Tolnai Napló, 1951. július-december (8. évfolyam, 151-304. szám)

1951-08-10 / 185. szám

IMI AUGUSZTUS 18 N IP i 6 Györkönyben több, mint 20 család lépett a nagyüzemi gazdálkodás útjára Sainte éráról-órára 7 nő adóknak a dolgozó parasztoknak 3a száma, akik követik Pártunk útmutatását és a nagyüzemi gazdálkodás iútjára lépnek. Bátran térnek dolgozói parasztjaink az új útra, mert tudják,i Hogy az nem más, mint a jónak felcserélése a nrég jobbal, A már működőd csoportok jó eredményei csalogatják- az egycnie két az új út felé, A mözsi Úttörő termelőszövetkezetbe is belépett az elmúlt napokban 4 család, meri lát­ták, hogy csak a nagyüzemi gazdál­kodás szabadítja meg őket a föld rabságától’ és teszi annak uraivá, Möxsón 2 clökéazítőbizottság is alakult. Az előkészítőbizottság is megalakult. Az előkészítő bizottságok között számos középparaszt is van, akik szintén a nagyüzemi gazdálkodás keretén be­lül látják életszínvonaluk még na' g'yobb ütemű emelkedését. Bátasxéken új termelőcsoport alakult, Az egyé­niek látták, hogy mennyivel köny- nyebb volt a tevmelőcsopbrtok tag­jainak a nyári munkálatok elvégzése, mert a gép segítette őket. így ked­vet kaptak a még kívülállók közül többen és összeálltak, hogy kollektív gazdálkodást folytassanak. Kossuth- néven alakították meg a falu kis cs középparasztjai köz.ül 11 család az I- típusú termelőcsoportot. Alakuláskor lő tag írta alá a belépési nyilatkoza­tot és mintegy 80 hold földterületen kezdi meg a csoport az 1, típusú alap­szabályzata szerint a közös gazdál­kodást, Gyarhönyhen is alig van egyéni dolgozó, paraszt, akit ne a nagyüzemi gazdálkodás gondolata foglalkoztatna és ne gon­dolkozna a belépés felöl. A múlt tc­Irépállomá^aiok m*seiiyá!!ása aucpuszitus 5„i jelentések szerint a. következők: ü z em a n yagtogyaszt rts n a 1: .1. Sárpális 81 százalék 1, I reg §z eme se 37 százalék 2 Pincehely 72 2, Mőzs 91 3» 3. Tamási 72 3. Teve! 93 M 4, Szedre? 68 4. Pincehely 94 *r 5. Eonyh&d 68 5. Daimand 95 6. Iregszemcse 65 6. Hügyész 96 7. Mőzs 61 ,r 7, Nagydoreg 96 W . 8. Dal marid 59 3. Sárpilis 96 Pf 9. Hőgyéss •56 9. Nagykónyi 97 ti 10, T evei 56 „ 10, Bonyhád 99 11. Nagykóctyi 54 11, Bölcske 100. H 12. Duna« zentgyörgy 50 „ 12. D un as zentgy ö rgy 105 fi 13-, Pölcske 46 13. Tamási 105 Ti 14. Nagydorog 44 „ 14. Szedres 109 ti 15. Varsád 43 15. Varsád 112 T olaj munkálat oknál:. 1. Iregszemcee 39 százalék 9. Pincehely 21 százalék 2. S árpilis 36 . „ 10. Bonyhád 20 P 3­Teve! 36 „ 11. Mőzs 19 4, Varsád 36 12.«Bölcske 17 5. Hogy ész 32 „ Ü 6 Tamási 28 13. Nagydorog 15 n 7; Daimand 27 14. Szedres 13 rr 8. Dunaszsntgyörgy 29 15. Nagykónyi 11 Gépállomásaink megyei átlaga cséplésben 60 százalék, talajművelésb€n 24 százalék, üzemairyagfogyaszfásban 97 száza'ék, szerződéskötésben pedig 51 százalék. Cséplést szabná ókat ítélt el a bíróság Németh Ferenr duiraföld vári ku’.ák megvesztegette Szabó Ferenc cséplő­éi ienf»rt. Szabó Ferenc 254 kiló el nem könyvelt gabonát szállíttatott Györki János csáp.ömunikiá$ lakására, a Ku­lak számára. Czompó Pál cséplögép- mulikas tudta, hogy nincs lemérve és elkönyvelve a gabona_ mégis felrakta Németh Ferenc kulák kocsijára a ga­bonát. A kotláiknak így sikerült há­rom dolgozó parasztot felbujtani, akik segítettek neki a foketecséplésben. De a cséplőgépnél voltak olyan dolgozók, akik leleplezték a szabotálókat és átadták a bíróságnak. A megyei bíróság büntető tanácsa közeli áfás érdekeit, veszélyeztető bűn­tett miatt. Németh Ferencet, mint fel. bujtó kulákot f eke te csé pl ésér t másfél évi börtönre ítélte, mint. főbüntetésre. Mellék büntetésként pedig 1000 forint, pénzbüntetésre 1000 forint értékű va­gyonának elkobzására ítélték. Sziabó Ferencet kötelesség megszegés miatt 6 hónapi börtönre. Czompó Pált. mint bűntársat, 8 hónapi börtönre, 500 fo­rint pénzbüntetésre és 200 forint ér­tékű vagyonának elkobzására ítélte, míg Györki Jánost ugyancsak 8 hó­napi börtönre, 1200 forint pénzbünte­tésre és 500 forint értékű vagyonának elkobzáséra ítélte. len visszatartotta az egyénieket a? a rossz példa, amit a helyi csoportok mutattak. Az ellenséget azonban ki: zárták a csoportból és így megjavult a munkafegyelem, nőttek az eredmé­nyek, Az egyéniek előtt tehát bebi­zonyosodott, hogy a nagyüzemi gaz­dálkodás keretében sokkal nagyobb eredményeket lehet elérni, mint a nadrágsztjparcelákon. Éppen ezért az egyéniek n*gy része már döntött a nagyüzemi gazdálkodásra való át­térés felöl. Előkészítőbizottság is alakult. Ugyanakkor a meglévők so­rai is napról-napra szaporodnak. A Béke termelőcsoportba az utóbbi napokban 12 család, az Uj élet let- melőcsoportba pedig 10 család lé­pett be. Újabb belépők vannak több helyen az I. típusú termelöcsopor tokba is. A MÉSZÖV jeletnése alapján Mórágyon például 20 dolgozó paraszt írta alá a belépési nyilatkozatot. Nagymányo- kon tizen kérték felvételüket az I. típusú termelőcsoportba. Nagymányo- kon a belépők közt van Németh Já­nos 10 holdas szövetkezeti igazgató- sági tag és Tamási István 11 holdas dolgozó paraszt, vb. elnökhelyettes is. Tamásiban is újabb belépők vannak a termelő- csoportba, Gősi János, a SZÖVOSZ igazgatósági tagja is az elmúlt napok­ban irta alá a belépési nyilatkozatot­Újabb belépések főleg ott tapasz­talhatók nagyobb mértékben, ahol a Szovjetunióban járt • küldöttek beszá­moltak a dolgozó parasztoknak h szovjet kolhozok életéről. Faddon például 5 dolgozó paarszt írta alá a belépési nyilatkozatot, mindjárt a fo­gadási ünnepélyen. PÉNTEK, AUGUSZTUS 10 ÜGYELETES GYÓGYSZERfARs (l/l. sz. All. gvÓEvszertár. NÉVNAP: TIC és. — IDŐJÁRÁS JELENTÉS: Várható időjárás péntek estig: Nyugat felöl f e,Ih oá t vonul ások, többfelé . zápo­rokkal, zivatarokkal. Mérsékelt délke­leti-déli, majd megélénkülő délnyugati szél. A meleg mérséklődik. Várha’ő hőmérsékleti értékek az ország terü­letére péntek reggel: nyugaton 15—18, keleten 19—22 fok, délben nyugaton 25 28, keleten 28—31 fok között, — öz.v, Lauli Péternc felsőnánai 36 holdas kulákasszony lakására szállí­tott 36 kéve árpát. Ebből 16 kévét ki is csépelt és állataival megetette, A gyönki járásbíróság büntető taná­csa cséplést és a begyűjtést szabotáló kulákot 6 hónapi börtönre, 500 forint pénzbüntetésre és 1000 forint, értékű vagyonának elkobzására ítélte. — Vince László Mászlony-pusztai lakost a dombóvári járásbíróság egy évi börtönre ítélte, mert egy 10 éves lányon erőszakot kísérelt meg. Az ügyész az ítélet ellen súlyosbitásért fellebbezett. Barrfttofoii m4rl*Smé»ekk*l héSatUődnek csapataink a bajnoki tdtn?re Dunaföldvár—Mechanikai Szövőgyár (Budapest) 5:5 (1:3) A tolnai MSZTtagjai példamutatásukkal segítik a békebegyüjtést A béke megvédése érdekében, fel­emelt ötéves tervünk sikeres végre­hajtásában pártszervezeteink irányí­tásával tömegszervezeteink is aktí­van részt vesznek. Tanácsaink mel­let MNDSZ-szervezeteink, DlSZ-fia- taljaink, DÉF OSZ-szervezeteink ered menyesen veszik fel a harcot e nagy feladatok sikeres végrehajtásában. Hatalmas segítséget nyújtanak eb­ben a Magyar—Szovjet társaságok is. Különösen fontos most a cséplés- begyüjtési munkálatok során példa­mutató jó munkájuk, mellyel nemcsak a tagokat, hanem a kívülállókat is jobb munkára, nagyobb eredmények elérésére tudják mozgósítani. így tör­tént ez Tolnán is, ahol az MSZT-ak- tívák jó munkája nyomán, valamint Pasch enczki Viktor, a tolnai MSZT elnöke 280 százalékos ter­ménybeadási kötelezettség túl­teljesítésével lendületet adott a többiek számára is, így teljesítette Varga János 500, Né­meth János 309 százalékra beadási kötelezettségét. Ugyancsak Paschcnczki Viktor cs MSZT agitátorok jó munkája nyomán új tszcs előkészítő bizottság is alakult. A tolnai csemetekert MSZT cséplőbrigádja első helyen áll a cséplési versenyben és büszkék ar­ra, hogy az egyénileg »dolgozó parasz­tok, akik 100 százalékon felül telje­sítették terménygabona beadásukat, 80 százalékban az ö gépüknél csépel­tek és egyenesen a cséplőgéptől tel­jesítették a beszolgáltatást kötele­zettségüket. A tolnai MSZTszcrvezet tagjai megértették Pártunk és az MSZT célkitűzéseit, megismerve e. hatalmas Szovjetunió dolgozó parasztjainak életet, hazaszeretetét, megáradták, hogy mi is csak az ő példájuk nyo­mán erősíthetjük országunkat. Ennek nyomán viszik továbbra is lendüle­tesen munkájukat, hogy szocialista hazánk építésének ügyét meggyorsít­sák és megvédhessél* a békét, Köszönöm a Magyar Dolgozók Pártjának Köszönöm a Magyar Dolgozók Pártjának és bölcs vezérünknek, Rá­kosi Mátyás elvtársinak azt, hogy én, mint egyszerű dolgozó gyermeke, be­lekapcsolódhattam a tamu'á.sba, ami­ről a multha,n álmodni sem lehetelt. A régi úri rendnek nem volt érde­ke, hogy a szegény ember gyerme­ke tanulhasson, művelődhessen és nem is adták meg a lehetőséget hozzá. Ma már azonban mint ahogy az ón példám is mutatja, ingyen tanulhat­nak a dolgozók gyérmékéi. Én is 10 hétig voltam könyvelőiskölárj Nagy. kőrösön. Amikor átléptünk az iskola kapuját, meggyőződtünk arról, hogy még jobban törődnek velünk, jobban vigyáznak ránk, mint odahaza. Ennek köszönhetem, hogy tanulásom után könyvelő lettem. Pártunknak ezt. a jó­ságát azzal köszönöm meg, hogy még erősebben nekifogok a munkához és azon leszek, hogy harcos építője le­hessek ötéves tervünknek és a béké­nek. Komáromi Irén könyvelő Decs, Alkotmány téíés. Vizipólócredmény született Duna: föklvár vasárnapi barátságos mérkő­zésén. 800 néző előli 1 Lesből lőtt gól­lal vezet a hazai csapat. A mind erő­södő szél azonban a vendégeket se­gíti cs íramarósán £•! is veszik a játék irányítását. A pestiek támadásait a 10. a 20. és a 40. percben siker koronáz­za és a II. félidőre 3:les vezetéssel fordulnak. A II. félidőben erősít: a hazai csa­pat. Már az 5. percben Szigeti két szép góljával sikerül elérnie a kiegyen­lítést, sőt Flamm gyors lefutása után a beadásból Séf telin a 8. percben meg­szerzi csapatának a vezetést is. A ve­zető gólra a vendégek erőteljes táma­dásokba kezdenek és sikerül megsze­rezniük az egyenlítő gólt, úgy, hogy Filvrs kifut, de nem ^sikerül megsze­reznie a labdát cs az a hálóba jut. 4:4. A gól után lanyhul az iram. Mint­ha mind a két csapat elfáradt vodna, beletörődlek az eldőli letten eredmény­be.- Hosszú mezőnyjáték után ismét földvári támadások gördülnek a pá­lyán, melynek eredményeképpen Sri* ge.ti átadásából Seííelin ismét a hazai csapatnak szerzi meg a vezetési. A vendégek azonban nem adják meg ma- j gukat és 8 perccel a befejezés előtt 17 I méteres szabadrúgásból megszerzik a kiegyenlítő és egyben a mérkőzés utol­só gólját. BÍRÁLAT: Érdekes, élvezetes mér­kőzést vívott egymással a két csapat. A csatársorok eredményessége egyál­talán nem hízelgő egyik csapat vé­delmére sem. A hazai csapat nagyon megérezte 6 játékosának hiányát A hazai csapat legjobbja Szigeti és Szán tér voll. Bátaszék—-Komlói Építők 6:3 (3:2) 600 néző előtt Pető játékvezetése melleil játszotta a két csapat barát­ságos mérkőzését. A hazaiak a követ­kező felállításban vették fel a küzdel­me'.: Frei- II Németh, Fábik, Hor­váth — Halmai, Frei I. -y- Szabó, Kiss II, Schilitt, Kalász, ííla-s x. A hazai csapat érdekes összeállítás­sal kísérletezett. Erős irammal indul a játék és a játék elején fölényre is tesz szert a hazai csapat, melynek eredményeképpen már a 15. percben 3:0 arányban vezet Schlitt, Kalász és •S c hl itt góljával. A komlói csapatnak a 20. percben sikerül eredményt elér­nie Letter révén, 3:1. A vendégcsapat gólja után a hazaiak kissé megzava­rodnak és Karfának sikerül is 3:2re szépítenie. A II. félidő elején a vendégek len­dülnek támadásba és nagy védelmi hi­bából meg is szerzik az egyenlőé?!. Fábik rossz hazaadását La'ner elcsípi és a hálóba vágja. 3:3. Az egyenlítés után Rátaszék erősíti az iramot és Kalász, Halmai és Kiss II. révén vég­eredményben 6:3 arányban megny^to a mérkőzést. BÍRÁLAT: Érdekes, változaté*« mér' kőzést játszott a két csapat. A hazaiak javulnak cs különösen a csatársor ha- fá**ozo4tsága örvendetes a bajnoki idény megindulása előtt. A komlói csa pat végeredményben egyenrangú ellen­fél volt a 6 gól ellenére is, sőt a me­zőnyben szebben Is játszott, mint el­lenfele, azonban a csatársora határo- zallannak mutatkozott, a védelem pe­dig nem zárt kellőképpen. Jók vol­tok: Schlitt fa mezőny legjobbja), Frei II. és 1. Bálaszékből. Eatlrr é* Kapros pedig a vendégeknél. Sárközi ÄMG—Bajai Honvéd vegyes 5:2 (2:1) Míg a Bajai Honvéd majdnem teljes első csapatával Szekszárdon a Meteort késztette megadásra, addig egy vegyes csapat a decsiekket mérte össze ere­jét —, kevesebb sikerrel. A mérkőzés a hazaiak nagy rohamá­val indult és 3. és 5. percben Németh lőtte góllal 2:0 arányú vezetésre tel­tek szert. Hamarosan kitűnt azonban, hogy a nagy munkaidő kivette a já­tékosok erejét és ezt az iramot nem sokáig fogják tartani. így is volt. Az iram 'lényegesen esett és a vendégcsa­pat nem egy ízben veszélyeztetett, de a decsi védetem jól állt a lábán. A félidő utolsó perceiben sikerült a ven­dégeknek szépíteniük Varga révén. 2:1. A II. félidő elején a hazaiak nagy lelkesedéssel vetették magukat harcba, de csak a 15. percben ért el Mihalo- vits II. eredményt úgy, hogy elfutott. mindenki beadást várt és ehelyett át- cselezte a fedezetet és a középről a hálóba lőtte a labdák 3:1. Ezután vál­tozatos mezőnyjáték következett, A 35. percben esett újabb gól éspedig Albert révén, aki Varga beadását érté­kesítette. 4:1. A 39. percben a Hon* véd erőteljes támadása megzavarta a hazaiak védelmét és Miklósi a saját kapujába lőtte a labdát. Már-már úgy látszott, hogy az eredmény nem vál­tozik, amikor a 42. percben a Honvéd védelme ti-est vétett, melyet Deákvári­nak sikerült értékesítenie. 5:2. Az eted 15 percen kívül gyengeira­mú, unalmas mérkőzés folyt, melyben nagy része volt a hatalmas hőségnek, valamint annak, hogy a játékosok erőnléte nem kielégítő és ez a bajnoki idény közelgése miatt a hazaiakra egy­általán nem biztató. JÓSLATAINK A VASÁRNAPI TOTÓ MÉRKŐZÉSEKRE Csillaghegyi Kupa- 1—2. Bp. Gyárépítők—- Tip. Postás. Végeredmény és az első félidő eredménye. A Postás képvisel nagyobb já­tékerőt, a Gyárépítők odahaza jól szerepei­tek ezideig. Döntetlenhez közelálló eredmény várható, 2, x. Csillaghegyi Kupa. 3—4. Autótaxi—V a sas Ganzvagon. A legutóbbi mérkőzésükön Csil lagbegven döntetlen eredmény született, leg­valószínűbb most is ez az eredmény, x, 2. 5. Csillaghegyi Knpa. K. Tűzálló—Csillag hegyi Vörös Lobogó. Nagy harc után a K. Tűzálló győzelme várható, 1, x. 6. Székesfehérvári Honvéd—Székesfehérvári Vasas. A mérkőzést törölték. n. Zalaegerszigi Építők—Lovászi Szikra. A tya. Az Építők odahaza jól szerepelnek. A hazai csapat valamivel esélyesebb, 1, x. 8. Zalaegerszegi Építők-—Lovács.zi Szikra. A Lovászi Szikrából az elmúlt vasárnap két játékost kiállítottak, valószínűleg csak tar­talékosán tudnak kiállni, a döntetlen a leg­valószínűbb’ eredmény, x, 2. 9. Szászvári Bányász—Pécsi Postás. A bá­nyász csapat otthonában jól szokott, játszani, Téged is érdekel, hogy a TOTÓ augusztusban is ren­dez tárgynyeremény sorsolást. A heti nyereményeken és vígaszdfjon felül 3 forint 30 fillérért raoíorkerókpárl, Tarró" gépet, kerékpárt, rádiói, márkás fényképezőgépei cs számos egyéb értékes tárgyat nyerhetsz. 3276 bár a múlt vasárnap odahaza szenvedtek (erőséget. A Postás legfeljebb döntetlen eredményt érhet el a papírforma szerint. I, x. 10. Szombathelyi Vasas—Szombathelyi Honvéd. \ Honvéd sokkal gólratörőbb já­tékot játszik, ez alapján győznie is kelt, D 2 II. Szofcedi Kinizsi—Dorozsmai Vörös Lo­bogó. A vendégcsapat a tavasszal fölénye­sen győzte le a szegedieket. Győzelmük most is valószínei, 2, 1. J2. Demecser—Nyíregyházi Lokomotív. A vendégcsapat a bajnokság, első számú esé­lyese. A tavasszal S:0-ra győzte le a deme.- cserieket, 2 ,2. 13. K. Tűzálló—Csillaghegyi Vörös lobogó első félidő. A csillaghegyiekre jellemző, hogy az. első félidőben jól szerepelnek, 2, 2. Pptmérközések: 14. K. Krilja Szovjetov—Tbliszi Szpárfák. A kujbisevi csapat győzelme vájható, t. t. 15. Egri Honvéd—Lőrinc. A lőrinci csapat indul nagyobb eséllyel, 2, x. ló. Makói Lokomotiv—Szegedi Honvéd. A vasutas csapat győzelme biztosra vehető, t, t. A MOZI MŰSORA: Szabad Ifjúság: EZERARCÚ HAS. Akciós jegy érvényes! Előadások: vasár- és ünnepnap fél 5, fél 7, főt 9. Hétköznap: fél 7, fél 9 órakor. TOLNAI NAPLÓ Felelős szerkesztő: GAL PÁL Felelős kiadó: KIRÁLY LÁSZLÓ Szerkesztőség telefonszáma: 22-tű. Kiadóhivatal telefooszáma• 20-19. M. N_ B. Egyszámlái/,átn: 956.571—38 a*. Előfizetési díj: ha*l 11 __forint. Pé csi Szikra nyomda Pécs, Munkácsy Mihály-utea 10. «*. Telefon: 20-27. A nyomdáért felel: OáRDOSI toZSEF. Nyeremény takarékbetét-könyvek sorsolása 1951. augusztus 11-én, szombaton délután 3 órakor az Országos Takarékpénztár föpénztártermében (Budapest V., József Atlila-u. 2.) Kisorsolásra kerülnek az 1951. február t-töl kezdődően 1951. június 30-ig bezárólag váltott és a sorsolás napján is bet étet tartalmazó betétkönyvek. A sorsolás nyilvános!