Új Néplap, 1999. augusztus (10. évfolyam, 178-202. szám)

1999-08-23 / 195. szám

Ez történt a sevillai atlétikai vébén Szekeres bekerült az elődöntőbe A kalapácsvetés selejtezőivel kezdődtek meg a szabadtéri atlétikai világbajnokság küz­delmei szombaton a spanyol- országi Sevillában. Sajnos a mieink számára negatív szen­zációval kezdődött a megmé­retés, ugyanis a szám olimpiai bajnoka, Kiss Balázs 74.61 méteres legjobb dobásával búcsút intett a küzdelmek­nek. Társai, Gécsek Tibor és Németh Zsolt viszont biztosí­tották helyüket a fináléban. Az orosz Ilja Markov nyerte az első aranyérmet, miután 1:23:34 órás idejével első lett a férfiak 20 km-es gyaloglószá­mában. Urbanik Sándor menet­közben feladta a küzdelmet. Az amerikai C. J. Hunter utolsó kísérletével (21.79 mé­ter) szerezte meg a férfi súlylö­kés aranyérmét. Második a né­met Buder (21.42), míg harma­dik helyen az ukrán Bagacs végzett (21.26). Szabó Zsuzsanna 4.40 méter­rel új szabadtéri országos csú­csot ért el rúdugrásban, és ezzel a 4. helyen végzett, a régi re­kord 4.36 volt. A szám arany­érmét az ausztrál Emma George 4.60 méteres világcsú­csának beállításával az ameri­kai Stacy Dragila szerezte meg. Vasárnap A vébé tegnapi versenynapján a hétpróbázó Ináncsi Rita feladta a további küzdelmeket, miután a távolugrásban nem ért el érté­kelhető eredményt, és fel is adta a versenyt. A férfi disz­koszvetésben Fazekas Róbert bejutott a döntőbe, miután a se­lejtezőben 62.79 m-es dobásá­val a 12. helyet szerezte meg, Horváth Attila ugyanakkor saj­nos búcsúzott a vb-től, 56.83 m-es legjobb eredménye cso­portjában a 16., összesítésben a 32. helyhez volt elég. Szekeres Judit 55.04 másod­perces időeredménnyel a 3. he­lyen végzett a 400 méteres gát­futás első előfutamában, és be­jutott az elődöntőbe. Ezzel a Szolnoki MÁV Ideál verseny­zője teljesítette a célkitűzést, hiszen bejutott a legjobb 16 közé. A döntőbe jutásért ma este 19.30-kor indul harcba az csupa szív atlétanő. Judit rendesen bemelegített, majd jól futott a selejtezőben Lovassport - 8. kettesfogathajtó-vb Kecskeméten Amit lehetett, mindent megnyertünk HUNGARY Jól szerepeltek a magyarok a 8. kettesfogathajtó-világbaj- nokság maratonhajtás szá­mában. Tizenyolc hajtót kö­vetően Benkő Sándor vezette a mezőnyt, míg a második he­lyen a díjhajtás győztese, Lá­zár Vilmos állt. A maratonhajtás hat szakaszá­val 21 km várt a versenyzőkre. Különösen a záró, nyolc aka­dállyal nehezített befejező sza­kasz tartogatott izgalmas pilla­natokat a kecskeméti Szabad­időparkba kilátogató közel 40 ezer nézőnek. Nagy hazai sikert hozott ez a szám, hiszen az első hét helye­zett között öt magyar versenyző végzett. Lázár Zoltán magabiz­tos teljesítménnyel győzött, szurkolói futva követték ked­vencüket az egymástól több száz méterre lévő akadályok között. A díjhajtásban gyen­gébben teljesítő Benkő Sándor javított, csakúgy, mint Nyúl Zoltán. Egyedül Ling Attila volt balszerencsés a magyarok közül. Az ő lovait az E-szakasz előtt sérülés miatt kiállították az állatorvosok, így fel kellett adnia a versenyt. Nagyon szoros versenyt ígért a vasárnapi záró versenyszám akadályhajtás, hiszen az össze­tettben két nap után vezető Lá­zár Vilmosnak minimális elő­nye volt a világbajnoki cím­védő öccsével, Zoltánnal és az amerikai Chester C. Weberrel szemben. Lázár Vilmos jól vi­selte a feszültséget, hibátlanul teljesítette a 21 kapuval nehezí­tett pályát, meg tudta őrizni előnyét a szintén maximális tel­jesítményt nyújtó öccsével szemben, így a hatodik világ­bajnokságán - az 1989-es csa­pataranya után - egyéniben is a dobogó legmagasabb fokára állhatott. Csapatban vitathatat­lan volt a magyarok fölénye. Meglepetésre a sokat hibázó amerikaiakat a németek és a címvédő osztrákok, sőt még a hollandok is megelőzték. Két év múlva, 2001-ben Svájcban találkoznak újra a világ legjobb kettesfogat-haj tói. A világbajnokság vég­eredménye, egyéni összetett: 1. Lázár Vilmos (Magyaror­szág) 124.35 hibapont 2. Lázár Zoltán (Magyarország) 125.18 3. Nyúl Zoltán (Magyarország) 132.55 hibapont. Csapat: 1. Magyarország (He­gedűs Imre, Lázár Vilmos, Lázár Zoltán) 248.7 2. Németország 279.49. 3. Ausztria 282.46. Lázár Vilmos sikert sikerre halmozott a vébén Az idejekorán elrepült „Madár” után Három győzelem, két vereség Három győzelemmel és két vereséggel folytatta szereplé­sét a magyar ökölvívó-váloga­tott a houstoni világbajnoksá­gon, miután a 75 kg-os súly­csoportban szereplő Erdei „Madár” Zsolt vereséget szenvedett a selejtezőben. A világbajnok magyar bokszoló 6:5-ös pontozással maradt alul a kazah Vjacseszlav Burbával szemben. Az 57 kg-ban Nagy János pontozásos győzelmet aratott az örmény származású cseh Sahbazjan felett, a 81 kg-ban induló Hídvégi György pedig a német Kempét győzte le. Búcsúzott a vb-től az 54 kg- os Ladányi Róbert és a 60 kg- os Maczik Róbert. Eredmények: 54 kg: Mora­les (mexikói)-Ladányi Róbert pontozásos győzelem. 57 kg: Nagy János-Sahbaz- jan (cseh) pontozásos győze­lem. 60 kg: Gevorgjan (ör­mény)- Maczik Róbert p. gy. 81 kg: Hídvégi György- Kempe (német) p. gy. A 67 kg-os Kótai Mihály is sikeresen mutatkozott be, hi­szen a selejtezőben pontozás­sal (5:3) legyőzte a japán Ma- cuhasi Takudzsit. Labdarúgás NB L, 3. forduló Ismét előnnyé változott a hátrány Szolnoki MÁV-Neusiedler-Érdi Sport 2-1 (0-0) Szolnoki MÁV - Edző: Rózsavölgyi László Bak 8 Fehér 5 Antal 5 Müller 5 Lajkovics 7 Major 6 Ács 6 Horváth 5 Pelles 5 Fedor 5 Urbán6 Gyura 6 Hofmann 5 Kóczián 6 Filó 5 Vaskó 6 Bernáth 6 Nikolov 5 Kult 6 Hosnyánszki 6-2=4 Mérey 5 j Elbert 6 Érdi Sport - Edző: Kozma Mihály Szolnok, 1500 n., v.: Csema (6) (Kiss Gy., Tamássy). Csere: Filó helyett Németh J. a 63., Gyura h. Ócsai a 71., Müller h. Balogh, Bernáth h. Németh R. a Ti., Horváth h. Bontovics a 74., Ács h. Hege­dűs a 90. percben. Sárga lap: Hosnyánszki a 65., Ócsai a 76., Urbán a 91. percben. Kiállítva: Hosnyánszki a 69. percben. 42. perc: Hoffmann a 16-os- nál balra gurított Gyurának, az érdi támadó 12 méteres lapos lövését Bak bravúros mozdulat­tal mentette a bal sarok elől. 50. perc: Lajkovics viharzott el a jobb oldalon, centerezésé- ből Fedor 10 méterről a jobb sa­rok mellé fejelte a labdát. Kirú­gás után Gyura maradt üresen a lassan visszazárkózó védők kö­zött, így aztán rövid labdaveze­tés után 6 méterről a kiszolgál­tatott Bak mellett a jobb sa­rokba guríthatott, 0-1. 62. perc: Lajkovics balról csavart szabadrúgást az ötösre, ahonnan Urbán magasra fel­ugorva fejelt a bal felső sa­rokba, 1-1. 69. perc: Mérey a 16-os előtt mellel megtámasztotta a neki háttal álló Fedort, majd a szol­noki csatár elesett. Miután Csema sípja nem hallatszott, Hosnyánszki el is rúgta a lab­dát, amiért Csema kiállította. A szabadrúgást pedig Lajkovics mesterien csavarta a jobb felső sarokba, 2-1. 92. perc: Kult indításával Németh J. tört be hazai büntető- területre, 6 méteres lövését Bak ismét óriási bravúrral mentette. Az első félidő kevés ese­ményt hozott, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a kapu előtti összjáték mindkét fél részéről pontatlanra sike­rült. Az érdiek már a közép­pályán megütköztek ellenfe­lükkel, és jobbára Kóczián keresztlabdáiból próbáltak rést ütni a hazai védelmen. Szünet után is maradtak a kezdőcsapatok, közülük az enyhe hátszelet élvező Érd tűnt frissebbnek. Meg is sze­rezte a vezetést. A hazaiak közül senki nem vállalta fel a csapatjáték „színezését”, ezért az egyéni ötletekre, egyéni megmozdulásokra ha­gyatkozhattak a vasutasok. Két szabadrúgás beigazolta a recept helyességét, ismét sike­rült fordítani, aminek értékét a játékvezető elhamarkodott kiállítása sem csökkentheti a statisztikusok könyvelésében. Csema játékvezető túl szi­gorú volt a kiállításnál, amivel jelentősen befolyásolta a mér­kőzést. (néder) Lajkovics az első félidőben ritkán veszélyeztetett, a máso­dikban azonban gólpasszt adott Urbánnak, majd mester­munkával megszerezte a győztes találatot FOTÓ: MÉSZÁROS Férfi röplabda Extraligában a Titász Csütörtökön ülésezett a Magyar Röplabdaszövet­ség elnöksége. A napirend legfontosabb pontja a férfi Extraliga jövője volt. A felsőházas tagságot ugyanis korábban lemondta a Vasas, s a szövetség a megüresedett hely betölté­sére a Szolnoki Titász RK-t kérte fel. Az „áramszolgál­tatósok” megvitatták a meg­ajánlást, és elfogadták azt. Áz elnökség a csütörtöki ülésen megszavazta a Titász extraligás tagságát, ám előtte megerősítést kért a Csepeltől, hogy klubjuk - mely szintén visszalépését fontolgatta - marad az első osztályban. A „szigetiek” végül az Extraligát válasz­tották - ellenkező esetben hatcsapatossá vált volna a felsőház, s a Titász továbbra is az NB I.-ben küzdött volna. A csepeliek pozitív döntésével nyolccsapatos maradt az „elit mezőny”, melynek immár tagjai a szolnokiak is. Titászos hír továbbá, hogy Szalai Szabolcs és Rapi Róbert Dunaújváros­ban táborozik a szlovák nemzetközi tornára, és az Eb-selejtezőre készülő ifivá­logatottal, így ők csak szep­temberben csatlakoznak klubtársaikhoz. M. G. Férfi vízilabda - Unicum-kupa Magyaros póló a Szigeten A magyar válogatott veretlenül, pontveszteség nélkül nyerte meg az Unicum-kupát. Kemény Dénes együttese a záró fordu­lóban nagy küzdelemben Spanyolországot győzte le. A magya­rok legutóbb 1997-ben nyerték meg a tornát, és utána a sevillai Európa-bajnokságon is az első helyen végeztek. Mindkét csapat idegesen kezdett, de három perc elteltével Kásás a magyaroknak szerzett vezetést. A szoros emberfogás miatt kevés lövőhelyzet alakult ki, a centereket egyik oldalon sem tudták já­tékba hozni, a távoli kísérleteket pedig a kapusok hárították maga­biztosan. A második negyedben sem alakult ki sok helyzet a kapuk előtt, szinte hibátlanul védekeztek a csapatok. Perez emberelőny­ből egyenlített, a játékrész közepén azonban az egyedül hagyott dr. Molnár svédcsavarral szerzett vezetést a magyar együttesnek. Fél perccel a dudaszó előtt Märcz növelte kettőre a vendéglátók elő­nyét (3-1). A harmadik hét percben előbb Benedek lőtt 7 m-ről a jobb felső sarokba, majd előnyből Kásás növelte négyre a különb­séget (5-1). A spanyolok második találata Moro nevéhez fűződött. Két perccel a játékrész vége előtt megszületett az első centergól dr. Molnár révén. A befejező hét percben a magyar együttes már csak előnye tartására törekedett. Magyarország-Spanyolország 7-5 (1-0, 2-1, 4-2, 0-2) Margitsziget, Hajós Alfréd uszoda, 4000 néző. Magyarország: Kosz - Kiss G., Benedek 1, Kásás 2, Steinmetz B., dr. Molnár 2, Tóth F. Csere: Märcz 1, Varga, Vári 1, Fodor, Bi­ros. Szövetségi kapitány: dr. Kemény Dénes. Spanyolország: Andreo - Perez 2, C. Garcia, Hernandez, Bal­lart, Gomez, Estiarte csere: Pedrerol, Marcos, Salazar, Moro 2, Sans, P. Garcia 1. Szövetségi kapitány: Joan Jané. Dr Kemény Dénes, a magyar válogatott szövetségi kapitá­nya: - Nagyon örülök a győzelemnek. Nem hiszek a babonákban, de két évvel ezelőtt az Unicum-kupa után megnyertük az Európa- bajnokságot. Idén is szeretnénk ugyanilyen sikeresen szerepelni, de rajtunk kívül még legalább öt válogatott esélyes Firenzében az aranyéremre. A torna végeredménye: 1. Magyarország 10 pont (67-221, 2. Spanyolország 6 (45-30) 3. Ausztrália 6 (32-33), 4. Egyesült Álla­mok 6 (33-39), 5. Szlovákia 2 (37-57), 6. Németország 0 (22-55). Különdíjak. A legjobb játékos: Kásás Tamás. A legjobb ka­pus: Kósz Zoltán. A gólkirály: Benedek Tibor, 14 találattal. t