Tolna Megyei Népújság, 1957. szeptember (2. évfolyam, 205-229. szám)

1957-09-24 / 224. szám

4 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1957 szeptember 24. A szív és a lelkesedés diadala Szekszárdi SC — Székesfehérvári Vasas 3:1 (3:1) Szekszárd, 2000 néző. Vezette: Rollé- der (Pécs). Szekszárd: Bánhalmi — Cser, Tárnok, Paszler — Kunszabó, Ulrich — Kázmér, Mai nay, Benács, Rózsavölgyi, Gabi. Székesfehérvár: Nikolicza — Né- gele, Bognár, Reiner — Molnár, Németh — Kiss, Szentes, Kisteleki, Ispaics, Hor­váth. A nagy érdeklődései várt totó-mérkő­zésre a fehérváriak 11 autóbuszon kísér­ték el kedvenc csapatukat. Szekszárd öl­tözőjében játékra jelentkezett a vasárnap megsérült Bánhalmi és a keddi edzésen bokáján megsérült Paszler is. Közel fél­ezer székesfehérvári szurkoló kolompo- lása, cintányérozása, üdvrivalgása mellett futottak ki a csapatok. A szekszárdi szur­kolóknak ilyen üdvrivalgás hallatára tor­kukon fagyott a „Hajrá Szekszárd!” — Az első helyzet a szekszárdi kapu előtt adódik. Horváth nehéz szögből, de tiszta helyzetben csúnyán mellédurrant. A 6. percben veszélyeztet először a hazai tá­madósor. Rózsavölgyi lövése lepattan, Bénács előtt teljesen tiszta az út, de nyolc méterről nagy helyzetben fölé lő. Telje­sen átveszi a játék irányítását a hazai együttes és már a 8. percben góllá érik fölénye. Kázmér jól megy el a jobbszélen és szinte az alapvonalról laposan adja középre a labdát. A fehérvári véde­lem elalszik és Rózsavölgyi mintegy tíz méterről a Jobb felső sarokba vágja a labdát (1:0). A gól megnyugtatja a szekszárdi csapa­tot. Magabiztosan támad és egy pillanatra sem engedi ki a játék irányítását a ke­zéből. A vendégcsapat ritkán támad és akkor is rosszul lőnek a csatárok. Szen­tes hibáz gólhelyzetben. Igen váratlanul esik a vendégek egyenlítése. Németh viszi fel a lab­dát, és amikor 30 méterre ér a ka­puhoz, ravaszul csavart, erős lövést küld kapura. Bánhalmi elnézi a lö­vést és az fölötte, majdnem a kapu közepén a hálóba hull (1:1). A vendégek eredményessége nem zavarja meg a hazaiakat- Továbbra is a szek­szárdi csapat marad támadásban. Benács a 16-osról mellélő, majd a 21. percben újra vezetést szerzünk. Rózsavölgyi hátulról hozza fel a lab­dát, úgy csinál, mintha keresztlab­dát akarna adni a jobbszárnynak, de közben Gabit szökteti. Gabi át­cselezi magát két védőn, majd kö­zépre ad Benácsnak. Benácson rajta vannak, ezért Jobbra adja a labdát, ahol Majnay és Kázmér is fedezetle­nül várja. Majnaynak jön lábra a labda és mintegy tiz méterről a hálóba talál (2:1). A 25. percben Ulrich buktatja Kistelekit, viszonzásul Ispaics aláfekszik Bánhalmi­nak és a vasárnap megsérült kapus a földön marad. Nagy a felháborodás. Mintegy négy percig szünetel a játék, amíg a kapusba életet tudnak a kapu mögött verni. A 30. percben Gabi átadá­sát Rózsavölgyi lesről is melléteszi. A 33. percben újabb gólt érünk el. Gabi beadását Kázmér újra középre adja és Rózsavölgyi a lábak között is a hálóba gurít az ötösről (3:1). Az utolsó negyedórában kiegyenlített a küzdelem. Szünet után mindjobban keménnyé vá­lik a küzdelem. Kázmér már a 3. perc­ben újabb gólhelyzetet szalaszt, az ötö­sön nem találja el a labdát. A 10. perc­ben Rózsavölgyi hatalmas lövését Niko­licza a bal felső sarokból veszi ki. A 15. percben a vendégek 'Ulrich miatt húsz­méteres szabadrúgáshoz jutnak. Szentes lövése azonban visszapattan a sorfalról. Most is a hazai csapat irányítja a játékot. Adogatásaik jobbára pontosak, mert a vendégcsapat nem fedezi szorosan csatá­rainkat. A befejezésekkel azonban már hiba van. Benács is tisztára játssza ma­gát, de mellélő, majd Kázmér lövésébe lépnek be a védők. A 25. percben Bánhalmi veszélyes lövést véd, már a labda birtokában van, amikor Kis­teleki megrúgja, a kapus ismét a Yöldön marad. Egy percre felborul a rend, és mind túl­fűtöttebb hangulatban folyik tovább a mérkőzés. Rózsavölgyit már harmadszor rúgják fel a fehérvári játékosok. Ezúttal elérkezettnek látja a játékvezető az időt, hogy a székesfehérvári csatárt: Ispaicsot, a játékból kizárja. Fél óra után feljön a vendégcsapat, de a Cser, Tárnok, Paszler hátvédhár­mas betonfal módjára áll ellen a fehérvári rohamoknak. A 40. percben Cser megfeledkezik magá­ról és utánarúg az egyik vend égj átékos- nak. ö is a kiállítás sorsára jut. Az első félidőben a feljavult hazai csa­társor ügyesen használta ki a vendégek védelmének a megingásait. Szünet után mind keményebbé vált a játék és egyik támadósor sem tudott megbirkózni a vé­delmekkel. A szekszárdi csapat az első perctől az utolsóig szívvel lélekkel küz­dött, és a székesfehérvári szurkolók és szakvezetők is elismerték, hogy megérde­melten Viyerte a mérkőzést. A játék egyes esetekben túlment a keménység határain. A hazai csapatban a rendkívül peches Bánhalminak a gólt védenie kellett volna. Ehelyett azonban több veszélyes lö­vést tisztázott. A hátvédhármas tagjai egymást múlták felül. Ezúttal szerintünk Tárnok, Cser, Paszler volt a sorrend, de csak árnyalatnyi differenciával. A fede­zetek is önfeláldozóan harcoltak, kár, hogy Ulrich több esetben is durvaságra ragadtatta magát a játék hevében A csa­társornak Rózsavölgyi volt a motorja. Rendkívül nagy területen mozgott, sokat vállalt magára és két gólt is lőtt. Gabi, Majnay és Benács is megtette a magáét, sőt az első félidőben Kázmér is igen ügyesen oldotta meg feladatát. Két átadá­sából is gól született. Szünet után azon­ban a csatársor visszaesésével Kázmér teljesen eltűnt. A vendégcsapat védelme nem fogott szorosan embert, s az első félidőben több­ször is helyrehozhatatlanul megingott- A fehérvári csatárok híres helycserés tá­madásaikkal adósak maradtak és ezen a napon megoldhatatlan feladat volt a ke­mény szekszárdi védelem feltörése. A vendégcsapatból elsősorban Némethet, Nikoliczát és Bognárt kell kiemelnünk. A játékvezető szerintünk korábban is megtorolhatta volna a durvaságokat. Ez történt az NB II-ben Az NB II. vasárnapi fordulójában há­rom váratlan eredmény született. Az egyiknek tanúi voltunk és láthattuk, hogy a szekszárdi csapat sokkal többre ké­pes, mint amit eddig mutatott. A szek­szárdi 11 különben az első két fordulótól eltekintve, most már megfelelően szere­pel, sikerült ugyanis megteremteni, amit igen sokszor hangoztattunk: a csapat és a vezetőség, valamint a csapat és a kö­zönség közti megfelelő kapcsolatot. Ha ugyanezzel a lelkesedéssel, győzniakarás- sal lép a csapat a következőkben is a pályára, akkor nem maradhat el a siker. szolgáltatta: öt gólt lőtt Budafoknak. Váratlan a kaposvári MTE sima győzelme a Pécsi VSK felett is. Részletes eredmé­nyek a következők: Magyaróvár—Szombathely 2:0, Pécs- bányatelep—Oroszlány 3:2 (vasárnapról, vasárnapra jobban sajnáljuk az orosz­lányiak ellen elvesztett bajnoki pontokat), Sztálinváros—Kaposvári Kinizsi 5:1, Dél­budai Spartakus—Zalaegerszegi TE 2:2, Győr—Nagykanizsa 3:0, Szekszárd—Szé­kesfehérvár 3:1, Zalaegerszegi Dózsa— Budafok 5:0, Kaposvári MTE—Pécsi A másik meglepő eredményt az pont nélkül álló (Zalaegersdegií eddig Dózsa1 gyár lása szabadnapos volt. A bajn a következő: 1. Sztálinváros 6 5 i __ 2 3: 5 11 2. Győr 6 5 — 1 14: 4 10 3. Lánggyár 5 5 — — 12: 5 10 4. Zalaegerszegi TE 5 3 2 — 11: 4 8 5. Székesfehérvár 5 4 — 1 12: 7 8 6. Magyaróvár 6 4 — 2 9: 7 8 7­Pécsi VSK 6 4 — 2 11:10 8 8. Délbudai Spartakus 6 3 1 2 12:11 7 9. Veszprém 6 2 1 3 17:12 5 10. Kaposvári MTE 6 2 — 4 13:16 4 11. Pécsbányatelep 6 1 — 3 7:12 4 12. Nagykanizsa 5 1 2 2 5: 9 4 13. Kaposvári Kinizsi 5 2 — 3 8:15 4 14. Szekszárd 6 í 2 3 5:10 4 15. Budafok 6 2 — 4 9:19 4 16. Sopron 6 i 1 4 9:15 3 17. Zalaegerszegi Dózsa 6 i — 5 9:11 2 18. Oroszlány 5 i — 4 5:11 2 19. Szombathely 6 — 2 4 4:12 2 Bonyhádi MTE—Nagyatádi Kinizsi 3:1 (1:1) Bonyhád, 1000 néző. Vezette: Bors (Pécs). Bonyhád: Ásvány — Horváth, Hegedűs, Major — Felföldi, Péter — Vá- radi, Losonczy, Endrődi, Réder, Szabó. Nagyatád: Horváth — Szabó, Dénes, Tát­rai — Papp, Bucskics — Frányó, Sel- meczi, Bicsáki, Makkos, Posta. — A ha­zai csapat fergeteges támadásokat vezet az elején. Szép támadások alakulnak ki. Jó volt látni, hogy a játékosok azonnal adják a labdát. A kapuralövésnél ismét nincsen szerencse. Három tiszta helyzetet hagy ki a csatársor. A 10. percben mégis megszületik a gól Váradi szemfülessége révén (1:0). Ezután Nagyatád erősít. Fő­leg gyors jobbszélsőjüket futtatják. A 11. percben a szélső elfutása eredménnyel is jár. így beadását Felföldi fejjel igyekszik menteni, de labdája Posta lábára esik, aki a hálóba bombáz (1:1)- Ezután mind­inkább mezőnyjátékká alakul a mérkő­zés. Erre az erős meleg kényszerítette a játékosokat. Az első félidő eredménye már nem is változik. A második félidő elején Nagyatád próbálkozik támadások­kal, a hazai védelem azonban jól zár. A szurkolók buzdítása révén Bonyhád mindinkább feljön. A 21. percben a meg­zavarodott ellenfél védelme Tátrai révén öngólt vét (2:1). A 23. percben Major Endrődihez ad, aki Váradihoz továbbít. A jobbszélső nem hibáz és szép gólt lő. Továbbra is a hazai csapat támad a lel­kes szurkolók buzdítása nyomán. Az el­lenfélen már látszik, hogy belenyugszik a vereségbe. A hazai csapat mindvégig jobb volt, és így megérdemelten győ­zött- Jó volt látni, hogy a csapat javuló formát mutat. Nagyatád nem le­becsülendő ellenfél. Mindvégig nagy erő­bedobással, lelkesedéssel küzdött. A hazai csapat számára ez értékes győzelemnek számít. Jók: Major (a mezőny legjobbja), Szabó és Váradi, illetve Horváth és Frányó. Tóth István a szekszárdi csapat. Ellenfele az eddig váltakozóan szerepelt Budafok lesz. A forduló párosítása: Oroszlány—Szombat­hely, Magyaróvár-—Kaposvári Kinizsi, Pécsbánvatelep—Zalaegerszegi TE, Sztá­linváros—Nagykanizsa, Délbudai Spar­takus—Székesfehérvár, Győr—Láng-gyár rangadó!, Szekszárd—Budafok, Zalaeger­szegi Dózsa—Sopron, Kaposvári MTE- Veszprém. Szabadnapos: Pécsi VSK. HIRDESSEN TOLNA MEGYEI Hirdetésfelvétel a Kiadóhivatalban Szekszárd, Mártirok-tere 15—17 Paks nyerte a rangadót Nagymányok 13 gólt lőtt a megyei bajnokságban A vasárnap lejátszott megyei baj­noki mérkőzések közül a Paks—Szek­szárd mérkőzés jelentette a rangadót. A szekszárdi csapat technikai fölénye csak a mezőnyben nyilvánult meg, a paksi csapat biztosan nyerte a mér­kőzést. A másik esemény Nagymá­nyok 13 gólos győzelme. A többi ta­lálkozó a várt eredményt hozta. Rész­letes eredmények a következők: Paks — Szekszárd 3:0 (1:0), Dombóvári Iparosok—Máza 0:2 (0:0), Dunaföld- vár—Kurd 5:2 (3:0), Tamási—Váralja 2:0 (0:0), Döbrököz—Nagydorog 5:2 (0:2), Nagymányok—Hőgyész 13:0 (4:0), Bátaszék—Fadd 4:1 (1:0). — A vasárnapi forduló után a bajnokság­ban egypontos előnnyel Paks ugrott az élre, mögötte összetömörült a me­zőny: Szekszárd, Dunaföldvár és Bátaszék egyaránt 8—8 ponttal áll. Vereséget most már csak Paks nem szenvedett, pontveszteség nélkül; csa­pata pedig már nincs a megyei baj­nokságnak. Pont nélkül változatlanul Váralja áll. A bajnokság állása a következő: Paks 5 4 1 — 20: 3 9 Szekszárd 5 4 — 1 18: 7 8 Dunaföldvár 5 4 — 1 15: 8 8 Bátaszék 5 4 — 1 15: 9 8 Máza 5 3 1 1 15:5 7 Döbrököz 5 2 1 2 11:13 5 Fadd 5 2 1 2 10:14 5 Nagymányok 5 2 — 3 21: 7 4 Tamási 5 2 — 3 13:14 4 Kurd 5 2 — 3 11:19 4 Dombóvár 5 1 1 3 10:16 3 Hőgyész 5 1 1 3 10:25 3 Nagydorog 5 1 — 4 6:24 2 Váralja 5 — — 5 2:13 — Az újoncok ’közül tehát eddig D öbrököz és Fadd szerepel a legjobban. Szoros és nagyarányú győzelmek váltották egymást az ifjúsági bajnokságban A vezető csapatok közül Szekszárd és Dunaföldvár viszonylag könnyű ellen­felet kapott vasárnap, mégis csak nehezen győzött. A Dombóvár—Máza rangadón döntetlen eredmény született. Nagy- mányokon az ifjúsági csapat is kétszám­jegyű győzelmet ért el Hőgyész ellen. Részletes eredmények a következők: Paks—Szekszárd 1:2 (1:1), Dombóvári Iparosok—Máza 2:2 (0:2), Dunaföldvár— Kurd 2:1 (1:0), Tamási—Váralja 9:1 (4:1) Döbrököz—-Nagydorog 3:2 (2:0), Nagy­mányok—Hőgyész 12:2 (5:0), Bátaszék— Fadd 5:1 (4:1). A bajnokság állása a következő: 1. Szekszárd 5 5 — — 35: 5 10 2. Dombóvár 5 4 1 — 18: 4 9 3. Máza 5 3 2 — 16: 5 8 4. Tamási 5 3 1 i 23: 8 7 5. Dunaföldvár 5 3 1 i 12:11 7 6. Bátaszék 5 3 — 2 14:13 6 7. Döbrököz 5 3 — 2 13:14 6 8. Nagymányok 5 2 — 3 15:17 4 9. Nagydorog 5 2 — 3 14:17 4 10. Kurd 5 2 — 3 9:17 4 11. Hőgyész 5 1 1 3 15:24 3 12. Paks 5 1 — 4 8:10 2 13. Fadd 5 — — 5 4:21 — 14. Váralja 5 — — 5 7:38 — Á Totó eredménye 38. hét 1. Magyarország —Szovjetunió 2 1:2 2. Szovjet B—Magyar B X 1:1 3. Baja — KISTEXT X 1:1 4. Cegléd—UTTE X 1:1 5. Szekszárd—Székesfehérvár 1 3:1 6. Kaposvári MTE—PVSK 1 4:1 7. Eger — Miskolci MTE 1 3:0 8. Bükkalja —ózd 1 1:0 9. Alessandria —Milan X 0:0 10. Internaziona le —Lazio 1 5:2 11. Bologna —Fiorentina 2 0:3 12. Napoli—Torino 1 3.0 Apróhirdetések Tolna és Vidéke Körzeti Főldművesszö- vetkezet Igazgatósága kettő vagon por szenet kíván préseltetni. Ajánlatokat ké­rünk Földművesszövetkezet, Tolna, Szek­szárdi utca 1. szám alá. Sürgős. Elem nélküli hallókészülék, nagyothalló­nak kiválóan alkalmas. Jelentkezőknek szeptember 27., 28., 29. Szekszár­don, Szabadság Szálló, kipróbálásra be­mutatom. Tárnái. A SZEKSZÁRDI Építőipari Szö­vetkezet azonnali belépésre festő­részlegvezetőt keres. Jelentkezés a szövetkezet irodájában. Rákóczi-űt 15. szám alatt. Férfi és női fodrászüzlet teljes felszere­léssel eladó. Cím a kiadóban. Kaposszekcsőn 3 szobás ház, nagy telek­kel, eladó. Nagy Dezső, Kaposszekcső. GARAY FILMSZÍNHÁZ Szeptember 19—25: Gerolsteini kaland Magyar film. Előadások kezdete: hétköznap 6 és 8, vasárnap 4, 6 és 8 órakor. Újvárosi gazdakör Szeptember 25—26: Á vörös kocsma Egy izgalmas éjszaka a fogadóban. Francia film. Figyelem ! A Tolnai Ruházati és Szol­gáltató K. T. SZ. az alábbi szakmákban méretes és javí­tó, továbbá szolgáltató mun­kák készítését vállalja. Cipész, női szabó, férfi szabó, női fodrász, férfi fodrász, órás, rádió Olvasd, terjeszd a TOLNA MEGYEI Népújságot! Időjárásjelentés Várható időjárás kedden estig: fel­hős idő, néhány helyen záporeső. Várható legmagasabb nappali hő­mérséklet kedden: 21—22 fok között. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Sseclallita Munkáspárt «• a tanácsok lasla Sserkesctl a Szerkesztőbizottság liakaiárd. Mártírok tere IS—17. Telefon: 20-10. 20-11 Felelős kiadó: ee MSZMP Intézőbizottsága Szakizárdi Nyomda Telefon: 21-21