Tolnai Napló, 1952. január-június (9. évfolyam, 1-150. szám)

1952-06-13 / 137. szám

WH PIO 1252 .TTjNTTTS 18 Á ,,Szabad Éneklő ifjúság" hangversenyek tanulságai Mult vasárnap a Szekszárdim meg­rendezett bemutatóval lezárultak az általános iskolák énekkarainak; járá­si hang'versenyei. A hűvös idő ellené­re valamennyi benevezett énekkar megjeleni a bemutatón és a lelkes kis énekelek ajkán, a képzett kis mu­zsikusok hangszerein felcsendülő dal­lamok csakhamar, meleg, közvetlen hangulatot teremtettek a járási kultúrotthonban a színpad és néző­tér között. A műsort a bátaszéki fiúiskola út­törő együttesének vonószenekara nyi­totta meg. A zenekar a magyar nép­dalok üdehangzású előadásával, a hangszer játszás biztonságával nyer­te ej a közönség tetszését. Tóth László ötödikes pajta*, a zenekar „harmo- iiika-művésze“ a hangulatos Veréb- koncertet színes, kiforrottam nagy tehetséggel adta elő. A felvonuló ének­kari k sorába a a kis pusztai iskolák, de a tolnai, s; elo-zárdi és bú taszéíu naay iskolák kórusa ft egyaránt megj- ta!áljuk és mindegyik a tőle várha­tó legjobb teljesítményt nyújtotta. A faddi kórus gazdag műsorát fegyel­mezetten, ős szesze kot tan énekelte, különösen magyar népdalfeldolgozá­sai hat'tifak jól. Ken ez Antalné ne­velő vezetésével a tolnai 1. számú is­kola leánykarát egyöntetű hangszíne tiszta szeregejtése és lendületes elő­adásmódja a bemutató egyik legjobb együttesére avatta. Az iskola fiatal, de megnyerő kiállású, jó hangszeres adottságokkal rendelkező, szívesen muzsikáló zenekarát Bajor Antal ne­velő készítette elő, számaikkal nagy sikert arattak, ízes szöveg mondás­sal, eredeti hangvétellel, könnyedén énekelte saját dalait a decsi énekkar es ugyanezzel a könnyedséggel, mes- terkéltség nélkül adták elő kámon- jaikat is. Bartók Béla komoly felké­szültségei kívánó Bolyongását, Sár­köze István tömör-hangzású Arató dalát a bátaszéki fiúiskola énekkara biztos szólam tud ássál, esi szoltan szó­laltatta meg. Kiváló vezetőjük. Deine József nevelő mind az énekkar, mind a bemutatón nagy élményt jelentős fúvós menet-zenekar előkészítésével példamutató munkát végzett. A 10— 15 furuíyással induló, de évről-évre bővülő és ma már 45—50 tagú együt­test lelkesedésével, fáradhatatlan munkájával és a szakszerű veeztéssel a megye legjobb úttörő zenekarává nevelte ki, A furulyások játékkészsé­gé!. a kürtösök tömör hangzását, az ötösök pontos ritmus tartását a kö­zönség sok tapssal jutalmazta, A ten gebeiek fiatal kórusa tiszta, szí­nes énekével, lendületes tempójával szerzett kedves perceket a közönség­nek. A csengő fiúhangok, a fegyel­mezett fellépés és a változatos műsor jellemezték a szekszárdi fiúiskola kórusál. egyben igazolták a kórus népszerűségét. A Harc—Janya-pusz­ii kis együttes sárközi dalait, ká­nonjait adta elő sikerrel, bebizonyít­va azt, hogy a nevelők a kis pusztai iskolákban is elhintik a kórus ének­lés magvait. Az énekkarok műsorát a szekszárdi leányiskola énekkara zárta be. A kitűnő hanganyagé kórus gazdag műsarából ki kell emelnünk Kadosa: „Süss fel rntmka napja“ cí­mű művének lelkes, átélt előadását. A hangversenyhez üde körítést je­leméit a sárpilisi iskolások tánccso*- por.tjárnak néhány száma, melyeket a felnőtt csoporttól is megszokott lel­kesedés, jókedv hatott át. A szekszár.. cli leányiskola tánccsoportja is meg­érdemelt sikert aratott. Megyei tűzoltóverseny Szekszárdion Vasárnap tartották meg Szek-vzár- don a. megyei tűz oltó versenyt. A dísz­szemle után Kiss József százados elv­társi üdvözölte a versenyen résztvevő tűzoltó elvtársikat. Majd Zátonyi Já­nos százados, a Belügyminisztérium Tűzrendészeti Főosztálya részéről üd­vözölte az elvtársiakat, és beszédében hangsúlyozta: ,*Az ötéves terv döntő esztendejében vagyunk, most van a legnagyobb szükség arra, hogy min­denki megértse, hogy úgy harcolunk legjobban a békéért, ha növeljük a munka termelékenységét, ha a tűzoltó szolgálatokat még sokkal jobban lát­juk el, ha erősítjük a munkafegyel­met, az államfő gyeimet, ha úgy vé­gezzük el valamennyi feladatunkat, hogy az a munkánkon keresztül a bé­kefront ránk eső szakaszának szilárd bástyája legyen.“ Az ünnepi beszédek után megkoszo­rúzták a szovjet hősök emlékművét, majd kivonultak a sportpályára, ahol a versenyt tartották. A versenyben tűzoltóink ismét ta­núbizonyságot. tettek jó fel'készültsé­gükről és bebizonyították, hogy mél­tók dolgozó népünk bizalmára. A verseny kimagasló eredménye: /( d unafö kivár iák vakszerelése, akik 90 másodperc alatt szereltek fel egy kocsifecskendőt. Igen szép volt még a györkönyi tűzoltó gúla bemutatója la. A verseny után kiosztották a dí­jakat. Az első díjat a Kajdacs köz­ségi tűzoltók nyerték el, másodikul a nagytormásiak, harmadikat a zornóai tűzoltók. Női tűzoltók közül első dí­jat nyertek a murgai. másodikat a györkönyi, harmadikat a tamási tűz­oltók. Úttörő csapatok közül első dí­jat Szckszárd, másodikat Kurd, har­madikat a bonyhádi úttörők nyerték &i. Üzemi csapatok közül: Első a Nagymányoki Bánya, második a Fur- kópusztai Kendergyár, harmadik a DunaföVlvári Kendergyár. Állami csa. patok közül: Első lett Dombóvár, má­sodik Szekszárd, harmadik Bonvhád. A verseny után a tűzoltó csapatok kultűrcsoportjaj kultúrelőadást tar­tottak. H I II E K PÉNTEK. JUNIUS 13 ÜGYELETES GYÓGYSZERTÁR: 11/1. sz. Áll. gyógyszertár, NÉVNAP: Klotiid. IDŐJÁRÁSJELENTÉS: Várható időjárás péntek estig: Felhőátvonulások, több helyen záporeső, esetleg zivatar. Élénk, helyenként még erős északnyuga­ti, északi szél. A hőmérséklet alig változik. Várható hőmérsékleti értékek az ország területére pén­tek reggel 10—13, délben 20—28 fok között. — A tabódi Rákóczi tszcs a szovjet tapasztalatok felhasználá­sával emelték tejhozamukat és ezért tejbeadási kötelezettségüket 820 százalékban teljesítették. Ez­zel a teljesítésükkel országos el­sők lettek. A begyűjtési minisz­térium 3000 forint pénzjutalom­ban és a vándorzászlóval jutal­mazta a tszes-ét. — Az újiregi Béke tsz dolgozói újítást vezettek be, mert 5 darab lókapát kapcsoltak, mellyel több, mint 220 százalékban teljesítették a növények ekézési munkáit. KÖMtVI'MERTEI ÉS iá iin Bill , Az iíj óságról A bolgár nép nagy tanítójának Dimitrov eivtársnak ifjúsági vo­natkozású cikkeit, beszédeit, kapja kezébe az olvasó ebben a kötet­ben. A gyűjtemény teljes képet nyújt arról, hogy milyen nagyje­lentőségű kérdésnek tartotta Di­mitrov elvtárs az ifjúság nevelé­sét, az ifjúsági szervezetek prob­lémáit. A különböző időben író­dott cikkek bemutatják a bolgár ifjúsági szövetség fejlődésének különböző szakaszait. Közöl a gyűjtemény ezenkívül néhány ál­talános problémákat felvető cik­ket is. Párthírek A középkáder politikai gazda­ságtan szakon tanuló elvtársak részére június 14-én, szombaton délelőtt 9 órakor a járási székhe­lyeken és Szekszárdon, a Párt oktatás Házában konferencia lesz. * Felhívjuk az elvtársak figyel­mét, hogy a pártfunkcionáriusok, tömegszervezeti funkcionáriusok, az Előadó Iroda tagjai és népne­velők részére június 16-án, hétfőn este 7 órakor a Pártoktatás Házá­ban Márton Sándor elvtárs, a Központi Előadó Iroda tagja fog konzultációt tartani az időszerű nemzetközi kérdésekről. * Felhívjuk az elvtársak figyel­mét, hogy községi alapszerveze­tek vezetőségi, tömegszervezeti vezetők, pártcsoportbizalmiak és aktívák részére június 18-án, szer­dán este 8 órakor előadást tar­tunk. Az előadás címe: „Hogyan mozgósítsanak a népnevelők az aratási, cséplési, begyűjtési mun­kák sikeres elvégzésére?“ Elő­adás helye: Bölcske, előadó: Szendi Pál elvtárs. Dunaszent- györgy, előadó: Kiss Antal elv­társ. Tevel, előadó: Kiss Jánosné elvtársnő, Hőgyész, előadó: Tóth István elvtárs, a Megyei Előadó Iroda tagjai. Kérjük az elvtársak pontos megjelenését. Pártoktatás Háza. G YŐZTESEK NEMZEDÉKE Verő Mereckája szovjet fiímszí- toé-/>■>'. magyar közönség egyik h • • riiekes szerepet játszik, a ■ uztesek nemzedéke" című tör­ténelmi filmben. Mareckája cg:y Var- Tara nevű parasztién yt alakít, aki a film kezdetén, 18%-bon még tanu­latlan vadóc, Egy alkalommal mint varrodai munkásnő, részt vesz az i]legális mozgalom tankörén. Ámulva hallgatja Mihajlov egyetemi hallga­tónak ,1 l.dikör vezetőjének beszédét. Ekkor hallja meg először ezt a szót: „proletár". Ekkor mondják neki elő­ször. hogy a munkások keze teremti f’o a (ind összes javait. Az összejö­vetelt ,i cári rendőrség szétzavarja, Mihajlovnt elfogják. Mikor Varja nevelőapja rájön, hogy lánya fa a forradalmárok között töltötte az es­tét. kidobja a házából. I'd nek-mu Inak az évek, Varja fY-rj- hrzinegy és Így raun kasba rak bau ía­Iái otthonra. Itt élj át eddigi élete legszörnyűbb megrázkódtatását, azt a napot, amelyet „Véres Vasárnapi­nak nevez a Bolsevik Part története. Ezen a napon Varja férje is ott volt a munkások között, akik békés me­netben vonullak a cár elé és orvoso­lást kertek bajaikra. A cár ígérete ellenére a fegyvertelen tömeg közé lövetett és Varja élettársa is, a mun­kások százaival együtt életét vesz­tette. Ez a véres lecke az özvegyen marad asszony eszébe juttatja Mihaj- io'V egykori szavait elnyomókról és elnyomottakról. Legyőzve mély fáj­dalmát, föl egyenesedik drága halott­ja mellől es tisztán, csengő hangon kiálltja: „Elég a sírásból“. Varja rö­videsen a/ 1905-ös forradalomban lát­juk viszont, akkor már az „Ördög“ fedőnevet viseli a paitbrin, a cári rendőrség halálra keresi. \ moszkvai barikád harcokban Mihajlov nagy örömmel fedezi föl benne az egyko­ri parasztlányt. Most már együtt har­colnak mindenütt az első sorokban. A 1 ölkelést vérbe folytja a cári reak­ció, kegyetlen megtorlás sújtja a löl- kelőket. Ilyen körülmények között iil össze Stockholmban a Párt IV. Kon­gresszusa. Varja kikíséri a pályaud­varra a kongresszusra igyekvő Mi- hajlovot. Ügy mosolyog egymásra a két elvtárs, mintha szerelmesek len­nének. nehogy fölkeltsék az utcákon cirkáló c-endői'ök figyelmét. Hirte­len megszólal y telplomi harangjáték, niire Mihajlov oda súgja Varjának; „Ne lélj, gondoskodunk róla, hogy hamarosan más dal zengjen itt“. És Varja, akit a mozgalom nevelt har­cossá, bízik a végső győzelemben. A „Győztesek nemzedéke’' cínui \cru Sztrojeva rendezőnő műve. Ma. reck ú ja hangját llosvav Katalin szó- la Hatja noyi, Az angol-iráni ólai konfliktus a hágai nemzetközt bíróság előtt Hága (TASZSZ) Június 9-én, a hágai nemzetközi bíróság újból megkezdte az Irán és az angol- iráni olajtársaság- közötti viszály tárgyalását. A tárgyaláson azt a kérdést vitatták, hogy dönthet-e a nein- áetközi bíróság ilyen viszályok­ban, Anglia képviselője szerint bíróság illetékes. Moszadik iráni miniszterelnök rámutatott az angol részről emelt vádak alaptalanságára. Hangsú­lyozta, hogy Irán régóta az angol imperializmus áldozata. iNyagát-Németországban feltámasztották a hitlerfasizmus hírhedt méreggyárait Berlin (MTI) A főj tógázok elő­állításáról hírhedt, háborús fő­bűnösnek minősített I, G. Farben tröszt hatalmas üzemeiben újra nagyszabású kísérletek folynak vegyi-hadieszközök, elsősorban fojtógáz előállítására. Ezeket a kísérleteket a háborús különszer­ződés aláírása után meggyorsítot­ták és kiszélesítették. Nagy inányoki Bányász—Dunaföldvári Petőfi 6:0 (0:0) Dunaföld vár, 2000 néző. Vezette: Vindics. Góllövők: Böröcz 4, Vóber, Fazekas. Erős északi szélben lép pályára a két csapat. Á nagyinányokiak az első félidőben szél ellen játszanak. Erősirumú játék alakni ki. Mindkét csapat, veszélyes támadásokkal közelíti meg .a kapukat. Á védelem azon­ban mindkét félen jól hárít. Az első félidő­ben gól nem is születik. A Bányász csapat fölénye a második félidőben alakult ki. A második percben egy lefutásból földvári hálóban van a labda, 1:0. A Petőfi véde­kezni próbál, de a 15. percben újabb gólt érnek el a máiivokiak. A vendégcsapat len­dülete nem szűnik. A 28. percben Böröcz remek lövése' nyomán ismét a helyi csapat hálójában köt ki a labda, 5:0. A 40. perc­ben indul meg a gólzápor. A védelem tel­jesen meginog. Hárítani úgyszólván semmit sem tudnak. A védelmi hibák sorozatából születik meg a negyedik, a 4i-ik percben uz ötödik és a 45. percben a 6-ik gól. Bírálat: Az első félidőben a földvári csa­pat teljes erőbtdobással küzdött. A második félidőben már nem tudtak megbirkózni a hatalmas mányoki fölénnyel, s így a bányá­szok lendületes, szép játékkal egymásután érték el gólja;kat. Az eredmény az erők igafiú mértéké volt. Bátaszéki Lokomotív-—Tolnai Vörös Lobogó 2:2 (2:1) 400 néző, vezette- Berta. Bátaszék: Frei 11. — Horváth 11 Fábik, Kiss Gy. — Kiss 1, Martin — Szabó, Toro­nyi, Varga, Horváth 1, Kiss 111. Tolna: Ganzer — Reich, Werling, Ádám — Link 1, Link 11. —- Isgum, Gréliuger, Illés, Joósz, Guzsvárí. A bátaszéki «sapat kezd és a 10. perc­ben már megszerzi a vezatő gólt Kiss 111. révén, 1:0. A 12. percben Illés révén egyen­lít Tolna, 1:1. (nagy kapus hiba volt). To­vábbra is a Lokomotív tárnád, de gólt csak a 58-ik percben ér el. Horváth 1. beadásai Varga testtel besodorja, 2:1. Szünet után Tolna támad többet és sike­rül is a 17. percben egyenlíteni Joósz ré­vén- 2:2. A gól utón Bátaszék cserél. Frei 11. helyett Hurai áll be. A tolnai csapatban pedig a megsérült Joósz helyett Vass ját­szik. Az eredmény azonban nem változik. Jólc: Hurai, Fábik, Horváth II, illetve a védelem. * Búzakalász ts2cs—Bátaszék községi tanács 8:1. (Barátságos mérkőzés). Dunaföldvári DÍSZ—Solti Honvéd 3:1 (0:1). Fölényes győzelmet aratott a Vörös Lobogó a vizilabdabajnokság megnyitásán. TOLNAI VL—BAJAI PETŐFI SE 18:0 (11:0) 600 néző, vezette: Petries K. Góldobók: Szauter 11. 6, Szauter 1. 5, Gyöngyös 5, Ba­jor 2, Isgum és Lampek 1. Gyors tolnai támadás után már a 28. má­sodpercben gólt dob Gyöngyös. Bajai kéz nem is ért a labdához. A jobb úsznitudás és a nagyobb iabdatechnika oly nagy fö­lényt biztosított a tolnai csapat részére, hogy a játék teljesen egyoldalúvá vált. A lendületes, állandó mozgásban lévő tolnai csatársor megbízható védelemtől támogatva gyors egymásutánban éri el góljait. Az első percek gyors irama a bajaiakat felőrölte Úgy, hogy a második félidőben csak pillana­tokig jutottak labdához. A második félidő­ben a tolnai csapat lefékezte játékát, melv akkor már unalmassá vált. Bírálat: Az egész tolnai csapat állandóan mozgásban volt. á csatársor gyors és robba­nékony, csak nem eléggé húzták szét a me­zőnyt. A bajai csapaton látszott az edzés hiánya és a nagy iramot csak az első per­cekben bírták. Erőteljes úszóedzésre van szükségük. Dicséretükre válik, hogy a nagy tolnai fölény dacára sem adtak fel a mér­kőzést. A bíró jól vezette a könnyű mérkő­zési. * A mérkőzés után a tolnai Tomecskő, Ta­kács, Hermann. Rélim összeállítású serdülő leány vegyesváltó 4x33% méteren í p 54,4 mp-es kitűnő időt úszott. * A másik kisorsolt mérkőzés elmaradt, mi- vei a bonyhádi csapat nem rendelkezik még viziedzéssel. A következő fordulóban azon­ban már teljes bajnoki fordulóra kerül majd sor. A jelek szerint a tolnai csapat nagy esélyese ismét a megyei bajnokságnak. A 2. helyért az eddig látottak szerint a Szekszárdi Építőknek és a Bajai Honvédnek van a legtöbb esélye. DUNAFÖLDVÁRISZÖVETKEZETI BIZOTTSÁG BÖLCSKEI DISZ 2:1 . .ff ?zö.v^ke*eti, csapat jó játékkal nyerfa hol esket DISZ ellen. A védelem és a csatár- í‘?,r. egyaránt jól megállta helyét. Az első leluioben a dunaföldvári csapat széllel szem- Beu -játszott. A 0:0-ás első félidő után fo­koztak a játék lendületét, hamarosan veze­tésre tettek szert, 1:0. A második félidő 35. percében Bölcske ellent untad as közben szabadrúgáshoz jut amelyool megszületik az egyenlítő gól. A go! után a hazai közönség biztatása közben a bok-skei csapat nagy lelkesedéssel küzd a győztes gólért. Szinte az egész csapat ro- !aln.jl:5 Azt az alkalmat használja ki' a du- riafoldvan csapat A kapás kapából kifutva mt rész belevetod&sel megszerzi a labdát, azonnal lyukra teszi. A joblnisszekötőt aki megszerzi csapatának a győztes gólt ’ 2-t A goi után mezőnyjáték folyik, de az’ered* meny nem változik. A már 3:0-ra vezető dombóvári uttörő- csapátot ?:3-ra verte meg a lelkesen és szépen játszó hőgyészi Görögotthou csapata. Hőgyész, 250 néző, vezette: Újvári. A hőgyészi csapat a következő felállítás­ban vette fel a küzdelmet: Kánávosz. Mit- rovszki, Petku, Dssováirisz, Vanya, Iljopu- lusz 11, Kárcspácsopulusz, Pápákrisztosz, Gu­tái, Iljopulosz 1, Venetisz. Az erősebb termetű dombóváriak kezdik el a játékot és támadást is vezetnek a hő­gyészi kapu ellen. A hőgyészi csapat kissé meglepetten és félve játszott. így a dombó­váriak a középcsatár révén í:0-ás vezetést értek el a 9. percben. Ezután Hőgyész is több támadást vezet eredmény nélkül. Kár- pács a jobbszélső a beadott labdát egy mt- terről szalasztja el, Dombóvár a 14. és 16. percben két lefutásból ismét gólt ér el és így már 3:0-ra növeli előnyét. A hőgyészi csapatot a balszerencse kiséri. A kintiévá i szépszámú pedagógus és tanulók biztatására ; végre magához tér a hőgyészi csapat és ; veszedelmes támadásokat indít. A 29. perc­ben Venetisz, majd a 31. percben Gutái gól- ‘ javai 3:2 lesz a félidő eredménye. ; Második félidőt teljesen Hőgyész irányítja. ! A 6. percben Kárpácsopulusz lő gólt. A 3A j eredmény után hatalmas iram kezdődik. Hőgyész állandóan támad, a dombóvári tá- madásokat viszont a hőgyészi védelem min- I dig biztosan veri szét. Á második félidőben : a hőgyészi kapus csak négy labdát kapott- A 29. percben Pápákrisztosz négy védőt ál- ! játszva 4:3-ra fordítja a mérkőzés állását. A hatalmas bíztatás mellett a 31. percben Gutái lövése, majd Venetisz Gutáitól kapott labdája 6-5-ra növeli Hőgyész előnyét. A 34. percben Iljopulusz 1. a korner vonalról hoz. í za vissza a labdát és a teljesen megtört és . szív nélkül játszó dombóvári védők között a ! sarokba gurít, 7:3. j Bírálat: Szép mérkőzést láthatott a hőgyé- ; szi közönség. A hőgyészi csapat kicsit nehe­zen kezdett, de utána teljesen átvette a já- i ték irányítását A hőgyészi csapat valameny- nyi tagja kifogástalant nyújtott és megrnu- j tattá, hogyan kell harcolni akkor is, ha az ; ellenfél már 5:0-ra vezet. A dombóvári csa- paí^épen, de erőtlenül játszott. Nem voll a játékukban akarat. Fia nem véd kitünően a kapusuk, kétszámjegyű eredménnyel tér­nek haza. ■— A sárpilisi Márciusi Ébredé tszcs az újítómozgalom terén jt lentös eredményt ért el. A megy áltál leküldött burgonyavetőek I újítást, eredményesen alkalmazt és a burgonyaültetésnél töbl mint 1000 forint megtakarítás értek el. És emellett a munkaégj j eég terén is jó eredményt érte el. — Az alsópéli állami gazdaság ban az üzemi bizottsági tago’ közül Ulki Imre példamutatón1 végzi munkáját. A gazdasá; egyik legkiválóbb tehenésze, ak fejési átlagát 14.6 literre emelte Munkája mellett szívós harco folytat a immkafegyelemlazítól ellen is. NAGY TOTÓ nyeremények a 23, fogadási héten 12 találat == 11 találat“ 10 találat Tippeljen! 21.550 forint 2.350 forint 112 forint \ verhet! MOZI Szabad Hiúság filmszínház Június 13—15-ig: GYŐZTESEK NEMZEDÉKE. Magyarul beszélő szovjet film az 1905-ös forradalom hősi nemzedékéről. Akciós jegy érvényes! Matiné műsor:’Június 15-«n d. e. 11 órakor: Élet nevében. Szovjet film. Előadások kezdete: Vasár- és ünnepnap fél 5. fél 7. fél 9 órakor, hétköznap fél 7. fél 9 órakor. TOLNAI NAPLÓ C7iprl<es7fn SOMOGYI I \s/|Oi elelős kiadó- KIRÁLY LÁSZLÓ Szerkesztőség telrfon.számn: 22-10 Kiadóhivatal felefonszámn ■ 20-t0 S/okcznrd. SzéeliptivI-nfrn --"-o M N. B. egyszámláét,-ím (KI.878 (KA-VK Előfizetési díj; havi ti.— forint. Barauvarnegvei Szikra Nyomda Pécs, Munkácsy Mihály-nfea 10 ‘t Telelőn: 20-27 A nyomdáért felel: MELLES REZSŐ.