Tolna Megyei Népújság, 1957. május (2. évfolyam, 101-126. szám)

1957-05-29 / 124. szám

Szekszárdi SC—Magyaróvári TE 0:0 Szokszárd, 1500 néző. Vezette: Ko­vács. Szekszárd: Schmidt—Cser, Do­monkos, Tárnok—Ihász, Kunszabó— Majnay, Báthory, Benács, Ulrich, Gabi. Magyaróvár: Horváth, Rúzsa, Borsics, : Tóth—Gnám, Németh— Brattengeier, Trapli, Csabai, Szivák, Zömbik. A vendégcsapat már szom­baton a kora délutáni órákban Szek­szárdira érkezett. Az idő ezúttal sem kedveztt a mérkőzésniek. Már reggel erősen borús időre ébredtünk és az első félidő vége felé az eső is ráeredt és egész délután és este esett. A két mérkőzés szünetében az öntözőautó fellocosclta a pályát és így jó körülmények között került sorra a várvavárt találkozó, amely azonban alatta maradt a várakozásnak. A vendégek kapnak jobban lábra és az első negyedórában a magyar­óváriak irányítják a játékot. A 2. percben Schmidt merész előrevető- déssel szerzi meg a labdát Trapli elől. A 4. percben teljesen szabályos gólt ér el a hazai csapat. Báthory a 16-oson álló Gabihoz adja a labdát, aki azt megfordulva vagy 3 méter­ről a hálóba vágja. A játékvezető azonban Gabi helyzetét lesállásnak minősíti és nem adja meg a gólt. A 9. percben ismét a hazai kapuvé­dőnek kell jó érzékkel tisztáznia A 10. percben Csabai fejese kerüli el sarokrúgás után a hazai kaput. Negyedóra után kiegyenlítettebb lesz a játék. A 17. percben Majnay sza- laszt el gólszerzési alkalmat. Tár­nok szabadrúgását a kapu torkából is mellé pattantja. (Testtel is beso­dorhatta volna). Aztán a 24. perc­ben Gabi fut el jól a szélen, de rosszul gurít be és a védelem kivág­ja a labdát. A 25. percben Benács Gabi labdájával jól fut el de kivár és oda már a negyedik gólhelyzet is. Szerencsére a vendégek ötösfogata sem fogott ki jobb napot. A 44. perc­ben sarokrúgás után a teljesen sza- badonhagyott Brattengeier fejese ke­rüli el Schmidt kapuját. Az I. félidőben a vártnál ugyan gyengébb, de még elfogadható játékot nyújtott a két csapat. Az első negyedóra kivételével kiegyenlített volt a mérkőzés, amelyben a küzdőjelleg dombo­rodott ki. A hazai csapatnak va­lamivel több helyzete volt és a vezetést is megszerezhette volna. Szünet után mind a két csapat idegesebb lesz, ennek folytán csap­kodássá fajul a mérkőzés. Igen sokat esik a játék színvonala. Egyik csapat sem tudja a földön tartani a labdát és a játékosok egymás hibájából él­nek. Különösen gyenge játékot mu­tat Báthory és Ulrich, a két össze­kötő. Gabi sarokrúgás után már a második percben ismét gól lő, ezút­tal azonban nyilvánvaló lesen állt a csatár. Egy perc múlva nagy hely­zetet szalajt el a vendégcsapat. Szi­Használjuk ki a hátralévő napokat a szpartakiád versenyek megrendezésére Mint lapunk hasábjain már közöltük, a községi szpártákiád verse­nyek új határnapja június 2. A Szpártákiád országos rendezőbizottság ezzel az új határidővel akarta biztosítani, hogy részint az időjárás miatt, részint egyéb okok miatt azokban a községekben, ahol lemaradás mutat­kozik, legyen idő felkészülni a járási versenyekre. Megyénk sportkörei­ben sajnos még sok helyen nem rendezték meg a helyi versenyeket. Minden sportköri vezető és sportoló tekintse szívügyének, hogy a szpár­tákiád versenyeket megrendezzék úgy, hogy azon a dolgozók minél na­gyobb számban vegyenek részt. A hátralévő pár napot használják ki és szervezzék meg jól a szpártákiád versenyt. Vannak egyes sportkörök, ahol valami oknál fogva nem érkezett meg a versenyfelhívás, de, az el­múlt évek tapasztalatai alapján az idén úgy is rendezzék meg a verse­nyeket, mint az elmúlt években tették. Á bonyhádi csapatok megőrizték veretlenségüket a kerületi kosárlabdabajnokságban Bonyhádon kerültek sorra kerületi női csapat azonban biztosan győzött. kosárlabda bajnoki mérkőzések. A Részletes eredmények és a bajnok­bonyhádi csapatok biztosan nyertek a ság állása a következő: bátaszékiek ellen és így megőrizték FÉRFIAK: veretlenségüket a bajnokságban. — Bonyhádi MTE—Bátaszéki VSK Szekszárdon Baja II. nagy küzdelem 74:45 (31:26) Szekszárdi kg. techni­után szerezte meg a győzelmet a kg. kum­-Baja II. 47:53 (19:31), Szék­technikum ellen, a Székszárdi SC tar­szárdi SC—Nagydorogi Traktor 54:63 talékcsapata ezúttal is elvérzett, ez­(26:42). 1. Bonyhádi MTE 4 4 — 259:183 8 2. Nagydorogi Tr. 5 3 2 255:290 8 3. Paks} Kinizsi 4 3 1 264:201 7 4. Baja II. 4 3 1 219:216 7 5. Szekszárdi SC 4 1 3 215:213 5 6. Szekszárdi kg. techn 4 1 3 194:216 5 7. Bátaszéki VSK 5 — 5 217:304 5 NŐK: 69:30 (37:18), Szekszárdi SC —Nagydo­Bonyhádi MTE—Bátaszék i VSK rogi Traktor 86:31 (40:7). 1. Szekszárdi SC 4 3 1 255:185 7 2. Paksi Kinizsi 4 3 1 184:142 7 3. Bonyhádi MTE 3 3 — 220:154 6 4. Bátaszéki VSK 4 1 3 120:163 5 5. Nagydorogi Tr. 4 1 3 122:186 5 6. Baja II. 3 — 3 92:163 3 Bátaszéki Törekvés­—Dombóvári 1 Dombóvár, 400 néző, — Vezette: szék Bodoki fejese révén. 1:0. A gól vák azonban, szerencsére, Cserbe lövi a labdát. A hazai csapat játéko­sai mindinkább visszaesnek, ezúttal pedig a nagyszámú nézősereg, mint egy ember igyekszik a labdát a há­lóba segíteni. Ez azonban nem sike­rül. A 21. percben a 16-oson közve­tett szabadrúgáshoz jutunk. Ulrich Domonkos elé pöccinti a labdát, aki azonban mellélő. Utána Szivák lő mellé. (Schmidt rajta volt a labdán.) A 32. percben ismét a szerencse menti meg kapunkat a góltól. Szivák nagy lövése a felső kapu­fán csattan. Három perc múlva Ulrich hagy ki jó helyzetet. A 40. percben a ven­dégek a mérkőzés legnagyobb hely­zetét „puskázzák“ el. Cser támad, átjátsszék és így emberelőnyhöz jut nak a vendégek. Három-négy húzás után sakk-matt a szekszárdi véde­lem, szerencsére azonban Csabai tel­jesen tisztán állva, mellélövi a lab­dát. Bírálat: A hazai együttes a máso­dik félidőben visszaesett és ennek folytán a vendégeknek több helyzete adódott. A jól romboló védelmek a gyámoltalan csatárokat mindig fel tudták tartóztatni, vagy pedig a csa­tárok lőttek keveset és azt is rosszul. A mutatott játék képe alapján igaz­ságos a döntetlen, körülbelül mind­két csapat egyformán hagyott ki hely zeteket. Kitűntek: Schmidt, Cser, Domonkos, illetve Borsics, Szivák, Németh. Hí lesz veletek szó rázd i fiatalok? A gyönki járási labdarúgó bajnok­ságból a társadalmi szövetség meg nem jelenés miatt törölte Szárazd csapatát. Hogy miért? Azért, mert a szárazdi csapat játékosai nem szeret­nek vidékre utazni. Azt elvárják, hogy az ellenjelek Szárazára elmen­jenek, ott a mérkőzést lejátsszák és a bevételt elfogadják, de ellenfeleik­hez már nem utaznak el. Mint érte­sültünk a szárazdiak tavaly a Hőgyé- szi Traktor Sportkörtől egy garnitúra labdarúgó felszerelést kaptak és ek­kor a labdarúgók mindent megígér­tek. Az ígéretek között olyan, hogy nem utaznak el vidékre, nem sze­repelt. Bencsik József a községi tanács vb. titkára és Cár Ferenc pedagógus so­kat dolgozik a szárazdi sport érdeké­ben, de mindez egymagában nem elég ,ha a fiatalok kényelmesek, eny­hén szólva, lusták. Szárazdi fiatalok: Fogadjátok meg az intelmet és kövessétek Bencsik, valamint Cár útmutatását. Ha a labdarúgó bajnok­ságban már nem is indulhattok, van sportolási alkalom. A tavalyi évhez hasonlóan az idén is rendezzétek meg a szpartakiád versenyeket és mutas­sátok meg, hogy akartok sportolni. A többi már csak rajtatok múlik. II. rész. Nézzük meg a traktor sportkörök ezévi működését. Tamásiban az el­múlt években négy életképes szakosz­tály működött, melyen belül minden 100 fiatal találta meg a sportolási le­hetőséget. Az idén egyetlen labda­rúgócsapata van az egyesületnek, de az is csak a tavalyinak az árnyéka. Iregszemcsén tavaly és azt megelőző években a labdarúgás mellett a röp­labda és atlétikai szakosztály is szé­pen működött. Az idén kizárólag labdarúgás van. A szpartakiád verse­nyeket Tamási és Iregszemcse nem rendezi meg. Zombán, Pincehelyen, Bölcskén, Alsóleperden, Kisdorogon ugyanez a helyzet. Kizárólag csak labdarúgás van. A megyei traktor sportkörök közül Nagydorog és Hő- gyész, ahol többé kevésbé az elmúlt évekhez hasonlóan jó munka folyik. Nagydorogon például megvan a labda rúgás mellett a női és férfi kosár­labda csapat, de az atlétikai szakosz­tály is — ha nem is rendszeresen, — de megtartja edzéseit és a versenye­ken résztvesznek. Ezen a két helyen a szpartakiád versenyeket is megren­dezik. Tehát a megye 15 traktor sportkö­réből csak kettő működik elfogadha­tóan. Mi az oka, hogy 13 sportkörnél kizárólag csak labdarúgással foglal­koznak? Az ellenforradalmi esemé­nyek — ha nem is közvetlen, — de erősen közrejátszanak ebben. Az a sok zűrzavaros hivatalos ég nem hi­vatalos nyilatkozat, mely elhangzott, nyomot hagyott a sportkörök munká­jában. Különösen a sok nyilatkozat­ból azt a részt ragadták ki, mely sze­rint a jövőben teljes önállóságot kap­nak a sportkörök és felsőbb szervek­nek nem lesz beleszólásuk a műkö­désükbe. (Sajnos, mi is elkövettük azt a hibát, hogy egy alkalommal ilyen értelmű nyilatkozatnak helyet ad­tunk lapunk hasábjain.) Ezeken fel­buzdulva, a sportvezetők megszün­tettek minden más szakosztályt. Arra hivatkoznak, ha nincs állam} támoga­tás, akkor nincs kiemelt sportág. A másik szempont — és talán ez a legdöntőbb — március végén meg­Foly óiratok, nyomtatványok, könyvköt ésseti munkák ízléses kivitelben készülnek a SZEKSZÁRDI NYOMDÁBAN Török (Siklós). Bátaszék játszik a szél segítségé­vel, mégis a hazai csapat támad. A 9. percben Tallósit a 16-oson buktatják, de a szabadrúgást kapufára lövi Tal- lósi, majd ezután fölé lő. Tizenöt perc után feljön Bátaszék, szögletet és szabadrúgást harcol ki, de Csutorás védi. Ezután Tallósi szép egyéni já­tékkal többször veszélyeztet, de gólt nem tud lőni. A 20., majd a 23. perc­ben meleg helyzetek a hazai kapunál, de a szerencse a hazaiakkal van. A 27. percben megszerzi a vezetést Báta után mindkét csapat hevesen támad, Bátaszéknek több helyzete adódik, de nincs szerencséje. A 39. percben egyenlít a hazai csapat. Pintér fut el balszélen és éles szögből a bal alsó sarokba lő. 1:1. A második félidőben a hazaiak a szél segítségével beszorítják a vendé­geket. A 16. percben Tallósi kétszer is a kapufát találja csak ^1. A 25. percben eldől a mérkőzés sorsa, szép bátaszéki támadás után Csutorás rö­viden ad haza, Csutorás II. kifut, a kapu üres és Toronyi a hálóba gu­rít. 2:1. A hazaiak a hátralévő időben támadnak, de gólt nem tudnak elérni. Bátaszék igyekszik tartani az ered­ményt, ami sikerül is. A 36. percben Májer megsérül, Bátaszék 10 ember­rel játszik, de a hazaiak még így sem tudnak egyenlíteni. Bírálat: A játék alapján a DIMSE győzelmet érdemelt volna. Bátaszék­nek csak percei voltak. Ezeket ügye­sen ki is használták, míg a hazaiak­nak ötszörannyi gólhelyzetből sem sikerült kapuba találni. Jók: Kiss, Péter, Horváth, Toronyi, illetve Tallósi (a mezőny legjobbja), Egyed Tamás és Pintér. A játékve­zető kifogástalanul vezette a mér­kőzést. SEBŐK GYULA szűnt a Traktor SE megyei elnöksége. Nem tudni, hogy az illetékesek miért szüntették meg a megye} elnökséget akkor .amikor köztudomású, hogy Tolna megye kimondottan mezőgaz­dasági jellegű megye. A megyei el­nökség megszűnésekor az utód Ba­ranya megyei elnökség, még annyi fáradtságot sem vett, hogy érdeklőd­jön a megszűnő elnökségnél a megye egyesülete} iránt. Egyszerűen össze- csomagoltatta az iratokat, és ezzel el volt intézve ennek két hónapja. Ez­alatt a Pécsett székelő traktor elnök­ség még egyetlen sportkört nem láto­gatott meg a megyében, csupán egy értekezletet tartott Szekszárdon, azaz mégsem. Egy körlevelet küldött ki és ebben kimerült 2 hónapos munká­juk. A költségvetés tervezetét a me­gye traktor sportkörei megkapták, de ahol anyagi segítséget helyeztek ki­látásba, mint például Nagydorogon, Tamásiban és Hőgyészen, de pénz még a mai napig s§m érkezett. Nem tudni, hogy miként képzelik el Pé­csett a Tolna megyei traktor sport­körök vezetését, irányítását. Ezeknél a sportköröknél a megyei eblök, majd az elnökség tagjai minden hónapban kétszer-háromszor megjelentek és ottlétükkor a helyszínen adtak segít­séget, útmutatást. Ennek az eredmé­nye volt, hogy négy év alatt a me­gye traktor sportköre} annyira fel­erősödtek. Négy év alatt mintegy 450.000 fo­rint állami támogatásban részesültek a megyei traktor sportkörök. Ennek mintegy 50 százaléka felszerelésben jutót} el a falusi dolgozóknak. Jelen­leg a felszerelések kihasználatlanul hevernek szervezés, irányítás hiányá­ban. Véleményünk szerint, ha a me­gye} elnökséget nem szüntették volna meg, a traktor sportköröknél nem következett volna be ez a hatalmas visszaesés. Nem tartjuk valószínűnek, hogy megérte a létszámcsökkentés, az anyagi takarékosság, — tehát a. me­gyei elnökség megszüntetése, — mert ez a megye 15 traktor sportkörében óriási visszaesés} eredményezett. (Folytatjuk.) Sátort kér egy úttörőcsapat Mi, az aparhanti általános iskola VII. és VIII. osztályos tanulói, előadtuk a János vitéz című színdarabot, s a be­vételből el szeretnénk menni a Balaton partjára nyaralni. Mivel a darabhoz sok szereplő kellett, pénzünk csak az úti­költségre elég. Igen ám, de sátor is kellene. Kölcsönöznénk a kölcsönző vál­lalattól, de a kölcsönzési díj nagyon sok, úgyhogy néhány pajtásnak le kellene mondani a kirándulásról, mert önként senki nem vállalja. A szabad ég alatt azonban nem alhatunk. Ezért az újságon séghez, vagy a karhatalomhoz, hogy ha tudnak, legyenek szívesek nekünk köl­csönözni egy hétig egy használaton kí­vüli sátrat. Negyven pajtás készül a ki­rándulásra, ha több sátrat kapnánk, az is nagyon jó lenne. Ha nem kapunk sát­rat, úgy kénytelenek lennénk valamilyen fészerben, vagy esetleg iskolában helyet kérni, de mi igazi úttörő módra akar­juk a nyarat eltölteni, ahogy az orosz könyvben olvastuk a pionírokról. Ka jós György keresztül kéréssel fordulunk a honvéd­a p r ó e 11 úttörő IDETÉSEK ­A szekszárdi vágóhíd a jéggyártást megkezdte, jeget reggel 6—8 óra kö­zött közületeknek és magánosoknak ki­ad. A Jégbárcát a pénztári órákban (8—12-ig) lehet váltani. Jeget csak bárca ellenében ad ki a jéggyár. Egy tömb ára 3, illetőleg 6 forint. Jó kereseti lehetőség segéd munkásoknak! Építőiparban: Várpalotán és Komlón. Bányában: Komlón. Bővebb felvilágosítást adnak a tanácsok. Beköltözhető ház Szekszárd központjá­ban eladó. Lehel utca 6. Halász. Otthoni állandó munkára felvesz varró­nőket Szabó KTSZ, Szekszárd. Garay Filmszínház műsora: Május 28—29-ig. A gonosz favágó Jugoszláv film ELŐADÁSOK KEZDETE: Vasár- és ünnepnap: 4, 6 és 8 óra­kor. Hétköznap: 6 és 8 órakor. Pénztárnyitás: Vasárnap délután 3 órakor. Hét­köznap: délután 5 órakor. A délelőtti pénztámyitás változatlan. VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS szerdán estig: Felhős, hűvös idő, több helyen eső, élénk északkeleti- kelet} szél. Várható legalacsonyabb hőmérsék­let 5—8, legmagasabb nappal} hőmér­séklet 11—14 fok között. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15—17. Telefon: 20-10. 20-11 Felelős kiadó: az MSZMP intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21 Beszéljünk őszintén a falu sportjáról