Tolna Megyei Népújság, 1957. március (2. évfolyam, 51-77. szám)

1957-03-16 / 64. szám

4 TOLNA MEGYEI NEPÜJSAG 1957. MÁRCIUS K. KULTÚRHÍREK RONYHÁDRÓL Fény képpály ázat Szombat-vasárnapi sportműsor Indul a bajnokok tornája s a II. o. bajnokság A Bonyhádi Járási Kultúrház foto szakköre fényképpályázatot hir­det a megye foto-amatőrei részére. A pályázat feltételei: A pályáza­ton csak 18X24 centiméter méretű, szélnélküli, bármilyen felületű pa­pírra nagyított képekkel lehet résztvenni. Egy pályázó legfeljebb 10 darab jeligés képet küldhet be el­bírálásra. Zárt borítékban kell mel­lékelni a pályázó nevét és lakcí­mét. A nevezési díj képenkint 2 fo­rint. A pályázatok beküldési határideje május 20. A képeket a Bonyhádi Já­,. \ . • Március 24-én autóbuszkirándulást szervez a Bonyhádi Járási Kultúr­ház Pécsre. A kirándulásba bekap­csolódik a Foto-szakkör is, s a szak­kör tagjai a mecseki séta keretében fényképfelvételeket készítenek a májusi kiállításra. Este a Pécsi Nem­zeti Színházban a kirándulók a Ci­gányszerelem című operettet nézik meg. * Már többször hírt adtunk arról, hogy a Bonyhádi Járási Kultúrház színjátszói hol, milyen sikerrel mu­tatták be a Faun című vígjátékot Az együttes a jövőben, március rási Kultúrotthon címére kell meg­küldeni. A pályázaton csak amatőr indul­hat. Hivatásos fényképész azon sem­miféle formában nem vehet részt. A felvételek tárgykörei szabadon vá­laszthatóak, azonban a felvételek­ben meg kell mutatkozni a művészi igényességnek. A pályázati anyag elbírálását szakemberekből álló bizottság fogja elvégezni, az alábbi díjak odaítélése mellett: 1 darab első díj 200 forint, 2 darab második díj 100 forint, 3 darab har­madik díj 50 forint. 16-án Sióagárdon, 17-én Hogy észen, 21-én Hidas, 23-án Mórágy, 24-én Kisdorog, 30-án Mucsfa, 31-én Cikó, április 6-án Szekszárdon, 7-én Aparhant, 13-án Gyönk_ 14-én pedig Bonyhád községben mutatjuk be a darabot. j Igen nagy érdeklődés előzi meg Bonyhádon a Szekszárdi Központi Művészegyüttes vendégszereplését. Az együttes a Mária főhadnagy című Huszka operettel vendégszere­pei a közeljövőben Bonyhádon. A jegyeknek már több mint fele elő­vételben elfogyott. KOSÁRLABDA Szombat délelőtt, délután és vasár­nap délelőtt Pécsett, az Egyetemi Sport- csarnokban kerülnek lebonyolításra a területi középiskolás férfi és női kosár­labdabajnokság küzdelmei. Résztvevők: Fiúk; Bonyhádi Alt. Gimn., Kaposvári Táncsics Gimn., Veszprémi Kg. Techni­kum, Budapesti Piarista Gimn. — Lá­nyok: Szekszárdi Gimn., Siófoki Gimn., Pápai Petőfi Gimn. és Budapesti Veres Pálné Gimn. — Vasárnap délelőtt 10 órakor Pécsett; Pécsi Postás—Szekszár­di SC női, 11 órakor: Pécsi Postás— Szekszárdi SC férfi. LABDARÚGÁS Megyei bajnokok tornája: Zalaegerszeg: Zalaegerszegi Ruhagyár —Székesfehérvári Vasas, Mosonmagyar­óvár; Mosonmagyaróvári TE—Pécsbánya telepi Bányász. Szekszárd; Szekszárdi SC —Kaposvári MTE. Vezeti: Budán Csütörtökön, Pakson játszotta az SZSC a megyei bajnokok tornájának a megkezdése előtt utolsó előkészü­leti mérkőzését. A csapat rendkívül könnyedén vette a mérkőzést és a lel. kés paksiakkal szemben alul maradt. A második félidőben a paksi csapat már 4:0 arányban vezetett, amikor Domonkos szabadrúgásból ért el Dombóvár, 500 néző. Vezette; Paár) (Országos vasutas kupamérkőzés) A Törekvés Egyed — Halmosi II., Hal- mosi I., Marosi __ Kalmár. Nagy — Ge­l encsér, Csurgai, Takács, G. Kiss. Strasz- szer összeállításban futott ki a pályára. A jőképességű pesti csapat ellen hatal­mas lelkesedéssel küzd a hazai csapat és már az 5. percben Gelencsérnek si­került gólt lőnie (1:0). Ezt követően to­vábbra is a hazai csapat marad táma­dásban és három perc múlva Gelencsér lövését a vendégcsapat kapusa szeren­csével menti. A 18. percben G. Kiss 18 méteres szabadrúgása a kapufát találja el, majd a 22. percben Csurgai lövését védi a vendégcsapat kapusa. A szórvá­nyos ellentámadásokat a hazai védelem könnyedén hárítja, majd a 33. percben Egyednek kell bemutatnia, hogy jó for­mában van. A félidő befejezése előtt 8 perccel G. Kiss lövését a kapus csak ki­ütni tudja és a jókor érkező Takács a hálóba fejeli (2:0). Az erős iramot a Hosszú téli hónapok anyaga volt az 1956. évi legjobb atlétikai eredmények ismertetése. Lassan megindul az 1957. évi mezei idény. Éppen ezért az ered­mények ismertetése után mintegy ko­ronaképpen hadd fűzzünk még néhány megjegyzést az 1956. évi férfi eredmé­nyekhez. Ezeknek a megjegyzéseknek — saj­nos — ismét az lesz az alaphangja, hogy a megye atlétikája az elmúlt esz tendőben sem fejlődött. Két módszert alkalmaztunk ennek a kérdésnek a vizs­gálatára. Az egyik az volt, hogy a pontértéktáblázat alapján összehason­lítottuk a listavezetők eredményét, a másik pedig ugyancsak a pontértéktáb­lázat alapján összehasonlítottuk a 10-es átlagoknak az alakulását. A listavezetők eredményében némi javulás mutatkozik ugyan, mert a tavalyi 8720-as pontszám helyett 8822 pontot kaptunk, ha azon­ban a 10-es átlagoknak az alakulását vizsgáltuk, akkor ugyanilyen arányú visszafejlődést észleltünk. (5611—5526.) Meg kell azonban említenünk azt is, hogy az 5000 méteres síkfutásban, a 110 méteres gátfutásban, a 200 és 400 méteres gátfutásban, rúdugrásban és kalapácsvetésben nem volt meg az ösz- szehasonlítási lehetőség, mert vagy 1955-ben, ^vagy pedig 1956-ban nem volt eredmény. Az egyes versenyszámok színvonala igen-igen eltérő képet mu­tat. Most is a 100 méteres síkfutás és a magasugrás jár elől, bár meg kell jegyeznünk, hogy a pontértéktáblázat kissé felértékeli ezeket a versenyszámo­kat. A listavezetők eredményét szembe­állítva. a következő táblázatot nyertük: 1. 100 m 767 pont 2. Magasugrás 746 pont 3. 1500 m 730 pont 4. Távolugrás 643 pont 5. 800 m 636 pont 6. Hármasugrás 610 pont. A többi már 600 ponton aluli ered­mény. Leggyengébben állunk a 110 mé­teres gátfutásban (198 pont), kalapács- vetésben (328 pont) és a 200 méteres gátfutásban (390 pont). összeállítottuk a tavalyi legjobb férfi eredményeket is. — Ezek között nyolc (Pécs). Veszprém: Veszprémi EAC — Szombathelyi Pamutipar. II. OSZTÁLYÚ BAJNOKSÁG: A DNYLASZ ezúton is közli, hogy a nyugati csoport szabad helyére Gyön- köt, a keleti csoport szabad helyére pe­dig öcsényt osztotta be. — Közli to­vábbá, hogy március hó 17-én a Játék­vezetők még elfogadják a régi sport­orvosi bizonyítványokat, a 24-1 forduló­tól kezdődően azonban már csa1* ÚJ sportorvosi igazolások vehetők figye­lembe. Keleti csoport: Szekszárdi SC — őcsény, Véménd—Váralja, Fadd —Bölcske, KaJ- dacs—Szedres, Nagydorog—Kölesd. Nyugati csoport: Döbrököz—Gyönk, Kurd — Csibrák, Hőgyész— Iregszemcse, Regöly—Kisdorog, Tamási — Ozora. Az NB lll-ra készülődő megyei baj­nokságbeli csapatok sorra barátságos mérkőzéseket Játszanak. gólt, majd Kacsányi szabadrúgását juttatja a hálóba. Az edzőmérkőzésen csak a két fe­dezet állta meg a helyét. A két kapus: Frei és Ludas, valamint a védelem tengelyében Zádori rendkívül gyen­gén játszott. Rajtuk kívül a csatársor is teljesen széteső volt. Egyedüj a H. félidőben szerepeltetett Lázár igye­kezete dicsérhető. szekszárdi .két-két dombóvári és báta- széki, valamint egy-egy paksi, tamási és döbröközl versenyzőt találunk. A legjobb férfi eredményekről készített táblázatunkat az alábbiakban ismer­tetjük: 1. Török, Dombóvár, 100 m 11.4, 767 pont, 2. Szily, Szekszárd, magas 178, 746 pont, 3. Lőrincz, Dombóvár, 1500, 4:11.—, 730 pont, 4. Rács, Szekszárd, 1500, 4:13.2, 700 pont, 5. Németh, Szekszárd, Garamvölgyi, Bátaszék, Szeleczky, Szekszárd. 100 m 11.7, 678 pont, 8. Görbéi, Szekszárd, Németh, Szekszárd, Harsányl, Döbrököz. Horvá’h, Bátaszék, magasugrás 170 656 pont, 12. Seres, Szekszárd, Galambosi, Szekszárd, 100 m 11.8, 650 pont, 14. Garamvölgyi, Bátaszék, távol, 651, 643 pont, 15. Rács, Szekszárd, 800 m, 2:02.2, 636 pont, 16. Gyimóthy, Paks, magas, 168, 635 pont, 17. Lázár, Szekszárd, Straub, Tamási, 100 m, 11.9, 624 pont, 19. Lőrincz, Dombóvár, 800 m, 2:02.9, 618 pont, 20. Görbéi, Szekszárd, hármasugrás, 12.75, 610 pont. Egy-két hét múlva ismét a tetteké és nem az értékelésé lesz a szó. Fogjunk a munkához és lássuk, mit értek az ala­pozó edzések, kit sikerül majd idén is­mét kiemelni az ismeretlenség homályá­ból? De nézzük azt Is, hogy ki hagyja majd el a Tolna megyei fészket, hogy beteljesedjék a Tolna megyei atlétika „sorsfeladata”: új és új versenyzőket nevelni az egyetemes magyar atlétikai élet számára. Ökölvívó mérkőzés Szekszárdon A Szekszárdi SC ökölvívó szakosztá­lyának meghívására a dombóvári ököl­vívók látogatnak el Szekszárdra. A mér­kőzésre vasárnap délelőtt 11 órakor ke­rül sor a megyei tanács klubhelyiségé­ben (Várköz utca). Két héttel ezelőtt a szekszárdi ököl­vívók Szekszárdon vereséget szenved­tek a bajaiaktól. Ezúttal szintén komoly ellenfelet kapnak a jó erőt képviselő dombóvári együttesben. A szekszárdi ökölvívóknak ezúttal alkalmuk nyílik majd az ökölvívást kedvelő szekszárdi közönségnek bemutatni fejlődésüket és küzdeniakarásukat. A vezetőség és a szurkolók bíznak a főként fiatal és kezdő ökölvívókból álló együttesben, és remélik, hogy újból győzelemsorozattal köszöntik majd a közönséget. Dombóvári MSE—Sásdi Petőfi 6:1 (4:0) Postás-pálya, 200 néző. Vezette r Besenyei. Nehéz, sáros, mélytalajú pályán Moósz — Kelemen, Csutorás, Halász — Tallósi (Papp), Kardos — Zámbó, Lehőcz, Tóth_ Hurrai_ Németh (Ha- raszty, Horváth) összeállítású csapat, tál kezdődik meg a játék. Először a helyi csapat talál magára, bár a sásdi együttes is jól kombinál és szórvá­nyosan támad. A 10. percben a domb­óvári együttes Tóth révén l:0-áa ve­zetésre tesz szert. Továbbra is a ha­zaiak irányítják a játékot és a 28. percben Németh lő újabb gólt. 2:0. A sásdi csapat heves ellentámadásokkal válaszol, de eredménytelenül. A 40. percben újból Németh lesz eredmé­nyes. 3:0. A félidő befejezése előtti percben Lehőcz lő újabb gólt. 4:0. A második félidőben mindkét csapatnál cserére kerül sor és már inkább küz­delem folyik a pályán, mint játék. A a vendégek érnek el gólt. 4:1. Négy perc múlva Lehőcz lő gólt. 5:1. Az utolsó negyed­órában mindkét kapu sokszor kerül veszélybe, de a csatárok mindkét részről sokat hibáznak. A mérkőzés utolsó gólját a 45. percben Lehőcz érj el. 6:1. Bírálat: A csúszós, havas, sáros pályán pontatlan átadások voltak és így nem hozott a mérkőzés szép játé. kot. A hazaiak az első félidőben a vendégek a második félidőben voltak jók. S. GY. MOZI — Garay Filmszínház: Máraus 14—18-ig Forró mezők. Régi magyar film. Főszerepben: Karády Katalin. Előadások kezdete, hétköznap1 ne­gyed 6 és negyed 8 vasárnap: 3, 5 és 7 órakor. Pénztárnyitás: Vasár, és ünnepnap délelőtt 9—12-ig és délután 2-től. Hétköznap: délelőtt fél 11—12-ig, délután 4 órától. Vasárnapokon délelőtt 10—12-ig ugyanaz a műsor, mint délután. A Kajmódi Állami Gazdaság mezőgazdasági munkásokat keres, héthónapi szerződésre. Kereset tekintetében a mindennapi rende­letek az irányadók. Érdeklődni lehet a gazdaság köz­ponti irodájában. Kajmódi Állami Gazdaság TOLNA MEGYEI NÉPÜJSAG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: 20-10, 20-11 Felelős kiadó: az MSZMP intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21 APRÓHIRDETÉSEK VÉTEL-ELADAS Közephfdvégi Kísérli« Gazdaság árengedmény­nyel nikotint ad el. — Cím; Kísérleti Gazdaság, Középhldvég. Szarvasagancsért legma­gasabb árat fizet Nagy Sándor késes és mű- köszörűs. —• Szekszárd, Arany János u. 5. szám. 12 kát. hold szántóföld, gazdasági felszereléssel, épületekkel, eladó. Jőna József. Lók-puszta, u. p. Kiskorpád, Somogy me­gye. Gyapjúkártoló gép. ki­lenc hengeres, villany­meghajtásra is alkalmas, eladó Várong, Fő-űt 77. szám alatt. ALLAS ALKALMAZÁS Az alsótengelici szociá­lis otthon április 1-re ke­res egy konyhalányt és egy s. ápolónőt. Bentla­kás. étkezés kötelező. Jelentkezés Alsótengeli­cen, az otthon gondno­kánál. Többéves gyakorlattal rendelkező, szakképzett kertészt, 60 holdas gyü­mölcsösünk (almás) goi- dozására, felveszünk. — írásbeli ajánlatokat Hő- gyészi Gyapjútermelő Vál lalat, Hőgyész címre ké­rünk. KÜLÖNFÉLE Mindennemű gumijaví­tást vállalok. Schmieder Lajos gumijavító, Garai tér 6. szám alatt. Mozi mellett. Értesíti a juhtartókat a Gyapjú- és Textllnyers- anyag Forgalmi Vállalat szekszárdi kirendeltsé­ge. hogy a fonalcserét március 20-ával meg­szünteti, azonban kész­pénzes gyapjúátvétel to­vábbra is minden héten szerdán délelőtt lesz. __ S alak, nagy mennyiség­ben, az Ercsi Cukorgyár telepén, ingyen átvehető vagontételben is. A sa­lak kis- és nagyvasúti vágány mellett tárol. Clm: Ercsi Cukorgyár. Telefon: Ercsi 6. Molnár Ferenc kelme­festő és vegytisztító üz­lete megnyílt Csokonai u. 9. alatt. (Megyei Tanács mögött.) UUUUUUUUUUIJU SZOMBATON 16 tál Minden nap nyitva a Szabadság Szálló emeleti nagytermében a ZáHCűS &zéccdca<záUe$ty délután négytől a KOVÁCS-BENCE-KALOCSA-PECHÓ tánczenekar játszik és LŐRINC ANIKÓ táncénekesnő enekel. Diétás-, francia-, hideg-és magyar konyha. Orvosilag előírt diétás étkezésre a helyszínen lehet jelentkezni. Figyelmes kiszolgálás ! Hidegtálak megrendelésre is! Különleges ételek és italok! Rözéphidvégi Kísérleti Gazdaság Hétről hétre tavaszi és nvá ri rendszeresen játsszon időszaki munkákra a LOTTÓN, munkásokat szerződtet mert csak úgy vehet részt biztosan a havi Feltételeket Középhidvégen érdeklődhetik meg. Gazdaság vezetősége ItoMERElEiy-SORSÖlill! LOTTÓ sorsolás minden csütörtökönl LDttó-szelvényét időben vesve meg és dobja lie a latú—lottó kirendeltséget giüjtötádáiba Rosszul sikerült a Szekszárdi SC utolsó előkészületi mérkőzése Paksi Kinizsi—Szekszárdi SC 4:2 (2:0) Dombóvári Törekvés—Rákosrendező 3:0 (2:0) Nézzünk szembe bátran a tényekkel (Az 1956. évi legjobb atlétikai eredmények ismertetése) Befejező közlemény pesti csapat nem bírja és a tehetetlen csatársora különösen nem bír a helyi védelemmel. II. félidő 26. percében A második félidő első perceiben a vendégcsapatnak két gólhelyzete is van, de egyiket sem tudja kihasználni. Foko­zatosan újból a Törekvés veszi át a já­ték irányítását, de sokszor túlkombinál­nak. A 23. percben a hazai csapat ja­vára 11-est ítél a játékvezető, amelyet Gelencsér értékesít (3:0). Pár perc múlva a vendégcsapat szélsője jut jó helyzetbe, de a Lövése elkerüli a kaput. A helyi csapat elégedett a három góllá', enged az iramból, de a vendégek Is beletörődtek a vereségbe. A jőképességű vendégcsapatot a dombóváriak hatalmas lelkesedése fel­őrölte. A kitűnő, száraz salakpálya alkalmas volt a szép játékra. A vendég­csapat szépen játszott, míg a helyi csa­pat emellett lelkesen is. Az egész domb­óvári csapat dicséretet érdemel a lelke­sedésért. Sebők Gyula