Új Néplap, 1994. november (5. évfolyam, 257-282. szám)

1994-11-02 / 258. szám

1994. november 2., szerda Sport 15 Sakk OB II. i * «• Holtversenyben élen a Szolnok Portál SE Il.-Újszász SE 6-6 Úgy tűnik, az Űjszász a mélyrepülésből nehezen tud fölemelkedni. A Portál elleni mérkőzés biztos vendéggyő­zelmet ígért, Kádasékat azon­ban meglepte a hazaiak kemény ellenállása. A hat mérkőzésből szerzett másfél pont olyan gyenge teljesítmény, amilyenre még Ujszász szereplése óta nem volt példa. Különösen kirívó az ifjúságiak kiábrándító játéka, amelynek okát sürgősen meg kell keresni. Kádas a negyedik forduló után is százszázalékos, ezúttal vezér-, huszárvégjátékát vezette mintaszerűen. Ekkor még jó passzban volt az Új­szász, 4-2-re vezettek, és a hát­ralévő mérkőzések biztos ven­déggyőzelmet ígértek. Merena ezt a reményt győzelmével to­vább fokozta, sajnos, mint egy rémálom, olyan volt a folytatás. A hazaiak felálltak a padlóról, és hihetetlen küzdeni tudással 5,5-5,5-re alakították a mérkő­zés állását. Az utolsó játszma volt hivatva arra, hogy kiala­kítsa a végeredményt, melyben Takács nem tudta érvényesíteni álláselőnyét. Nyert: Kádas, Varga, Hőgye, Merena. Remizett: Takács, Bujdosó, Gulyás, Káló. A bajnokság állása: 1. SZOVSE 32, 2. Szentes 32, 3. Dunaharaszti 27,5,4. Széchenyi 27, 5. Makó 26,5, 6. Orosháza 26.5, 7. Újszász 24,5, 8. Kis­kunhalas 24,5, 9. Dunaújváros 22.5, 10. Portál SE II. 22,5, 11. Karcag 20,5, 12. Baja 19,5, 13. Hódmezővásárhely 19, 14. TÁKISZ 16 pont. TÁKISZ SE—Szolnok 3-9 A Berebora és Barta nékül tartalékosán felálló szolnoki csapat nehéz mérkőzés elé né­zett Kecskeméten. Szerencsére az aggodalom feleslegesnek bi­zonyult. Ondók a megnyitásban fölényes állásra, majd gyalog­Szavatartó ember Farkas Já­nos. A kaposvári Pannon Agrár- tudományi Egyetem kiváló sportolója - aki korábban két­szer nyert már Európa-bajnok- ságot - úgy utazott ki a kassai I. lábtenisz-világbajnokságra, hogy számára csak egyetlen eredmény elfogadható: az aranyérem. Minden más csa­lódás. A tények azóta már is­mertek: Farkas Jánost Kassán a világ legjobb lábteniszezőjévé koronázták. A sportág első ma­gyar világbajnoka hazatérte után nyilatkozott az MTI ka­posvári tudósítójának.- Úgy utazott ki a vb-re, hogy az idén még senki nem tudta Ont legyőzni. Kassán sem tör­tént ez másként, valamennyi el­lenfele kénytelen volt fejet haj­tani. Hány mérkőzést játszott a négy nap során?- Összesen nyolcat. Hármat a csoportomban, a négy konti­nens, Európa, Afrika, Amerika és Ausztrália 17 országából ér­kezett versenyzőket ugyanis há­rom négyes és egy ötös cso­portba osztották a rendezők, majd újabb hármat a középdön­tőben, aztán a döntőbe jutásért, végül pedig a fináléban léptem pályára. Az ellenfeleim között volt román, szlovák, cseh, oszt­rák, tunéziai, kongói és mauri- tániai is. Valamennyit úgy győztem le, hogy még játszmát Karcagi SE-Bp. Honvéd 130-14 (72-2) Budapest, Dózsa György út, 50 n. Karcag: Nyíri 11/3, Magyar 28, Vass 4, Hajdú 10, Szendrei 4, - Bődi 15, Békési 8, Barta 12, Fehér 24, Pádár 2. Csere: Moldvai, Kalocsai 12. Edző: Örlős Zoltán. A fölényes győzelmet nem tudta megakadályozni a szeré­nyebb képességű fővárosi csa­pat, mely a legcsekélyebb ellenállást sem tudta kifejteni. Kádas százszázalékos előnyre tett szert, és a végjá­tékban könnyedén vitte dűlőre a csatát. Kormos állása ezúttal hullámzott, az áldozatokkal fű­szerezett játszmában azonban az ő bástyaáldozata döntött, a javára. Juhos királyszárnyi tá­madással védhetetlen matt elé állította ellenfelét. Dr. Purkold szenvedte el ezen a napon a szolnokiak egyetlen vereségét, kissé hátrányosabb állásban, durva bástyaelnézéssel vesztett. Lőrinczy ellenfele erős király- számyi támadását jól szerelte le, az esélyesebb bástyavégjá­tékban nem találta a nyerő foly­tatást, és döntetlenre adták. Asz­talos ügyes játékkal minőséget nyert, majd királyával pontat- lankodott, így be kellett érnie a döntetlennel. Pápista higgadt, pozíciós eszközökkel szoron­gatta ellenfelét, előbb tisztet, majd játszmát nyert. Bathó fia­tal ellenfelével szemben hamar fölénybe került, minőséget, majd játszmát nert. Magabiztos győzelmével a szolnoki csapat ismét átvette a vezetést az ÖB II. Tóth László csoportjában. Karcag-Dunaújváros 4-8 Az előző fordulóban aratott győzelent után a karcagiak bi­sem vesztettem. Az I. lábte- nisz-világbajnokság az európai országok átütő sikerét hozta. Egyéniben, párosban és hár­masban is a házigazda szlová­kok, a csehek, a románok és a magyarok osztoztak az első négy helyen. A többi kontinens képviselői a vert mezőnyben végeztek. A technikai tudásuk­kal nem volt baj, de nagyon so­kat kell még ahhoz fejlődniük, hogy felzárkózzanak Európa él­vonalához.- Kevés sportember mond­hatja el magáról, hogy túl a ne­gyedik x-en jut el a csúcsra. Ön 44 évesen lett világbajnok. Meddig folytatja pályafutását?- Ezentúl felváltva, minden második évben rendezik meg a világbajnokságot és az Eb-t. Jö­vőre Európa-bajnokság lesz Athénban, 1996-ban pedig Brazília, Rio de Janeiro ad ott­hont a II. vb-nek. Ezeken még mindenképpen szeretnék részt venni.- S utána hogyan tovább?- Van egy régóta dédelgetett tervem: szeretnék létrehozni egy látbenisziskolát, ahol fiata­lokkal foglalkozhatnék. Át sze­retném nekik adni az évtizede­ken keresztül felhalmozódott tapasztalataimat. Remélem, si­kerül megvalósítani mindezt, hiszen a lábtenisz már az egész életemet betölti. Bp. Honvéd-Karcagi SE 40-71 (22-35) Budapest, Dózsa György út, 50 n. Karcag: Nyíri, Magyar 14, Szendrei 3, Pádár 4, Hajdú 4, - Bődi 20/6, Kalocsai 8, Bé­kési, Barta 2, Fehér 16. Csere: Boldizsár, Vass. Edző: Örlős Zoltán. A Honvéd-vezetéssel zárult első félidőt követően fokozato­san átvették a játék irányítását a karcagiak, amit a mérkőzés vé­géig nem adtak ki kezükből. zakodással várták a Dunaújvá­ros elleni mérkőzést. Néhány óra elteltével úgy látszott, re­ményüket valóban meg tudják valósítani. A hajrában azonban közbeszólt rutintalanságuk és a vendégek többéves OB II-es ta­pasztalata, melynek következ­ménye fájó vereség lett. Mohá­csi előenyösebben került ki a megnyitásból, két gyalog­előnyre tett szert, mégsem tu­dott pontot szerezni belőle. Ugyanígy járt Sebők, igaz, ő csak egy gyalogelőnnyel ren­delkezett. Kónya szintén két gyalogelőnyös végjátékot nem tudott győzelemig fokozni, de legalább a fél pontot begyűj­tötte. A bajokat tetézte még egy időtúllépés és a két ifjúsági já­tékos gyenge teljesítménye. Egyed jól felépített állását, Ku- rucz remigyanús bástyavégjáté- kát, Vízkeleti királyszárnyi tisz­telőnyös partiját tudta nyerésig fokozni. Nyert: Egyed, Kurucz, Víz­keleti. Remizett: Kónya, Rábai. Miskolci Közút-Szekuritás SE Jászberény 7-5 Sajnos a negyedik fordulóban sem született meg az első jász­berényi győzelem. Ehhez társult még, hogy az erősítésként iga­zolt Czebe Attila nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az első három órában még fel­váltva szerezték pontjaikat a csapatok, 3,5-3,5. Ezt követően a hazaiak jobban összpontosí­tottak, és bizonytalan kimene­telű partikat nyertek, amely lé­lektanilag negatívan hatott a já­tékosokra. Schrancz most küz­deni tudásból vizsgázott jelesre, míg Puskás első szereplésével kellemes meglepetésként esélyt sem adott ellenfelének, azonban a nap legszebb játszmanyerésé­vel csak a szépíteni tudott. Győzött: Schrancz, Vereb, Puskás. Remizett: Tajti, Sápi, Székely, Dudás D. Szurkolóbusz indul A Szolnoki MÁV MTE NB III-as labdarúgócsapata - kellő érdeklődés esetén - ismét szur­kolóbuszt indít. Az előzetes ter­veknek megfelelően vasárnap 10 órakor, a Pelikán Szálló par­kolójában szállhatnak fel mind­azok, akik kíváncsiak a Ti- sza-parti piros-kékek fővárosi mérkőzésére, melyet Rákospa­lotán, a REAC otthonában ját­szanak. Érdeklődni a Szolnoki Városi Sportcentrumnál, Árvái Istvánnál lehet a 423-902-es, il­letve a 425-702-es számon. A jászberényi kiruccanáshoz hasonlóan, remélhetőleg a va­sárnapi is sikeres lesz, hiszen manapság idegenben érzik iga­zán otthon magukat Bontovi- csék. Bízunk benne, ismét meg­telik lelkes, hűséges szurkolók­kal az Ikarus „gyomra”. Röplabda NB II. Sz. Titász SE- Debreceni Brassai 3:0 (12, 4, 9) Szolnok, v.: Papp, Oláh Titász SE: Juhász, Csordás, Hajdú, Fekete. Szilágyi, Nagy. Csere: Gorán, Szabó. Edző: Surányi Márton A Titász ott folytatta, ahol az elmúlt fordulóban abbahagyta. Könnyed, helyenként szellemes játékkal magabiztosan győztek, a debreceniek erejéből még a szépítésre sem futotta. Kunhegyes ESE- Kecskeméti Tűzoltó 0:3 Kunhegyes: Mile, Kocsis, Tamasi, Dancsik, Ulicsni, Tóth. Csere: Bernáth, Oláh, Kónya, Czakó. Edző: Bodó István. Munkahelyi elfoglaltságuk miatt a hazaiak nem tudtak fel­készülni a mérkőzésre. A pontatlan nyitásfogadá­sokból csak erőtlen támadásve­zetésekre futotta, ami kevés volt a kecskeméti „ütőgépezet” el­len. Lábtenisz ■■■■■■■■■■■■■■ Farkas történelmet írt Kosárlabda, mini bajnokság Csupa szív játék Női labdarúgó OB I. Két győzelem egy hétvégén Felhívás A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kosárlabda Szövet­ség játékvezetői tanfolya­mot hirdet, melyre várja azoknak a fiataloknak a je­lentkezését, akik korábban játszottak vagy még jelenleg is játszanak, és éreznek ma­gukban elhivatottságot a já­tékvezetés iránt. Jelentkezni 1994. november 7-ig lehet a JNSZ Megyei KSZ címére (5000 Szolnok, Mátyás ki­rály u. 12. szám). A tanfo­lyam önköltséges, a részvé­teli díj: 1000 forint, melyet az első foglalkozáson kell befizetni. A jelentkezőknek felvételi vizsgán kell részt venniük, melynek helye és ideje: Szolnok, Verseghy Ferenc Gimnázium, 1994. november 8-án 17.30 óra. A jelentkezők sportfelszerelést hozzanak magukkal. Az első foglalkozás ideje: 1994. no­vember 10-én 16 órakor, a megyei kosárlabda-szövet­ség címén (Szolnok, Mátyás király u. 12.). Vízilabda A Szolnoki VSE utánpótlás­gárdái nem remekeltek a hét végén a fővárosban. A gyerekek a Bp. Spartacus vendégei voltak a Kőér utcában. A közel egyen­rangú felek összecsapásain a sparisok élvezték a hazai pálya előnyét. Gyermek korosztály: Bp. Spartacus-SZVSE 8-9 (1-2, 1- 2, 4-2, 2-3). A vendégek gól­lövői: Mráz 6, Kovács, Orosz, Szarvas. Serdülők: Bp. Spartacus- SZVSE 8-5 (2-2, 2-1, 2-1, 2- 1). Az SZVSE góllövői: Re- kita, Mohi, Hajdú, Vincze, Sar- kadi. Ifjúságiak: Bp. Spartacus- SZVSE 11-7 (3-1, 2-4, 2-2, 4-0). Az SZVSE góllövői: Körmendi 4, Fazekas, Hajdú, Hidasi. Ökölvívás Változatlanul nagy várakozás előzi meg George Foreman, egykori profi nehézsúlyú ököl­vívó-világbajnok ringszereplé- sét, aki november 5-én lép ismét szorítóba. A lassan 46 éves ame­rikai ellenfele a honfitárs Mi­chael Moorer lesz. A mérkőzést Las Vegasban rendezik, s Fore­man, nyilatkozatai alapján, esé­lyesebbnek tartja magát vetély- társánál. Győzelme azonban egyáltalán nem mondható biz­tosnak, ugyanis a hetvenes évek közepének világbajnoka 17 hó­napja nem verekedett, és 22 hó­napja nem győzött a ringben. Ráadásul akármennyire is jó erőben érzi magát, nehéz dolga lesz a 27 éves, 108 kilós Moorer- rel. Mindenesetre a 116 kilós Fo­reman népszerűsége az USA-ban most újra megnőtt, a sajtó és a televízió is sokat fog­lalkozik vele. Egy tévé- show-ban a nagy visszatérő így nyilatkozott: - Újra elindulok, hogy megszerezzem a nehézsú­lyú világbajnoki címet. - Ha ez sikerülne, ő lenne a legidősebb ökölvívó, aki valaha nehézsúlyú profi világbajnok lett. Jászdózsai NFC- Szegedi Petőfi 6-0 (3-0) Jászdózsa, 100 n„ v.: Palko- vics Jászdózsa: Juhász - Antal, Kiss, Hortiné, Bolya, Fara­góné, Horváth, Beian, Ócsai, Nagypál, Palcsó. Edző: Bolyós Róbert és Herédi László 1. perc: Nagypál indítását Faragóné a bal alsó sarokba lőtte, 1-0. 5. perc: Ócsai átadását Beian a hálóba gurította, 2-0. 7. perc: Ismét Beian volt eredményes, 3-0. 55. perc: Nagypál szabadrú­gását Faragóné perdítette a há­lóba, 4-0. 65. perc: szöglet után Hor­váth bombázott a bal felső sa­rokba, 5-0. 75. perc: a Nagypál buktatá­sáért megítélt büntetőt Beian ugyan a kapusba lőtte, de a ki­pattanó labdát már nem hibázta el, 6-0. Gyors gólok után a tizenhatos környékére tömörülő szegediek kapuját egyre nehezebben tud­ták bevenni a hazaiak. Új idők elé néznek a német úszók. A szövetség ugyanis elégedetlen volt a csapat római világbajnoki teljesítményével, és úgy döntött, hogy „bekemé­nyít”. Nem csak a 124 tagú kül­döttség által begyűjtött egy arany-, egy ezüst- és hat bronz­érmet keveslik a vezetők, ha­nem néhány sportember maga­tartását is kifogásolják. Rómá­ban ugyanis napirenden voltak a veszekedések a keleti és a nyu­gati országrészből származó edzők között, a versenyzők pe­dig előszeretettel fedezték fel az olasz főváros éjszakai életét. A legszigorúbb büntetést a 18 éves Bettina Ustrowski kapta. A A 400 méteres síkfutás világ­csúcstartója, az amerikai Butch Reynolds döntő vereséget szen­vedett a bíróságon a Nemzet­közi Amatőr Atlétikai Szövet­ség (IAAF) elleni perében. Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága ugyanis megerősítette azt az Egyesült Államok Fel- lebbviteli Bírósága által hozott döntést, amely szerint az atléta nem jogosult a 27 millió dollá­ros „kártérítésre”. Az 1988-as szöuli olimpián arany- és ezüstérmet nyert spor­tolót az IAAF 1990-ben tiltotta el két évre a versenyzéstől, mi­után egy Monte-Carlóban vég­zett doppingvizsgálat pozitív eredményt mutatott ki nála. Reynolds tagadta az anabolikus szteroidok használatát, s azzal vádolta a szövetséget, hogy a tesztelés során hibát követtek el. Ezt követően 27 millió dollár kártérítést követelt az IAAF-től, jobbja), Faragóné, Horváth, ill. Vedikán, Dudás. Bolyós Róbert: - Kilenc ember ellen ez a játék kevés. Szegedi Petőfi- Jászdózsai NFC 0-5 (0-5) Jászdózsa, 200 n., v.: Csányi Jászdózsa: Juhász - Antal, Kiss, Hortiné, Bolya, Fara­góné, Horváth, Beian, Ócsai. Nagypál, Palcsó. Edző: Bolyós Róbert és Herédi László. 15. perc: a Faragóné bukta­tásáért megítélt büntetőt Beian értékesítette, 0-1. 25. perc: Kiss bombázott a jobb alsó sarokba, 0-2. 30. perc: Ócsait buktatták, Beian újabb 11-es gólt szerzett. 0-3. 35. perc: Nagypál lőtte ki a jobb felső sarkot, 0-4. 38. perc: Bolya átadását Horváth gurította a hálóba, 0-5. Közepes iramú első félidő után a labdarúgás paródiáját láthatta a közönség. Jók: Vedikán, ill. Beian, Kiss. Bolyós Róbert: - A második félidei játékunkkal kinevettet­tük magunkat. 200 méteres pillangóúszás elő­futamai során búcsúzott sporto­lót fegyelmi okokból fél évre el­tiltották a versenyzéstől. Az in­doklás szerint Ustrowski egy­szerűen „ellazsálta” a felkészü­lést, és nem vette komolyan a világbajnoki részvételt. Márci­usban újabb „vizsgálatnak” ve­tik alá, és csak akkor maradhat a válogatott tagja, ha magatartása megjavul. A szövetség - hogy hasonló eset ne fordulhasson elő - egy kis füzetet is készít a versenyzők és edzőik részére, amolyan illemkódexet. Ebben pontosan leírják, miként is kell viselkednie egy úszónak, ha vi­lágversenyen hazáját képviseli. mondván, az eltiltás miatt nem szerepelhetett a rangos viadalo­kon, így tetemes összegtől, rek­lámbevételektől esett el. A 27 millió dollárt egy ohiói bíróság megítélte Reynoldsnak, azon­ban az Egyesült Államok Fel- lebbviteli Bírósága ezt a döntést elutasította, mondván, egy szö­vetségi bíróságnak nincs joga egy nemzetközi szervezetet, je­len esetben az IAAF-et meg­büntetni. Ezt követően az atléta az Egyesült Államok Legfel­sőbb Bíróságához fordult, amely a Fellebbviteli Bíróság ítéletét hagyta helyben, azaz az első „menetben” megítélt kárté­rítést jogtalannak tartotta. - Ez a döntés példa értékű, s bízom benne, az atlantai olimpiai játé­kok szervezőit is pozitívan be­folyásolja. Az USÄ Legfelsőbb Bírósága elismerte az IAAF jo­gait - kommentálta a döntést Primo Nebiolo. Jók: Beian (a mezőny leg­Viselkedéskódex a német úszóknak A németek „bekeményítenek” Reynolds kikapott Szolnoki kispályás foci Pintérék fügét mutattak az APEH-nek A Szolnok városi kispályás labdarúgó-bajnokság első osz­tályában egy fordulóval az őszi finálé előtt a Nefag gárdája néz vissza a mezőnyre. A zöld-fe­hérek pontkülönbséggel veze­tik a tabellát a tavalyi bajnok Konstrukció Kft. előtt. A má­sodik ligában már szögre akasztották a futballcsukát. Az előző idényben még A-csopor- tos FC Aréna lekörözte a má­sik nagy esélyes, adóhivatali együttest. Á, bronzérmes helyre a Trojka Kft. futott be. A harmadik vonalban ugyan­csak véget ért a mérkőzéssoro­zat, a csoportnak egy szépség­hibája van, éppen a két listave­zető csapatot kötelezte a városi labdarúgó-szövetség, hogy botrányos mérkőzésüket játsz- szák újra. A szenior bajnok­ságban a Belvárosi SC a favo­rit, ám a rákóczifalviak szoro­san a nyakukban lihegnek, ug­rásra készen. Eredmények: I. osztály, 10. forduló: Nefag SE-MÁV Állomás 4-2, Kórház III.-Konstrukció Kft. 1-2, Pan­non Petrol-Kórház I 3-2, Dré- her-Épvillszer Kft. 6-1, So- lami-Kilián 1-0, Bercsényi SE- Thermotechnik Kft. 1-8. Az él­csoport: 1. Nefag SE 18 (53-21), 2. Konstrukció Kft. 17 (41-15), 3. Thermotechnik Kft. 15(36-22). II. osztály, 15. forduló: Sat Unió-Varga K. G. 5-3, Sz. Sólymok-Csabagyöngye 8-1, Szolnoki TE-Trojka Kft. 2-7, Vízig Halak-MRFK 1-0, Sz. Sasok-Áfész Skála 1-2, Alpin- technika-APEH 2-5, Nevada- Mix 1-1. Szn.: FC Aréna. Az él­csoport állása: 1. FC Aréna 24 (68-19), 2. APEH 23 (51-25), 3. Trojka Kft. 21 (37-21). III. osztály, 15. forduló: Konwex-Bútorgyár 6-0, FL Muffsoft-Lungo Drom 0-6, Bi Ka-Kórház II. 3-1, Tisza Mozi- Rot Blau 90 1-5, Mont Kft.- Opel Investa 5-2, Unicum- Konstrukció Kft. II. 2-1, Vad Banda-Sz. Kópék 0-6. Szn.: Öreg Harcsák. Áz élcsoport: Sz. Kópék 25 (90-23), 2. Konvex 24 (66-15), 3. Konstrukció Kft. II. 20 (60-17). Szenior osztály, 10. forduló: Hő Stop-Belvárosi SC 0-1, Járműjavító-Stafírung 2-5, Rá- kóczifalva-Hu Mól Ko 12-0, Trojka Kft.-MÁV Állomás 3-3, Thermotechnik Kft.-Konstruk- ció Kft. 1-3, Vízmű-Qualitat 1-1. Az élcsoport: 1. Belvárosi SC 19 (53-12), 2. Rákóczifalva 17 (65-8), 3. Solami 16(49-15).