Tolna Megyei Népújság, 1957. április (2. évfolyam, 78-100. szám)

1957-04-10 / 84. szám

6 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1957. ÁPRILIS Id Dombóvári Törekvés—Székesfehérvári VSE 3:2[:(1:2) Országos vasutas bajnokság: 460 néző. Vezette: Rolléder Törekvés: Egyed—Kaposi, Halmo- si, Takács—Nagy, Kalmár—Geren­csér, G. Kiss, Gebhardt, Horváth, Rábai. Székesfehérvár: Horváth—Ilkó, Bojár, Pál—Bognár, Lukács Stro- májer, Csati, Zámbó, Szilasi, Nagy. Az 5. percben a hazai csapat 11-eshez jut. A hátvéd, a játékvezető szerint, kézzel érintette a labdát, ezért büntetőt ítél. A 11-est Geren­csér értékesíti. A gól után a székes fehérvári csapat veszélyes támadás­ba kezd és szép játékot produkál. A 23. percben egy szögletrúgás után Nagy kiegyenlít. A következő perc­ben fejese száll fölé, majd G. Kiss kerül jó helyzetbe, de hibáz. A 29. percben Csati megszerzi szép góljá­val a székesfehérvári csapat vezeté­sét, 1:2. A 35. percben újabb gól szü­lethetne, de az üres székesfehérvári kapu mellett gurult el a labda. A A 38. percben a vendégek védelme elvéti a labdát, de Horváth 3 méter­ről is mellé lő. A 40. percben Kaposit felvágják, a büntetőt azonban Zámbó mellé­lövi. Kezdés után a hazaiak támadtak és már a 3. percben meleg helyzet adódik a vendégek kapuja előtt, Dombóvári IMSE—Szovjet helyőrség válogatott 7:3 (4:0) Dombóvár, Postás-pálya, 800 néző. Vezette: Bessenyei. Az április 4-én rendezett barátságos labdarúgó mérkőzésre érkezett nézők jó játékban részesültek. A szovjet csa­pat a várt kemény játék helyett egé­szen finom, pontos játékkal lepte meg a közönséget. Az első félidőben a domb­óvári csapat Lehőcz, Zámbó, Tóth. majd újból Tóth góljával 4:0-ás vezetésre tesz szert. A második félidőben feljön­nek a helyőrségiek és szép támadásokat vezetnek. Egy dombóvári ellentámadás­nál Lehőcz lesz eredményes, majd nem sokkal később Tóth lő gólt (6:0). Ezután a szovjet balszélső fut el és lő gólt (6.'1. Két pite múlva ismét a jobb- szélső lesz eredményes (6:2). Ellentáma­dás után újból a dombóváriak lőnek gólt (i* Röviddel a beOVczés előtt a balösszekötő állítja be a végeredményt (7:3). A két csapat játékát mindvégig a sportszerűség ie’lemezte. A közönség a mérkőzés alatt többször tapssal jutal­mazta a szép játékot. Bessenyei játék­vezető jól vezette a mérkőzést. S. Kurd—Ozora 3:3 (1:1) Ozora, II. oszt. mérkőzés, 300 néző. A két csapat találkozója mindvé­gig érdekes és változatos küzdelmet hozott. Az első félidőben a kurdiak jól játszottak, azonban a kemény ozorai védelemmel szemben nem bírt a puhán játszó kurdi csatársor. Ozora a második félidőben már 3:l-es vezetésre tett szert, amikor a kurdi csapat hatalmas hajrába kez­Kezdődilc az üzemi A Megyei Röplabda Szövetség 1957 május 1-én indítja meg Szekszárd vá­ros 1957. évi üzemi röplabda bajnoksá­gát. A bajnokságban "résztvehet a vá­déit és kiegyenlített. Ha a szerencse csak egy kicsit is a kurdiak mellé pártol, nagy gólaránnyal nyerhették volna a mérkőzést. A helybeli kö­zönség hozzá nem értő része igye­kezett befolyásolni a játékvezetőt és hogy a mérkőzés nem durvult el, az a játékosok fegyelmének tudható be. Novák László röplabda bajnokság ros bármely üzeme, vállalata, iskolája, vagy sportköre, férfi és női csapattal. A nevezéseket április 22-ig fogadja el a Megyei Sportfelügyelöség. Pálinkás István így nem szabad ... Április 4-én — a sorsolás szerint — kellett volna lejátszani a Németkér— Alsőhídvég labdarúgó mérkőzést. A né­metkéri csapat vezetősége nem küldött Alsóhídvégre értesítést, hogy mikor rendezik a mérkőzést, ugyanakkor a né­metkéri vezetőség játékvezetőt sem kért a Játékvezetők Tanácsától és így termé­szetesen nem is küldtek játékvezetőt. Az alsóhídvégiek taktikáztak: mivel Németkér nem küldött értesítést a mér­kőzés kezdésének időpontjáról, érdek­lődtek a Megyei Sporthivatalnál, hogy vajon a németkériek kértek-e játék­vezetőt. Amikor megtudták, hogy Német­kér nem kért játékvezetőt, egyszerűen nem mentek el a mérkőzésre. Németkér kétszer járt el szabálytala­nul. Először, amikor nem értesítette az ellenfelet, másodszor, mikor nem kért játékvezetőt. Alsóhídvég viszont érint­kezésbe léphetett volna Németkérrel, megkérdezve, mi a helyzet. De úgylát­szik, Alsóhídvégnek nem volt túl nagy szándéka a mérkőzés lejátszására. A szövetségi már meghozta salamoni ítéletét: kötelezte a csapatokat, hogy a mérkőzést május 1-én játszák le. ASZTALITENISZ HÍRADÓ A városi asztalitenisz csapatbaj­nokság 6—7. fordulójának kiemelke­dőbb eredményei a Közgazdasági Technikum—Ált. Gimn. és a MÉSZÖV—Igazságügy találkozója volt. A Megyei Tanács és a MÉSZÖV csapata továbbra is meg­őrizte veretlenségét. Előreláthatólag a bajnokság sorsa a három éllovas között fog eldőlni. ^ Részletes eredmények: Igazságügy—Pedagógusok: 5:1. Győzelmek: Majnai 2, Puskás 2 és Májlinger, illetve Zádori. Közgazdasági Techn.—Ált. gimn. 5:4. Győzelmek: Babina 3, Inotai és Culák, illetve Lemle 2 és Katus 2. A diáktalálkozó végig izgalmas lég­körben zajlott le. A fiatal Babina jó A tabella állása 1. Megyei Tanács 7 2. MÉSZÖV 7 3. Vendéglátó 6 4. Közgazdasági Techn. 5 5. Ált. Gimnázium 6 6. Igazságügy 4 7. KISZÖV 5 8. MOKÉP 7 9. Diákotthon 5 10. Pedagógusok 4 játékával nyert a Technikum. Megyei Tanács—KISZÖV 5:1. Győzelmek: Jánosi 2, Neók 2 Tár­nok, illetve Izsgum. MÉSZÖV—Igazságügy 5:3. Győzelmek: Baka 2, Babits 2, Cser illetve Majnai 3. Majnai mindhárom ellenfelét le­győzte. Megyei Tanács—MOKÉP 5:0. Győzelmek: Jánosi 2, Nedók 2, Tárnok. MÉSZÖV—Közgazdasági Techn. 5:1. Győzelmek: Baka 2, Babies 2, Cser, illetve Inotai. Megyei Tanács—Ált. Gimnázium 5:0. Győzelmek: Jánosi 2, Nedók 2, Tárnok. a következő: 7 — 35:4 14 7 — 35:10 14 5 1 28:7 10 3 2 18:14 6 3 3 19:22 6 2 2 14:11 4 1 4 12:21 2 — 7 2:20 — — 5 4:25 — — 4 2:20 — végül is a kapus tisztáz. A 15. perc­ben a Törekvés váratlan gólt ér el. Gerencsér a kapunak háttal állva hanyattvetődve lő szép gólt. 2:2. Ez­után feljön a Törekvés, de a vendé­gek sem hagyják magukat, megindul a harc a győztes gólért. A 3. percben G. Kiss nagy lövése a kapufát ta­lálja, majd Kalmár lövése száll fölé. Befejezés előtt 2 perccel G. Kiss meg szerzi a győzelmet jelentő gólt, 3:2. Bírálat: A székesfehérvári csapat szebben játszott. A Dombóvári Tö­rekvés, csak a második félidő alap­ján érdemelte meg a győzelmet. Jók: G. Kiss, Gerencsér, Halmosi, Kalmár, illetve Horváth Stromájer és Csati. Szurkolók könyvéből Schlosszer Imre Negyedszázadon át a magyar labda rúgás világmárkája. Az „aranycsa­pat” feltűnéséig legeredményesebb játékosunk. Eszével, ravaszságával és legendás lábaival iskolát csinált. A nagy egyesületek intézői évekig járták a grundokat és. minden karika lábú kültelki fiút nyilvántartottak. Népszerűsége mesébe illik: — Ami Rómában a pápa. - az Pes­ten- a Slózi — mondogatták. És ebben csak annyj v°k a túlzás, hogy soha még pápa nem érte el Schlosszer nép­szerűségét. 1912-ben németországi portyáról tért haza az FTC. A Keleti előtt óriá_ si tömeg várta a fiúkat. Slózi még csak a lábát sem tehette a pesti asz­faltra. A szeretet viharos megnyilvá­nulásai valósággal lecibálták a vo­natról. A szurkolók vállán tette meg az utat a konflisig. Lovait kifogták, a szurkolók húzták haza a kocsit, a Keletitől a Baross-utcába. A magyar futball legkedvesebb primadonnája volt, bár ő még soha nem viselkedett primadonnaként. Sárosi György Amikor Orth György, úgy a huszas évek vége felé hazalátogatott Ma­gyarországra, vékony barna fiúra hívták fel a figyelmét. Orth végig­nézte a fiatal Stefancsics Gyurka já­tékát és csendesen csak annyit mon­dott: — Meg van az utódom. És Sárosi György elegáns, könnyed, mindig sportszerű játékával, jó 15 éven át a szurkolók kedvence, a kapusok réme, a csavaroseszű „agytröszt’’ vezére és évekig a világ legjobb középcsatára lett. Életének fénypontja 1937. szeptem. bér 19-e. Magyar—csehszlovák válogatott mérkőzés a Hungária-úton. Az ellen­fél 3:2-re vezetett, aztán... 8:3-ra győztünk. A csapat utolsó hat gólját Sárost lőtte. Fejjel lábbal kapásból mind­egyiket másképp, a gólszerzés összes lehetőségét megcsillogtatta. Planicska a csehszlovákok világ­hírű kapusa a nyolcadik gól után földhöz vágta a sapkáját és a hálóba kapaszkodva, úgy sírt ,mint egy öt­éves kisfiú. Folyóiratok, nyomtatványok, könyvkötészeti munkák ízléses kivitelben készülnek SZEKSZÁRDI NYOMDÁBAN Egy sötét bérhás lakóinak kérése Már több, mint egy hónapja költöztünk be Szekszárdon a Hunyadi­ul 2. szám alatti kétemeletes bérházba. Nagyon örültünk a szép új lakás­nak. Örömünket azonban rontja egy zavaró körülmény: az egész épület­ben nincs villany. A háznak nincs olyan lakója, aki már ne kereste volna fel kérésünkkel az illetékeseket. Néhány méter vezetéket kellene beépíteni és megoldódna kérésünk. Igen ám, de... a Déldunántúli Áramszolgáltatónál azt mondják: Addig nem szerelünk villanyt, míg a tanácsi építő vállalat az épület homlok­zatát be nem vakolja, és az állványokat el nem távolítja. Az építő válla, lat vezetői ígéretet tettek, igaz más egyebet nem! S most kénytelenek va­gyunk sötétben eltölteni az estéket. Tizenegy család, öregek, fiatalok, gyerekek, képzeljék helyünkbe magukat az illetékesek! Akkor is így intéz­nék el a villany-ügyet, ha ők laknának itt? A villanyhiány veszéllyel is jár. Az elmúlt héten az egyik család 4 éves kislánya félemeletet bukfen­cezett lefelé a lépcsőkön, mert nem volt kivilágítva a lépcsőház szeren­csére nem történt komolyabb baj. Reméljük, az építőipari vállalat és a villanyszerelő vállalat illetékesei meghallgatják kérésünket és bevezetik a villanyt. Tizenegy család nevében: HÚS LAJOS Mi lesz a zenepavilon sorsa? Szekszárd, város egyik nevezetessége közé tartozott valamikor a va­sárnap délutánonkinti térzene. Sajnos, azonban azt kell mondanunk: ,.Rég volt ,szép volt.” A város ugyan építtetett eléggé nagy költséggel a séta­kertben egy pavillont, ahol egy ideig a rendőrzenekar szórakoztatta az arra sétálókat vagy a padokon ülőket. A zenekar feloszlott, abbamaradt minden. Azóta áll egymagában a pavilion kihasználatlanul. Azaz, hogy mégsem. Néha akadnak látogatói. A vonatról jövő vidékié^ szeretnek benne eleszegetni. A büfé is ott van mellette, s miért ne szundikálhatna el az az ember is, aki egy kicsit többet ivott a kelleténél. Most már be­ázik, ugyanis néhány cserép leesett róla. Miért ne lehetne kihasználni a sétakerti zenepavillont. Most még nem kerülne sokba a rendbehozása, mert hisz néhány tetőfedő cserép pót­lásáról lenne szó. Zenekarról is lehetne gondoskodni, s bizonyára lenne hallgatóközönség is, mert szívesebben elszórakozna a szekszárdi közön­ség a szabadban a zeneszó mellett, mint egy kocsma, vagy vendéglő zárt falai között. A fekvése is nagyon ideális, a közelben van a cukrászda, meg a büfé, no, meg ott van a játszótér, lenne hallgatóközönség az édes­anyák és a nagymamák körében is. Sok zenekedvelő lelné örömét és bi­zonyára elismeréssel adózna a város illetékes szerveinek. Csak egy kis kezdeményezésre lenne szükség és valakinek kezébe kel­lene venni az ügyet. H. I. Április 14-én indul a Tolna megyei Népújság GYERMEK SZÉPSÉGVERSENYE Pályázni lehet 1 —6 éves korú gyermekek fényképével, (lehetőleg levelező-lap nagyságú). Hátoldalon tüntessük fel a gyermek nevét és lakhelyét. Valamennyi képet a NÉPUJSAG-ban leközlünk. Az olvasók döntik el a verseny sorsát: Szavazni úgy kell, hogy a Népújságból kivágjuk annak a gyermeknek a fényképét, amelyet legszebbnek tar­tunk, s azt beküldjük a Szerkesztőség címére. ÉRTÉKES DÍ3ÁK! APRÓHIRDETÉSEK ÁLLÁS ALKALMAZÁS A Komlói Szénbányá­szati Tröszt felvesz férfi segédmunkásokat föld­alatti munkára. Olcsó, Jó étkezés. Ingyenes szállás, munkaruha, lábbeli, 40 mázsa szén. Jő kereset biztosítva. Jelentkezz a tanácsnál. Szakképzett, legalább 3 évi önálló boltvezetői gya korlattal rendelkező fű­szer és vegyi szakmában lártas boltvezetőt kere­sünk azonnali belépésre. Nagydorog és Vidéke Földművesszövetkezet, — Nagydorog. Tolna megyei Termény­forgalmi Vállalat azon­nali belépésre keres villanyszerelő szakkép­zettséggel rendelkező gépkezelőt vidéki mun­kahelyre és gépészeti és építészeti szakismerettel rendelkező műszaki dol­gozót a vállalat köz­pontjába. Jelentkezés: Szekszárd, Széchenyi út 37—39. sz. alatt, I. eme­let, minden reggel 8—9 óra között a munkaügyi csoportnál. A Tolnamegyei Mezőgaz. dasági Gépjavító Vállalat felvesz darabbéres se­gédmunkásokat, villany­hegesztőket azonnali be­lépéssel. Jelentkezhetnek férfiak 18 éves kortól, lehetőleg szekszárdi la­kosok. — Jelentkezés a Vállalat telephelyén: — Szekszárd. Keselyűst út. KÜLÖNFÉLE Asztalosműhelyemet meg­nyitottam, új és átalakí­tási munkákat vállalok. Kovács József, Sr.ek- szárd, Bartina u. 72. Fiú- és leánytanulóink '•észére szeptember 1-től szál1 ásókat keresünk. — Feltételeket megbeszél­jük. Értesítést 1957 áp­rilis 18-ig kérjük. Köz- gazdasági Technikum Diákotthona, Szekszárd, Marx út 8—12. MOZI GARAY FILMSZÍNHÁZ Április 7-től 10-ig: DR. DANWITZ HÁZASSÁGA Izgalmas nyugatnémet filmdráma. Mozi kezdések április 7-től. Vasár- és ünnepnap: 4, 6 és 8 óra­kor. Hétköznap: 6 és 8 órakor. Pénztámyitás: Vasárnap délután 3 órakor. Hétköznap: délután 5 órakor. A délelőtti pénztárnyitás változat­lan. Olvasd, terjeszd a TOLNA MEGYEI Híftúi&áfyöt TOLNA MEGYEI NGPÜJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: 20-10, 20-11 Felelős kiadó: az MSZMP Intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21