Új Néplap, 2001. augusztus (12. évfolyam, 178-203. szám)

2001-08-13 / 188. szám

: A Nagy-Tarpatak völgyének szik­lafalán megsérült, majd kórházba szállítás közben meghalt egy ma­gyar hegymászó a Magas-Tátrá- ban. A magyar fiatalember bal­esetéről a Zbojnícka Chata me­nedékház gondnoka értesítette a tátrai hegyi mentőszolgálatot. A mentők szombatra virradó éjsza­ka a viharos időjárás közepette Ótátrafüredre (Stary Smokovec) vitték a sérültet, aki azonban szállítás közben belehalt sérülé­seibe. Az áldozat egyik sporttár­sa a Magyar Távirati Iroda tudó­sítójának elmondta, hogy egy si­keres mászás után négyen le­ereszkedtek. Már a fal aljában, a törmeléklejtő tetején voltak, amikor felülről elszabadult egy nagy kőtömb, s ez ráesett társuk­ra. Ó sisakot viselt ugyan, de az a nagy erejű ütéstől nem tudta kellőképpen megvédeni. ■ Ezüstérmes juniorok Oroszország-Magyarország 29-27 (15-11) NŐI KÉZILABDA __ Vi lágbajnoki ezüstérmes lett a magyar női junior ké­zilabda-válogatott, miután a szombati, győri döntőben szoros végjátékban kika­pott Oroszországtól. Győr, 3000 néző, v.: Pozeznik, Repensek (szlovének) Góldobók: Csauszova 7, Ku- repta 5, Ilusina 4, Macssickaja, Agafonova, Mocsalina 3-3, Ria­zanova 2, Vasziljeva, Dplguih 1- 1, illetve Görbicz 8, Őri A. 6, Szrnka 5, Mehlmann, Nagy 3-3, Vérten, Bulath 1-1. Nagyon rosszul kezdett a házi­gazda, 7 percig nem dobott gólt, miközben ötöt kapott. A folyta­tásban Görbicz vezérletével ugyan csökkent a különbség, vi­szont a másik oldalon Csauszo­va is magára talált, és negyedóra után 8-4-re vezettek az oroszok. A szünetig állandósult, majd a fordulást követően tovább nőtt a vendégek előnye. Semmi sem si­került a magyaroknak: ziccere­ket, büntetőket rontottak, és sok volt a pontatlan átadás is. A haj­rában a sokat vállaló Görbicz ré­vén egyetlen gólra felzárkózott a hazai együttes, de a jobban össz­pontosító oroszok megérdemel­ten győztek. Kovács Péter szövetségi edző: -Túl nagy előnyt adtunk az el­lenfélnek, és már nem volt időnk fordítani. Sok hibával játszot­tunk, csak fellángolásaink vol­tak, és ez kevésnek bizonyult az oroszokkal szemben. Ha egy ki­csit szerencsésebbek vagyunk, miénk lehetett volna az arany­érem. A 3. helyért: Németország- Spanyolország 26-22. Bebtó a szakaszgyőztes Kerékpár Bebtó Zoltán nyerte a Tour de Hongrie kerékpáros körverseny Gyöngyös és Budapest közötti 122 km-es 4., s egyben utolsó sza­kaszát. Az összetett győzelmet a jugo­szláv Mikos Rnyakovic szerezte meg. A vasárnapi etapon hármas magyar siker született, hiszen Bebtó mögött másodikként és harmadikként két klubtársa, Lengyel Tamás, illetve Árvái At­tila érkezett a célba. Az utolsó napnak az összesítésben vezető­nek járó sárga trikóban nekivágó Rnyakovic a hatodik lett, s ezzel megőrizte elsőségét. Eredmények. 4. szakasz, Gyöngyös-Budapest (122 km): 1. Bebtó (Colombina-FTC) 2:57:08 óra, 2. Lengyel (Colombina- FTC) 4 mp hátrány, 3. Árvái At­tila (Colombina-FTC) azonos idővel. Az összetett végeredmé­nye: 1. Rnyakovic 14:26:18 óra, 2. Nagy R. (szlovák) 23 mp hát­rány, 3. Bronis (szlovák) a. i. Szünet után felbillent a pálya Sz. MÁV-Neusiedler—Diósgyőri VTK1-1 (1-1) Halál a Tátrában Coulthard készül a Magyar Nagydíjra Forma—1 David Coulthard, a Forma-l-es West-McLaren-Mercedes skót versenyzője a Magyar Nagydíj előtti héten Szlovákiában járt, s több ezer rajongó előtt bebizo­nyította, hogy két keréken is a leggyorsabbak közé tartozik. Coulthard Pöstyénben forró iszapfürdőt vett, majd a termál­vizes medencében regeneráló­dott. Később a közeli üdülőhe­lyen, Duchonkán találkozott ra­jongóival. A látogatás egyik csúcspontja volt, amikor kerék­párra pattant, s egy sprintszaka­szon mutatta be tudását. A skót pilóta az augusztus 19-i hunga- roringi futam előtt a vb-pontver- seny 2. helyén áll. Hátránya 37 pont az éllovas, s háromszoros világbajnok német Michael Schumacherrel (Ferrari) szem­ben. Frentzen elégedett A német Heinz-Harald Frentzen, a Prost-istálló új pilótája a hunga- roringi Forma-l-es futamig szó­ló teszttilalom ellenére, a nemzet- közi szövetség (FIA) engedélyé­vel, 50 km erejéig tréningezhe­tett. Mivel a Jordan-Hondától érke­zett Frentzen a francia Jean Ale- sivel cserélt csapatot, így most kipróbálhatta az elődjére beállí­tott autót. A német versenyző elégedett volt az edzés után. Az ülést teljesen átformálták, sőt az Alesire alakított kapcsolókat Frentzen kérése szerint állították be. A Prost-istálló 12 futam után 4 ponttal a 9., utolsó előtti he­lyet foglalja el a márkák verse- nyében. __ _i Kö vetkezik a finis Urbanyik.feladta a versenyt Atlétika Az edmontoni atlétikai vi­lágbajnokság kilencedik napján hat számban hirdet­tek győztest. Az olimpiai bajnok lengyel Ro­bert Korzeniowski (3:42:08 óra) nyerte a férfi 50 km-es gyaloglást, 1997 után második vb- aranyérmét szerezve. Urbanik Sándor bete­gen állt rajthoz, és a táv elején feladta a ver­senyt. Férfi távolugrásban is a papírforma érvénye­sült: a sydneyi ötkari­kás játékokon győztes kubai Ivan Pedroso 8.40 méterrel sorozat­ban negyedik vb-első- ségét gyűjtötte be. Meglepetés viszont a nőknél 100 m gáton az amerikai Anjanette Kirkland sikere, aki 12.42 mp-cel, a világ idei legjobbjával nyert. Ugyancsak az ez évi legjobb eredménnyel nyerte a női diszkoszvetést az orosz Na- talja Szadova (68.57 m) és Mari­on Jones vezérletével az Egye­sült Államok női 4x100-as váltó­ja (41.71 mp). Női 5000 méteren a dopping­gyanúba keveredett orosz Olga Jegorova (15:03.39 p) diadal­maskodott, óriási meglepetésre a nagy esélyes román Gabriela Szabó csak nyolcadik lett. A vb utolsó napján nyolc dön­tőt rendeznek, a női magasug­Jegorova az 5000 méteres táv győztese rásban Győrffy Dórával, a műsor utolsó száma, a férfi 4x100-as váltó fináléja hajnalban 1.10-kor rajtolt.___________________■ XI . Szent István Kupa nyílt nemzetközi asztalitenisz-verseny Szolnok Ritkán látott nagy me­zőny, hatvan egyesület 448 versenyzője állt asztalhoz az immár 11. alkalommal megrendezett Szent István Kupán, amit a szolnoki Olaj-csarnokban rendez­tek meg a múlt hét végén. Az újoncoktól a felnőttekig mindegyik korosztály képvise­lői püfölték a Nittaku labdát, köztük kilenc nemzet ping- pongosai a-határainkon túlról érkeztek a Tiszaligetbe. - Nem kevesebb mint 14 verseny­számban négy korosztály szá­mára rendeztük meg a megmé­retést - tudatta lapunkkal Lesskó László, a megyei aszta­litenisz-szövetség társelnöke.- Bár néhány neves versenyző távol maradt az eseménytől, ettől függetlenül színvonalas versenyt rendezhettünk, min­den fennakadás nélkül pörög­tek a találkozók, 14 asztalon vetélkedtek a versenyzők. Büszkék vagyunk, hogy ennyi klub még soha nem képviseltette magát a Szent István Kupán, mint az idei esztendőben. A férfiaknál Németh Károly A magyar ranglistavezető Németh Károly egyéniben és párosban egyaránt a legjobbnak bizonyult FOTÓ: BUGÁNY (BVSC) a döntőben óriási csatá­ban, öt játszmában győzte le a német színekben szereplő Faze­kas Pétert. Férfi párosban duplá­zott Németh, hiszen Marsi Már­tonnal az oldalán három szettben verték a Muskó-Posfai duót. Női egyesben kecskeméti házidöntő­re került sor, itt Kunszt Orso­lya 3:l-re verte Márkus Eni­kőt. Bravúrnak számít a me­zőtúri Sós Éva szereplése, aki az elődöntőig menetelt, ott azonban Márkus megállította. Párosban még közelebb állt a bravúrhoz Sós, aki Farkas Klárival párban jutott be a fi­náléba, ám ott óriási csatá­ban, csupán némi balszeren­csével szenvedtek vereséget a Kunszt-Márkus kettőstől. Eredmények. Férfi egyes: 1. Németh Károly (BVSC), 2. Fa­zekas Péter (Bünde), 3. So- mosi Miklós (Kecskemét), Muskó Péter (Hévíz). Férfi páros: 1. Németh Károly— Marsi Márton (BVSC), 2. Mus­kó-Posfai (Hévíz, Eilen- burg), 3. Magyar-Fazekas (BVSC, Bünde), Zoltán-So- mosi (Kecskemét). Női egyes: 1. Kunszt Orsolya, 2. Márkus Enikő (mindkettő Kecske­mét), 3. Sós Éva (Mezőtúr VSI), Milovics Anna (Moh­ács). Női páros: 1. Kunszt- Márkus (Kecskemét), 2. Far­kas Klára-Sós Éva (Mezőtúr VSI), 3. Hajdú Adrienn-Horváth Enikő (Mezőtúr VSI), Csollák V.-CsollákL. (Mohács). __________________________________(VÉCSÉ) zett e a bal oldalon, hosszú sprint után Fedor elé tálalt, de a hazai csatár 10 méterről mellé lőtt. 47. perc: Novák futtatta Kotulát a jobb ösz- szekötő helyén, a hazai támadó 12 méteres lövését Nagy elsőre kitenyerelte, majd a be­robbanó Németh elől nagy nehezen megka­parintotta a labdát. 50. perc: Szakos indításával az éppen be­állt Kovács tört kapura, 12 méteres jobb lábas éles lövését Balázsy igazi reflexmozdulattal, lábbal terelte tovább a kapu előteréből. Már az első perctől hatékonyan „szűkített” a Diósgyőr, ami némi óvatosságra intette a pályaválasztót. Gradinariu mesteri találata azonban átprogramozta a két együttes tagja­inak gondolatvilágát, de sajnos a diósgyőriek reakciója érvényesült szűk 10 perc után. Va­lamivel céltudatosabbnak látszott a védeke­zésre berendezkedett vendégcsapat, a Neu- siedlernél Gradinariu és Romanek próbálta segíteni az ötlettelen támadójátékot, miután Novák rendkívül keveset vállalt, Fedor pedig jobbára a játékvezetőt leckéztette az ellenfél védői helyett. Szünet után Novák - aki jóval többet futott ebben a játékrészben — pazar indítása és Kotula veszélyes lövése győzelmi reményeket sejtetett, viszont Kovács első labdaérintésében is benne volt a találkozó harmadik gólja. Tisztességgel és nagy becs­vággyal harcoltak a felek. Semleges néző­pontból jó meccset vívott a két vidéki gárda, bár a hazaiak fölénye miatt olykor felbillent a pálya. A borsodiak örülhetnek, hogy Pelles lövésénél és Gelbman fejesénél érintetlen maradt a hálójuk, ugyanakkor ez a tény né­Labdarúgás NB I. B 3. forduló Szolnok, 500 n., v.: Juhos (8), (Koch, Tompos) MÁV-Neusiedler: Balázsy 7 - Bábik 6, Gelbman 6, Balogh P. 5 - Ivitz 6 (Sinkó a 63.), Gradinariu 7, Romanek 7, Pelles 6 - Novák 5 - Kotula 6, Fedor 5 (Németh 5, a szünetben). Edző: Csábi József. DVTK: Nagy Z. 6 - Szakos 7, Vámosi 6, Constantin 5, Kosán 6 - Domokos 6 (Varga 73.), Vitelki 5, Vojtékovszki 6, Sándor 5 - Lip- pai5 (Kovács 5,50.),Turcu5 (Konyha a 88.). Edző: Huszák Géza. Gólszerzők: Gradinariu a 10., Domokos a 19. percben Sárga lap: Fedor 11., Ivitz 35., Szakos 39., Vojtékovszki 45., Novák 91. percben 10. perc: Kotula balról beívelt szögletét Vá­mosi visszafejelte a feladónak, a szolnoki csatár másodszor is középre emelt, az újabb fejesből Gradinariu elé pattant a labda, aki 20 méterről középről bombagólt ragasztott a kapu jobb oldalába, 1-0. 19. perc: Szakos viharzott el a jobb olda­lon, lapos beadása elcsúszott Balogh talpa alatt, a középen üresen maradt Domokos 8 méterről passzolta hálóba a labdát, 1-1. 44. perc: Vojtékovszki jobb oldali szöglete után Kosán közeli fejesét Balázsy óriási bra­vúrral hárította, a kontratámadást Novák ve­Pelles András (labdával) a hajrában balról 12 méterről ke­resztbe lőtt egy olyan labdát a kapu előtt, amit ha külsővel rúg meg, bekanyarodhatott volna a hosszú sarokba FOTÓ: BUGÁNY mi bosszúságot okozott a győzelemben bízó pályaválasztó öltözőjében. Juhos játékvezető élvonalbeli komolyság­gal, jól dirigálta végig az ütközetet. Csábi József: - Megint egy „bravúr”, hi­szen az eleve védekezésre beállt Diósgyőrt nem tudtuk legyőzni, pedig a szünet utáni já­tékunk alapján megérdemeltük volna. Huszák Géza: - Nagyon nehéz meccsen jutottunk túl vereség nélkül, amit annak kö­szönhetünk, hogy a második félidőben sike­rült kivédekeznünk vendéglátónk rohamait. NÉDER ISTVÁN Mezőtúri lányok a dobogón