Új Néplap, 1996. február (7. évfolyam, 27-51. szám)

1996-02-19 / 42. szám

8. oldal Sport Extra 1996. február 19., hétfő Lipcsei nevét „imába foglalják” Valódi haditett fűződik Lip­csei Péter nevéhez. A válo­gatott magyar középpályás légiós 90. percben elért gólja óvta meg az FC Portót attól, hogy elveszítse baj­noki veretlenségét a Boa- vista elleni portugál labda­rúgó-összecsapáson. A Porto, Lipcsei együttese idegenben lépett gyepre. Hatalmas küzdelemben a 75. perc hozta az első gólt. A Boavista bolíviai játé­kosa, Erwin Sanchez talált a vendégek kapujába. Úgy tűnt, a portugál bajnokság 23. fordulójában megszakad egy nagyszerű portói soro­zat, amikor az utolsó (!) percben a könnyelműsködő Boavista-védők között Lip­csei villant, labdát szerzett, egyenlített! - Sanchez gólja fantasztikusan szép volt - kommentált a találkozó után Bobby Robson, az FC Porto angol vezető edzője. Lipcse­iről ugyan nem emlékezett meg, de bizonyos, a portói drukkerek „imába foglal­ják” a volt ferencvárosi já­tékos nevét, hiszen ez volt az ötvenedik Porto-mérkő- zés, vereség nélkül. Hogy a bajnoki címet őrző együttes 19 győzelemmel, 4 döntet­lennel továbbra is éllovas, ez kézenfekvő. A Porto 61 ponttal diktálja a tempót az élen, mögötte a második he­lyen éppen a Boavista kö­vetkezik 48 ponttal, utca- hossznyi hátránnyal. Elégedett hangvételű közgyűlés A Magyar Diáksport Szö­vetség szombaton a Testne­velési Egyetem aulájában tartotta meg beszámoló és tisztújító közgyűlését, ame­lyen vendégként megjelent Andrásné Teleki Judit, a Művelődési és Közoktatási Minisztérium főtanácsosa, Úrvári Sándor, a sportot fel­ügyelő belügyminiszter szaktanácsadója és Gremin- ger János, az OTSH elnök­helyettese is. A tanácskozás Deák György, a szövetség elnökének az írásbeli jelen­téshez fűzött szóbeli kiegé­szítésével kezdődött, amelyben elhangzott, hogy a tagszervezetek, azaz a di­áksportkörök országszerte hatékonyan működnek. Ki­sebb kritikai megjegyzése­ket is tett azonban az elnök, s a szövetségben tevékeny­kedő sportvezetők, testne­velő tanárok nagyobb mér­tékű anyagi támogatását hi­ányolta. A feltételek megte­remtésében is akadtak gon­dok, ezek megoldásában az önkormányzatok és az isko­lák vezetői segíthetnének. Az említett hiányosságokat csökkentheti az együttmű­ködési megállapodás is, amely a közoktatási tárca, az OTSH, valamint a diák­sport szövetség között szü­letett. A tanácskozás a szö­vetség kedvező gazdasági munkáját ismertető szám- vizsgáló bizottsági beszá­molóval folytatódott, majd hozzászólások következtek. T eniszért ékelés A Magyar Tenisz Szövetség elnöksége legutóbbi ülésén értékelte a múlt heti cseh-magyar Davis Kupa- találkozót, amely a házigaz­dák 5-0-s győzelmével ért véget. A testület megállapí­totta, hogy a magyar csapat a mérkőzésen tudásának megfelelően szerepelt. Az elnökség hangsúlyozta, hogy a magyar játékosok - a sajtóban megjelentekkel el­lentétben - pontosan tudták, hogy mennyi pénzért ját­szanak. Más kérdés, hogy ennél többet szerettek volna kapni. Az elnökség tudomá­sul vette, hogy a Davis Kupa-mérkőzés zárónapján néhány játékos azért nem nézte meg Krocskó József találkozóját, s azért indult haza, mert hétfőn már egyéni tornára utaztak. Férfi vízilabda-bajnokság a Korona-kupáért Statisztaszerepben a vendégek Szolnoki VSE-Csanádi Árpád KSI17-5 (2-0, 4-2, 7-1, 4-2) Hidasi Szabolcs mindvégig együtt élt a játékkal Szolnok, 150 n., v.: Szentgyör- gyi, Marjai. Szolnoki VSE: SŰRŰ - LUKÁCS 3, Lehmann, Ma­gyar, Nagy T. 3, Mohi 2, Kiss A., Körmendi, Hidasi 1, Bo­ros 3, Fazekas 1, VARGA ZS. 4. Edző: Merész András. KSI: Horkai - Dávid 1, Lontai, Mucskai 2, Balogh, Steinmetz 1, Mitok 1, Gál, Bánhidi, Suti, Tomcsányi, Békés. Edző: Dömötör Zol­tán. Gól - emberelőnyből: 6/4, ill. 11/1.. Négyméteresből: 1/1, ill. 1/-. A várakozásnak megfelelően a Szolnok kezdett eredménye­sebben, Lukács Dénes már húsz másodperc elteltével „fel­avatta” Horkait. A Pintért nél­külöző hazaiak hamar dűlőre kívánták vinni a dolgot, és en­nek megfelelően igyekeztek minél jobban kihasználni fizi­kai és tudásbeli fölényüket. Nagy Tibor szokatlan oldaláról mutatkozott be a honi publi­kumnak, centerposztról növelte az SZVSE előnyét, 2-0. Mohi akár tovább hizlalhatta volna az előnyt, ám a hazaiak négyes számú játékosa kétszer is el­puskázta a ragyogó lehetőséget. Boros fellépése némi színt lo­pott a kissé ellaposodott mér­kőzésbe, hiszen zsinórban há­romszor is betalált. Szárnya- szegetten szövögette támadá­sait a fővárosi együttes, míg a Tisza-partiaknak ezen a napon szinte minden sikerült. Már­már úgy festett, a megbízható­ság szobraként a kapuban „ta­posó” Sűrűnek nem lesz, aki gólt lőjön, mikor Dávid szépí­tett, 5-1. Mindenki játéklehető­séget kapott, de az ifjú Hidasi Szabolcs fellépése különösen örömtelinek bizonyult. Amel­lett, hogy góllal hálálta meg a bizalmat, jól együtt élt a játék­kal, több szemfüles labdaszer­zése jelezte: nemcsak a saját, de az ellenfél fejével is gondolko­dik. Az ifjúsági válogatott Varga Zsolt tovább hizlalta a vendéglátó előnyét, mely kö­nyörtelenül büntette a pestiek minden apró hibáját. Nagy Tibi négyméterese nyomán már tíz pontra nőtt a különbség, 12-2. Nem állt le a Merész-gépezet, mely végre értékén kezelte a máskor oly könnyűszerrel el­szórakozott emberelőnyös helyzeteket. Nem úgy a KSI ví­zilabdázói, akik tizenegy kísér­letből csupán egyszer tudtak gólt elérni. Szemlátomást más súlycsoportban volt a két fél, de ilyen különbségű honi diadalra senki nem számított. Csak egy a probléma: a „bizonyítvá­nyon” már nem sokat változtat. Vagyis: az idei szezont minden bizonnyal a kilencedik helyen zárja az SZVSE. Merész András: - Örülök, hogy Pintér Zoli hiányát nem éreztük meg. Reálisan öt-hat gól van a két csapat között, ám ezen a napon mindent megtud­tunk valósítani elképzeléseink­ből, így ennek tudható be fölé­nyes győzelmünk. (S. L.) Női kézilabda - Jász-Tel-kupa Otthon maradt a serleg Többéves szünet után a jászsági telefonhálózat fejlesztését végző Jász-Tel Rt. jóvoltából egész napos női kézilabdatomát ren­deztek Jászberényben. A szer­vezők nemcsak a felnőttekre, hanem a fiatalabbakra is gondol­tak, a négy „nagy” csapat mel­lett három ifiegyüttest is meg­hívtak a kupára. Rosszul kezdődött a házigaz­dák számára a Bercsényi Úti Á. I. tornacsarnokában a fiatalok tornája. Az első mérkőzésen az abonyi lányok pillanatnyi esélyt sem adtak a jászberényieknek. A vendégek a játék minden ele­mében jobbak voltak, és 12-4-es félidő után 26-11-re győztek. Nem hozott sokkal több örömet a felnőtt-torna nyitómérkőzése sem a hazaiaknak. A JTKF DSE-Szolnoki Spartacus talál­kozón egyáltalán nem látszott meg az osztálykülönbség a két együttes között. Egészen a má­sodik félidő közepéig fej fej mellett haladtak a csapatok, majd két gyors indításgóllal 15- 13-ra alakította az eredményt a jászberényi gárda. Még 17-15-re is a jászságiak vezettek, ám Gálné vezérletével a szolnokiak egyenlíteni tudtak (17-17). Job­ban sikerült a másik NB I/B-s együttes, a Postás bemutatko­zása. A fővárosiak negyedóráig csak ismerkedtek NB Il-es el­lenfelükkel, az Egri TK-val, majd ritmust váltottak, és már az első félidő végére 7 gólos előnyt szereztek (16-9). A második já­tékrész már csak formaság volt. Végül a Postás 27-20-ra győzött. Az ifjúságiak második mér­kőzésén már a kupagyőzelem volt a tét az abonyiak számára, ám ezúttal nekik jutott a statisz­taszerep. A technikailag, takti­kailag és erőnlétileg is sokkal jobb Postás látványos játékkal verte ellenfelét. 17-6-os félidő után 31-11-re. Az pedig nem is lehetett kérdéses, hogy a fővá­rosi fiatalok a jászberényieket is legyőzik, és övék lesz a kupa- győzelem. Ezt a találkozót azonban még két felnőtt össze­csapás előzte meg, melyeken érvényesült a papírforma. A Postás a szolnokiak ellen 28- 14-re, a JTKF DSE az Egri TK ellen 20-14-re győzött. A Pos­tás ifi 37-18-ra lelépte a jászbe­rényieket, s ezzel megnyerte az ifjúsági Jásztél-kupát az abo­nyiak és a házigazdák együttese előtt. A felnőtteknél a harmadik helyet eldöntő találkozón a szolnokiak szoros küzdelem­ben 16-14-re verték az egrieket, majd a két másodosztályú gárda első helyet eldöntő mér­kőzése következett. A Keleti és Nyugati csoport 4. helyezettjé­nek összecsapásán a Postás tűnt esélyesebbnek, ám a JTKF DSE rendkívül fegyelmezett, jó játékkal az első félidő végére hétgólos előnyre tett szert. A herényiek a második részben is megőrizték ezt a különbséget, végül magabiztosan nyerték a mérkőzést. Az első helyezett­nek járó kupát így Ugrin György csapata szerezte meg. Különdíjat kapott az ifjúsági­aknál Patkó Beáta (Postás), és a gólkirály Sabján Brigitta (Pos­tás), a felnőtteknél Meggyes Il­dikó (Postás) és a gólkirály Ottó Ágnes (Eger). Sz. T. Női és férfi röplabda Extraliga, illetve NB I. Udvariatlan házigazdák Súlyemelő megyei bajnokság Újabb szakosztállyal gyarapodott a mezőny Jászberényi RK- Kaposvári MBKE 3:0 (1, 7, 8) Jászberény, 100 n., v.: Csemák, Szabó K. JRK: Agócs, GLAVATS- KIH, BENKE, PESTI, II- lésné, Hallgat. Csere: Naza- renko, Tóth, László. Edző: Litkei Gábor. Tét nélküli összecsapást ví­vott a két együttes, hiszen az utolsó forduló eredményeitől függetlenül az alapszakaszt a jászberényiek a negyedik, míg a kaposváriak a hatodik helyen zárták. Ennek ellenére a hazai csapaton egyáltalán nem lát­szott, hogy félvállról venné a találkozót. Illésné vezérletével ragyogóan kezdtek a jászberé­nyiek, a vendégeknek fel­ocsúdni sem volt idejük a hosz- szú utazás fáradtságából. Mindössze tíz perc alatt nyerte az első szettet a látványosan játszó JRK. A folytatásban rö­vid ideig meglepte ellenfelét a kaposvári csapat, 1-5 is volt az eredmény, ám aztán ismét a ha­zaiak percei következtek. Gla- vatskih és Pesti leütései nyo­mán 10-5-re alakult az ered­mény. A vendégek még egyszer mindent megpróbáltak, ám 10- 7 után már csak jászberényi pontok születtek. A kaposvá­riak még ekkor sem adták fel, s a harmadik játszma feléig igen­csak megszorongatták a házi­gazdákat. Az igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy a má­sodik és harmadik szettben Lit­kei Gábor már különböző felál­lási formációkat is kipróbált. Ez sem zavarta meg játékosait, akik 5-7 után először egyenlí­tettek, majd 7-8 után már egyet­len pontot sem engedélyeztek lelkes ellenfelüknek. A herényi csapat nagy játékkedvvel lépett pályára, s a tétnélküliség fel­szabadító érzése jót tett Pesti­éknek. A JRK jó játékkal, meg­érdemelten verte ellenfelét. Ajka-Szolnoki NRC 3:0 (4, 3, 5) Ajka, 400 n„ v.: Kisházi, To- manóczi. Ajka: SIPOS, ÓNÓDY, Viasz, SIMON, Csertán, Horváth. Csere: Gazdig, Alb­recht, Jánosi. Edző: Homola György. Szolnok: Mohai, Papp, Mézesné, Hajnal, Gergelyfi, Hárnásiné. Csere: Buday, Szepesik, Nagy A. Edző: Nagy Margit. A pénteki ötjátszmás győze­lem, valamint a hosszú utazás sokat kivett a szolnoki lányok­ból, akik így megizzasztani sem tudták vendéglátóikat. Szolnoki Titász RK- MAFC Olivetti 3:0 (12,11, 2) Szolnok, 200 n., v.: Kerék, Csizmarik. Titász: Pénzes, JUHÁSZ, TÓTH G., Gulyás, Illés, Hajdú. Csere: CSÁSZI, Csordás, Nagy. Edző: Surá- nyi Márton ‘ MAFC: SÁRIK, Tari, Vá- radi, Tóth M„ NOVÁK, Po- lencsik. Csere: Vígh, Nyitrai, Navver, Medveczki. Edző: Vocskó György. Kissé dekoncentráltan kez­dett a Titász, széltében-hosszá- ban egyaránt gondot okozott a távolság bemérése a hazaiak­nak. Sorban ütötték az outokat, amit Surányi Márton 0-6-ig tűrt, ám még időkérése után is eltartott egy darabig, amíg fel­ébredtek játékosai. Aztán 0-8 után végre megtört a jég, lépés­ről lépésre felzárkózott a Tisza- parti gárda. Tóth nyitássoroza­tának köszönhetően 12-12-nél egalizáltak a vendéglátók, majd Hajdú - talán önmagának is - meglepő megoldásával és Pén­zes bombáival nyerték a szettet. Juhász ejtésével indult a követ­kező menet, aztán Illés helye­zett okosan, a fővárosiak azon­ban tartották a lépést, sőt 4-5- nél a vezetést is átvették. Császi lelkes játékának köszönhetően - no meg annak, hogy Juhász nyitását már sokadj ára nézték el a MAFC-osok - azonban 11 - 11-ig együtt haladtak a csapa­tok. Ekkor Tóth és Hajdú pará­dés centerjátékot nyújtott, így máris 2:0-ra alakult a szett­arány. A zárójátszmában előbb Császi váltott bérletet az adoga­tóhelyre, majd Illés labdái lan­doltak akadálytalanul a másik térfélen. A műegyetemisták lé­lekben már feladták, ezért hiába jött vissza 8-0 után Sárik és Novák, a lendületbe jött házi­gazdákat már nem lehetett megállítani. A szombaton Szolnokon meg­rendezett megyei súlyemelő­bajnokságot - mely a Plastro- pipe-kupáért zajlott - örömteli bejelentéssel nyitották a szer­vezők: a Baross Gábor ISZK DSE megalakította szakosztá­lyát, így jelenleg már négy egyesületben foglalkoznak a tárcsák emelésével régiónkban. A bajnoki küzdelmekre soha nem látott mezőny jött össze a Mátyás király úti faházban, öt­vennyolc versenyző lépett do­bogóra győzelmi reményekkel. A legfiatalabbak, a kölyök II. korcsoport tagjai közül kima­gaslott a kisújszállási Vatai Viktor, aki mind a hat gyakorla­tára maximális pontszámot ka­pott, de nem sokkal maradt el mögötte két csapattársa, Mo­noki István és Nyári Attila sem. Egy korosztállyal feljebb pro­dukált igazán kimagasló ered­ményt Török Zoltán, Kis István és Törös János. A „kicsikhez” képest már rutinos rókáknak számítanak a serdülők, a Danyi Optika színeit képviselő Borzi István pedig kirobbanó erőben emelgette feje fölé a rudat. Tel­jesítményével már az ifjúságiak számára meghatározott arany­jelvényes minősítést is túlszár­nyalta. Majláth Ádám (Kisúj­szállás) és az utóbbi időben so­kat fejlődött Farkas Tibor hiába próbálta megakadályozni Borzi győzelmét az abszolút értéke­lésben, nem boldogultak vetély- társukkal. Az ifik mezőnyében egyeduralkodónak számítottak a kisújiak Lakatos Arnold, Ig- riczi Csaba és a korosztályt vál­tott Ari Péter osztozott a dobo­gós helyezéseken. A felnőtt és junior férfiak egy csoportban mérték össze erejüket, a válogatott kerettag Simái László toronymagasan diadalmaskodott a lassan „nagypapa 'korú”,'1 dé hagyóri erős Kürti László és a tavalyi OB-érmes Bállá Sándor előtt. Ennek a versenyszámnak érde­kes színfoltja volt a tavalyi év­ben gerincműtéten átesett, már- már visszavonult Tyukodi And­rás újabb színre lépése, aki ha óvatosan is, de ismét emelgeti a súlyokat. A hölgyeket ezúttal mindössze hárman - Fazekas Helga, Domokos Szilvia és Pet- róczki Magdolna - képviselték a megyei bajnokságon. A felnőtt első osztályú csa­patbajnokság első fordulójába is beleszámítottak az elért eredmények. A Danyi Optika SE és a Kisújszállás öt-öt ver­senyzőjének teljesítménye számított a csb-viadal értéke­lésébe. Ezek szerint a Laka- tos-Simai-Balla-Nagy L.- Oros összeállítású vendégek tíz ponttal jobbnak bizonyul­tak a szolnoki Kürti-Nagy Z.-Pallai-Borzi I.-Farkas fo­gatnál. A megyei súlyemelő-szö­vetség ezúttal adta át a tavalyi év legjobb „hazai” versenyző­inek járó díjat. Majlát Ádám (kölyök), Ari Péter (serdülő), Simái László (ifjúsági), vala­mint Petróczki Magdolna rukkolt ki 1995-ben kima­gasló eredménnyel. Az év edzőjének Szabolcsi Károljű választották a szakemberek. Hanzlik János utánpótlás­kapitány kijelölte válogatott kereteit a közeljövő nemzet­közi viadalaira, Kisújszállás­ról hárman - Majláth Ádám, Ari Péter és Simái László -, a Danyi Optikától Borzi István kapott meghívót a felkészítő táborozásokra. A tavalyi eredmények alap­ján a Magyar Súlyemelő Szö­vetség elkészítette a szakosz­tályok éves rangsorát. A fel­nőtt és utánpótlás összesített táblázaton a kisújiak egy he­lyet előreléptek 1994-hez ké­pest, most hatodikként zárták az évadot, ám csak a „gyere­kek” teljesítményét figye­lembe véve ezüstérmesek lett Szabolcsi Károly tanítványai. A Danyi Optika SE a tavalyi harmincegyedik helyet a hu­szonkettedikre cserélte, az utánpótlás szintjén pedig ti­zennyolcadikként zárta az esztendőt. (géléi) ^ ... .. _,_________________________________ S imái László nemcsak a megyében, az országos viadalon sem ad sok esélyt ellenfeleinek a győzelemre