Tolnai Napló, 1954. június (11. évfolyam, 128-153. szám)

1954-06-03 / 130. szám

NÍ PCS 1954 JÚNIUS 3 Ot napon belül jelenteni kell a jégkárt Az idén korán megkezdődtek a Jégverések: május végéig már csak­nem minden megyében voltak jég­esők, amelyek főleg a lucernában és a gabona ban akoztak kisebb ka­nokat. A kötelező biztosításról szóló ren­delkezéseik kimondják, hogy a jég­kárt a helyi tanácsnál 5 napon be­lül be kell jelenteni. A bejelentéshez a következő ada­tok szükségesek: a károsult neve. Lakhelye, (dűlő), a termény fajtája és területének nagysága. A bejelen­téskor az 1953. évi beadási könyvet is be kell mutatni, mert a tanácsok a kárbejelentés megtörténtét abban igazolják. Minden termelőnek érde­ke, hogy ezt a rendelkezést betartsa, mert " ba bejelentési kötelezettségének £ napon belül nem tesz eleget, kártérítési igénye elvesz. A helyi fanácsok fontos kötelessé­ge. hogy a jégverés után a terme­őket káraik bejelentésére hangszó­rón, vagy dobolás útján is felhívják és a bejelentéseket felvegyék. A tűz- és jégkárokat az Állami E’iztc&ítö a kötelező biztosítás alap­ion megtéríti. A legutóbbi napokban például a bácsmegyei Géderlakon 240.000. a vasmegyei Rábatótfaltiban ?11.000. a toinamegyei Paks község­ben 22.700. az udvardi Uj Élet tsz­ken 24.493. Amdt Henrikné Váralja 3.180. Márton Sándor Dunaföldvár 0 160. Gerli'ts Ferenc Pincehely 6.958, Fazekas Ferencné Stmontomnya 7.950, Forral Lajos Bonvhádvarasd 8.600, bzv. Kiss Ferencné Szakály 9.940, Berkovics Lajos Dombóvár 8.900, Ha main Józsefné Fadd 7.800, Zubo- nvai József Magyarkeszi 13.168, és Sebestyén Vince Aparhant 14.405 fo­rint kártérítést kaptak, mint tűzká- rosultak. Á korai jégverések arra figyelmez tetnek, hogy a jég a betakarításig a termésben súlyos károkat okozhat. A minisztertanács határozata ezévre a jéglkár térítést igen jelentősen fel­emelte és ezzel az újalbtb nagyarányú kedvezménnyel az eddiginél sokkal hathatósabban támogatja a jégkáro­sult termelőket. A kártérítésre’ kifizetett sokmiMSó forint a biztosítási dijaikból gyűlik össze. Parasztságunk többsége meg­értette, hogy a kötelező biztosítós házának, termésének fokozott védel­mét jelenti. Azokat, akik a díjjal még hátralékban vannak, fel kell világosítam, hogy a biztosítási díj megfizetése a saját érdek mellett, állampolgári kötelesség. Azokkal a konok nemfizetőlkkel szemben pe­dig, akiknél minden felvilágosítás hatástalan marad, érvényt kell sze­rezni a kötelező biztosítási törvény­nek és a biztosítási díjat közadók módjára be kell hajtani. Napraforgónak pillangósokkal való együttvetése A zöld takarmányok etetésének fo- íyamaljosságát a tájegységnek meg­felelő növényfajták termelésével és a korán, illetve később kaszaérett fajták szakaszos vetésével tudjuk biz tosítani. Fontos követelménye még a zöld futószalagtakarmánynak, hogy benne a megfelelő fehérje és kemé­nyítő értékarány meg legyen. Tudjuk azt, hogy a pillangósok fe­hérjedús takarmányok, s a jó gazda igyekszik minél több pillangós zöld- takarmányt termelni, s így a takar­mányborsót is beállítja zöld futó­szalagjába. — A takarmányborsót tudjuk korán vetni, s már az őszi takarmánykeverék után kaszálhatjuk is. Rendszerint azonban a tisztán vetet: borsó etetése rövid ideig tart, mert a borsó támasztó növény nél­kül sűrűn vetve lerogy, az alsó le- vélzete lepereg, vagy élkorhad, s az állat nem szívesen eszi, sokat el is pazarol belőle. A borsó egyoldalú etetésénél a tehén felesleges meny- nyiségű fehérjét kap, melyet nitro­génmentes táplálóanyagok hiánya miatt nem :<ud tejtermelésre felhasz­nálni, drága fehérje pazarlást kö­vetünk el. Tehát oly növénnyel kell a borsót vetnünk, mely jó támasztó, korán vethető — tehát a kukorica számí­tásba nem jöhet — nagy tömeget adjon és az állat szívesen egye. To­vábbá fehérjeszegény legyen, hogy a takarmányadaghan a fehérje és a nitrogénmentes táplálóanyagok ará­nya helyes legyen. Ez az elgondolás vezetett arra, hogy a borsót napraforgóval ve­tem. A napraforgóval vetett borsó­val már több éven keresztül vé­geztem kísérleteket, s azt tapasztal­tam, hogy korán vethető, az idei év­ben is március 26-án. A borsó nem nyomja el a napraforgót, vele együtt nő. nagyon jó támasztó, nagy 'öme- get is ad, s a tehenek a napraforgó­borsót szívesen is eszik. — A zöld napraforgó szárazanyagban kereken 10 százalék nyers protein, 33 száza­lék nyers rost és 39 százalék nitro­génmentes kivonható anyag van. A nyers fehérjéből 60 százalék, nyers rostból 42 százalék, a nitvogénnien- tes anyagokból 70 százalék és a zsír­ból 71 százalék emészthe.ő. Kzen emésztési együtthatók alapján nagy­jából a kukoricacsalamádéval meg­egyező tápértékű. Vetőmag kataszteri holdanként 15 kilogramm napraforgó és 70 kilo­gramm borsó. Sortávolsága a gabona sortávolsága. Az így vete.t borsó nem rogy le. a napraforgó szára sem fásul el. — Ezt a vetést nemcsak ko- latavaszi vetésül, hanem később vet­ve is ajánlom gazdatársaimnak. Te­hát a jelen évben is- még kipróbál­hatják. -s annak fent elmondott jo tulajdonságait tapasztalhatják, s így a jövő év tavaszán már korai ve­tésben alkalmazhatják. Természete­sen itt is a szakaszos vetés a helyes, nem egyszerre ehetni a tervezett szükségletet, men. úgy a borsó, mini napraforgó a szükséges fogyasztás előtt már elvénül — kaszára túl érett — s az állat sem eszi meg. A napraforgóborsó nagy zöld tö­meget ad és helyes tápérték aranyá­val n-agyon jó és olcsó tejtermelő ta­karmány. Czapáry László gazdaságvezető, Alsótengelic. Valamennyi csongrádmegyei köz­ség csatlakozott Vaskút termelőszö­vetkezeti község kezdeményezéséhez, az „ahány ház, annyi takarékbetét­könyv” mozgalomhoz. A megyében elsőnek Derekegyházon, majd Oföl- deákon és Üllésen valósult meg a jelszó: minden házban van takarék- betétkönyv. Szeged versenyre hívta az ország összes városát „A takarékos város” 13, sz. Sportrejtvcny a június 6-i mérkőzésekre 1. Bonyhád—Máza (I. félidő) (labdarúgómérközés) Párth írek Értesítjük a politikai gazdaságtan mindkét évfolyamának hallgatóit, hogy a Tolnai Napló június 6-i szá­mában „Az elmélet napi kérdései“ rovatban az összefoglalóhoz segéd­anyagot közlünk. Pártoktatás Háza * Értesítjük a Párttörténet III. év­folyam propagandistáit, hogy ré­szükre június 7-én, hétfőn délelőtt 9 órakor a Pártoktatás Házában ösz- szefoglalót tartunk. Kérjük a pontos megjelenést. MB. Agit. Prop. Osztály. Ezt olvassuk, a. Nagy Lajos: KISKUNHALOM (Szépirodalmi) A könyv lapjain Kiskunhalom egy napja elevenedik meg. Egy ember huszonnégy órába sűrített tevékeny­ségén keresztül megmutatja az egész embert s egyetlen falu életének áb­rázolásán át eljut a Horthy-rendszer lényegének bemutatásáig. Nagy La­jos e munkája vádbeszéd a benne megelevenített társadalmi viszonyok ellen, s a tárgyilagos sorok mögött ott érezzük az író szenvedélyes igaz­ságkeresését. H I IS Eli CSÜTÖRTÖK, JÚNIUS 3 Ügyeletes gyógyszertár. 11/1. sz. All. gyógyszertár. NÉVNAP Kiotóid. — IDŐJÁRÁS JELENTÉS: Várható időjárás csütörtök estiig: ma erősen felhős idő, holnap változó fel­hőzet, többfelé újabb eső, zivatar. Mérsékelt, a zivatar idején élénikebb szél. A hőmérséklet nyugaton kissé emelkedik, másutt alig változik. — Várható hőmérsékleti értékek csü­törtökön reggel 12—15. délben 20—23 fok között. TOLNAI NAPIÓ S^erkes/ti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: K1RÁIV LaSZLó A szerkesztősre és kiadóhivatal telefonszánia 20-10, 20-11 Szckszárd. Széchenvi-utca 18 M N B cgyszántlaszám: 00.878.0hS—58 Előfizetési díj; bari ti.— forint Baranvamejtyei Szikra Nyomda Pécs. Munkácsy Mihálv-utca 10 sz Telefon: 20-2? A nyomdáért felet MEL1.ES RF.ZSö sport Hagymányoki Bányász—Ounaíöldvári Spartakusz 1:0 (0:0) Dunaföldvár, 1.800 néző. Vezette: Fehér. Dunaföldvár: Rapp II — Vi­dék, Szauter, Csizmadia — Czobor, Horváth — Németh, Szigeti, Dunai, Fogarassi, Videnusz. Nagymányok: Ásvány — Takács, Molnár, Németh — Tóth, Baumgartner — Fazekas, Füzesi, Dormány, Wéber, Gelencsér. A mérkőzés előtt hatalmas felhő- szakadás zúdult a pályára, ami miatt a tervezett tornavizsgát nem is tud­ták megtartani. Az ifjúsági mérkő­zés lejátszása után, amely 5 :2-es nagymányoki győzelemmel végződött, a pályáról sok vizet levezettek, de még így is éppen elég sok tócsa tarkította a felázott talajú pályát, amikor a két csapat pályára lépett. Nagymányok kezdi a játékot és a 6. percben Fogarassi az, aki először megfürdik. Utána azután mind több játékos lesz sáros. A 7. percben adó­dik az első nagy helyzet, de Dor­mány lövését Rapp védi. Változatos a játék, de mégis mintha Nagymányok kezében lenne a kezdeményezés. A 17. percben Fazekas lő jó helyzet­ből mellé. Az első negyedóra után a hazaiak rohamoznak. A 17. perc­ben Czobor szabadrúgását rontják el a belsők, majd Fogarassi szépen emel át a védőkön, de játékostársai nem értik meg elgondolását és oda a jó helyzet. Molnár figyelmeztetése után Szigeti lövését kell védenie Ásványnak. Most határozottan a ha­zaiak támadnak többet. Fogarassi remekül összefogja a támadósort, mely több jó helyzetet hoz össze, így van ez a 42. percben is. Szauter felszabadító rúgását Szigeti Dunai­nak továbbítja, aki 5 méterről fölé- vágja a labdát. A II. félidőben Fogarassi helyén Farkas játszik. A hazai csapat len­Dombóvári Lokomotív—Bonyhádi • Vasas 3:0 (1:0). Dombóvár, 500 néző. Vezette: Győrffy, Kaposvár. Bonyhád: Ku­bicska — Steib, Horváth, Major — Felföldi, Erdélyi — Béres, Forró, Lo- sonczi, Szabó, Németh. D. Lokomotív: Halmos — Kerecsenyi, Sipos, Kocsis Bessenyei, Pólyák — Simonfalvi, Mátrai, Hirczi, G. Kiss, Czibók. Már az első percben Czibók lövése alig száll a kapu fölé. A 3. percben Kubicskának kifutással kell tisz­táznia, ami Lokomotív támadásokat mutat. A túloldalon Felföldi szabad­rúgását kell mentenie G. Kissnek. Hullámzó a játék. A bonyhádi táma­dások nem egy esetben lesen akad­nak el. A 26. percben ismét Kubics­kának van alkalma tudása bebizonyí­tására. Hirczi lövését kiüti, majd a védelem felszabadít. A 28. percben születik a mérkőzés első és az I. félidő egyetlen gólja. Hirczi és G. Kiss játszik össze s a támadás végén G. Kiss megszerzi a vezetést 1 : 0. A gólra a vendégek erőteljes támadá­sokat vezetnek. De Németh rosszul rúg be egy sarokrúgást, majd Lo- sonczy lesén akad el a bonyhádi tá­madás. A félidő végén ismét a Loko­motív támadásai gördülnek. Czibók először fölélő, majd Kubicskának ad munkát a fiatal játékos jó lövése. A 43. percben Kubicskának kell ki­futással mentenie Hirczi elől. A II. félidőben Czibók fölélövése az első esemény. Az első percek a hazaiaké. Ezután a Vasas erőteljes sen támad. Halmos már verve van. Németh mégis mellélő. A 23. perc­ben eldől a mérkőzés sorsa. Czibók elfut és 20 méteres jól eltalált lövése a jobb felső sarokba jut 2 : 0. A 28. percben Erdélyi únja_ meg a bony­dül támadásba az első percben és Szigeti a kapufélfát találja el. A támadások kibontakozását nagyban zavarja, hogy mind a két kapu előtt hatalmas víztócsák éktelenkednek, amelyek meggátolják a támadósoro­kat helyzetek kialakításában. A 16. percben ismét a hazaiak hagynak ki ordító helyzetet. Szauter, Czobor, Horváth, Farkas a labda útja és az összekötő 6 méterről fölélő. Ezután azonban a hazai együttes visszaesik. Fazekas figyelmeztetése után Takács, Baumgartner, Füzesi, Fazekas a lab­da útja és a szélső az oldalhálóba lő. A túlsó oldalon Szigeti lövése suhan el a kapu fölött. A 18. perc­ben Nagymányok cserél. Dormány helyett Koncz jön be. A 20. percben Vidék megsérül, de mivel a hazai együttes már kimerítette a cserele­hetőséget 10 emberrel játszik tovább a Spartakusz. Változatos mezőny­játék után Németh 18 méterről nagy kapufát lő. Az utolsó 10 percre a 10 emberrel küzdő Spartakusz vé­dekezésre rendezkedik be. Sikerül is gól nélkül megúsznia a mérkőzés befejezése előtt 10 másodpercig. Ek­kor Dunai elvéti a labdát és Faze­kas akadálytalanul ívelhet középre. Gelencsér fejese pedig utat talál a Spartakusz hálójába. 1 : 0. Kezdés után vége is a mérkőzésnek. Sportszerű keretek között játszotta le mérkőzését a két együttes az erő­sen felázott pályán. A hazai csapat sokat támadott és csatárai igen sok nagy helyzetet hagytak kihasználat­lanul. Ezért a döntetlen eredményre feltétlenül rászolgált volna. A sáros talajon Nagymányok támadásai nem_ tudtak kellőképpen kibontakozni.* Jók: Rapp, Szauter, Fogarassi, illet­ve Takács, Wéber, F'azekas. hádi csatárok tehetetlenségét, de ő is csak mellétalál. A 31. percben G. Kiss—Hirczi adogatás után Hirczi állítja be a mérkőzés végeredményét 3 :0. Bonyhád még nem adta fel a küzdelmet. Az eredmény a játék ké­pének megfelel. A Vasas eleinte könnyelműsködött, mikorra pedig észbekapott volna, akkor már késő volt. A játék színvonala sok kívánni­valót hagyott maga után. Jók: Kere­csenyi, G. Kiss és Czibók, illetve: Kubicska, Forró és Németh. AVER TITKA (Csehszlovák film) 2, Bonyhád—Máza (végereómény) (labdarúgómórközés) 3. Hotvész—Sz. Petőfi (labdarúgómcrkőzésj I. Paks—Tolna (labdarúgómérkőzési 5. Sz Dózsa—Simontornya (I. félidő | (labdarúgómérközés) fi Sz. Dózsa—Simoníórnya (véger.) (labdarúgómérközés) 7 Sz. Építők—D, Földvár (1. félidői | j I labdarúgómérközés) 1 8. Sz. építők—D. Földvár (véger.) (labdarúgómérkőzés) 9. D. Lók.—Bátaszék (I. félidő) (labdarúgómérkőzés) 10. D. Lók.—Bátaszék (végeredmény) (labdarúgómérközés) PÓTMéRKOZéSEK, II. Nagymányok—D. Postás (labdarúgómérkőzés) 12. Sz. Dózsa—Simontorny a (ifj. labdarúgómérközés) Név: __________________ L akcím:__,_______________ _ _. ... v tVTTVTVVVTVTTVTvVvVVVVVTTTTTVVTTVVT» A prágai idegklínikán asszisztens­ként dolgozik a fiatal Jansky. Hosz- szú a szolgálati idő, a tudományos kutatómunka legelemibb feltétele sincs meg a kórházban. Jansky a ne'nez körülmények ellenére is kí­sérleteket végez és 1906-ban a sok kudarc és maradi felfogás gáncsos- kodás ellenére megállapítja a négy vércsoportot, amelyen a vérátöm­lesztés alapszik. A századeleji korrupt, bürokra­tikus rendszer nem ismerte el Jansky áldásos felfedezését. Jansky katona­orvos lesz és szép eredménnyel al­kalmazza — bár engedély nélkül — a vérátömlesztés módszerét. Az ered mények mellett mégis akad hiba. Meghal az egyik sebesült, akinél vér atömlesztést végzett. Ettől kezdve megtiltják módszerének alkalmazá­sát. Jarisky nem csügged, hanem hoz­zálát felfedezésének tökéletesítésé­hez. A túlfeszített munka, sok harc és kudarc aláássa egészségei. Egy teliéi „A ver titka" című csehsatovák filmből. 450 szelvényből egy darab 10-es, 12 darab 9-es találat, a 11-es számú Sportrejtvényünkben. A vasárnapi mérkőzések általában nem hoztak különösebb meglepetést, mely meglátszott abból is, hogy a Sportrejtvényünkben egy 10-es és 12 darab 9-es tálálatot értek el ol­vasóink. Az ágit. prop. bizottság úgy dön­tött, mivel csak egy 10-es találat van a 9 találatot elérők között is könyvjutalmat oszt ki. A bizottság sorsolást végzett, melynek alapján Lantos Miklós Kismányok, Szeleczki Mihály Sióagárd és Csillag István simontornyai olvasónknak küld egy- egy könyvet. Természetes ugyancsak egy darab könyvet kap Szabó Lajos szekszárdi olvasónk is, aki a 11. sz. Sportrejtvényünkben 10-es találatot ért el. Az elmúlt hetek folyamán mar több ízben előfordult az, hogy olva­sóink olyan váratlan eredményeket vártak a mérkőzésektől, hogy a sportrejtvényben 3—4-es találatot értek el. Idáig azonban még nem fordult elő, hogy egy találatot értek, volna el, mint most a 11. sz. Sport-- rejtvényünkben. Egy felsőnyéki ol­vasónk ért el 1-es találatot és az ágit. prop. bizottság úgy döntött, mivel ez is felér egy 9-es találattal az ő részére is egy darab könyv­jutalmat ad. Kérjük a felsőnyéki olvasónkat, hogy pontos címét küldje be. mivel a Sportrejtvény szelvé­nyen a neve el van mosódva (való­színűleg Müller nevezetű). Jól sikerült Sárvilisen a községi szpártákiád második fordulója. A Sárpilisen megrendezett falusi szpátákiád második fordulója jobban sikerült. Ugyanis a sportkör vezető­sége most már jobban mozgósított. Zalavári Lászlón kívül Simon József sportköri elnök is elindult a verse­nyen, amellett a szervező munkát is ők végezték, j Részletes eredmények: Magasugrás (11 induló): 1. Zalavári László 145 cm, 2. Szőke István 140 cm, 3. Ignác Géza 130 cm, 4. Kovács István 130 cm, 5. Móricz Sándor 130. cm, — Távolugrás (10 induló): 1. Zalavári László 570 cm, 2. Szőke István 550. 3. Pauss Sebestyén 485, 4. Ignác? Géza 460, 5. Simon József 450 cm. —• Súlylökés (5 kg, 8 induló): 1. Szók« Pál 13,60 m, 2. Zalavári László 12,70* 3. Szőke István 12,20, 4. Simon József 12,10, 5. Döme János 11.90. — 60 m. Serdülő (7 induló): 1. Zsidi János 9,—, 2 Budi Géza 9.1, 3. Purger La­jos 9,2. 60 m; Ifjúsági (5 induló): L Ignácz Géza 8.8, 2 Stollen ha eh Kál­mán 9,—. 3. Vadász Pál 9,1. cím elnyerésére. A győztes város az lesz, ahol a lakossághoz viszonyít va június 30-ig a legtöbb új betét­könyvet nyitják. A szegediek ver­senykihívásához már valamennyi csongrádmegyei város csatlakozott. Három csongrádmegyei község minden házában van már takarékbetétkönyv Szeged országos versenyt kezdeményezett a „Takarékos város“ címért szívroham kettétöri életét. Nagyje­lentüsp'o'i találmánya megelőzte ko­rát ,.Jansky orvos volt és tudós a két szó legteljesebb értelmében.”