. perc­ben. Szünet után a vendégek túlke- ményen, sokszor durván játszottak, így született meg 11-esből Barocsai lövésével a 28. percben a második gól, majd Kondor állította be a vég­eredményt. Bácsalmás—Bázakerettye 1:0 (0:0) 600 néző. Szoros küzdelemben sze­rezte meg első bajnoki pontjait a bácsalmási csapat. Székesfehérvár—Pécsi Bányász 2:1. Nem kaptunk részletes jelen­tést a mérkőzésről. A pécsiek vere­sége arra int, hogy Székesfehérvár­ral is komolyan kell számolni az élmezőnyben. A lejátszott 5 fordulóban a Ba­ranya megyei csapatok szerepeltek eddig a legjobban. A Tolna m< gyeiek eléggé hátul vannak. Ugyan­is ez a sorrend az első 5 forduló után: 1. Baranya megye 66 százalék 2. Bács megye 3. Zala megye 4—5. Tolna megyei 4—5. Fejér megye 6. Somogy megye 56 százalék 55 százalék 45 százalék 45 százalék 25 százalék A bajnoki táblázaton a pécsiek veresége miatt nagy a tömörülés. Simontornya a második helyre ke­rült. A többi Tolna megyei csapat azonban a kiesési zónában van. (Könnyen lehet, hogy 6 kiesője lesz a bajnokságnak, hiszen az NB III- nak ebben a csoportjában 6 megye legjobbjai szerepelnek és meg kell oldani az osztályozómérkőzések ki­küszöbölését.) Szekszárd egy hely- lyel előbbre, Dombóvár még egy hellyel hátrább rukkolt. Bonyhád megtartotta helyét. A bajnokság állása a következő: 1. Bajai Építők 5 4 — 1 13:5 8 2. Simontornya 5 3 2 — 11:6 8 3. Pécsi Bányász 5 3 1 1 17:3 7 4. Székesfehérvár 5 3 1 1 13:5 7 5. Bajai Bácska 5 3 1 1 8:6 7 6. Pécsi Vasas 5 3 1 1 10:8 7 7. Nagykanizsa 5 1 4 — 7:5 6 8. Pécsi BTC 5 2 2 1 8:7 6 9. Kaposvár 5 2 1 2 12:8 5 10. Szekszárd 5 2 1 2 9:7 5 11. Bázakerettye 5 2 1 2 6:5 6 12. Bonyhád 5 1 2 2 1:7 4 13. Balinka 5 1 — 4 4:9 2 14. Bácsalmás 5 1 — 4 5:23 2 15. Dombóvár 5 — 1 4 2:11 1 16. Nagyatád 5 — — 5 3:14 — A következő forduló párosítása: Síimoritomya—Székesfehérvár, Dom bóvár—Szekszárd, Nagykanizsa— Bonyhád, Pécsi BTC—Nagyatád, Bajai Építők—Bajai Bácska, Balin­ka—Pécsi Vasas, Kaposvár—Bácsal más, Bázakerettye—Pécsi Bányász. Szekszárdi SC—Nagykanizsai Bányász 0:0 Szekszárd, 800 néző. Vezette: Raj­nai. Nagykanizsa: Nagy — Balogh, Ler- venc, Csordás — Bodnár, Kerkai — Mihalecz, Bányai, Lukács, Szabó, Hetesi. Szekszárd: Frei — Cser, Tárnok — Szloszár — Baka, Bosnyák — Hó- man, Majnay, Benács, Simon, Zö- rényi. Az öcsényben megrendezett repülő nap, valamint a válogatott mérkőzés közvetítése miatt lényegesen kisebb érdeklődés mellett zajlott le a talál­kozó, mint a Baja elleni, amely ezút­tal ugyan teljesen fair küzdelmet, de lanyha iramú játékot hozott. A vendégcsapat, amely az NB III küz­delmei során eddig három mérkőzési játszott idegenben és egyet sem vesz­tett el, ezúttal azt a célt tűzte maga elé, hogy gólt nem kapni. Azon­nal a hazaiak léptek fel támadó­lag és Benács fejese, Bosnyák szabad­rúgása, majd ismét Benács ön­feláldozó fejese veszélyeztette a nagykanizsai kaput. Továbbra is a hazaiak rohamoztak, de valahogyan hiányzott a játékból a küzdelem, amely érdekessé teszi a játékot. Mindkét csapat, különösen a vendégek, szemre szépen adogattak a mezőnyben, de igazi gólhelyzet egyik kapu előtt sem tudott kiala­kulni. A miskolci labdarúgókért tar­tott egy perces gyászszünet után sem változott a helyzet. A hazai csapat egyik szögletet a másik után rúghatta, Bosnyák, majd Zörényi és Bosnyák egyik szabadrúgást a másik után lő- hette a 16-osróI, de egyszer sem sikerült betalálni Nagy hálójába. Tolna fölényesen nyerte a rangadót, nagy a tömörülés a megyei bajnokság élén Ha a megyei bajnokság VI. fordu­lójának az eredményeit a szombati számunkban megjelent jóslatainkkal összehasonlítjuk, azt kell látnunk, hogy ezúttal alig akadt meglepetés a bajnokság küzdelmei során. Legfel­jebb az számít annak, hogy Máza nem tudott győzni a jól védekező döbröközdek ellen, akiknek sikerült az egyik bajnoki pontot otthon tar- taniok. A többi mérkőzés a várt eredményt hozta. Tolnán rekord kö­zönség előtt (Faddról közel 1000-en voltak a mérkőzésen!) a hazai csa­pat sima, megérdemelt győzelmet aratott és így most már nincsen ve­retlen csapata a megyei bajnokság­nak. A másik két érdekesnek ígér­kező találkozón Paks és Dombóvár szerezte meg a győzelmet szoros küz­delemben Nagymányok és Bátaszék ellenében. A többi találkozó is szo­ros küzdelmet hozott. Iregszemcsén csúcsközönség előtt a hazai csapat öngóllal nyert Tamási ellen, Nagy- dorogon a hazaiak nyerték a kiesési rangadót Váraljával szemben. A for­duló egyetlen vendégcsapat győzel­mét Dunaföldvár aratta Hőgyészen. A mérkőzések részletes eredményei­ről az alábbiakban számolunk be. Dombóvár — Bátaszék 3:2 (1:1), Paks — Nagymányok 4:3 (2:2), Ireg- szemcse — Tamási 2:1 (1:1), Döbrö- köz — Mázia 0:0, Tolna -— Fadd 4:0, Nagydorog — Váralja 3:1, Hőgyész— Dunaföldvár 2:4 (1:2). A bajnoki táblázaton az élmezőny teljesen összetömörült. Kilenc pont­tal Tolna Dunaföldvár Paks és Fadd áll az élen. Érdekes, hogy az élen lévő csapatok mind kivétel nélkül a megye keleti feléből tevődnek ösz- sze. A bajnokság állása a VI. ‘for­duló után a következő: 1. Tolna 6 4 1 1 23:8 9 2. Dunaföldvár 6 4 1 1 19:9 9 3, Paks 6 4 1 1 16:9 9 4. Fadd 6 4 1 1 14:9 9 5. Dombóvár 6 3 2 1 18:10 8 6. Máza 6 3 1 2 23:10 7 7. Nagymányok 6 2 2 2 27:14 6 8. Bátaszék 5 2 1 2 13:7 5 9. Tamási 6 2 — 4 16:22 4 10. Döbrököz 6 1 2 3 7:14 4 11. Iregszemcse 6 2 — 4 9:23 4 12. Hőgyész 6 2 — 4 11:30 4 13. Nagydorog 6 1 1 4 9:24 3 14. Váralja 5 — 1 4 3:19 1 Döbrököz—Háza 0:0 Döbrököz, 400 néző, Vezette: Ber­ta. Döbrököz: Kollár — Gödön, Danes, G. Kiss — Csikós, Gácsi — Dékány, Tapaszti, Bodor, Somogy- vári, Lindmayer. Máza: Veres — Kasper II, Kovács, Schnetz — Ká­dár, Radó — Széles, Gyorsok, Ker- sák, Simon, Kasper I. Nagy vára­kozás előzte meg a mérkőzést. Má­za lépett fel támadólag, de Kollár két veszélyes helyzetben is tisztázni tudott. Majd lassan leljött a hazai csapat és Dékány, majd Tapaszti hagyott ki nagy helyzeteket egy­másután. A 13. percben szép védé­se volt Veresnek, Amikor Gácsi éles, jobbsarokba tartó labdáját menti szögletre. Mezőnyjáték ala­kul ki mindkét oldalon. A védelem van nagy munkában. A 30. percben Radó éles előrevágott labdájára fut rá Kersák és a lövését Kollár nagy bravúrral védi. Az első félidő hát­ralévő része a vendégcsapat ered­ménytelen támadásaival ér véget. A második félidő haza táimadá- sokkal kezdődik. Az 5. percben fö- lényt harcol ki Döbrököz, azonban a helyzeteket Tapaszti, majd Dé­kány kihagyja. A 20. percben Ta- pasztit a 16-oson kívül felvágják, a szabadrúgást azonban Somogyvári nem tudta értékesíteni. A tehetetlen csatársorok nem tud­tak gólt rúgni. A jó védelmi tak­tikával játszó hazai csapat megérde­melten tartotta otthon az egyik baj­noki pontot. A mázai csatárok nem bírtak a jól záró hazai védelemmel. Jók: Kollár, (a mezőny legjobbja), Danes, Csikós, illetve Kádár, Kas­per II, Radó. öcsi Minthogy az első félidőben úgy lát­szott, hogy a vendégcsapat csak fá­rasztja a szekszárdiakat, azt vártuk, hogy ezúttal a kanizsaiak fergeteges támadásokat fognak vezetni. Igaz ugyan, hogy a jobbszélsőjük több ve­szélyes helyzetet teremtett a szek­szárdi kapu előtt szünet után, mégis úgy látszott, hogy a kanizsaiak is megelégednek az egyik ponttal. A mérkőzés legszebb támadását a 15. percben a kanizsaiak ve­zették. Baloldali támadás után Hetesi átívelt a jobboldalra és Mihalecz csak haj­szállal lőtt Frei kapuja fölé. Aztán Tárnok elengedte a középcsatárt és Szloszár az utolsó pillanatban vágta szögletre a labdát a kifutó Frei mel­lett. Ekkor eléggé zavarodottan ját­szott a hazai csapat. A csatársor nem tudta tartani a labdát, a védelem pedig könnyen zavarba jött a pontosan és lapo­san adogató nagykanizsai csatá­rokkal szemben. A 19. percben viszont Simon a mér­kőzés legnagyobb helyzetét hagyta ki. Igaz, hogy szorongatott helyzet­ből, de 2—3 méterről a kapus kezébe lőtt. Ahogyan Szloszár mentésénél eldőlhetett volna a mérkőzés a nagy­kanizsaiak javára, úgy ennél a hely­zetnél Szekszárd is megszerezhette volna a győzelmet. Továbbra is a ha­zai csapat nyomott. Egymás után estek a szögletek. Már 9:1 volt a szögletek aránya a hazaiak javára, amikor ismét felcsillant a győzelem' reménye. Zörényi előtt nyílott helyzet, de a csatár fölé lőtt. Az utolsó negyedórára teljesen visz- szaesett a szekszárdi csapat. A csa­társor képtelen volt összehozni egy épkézláb támadást. Ebben az idő­szakban Nagykanizsa sorra rúghatja sarokrúgásait és végeredményben 10:5-re javít, de gólhelyzete a kani­zsai csatároknak sincs és így vég­eredményben a két csapat megosztoz kedott a bajnoki pontokon. A szekszárdi csapat nem érdemelt győzelmet, mert egy-két játékosa nem küzdött teljes erőbedobással, de ennek ellenére is megnyerhette volna a találkozót, ha a csatársor nem mindent középen akar megoldani. Szélsők nélkül bizony ma már nem lehet eredményesen játszani. A hazai együttesből a hátvédhármas, Baka és Benács játéka érdemel említést, míg a vendégeknél a fedezetpár és Hetesi játékát kell megdicsérnünk. Az is ritkán fordul elő labdarúgó- mérkőzésen, hogy a mezőny kiemel­kedően legjobb tagja a játékvezető legyen. Éppen ezért érdemes ezt megemlíteni. Tucsni A következő forduló párosítása: Fadd — Döbrököz, Máza — Ireg- szemcse, Tamási — Paks, Nagymá­nyok — Dombóvár, Váralja — Tolna, Dunaföldvár — Nagydorog, Báta­szék — Hőgyész. Papíron tehát is­mét sima forduló ígérkezik. Á megyei röplabdabajnokság végeredménye A Tolna megyei Röplabda Szövet­ség a napokban foglalkozott a nem­rég befejeződött 1958. évi megyei röplabdabajnoksággal, ahol értékel­ték a csapatok eredményeit, mun­káit. Mint a szövetség megállapí­totta a bajnokság nem hozta azt a sikert, amit vártak tőle, mert a be­nevezett csapatok közül nem mind­egyik játszotta le a kiírt mérkőzé­seket. Több csapat pénzügyi ne­hézségekre való hivatkozással nem utazott el a mérkőzésekre. A szö­vetség szerint azonban ez az indo­kolás nem elfogadható, mivel a nevezéskor már tudta valamennyi csapat azt, hogy hova kell utazni és az anyagilag mit jelent számukra. A szövetség dicséretben részesítette a kakasdi és a cikói női csapatot, valamint a simontornyai, a duna- földvári, izményi és sióagárdi férfi csapatokat, amelyek valamennyi mérkőzésüket becsülettel lejátszot­ták. A szövetség úgy döntött, hogy az 1958—59-es idényben nem ren­dezi meg a megyei bajnokságot, ha­nem a járási bajnokságokon kérész tül kívánja felkészíteni a csapato­kat az 1959—1960. évi megyei baj­nokságra. Ezzel akarják elérni, hogy a megyei bajnokságban csak olyan csapatok szerepelhessenek, akik minőségileg, illetve színvonal tekintetében megütik azt a mérté­ket. A terv az, hogy a járási baj­nokságok első két helyezettjei ke­rülnek a megyei bajnokságba. A bajnokság végeredménye NŐK: 1. Kakasd 6 6 18:0 12 2. Cikó 6 5 1 16:4 10 3. Juhé-Kisdorog 4 2 2 6:6 4 4. Bölcske 4 2 2 6:6 4 5. Decs 3 — 3 1:9 0 6. Alsóhidvég 2 — 2 0:6 0 7. Döbrököz 3 — FÉRFIAK 3 0:9 0 1. Simontornya 6 6 18:5 12 2. Dunaföldvár 6 5 1 16:5 10 3. Izmény e 3 3 12:9 6 4. Sióagárd 6 2 4 7:15 4 5. Felsőnána 4 1 3 4:10 2 6. Szedres 4 — 4 2:12 0 7. Decs 4 — 4 1:12 Ö sporthír A Tolnai Textilgyárban a szak- szervezeti tömegsport mozgalom fej lesztése érdekében tervet dolgoztak, ami szerint lehetővé teszik a gyári dolgozóknak, hogy munkaidő után sportolhassanak. Az eddigiek sze­rint már több háziversenyt ren­deztek. Tervbe vették, hogy még az idén a műszakok női dolgozói kö­zött megrendezik a röplabdabajnok­ságot. Jelenleg az üzem sakkozói házibajnokságot játszanak. Apróit ird etések Eladó Cikó .24. szám alatt egy nagy­teljesítményű szőlőprés és egy kocs­mai söntéspult hosszú asztalokkal. Répa- és szecskavágó eladó. Szek­szárdi Tangazdaság. GARAY FILMSZÍNHÁZ Szeptember 29—október 1-ig Bűn Jugoszláv—német film Csak 16 éven felülieknek! Kezdések hétköznap: fél 6 és 8 órakor. Vasárnap fél 4, fél 6 és 8 órakor. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Felelős Kiadó: az MSZMP Végrehajtóbizattsáaa Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17 Telefon: 20-10, 20-11 Szekszárd! Nyomda Telefon: 2Í-21 Minden befektetés nélkül nyerhet, ha szeptember 22-től október 4-ig a Népboltban vásárol