Új Néplap, 1999. augusztus (10. évfolyam, 178-202. szám)

1999-08-09 / 184. szám

1999. augusztus 9., hétfő Sport 11. oldal Benedek és a szteroid A Gazzetta dello Sport című olasz napilap szombati cikke szerint Benedek Tibor, az INA Assitalia Roma vízilabdacsa­patának magyar légiósa vize- letmintájában szteroidot mu­tatott ki a doppingellenőrzés. A korábbi sajtóhírek arról szól­tak, hogy a mérkőzés három résztvevőjének mintája „nem negatív”. A lap most annyiban pontosított, hogy - a címben külön kiemelt - Benedeknél szteroidot, a csapattárs jugo­szláv Vladimir Vujasinovicnél stimulánst, azaz serkentőszert, míg a firenzei Riccardo Van- nini szervezetében lidokaint mutatott ki a kölni doppingla­boratóriumban elvégzett A- próba. Az ellenőrzést szolgáló B-teszt még hátra van. A Gazzetta dello Sport cik­kének hangsúlya arra esik, hogy ha Benedekék a római csapat színeiben tiltott szerrel éltek, úgy az újrajátszandó olasz fináléban a Possilippo Napolinak a Florentiával kel­lene találkoznia. Ugyanakkor Kemény Dénes, a szeptemberi - éppen Firenzé­ben sorra kerülő - Európa-baj- nokságra készülő magyar válo­gatott szövetségi kapitánya el­sősorban a felkészülés és az Eb-szereplés miatt aggódik, hi­szen ha a vádak beigazolódnak, az felfüggesztést, vagy akár kétéves eltiltást is vonhat maga után.- Benedek Tibor 1987 óta szerepel a különböző korosztá­lyos válogatottakban, majd a felnőtteknél, és ezalatt közel húsz világversenyen vett részt - fejtette ki az MTI-nek a szak­ember. - Ezek alkalmával rend­szeresen végeztek rajta dop­pingvizsgálatot, és minden teszt eredménye negatív lett. A csa­patok mellett dolgozó sportor­vosoktól sem kaphatott semmi­lyen tiltott szert, éppen ezért tá- tott szájjal állunk az eset előtt. Azt gondolom, hogy ha az ana­lízis helyes volt, akkor csakis valamely betegség elleni gyógyszer tartalmazhatta a ki­mutatott anyagot - mondta Kemény Dénes. Benedek korábban azt nyi­latkozta, hogy vállsérülése mi­att szedett gyógyszereket, de a készítmények listáját az olasz bajnoki elődöntő előtt bemu­tatta az illetékeseknek. Barkley büntetése Charles Barkley-t, az észak- amerikai profi kosárlabda­bajnokságban (NBA) sze­replő Houston Rockets játé­kosát 12 900 dolláros pénz­bírsággal sújtotta a bíróság egy három évvel ezelőtti ka­rambol miatt. A kosárlabdázó 1996. február 26-án hajnalban egy topless bár parkolójából hajtott ki, amikor a szemerkélő esőben összeüt­között a 23 éves Jason Buc­kingham kocsijával. Barkley és Buckingham két órán át be­szélgetve várták a rendőröket, és fel sem merült, hogy a káro­sult megsérült. Most mégis ezért nyújtott be az NBA-sztár ellen keresetet a bíróságon, mert állítása szerint az ütközés következtében tartós nyakcsi­golya-sérülés érte.- Nevetségesnek tartom ezt az egészet - nyilatkozta Bark­ley. - Ha akkor azt mondja, hogy megsérült, biztosan kifi­zetem a kórházi kezelés költsé­gét. De így utólag? Ráadásul a rendőrök akkoriban vérmintát vettek tőlem, és megállapítot­ták, hogy nem ittam alkoholt. A tárgyalás pikantériája, hogy Barkley a tárgyalóterem­ben több tucat autogramot ki­osztott, és még az esküdtekkel is fényképezkedett. Férfi kosárlabda, előkészületi mérkőzés BEK-győztes érkezik a Tiszaligetbe Boldizsár Feri (balra) védekezésben jeleskedett Az Atomerőmű SE ellenében Pakson játszotta legelső edzőmérkőzését a Szolnoki Olaj KK csapata. Mivel profi együttesekről van szó, a felek komolyan vették a gyakorló játékot. A hazaiaknál bemutatkozott két új fiú, az amerikai center Ried, valamint a Hódmezővásárhelyről igazolt Kangyal Balázs. Természete­sen szerepeltek náluk régi, ruti­nos embereik is: Mérész Ta­más, Hencsey és a két litván pontgyáros, Visockas és Luk- minas. Az Olaj soraiból Takács hiányzott izomsérülése miatt, majd az első félidő közepén Cziczás vált ki a játékból boka- bántalmakra hivatkozva. A szünetet követően fordult a kocka, a vendégek különösen védekezésben remekeltek, Iv- kovics és Boldizsár jól dolgo­zott a palánk alatt, de a me­zőnymunkára sem lehetett pa­nasz, Walke és Maljkovics rendre pontosan célzott. Csapa­tuk jó teljesítményének kö­szönhetően tehát 79-73-ra megnyerték első előkészületi mérkőzésüket a piros-feketék. Folytatás kedden, mikor is 18 órakor a tiszaligeti körcsar­nokban ismét a paksiakkal meccseinek Ivkovicsék. Azon a találkozón már itt lehet Daryll Parker is, akinek az érkezését hétfőre várják a szolnoki veze­tők. Tóth Zoltán ügyvezető tá­jékoztatása szerint csütörtökön az egykori BEK-győztes Parti­zán Belgrád látogat a Tiszali­getbe. Péntektől a Gösser-ku- pán - a Beopetrol Belgrád, a Borac Banja Luka és a Pan- nonPipe DAKK társaságában - lesz látható az olajos legénység a ligeti csarnokban. Jegyzőkönyv Atomerőmű SE - Sz. Olaj KK 73-79 (48-42) Olaj KK: Cziczás 2, Maljko­vics 25/9, Walke 25/9, Filipo- vics 6, Ivkovics 11. Csere: Tre- pák 8, Hamar 2, Boldizsár. Zorán Kmézics, a szolno­kiak edzője: - Elégedett va­gyok a fiúk hozzáállásával, kü­lönösen védekezésben jelesked­tek, hiszen a második félidőben mindössze 25 pontot kap­tak. (vécsé) Labdarúgás, NB I., 1. forduló Fejesgólok és zavarok a fejekben a Szolnoki MÁV Neusiedler - Hajdúszoboszló 2-2 (2-0) Szolnoki MÁV - Edző: Rózsavölgyi László Bakó Fehér 5 Antal 5 Balogh P.6-2=4 Lajkovics 6 Ács 6 Hováth Cs. 5 Pelles 5 Fedor 6 Major 5 Urbán 4 Csehi Z. 4 Németh 6 Dobi 4 Horváth M. 6 Balogh J. 6 Stupar 5 Lugosi 5 Szilágyi 6 Cap 7 Havelant 5 Szabó 7 Hajdúszoboszló - Edző: Szikszai lajos Szolnok, 1200 néző, vezette: Kiss B.(9) (Farkas, Nyekita) Csere: Dobi helyett Sárkány (6) a szünetben, Horváth Csaba h. Bontovics a 76., Lugosi h. Makra a 83., Major h. Bemáth a 85., Csehi Zoltán h. Kotvász a 89. percben. Gólszerző: Balogh Pál a 12., Lajkovics a 23., Horváth Mik­lós az 50., Németh az 56. perc­ben. Sárga lap: Balogh József a 43., Sárkány a 85., Bontovics a 87., Stupar a 89. percben Kiállítva: Balogh Pál (Far­kas partjelző megsértéséért) a 90. percben. 12. perc: Horváth Csaba visszafejek labdájára Fedor raj­tolt a 16-oson belül, miközben Havelant hátulról akasztotta. A tizenegyest Major a jobb sa­rokra helyezte, de Katona re­mek vetődéssel szögletre men­tette a labdát. Pelles beívelését aztán Balogh Pál a védők közül fejelte a hálóba, 1-0. 23. perc: Fedor forgatta meg a védőket a bal szélen, kereszt- labdájára Lajkovics érkezett óriási lendülettel a jobb oldalon a tizenhatoson belül, majd a középpályás a kifutó Katona mellett könnyedén gurított a jobb sarokba, 2-0. 50. perc: Szilágyi jobb oldali szögletéből Horváth Miklós senkitől sem zavartatva, a le­dermedt védők között fejelt a léc alá, 2-1. 56. perc: Szilágyi jobbról végzett el szabadrúgást, a rövid sarokra csavart labdát Németh a hátvédeket megelőzve csúsz­tatta fejjel a rövid sarokba, 2-2. 78. perc: Pelles 18 méteres, nagyszerűen eltalált lövését Ka­tona bravúros mozdulattal men­tette a jobb alsó sarok elől, a be­ívelt szöglet után Urbán emelte gyatrán fölé a labdát. 90. perc: Balogh Pál, a haza­iak védője „holtidőben” meg­sértette Faikas Balázs asszisz­tenst, ezért Kiss Béla kiállította a szolnoki gólszerzőt. Álmos percek után a kiha­gyott tizenegyes felrázta a ha­zai együttest, amely nemcsak többet, hanem gyorsabban is futott az első játékrészben. Különösen Fedor és Lajko­vics mozgékonysága tűnt hasznosnak, Major a közép­pályáról indulva próbálko­zott. Ács elkérte a labdát a hátsó emberektől, majd oko­san elosztogatta azokat. A vendégek csak 0-2 után pró­báltak először Bak kapuja felé közeledni, de a Csehi Z.- Németh ékpáros csupán Ba­logh Jószeftől kapott némi támogatást, ami legfeljebb a szögletek számának növelé­sére volt elég. Fordulás után sokkal bát­rabban - és három csatárral - kezdeményezett a vendég­csapat. Horváth Miklós szé­pítő fejese tovább növelte a szoboszlóiak pontszerzési reményeit. Németh újabb fe­jesgólja a szolnoki védők fele­lősségét is terheli, hiszen a fürdővárosiak csaknem hely­zet nélkül egyenlítettek. A meccs legizgalmasabb perceit a hajrá ígérte, de miután mindkét csapat elkészült az erejével, a találkozó döntet­lennel zárult. Kár, hogy a MÁV a biztos vezetés tudatá­ban nem akart újabb talála­tokat elérni, hanem idő előtt megelégedett kétgólos elő­nyével, ami aztán végül ke­vésnek bizonyult. Kiss Béla játékvezető hagyta játszani a csapatokat, ami eb­ben az esetben a legtöbb egy labdarúgó-mérkőzés dirigensé- től. (néder) Balogh Pali (a felvétel bal szélén) a kihagyott tizenegyes után fejjel menti a mundér becsületét a MÁV vezető gólját szerezve fotó: csabai István Labdarúgó NB II. Keleti csoport Az egyiknek sikerül(t)... Kunszentmártoni TE - REAC 4-2 (1-1) Kunszentmárton, 800 n„ v., Tóth S. (Bába, Kalmár) KUTE: Berta - Major L. - Földvári (Szalai, 59. p.), Boros (Brakszatorisz, a szünetben), Kohári - Hóbei, Tóth T., Lu- dasi (Bende, szünetben), Konka - Farkas, Mérész. Edző: Vígh Tibor. REAC: Gál - Virágh - Pásztor (Potorszky, 77. p.), Simon - Stefanik (Doma, 61.), Máj, Krausz, Werle, Veress (Malom- soki, 77.) - Karászi, Máriássy. Edző: Kiss László. Gólszerzők: Farkas (13.), Mérész (48.), Tóth T. (70.), Brak­szatorisz (80.), ill. Karászi (38. - tizenegyesből, 67.). Sárga lap: Karászi az 53. perc A gyors hazai gól után a félpályáig tolta védekezését a REAC, amely a kunszentmártoni ellentámadásoknak kedvezett. A vendéglátók helyzetei azonban kimaradtak, míg a feléledt pa­lotaiak büntettek. Fordulás után újra magához vette a vezetést az újonc KUTE, a játék irányítását viszont a REAC. Gólokat azonban ezúttal már csak a hazaiak lőttek - közben még egy ti­zenegyest is elhibáztak -, s végül megérdemelt győzelemmel mutatkoztak be az NB II-ben. Jók: Berta, Farkas, Mérész, Bende, ill. Karászi, Máriássy. Vígh Tibor: - A ziccerek alapján megérdemelten nyertünk, bár játékunkon van még javítanivaló. Kiss László: - Gólképes védelmünk döntött. (GJ) Farkas Krisztián (középen) góllal mutatkozott be a kunszenti közönségnek fotó: csabai Jászberényi SE Vasas - Kiskőrös 0-1 (0-0) Jászberény, 800 n., v.: Birincsik (Kelemen, Jávorszki) Jászberény: Bánó - Márics, Gephard, Mosonyi - Tasi, Lukácsi (Kecskeméti, 67.), Kónya (Kövesdi, 46.), Tóth J. - Molnár, Tóth G. (Tóth Cs., 46.), Demők.,Edző: Szabó Imre. Kiskörös: Tüskés - Molnár, Kertész, Deli, Aszódi - Pecz- nyik, Farkas (Sendula, 77.), Hleba (Füleki, 62), Somlyai - Vékony (Klinkó, 68.), Juhász Gy. Edző: Teliinger Vilmos. Gólszerzők: Pecznik (83. perc) Az első félidőben főleg mezőnyjáték folyt a pályán, a kapuk nemigen kerültek veszélybe, csupán egy-egy igazi lövés adó­dott. Fordulás után viszont több lehetősége volt mindkét csa­patnak, a herényiek azonban nem tudtak a kapuba találni, s a végén egy elveszített labda után a vendégek kontrából megsze­rezték a gólt, amely számukra a győzelmet jelentette. Jók: Gephard, Márics, Bánó, ill. Aszódi, Somlyay, Hleba Szabó Imre: - Rutintalanságunk miatt veszítettünk. Teliinger Vilmos: - A nagy melegben jó játék alakult ki, úgy érzem az eredmény igazságos. Szalóki Búvárúszó junior vb Vinkler Péter aranyérmes Vinkler Péter aranyérmet nyert a franciaországi Stras- bourgban zajló junior uszo­nyos és búvárúszó világbaj­nokságon a 800 méteres uszonyos úszásban - tájékoz­tatott Rimóczi László szakág­vezető. Ugyancsak ebben a számban Richlik Gábor végzett a máso­dik helyen. Új junior országos csúccsal szintén ezüstérmes lett a Vinkler Péter, Zsivicsár Vik­tor, Vilhelm Szilárd, Richlik Gábor összeállítású 4x200-as uszonyos magyar váltócsapat. 800 m uszonyos úszás: 1. Vinkler Péter 6:52.90 perc, 2. Richlik Gábor 7:00.36. 4x200 uszonyos váltó: 2. Magyarország 6:18.90. A világbajnokság pontverse­nyében a magyarok fiúcsapata az első helyen áll, nagy megle­petésre megelőzve Kínát és Oroszországot. A lányegyüttes a negyedik. Kettesfogathajtó vb Kecskeméten Tíz magyar páros készül Huszonkét ország 66 indu­lóját várják Kecskemétre az augusztus 18-án kezdődő kettesfogathajtó világbaj­nokságra - derült ki a tápi- ószentmártoni Kincsem Lo­vasparkban tartott vb előtti utolsó sajtótájékoztatón. Farkas Sándor, a Magyar Lo­vasszövetség elnöke el­mondta, hogy 19 ország vesz részt a csapatviadalon, három nemzet csak egyéni indulókat küld. A magyar csapat - tíz fogat - július 12-e óta Tápió- szentmártonban készül a sportág nyolcadik világbaj­nokságára. A szövetségi kapi­tány, dr. Sahin Tóth Tibor be­jelentette, hogy a csapatver­senyben induló három hajtó nevét hivatalosan csak a ver­seny előtti napon közli. A vi­lágbajnoki címvédő Lázár Zoltánnak és bátyjának, Vil­mosnak a helye biztosnak lát­szik a csapatban. A harmadik csapattagról az elkövetkező napokban lesz döntés.