Új Néplap, 1997. január (8. évfolyam, 1-26. szám)

1997-01-23 / 19. szám

1997. január 23., csütörtök Sport 9. oldal Férfi kézilabda NB I Szervezettebb volt a hazai csapat Kárpáthús Nyíregyházi KC—Mol Szolnok KK 26-21 (11-10) Erdélyi Laci földijei ellen is jól védett Nyíregyháza, 1500 n., v.: Cse­repes, Jancsó Nyíregyháza: LENCSÉS - Kun 2, Déváid 2, KEREKES 6, Medve 4/1, BECSI 5, Szer- gyuk 3. Csere: Szabó (kapus), Habucki 1, Tóvizi 3, Dengi, Varga, Kaplonyi. Edző: Köstner Vilmos. Szolnok: ERDÉLYI - Szép Kis R. 3, KÖKÉNY 8/1, Ma­kai 3, Doros 2, Szép Kiss K. 2, Bendó 2. Csere: Dobos (ka­pus), Berkó 1, Dávid, Szörnyi. Edző: Nagy Károly Hétméteres: 2/1, ill. 3/1. Kiállítás: 6, ill. 10 perc. A hazaiak kezdték a játékot, és Kerekes beállóból vezetést szerzett. Az ellenakció végén Bendó szélről látványos gólt ragasztott Lencsés hálójába. Hatos falat védekezett a Szol­nok, így próbálta a hazaiak át­lövőit semlegesíteni. Doros labdát szerzett, majd indításá­ból Szép Kiss R. volt eredmé­nyes, 1-2. A Mól támadásai sok húzásból, majd azt követő betö­résekből rendre eredményesek voltak, Kökény, Szép Kiss K. góljaival 2-4. A 10. percben a hazaiak gólzsákja, Bécsi talált be, 3-4. Emberhátrányba került a Mól, Makai kiállítása után, ám jó védekezéssel és Kökény révén újra a vendégeknél volt az előny, de Szerdjuk szépíteni tudott, 4-5. A félidő közepénél Puhl triplázott Érdemes volt izgulnia, szo­rítania Puhl Sándornak. Az egri játékvezető megszakí­tás nélkül harmadik alka­lommal érdemelte ki az IFFHS szavazásán az év legjobb játékvezetője címet, mi több, az elmúlt tíz év rangsorában a földkerekség 'második helyezettje lett!-Óriási megtiszteltetés !ez,' Iripláznia még'egyetlen futballbírónak sem sikerült — nyilatkozta Puhl Sándor. - Büszke vagyok, s nagyon örülök, hogy az országnak ismét büszkeségre adhattam okot. A magyar érdekelt­ségű játékvezetői rangsorok ponttényei: 1996 legjobb já­tékvezetője a világon: Puhl Sándor 82 pont, 2. Pairetto (olasz) 80, 3. Krug (német) 20. Az utóbbi tíz év legjobb játékvezetői a világon: 1. Peter Mikkelsen (dán) 53 pont, 2. Puhl Sándor 40, 3. Michel Vautrot (francia) 36 ponttal. Olsen az Ajaxnál? Már majdnem végleges ügynek tekintik az idény végén esedékes Morten Ol- sen-Louis van Gaal cserét az Ajax élén, ám az ese­ményt a holland futball- klubnál hivatalosan még nem jelentették be.-Éz mind csak feltétele­zés, nem tudom kitől szárma­zik. Az üggyel kapcsolatban semmit nem tudok mondani - nyilatkozta Olsen, a most 47 éves egykori labdarúgó. az addig is bravúrosan védő Erdélyi hárította Bécsi hétméje- resét, de a kipattanót megsze­rezte, máris 5-5. A hazaiak vál­toztattak támadójátékukon, egyre jobban foglalkoztatták a beállóst, ezt Kerekes meghá­lálta, 7-8. Fölváltva, mindkét oldalon maradtak ki helyzetek, a 25. percben Medve, majd Kökény góljai után 9-9. A fél­idő utolsó perceiben Kun két­szer is eredményes volt, 11 -9, majd a befejezés előtt újabb Kökény-átlövésgól, 11-10 a fél­idő eredménye. A második játérészt a Mól indította, Kökény egyéni betö­rése után 10-10. Percekig hul­lámzott a játék, majd a hazaiak találtak előbb magukra, Szerd­Szusszanásnyi pihenőhöz jutottak az NB I A-csoportjában szereplő kosárlabdacsapatok a válogatott szereplése miatt. Mivel a Macedó­nia elleni Eb-középdöntőbeli mér­kőzés január 29-én esedékes, a nemzeti színeket képviselő kosara­sok - köztük Mérész Tamás -, már ma, csütörtökön edzőtáborba' vo­nulnak. RezálcLászlót - aki az Olaj KK legénysége mellett a válogatot­tat is kordában tartja - a következő napok programjáról kérdeztük.- Csütörtöktől hétfőig Tatán készülünk, közben vasárnap ját­szunk egy mérkőzést Szlovákia együttesével. Hétfő reggel indu­lunk Macedóniába, de aznap csak Szegedig jutunk, mivel busz- szal utazunk, a dél-alföldi város­ban alszunk. Várhatóan kedden Bódi Feri (labdával) a 22 éven aluliak válogatottjá­val edzőtáborozik juk góljaival 13-11. Újabb kiál­lítás a Mólnál, majd büntető, amit Medve értékesített, 16-13. A Nyíregyháza több cserével próbálta frissíteni támadójáté­kát, ami sikerrel járt, Kerekes újabb gólokat szerzett, 18-15. Bendót szabálytalanul szerel­ték, büntető, de a végrehajtó a kapusba lőtte a labdát. A haza­iak egyre magabiztosabbá vál­tak, míg a vendégek több pon­tatlanságot követettek el, és 20- 16-ra elhúztak a szabolcsiak. Az utolsó percekben nagy haj­rába kezdtek, helyzetkihaszná­lásban feljavulva, de már csak 26-21-re szépíteni tudtak. Az új sorral és szerkezettel felálló Szolnok tisztességesen helyt­állt. Horváth délután érkezünk meg, a meccsre szerdán este kerül sor, és rögtön utána indulunk haza. Remélhetőleg csütörtök délután már véget is ér a „ kiruccanás Ahhoz, hogy megvalósuljon az álmuk és kijussunk a spanyol- országi Eb-re, a hátralévő két meccsünk közül valamelyiket nyerni kell. Ha a macedónok túl nagy falatnak bizonyulnak, esetleg a szlovének ellen hazai környezetben javíthatunk. Az Olaj együttesét szokás szerint jó kezekben hagyom, Tóth Zoltán és Balasi Péter irányításával dolgoznak majd a fiúk. Igaz, most még kissé foghí­jasak a sorok, mivel a sérült Alexe hazautazott - ő vasárnap érkezik vissza -, a három fiatal, Bódi, Boldizsár és Mérész Csaba pedig meghívást kapott a 22 éven aluliak válogatottjá­hoz- Csaba ugyan csak kö­szönni érkezett Tatára - hiszen az akváriummal történt bal esete több hétre kikapcsolja őt a munkából de a későbbiek­ben rá is számítanak. Itthon hétfőn lesz teljes a létszám, a jövő héttől tehát már teljes erő­bedobással lehet készülni a Za­laegerszeg elleni Magyar Kupa-meccsekre, illetve a baj­nokság alapszakaszából hátra­lévő találkozókra. A tervek sze­rint csaknem a válogatott ösz- szecsapásával egy időben, 29- én 16.30-tól edzőmeccset ját­szik az Olaj a MEAFC együtte­sével, másnap pedig mi is csat­lakozunk a csapathoz­A szünetben is zajlik az élet Idegenben kikapott a Houston Hogy az NBA alapszakaszának legutóbbi játéknapján a Chicago egy ponttal le tudta győzni a ven­dég New York Knicks gárdáját, az Michael Jordannek köszön­hető, aki pályafutása során 36. alkalommal ért el egy mérkőzé­sen ötvennél több pontot. A Bulls nélkülözte két meghatározó játé­kosát, az eltiltott Dennis Rod- mant és a sérült Ron Harpert.-Ez a mérkőzés olyan volt, mintha már a rájátszásban talál­koztunk volna. Képesek voltunk úgy összpontosítani, hogy - ha nehezen is, de - nyerni tudtunk - nyilatkozta Michael Jordan. A New York-iak soraiban a center Patrick Ewing volt a legeredmé­nyesebb, 19 pontot és 14 lepatta­nót szerzett a chicagói összecsa­páson. Hasonlóan „nagyot alakított” Glen Rice, a Charlotte Hornets já­tékosa. A „Darazsak” hatalmas meglepetésre simán fektették két vállra a vendég Houston Rockets legénységét. Glen Rice a sikerből oroszlánrészt vállalt azzal, hogy egymaga 42 pontot és 8 lepatta­nót szerzett. Rice egyébként a Hornets első olyan kosárlabdá­zója, aki egymást követő négy mérkőzésen harmincnál több pontot ért el. Az 1994-ben és 1995-ben bajnoki címet szerzett Houstonban Clyde Drexler 39, Hakeem Olajuwon 26 pontot do­bott. Jordanhez és Rice-hoz hason­lóan Latrell Sprewellnek sem kel­lett szégyenkeznie. Nem elég, hogy csapata, a Golden State Warriors 12 pontos vereséggel küldte haza a Dallas Mavericks gárdáját, ő is kimagasló teljesít­ményt nyújtott. Sprewell egyéni csúccsal zárt: 46 pontot szerzett, emellett még 10 gólpasszt és 6 lepattanót is jegyzett.- Sok jó játékost láttam már, de ő az, akire szükségünk van, ha sikeresek akarunk lenni - mondta Sprewellről Rick Adelman, a Warriors vezető edzője. A dallasiaknál Jim Jackson huszonkét, az egykori Golden State-játékos Chris Gatling tizen­kilenc pontig jutott. Eredmények: Toronto Rap- tors-Minnesota Timberwolves 118-106, Charlotte Homets- Houston Rockets 114-108, Mi­ami Heat-Atlanta Hawks 94-91, Orlando Magie-Washington Bullets 93-88, Chicago Bulls-New York Knicks 88-87, Milwaukee Bucks-Indiana Pa­cers 89-92, Portland Trail- Blazers-Los Angeles Clippers 100-82, Golden State Warri- ors-Dallas Mavericks 105-93. Bicskei Berci a MÁV-ban fog védeni! A Steaua ellen be is mutatkozik Úgy tűnik, a Szolnoki MÁV szereti, ha a kapujában híressé­gek utódai állnak. Géléi József olimpiai bajnok labdarúgóka­pus kisebbik fia, a Karcsi gye­rek, immár második esztendejét kezdte meg a Tisza-parton. Többségében tartalék nélkül védte végig az őszt, szerencsére nem kellett helyettesíteni. Mos­tantól azonban már valamivel nyugodtabban készülhet a ta­vaszra, lesz kollégája, Bicskei Berci személyében. Aki egy ki­csit is elmélázott és nem kö­vette figyelemmel a honi má­sodosztályú futballeseménye- ket, áz könnyen becsapódhat egy pillanatra. Nyomban fel is teszi magának a kérdést: a Bicskei újra kapuba áll? Akire a tévelygő gondolhat, azt leg­feljebb a kipestiek edzésén ér­heti utol, ugyanis az ex-szövet- ségi kapitány, a Honvéd és az MTK egykori kiválóságának a fia szerződik hamarosan a Véső utcába. Apja után ő is a B. B. mo­nogramot viselheti futballszeré- lésén, a 22 éves fiatalember - ősszel az Érd gárdájában védett- szombaton akár be is mutat­kozhat a Szolnokon vendéges­kedő Steaua Bucuresti gárdájá­val szemben a Mátyás király úton 11.00 órától. A nyolcvanhatos BEK-győz- test elkíséri akkori mestere, Je­néi Imre is, aki a közelmúltban- lévén Románia sportminisz­tere - párnázott hivatalnoki székre cserélte az olykor inga­tag, sokszor keményen vissza­nyomó kispadot. Lacatusék a Tisza Szállóban ütnek tanyát, három napra megszakítva Bel­gium felé vezető útjukat. Kéré­sükre két edzőmeccset sikerült összehozni a Dobozi Gyula ve­zette vasutascsapatnak, az egyiket szombaton 11.00 kor, a másikat hétfőn fél kettőre, de a BVSC ellen. így tehát nem ma­rad edzőmeccs nélkül a focira egyre jobban éhező szolnoki honpolgár, aki nem kesereg azért sem, hogy Bontovicsék mindjárt a sokszoros román bajnok vendéglátójaként kezdik a vegyes felkészülési szakaszt. Meg nem erősített értesülésink szerint a belépés díjtalan lesz. Férfi röplabda Magyar Kupa a négy közé jutásért, visszavágó Foghíjas csapattal Kecskeméti RC-Szolnoki Titász RK 3:0 (11, 7, 7) Sakk, Mezőgép Kupa Túl a félidőn Folytatódtak a Mezőgép Kupa megyei egyéni sakk- bajnokság küzdelmei a ne­gyedik, ötödik fordulók le­bonyolításával. Az A-csoportban az első táblán az addig vezető Tajti-Kádas összecsapásra került sor. A világos bábu­kat vezető Kádas kiütés­szerű, nyolclépéses győ­zelmet aratott a fiatal jász­berényi mesterjelölt fölött, ami egyben az addig gyen­gébb formában játszó mes­ter magára találását is jelen­tette. A forduló másik meg­lepetése a Sápi-Dancza ta­lálkozó, amelyen a sötéttel játszó újonc Dancza a szin­tén herényi Sápi mestert kényszerítette a játszma föl­adására. További eredmé­nyek: Varga, Molnár, Mu- hari sötéttel, míg Lőrinczy világossal győzött. Az ötödik forduló megle­petése az újonc Kiss nyol­cadik győzelme az időza­varba kerülő, első helyen rangsorolt Lázár fölött. To­vábbi eredmények: Kádas, Lőrinczy sötéttel, Nagy K. világossal győzött, Mol­nár-Varga, Muhari-Sápi remizett. A csoport állása öt for­duló után: 1. Kádas 4.5, 2. Dancza, 3. Varga, 4. Mol­nár, 5. Lőrinczy 3.5 - 3.5. A B-csoportban izgal­mas, de meglepetésektől mentes küzdelmek zajlot­tak. A csoport állása öt for­duló után: 1. Kókai 4.5, 2. Busi 4.5, 3. Szilágyi 4, 4. Baranya 4, 5. Bencsik 3.5. Mélyül a konfliktus? Thomas Helmer, a német Bayern Müchen labdarúgócsa­patának védője szerint a Jürgen Klinsmann és Lothar Matthäus közötti konfliktus az egész csa­patra ránehezedik. Helmer azt is mondta, elképzelhető, hogy a Bayern vezető edzője, az olasz Giovanni Trapattoni az év vé­gén távozik Németországból. A Helmer-nyilatkozatból kiderül, hogy a bajor klub két kitűnő­sége a válogatottság kérdésé­ben különbözött össze. Matt­häus azt állítja, Klinsmann keze is benne van abban, hogy az ő szolgálataira Berti Vogts szö­vetségi kapitány nem tartott igényt a tavalyi Éurópa-bajnok- ságon. A nemzeti tizenegy volt csapatkapitánya a Bildnek de­cemberben úgy nyilatkozott, hogy Klinsmann-nak távoznia kellene Münchenből. Az ugyancsak válogatott Thomas Helmer szerint a Bayern játékostanácsa is csak vegetál, mert a testület három tagja éppen Helmer, Klinsmann és Matthäus... Thomas Helmer kitért Tra­pattoni helyzetére is. Nem tartja elképzelhetetlennek, hogy az olasz mester távozik a bajor klubtól, ha nem nyerik meg a bajnokságot.- Trapattoni saját helyzetét nehezíti meg. Ha elszalasztjuk a bajnoki címet, akkor nem le­het kizárni annak a lehetőségét, hogy búcsút mond München­nek - jelentette ki Helmer. Kecskemét, 300 néző, vezette: Ortner, Szalai Kecseméti RC: Shltaki- csenko, Sándor, Torma, KÁSA, Szabó, SOMODI. Csere: Szegedi, Szekeres, Csala. Edző: Karagics Má­tyás. Szolnoki Titász RK: SU- RÁNYI, Makai, Tóth, Gu­lyás, Illés, Császi. Csere: Ju­hász. Edző: Surányi Márton. Igencsak foghíjas csapattal lépett pályára a Szolnoki Titász RK együttese a Magyar Kupa visszavágóján, mivel munkahe­lyi és egyéb elfoglaltság miatt Hajdú, Pénzes és Novák hiány­zott a csapatból. Az első mécs­esén győztes kecskeméti gárda kezdte jobban a játékot, de 4:4- nél már együtt volt a két gárda. Pontos nyitásfogadások után végrehajtott középső támadá­sok révén három ponttal meg­Az etióp labdarúgó-válogatott tizenhat játékosa szerdán a ró­mai rendőrségen politikai me­nedékjogot kért. Áz afrikai or­szág nemzeti együttese hétfőn érkezett Olaszországba, hogy onnan tovább utazzon Marok­kóba, a hét végi Afrika-kupa- selejtezőre. Ám kedden a kül­döttség zöme eltűnt az ostiai szállodából. Mario Lana ügy­véd elmondta, hogy ^edd este egy futballista meglátogatta őt, aki mindent tudni akart a poli­tikai menedékjogról. A római rendőrségen közölték: a tizen­hat játékos benyújtotta a kérel­lépett a hazai csapat, és ezt az előnyét egyetlen apró megin­gással (12:11) meg is tartotta a szett végéig. Térfélcsere után csak 4:4-ig volt egyenrangú ellenfél a szol­noki együttes, így a fölényben lévő extraligások - a játékveze­tők segítségét is kihasználva - biztosan hozták a szettet. A be­fejező játszmában a rosszul ki­vitelezett vendégtámadások miatt 8:4-re meglépett a kis­kunsági együttes, és ezt az elő­nyét a mérkőzés végéig sikerült is megtartania, így a szoros első szett után megérdemelten jutot­tak a kupa legjobb négy csapata közé a házigazdák. Ä Tisza- parti együttesnek sincs azonban szégyenkeznivalója, hiszen NB I-es csapatként - főként az első találkozón - egyenrangú ellen­fele tudott lenni az extraligás Kecskeméti RC-nek. met. A hírek szerint mindössze két labdarúgó, a szövetségi ka­pitány és négy kísérő nem akarta „meghosszabbítani” olaszországi tartózkodását. Bé­kéié Bengessa, a római etióp nagykövetség munkatársa úgy nyilatkozott, hogy a külképvi­selet már szervezi a hazautat a megmaradtaknak. Alvaro Be- nedetti, az ostiai Airport Palace Hotel igazgatója elmondta, hogy hétfőn még az egész csa­pat megvacsorázott a szállodá­ban, majd nyugovóra tért. Más­nap már csak heten jelentek meg a reggelinél. Menedékjogot kértek az etiópok Pete Sampras a spanyol Albert Costa elleni mérkőzésen az Ausztrál Open negyeddöntőjében. Sampras öt szettben győzött 6-3, 6-1, 3-6, 6-2-re. feb/reuters