Új Néplap, 1996. október (7. évfolyam, 229-254. szám)

1996-10-24 / 248. szám

1996. október 24., csütörtök Sport 11. oldal Ginola reménykedik David Ginola, az angol Newcastle United francia légiósa erősen hisz abban, hogy lesz még helye a „gall kakasos” nemzeti futballvá- logatottban. Mondta ezt ak­kor a L’Equipe című francia sportlapnak, amikor éppen javában ajnározzák.- T udom, valamiféle „szuperkülönleges” dolgot kell mutatnom azért, hogy ismét meghívjanak a válo­gatottba - szögezte le Gi­nola. - A manchesteriek el­leni formám például ilyen volt. Hallom, az 1998-as vb- döntőre új francia válogatott épül. Hitem szerint az én ru­tinomat nem lehet nélkü­lözni abban az új gárdában. Érett vagyok, „fejben rend­ben”; mi kell még? Ginola amolyan szóki­mondó ember. „Kevin Keegannel, a Newcastle menedzserével a minap elbeszélgettem arról, hogy eddig nem az igazi posztomon szerepeltetett. Azt mondta, Les Ferdidnad és Alán Shearer mellett nem nagyon lát helyet számomra a támadóvonalban. Szerin­tem pedig ott lenne a he­lyem. Abban maradtam Keegannel, hogy valamiféle más, különleges középpá­lyás-pozíciót talál ki. Elölt a vihar Az amerikai éljátékosok alá­írták azt a megállapodást az Egyesült Államok Labda­rúgó Szövetségével, amely garantálja, hogy az aláírók játszani fognak a világbaj­noki selejtezőkön. Az első 90 percre Guatemala ellen kerül sor november 3-án. Azon játékosok nagy ré­sze, akik az 1994-es világ­bajnokságon ügyeskedtek, aláírták a megállapodást. „Nagyon örülök, hogy a helyzet megoldódott, és a labdarúgást szerető ameri­kai szurkolók ezentúl is szurkolhatnak majd ked­venceiknek” - vélekedett Alan Rothenberg, a szövet­ség elnöke. A megállapodás létrejöt­tét valószínűleg elősegítette az a tény is, hogy a legjobb amerikai játékosok vissza­utasították a részvételt a múlt heti Peru elleni mérkő­zésen. így a meggyengült amerikai csapat 4-1-es vere­séget szenvedett. Az amerikaiak mind a hat vb-selejtező mérkőzésüket az elkövetkezendő két hó­napban játsszák le. Guate­mala ellen Washingtonban lépnek pályára november 3- án, ezt követően Trinidad és Tobago következik novem­ber 10-én. E mérkőzés visz- szavágójára november 24- én kerül sor. Vb-ezüst Katowicéből A Taksonyi Erika, Kis Hor­váth István duó páros-világ­bajnoki győzelme után újabb sikert vallhat a magá­énak a magyar testépítés. A junior és mester kategória összesen 35 ország képvise­lőit mozgósító lengyelor­szági világbajnokságán is a dobogóra, ezúttal a második fokára állhatott a piros-fe- hér-zöld színeket viselő vá­logatott egyik tagja, Rischák Éva. A Vida Gym 19 éves versenyzője az ifjabb évjá- ratúak vetélkedésében az 52 kg-osoknál érdemelt ki ezüstérmei. A junior férfi­aknál Pető Attila a plusz 80 kg-osok között a hetedik he­lyet szerezte meg. A katowicei „badis” ese­ményen a Masters, vagyis a testépítő mesterek világbaj­nokságán ugyancsak helyt­álltak a magyarok. Kovács István, aki egyébiránt a honi válogatott szövetségi kapi­tánya, a 49 év felettiek kate­góriájában alig lecsúszva a dobogóról a negyedik he­lyen végzett, míg a 49 év alattiak mezőnyében Né­meth Gábor nyolcadikként, Zimmermann Ferenc pedig tizenharmadikként zárt. Férfi kézilabda NB I, 8. forduló Fizikai és technikai fölényben Mól Szolnok KK-Debreceni Dózsa 28-20 (12-6) Szolnok, 600 néző, vezette: Cserepes, Jancsó Mol KK: DOBOS - SZÉP KISS K. 5, Szotyori 3/1, GO- LOVIN 5, Dávid, KÖKÉNY 5, Doros 2. Csere: Köteles, Erdélyi (kapusok), MAKAI 2, Berkó 3/2, Szép Kiss R. 3. Edző: Káló Sándor Debreceni Dózsa: Perever- zia - SZABÓ 5, Arató 2, TÖ­RÖK 7/6, Kotenko 1, Áment 2, Vágó. Csere: Nagy (kapus), Vörös 2, Oláh 1, Veress, Ne- zezon. Edző: Dobó Károly Kiállítás: 12, i 11. 6 perc Hétméteres: 4/3, ill. 7/6 Korábbi rossz szokásától elté­rően ez alkalommal nem kapko­dott a Mol KK, szilárd védeke­zése mellett, türelmesen ziccerig játszotta akcióit, amelyek végén rendre látványos gól zörgette meg a debreceniek hálóját. A hajdúságiak jobbára a széleken próbálkoztak, egyetlen átlövő­jük, Áment pedig nemigen bol­dogult egykori játszótársaival. Szotyori elhibázott büntetője és kétperces „pihenője” valame­lyest felhozta a Dózsát, a beálló Szabó és a közelmúltban csatla­kozott Török közelítette csapa­tát. A válasz nem sokáig váratott magára, Kökény és Szép Kiss K. villanásai nyugtatólag hatottak a pályaválasztóra. Szép Kiss K„ mint nagy bombázó új őrzőt ka­pott a túloldalról érkezett Vágó személyében, Berkó hetese és Makai nyitott védekezése ki­mondottan jót tett a Szolnoknak. Kökény negyedik átlövésgólja nem kevésbé, a 22. percben 10-5 volt az állás. Ennek ellenére Szabó újra „megfirkálta” a kö­zépen védekező szolnokiakat, szerencsére Szép Kiss K. tovább sokkolta az ellenfél kapusát. A 25. percben 12-6-nál két beál­lóra váltott a Dózsa, ám sok ér­telme nem volt a húzásnak. A második félidőre Szotyori hatalmas bombája adta meg az alaphangot, Berkó második he­tesével már 8 gólra hízott a Ti- sza-partiak előnye, akik védeke­zésben és támadásban sokkal jobb teljesítményt nyújtottak Dobos kapus hathatós közremű­ködésével. A találkozó gyakor­latilag már az első játékrészben eldőlt, a Debrecen fizikailag és technikailag sem volt képes fel­nőni ellenfeléhez. A találkozón végre olyan játékkal rukkolt ki a hazai gárda, amely csaknem minden igényt kielégített, és re­ményt ad a hasonló folytatásra. Káló Sándor: - Helyenként jól támadtunk és védekeztünk, aminek eredménye a sima győ­zelem. Dobó Károly: - Ma egy jobb Szolnoktól kaptunk ki.-néder­Golovin karja villant, a következmény nem maradt el Röplabda Extra Liga, nők Pestiék kiütötték a Vasast Jászberényi RK-Vasas Budai Tégla 3-0 (14, 7, 6) Jászberény, 150 n., v.: Csizmá­nk, Kerék Jászberényi RK: TERON, NAZARENKO, TÓTH, KO­VÁCS, GERGELYF1, PESTI. Edző: Litkei Gábor. A helycsere volt a tétje az Extra Liga 4., 5. helyen álló csapatok mérkőzésének. A remekül kezdő jászberényiek gyorsan három ponttal elhúz­tak, de rövid idő alatt egyenlí­tettek a vendégek. Két újabb hazai pont után (5:3) leblok­kolt a jászberényi csapat. So­rozatban rontották a nyitásokat Kovácsék, és a nyitásfogadás­sal is meglehetősen hadilábon álltak. A rutinos játékosokat is felvonultató fővárosiak azon­nal megragadták a lehetőséget, és jól játszva elhúztak 7:13-ra. Litkei Gábor időkérésekkel próbálta felrázni csapatát, amely a veszni látszó szett haj­rájában varázsütésre magára talált. Látványos labdamene­tek után a jászságiak rendre a center helyéről szerezték első pontjaikat, ám 11:14-nél még így is a vendégeknek volt elő­ször szettlabdája. Ezt azonban elhibázták, míg Pestiék biztos kézzel bombázták be a játszma nyeréséhez szükséges ponto­kat. Huszonhárom perc alatt szerzett előnyt a jászberényi gárda. A folytatásban a következő két játszma hasonló koreográ­fia alapján zajlott, a második­ban 4:3-ig, a harmadikban 5:5- ig tudott csak lépést tartani a fővárosi piros-kék együttes, az idei legjobb hazai teljesít­ményt nyújtó jászberényi gár­dával. A játék minden elemé­ben jobbak voltak Litkei mes­ter tanítványai, akik helyen­ként egészen látványos labda­menetek után szerezték pontja­ikat. Különösen élmény­számba ment Pesti két bomba­erős pontos leütése, melyet a háromméteres vonalon túlról „követett el”. A hatvanperces találkozón a nyitó játszma első felét leszá­mítva, végig a jászberényiek akarata érvényesült. Nem vé­letlen nyilatkozta a találkozó végén Litkei Gábor: - A hete­dik fordulóig kellett várnom ahhoz, hogy azt mondhassam, gratulálok, lányok, ez szép munka volt! A másik oldalon Rati- morszky Károly letörten fo­galmazott: - Remélem, az ille­tékesek észreveszik, hogy a csapat szenved. Értékes munkát öt-hat játékossal nem lehet vé­gezni. A mutatott játék és a győze­lem jó előjel a hét végi mérkő­zésre, amikor is szombaton délután a Jászberényi RK a BSE CSM-et fogadja. Szántai A hazai pálya hátránya? A sakk megyei csapatbajnok­ság második fordulójára került sor a hét végén, melynek során a hazai csapatok sorra gyen­gélkedtek és csapatvereséggel zárták a fordulót. Szekuritás II.- Karcag II. 3,5-6,5 Második vereségét immár ott­honában szenvedte el a jász­berényiek második csapata. A több helyen változtatott ösz- szeállítású gárda nem tudott ellenállni a karcagiak meg­győző fölényének. Az első négy táblán egy döntetlen, egy vereség, hét győzelem a mér­leg, ám az ezt követő öt vere­ség a Karcag imponáló fölé­nyét igazolta. A kevesebb ifi­vel, „gyengélkedő” középme­zőnnyel játszó Szekuritás könnyű ellenfélnek bizonyult a karcagiak számára. Győzött: Babucs, Horgosi, Muhari II., illetve Fodor, Fe­jes, Kálmán, ifj. Kónya, Ko­vács, Vál T. Remi: Muhari L, ill. Egyed. Kunhegyes- Martfű 4,5-5,5 A két azonos súlycsoportbeli csapat mérkőzésén Mohácsi gyalogelőnyét eredményesen érvényesítette a végjátékban, és nyert. Baranya előbb minő­séget, majd partit nyert. Győzött: Mohácsi, Bara­nya, Szentpéteri, Geszti, ill. Merena, Gáspár, Kókai S., Busi, Szakács. Remi: Balogh, ill. Lipták. Túrkeve-Keviterv A. II. 2,5-7,5 A hibák ellenére is nagyarányú győzelmet aratott a Túrkevén vendégeskedő szolnoki gárda. Barta kettős gyalogelőnyös ál­lását veszítette el, míg Gömöri minőség- és gyalogelőnyét ron­totta döntetlenre. Peták mattfe- nyegetéses támadását nem tudta győzelemig fokozni, így a remivel kellett beérnie. Győzött: Pintér, Molnár, Bathó, Juhász, Labancz, Takács. Remi: Gömöri, Peták, Kormos Kézilabda Magyar Kupa a 32 közé jutásért Danyi Tibi partra vetette a ficánkoló Alföldi Gabona TSE­Delfin SC Kecskemét 30-25 (16-12) Törökszentmiklós, Bercsényi gimnázium, 300 néző, vezette: Horváth, Medovárszki. Törökszentmiklós: Tóth P.- Szloska 3 (1), DANYI 10 (2), Takács 1, Medgyessy, PA- TOCSKAI 2 (1), Bukta 2. Csere: Gulyás 2 (1), CSI­SZÁR 5, Hodosi 4, Borda, Rigó 1. Edző: Fejes László. Kiállítás: 4 p„ ill. 4 perc. Hétméteres: 6/5, ill. -. Pályatakarítással indult a szerda délután a törökszentmik­lósi Bercsényi gimnázium kézi­labda-arénájában, ahol a kecs­keméti Delfin SC gárdáját fo­gadta Magyar Kupa-mérkőzé­sen a TSÉ. Szükség is volt ráncba szedni a helyszínt, hi­szen a lehullott levelek mellett a tócsák is akadályozhatták volna a játékot. A Delfinek kezdték a talál­kozót, ám az első gólt mégis a hazaiak balszélsője, Bukta Csaba érte el. A hűvös időben a kecskemétiek melegedtek be előbb, akik ügyesen kihasznál­ták a didergő honi védelem megingásait. Közel tíz percet kellet várni, míg végre üzemi hőmérsékletre állt be a Miklós és kiegyenlített, 5-5. Az össze­Delfineket csapás első hétméteresét Danyi Tibi végezhette el, aki a tőle megszokott lezserséggel érté­kesítette is, 6-5. Ekkor ugyan válaszoltak a kecskemétiek, ám ezt követően már csupán fel­lángolásra futotta a lelkes ven­dégek erejéből. A fordulást kö­vetően is viszonylag békés hangulatban teltek a percet, amit az is jelez, hogy az első kiállítást fél óra után ítélték a játékvezetők. „Ez nem lehet igaz” - forrongott a Bács-Kis- kun megyeiek kispadja, mikor már az ötödik büntetőjét lőhette a TSE, amíg oki egy a V sem/iAusimj tetemes előny birtokában mind többször cifrázta! 'túl' 'ráffládásáf ‘ü a vendéglátó, mely a tízgólos előnyéből ötöt leadott. A vé­gére Borda Balázs és a több he­tet kihagyó Rigó Gábor is színre lépett, akik zökkenőmen­tesen illeszkedtek a gépezetbe. A befejező néhány perc sem hozott különösebb változást, a lényegesen jobb képességű ké­zilabdázókból álló Török- szentmiklós, Danyi és Csiszár gólerős játékával könnyedén lépett tovább a legjobb har­minckettő közé. No, itt már be­szállnak a legjobbak is, tehát nem elképzelhetetlen, hogy legközelebb már NB I-es csa­pattal méri össze erejét a Fejes­legénység. (S. L.) Autósport Éjszakai verseny a Hungaroringen Hová tűnt a két perc? Minden várakozást felülmúló­nak, egyértelműen pozitívan ér­tékelte a Hungaroring Sport Rt. elnöke a kedden késő este kez­dődött, egész éjszakán át tartó és szerda kora reggel zárult au­tós viadalt, amelynek a mogyo­ródi Forma-l-es versenypálya adott otthont. Berényi János szerint igazolódott az a törek­vésük, hogy intézményesíthe- tők, rendezett keretek közé te­relhetők azok a „flúgos futam”- nak nevezett gyorsulási verse­nyek, amelyek eddig illegáli­san, sokakat veszélyeztető mó­don különböző közutakon zaj­lottak. A kedd este 10 órától rende­zett eseményen ugyanakkor minden rendben volt - és amint azt Berényi János az MTl-nek szerdai értékelésében elmondta -r a legkisebb rendbontás nél­kül, balesetmentesen sikerült lebonyolítani a maga nemében első, de a kedvező tapasztalatok alapján valószínűleg nem az utolsó ilyen eseményt. Becslé­sek szerint - bár mivel belépőt nem szedtek, pontos adat nincs rá - körülbelül húszezren láto­gattak ki a Hungaroringre, hogy nézőként vagy versenyzőként részt vegyenek a gyorsulási ve­télkedőn, ahol amatőrök mér­hették össze egymással saját és persze autójuk képességeit. Több mint száz futamot rendez­tek meg a Hungaroring cél­egyenesének 300 méteres sza­kaszán teljes biztonság, tökéle­tes kivilágítás mellett, műsor- közléses, kísérőprogramot is magában foglaló körülmények közepette. Berényi János személyes ta­pasztalatra hivatkozva említette meg, hogy folytatás esetén ha­tékonyabb együttműködést sze­retnének folytatni a rendőrség­gel, amelytől aktív közreműkö­dést kérnek és várnak, például a közlekedésszervezésben, hi­szen valósággal bedugult az M3-as, annyian akartak eljutni az eseményre. Az elnök szerint bebizonyosodott, hogy óriási az igény az ilyen és a hasonló ren­dezvények iránt, mert még a legvakmerőbb kalkulációt is fe­lülmúlta a nézőszám, hiszen előzetes számítgatások szerint legfeljebb öt-hatezer emberre számítottak. „Bátor döntés volt, de meg­érte” - foglalta össze vélemé­nyét Berényi János, aki el­mondta még, hogy csütörtökön délben dönt a szervezőbizott­ság, folytatják-e, és ha igen, mi­lyen feltételek mellett az immár intézményesített „flúgos futa­mokat”. Női röplabda NB II Szolnoki NRC-Dabas 3:1 (6, -14,14,12) Szolnok: Szepesik, Hajnal, Fe­hér, Papp, Göblyös, Hárnásiné. Csere: Mészáros, German. Edzó': Balogh János. A lányok az idáig veretlen Dabas csapatát látták vendégül. Az első játszmában Szepesik irányításával a szolnokiak könnyedén szerezték pontjai­kat, s szinte állva hagyták az el­lenfelet. A magabiztos játék nem volt jellemző a következő játszmában, a Tisza-partiak pontatlan, kapkodó játékát ki­használva, elhúzott az ellenfél. Göblyösék nem hagyták annyi­ban a dolgot, lassan felzárkóz­tak, de a szett befejezését je­lentő pontokat a dabasi gárda szerezte meg. A nyert játszmán fellelkesülve az ellenfél 5-1-ig könnyedén szerezte pontjait, de Hárnásiné magabiztos támadá­saival a szolnokiak felzárkóz­tak, és szoros küzdelemben megszerezték a harmadik játszmát. A negyedik szettben a Tisza-parti lányok mezőny­munkája feljavult, nyugodtabb, pontosabb, a bejátszásokat a há­lónál Hajnal Sz. és Papp A. erő­teljes támadással fejezte be, így értékes győzelmet aratott a sportiskolás együttes. Ifjúságiak: Szolnoki VSI- Dabas 3:1 (-13, 10, 12, 8) Női kézilabda NB II Érdi VSE-Sz. Spartacus 20-19 (11-9) 100 néző, vezette: Páldi, Szu- csánszki Szolnok: BARÁTH - TÓ­CSÁN 3, Gálné 1, Híves 1, Tóth 3/2, FELBER 5, BÓTA 5/2. Csere: Annus 1, Fekete, Lendvai, Forró, Tari (kapus) Kiállítás: 4, ill. 4 perc Hétméteresek: 6/3, ill. 5/4 Az első félidőben Gálnét emberfogással őrizték sikere­sen az érdiek. A 25. percig Újra a Real Madrid a spanyol labdarúgó-bajnoki listave­zető, miután idegenben 2-1-re legyőzte a Zaragozát. A „kirá­lyi gárda” leginkább Davor Sukernek köszönheti a győ­zelmet, ugyanis a vendégek mindkét gólját a horvát csatár szerezte. A vereség veszé­lyezteti a Zaragoza KEK- győztes mestere, Victor Fer- nandez állását... A Real kezdett jobban, és negyedóra elteltével Suker megszerezte a vezetést. A hol­land Clarence Seedorf pró­bálkozott kapura lövéssel, mégis 9-7-re vezetett a Szpari, de ekkor az időkérés sem hasz­nált, így a végén az Érd fordí­tott. Szünet után Baráth jó vé­déseivel fokozatosan zárkózott föl a Spartacus 19-19-re. Ekkor egy kihagyott ziccer bosszulta meg magát, az ellentámadásból gólt értek el a hazaiak. A króni­kához tartozik, hogy a két já­tékvezető sem állt feladata ma­gaslatán a találkozó végén, ugyanis a közönség kérésére 2 és fél perccel hamarabb lefújták a találkozót, mint kellett volna. labdája azonban lepattant a védőkről. A horvát csatár el­csípte azt, és nem is hibázott. Ä mérkőzés a nyolcvanadik percben dőlt el, amikor Pred- rag Mijatovic került a gyepre a büntetőterületen belül. Nem önszántából tette... A megítélt tizenegyest Suker értékesí­tette. A játékvezető ezután ki­állította Alekszej Ragyimo- vot. A Zaragoza orosz légiósa ugyanis feléje rúgta a labdát, ami nem egy sportszerű eljá­rás. A Real végül - ha nehe­zen is, de - hozta a mérkőzést (2-1). Nyert, és élen a Real Madrid