Tolna Megyei Népújság, 1957. július (2. évfolyam, 153-178. szám)

1957-07-30 / 177. szám

4 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1957 JÚLIUS 30* Vasas—Vojvodina 4:0 (1:0) incpslcícii un, cs\j vv.i-wi.i-v-. Vlcsek (Csehszlovákia). Vasas: Kovalik — Kárpáti, Teleki, Sárosi — Szilágyi II., Berendi — Raduly, Csordás, Szilágyi I.. Bund- zsák, Lelenka. Vojvodina: Veres — Roganovics, Nikolics, Boskov — Krisztics II., Malesev — Rajkov, Veselinovics, Béna, Ivos, Krsztics I. Izgalmas, változatos, színvonalas volt a játék. A 3. percben adódott az első nagy gólhelyzet. Veselinovics k> ugrott és kapura húzott. Kovalik nagyszerű lábravetődéssel tisztázott. A következő percben Csordás tört ki, de a befejezés azonos volt. — Többnyire a Vasas támadott, a ju- goszlávok ritkábban törtek előre, de akkor igen veszélyesek voltak. A 32. percben Szilágyi I.—Le- lenka-támadás végén a közép­csatár két csel után mintegy 15 méterrel zúdította a kapura a labdát, de Veres a balsarokból ütötte ki a mezőnybe. A 43. percben megszerezte a Vasas a vezető gólt, Lelenka ellenállhatatlanul elfu­tott a balszélen, lapos beadá­sából Bundzsák 4 méterről a há­lóba juttatta a labdát. 1:0. Szünet után a lelkesen küzdő Vasas percről percre jobban ját­szott. Egymásután vezették a szebb­nél szebb támadásokat a piros-ké­kek. A 48. percben Bundzsák Szilá­gyi II-től kapott labdát, három ju­goszláv játékost is kicselezett, köz­ben azonban majdnem a szöglet- zászlóig sodródott, ekkor váratlanul kapu elé ívelt, s a befutó Szilágyi I. két lépésről a hálóba juttatta a labdái. 2:0. Az 54. percben ragyogó támadás után megszületett a Vasas harmadik gólja is. Lábról lábra száll a labda, míg meredek előreadás után Raduly a jobbszélen elfutott, s középre gurított labdáját Csor­dás a védők között hálóba vág­ta. 3:0. A Vojvodina is több szép támadást vezetett, de ezek a 16-os vonalnál a nagyszerű formában lévő Vasas vé­dőkön megtörtek. Berendi 69. perc­ben Bundzsák elé adta a labdát, akitől mindjárt Lelenkához került. A balszélső egyből „időzítve” a középen futó Bundzsák elé tolta a labdát, aki 16 méterről a ki­futó kapus mellett a bal alsó sa­rokba lőtt. 4:0. A mérkőzés végén a közönség ha­talmas ünneplésben részesítette nagyszerű játékáért a magyar baj­nokcsapatot. A Vasas minden egyes tagja nagy szerűen játszott, talán csak Csordás és Raduly teljesítménye volt egy ár­nyalattal gyengébb társainál. A Vojvodina veresége ellenére is jó benyomást keltett. A vendégcsapat­ból Krsztics I., Boskov, Rajkov és Ivos nyújtott kitűnő játékot. Natjymányoki Bányász—Pécsi Vasas 0:0 Nagymányok. 800 néző. Vezette: Bessenyei. Nagymányok: Szlavicsek — Hart­mann, Dormány, Takács — Wágner. Csordás — Lamuth, Weitner, Mol­nár, Tresch, Marton. Pécsi Vasas: Szedeli — Egervári, Kiss, Bojár — Halasi, Keresztes — Steizamer, Danajka, Szopka, Rá­kóczi, Jaub. A Bányász-együttes Bácsalmás, Bonyhád, Szászvár csapata után a Pécsi Vasassal mérte össze erejét. Nagymányok nélkülözte Wébert, a csapat „motorját”. Az I. félidő tapogatózó játékkal kezdődik. Mindkét csapat sportsze­rűen ,nagy lelkesedéssel veti magát a küzdelembe. Egyik részről sem tudnak mást elérni a szögietrúgáson kívül. Hazaiak csatársorát Witner és Molnár irányítja. A 22. percben 11-est ér el Nagymányok. Molnár a hálóba is lövi, de a játékvezető meg­ismételteti, másodszor azonban mel­lé lő. A félidő végéig mezőnyjáték folyik, eredmény nélkül. A II. félidőre Martont, a fiatal Wusching váltja fel. A vendégek kezdeményeznek és Szlavicsek pom­pás rávetődéssel szedi le a labdát Szopka lábáról. A 10. percben két szögletrúgás után Szedeli, illetve Bojár tisztáz. A 12. percben La­muth nagy szabadrúgását szépen védi Szedeli. Wágner jobbnál jobb labdákkal indítja támadásba a csa­tárokat. Danajka egy lefutás után már csak a kapussal áll szemben, de Takács az utolsó pillanatban ke­resztez. Két perccel később Szlavi­csek lábbal ment Steizamer elől. A 21. percben Vőfény áll a hazaiak kapujába. Egy formás Bányász-tá­madást, Lamuth egyénieskedése ront el. Wusching pár lefutása sem je­lent gólveszélyt az ellenfél kapujá­ra. Minden támadást rombol a Va­sas védelem Kiss irányításával. Rá­kóczi sarokba tartó lövését védi Vőfény. Az utolsó percek már ese­ménynélküliek. Bírálat: Igazságos a döntetlen. — Semmivel sem mutatott magasabb- fokú játékot a vendégcsapat. A gól­nélküli eredmény jellemző a csatá­rok gólszegénységére. A helyzetek alapján a Nagymányoki Bányász érdemelt volna győzelmet. Kitűntek: Szlavicsek, Dormány, Wágner, Molnár, illetve Halasi, Steizamer, Danajka és Rákóczi 'a mezőny legjobbja). A játékvezető kitűnően vezette a mérkőzést. Móritz László Á Szekszárdi SC vasárnapi atlétikai versenyéről A Szekszárdi SC. vasárnap tartotta atlétikai versenyét. Különösen a gyorsfutók eredményei voltak jók a felázott, laza pályán. A szekszárdi at. léták merész fiatalítása a jelek sze­rint jól bevált, mert a 15 éves Hamar és Csendes személyében két tehetsé1 ges és szorgalmas gyorsfutót ismer­tünk meg. Ha továbbra is hasonló szorgalommal és lelkesedéssel vég­zik edzéseiket, még nagyon sok örö­met szereznek Szekszárd sportked­velő közönségének. Jobb eredmények: 100 m síkfutás, női ifjúsági: 1. Pintér Márta 13.6, 2. Frázon Julia 14.7. 100 m síkfutás, női serdülő: 1. Ha­mar Mária 13.6, 2. Csendes Erika 13.8, 3. Gyuricza Klára 14. 200 m síkfutás, női ifjúsági: 1. Pintér Márta 28.2, 2. Frázon Julia 29.7. 400 m síkfutás, férfi felnőtt: 1 Rács Tibor 56.3. Magasugrás, férfi ifjúsági: 1. Szily Géza 170, 2. Szabó Miklós 165.. 3. Kasza István 160. Távolugrás, női serdülő: 1. Hamar Mária 465, 2, Csendes Erika 442. Diszkoszvetés, női felnőtt: 1. Zá- dori Lászlóné 29.20. Diszkoszvetés, női ifjúsági: Török Mária 29.20: Diszkoszvetés, férfi serdülő: 1. Bakó Ferenc 48,82. SPORTHÍREK A III. Nemzetközi Baráti Sportjá­tékok keretében vasárnap megkezdő­dött a magyar sportolók szereplése. Leningrádban nagy érdeklődés mel­lett került sor a magyar—finn labdarúgó mérkőzésre, amely biztos magyar győzelemmel végződött. Magyarország—Finnország 4:0 (2:U). Kirov-stadion, 50 000 néző. Ve­zette: Lukianov (szovjet). A magyar csapat: Danka—Kóczián II., Jancsik, Farsang—Szojka, Dá­vid—Csáki, Varga, Aspirány, Szigeti, Tóth összeállításban kezdett. Nagy fölényben volt a magyar csa­pat, de az első gólt csak a 30. perc­ben Aspirány révén érte el. Három perccel később ismét Aspirány volt eredményes és így alakult ki a fél­idő 2:0-ás eredménye. Szünet után a 66. percben Varga lőtt gólt 3:0. Majd a 75. percben Csáki állította be a végeredményt, 4:0. A magyar együttesben Danka, Jancsik, Farsang, Csáki és Aspirány játszott a legjobban, míg a finnek­nél a védelem és a jobbszámy érde­mel dicséretet. * Az MTI kiküldött munkatársa je­lenti Moszkvából: A magyar sportolók vasárnap mind össze könnyebb edzést tartottak, majd a délutáni órákban valameny- nyien részt vettek a VI. VÍT ünnepé­lyes megnyitóján. Az impozáns ün­nepség a magyar együttes körében is nagy sikert aratott és versenyző­inknek különösen a jól sikerült tornabemutató vált tetszésére. A III. Nemzetközi Baráti Sportjá­tékok megnyitójára hétfőn került sor, s ekkor — ennek keretében — ren­dezik meg a 10 000 méteres síkfu­tást. * Hilversumban, a holland úszóbaj­nokság első napján az 1500 méteres női gyorsúszásban Jans Koster 20:03.1 p-vel új világcsúcsot állított fel. A régit ugyan ő tartotta 20:22.8 perccel. Áz értényi KISZ-szervezet titkárának szerény kérése Az értényi község KISZ-titkára le. velet juttatott el szerkesztőségünk­höz, melyben röviden a következő áll: „Az értényi KISZ alapszervezet­nek van egy labdarúgó csapata, mely szeretne sorozatosan mérkőzé­seket játszani, azonban nincs fut- ballabdánk. Sajnos, pénze sincs a KISZ-szervezetnek arra, hogy futbal- labdát vegyen. A Tolna megyei Nép­újságon keresztül kérjük valamely ik megyei egyesületet, ha egy használt szelepes futballabdát tudnának kül­deni, nagy segítséget jelentene szá­munkra. Úgy gondoljuk, hogy egy NB H-es, vagy NB III-as csapatnak vannak olyan labdái, melyet ők már nem tudnak használni, nekünk vi­szont nagyon jó volna. Bízunk ab­ban, hogy valamelyik egyesület meg­hallgatja kérésünket, s így lehetővé válik, hogy az értényi KISZ fiatalok is futballozhassanak.“ Kérjük azt az egyesületet, akinek van olyan labdája, melyet ők már nem használnak és nélkülözni tudnak, küldjék el az értényi KlSZ-szerve- zetnek. A jugoszláviai Mariborban cseh­szlovák, lengyel, magyar és jugo­szláv motorosok részvételével nem­zetközi versenyt rendeztek. Szomba­ton az egyéni versenyben a cseh­szlovák Wolf érkezett elsőnek a cél­ba. Második Nándori (magyar), a harmadik Wupew (lengyel). * Rejkjavikban befejeződött a fő­iskolai sakkcsapat világbajnokság A világbajnoki címet a Szovjetunió nyerte. A magyar fiatalok a 4. helyen végeztek. A főiskolai sakkcsapat világbajnokság végeredménye: 1. Szovjetunió 43.5, 2. Bulgária 37, 3. Csehszlovákia 36, 4. Magyarorszag 34.5, 5. Egyesült Államok 31 pont. Sportkör nélkül maradnak a szekszárdi úszók!? Megyei Testnevelési és Sportfelügyelőségnek Szekszárd Sajnálattal hozzuk szíves tudomására, hogy a Kereskedelmi és Pénzügyi Dolgozók Szabad Szakszervezete Megyei Bizottsága olyan bejelentést tett, amely szerint megszünteti a Szekszárdi Vörös Meteor Sportkör úszószakosztályának működését. Ideiglenes igazgatótanácsunk a bejelentést nem vette tudomásul és elhatá­rozta, hogy megkéri a sportfelügyelőséget, hasson oda, hogy az egyetlen szek­szárdi úszószakosztály ne szüntesse meg működését, vagy ha ez mégis megtör­ténik, maradjon Szekszárdon olyan sportkör, amelynek úszószakosztálya van és az a versenysportot űzi. ■ A városnak nagy és tiszteletre méltó úszóhagyományai vannak és nem­csak úszósportunknak, de egész sportéletünknek igen nagy kárára válna, ha a tehetséges úszók sportkör nélkül maradnának és a sokéves áldozatos munka gyümölcse veszendőbe menne. Kérjük ennek megfelelő gyors és hathatós intézkedését. Dr. BÁRÁNY ISTVÁN főtitkár A fenti levelet a Magyar Üsző Szövet­ség küldötte meg a megyei sportfelügye­lőségnek. Dr. Bárány István főtitkárral teljes mértékig egyetértünk, hogy nem szabad annak megtörténni, hogy Szek­szárdon megszűnjön az úszósport. A Ke­reskedelmi és Pénzügyi Dolgozók Sza­bad Szakszervezetének megyei titkársá­gát bár nem lehet kötelezni sportkör, illetve szakosztály fenntartására, illetve működtetésre, de ugyanakkor van a vá­rosban egy újonnan átszervezett sport­kör, a Szpartakusz, amely tudomásunk szerint megfelelő anyagi bázissal ren­delkezik. Mint értesültünk, a tervei kö­zött szerepel például egy járási labda­rúgócsapat szerepeltetése is. Vajon nem volna-e helyesebb, ha a labdarúgócsapat helyett, illetve a labdarúgószakosztály helyett az úszószakosztályra fordítanák a meglévő pénzt? Tudjuk, hogy kizárólag a Szpartakusz Sportegyesület vezetőségének van joga afelett dönteni, hogy milyen szakosztályt működtet, de mi kérjük a vezetőséget, vegye fontolóra, hogy esetleg a labda­rúgószakosztály helyett egy úszószakosz­tályt tartana fenn. FELHÍVÁS A Budapesti Rendőrfőkapitányság Budapest területére az őrszemélyzeti létszám feltöltésére toborzást foly­tat. Felvételi feltételek: Felvételre jelentkezhet minden ka­tonaidejét letöltött magyar állam­polgár. Felső korhatár 35 év. Testmagasság 165 cm. Iskolai végzettség VI. elemi. Büntetlen előélet. Fizikai és szellemi alkalmasság. A rendőri hivatás önként válla­lása. Fizetések. 1400 forint kezdő, ezen felül a csa­ládi pótlék. Fizetéses szabadság 27 naptól. Teljes felszerelés. Díjmentes villamosbérlet. 50 százalékos MÁV utazási igazolvány. Idegen nyelvtu­dásnál pótlék. Felvételre jelentkezni lehet a helyi tanács vb. elnökénél, kapitány­ságokon és őrsökön. Minden jelentkező köteles egy darab kézzel írott önéletrajzot és egy darab kérvényt a Budapesti Rendőr- főkapitányság vezetőjének címezve leadni. Budapesti Rendőrfőkapitányság vezetője. Dombóvári Cementáruipari Vállalat rakodó munkára férfi munkaerőt keres Kereseti lehetőség telje­sítménybérezés szerint kb. 1500—2000 Ft-ig. — Jelentkezni lehet minden nap reggel 8-tól 16 óráig. Mozik műsora: Garay Filmszínház műsora: Július 29—31 Á mexikói Jack London novellájából készült színes szovjet film. Előadások kezdete hétköznap 6, fél 9 órakor; vasárnap: 4, 6, fél 9 órákor. Pénzt árnyltáz: Vasárnap délután 3 órakor. Hétköz. aap délután 0 őrakar. A délelőtti pénz- tárnvltáii váttezatlan ____________________ Ú jvárosi Gazdakür Júl. 31—aug. l‘ig Sserda—csütörtök Egy nyáron át táncolt Svéd film két fiatal tiszta szerelméről. Előadások kezdetei: Hétköznap 9 ó. Vasárnap: 9 óra. apróhirdetések VÁROSGAZDÁLKODÁSI Válla­latnál 1 drb nagyméretű páncélszek­rény eladó. Érdeklődni: Szekszárd Rákóczi-út 7. sz. alatt. JÓ állapotban levő 125-ös első te­leszkópos Csepel eladó. Pétersz Já­nos, Kajdacs. nyerhet pénz nélkül, ha hulladékot ad át a MÉH-nek. Kérjen az átvevőhelyen SORSJEGYET. VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS kedd estig: Felhőátvonulások, né­hány helyen záporeső. Megélénkülő északi-északnyugatira forduló szél. Várható legmagasabb nappali hő­mérséklet kedden estig: 21—23 fok között. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15—17. Telefon: 20-10. 20-11 Felelős kiadó: az MSZMP Intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21